hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık

Kurallar
Forum Kuralları ve Politikası
Sitemiz "Kur'an Odaklı Dindarlık" anlayışını benimseyen müslümanların fikirlerini paylaştığı bir platformdur.

Tüm üyelerimizin aşağıda belirtilen kurallara uymaları durumunda Hanifler forumlarında rahat, sağlıklı ve verimli bir tartışma ortamı oluşacağına inanıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

FORUM KURALLARI

1. İnsan onurunu küçük düşüren, İslami ve insani değerleri hafife alan isimlerle üye olunamaz. Kutsal simgeler, ırk, din ve cinsiyet konularında, tartışma ve düşünce paylaşımı yapmak istiyorsanız lütfen çok dikkatli olunuz; bu konularda yapacağınız tartışma ve düşünce paylaşımları hakaret, kötü söz, aşağılama ve küfür içermemelidir.

2. Topluluklar hakkında, tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz (Örneğin: Türk, Kürt, Ermeni, Yahudi, Çerkez, Zenci, Hint, Arap, Çingene, Roman, Rus, Göçmen gibi.) Ateizm, Deizm propagandası yapılamaz.

3. Yorum amacı taşımayan, salt propaganda içerikli parti ve siyaset yazıları, reklam amaçlı yazılar, linkler, ahlak ve adaba aykırı mesajlar gönderilemez. Mezhep, cemaat, tarikat propagandası ve efendi, şeyh, hazret reklamı içeren alıntılar yapılamaz. Alıntılarla müzakereler kilitlenemez.

4. Hakkında konuşulan ve/veya tartışılan konunun tümüyle dışına çıkarak, tek taraflı ya da karşılıklı olarak, hakaret, kötü söz, aşağılama, yerme ve küfür içerecek şekilde atışma ve kişiselleştirmelerden uzak durunuz. Tartıştığınız insanlara karşı kullandığınız kelime ya da kelime gruplarına dikkat ediniz; Sizin için yanlış olmayan bir kelime ya da kelime grubu, başkaları için farklı anlamlar içerebilir.

5. Konuların sağlıklı bir şekilde işlenebilmesi ve uygun bir tartışma ve paylaşım ortamının yaratılabilmesi için konular, ilgisiz ve gereksiz mesajlardan arındırılır. Bu nedenle iletilerinizi tartıştığınız başlığın konusu dışına çıkarmamaya özen göstererek yazınız.

6. Forumlarda spam, reklam (site reklamı da dâhil. Site reklamı sadece site tanıtımı bölümünde *bu bölüm açılabilir* ve kurallar dâhilinde yapılabilir.) ve anlamsız mesajlar göndermeyiniz; reklam vermek, bir şeyin reklamını yapmak kesinlikle yasaktır. Pornografik, warez veya diğer yasadışı link ya da başlıklar postalamayınız. Postalanan bütün ileti ve linkler postalayanın sorumluluğu altındadır. Bu forum veya web sitesi anlaşmazlık halinde daha fazla bilgi isteme ve silme hakkını saklı tutmaktadır. Bu gibi durumlarda yönetim açıklama yapmak zorunda değildir.

7. Kullanıcılar, moderatörlerin veya yönetimin kararlarını forumlarda, bloglarda veya genel bölümlerde açıkça veya dolaylı olarak yargılayamaz, eleştiremez ve bu kararlar hakkında tartışma açamazlar. Bu konulardaki tüm tartışmalar veya sorular forum yöneticilerine “ÖM” (Özel Mesaj) yollamak kaydıyla yapılabilir veya bildirilebilir. Düşünceleriniz ve önerilerinizin birebir dinleneceğinden emin olabilirsiniz. (Bu tamamen saygı ve anlayış sınırları içinde olacaktır. Yönetim düşüncelerinizin soru işareti uyandırdığını hissettiği anda bu sorunu açık forumlara yansıtma kararı alabilir ve bütün forumun düşüncelerini sorabilir.) Eğer sorun tatmin edici biçimde çözülemediyse, moderatör veya üye sorunu yönetime (Admin’e) bildirmek zorundadır. Yönetim (Admin), son kararı veren mercidir.

8. ÖM (Özel Mesaj) yolu ile yapılan tartışmaları veya kişiselleştirmeleri foruma taşımak yasaklanmanıza neden olacaktır. (Dikkat ediniz Mod (Moderatör) kontrolü demiyoruz direkt yasaklamadan bahsediyoruz.) Özellikle küfürlü yazıları foruma taşırsanız yasaklanırsınız ve küfürlü veya istenmeyen tartışmalara sebebiyet veren bütün iletileriniz silinir. (Size yapılan bir hakaret veya yanlış davranış varsa foruma taşımak yerine ÖM (Özel Mesaj) ile forum yönetimine başvurmanız gerekmektedir.)

9. Resim gönderme, kötü ve yasadışı, genel ahlak kuralları, toplumsal norm ve değerlere aykırı olmamak koşuluyla serbesttir. Biz resim barındırma işlemi yapmıyoruz ama linkleme serbesttir. Ayrıca başlık içeriğine uygun olmayan resim veya çok fazla sayıda resim göndermeyiniz. (Çok fazla sayıda resim gönderilen başlıklar en az sayıda okunan başlıklardır çünkü yükleme uzunluğu çok zaman almaktadır.) Ayrıca şiddet, ve vahşet içeren resimlerin gönderilmesi kesinlikle yasaktır.

10. Youtube videoları konu ile ilgili olmak kaydı ile belirlenen bölümlere/forumlara eklenebilir.

11. Ana Sayfada bulunan ChatBox bölümü sohbet yeri değildir. Kişiye mesaj göndermek istiyorsanız ÖM (Özel Mesaj) Sistemini kullanabilirsiniz.

12. Anket açıyorsanız, anketinizin konu ile ilgili bütün olayları kapsamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Anketinize geniş bir açıklama yazmak zorundasınız. Anketinizi tam olarak açıklayınız ve neden böyle bir anket açtığınızı belirtiniz. İlk ileti sizin olmalı ve kendi fikrinizi açık açık belirtmelisiniz.

13. Lütfen başlıklarınızı ve iletilerinizi uygun forumlarda (dizinlerde) postalayınız. Eğer bir ileti uygun olmayan bir forumda postalanırsa moderatör bu iletiyi silme veya taşıma hakkına sahiptir. Eğer bir başlık kapatılmışsa bunun ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Kapatılan başlık, yönetime göre, bu konunun yeteri kadar tartışıldığının ve artık devam etmesinde bir yarar olmadığının göstergesidir. Eğer kapatılan bir başlığı tekrar açarsanız, bu kural ihlali olacaktır. Açtığınız başlığınızı göremiyorsanız, aynı konuda bir başlık veya ileti postalamadan önce lütfen bir moderatöre ÖM (Özel Mesaj) gönderiniz ve sorunuz. Biz size o başlığın nereye gittiğini söylemekten mutluluk duyacağız. Çok ileti postalanan başlıklar sık olarak süzgeçten geçirilerek yükleri hafifletilir.

14. Lütfen kullandığınız dile azami saygıyı göstermeye ve Türkçeyi doğru kullanmaya çalışın. Başka dilleri kullanabilirsiniz ama Türkçeyi kendi içinde başka dillerle karıştırarak yazamazsınız, bunu fark ettiğimizde uyarı alacağınızı bilmenizi istiyoruz. Çok sıkı takip etmemekle birlikte ısrarcı olanlar uyarılırlar.

15. Sürekli büyük karakterler kullanarak yazılmış iletiler okuyucuyu rahatsız eder. (Ayrıca tamamen büyük harfle yazılmış ileti bağırmak anlamına gelmektedir.) Bu nedenle büyük karakterlerle yazılmış dikkat dağıtıcı iletiler silinir.

16. Forum içinde yapılan duyurular ve açıklamalar da bu kuralların bir parçası olarak kabul edilir ve yukarıda açıklanan kurallar kadar üyelerimizi bağlar. Bu duyurulardan haberdar olmamak gerekli yaptırımın ortadan kalkmasına bir gerekçe oluşturmaz.

17. Biz kendi kendini kontrol eden bir forum olmak istiyoruz. Bunu nasıl yapacağız? Tabi ki üyelerimizle... Burada yazdığımız kurallara uymayan, her şeyi ama her şeyi örneğin: Eğer başlık yanlış bir foruma postalanmışsa, aynı başlık en az iki defa tekrar etmişse, başlık ya da içeriğindeki ileti forum kurallarını ihlal ediyorsa lütfen forum yönetimini bu konuyla ilgili olarak uyarınız. Bunun için forum yöneticilerine ait olan ÖM (Özel Mesaj)’yi değil, forumlarda ve başlıklarda bulunan RAPOR ET uyarı butonunu kullanınız. Rapor edilen başlıklar için rapor edene geri dönme zorunluluğu bulunmamaktadır. Gözden geçirilir ve haklı bulunursa başlık düzeltilir.

18. Telif hakları bizim için en önemli konudur. Eğer bu konu ile ilgili bir sürprizle karşılaşmak istemiyorsanız, lütfen kuralları ve yapılacakları dikkatle okuyunuz.

19. Sitedeki blog bölümlerinde *bu bölüm açılabilir* aşırı derecede reklam içeren bloglar, yönetim tarafından silinirler. Tekrarı durumunda üye hesabı kapatılır.

20. Durum güncellemeleri ve profil incelemeleri alanlarında siyasi slogan ve tartışmalara, web sayfası tanıtımı ve reklam içerikli iletilere kesinlikle yer verilemez. Bu tür içerik barındıran güncelleme ve incelemeler hemen silinir. Eğer üye, tavrında ısrarcı olmaya devam ederse üyeye ait güncelleme ve profil inceleme özelliği tamamen kapatılır.

21. Forum IP tanıma sistemi kullanarak, site içindeki üyeleri (giriş yapmış olmasalar bile) forumda çevrimiçi gösteren bir sistem kullanmaktadır. Kayıt yaptırdığınız anda bu durumu kabul etmiş sayılıyorsunuz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız ve bu sistemden yararlanmak veya çevrimiçi görünmek istemiyorsanız lütfen hesabınızın silinmesi için yöneticilerle iletişime geçiniz.

TÜM ÜYELER TARAFINDAN BİLİNMESİ GEREKENLER

ALINTI YAPMA, LİNK VERME, TELİF HAKLARI

1. Eğer dışarıdaki bir kaynağa forumlardan link veriyorsanız, öncelikle tartışmaya katılarak kendi düşünceleriniz açıklamak zorundasınız. Direkt olarak açıklama yapmazsanız ya da sadece birkaç cümle yazarak yetersiz bir açıklamayla başka bir siteye link verirseniz önce uyarılır sonra yasaklanırsınız. Eğer düşüncelerinizi açıkladıktan sonra hala alıntı yaptığınız kaynağa link verme gereği duyuyorsanız, tam olarak kaynağın bulunduğu sayfaya veya belgeye link vermek zorundasınız. Belge, dosya veya yazı yerine genel site linki verirseniz uyarılır veya yasaklanırsınız

2. Gazetelere ait web siteleri dışındaki başka sitelerden devamlı olarak alıntı yapar, forumu rahatsız ederseniz uyarılırsınız ve buna devam ederseniz hesabınız askıya alınır. Gazete alıntıları dışında tam alıntı yapmak kesinlikle yasaktır.

3. Alıntılara kendi düşüncelerinizi eklemek ve alıntıları, alıntı olarak belirtmek zorundasınız. Kaynak belirtirken linkle değil isimle kaynak belirtmek zorundasınız. (Linkle belirtmek istiyorsanız link kurallarına harfi harfine uymak zorundasınız.)

4. Alıntı yaptığınız kişinin eserinde kötü söz ve hakaret içerikli kelimeler varsa veya kişi kendini bu şekilde ifade ediyorsa (örneğin; küfürlü şiir) siz bunu forum başlıklarına alıntı olarak taşıdığınız an artık bunlar şiir, şarkı sözü ve yazı olarak sahibine ait değil, size ait sayılır. Yazılarınızın içeriğinden –alıntı dahi olsa- her zaman sorumlu tutulursunuz. Tartıştığınız üyelere söylenmiş olarak kabul edilir ve gereği yapılır. Başkalarının ağzından hakaret, küfür, kötü söz sarf etmek kesinlikle yasaktır.

5. Eğer alıntı yapılan kişi için dizin / başlık açılmış ise ve bu dizin veya başlık bu kişinin eserlerini sergiliyorlar ise (yani tartışma dışı) bu durumlarda alıntılar forum yönetimi tarafından kontrolden geçirilmeyecektir.

6. Forumdan verdiğiniz linklerin bütün sorumluluğu link veren üyeye aittir. (Biz forum yönetimi olarak elimizden geldiği kadar iletileri kontrol ediyoruz, fakat gözden kaçan bir şey varsa ve bu yasal işlem gerektiriyorsa sorumluluk, linki veren veya eseri kullanan üyeye aittir.) Bu maddeyi biraz daha açmak gerekirse; yasadışı veya telif hakkı olan bir dosya, kitap, müzik, gösteri, film v.b materyallere link veriyorsanız ve bunun sonucu olarak hakkınızda yasal bir işlem başlatılıyorsa, site yönetimi tarafından tüm kayıt ve kimlik bilgileriniz yasal işlem için açılacaktır. Sorumluluğun sizde olduğunu baştan belirtiyor ve foruma üye olmak için bu kuralları kabul ettiğiniz anda, kurallarda belirtilenleri kesinlikle yapmamanız gerektiğini önemle tarafınıza bildiriyoruz.

7. Korsan yazılım ve Telif hakkı bulunan Mp3'leri yayınlamak ya da adreslerini vermek yasaktır. Aksi takdirde iletiniz silinecek, uyarı seviyeniz yükseltilecek ve ayrıca bu durumdan dolayı forum yönetimi olarak hiçbir şekilde sorumluluk kabul edilmeyecektir.

8. Kaynağı belirtilmemiş bariz alıntılar, tarafımızdan fark edildiğinde hemen silinecektir. Fakat yine de eklemek isteriz ki yazdığınız her şey tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır ve biz bunu ancak fark edersek ya da bununla ilgili bilgilendirilirsek sileriz. Aksi takdirde yazınız orada kalır ve herhangi bir suç duyurusunda, ilgililerin direkt muhatabı siz olursunuz. Kaynağını bilmediğiniz yazıyı ya arama motorları vasıtasıyla bulmanızı ya da kullanmamanızı tavsiye ederiz.

9. Tüm forum üyeleri kendi hak ve sorumlulukları için “Dijital Telif Hakkı Kanunu” hakkında bilgi edinmek zorundadır.

Önemli Not: Bu forumda kesinlikle site tanıtımı yapamazsınız. Site tanıtımı yaptığınızı gördüğümüz anda moderator kontrolüne girersiniz veya siteye ulaşımınız durdurulur.
www.hanifler.com


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:08 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.1
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hanifler - Kuran odaklı gerçek din islam