hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an > Kuranın Özellikleri

Seçenekler Stil
Alt 19. September 2008, 05:38 PM   #1
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road
Standart Kur'an anlaşılır mı?

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

Ankebut;45:”Sana vahyolunan kitabı güzel güzel oku ve namazı kıl, sahih namaz edepsizlikten ve uygunsuzluktan nehyeder ve her halde Allahın zikri en büyük iştir ve Allah her ne işlerseniz bilir.”

Bakara;45: Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'a saygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.

Fetih;29: Muhammed Allah'ın elçisidir. Onun beraberinde bulunanlar, inkarcılara karşı sert, birbirlerine merhametlidirler. Onları rükua varırken, secde ederken, Allah'tan lütuf ve hoşnudluk dilerken görürsün. Onlar, yüzlerindeki secde izi ile tanınırlar. İşte bu, onların Tevrat'ta anlatılan vasıflarıdır. İncil'de de şöyle vasıflandırılmışlardı: Filizini çıkarmış, onu kuvvetlendirmiş, kalınlaşmış, gövdesi üzerine dikilmiş, ekincilerin hoşuna giden ekin gibidirler. Allah böylece bunları çoğaltıp kuvvetlendirmekle inkarcıları öfkelendirir. Allah, inanıp yararlı işler işleyenlere, bağışlama ve büyük ecir vadetmiştir.

Fussilet;37 : Gece ile gündüz, güneş ile ay Allah'ın varlığının belgelerindendir. Güneşe ve aya secde etmeyin; eğer Allah'a kulluk etmek istiyorsanız, bunları yaratana secde edin.

Zümer;9: Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak boyun büken, ahiretten çekinen, Rabbinin rahmetini dileyen kimse inkar eden kimse gibi olur mu? De ki: «Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Doğrusu ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.»

Secde;15: Bizim âyetlerimize ancak o kimseler inanırlar ki, bunlarla kendilerine öğüt verildiğinde, büyüklük taslamadan secdeye kapanırlar ve Rablerini hamd ile tesbih ederler.
Furkan;64:” Onlar, gecelerini Rableri için kıyama durarak ve secdeye vararak geçirirler.

Değerli Kardeşlerim!

“Kur’an anlaşılmazdır” derler. İnanır mısınız?

Kur’an; gerçekten anlaşılır mı anlaşılmaz mı denemek istemez misiniz?

Kur’an’ı okurken her türlü düşünceden arınarak Allah’ sığınalım. Yalnız O’nun ne dediğine bakalım.
Nahl;98:Kuran okuyacağın zaman, kovulmuş şeytandan Allah'a sığın.

Kaf;1: Kaf. Şanlı Kuran'a and olsun.

Burûc;21:Fakat o şanlı bir Kur'andır.

Rabbımız olan Allah, Kur’an’ı anlaşılması için kolaylaştırdığını yeminle söylüyor.

Kamer;17: And olsun ki Kuran'ı, öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?
Kamer;22: And olsun ki, Kuran'ı öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?
Kamer;32: And olsun ki, Kuran'ı öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?
Kamer;40: And olsun ki, Kuran'ı öğüt olsun diye kolaylaştırdık; öğüt alan yok mudur?

Rabbimiz olan Yüce Allah;Kur’an’ın sözlerini, en güzel olarak bildirmiş. Okuyanların tüyleri ürperir,kalpleri yumuşar…

Anlaşılmayan kitap okunduğunda ayette sözedilenler yaşanabilir mi?

Zümer;23:Allah, ayetleri birbirine benzeyen ve yer yer tekrar eden Kitap'ı sözlerin en güzeli olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların, bu Kitap'tan tüyleri ürperir, sonra hem derileri ve hem de kalbleri Allah'ın zikrine yumuşar ve yatışır. İşte bu Kitap, Allah'ın doğruluk rehberidir, onunla istediğini doğru yola eriştirir. Allah kimi de saptırırsa artık ona yol gösteren bulunmaz.

En iyisi sizleri Rabbımızın ayetleri ile baş başa bırakıyorum.

Yusuf;2: Biz onu, anlayasınız diye, Arapça bir Kuran olarak indirdik.

Neml;1:Tâ. Sîn. Bunlar Kur'an'ın, apaçık bir Kitab'ın âyetleridir.

Yasin;69: Biz ona şiir öğretmedik, zaten ona gerekmezdi. Bu bir öğüt ve apaçık Kuran'dır.

Zümer;27: Biz bu Kuran'da insanlara her türlü misali, belki öğüt alırlar diye, and olsun ki verdik.

Zümer;28: Korunsunlar diye, pürüzsüz Arapça bir Kur'an indirdik.

Fussilet;3: (Bu,) bilen bir kavim için, âyetleri Arapça okunarak açıklanmış bir kitaptır.

Fussilet;26: İnkar edenler: «Bu Kuran'ı dinlemeyin, okunurken gürültü yapın, belki bastırırsınız» dediler.

Fussilet;44: Biz bu Kuran'ı yabancı bir dil ile ortaya koysaydık: «Ayetleri uzun açıklanmalı değil miydi? Araba yabancı bir dille söylenir mi?» derlerdi. De ki: «Bu, inananlara doğruluk rehberi ve gönüllerine şifadır.» İnanmayanların kulaklarında ağırlık vardır ve onlara kapalıdır; sanki bunlara uzak bir mesafeden sesleniliyor da anlamıyorlar.

Zuhruf;3: Hakkâ biz onu Arabî olarak okunacak bir Kur'an kıldık ki akıl irdiresiniz

Muhammed;24: Bunlar Kuran'ı düşünmezler mi? Yoksa kalbleri kilitli midir?

Kaf;45: Onların dediklerini Biz biliriz. Sen onların üzerinde bir zorba değilsin; söz verdiğim günden korkanlara Kuran'la öğüt ver.

Haşr;21: Eğer Biz Kuran'ı bir dağa indirmiş olsaydık, sen, onun, Allah korkusuyla başeğerek parça parça olduğunu görürdün. Bu misalleri, insanlar düşünsünler diye veriyoruz.

İsra;9: Şüphesiz ki bu Kur'an en doğru yola iletir; iyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.

İsra;41: Biz, and olsun ki öğüt almaları için bu Kuran'da bunları türlü türlü açıkladık. Fakat bu açıklamalar ancak onların nefretini artırmıştır.

İsra;45: Kuran okuduğun zaman senin ile ahirete inanmayan kimseler arasına görünmeyen bir perde çekeriz.

Hicr;1: Elif, Lam, Ra. Bunlar Kitap'ın ve apaçık olan Kuran'ın ayetleridir.

İsra;89: And olsun ki, biz Kuran'da insanlara türlü türlü misal gösterip açıkladık. Öyleyken insanların çoğu nankör olmakta direndiler.

Kefh;54: And olsun ki, Biz bu Kuran'da insanlara türlü türlü misali gösterip açıkladık. İnsanın en çok yaptığı iş tartışmadır.

Bakara;185: Ramazan ayı, ki onda Kuran, insanlara yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi.

Maide;101: Ey İnananlar! Size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. Kuran indirilirken onları sorarsanız size açıklanır (ama üzülürsünüz). Allah sorduğunuz şeyleri affetmiştir. Allah Bağışlayan'dır, Halim'dir.

En'am;19: «Şahit olarak hangi şey daha büyüktür» de. «Allah benimle sizin aranızda şahiddir. Bu Kuran bana, sizi ve ulaştığı kimseleri uyarmam için vahyolundu; Allah'la beraber başka tanrılar bulunduğuna siz mi şahidlik ediyorsunuz?» de. «Ben şehadet etmem» de. «O ancak tek Tanrıdır, doğrusu ben ortak koşmanızdan uzağım» de.

A'raf;204: Kuran okunduğu zaman ona kulak verin, dinleyin ki merhamet olunasınız.

Yunus;15: Ayetlerimiz onlara açık açık okununca, bizimle karşılaşmayı ummayanlar, «Bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir» dediler. De ki: «Onu kendiliğimden değiştiremem, ben ancak, bana vahyolunana uyarım. Ben Rabbime karşı gelirsem, büyük günün azabına uğramaktan korkarım.»

Yunus;37: Bu Kuran, Allah'tandır, başkası tarafından uydurulmuş değildir. Ancak kendinden öncekini doğrular ve O Kitap'ı açıklar. Alemlerin Rabbinden geldiğinden şüphe yoktur.

Yunus;61: Ne iş yaparsan yap ve sizler ona dair Kuran'dan ne okursanız okuyun; ne yaparsanız yapın; yaptıklarınıza daldığınız anda, mutlaka Biz sizi görürüz. Yerde ve gökte hiçbir zerre Rabbinden gizli değildir. Bundan daha küçüğü veya daha büyüğü şüphesiz apaçık bir Kitap'dadır.

Furkan;30: Peygamber: «Ey Rabbim! Doğrusu milletim bu Kuran'ı terketmişti» der.

İnşikak;21: Onlara Kuran okunduğu zaman neden secde etmiyorlar?
Kur’an anlaşılır mı? Anlaşılmaz mı?

Kusursuzluk sadece Allah’a mahsusdur.
En doğrusunu bilen Allah’tır.
Sewvgi,saygı ve muhabbetle.
Allah’a emanet olunuz.
dost1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
dost1 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (1. January 2011), hiiic (19. June 2010), Miralay (17. May 2010)
Alt 19. June 2010, 06:43 AM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Dost1 nasıl anlaşılsın.
Küçüklükten beri önümüze kuran konulup elimize kalem verilmediki...
Aman evladım dokunma aman evladım çizme aman evladım kenarını kırıştırma aman evladım üzerine yazma aman evladım abdestsiz eline alma, aman evladım okuma aman evladım elleme çarpılırız...
Böye bir nesil kuranı nasıl anlasım... Bu öğüt kitabı öğüt,,, coğrafya kitabı kadar kutsal. tarih kitabı kadar mistik... Öğüt almadıktan sonra oku gez.

sağolsun bi elmalılı bi meal yaptı sonrasından gelenlerde onun çizgisinden dışarı çıkmadı gitti. Yok denizi yardık, nereyi yardık, gel git oluyormuş o bölgede deniz gelgitle çekilmiş... bi acayip efektler Allahım nereye gitcek bunun sonu bilmiyorum. nuh tufanı koptu dünya deniz altında kaldı, nereye dünya kaldı sadece o bölge kaldı, ayette diyorki kafirleri helak ediyoruz diyor, nerde dünyadaki diğer müminlere ne olldu, gemiye aldığı hayvanda kendisine gelen hayvanlar belkide sürüsü,... burda bile çok öenmli bir öğüt var ama anlayamadım, hayvanların deniz taşımacılığıyla alakalı mı ne? yada yer kabuğunun su geçirgenliğini ilgilendiren bir olay var...

Nasıl anlaşılsın Kuran daha nasıl? çarpılırız diye elimize almaktan korkuyoruz...
Allah bu günlerden kuranda nasıl bahsediyor? varmı bildiğiniz ayet? ondan gaflette olunan bir zamanda ne öğüt veriyor?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (1. January 2011)
Alt 3. September 2010, 08:35 AM   #3
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

ZUHRUF SÛRESİ

2,3 - Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık.

TA-HA SURESİ

113. İşte böylece biz onu Arapça bir Kur’an olarak indirdik ve Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar, yahut onlara bir uyarı versin diye onda tehditleri teker teker sıraladık.
114. Gerçek hükümdar olan Allah yücedir. Sana vahyedilmesi tamamlanmadan önce Kur’an’ı okumakta acele etme. “Rabbim! İlmimi arttır” de.

“Kuranı anlamada Arapçanın önemi, Kuranın indirilmesindeki amacın Allaha kitabına göre yaşamak ve Allaha karşı gelmemektir. Kuranı yaşamaya başlayanların ilk dualarından biri ” Rabbim! İlmimi arttır.”
Kurandaki ayetlere “ne, nerede, nasıl, ne zaman, neden ve kim soruları Kuranda açık bir şekilde cevap bulmaktadır.. Ayrıca Kuranı açıklamak Allaha aittir.(Kıyamet Suresi -19’e bak) Allahın açıklaması, öğrenmek isteyen kişi için Kurandan araştırma yapmaktır. Çünkü Allah Kuranda açıklanmadık eksiksiz hiçbir şey bırakmamıştır. Bu sebeple ayette geçen kelimeler Kuranın farklı yerlerinde geçmektedir.

A'RÂF..SÛRESİ
167. Hani Rabbin, elbette kıyamet gününe kadar onlara azabın en kötüsünü tattıracak kimseleri göndereceğini bildirmişti. Şüphesiz Rabbin, elbette cezayı çabuk verendir. Şüphesiz O çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

168. Biz onları yeryüzünde parça parça topluluklara ayırdık. Onlardan iyi kimseler vardır. İçlerinden öyle olmayanları da vardı. Belki dönüş yaparlar diye de onları güzellikler ve kötülükler ile sınadık.

169. Derken, onların ardından yerlerine Kitab’a varis olan (kötü) bir nesil geldi. Şu geçici dünyanın değersiz malını alır ve “(nasıl olsa) biz bağışlanacağız” derlerdi. Kendilerine benzeri bir mal gelse onu da alırlar. Allah hakkında, gerçek dışında bir şey söylemeyeceklerine dair onlardan Kitap’ta söz alınmamış mıydı? Onun içindekileri okumamışlar mıydı? Halbuki Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için ahiret yurdu daha hayırlıdır. Hiç düşünmüyor musunuz?

170. Kitaba sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan (erdemli) kimselerin mükafatını zayi etmeyiz.

FURKÂN SÛRESİ

27. O gün zalim kimse, (çaresizlik içinde) ellerini ısırıp şöyle
diyecektir: “Ne olurdu ben de peygamberle beraber aynı
yolu tutsaydım!”

28. “Yazıklar olsun bana, keşke falanı dost edinmeseydim!”

29. “Andolsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o
saptırdı. Zaten şeytan insanı yardımcısız bırakıverir.”

30. Peygamber, “Ey Rabbim! Kavmim şu Kur’an’ı (mehcur)
Terkedilmiş bir şey haline getirdi” dedi.

31. Biz, işte böyle, her peygamber için suçlulardan bir düşman
yarattık. Yol gösterici ve yardım edici olarak Rabbin yeter.

32. İnkar edenler, “Kur’an ona bir defada toptan indirilseydi ya!” dediler. Biz Kur’an’la senin kalbini pekiştirmek için onu böyle kısım kısım indirdik ve onu ağır ağır okuduk.2

Mehcur tutmak iki anlama gelir birisi terkedip uzak durmak, onunla amel etmemektir. Zira bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur: "Her kim de Kur'ân'ı öğrenir de ilgilenmez ve bakmazsa; kıyamet günü gelir, yakasına sarılır 'ya Rab! Bu kulun beni mehcûr tuttu (beni terkedip uzak kaldı, benimle amel etmedi), benimle arasında hüküm ver' der." Diğer anlamı ise; hakkında saçma sapan konuştular, evvelkilerin uydurma masalları dediler, demektir. Peygamberin bu şekilde şikayetini söylemek büyük bir tehdittir. Çünkü peygamberler kavmini Allah'a şikayet ettikleri zaman haklarında azab çabuklaştırılmış olur.
Rasul kıyamette, Allah’a kendinden sonraki dönemde Kuranın mehcur (değersiz bir şey,terk edilmiş) ittihaz edildiğini söylüyor.(Yani İnsanlar Kurana göre yaşamıyor, ama Kuranı da tam olarak terk etmiyor. İşine geleni alıyor işine gelmeyeni terk ediyor.) Böyle yapanların günahkar olduğu söylenmekte. Doğru yolun bulunmasında yol gösterici olan Allah, Kuranı yaşama geçirmenin aşama aşama olacağını söylüyor. Günümüzde de bu kitabı bir anda insanların hayatına sokmak isteyen kimseler mevcut olup bu yanlış bir yöntemdir. Önce kalplere iman yerleşir, ahiret inancı sağlamlaşır ki bu sağlamlaşma mekki sureler ile olacaktır, daha sonra ibadet ve hüküm ayetleri hayatımıza geçirilmelidir. Şu da unutulmamalıdır ki günümüzde bu kuran bir bütündür. İbadetlerimizi yapmalıyız zira dini yayma ve açıklamada bu yöntemleri kullanmamız gerekmektedir.
Bütün peygamberler Allah katındaki tek din ilan islamı tebliğ etmişlerdir. Hz. İsa, Hz. Musa ve Kardeşine inanalar da müslümanlardı ve İslam üzere idiler. Din geldikten sonra insanlar, ihtiras ve aşırılıklarından dolayı ayrılığa düşüp dinlerini bozdular. Sonrasında gelen peygamberlerde insanların bozmuş olduğu dini düzelttiler. Bizlerde Kitap verilmiş insanlar olarak, günümüzde de aynı bozulmalar, dinde ayrışma ve aşırılıklar ile karşı karşıyayız. Bizim üzerimize düşen görev ise Allahın bizden almış olduğu misakı yerine getirmektir.

ÂL-İ İMRÂN SÛRESİ

19. Şüphesiz Allah katında din İslam’dır. Kitap verilmiş olanlar, kendilerine ilim geldikten sonra sırf, aralarındaki ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah’ın âyetlerini inkar ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir.

Bütün peygamberler Allah katındaki tek din ilan islamı tebliğ etmişlerdi. Hz. İsa, Hz. Musa ve Kardeşine inanalar da müslümanlar ve İslam üzere idiler. Din geldikten sonra insanlar, ihtiras ve aşırılıklarından dolayı ayrılığa düşüp dinlerini bozdular. Sonrasında gelen peygamberlerde insanların bozmuş olduğu dini düzelttiler. Bizlerde Kitap verilmiş insanlar olarak, günümüzde de aynı bozulmalar, dinde ayrışma ve aşırılıklar ile karşı karşıyayız. Bizim üzerimize düşen görev ise Allahın bizden almış olduğu misakı yerine getirmektir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (1. January 2011), dost1 (3. September 2010), Miralay (1. January 2011)
Alt 1. January 2011, 02:29 PM   #4
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Dost1 Nickli Üyeden Alıntı
Anlaşılmayan kitap okunduğunda ayette sözedilenler yaşanabilir mi?
Kuran yetersizdir, Kuran anlaşılmazdır diyenlere sormak gerek bunu muhakkak.

Yaşamayacaksak, öğüt almayacaksak neden inmiş Kitap?
Sadece şu anlar, bu anlar, biz anlayamayız diyenler ya Allaha adaletsiz diyorlar farkına varmadan, ya da abesle iştigal etmiş oluyor Rabbimiz.
Düşüncelerimizin varacağı noktayı hesabetmek lazım.

Kuran eskidi, tarih kitabıdır ancak,bugüne faydası olamaz vs.diyenlerden daha beter bir duruma düşmek mümkün bu düşüncelerle.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (1. January 2011), Miralay (1. January 2011)
Alt 1. January 2011, 04:08 PM   #5
müslümanlardan
Uzman Üye

Tesekkür: 30
72 Mesajina 144 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
müslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud of

Aslında kuran anlaşılmaz diyenler sadece KURANDAN HABERSİZ OLAN ve kendi akıllarını hipotek ettirip ilme değil zanna uyan zavallılardır ,yalnız KURAN ANLAŞILIR DEMEK ,KURANIN HERŞEYİ AÇIKLAMIŞ TIR DEMEK MİDİRE götürüyorsada kişiyi yanlış bi anlayışa götürür bunuda şu sebebten dolayı kanaatimi aktarıyorum....

Kuranın her şeyi açıklamıştır beyanı ise ,ancak TEMEL VE GENEL ESASLAR BİLDİRİLMİŞTİR,ama pratikte İÇTİHADLA aktarılır şeklinde anlamakla yakin bi anlayış çıkabilir kanatindeyim ve bunuda şu şekilde açıklamaya çalışacam...

1.Kuranada belirli sayıda HÜKÜMLER VARDIR,yalnız sonsuz[kıyamete kadar insanlığın varlığına kadar hep sorular sonsuzdur]bu sorularda ancak İÇTİHADLA çözülür.

2.içtihad ise,Kişinin var olan yani bulunan NASSLARIN[ayet ve ayetlerle örtüşen hadis ve tarihi bilgi],ve bu naslardaki ayrıntıları zamana VE KURANIN EVRENSELLİĞİNİN ispatı olan HER ZAMANIN SORUNLARINI ÇÖZEN VE ÇÖZMEYE DAİR AÇIKLAMA YAPAN YOLLAR a dair KİŞİNİN CEHDİ ile elde edeceği ve ettiği ürünün adıdır[bilgisidir]...içtihad her dönemde farklılık arzeder veya arzedebilir ama kurandan ayrı bir tezat oluşturmadığı gibi geçmişte yapılan İÇTİHAD gelecekteki sorunlarda kıyas yapılsada kesin bi çözüme ulaştırmaya bilirde bunun için her dönemnin içtihadı bi önceki içtihadla bağlantılı olmaya bilir.BUNUDA KURANDA HARAMIN HELAL OLDUĞU ZAMANLAR VE MEKANLAR,ŞARTLAR BEYANI VARDIR, dan anlaya biliyoruz...

YANİ KURAN İLK KAYNAK TIR AMA TEK KAYNAKTIR DEMEKTİRDE YETERSİZ VE YANILMAKTA OLANAKSIZDIR ve bu kuran yetersizdir demek değil kuranında ,her yönüyle pıratiğe aktarılma YOLUNDA ÖRNEKLİĞİ RESULLERTDİR...
müslümanlardan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
müslümanlardan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 1. January 2011, 05:36 PM   #6
dost1
Site Yöneticisi

Selamun Aleykum! Değerli müslümanlardan Kardeşim!

Alıntı:
müslümanlardan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında kuran anlaşılmaz diyenler sadece KURANDAN HABERSİZ OLAN ve kendi akıllarını hipotek ettirip ilme değil zanna uyan zavallılardır ,yalnız KURAN ANLAŞILIR DEMEK ,KURANIN HERŞEYİ AÇIKLAMIŞ TIR DEMEK MİDİRE götürüyorsada kişiyi yanlış bi anlayışa götürür bunuda şu sebebten dolayı kanaatimi aktarıyorum....

Kuranın her şeyi açıklamıştır beyanı ise ,ancak TEMEL VE GENEL ESASLAR BİLDİRİLMİŞTİR,ama pratikte İÇTİHADLA aktarılır şeklinde anlamakla yakin bi anlayış çıkabilir kanatindeyim ve bunuda şu şekilde açıklamaya çalışacam...

1.Kuranada belirli sayıda HÜKÜMLER VARDIR,yalnız sonsuz[kıyamete kadar insanlığın varlığına kadar hep sorular sonsuzdur]bu sorularda ancak İÇTİHADLA çözülür.

2.içtihad ise,Kişinin var olan yani bulunan NASSLARIN[ayet ve ayetlerle örtüşen hadis ve tarihi bilgi],ve bu naslardaki ayrıntıları zamana VE KURANIN EVRENSELLİĞİNİN ispatı olan HER ZAMANIN SORUNLARINI ÇÖZEN VE ÇÖZMEYE DAİR AÇIKLAMA YAPAN YOLLAR a dair KİŞİNİN CEHDİ ile elde edeceği ve ettiği ürünün adıdır[bilgisidir]...içtihad her dönemde farklılık arzeder veya arzedebilir ama kurandan ayrı bir tezat oluşturmadığı gibi geçmişte yapılan İÇTİHAD gelecekteki sorunlarda kıyas yapılsada kesin bi çözüme ulaştırmaya bilirde bunun için her dönemnin içtihadı bi önceki içtihadla bağlantılı olmaya bilir.BUNUDA KURANDA HARAMIN HELAL OLDUĞU ZAMANLAR VE MEKANLAR,ŞARTLAR BEYANI VARDIR, dan anlaya biliyoruz...

YANİ KURAN İLK KAYNAK TIR AMA TEK KAYNAKTIR DEMEKTİRDE YETERSİZ VE YANILMAKTA OLANAKSIZDIR ve bu kuran yetersizdir demek değil kuranında ,her yönüyle pıratiğe aktarılma YOLUNDA ÖRNEKLİĞİ RESULLERTDİR...
Evrenselliğini vurgulayacak şekilde tüm insanlığa seslenen Kur'an, kıyamete kadar geçerliliği olan Kitap olma özelliği nedeniyle her devire seslenecek ilkeler sunmaktadır.

Her devirde bu ilkelere uygun söylemlerde bulunmak ile bu söylemlerin dayanağı olan ayetleri bir kenara bırakarak yapılan söylemleri kıyamete kadar din kabullenmek, bu ilkelere uygun yeni görüşde bulunanları da "Bunca alim bilmiyordu da siz mi biliyorsunuz" diye niteleyerek mezhepsiz dinsiz ilan etmek farklı şeylerdir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabettle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (3. January 2011), Miralay (1. January 2011)
Alt 1. January 2011, 06:04 PM   #7
müslümanlardan
Uzman Üye

müslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum! Değerli müslümanlardan Kardeşim!

Evrenselliğini vurgulayacak şekilde tüm insanlığa seslenen Kur'an, kıyamete kadar geçerliliği olan Kitap olma özelliği nedeniyle her devire seslenecek ilkeler sunmaktadır.

Her devirde bu ilkelere uygun söylemlerde bulunmak ile bu söylemlerin dayanağı olan ayetleri bir kenara bırakarak yapılan söylemleri kıyamete kadar din kabullenmek, bu ilkelere uygun yeni görüşde bulunanları da "Bunca alim bilmiyordu da siz mi biliyorsunuz" diye niteleyerek mezhepsiz dinsiz ilan etmek farklı şeylerdir.

Allah'a emanet olunuz.
ve aleykum selam ve rahmetullah abi,

etiketçilik zaafiyetin delilidir,kişinin kendi batılını hak gibi gösterme zaafiyetinden kaynaklanır bu tür etiketçilik yoksa KURAN VE KURANIN PIRATİĞi OLAN RESULLER in çzgisinde ayrılmak adı ne olursa RED EDİLİR VE EDİLMELİDİRDE...

Yalnız yukardada yazımda belirttim kuran ilk kaynaktır ama içtihadla hayata taşınır,içtihadıda yukardaki yazımda tarif etmiştim ....
Alt 1. January 2011, 06:19 PM   #8
dost1
Site Yöneticisi

Selamun Aleykum! Değerli Müslümanlardan Kardeşim!

Alıntı:
müslümanlardan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ve aleykum selam ve rahmetullah abi,

etiketçilik zaafiyetin delilidir,kişinin kendi batılını hak gibi gösterme zaafiyetinden kaynaklanır bu tür etiketçilik yoksa KURAN VE KURANIN PIRATİĞi OLAN RESULLER in çzgisinde ayrılmak adı ne olursa RED EDİLİR VE EDİLMELİDİRDE...

Yalnız yukardada yazımda belirttim kuran ilk kaynaktır ama içtihadla hayata taşınır,içtihadıda yukardaki yazımda tarif etmiştim ....
Allah razı olsun. "...KURAN VE KURANIN PIRATİĞi OLAN RESULLER in..." sözünüzdeki Resuller sözü dikkatimi çekti. Sehven ise düzeltiniz inşaAllah.

Kur'an'ın pratiğini yaşayan Allah'ın Resulu tektir. O da:Allah'ın Resulum Ve Nebim diye nitelendirdiği Saygı değer Muhammed'dir. Allah'ın selamı üzerine olsun. RAbbimiz; Resulunun Tebliğ ettiği dini yaşamayı ve desteklemeyi ömrümüzün sonuna kadar bizlere nasip eylesin.

Allah'a emanet olunuz.
Alt 2. January 2011, 08:38 AM   #9
müslümanlardan
Uzman Üye

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum! Değerli Müslümanlardan Kardeşim!

Allah razı olsun. "...KURAN VE KURANIN PIRATİĞi OLAN RESULLER in..." sözünüzdeki Resuller sözü dikkatimi çekti. Sehven ise düzeltiniz inşaAllah.

Kur'an'ın pratiğini yaşayan Allah'ın Resulu tektir. O da:Allah'ın Resulum Ve Nebim diye nitelendirdiği Saygı değer Muhammed'dir. Allah'ın selamı üzerine olsun. RAbbimiz; Resulunun Tebliğ ettiği dini yaşamayı ve desteklemeyi ömrümüzün sonuna kadar bizlere nasip eylesin.

Allah'a emanet olunuz.
amelde hz muhammed[sav] dir,son peygamber olarak kendinden önceki şeriati değilde kendisine verilen şeriati uygulayandır ve bizlerde ümmeti olarak uygulamada aynısıyla mükellefiz örneklik olarakta verilmiştir,ama tevhid esaslı rabbani tavırlarda bütün peygamberlerin tavırları ortaktır..

örneğin ibrahimi duruşlar,musayi duruşlar vs bunlarda bize birer örnek ve METODDUR HAKKA ŞAHİDLİKTE...VE RABBİMİZDE PEYGAMBER KISSALARINDASİZİN İÇİN HAYAT VARDIR BEYANLRIDA KURANI MUBİNDE MEVCUTTUR...

ŞÜPHESİZ KESİN BİLGİ ALLAH A AİTTİR
müslümanlardan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (2. January 2011), Miralay (3. January 2011)
Alt 3. January 2011, 08:50 AM   #10
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz
Kur'an ve sünnete uymayanın peşine takılmaz...

Bookmarks

Etiketler
anlaşılır, kuran

Seçenekler
Stil