hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman

Seçenekler Stil
Alt 13. September 2009, 08:15 PM   #11
elmuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 45
47 Mesajina 108 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
elmuh is on a distinguished road

Selam Dostlar,

Herşeyden önce nebi kavramınında ve bağlamına bağlı olarak resul kavramının da Kuran'da farklı anlamları dile getirmek için kullanılmadığı yolundaki düşünceye katıldığımı belirtmeliyim. Peygamberler Kuranda kimi ayetlerde nebi, kimi ayetlerde resul olarak geçmektedir. Bazı ayetlerde hem nebi hem resul olarak birlikte anılmaktadır.

Ben nebi'nin haberci (Allahtan haber getiren) , resul'ün elçi anlamında kullanıldığını düşünüyorum. Birlikte kullanımları ise hitap dilinde olağan bir durum olup, vurgulama, hitap güzelliği açısından yorumlanmalıdır.

Gerek nübüvvet, gerekse resullük her ikisi de iki yönü ( Allah ve insan ) olan kavramlardır. Sözcükler bir anlamı kodlamakta olup toplumsal, kültürel ihtiyaçlar doğrultusunda oluşur. Bu kavramlar dile getirildiğinde anlamın her iki yönüde kapsayacak biçimde oluştuğu ayetlerde de açık olarak görülmektedir.Vahiy ortamında bu kavramlara tek yönlü bir anlam vermek için bir neden olmadığını, bu tür bir anlamlandırmanın soyuta kaçtığını, toplumun böyle bir ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Bu tür yorumlar vahyin çok sonrasında oluşmuştur.

Muhabbetle.
elmuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
elmuh Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hasanöktem (31. October 2009), kamer (13. September 2009)

Bookmarks

Etiketler
arasındaki, fark, nebi, resul