hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DEVLET VE İDARE > Devlet idaresi

Seçenekler Stil
Alt 18. August 2012, 09:13 AM   #1
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart Demokrasi islamla bağdaşmaz. Ama islam sadece kurandan olmazsa, en iyi rejimdir!

SELAMUN ALEYKÜM,

sevgili kardeşlerim,

Bu makalede; Demokrasinin tanımıyla başlayarak, ülkemizdeki demokrasi anlayışının ve kendilerini demokrat diye niteleyen kimselerin, demokratlığı nasıl yorumladıkları, demokratlığı müslümanlığa nasıl yamamaya çalıştıklarına değinerek, demokrasinin müslümanlıkla çeliştiğini, islamda yeri olmadığı gösterilmeye çalışılmaktadır.

Daha sonra; müslümanların mevcut şartlar değişmeden, demokratik sistemden çıkarak, mezhepçi islami rejim kurmaları halinde ise demokrasiden daha tehlikeli durumların yaratıldığını ortaya konacaktır.

Müslümanların öncelikle, sadece kuran kaynaklı dini yaşayan bireyler ve toplumu oluşturamadıkça, demokratik sistemin daha iyi olacağı ispatlanırken, aynı zamanda; “demokrasiden çıkılmasını isteyen ve islam devleti olmasını dillendirenlerin, islami devlet konusunda ne kadar samimi oldukları ele alınacak ve bazı sorularla gerçekler tespit edilmeye çalışılacaktır.

RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'IN ADIYLA...

Demokrasi, bildiğimiz gibi; toplumlarda çoğunluğun seçimine dayalı olarak kabul edilen yönetim kadrosunun, anlayışının hakim kılınmasıdır.

Aslında, demokrasi için bu ideal tanımdır.

Bizimki gibi çoğu ülkelerde, adına demokratik cumuhuriyette dense, bu yöntemle başa gelen iktidarlar ve görüşlerine tahammül edememek ve çeşitli baskı ve hilelerle, çeşitli kurum ve kadrolarla, çeşitli değişmez ilke ve devrimlere karşı olmakla iktidarları yıkılmak istenir.

Ancak, ben burada işin siyasal çalım kısımları ile ilgilenmeyip, ideal olan tanımına rağmen demokrasinin islamla neden bağdaşmayacağını açıklamaya çalışacağım.

Demokratik rejimin savunucuları, hangi görüş halkın çoğunluğu tarafından seçilirse onun iş başına gelmesi demek olan demokrasinin; bütün sistemlerden iyi olduğunu, en adil ve aslında islamında onayladığı bir sistem olduğunu iddia ederler.

İslamdan olanların da demokrasi ile işbaşına gelebileceğini, bu nedenle herkesten önce müslümanların demokrat olması gerektiğini savunurlar.

Peki, bunların bu sözlerinde samimi olup olmadıklarını görmeye çalışalım.

Bunun kısaca ortaya konması için TAM BİR MÜSLÜMANA YAKLAŞIMLARINA BAKARAK hareket edeceğim.

Müslüman kısaca; Allah'a, Son Peygambere, Kur'an-ı Kerim’e, ve Kur'an-ı Kerimin, yaşamamız Gereken Evrensel Bir Kitap olduğuna iman eden biridir.

Şimdi böyle bir müslüman insanın demokrat olup, olamayacağını, demokrasinin ne olduğunu bilen demokratlara soruyoruz.

Bu müslüman insanı demokrat kabul edebilir misiniz?

Biraz daha açıklama yaparak, gerçek bir müslümanı örnekleyerek yeniden soralım.

Demokrasiyi yere göğe sığdıramayıp, onu her sistemden üstün tutan sevgili demokratlar;

Alemlerin Rabbi olan Allah'a, yerlerin ve göklerin yegane hakimi ve mutlak hüküm koyucusu olarak iman eden ve bu imanının bir ifadesi olarak “Hüküm Allah'ındır” diyen, son peygamber olan Resulullah (s.a.v.)'e bir önder, bir rehber, bir örnek olarak iman eden, Kur'an-ı Kerimin beyan ettiği her hükme “duyduk ve kabul ettik” diyerek iman eden ve Hakkın hükmüne rağmen halkın görüşünü değil, halkın görüşüne rağmen Hakkın hükmünü tercih eden bir insanı, bir Müslümanı, demokrat kabul edebilir misiniz?

Buna cevap vermek yerine sorumuza siz de “BÖYLE DEMOKRATLIK MI OLUR!” diye soruyla cevap veriyorsunuz değilmi?

Böyle demokratlığın olmadığını, olamayacağını bizler de biliyoruz. Biz biliyoruz da, Müslümanım diyen birçok şaşkına anlatamıyoruz!

Çünkü onlar daha ziyade İslam'ın ve demokrasinin ne olduğu üzerinde durup, birbirine benzer ve birbirine paralel yönlerini ön plana çıkararak “Gerçek demokrasi İslam'dır, gerçek demokrat Müslümanlardır!” gibi acaip ifadeler kullanıyorlar!

Oysa daha önce de belirttiğimiz gibi değerlendirme metodu olarak İslam'ın ve demokrasinin ne olduğu üzerinde değil, ne olmadığı üzerinde durulsa, bu mesele çok daha rahat çözümlenecektir.

NİTEKİM, HAKKIN HÜKMÜNE RAĞMEN; HALKIN VEYA ÇOĞUNLUĞUN GÖRÜŞÜNÜ KABUL ETMEK İSLAM OLMADIĞI GİBİ, HALKIN ÇOĞUNLUK GÖRÜŞÜNE RAĞMEN HAKKIN HÜKMÜNÜ KABUL ETMEK DE DEMOKRASİ DEĞİLDİR

Meseleyi daha fazla uzatmaya, karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale getirmeye ne gerek vardır ki!

Bir müslümanın, Toplumu yarınlarda İslam'ın adaletine kavuşturmak, toplumun yarınlarda Müslüman olmasını sağlamak (!) için, bugünkü Müslümanlığından vazgeçmesi, vazgeçebilmesi tabi ki mümkün değildir.

Nitekim meclisteki demokratlara dönereki, bir müslümanın ; “Her şeyi hakkıyla bilen Allah (c.c.)'ın doğru dediğine yanlış, yanlış dediğine doğru diyen böyle bir kararı saygıyla karşılaması ve kabul etmesi mümkün değildir!” diyorum.

Meclisten ortak bir haykırış. “Böyle demokratlık mı olur? Defol bu meclisten!”

Bu müslüman ben isem; Allah'ın dininden değil, demokratların meclisinden kovulduğum için seviniyor ve hiç girmediğim meclisten dışarı çıkarak rabbime yöneliyorum.

Apaçık bir anlatım ile, Kur'an-ı Kerim'e göre Müslüman olan bir insanın demokrat olmadığını, demokrat olamayacağını ifade etmemiz, dileriz ki demokratları sinirlendirmez!

Akıllı insanlarda artık, birazcık dürüst olabilirlerse, müslümanların demokrat olamayacağını görürler.

[/i]

YIKMADAN ÖNCE, DAHA BÜYÜK PROBLEM YARATMADIĞIMIZDAN, KAOSA YOL AÇMAYACAĞIMIZDAN EMİNMİYİZ? :

[i]Ancak, bu anlatılanlara göre, zamanımızdaki, müslümanlık anlayışı, mezhepçi anlayışlar tamamen terkedilip, sadece kuran kaynaklı olmadan önce; mevcut statükonun yıkılıp, yerine islami rejim, islami devlet, islami ülke oluşturulmasıda zamanımızdaki bilinen problemleri ortadan kaldırmadığı gibi aksine bunların azmasına ve kaos oluşmasına yol açar.

O halde, otorite yada rejimi değiştirmek yerine, önce insanlar kendilerini kuran merkezli yaşamak üzere değiştirebilmeli, bu yaşamı becerebilen insanlar toplum olarak ondan sonra islami yani kuransal yönetimi isteyebilmelidir.
Aksi halde, mevcut kalabalık müslümanlık anlayışına göre; ehli sünnet ve dışındakiler şeklinde başka ve daha tehlikeli ayrışmalar ortaya çıkarki, bu defa şimdiki şekle de razı olunsa, tekrar dönebilmek bile imkansız olur.

Kendini değiştiremeyen müslümanların, toplumu, rejimi değiştirmeye hakları da olamaz. Herkes hak ettiği rejimle yönetilir, ilkesi gereği bunu düşünüp, akıl etmek ve değişemeyen toplum için imkansızı istemek akılsızlığında bulunmamak gerekir.

ŞİMDİ ; MÜSLÜMANIM DİYENLERE VE İSLAMİ DEVLET İSTEYENLERE SORALIM VE SAMİMİ OLARAK CEVAPLARINI BEKLEYELİM.

1- RABBİMİZİN TEK HÜKÜM KOYUCU OLDUĞUNU, ONUN BU YETKİYİ PEYGAMBERLERİNE DAHİ VERMEDİĞİNİ KABUL EDEBİLİRMİSİNİZ?
2- HADİS, SÜNNET ADI ALTINDA KURANIN YANINDA; İNSAN GÖRÜŞLERİNİ DE DİNİ HÜKÜM OLARAK KABUL ETMEMEK GEREKTİĞİNİ KABUL EDEBİLİRMİSİNİZ?
3- İSLAMDAN OLMAYANLARI YADA İSLAMDAN DÖNENLERİ, GERÇEKTEN “DİNDE BASKI YOKTUR” DİYEREK, İSTEDİKLERİ GİBİ YAŞAMALARINI KABUL EDEBİLİRMİSİNİZ? YOKSA; GELENEKÇİ HUYUNUZ DEPREŞİP; “MÜRTEDİN KATLİ VACİPTİR” DİYEN KUTUBU SİTTEYEMİ GEÇİŞ YAPMAK İSTERSİNİZ?
4- BUHARİ, TIRMIZİ,MÜSLİM OLUŞACAK İSLAMİ YÖNETİMDE, HİÇ OLACAKTIR, KABUL EDEBİLİRMİSİNİZ?
5- KURANI NESH EDECEK, RABBİMİZİN SÖZÜNÜ DEĞİŞTİRECEK UYDURUK KAYDIRIK HADİS RİVAYETLERİ DE OLMAYACAĞINDAN, ŞİMDİKİ GİBİ HER ŞEYİ YAPIPDA MÜSLÜMAN KALABİLMEK YERİNE, KURANA GERÇEKTEN UYARAK YAŞAYABİLECEKMİSİNİZ, UYMAZSANIZ MÜSLÜMAN OLAMADIĞINIZI KABUL EDEBİLECEKMİSİNİZ?

Sorular, daha çoğaltılabilir, dileyen kardeşimiz buna ilave sorular yazsınlar. Ancak, sanırım bu sorulara olumlu cevap vermek , demokrasinin terki için yeterlidir.

Buyurun şimdi sevgili Müslüman kardeşlerim, demokrasiyi eleştiren ve islami isteyen sizler, islam olan kuranın yaşanmasını gerçekten ne kadar istiyorsunuz, soruları cevaplayarak gösterin lütfen…

Saygılarımla…
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (18. August 2012 Saat 09:15 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (18. August 2012), Miralay (29. August 2012)
Alt 19. August 2012, 12:55 AM   #2
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Merhaba sayin aorskaya.

Bu, keciboynuzu gibi bir demokrasi yazisi olmus. Bi gidim demokrasi bir sürü baska sey. O baska seyleri atmadan sizinle demokrasiyi müzakere etmek zor görünüyor. Onlari atmaya ise siz yanasmiyorsunuz. Ne yapacagiz bilmem.

Örnegin ta en basta ettiginiz su RABBİMİZİN TEK HÜKÜM KOYUCU OLDUĞU sözü... Bakin bu, demokrasiyle zerrece ilgisi olmayan bir söz. "Insanlar yargic olamaz; HÜKÜM veremez!" iddiasiyla "Ali kafir oldu!" deyip Hz Ali'yi öldüren haricilerin sözü. Bu zirvaya Hz Ali'nin verdigi güzel bir cevap var. Elbet bilirsiniz.

Bu hallere düsmeyelim diye hela bekciligi gibi ta en uctaki bir durumdan söz ettim. "Büyük kaca kücük kaca; buna kim hüküm verecek?" Onu bile ayetlere baglayip "Allah hüküm verecek," demeye getirdiniz. Demokrasi hela bekciligi ya da ailenin ic isleri ile degil DEVLETIN yönetimi ile ilgilidir. Hic olmazsa bunu göz önünde bulundursak?

Haricilik böyle ayagimiza takilip dururken nasil müzakere edecegiz demokrasiyi Islam baglaminda? "Gelin, müzakere edelim!" dedigim icin kendimi söz vermis gibi de hissediyorum. Zor.

Bayraminiz mübarek olsun.

Konu Hasan Akçay tarafından (19. August 2012 Saat 01:36 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (23. August 2012)
Alt 19. August 2012, 01:37 AM   #3
aorskaya
Uzman Üye

Standart Demokrasi dahil her konuyu görüşebiliriz

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba sayin aorskaya.

Bu, keciboynuzu gibi bir demokrasi yazisi olmus. Bi gidim demokrasi bir sürü baska sey. O baska seyleri atmadan sizinle demokrasiyi müzakere etmek zor görünüyor. Onlari atmaya ise siz yanasmiyorsunuz. Ne yapacaz bilmem.

Örnegin ta en basta ettiginiz su RABBİMİZİN TEK HÜKÜM KOYUCU OLDUĞU sözü... Bakin bu, demokrasiyle zerrece ilgisi olmayan bir söz. "Insanlar yargic olamaz; hüküm veremez!" iddiasiyla "Ali kafir oldu!" deyip Hz Ali'yi öldüren haricilerin sözü.

Bu hallere düsmeyelim diye hela bekciligi gibi marjinal bir durumdan söz ettim. "Büyük kaca kücük kaca; kim hüküm verecek?" Onu bile ayetlere baglayip "Allah hüküm verecek," demeye getirdiniz.

Haricilik bu sekilde ayagimiza takilip dururken nasil müzakere edecegiz demokrasiyi Islam baglaminda? "Gelin, müzakere edelim!" dedigim icin kendimi söz vermis gibi de hissediyorum. Zor.

Bayraminiz mübarek olsun.
Selamlar, sevgili h.akçay,

1- Bu, keciboynuzu gibi bir demokrasi yazisi olmus. Bi gidim demokrasi bir sürü baska sey.O baska seyleri atmadan sizinle demokrasiyi müzakere etmek zor görünüyor. demişsiniz.

Biz her konuyu görüşebilirz. Buyurun, sizin bildiğiniz "demokrasi"yi yazınız. Keçi boynuzu demokrasi tanımınızı anlayamadım, ama onu da yazınızda açarsınız diye düşünüyorum. Yine yazıma itirazlarınızı, yanlış bulduğunuz kısımları alıntılayarak gösterirsniz sevinirim.

2-"Allah hüküm verecek," demeye getirdiniz.
Hüküm verecek demedim, zaten her konuda rabbimizin hükmü vardır, bizlerde o hükümler çerçevesinde kararlar alabiliriz dedim.

3 Örnegin ta en basta ettiginiz su RABBİMİZİN TEK HÜKÜM KOYUCU OLDUĞU sözü... Bakin bu, demokrasiyle zerrece ilgisi olmayan bir söz.

Rabbimizin tek hüküm koyucu olduğu doğrudur ve demokrasi ile ilgiside yoktur. Sözün demokrasi ile ilgisi olmak yerine, demokrasinin sözle ilgisi olması gerekirdiki, demokrasi de bu ilgiyi kuramamamıştır, bunun içinde güdük kalmaktadır.

4 Bahsettiğiniz örnekteki haricilerin yanlışının bizim görüşmelerimizle ilgisi olmadan, konuları değerlendirelim.

İslamda elbette yargıçlarda olacak ve hükümler verecektir. Ama, onların hüküm vereceği kaynaklar, kurana uygun olmak zorundadır. Örneğin, zina konusunda hüküm bellidir. Yargıçlarda bu konuda zinanın olup olmadığına delillere göre, deliller yoksa kuranda aranan özelliklerdeki şahitliklere göre karar vereceklerdir.

Aksi halde, zinayı suç kabul etmeyen beşeri yasalara göre, zina edenleri aklamaları, beraat ettirmeleri onların islamla ilgisi olmadığını gösterecektir.

Sizin demokrasi tanım ve anlatımınızı yazmanız ve hayırlı bayramlar dileklerimle...

saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (19. August 2012 Saat 01:43 AM ) değiştirilmiştir.
dost1 (23. August 2012), Miralay (29. August 2012)
Alt 21. August 2012, 02:19 AM   #4
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya
İslamda elbette yargıçlarda olacak ve hükümler verecektir. Ama, onların hüküm vereceği kaynaklar, kurana uygun olmak zorundadır. Örneğin, zina konusunda hüküm bellidir. Yargıçlarda bu konuda zinanın olup olmadığına delillere göre, deliller yoksa kuranda aranan özelliklerdeki şahitliklere göre karar vereceklerdir.

Aksi halde, zinayı suç kabul etmeyen beşeri yasalara göre, zina edenleri aklamaları, beraat ettirmeleri onların islamla ilgisi olmadığını gösterecektir.
ben şu yazıya birşey sormak istiyorum...
-Zina yaparken, 1 saat zina yapanla tüm gece boyu zina yapan aynı cezayı mı alacak?
-13-15 (hatta 6) yaşındakine zina yapanla 30 yaşındaki birisiyle zina yapan aynı sucu (100 er sopa) mı alacak.
-Zİna yapılan kadın başına mı 100 sopa yoksa fiile mi? yani 4 kadınla zina yapsam 400 sopa mı yemem gerekecek. çünkü bu kadar darbe insanı ölüme götürür, sopa vurarak ölüm cezasıdır bu, 4 kadınla zina yapanı direk öldürebilir miyiz?
-ve son olarak, evli bir insanın zinası ile bekarın zinası aynı mıdır?

Kurana bağlı olarak ceza belirler misiniz?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (21. August 2012)
Alt 21. August 2012, 07:57 PM   #5
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben şu yazıya birşey sormak istiyorum...
-Zina yaparken, 1 saat zina yapanla tüm gece boyu zina yapan aynı cezayı mı alacak?
-13-15 (hatta 6) yaşındakine zina yapanla 30 yaşındaki birisiyle zina yapan aynı sucu (100 er sopa) mı alacak.
-Zİna yapılan kadın başına mı 100 sopa yoksa fiile mi? yani 4 kadınla zina yapsam 400 sopa mı yemem gerekecek. çünkü bu kadar darbe insanı ölüme götürür, sopa vurarak ölüm cezasıdır bu, 4 kadınla zina yapanı direk öldürebilir miyiz?
-ve son olarak, evli bir insanın zinası ile bekarın zinası aynı mıdır?

Kurana bağlı olarak ceza belirler misiniz?
Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Demokrasinin tanımıda dahil, islamla ilgisi olmadığı konusunda bir yazı yazmışım ve sevgili "hiiç" kardeşim, başka başlıkta demokrasinin islama uygun olduğunu savunurken, burada yazımdan alıntılarla itiraz ettiğiniz yerleri belirtmeyip, sadece zina ile ilgili bir örnek üzerinden sorular sormuşsunuz.

Yine "bartsimpson" kardeşimizde size teşekkür ettiğine göre yazınızla aynı kanaate sahip olduğunu göstermiş.

Sevgili kardeşlerim, burada demokrasi ile ilgili yazdıklarıma itirazınızı görmediğimden, daha önceki fikrinizi değiştirip değiştirmediğinizi de bilemedğimden, bu hususa ilişkin cevaplarınızı sonra vermek üzere, sizin sorularınıza geçiyorum.

Öncelikle; yazınızda, sizde tekrar dikkatle incelerseniz, zinanın tanımını bilmeyen kimseler konumunda hareket ettiğinizi görürsünüzkü, bunu bilmediğinizi düşünmüyorum.

Bunun yanısıra, bu soruların tarafınızdan sorulmasınıda manidar buluyorum. Ancak, konuyu kişiselleştirmek yerine; zina hükümlerini bilmeyen kimselerin de okuyabileceğini düşünerek (sizin sorularınızı kırmızı yazıyla alıntılayarak) cevaplamaya çalışıyorum.

1- Zina yaparken, 1 saat zina yapanla tüm gece boyu zina yapan aynı cezayı mı alacak?

Cevap: Kuranda zina için zaman vermediğine göre zinanın kendisi önemlidir, ne kadar sürdüğü değildir. Buna göre ikiside aynı cezayı alacaktır.

2--13-15 (hatta 6) yaşındakine zina yapanla 30 yaşındaki birisiyle zina yapan aynı sucu (100 er sopa) mı alacak.

cevap: Zina, gönüllü cinsel birliktelik demektir. 13-15 yaşındaki neyse de 6 yaşındaki biri zinayı gönüllü yapabilecek olgunluktamıdır size göre? Bunun zina olmadığını bilmeyeceğinize göre, konuyu hafife alma durumu yaratıyorsunuzki, büyük hata yapmaktasınız. Yine de bu soruyu ciddiye alıp yine de cevaplayayım.

6 yaşındaki biri ile yapılan zina olmaz, tecavüz olur. Onun hükümleri de; 6 yaşındaki çocuk korunurken, tecavüzcüye zina cezasına ek olarak ayrıca (gasp, darp unsurlarıda dikkate alınarak) kısas cezalarını da hükmetmeyi gerektirir.

13-15 yaşındaki birinin ise zinayı istemesindeki olgunluk durumu ilgili kurumlar tarafından tespit edilerek karara varılabilir.

3- -Zİna yapılan kadın başına mı 100 sopa yoksa fiile mi? yani 4 kadınla zina yapsam 400 sopa mı yemem gerekecek. çünkü bu kadar darbe insanı ölüme götürür, sopa vurarak ölüm cezasıdır bu, 4 kadınla zina yapanı direk öldürebilir miyiz?

Zina cezası fiile bağlı olarak ortaya çıkar. Zina edenlere 100 sopa vurulur, yani bir erkeğe de 100 sopa, diğer 4 kadına da 100 sopa...

400 sopanın ölüme götüreceğini siz hangi kesinlikte tespit ettiğiniz hatanıza bakmadan, alaycı bir üslupla, direk öldürme teklifini soru olarak yönelttiğinizi söyleyebilirmisiniz, bu alaycı tavıra niçin gerek duyuyorsunuz?

Burada islami konulardan bahsediyorsak, her görüşü ciddi olarak ele alıp değerlendirmek zorunda değilmiyiz? Kafamızdaki cevapla karşılaşmayınca, onu anlamaya gayret etmeyi bırakıp, başka sorular sormak doğru değildir.

Size göre bir yanlış varsa, size düşen bu kısmı alıntılayıp doğrusunu göstermektir. Lütfen, islamdan konuştuğumuzu unutmayalım.

4--ve son olarak, evli bir insanın zinası ile bekarın zinası aynı mıdır?

Evli-bekar ayrımı olmadan zina cezası 100 sopadır.

Evet sevgili kardeşlerim, siz yazılanlardan farklı olarak zina cezası düşünüyor yada yada ceza olmayacağını kabul ediyorsanız, sizin cevabınızı alalaım.

saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (21. August 2012 Saat 09:58 PM ) değiştirilmiştir.
dost1 (23. August 2012), Miralay (29. August 2012)
Alt 23. August 2012, 07:18 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

2. soruyu yanlış anladığın bir yana, anladığın gibi de yorumlamışsın.

Sana sorduğum şu... 6 yaşındaki bir çocukla zina yapanın suçu nedir? 100 sopa mı?
yoksa reşit olmayan birine yaptığı için cezası daha mı ağır?

ve cevaplarında şunu kullanmışsın;

Alıntı:
13-15 yaşındaki birinin ise zinayı istemesindeki olgunluk durumu ilgili kurumlar tarafından tespit edilerek karara varılabilir.
Hani kurumlar taguttu? Hani bütün hükmü kurana göre verecektin?
??

eğer fikrini değiştirdiysen ve laik kurumların olması gerektiğini de anladıysan sanırım açtığın konuyu tekrar gözden geçirebilirsin.

3. soruyu da daha net anlayacağın şekilde değiştireyim. Bir adam 1o farklı kadınla zina yaptı... 100 sopa mı yiyecek yoksa bin sopa mı? herhalde artık laf eğip büküp bir yere kaçamazsın, 1000 sopa insanı öldürür...
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (23. August 2012)
Alt 23. August 2012, 09:25 PM   #7
aorskaya
Uzman Üye

Selamlar,
Başka konularda çok mantıklı yazılarınızı gördüğümden, buradaki soruları gerçekten sormuş olabileceğinize inanamıyorum. Ama karşımda da sizin sorularınız olarak gerçekliğini koruduğu için bir defa daha sorularınıza tek tek verdiğim cevapları yazayım.

Alıntı:
2. soruyu yanlış anladığın bir yana, anladığın gibi de yorumlamışsın.

Sana sorduğum şu... 6 yaşındaki bir çocukla zina yapanın suçu nedir? 100 sopa mı?
yoksa reşit olmayan birine yaptığı için cezası daha mı ağır?
Bu soruyu yanlış anladığımı nereden çıkardınız? Sanırım bu soruya verdiğim cevabı tam olarak görmediğiniz için bunu tekrar sorabildiniz. Bu sorunuza verdiğim cevabı tekrar alıntılamadan önce bir hususu tekrar hatırlatayım.

Zina tarafların gönüllü ilişkisine denir. Tarafların gönülsüz ilişkisine ise tecavüz denir. 6 yaşındaki birinin gönüllü ilişki kuracağı düşünülemeyeceğine göre sizin sorunuz da zina değil tecavüz sorulmaktadır. Şimdi bunu daha önce de açıklayan cevabımı tekrar alıntılıyorum.

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
cevap: 6 yaşındaki biri zinayı gönüllü yapabilecek olgunluktamıdır size göre? Bunun zina olmadığını bilmeyeceğinize göre, konuyu hafife alma durumu yaratıyorsunuzki, büyük hata yapmaktasınız. Yine de bu soruyu ciddiye alıp yine de cevaplayayım.

6 yaşındaki biri ile yapılan zina olmaz, tecavüz olur. Onun hükümleri de; 6 yaşındaki çocuk korunurken, tecavüzcüye zina cezasına ek olarak ayrıca (gasp, darp unsurlarıda dikkate alınarak) kısas cezalarını da hükmetmeyi gerektirir.
Görüldüğü gibi sorunuz yeterince anlaşılmış ve ilişki için oluşan darp, gasp vb. unsurlar da dikkate alınarak zina cezasına ek olarak kısas cezaları da verilir denmiştir.

Alıntı:
ve cevaplarında şunu kullanmışsın;
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hani kurumlar taguttu? Hani bütün hükmü kurana göre verecektin?
??

eğer fikrini değiştirdiysen ve laik kurumların olması gerektiğini de anladıysan sanırım açtığın konuyu tekrar gözden geçirebilirsin.
Benim yazımda, demokrasi ile yönetilen ülke kurumlarından değil, kuran şeriatına göre oluşturulan İslami yönetim kurumlarından bahsedildiğini atlamışsınız. Kuran şeriatına göre oluşan kurumlar tağuti olmaz. Gördüğünüz gibi bütün hüküm kurana göre verilmektedir.

Ayrıca, demokratik te olsa beşeri sistemin kurumlarının, örneğin; faizin haramlığının, zinanın suç oluşunun tersine, banka ve finans kurumları aracılığıyla faizsiz ekonomi bırakmadığını, erkeklerin taciz, sapkınlık ve tecavüzlerini önlemek adına, erkekleri caydırıcı tedbirler almak yerine; onlara hizmet eden genelevleri açarak, adeta ödüllendirir biçimde kadınlar sunmasını siz tağuti bulmuyormusunuz, islamdan olduğunumu düşünüyorsunuz?

Alıntı:
3. soruyu da daha net anlayacağın şekilde değiştireyim. Bir adam 1o farklı kadınla zina yaptı... 100 sopa mı yiyecek yoksa bin sopa mı? herhalde artık laf eğip büküp bir yere kaçamazsın, 1000 sopa insanı öldürür...
Sizin gibi, demokrasinin islamdan olduğu görüşünü benimsemeyip, aksine islamla bağdaşmadığını yazmam üzerine, yazılarınızdaki; “3. soruyu da daha net anlayacağın şekilde…” ve “lafı eğip büküp bir yere kaçamazsın” ifadenizden kızgınlığınızı görmekteysem de, kuran gerçekleri karşısında, sizi kırmak pahasına bunları dillendirmem gerekmektedir.

Şimdi cevabımı vereyim:

Bir adam 10 farklı kadınla ayrı ayrı zina yapıp yakalandığında her biri için ayrı ayrı ceza alacaktır. İlk zinasında yakalandıktan sonra aldığı cezaya rağmen yine yakalanırsa ceza alacağını bile bile 10 defa zina yapmayı göze alan birisi içinde herhalde 100 sopalık cezalar verilmesine adil değildir demeyeceksinizdir değilmi?

Eğer bu cezalar yüzünden ölecek duruma gelecekse, suç kuranın olmayacak, bunu bilerek yapan kimsenin olacaktır. Ayrıca, bu cezadan kurtuluşta yada hafifletmede olmayacağını, acımadan toplumdan tanıklar huzurunda yağılmasını özelliklede sağlamak rabbimizin emridir.

Eğer 10 defa zina yapıpda alacağı cezalar yüzünden ölüm tehlikesi oluşma ihtimalinin yükselmesi yüzünden, kuran suçlanacaksa, bir kimse 1 zina ile yetinmeyip, ölüm tehlikesi yüzünden cezadan kurtulmak için 10 defa zina yapmaya çalışacaktır ve bu da cezanın caydırıcılığını sakatlamak bir tarafa adalet ilkesini de yok edecektir.

Şimdi ben size izninizle sorayım;

1- Bütün bunları, siz de kurandan çıkarabilecek durumdayken, bu konuda bana neden soru açtınız? Beni bu kısımda bilgisiz yakalasaydınız, bu demokrasinin islamla uygun olduğunun kanıtımı olabilecekti?
2- Siz, kurandaki cezaları, örneğin zina cezasını, adilmi bulmuyorsunuz, çağdaşmı bulmuyorsunuz, insanimi bulmuyorsunuz?
3- Yoksa, kurandaki cezaların evrenselliği gereği bu güne taşınmasını anlamakmı istemiyorsunuz?
4- Tck, medeni kanun vb. kanunların, kurandaki hükümlerden daha adil olduğunumu düşünüyorsunuz?
5- Son olarak; Allah'ın emirlerine ters de düşse halkın çoğunluğunun görüşünün galip gelmesi demek olan demokratik sistemmi önemlidir, yoksa halkın çoğunluğu istese de, çoğunluğun görüşü Allah'ın emrine ters ise Allah'ın emirlerini yerine getiren şer'i sistemmi önemlidir?

Buyurun sevgili kardeşim, şimdi siz, lafı eğip bükmeden soruları cevaplayabilirmisiniz?

Selamlar…
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (23. August 2012 Saat 10:16 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (29. August 2012)
Alt 24. August 2012, 01:39 AM   #8
hiiic
Uzman Üye

hala gölüllülük arıyorsun ...
Belki bilmediğinden belki anlamak istememenden ama küçük yaşta zina yapanlar (kesinlikle gönüllü) çocuklar var. şu aşağıdaki resimde dünyanın en küçük anne ve babasını görüyorsun. Senin şeriatına göre yaşasalardı ikisininde 100 er sopa yemesi gerekiyordu.

Tekrar soruyorum.
Hüseyin Üzmezin 13 yaşında (çocuğun kendi isteğiyle ilişkiye girdiği için mahkemece ceza almadı) nikah kıymaksızın zina yaptığı çocuk sonucu bu adamın kaç sopa yemesi gerek? 100 mü? çocuk kendi isteğiyle girmiş...
eğer 100 diyeceksen ki ayetten anladığınla bunu demen gerek. Bu adil midir? Daha cocuk yaşta birisiyle zina yapana da ergin insan gibi 100 sopa vurmak adaletsizlik değil midir? Sübyancı ile zinakarı aynı kefeye koyuyor bu anlayış.

Alıntı:
Bütün bunları, siz de kurandan çıkarabilecek durumdayken, bu konuda bana neden soru açtınız? Beni bu kısımda bilgisiz yakalasaydınız, bu demokrasinin islamla uygun olduğunun kanıtımı olabilecekti?
Yukarıda yazdığım da dahil sorfuğum soruların hicbiris Kurandan çıkarılamaz. O konularla ilgili herhangi bir düzenleme yoktur. Zamanın ve toplumların ahlak anlayışları, kültürleri ve gerekliliklerine göre şekiillenmesi için serbest bırakılmıştır. Bu konuların cezası demokratik anlayışla konulur. Kaldırılır yada değiştirilir.
ALlahın bizlere emrettiği şey, ulu orta zinanın cezasıs kalmaması, cezanın ise caydırıcı etkisinin olması... Bunun dışında detayları toplum belirleyecektir.

Alıntı:
Siz, kurandaki cezaları, örneğin zina cezasını, adilmi bulmuyorsunuz, çağdaşmı bulmuyorsunuz, insanimi bulmuyorsunuz?
Zina (keza zinanın ne olduğunu da acaba biliyormuyuz) cezasız kalmamalı. Ancak şeriati ceza veriyorum diye zina yapanı soyup kalın bir sopayla inlete inlete vurmak da ne çağın ne de insan vicdanının parçasında var.

Alıntı:
Yoksa, kurandaki cezaların evrenselliği gereği bu güne taşınmasını anlamakmı istemiyorsunuz?
sizin (şeriat isterükcülerin) Kurandaki cezaların ne olduğunu anlamadığınızı söylüyorum.
ne el kesmeyi, ne de sopa vurmayı anlamadınız. Kuranda kullanılan sayıların (neden 100) bile ne manaya geldiğini bilmediğinizi iddia ediyorum.

Alıntı:
Son olarak; Allah'ın emirlerine ters de düşse halkın çoğunluğunun görüşünün galip gelmesi demek olan demokratik sistemmi önemlidir, yoksa halkın çoğunluğu istese de, çoğunluğun görüşü Allah'ın emrine ters ise Allah'ın emirlerini yerine getiren şer'i sistemmi önemlidir?
Eğer Allahın emri olduğunu iddia ettiğiniz belgeler haksızlığı ya da güçsüzün ezileceği kurallar içeriyorsa o kitaba iman etmek asıl kafirliktir. Bir kanunun Allahın emri olup olmadığını nasıl anlayacaksın? eğer ben düşünmem önüme ne gelirse alırım diyorsan, bizim incile iman eden hrisstiyandan ne farkımız var. Onlar da ALlahın emri zannederek pavlusun kitabının peşinden gidiyorlar... Ya biz de Allahın emri zannederek muaviyenin kitabının peşinden gidiyorsak?

Allahın emri Zina cezasında da adaletsiz eşitsiz emir buyurmaz. Eğer bu kanun Allahın kanunuysa bulunamaz. Bulunursa yine Allahın emri gereği o dinden çıkmak gerekir ki bunu Allah emrediyor(onda birçok çelişki bulurdunuz ayeti)...

Gelelim vermediğin cevaplara.
-çocuğu kandırıp zina yapan ile ergini kandırıp zina yapanın cezası aynı olamaz...
-sadece 1 gün için zina yapmış olanlarla, gizli gizli günlerce zina yapmışın cezası aynı olamaz...
-sonucu bakımında çevresine ve topluma farklı zararlar veren zinaların da cezası farklıdır...
-keza bu tamamen şahsi düşüncem: toplumun yöneticileri ile yönetilenlerinin zinası bile aynı cezalandırılamaz. Efendiler ve aydınlar, topluma yol göstermesi gerekenlerin suçları daha ağırdır.
-Öğretmen ile öğrencinin, parton ile işçinin, üst ile astın, hür ile kölenin bile zina günahları farklıdır... birisi imkanlarını kötüye kullanıyordur.
-evde yapılan zina ile sokakta yapılan zinanın cezası aynı olabilir mi? ya mescitlere yapılana da mı 100 sopa? acil önemli noktalarda yapılırsa? vs.
-hatta zina sebepleri farklı olanların cezası bile aynı olamaz.
v.s. örnekleri çoğaltmak mümkün. Kısaca adalet işi biz insanların imtahanı için vardır. Bütün bunlar için şerri hüküm gelecek olsaydı bunu yazmaya denizler mürekkep olsa yetmezidi. Allah temel çerçeveyi bildirmiş ve içini temiz niyetlerle adilce doldurmamız için biz yeryüzü halifelerinin ellerine bırakmıştır. işte bu hüküm verme sistemi ise ancak demokrasiyle (halkın eşit ve adilane katılımıyla) alınan kararlarla adilce mümkün olur. ZÜmreler yada imparatorların yada kendisini Allahın halifesi diye tanıtan şeytanların değil.

Konu hiiic tarafından (24. August 2012 Saat 01:54 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 24. August 2012, 09:47 AM   #9
aorskaya
Uzman Üye

Allah'ın selamı üzerinize olsun,

Sevgili kardeşlerim, yazımda aksi belirtilmedikçe konu anlatımlarım kurana göre olması gerekenler şeklinde benim kişisel görüşlerimdir. Demokrasi yada başka insan sistemlerine ilişkin olumlu olumsuz görüşlerim ise bunlara değinilerek belirtilmeye çalışılmıştır.

Alıntı:
hala gölüllülük arıyorsun ...
Belki bilmediğinden belki anlamak istememenden ama küçük yaşta zina yapanlar (kesinlikle gönüllü) çocuklar var. şu aşağıdaki resimde dünyanın en küçük anne ve babasını görüyorsun. Senin şeriatına göre yaşasalardı ikisininde 100 er sopa yemesi gerekiyordu.
Selamlar, anlaşılıyor ki konunun tam oturması için İslam hukukunun biraz daha detaylı anlatımına ihtiyaç vardır.

1- İslamda da; aynen insan yapımı medeni hukuklarda olduğu gibi, tarafların kendisini borç, yani edim altına sokabilmesi için “olgunluk” şartı vardır. Eylemlerinin doğuracağı sonuçları kestiremeyen, kaldıramayacak durumda olanların irade beyanları olsa bile bunlar sakat olur, geçersiz olur.

İşte bu nedenledir ki, çocuklar olgunluğa (sadece cinsel olgunluk değil) ulaşmadıklarından onların gönüllü katılımlarından bahsedilemez.

Yani, çocuklar gönüllü olarak bir ilişkiye girseler dahi, onların olgun olmamaları yüzünden gönüllü olduğu kabul edilemez.

Bu nedenle de medeni hakları kullanım ehliyetine sahip olmayan çocuklara ceza verilemez. Bu çocuklarla ilişkiye giren ve olgun durumda bulunan kimselere tek taraflı olarak ceza verilir.

KISACA GÖNÜLLÜLÜK, OLGUN KİMSELER İÇİN GEÇERLİDİR. ÇOCUKLAR İÇİN DEĞİL…

2- Dünyanın en küçük anne ve babası denilen çocuklara islama göre ceza veilmesinin sözkonusu bile edilemeyeceği bir tarafa, bunların bu duruma düşmelerine sebep olanların kovuşturulmaları gerekir. Bu konudaki ihmal, teşvik yada suçları olup olmadığına bakılır ve ona göre sorumlulukları araştırılır.

3- Senin şeriatına göre yaşasalardı ikisininde 100 er sopa yemesi gerekiyordu. Demişsin.

Öncelikle, öfkeniz aklınızı örtmesin, benim şeriatım değil, kuran şeriatı söz konusudur. kuran şeriatına göre de bunlar olgun kimseler olmadıklarından ceza almaları söz konusu bile değildir.

Alıntı:
Tekrar soruyorum.
Hüseyin Üzmezin 13 yaşında (çocuğun kendi isteğiyle ilişkiye girdiği için mahkemece ceza almadı) nikah kıymaksızın zina yaptığı çocuk sonucu bu adamın kaç sopa yemesi gerek? 100 mü? çocuk kendi isteğiyle girmiş...
eğer 100 diyeceksen ki ayetten anladığınla bunu demen gerek. Bu adil midir? Daha cocuk yaşta birisiyle zina yapana da ergin insan gibi 100 sopa vurmak adaletsizlik değil midir? Sübyancı ile zinakarı aynı kefeye koyuyor bu anlayış.
Bu soruyu bana sormak yerine kendine sorman gerekiyordu!

“Çocukta gönüllü ilişkiye girdiği” gerekçesiyle ondan faydalanan azgına ceza verilmeyişi nasıl kabul edilebilir? Bu sizin savunduğunuz hukukun acizliğini göstermezmi?

Bu adamın suçunu iyice incelersen, olgun olan birininde rızasıyla girdiği ilişki değildir. Bu adamın ilişkisi zina değildir. Bu adam sübyancılık yapmıştır.

İslam hükümlerinde; "bu adamın yaptığı yıkımlar, psikolojik travmalarda dikkate alınarak, zina cezası (100 sopa) yanında ek cezalar belirlenirdi."

Siz cinsel ilişkiye zina demeyi bırakın artık.

Çünkü zina; kendilerini edim altına sokacak olgunluktaki tarafların gönüllü girdiği cinsel ilişkidir. Taraflardan birinin olgun olsa bile gönülsüz ilişkisi ile, olgun olmayan çocukların, olgun olmayan akıl özürlülerin gönüllü ilişkisi de zina değildir. Tecavüz ve yanında diğer suçlar vardır.

Gördüğünüz gibi, İslamda; zina edenle sübyancı aynı kefeye konmuyor.

Ama, insan yapımı hukukta kefeye bile konmayabiliyor değilmi?

Şimdi, siz kefeye bile konmadığını atlayacakmısınız, yoksa kefeye koyup iyice tartacakmısınız? Eee, kefeye koyacaksanız, savunduğunuz hukukun kararını ne yapacaksınız? Çok fazla şey demenize gerek yoktur, “sadece güdük kaldığını” bilin yeter.

Alıntı:
Yukarıda yazdığım da dahil sorfuğum soruların hicbiris Kurandan çıkarılamaz. O konularla ilgili herhangi bir düzenleme yoktur. Zamanın ve toplumların ahlak anlayışları, kültürleri ve gerekliliklerine göre şekiillenmesi için serbest bırakılmıştır. Bu konuların cezası demokratik anlayışla konulur. Kaldırılır yada değiştirilir.
ALlahın bizlere emrettiği şey, ulu orta zinanın cezasıs kalmaması, cezanın ise caydırıcı etkisinin olması... Bunun dışında detayları toplum belirleyecektir.
Kuranın açık hükümlerinden biri olan zina ve cezasının belirtilmesine rağmen, Zina eyleminin; hala toplumların zamana göre bile değişen kültür ve ahlaki kabullerine göre suç kabul edilip edilmemesi gerektiğinimi savunuyorsunuz?

Hem bunu savunup, hemen arkasından da; “ALlahın bizlere emrettiği şey, ulu orta zinanın cezasıs kalmaması, cezanın ise caydırıcı etkisinin olması... Bunun dışında detayları toplum belirleyecektir. “diyerek, toplumun ceza vermemesini kabul edilebilir, bu yöndeki hükümleri Allah’ın hükümleri üstünde tutabilirsiniz öylemi?

Hep eleştirdiğiniz, rivayetler/atalar dini yaşayanlardan ne farkınız kalıyor o zaman? Onlarda, rivayet hükümlerini kuran hükümlerine baskın kılıp, o hükümlere ayetleri neshettirirken, siz de toplumların hükümlerine neshettirdiğinizi görebiliyormusunuz?

Nikahsız birlikteliklere ses çıkarılmazken, imam nikahlı (sadece imam nikahı yanlıştır, o ayrı konu ama) birlikteliklere neden ceza verilmektedir? İmam nikahlı birliktelik ötekine göre daha iyi değilmidir? Hiç değilse ilişki iki kişi arasında ve bazı katlanmaları gerektirirken, diğerinin hiçbir sonucu olmamasına rağmen, tersine ceza belirlenmesi nasıl bir mantık, nasıl bir hukuk anlayışıdır, anlayan lütfen açıklasın…

Ayrıca;
1- çok uzağa gitmeden, bizim toplumumuzda, zina için ceza belirlemesi varmıdır?
2- Yoksa, kimseyi rahatsız etmedikçe zina serbestmidir? Ülkemizde zinanın cezası olmadığına göre, rabbimizin yukarıda kendinizin belirttiği ceza verilmesi emrinin yerine getirilmemesini bir Müslüman olarak nasıl kabul edebiliyorsunuz?
3- Rabbimizin emri, çağdışı olduğundan toplum kabulünümü onaylıyorsunuz?

Alıntı:
Zina (keza zinanın ne olduğunu da acaba biliyormuyuz) cezasız kalmamalı. Ancak şeriati ceza veriyorum diye zina yapanı soyup kalın bir sopayla inlete inlete vurmak da ne çağın ne de insan vicdanının parçasında var.
1- Zina cezasız kalmamalı ise ülkemizdeki zinanın cezasız kalmasını görmeyip, demokrasinin hala nasıl islama uygun olduğunu söyleyebiliyorsunuz!

2- Sopa ile vurmak, çağın ve insanın vicdanınında yok öylemi?

Siz, çağın ve insanların kendi hükümlerinin baskın olmasını kabul ediyorsanız, kurana ters düştüğünüzü görebiliyormusunuz? Kurana ters düşen, kuran hükümleri yerine, insan hükümlerini geçerli kılan, onları üstün gören biri Müslüman olabilirmi?

Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüz değnek vurun.
Eğer ALLAH’a ve o son güne inanıyorsanız, ALLAH’ın hükmünü yerine getirirken onlara karşı yumuşamayın.
İnananlardan bir takım da onlara yapılan azabı gözleriyle görsün
[nur suresi 2. ayet]

Kuranın vicdanı, Rabbimizin emri yukarıdadır.

Emirde; zinaya hem 100 sopa, hem de bunun toplumun gözü önünde ve acımadan yerine getirilmesi istenilmektedir. Siz hala, bu emirleri zamanımızda çağdışı, yani ilkel buluyor veya vicdanınıza yediremiyorsanız, kurana göre durumunuzu yeniden gözden geçirmenizi öneriyorum.

Alıntı:
sizin (şeriat isterükcülerin) Kurandaki cezaların ne olduğunu anlamadığınızı söylüyorum.
ne el kesmeyi, ne de sopa vurmayı anlamadınız. Kuranda kullanılan sayıların (neden 100) bile ne manaya geldiğini bilmediğinizi iddia ediyorum.
1- Ben, ne idüğü belirsiz “şeriat isterükçü” değilim.

Önce bu algınızı değiştirin. Demokrasi ve laikliğin islamla ilgilerinin anlatıldığı yazılarımın bitişindeki sorularıma bakarsanız, şeriatın nasıl olması gerektiğini görürsünüz.

Ne kuranı devre dışı bırakan rivayetlerin şeriatını, ne de kuranı semboller kitabı haline getirenlerin görüşlerinin şeriatının şeriat olmadığını anlayınız artık.

Ayrıca; Müslümanlar daha islamın tek kaynağının kuran olduğunda anlaşamazken, tek kaynak kuran diyenlerde, kurandaki kıssaların gerçekliği yada hikaye olduğu konusunda anlaşamazken, zaten şeriat gelmez ve bu şartlarda gelende şeriat olmaz. Bu nedenle, kimsenin korkmasına gerek yoktur.

Ama, asıl kuran şeriatından korkulmasına da hiç gerek yoktur.

Bundan ancak, ya kuranı bilmeyen ve şeriatın sadece acımasız cezalandırma hükümleri olduğunu sanan cahiller korkar, yahut da kuran hükümlerine göre yaşamak istemeyenler korkar.

2- Kuranda kullanılan sayıların (neden 100) bile ne manaya geldiğini bilmediğinizi iddia ediyorum. Demişsiniz.

Şimdi ben dinden konuşmayı bırakıp, bu sözünüz yüzünden sizinle kişisel polemikleremi gireyim. Bunu yapmanın kimseye kazandıracağı olmayacağından cevaplamaya gerek duymuyorum.

Alıntı:
Eğer Allahın emri olduğunu iddia ettiğiniz belgeler haksızlığı ya da güçsüzün ezileceği kurallar içeriyorsa o kitaba iman etmek asıl kafirliktir. Bir kanunun Allahın emri olup olmadığını nasıl anlayacaksın? eğer ben düşünmem önüme ne gelirse alırım diyorsan, bizim incile iman eden hrisstiyandan ne farkımız var. Onlar da ALlahın emri zannederek pavlusun kitabının peşinden gidiyorlar... Ya biz de Allahın emri zannederek muaviyenin kitabının peşinden gidiyorsak?
“Eğer Allahın emri olduğunu iddia ettiğiniz belgeler…” diyerek devam etmişsiniz.

Sevgili kardeşim, ben hangi belgelerden bahsetmişimde, bunu söylüyorsunuz… Ben yazımda sadece kurandan bahsettim, sadece kuranı kaynak aldım. Başka belge melge, söz yada rivayet falan kullanmadım. Bu nedenle, yukardaki sözleriniz yerinde değildir.

İslam= kurandır. Benim için başka kaynak, belge, kişi, kurum yoktur…

Alıntı:
Allahın emri Zina cezasında da adaletsiz eşitsiz emir buyurmaz. Eğer bu kanun Allahın kanunuysa bulunamaz. Bulunursa yine Allahın emri gereği o dinden çıkmak gerekir ki bunu Allah emrediyor(onda birçok çelişki bulurdunuz ayeti)...
Zina cezası kuranda, “kadın, erkek yada evli, bekar ayrımı olmadan 100 sopadır” ve görüldüğü gibi adildir. Kuran dışında başka şeyi referans almadığıma göre bunu alanlar düşünsünler.

Alıntı:
Gelelim vermediğin cevaplara.
-çocuğu kandırıp zina yapan ile ergini kandırıp zina yapanın cezası aynı olamaz...
-sadece 1 gün için zina yapmış olanlarla, gizli gizli günlerce zina yapmışın cezası aynı olamaz...
-sonucu bakımında çevresine ve topluma farklı zararlar veren zinaların da cezası farklıdır...
-keza bu tamamen şahsi düşüncem: toplumun yöneticileri ile yönetilenlerinin zinası bile aynı cezalandırılamaz. Efendiler ve aydınlar, topluma yol göstermesi gerekenlerin suçları daha ağırdır.
-Öğretmen ile öğrencinin, parton ile işçinin, üst ile astın, hür ile kölenin bile zina günahları farklıdır... birisi imkanlarını kötüye kullanıyordur.
-evde yapılan zina ile sokakta yapılan zinanın cezası aynı olabilir mi? ya mescitlere yapılana da mı 100 sopa? acil önemli noktalarda yapılırsa? vs.
-hatta zina sebepleri farklı olanların cezası bile aynı olamaz.
v.s. örnekleri çoğaltmak mümkün. Kısaca adalet işi biz insanların imtahanı için vardır. Bütün bunlar için şerri hüküm gelecek olsaydı bunu yazmaya denizler mürekkep olsa yetmezidi. Allah temel çerçeveyi bildirmiş ve içini temiz niyetlerle adilce doldurmamız için biz yeryüzü halifelerinin ellerine bırakmıştır. işte bu hüküm verme sistemi ise ancak demokrasiyle (halkın eşit ve adilane katılımıyla) alınan kararlarla adilce mümkün olur. ZÜmreler yada imparatorların yada kendisini Allahın halifesi diye tanıtan şeytanların değil.
Bu kısımlarla ilgili ne konu açıldı ne de soru soruldu! Aksi takdirde mutlaka cevaplamaya çalışırdım.

Burada yazdıklarınız kısmen doğru olmaktadır.Burada yazılanları da kısaca toparlamak gerekirse;

1- Zina olması halinde, zinanın nerede yada kimlerce olup olmamasına bakılmaksızın, adil bir şekilde 100 sopa cezası belirtilen şekilde uygulanır.

2- Bu zina edenlerden bazılarının durumu, zinanın sonuçlarından başka, diğer insanları yada toplumu ilgilendiren başka olumsuz sonuçlarda doğuruyorsa, bu durumlarda zinadan bağımsız olarak ele alınır ve ayrıca cezalandırılır.

3- Dolayısıyla, insanlar işledikleri suçlar yüzünden, sonuçları başkasını da ilgilendiren zararlara neden olmuşlarsa onun tazmini için gereken bedeli öderler.

İşte islamın adaleti böyle üstündür.

Saygılarımla…
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (24. August 2012 Saat 09:58 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 24. August 2012, 02:29 PM   #10
hiiic
Uzman Üye

100 sopa yok arkadaşım 100 sopa yok.

100 sopa atın demek,rezil edin demektir. Keza H.Üzmez yeterince rezil oldu. ve ona gereği gibi ceza vermeyen hukuk CUmhuriyet hukuku değil, satılmış şeriatcıları ele geçirdiği hukuktur. O hukukla hizbullahcıları bile hapisden çıkardılar. Laiklği kafirlik benimseyip "ya müslümansın ya laik" naraları atanların kayırmacı hukukudur o üzmeze ceza aldırmadan, 100 sopasını (rezilliğini) de tatmasına fırsat vermeyen hukuk...

Laik hukuk olsaydı din adamları yaptıkları rezillikleri bu kadar kolay gizleyemezdi. Halkın gözü önünde rezilliği tadarlardı.
...

Bu şeriatı cezasıdır. Hukuki cezası ise laik sistemde adilce verilecektir. İster din adamı olsun isterse PEYGAMBER olsun, laik hukuk adam kayırmaz. Sadece şeriatcılar kendi iplerinde oynayan cambazları kayırırlar, kayırıyorlarda... İnsanları dolandırmalarına kandırmalarına rağmen hala şeyhler ve din tacirleri ortalıkda cirit atıyor, pek çoğuda müritleriyle zina yapıyor.

Eyüp peygambere ayağını yere vur dediği zaman siz fiilen ayağını yere mi vurdu sanıyorsunuz? Karına bu sopaları birleştirip vur dediğinde karısına sopa mı vurdu zannediyorsunuz?
Zİna yapana 100 sopa vurun dediğinde çıkarıp meşin sopayı fiziken vurulacağını mı zannediyorsunuz?

evet hem bunları zannediyorsunuz, hemde şeriatcılık yapıyorsunuz. Zaten her dönem Allahın vahyini bozup dinleri ve insanları yoldan çıkaran kişiler malesef o vahyi anlamayanlar olmuşlardır.

Bookmarks

Etiketler
ama, bağdaşmaz, demokrasi, islam, islamla, iyi, kurandan, olmazsa, rejimdir, sadece