hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kadere İman > Hayır ve İyilik

Seçenekler Stil
Alt 14. February 2013, 03:14 PM   #41
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Diğer yazılarımda da konunun önemini ve konu hakkındaki bilgilerimi yazdığımdan tekrar açmama gerek yoktur.

Buradaki tartılar, kişinin iman etmeden yada iman ettim demekle iman ettikleri rabbin emirlerine uygun olmayan şekilde yaşadıkları ile iman edenlerin, emredilene uygun yaşadıkları sonucu kazandığı kötü ve iyi notların karşılaştırılmasıdır.

Yine Ala 15.ayette geçen arınma da sahip olunan değerlerden, rabbin emirlerine uygun olarak paylaşımda bulunmak ve ibadi yükümlülükleri yerine getirerek kötü şeyler yapmaktan kurtulmak olmaktadır.

İşte, bu noktada iman sahibi olamamak yada imanlı olmak durumu ortaya çıkmaktadır.

İman sahibi olamayanların kitapları soldan verileceğinden cehenneme, müminlerin ise sağdan verileceğinden cennete gidecekleri rabbin kuran ile bize ulaştırdığı beyanlarıdır.

Anlaşılması umuduyla...

selamlar,
aorskaya
Aorskaya yazdıkların ilmihal kitaplarında da var...

Yıllarca bunları okuduk...

Aş bunları artık... aş...
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. February 2013, 03:16 PM   #42
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleyküm! Değerli Aorskaya Kardeşim!

Müslim ile Allah'ın mü'mini kavramları farklıdır. Müslim;olumsuzluklardan kendisini uzaklaştırarak kendisini sağlama alandır. Allah'ın mü'mini olan ise Allah'ın askeridir. Allah'ın kuludur. Allah'ın mü'mini için Allah ne derse odur. Allah'ın dedikleri onun yaşamıdır. Allah'ın mü'mini olmasına rağmen içerisinde bulunduğu devletsizlik,vatansızlık esaret vb nedenler ile Allah'ın tüm buyruklarını yerine getiremeyen insanlar da vardır.

"İnandığı halde (mazeretsiz) amel işlemeyen insanlar kâfir mi, değil mi tartışması yerine onların mümin olup olmadıklarının cevabı araştırılmalıdır." şeklindeki ifademiz; "Olumsuzun öne çıkarılmasındansa asıl olması gerekenin olması için olumluyu öne çıkarmaktır."

"Mü'min" kimlerdir sorusunun cevabı, "İnandığı halde (mazeretsiz) amel işlemeyen insanlar kâfir mi, değil mi?" tartışmasına gerek kalmadan cevabın bulunmasına neden olacaktır. Tabi ki bu bir yöntemdir. Bu kardeşinizin yöntemi de bu.

Değerli Kardeşlerim!

Rabbımız olan Yüce Allah Nahl 125 de:

"Rabbinin yoluna hikmetle [zulüm ve fesadı engellemek için konulmuş kanun, düstur ve ilkelerle] ve güzel öğütle çağır! Ve onlarla en güzel şekilde mücadele et. Şüphesiz Rabbin kendi yolundan sapanları en iyi bilendir ve O, hidayette olanları da en iyi bilendir."

diye buyurmaktadır.

En güzel mücadele , kırıcı olmadan, yumuşak sözlerle, kötülüğe karşı iyilikle karşılık vererek, bilgi ve bilimsel verilerle ortak değerlere dikkat çekmekle ve sabırla yapılabilir.

Rabbımız olan Yüce Allah bizlere bunun nasıl olması gerektiğinin şeklini ve yollarını Kur'ân'da göstermiştir.

"Her ikiniz gidin Firavuna. O, gerçekten azdı. Sonra ona öğüt alması ve haşyet duyması için yumuşak söz söyleyin."(Tâ–Hâ: 43–44)

"İşte sen [o zaman], sırf Allah'ın rahmetiyle onlara karşı yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi. Artık onları bağışla, onlar için mağfiret dile. İşlerde onlara da danış, bir kere de azmettin mi, artık Allah'a tevekkül et. Muhakkak ki Allah tevekkül edenleri sever."(Âl-i İmrân: 159)

"Ve o kişiler, Allah'ın birleştirilmesini istediği şeyi birleştirirler. Rablerine haşyet duyarlar ve hesabın kötülüğünden korkarlar. Ve o kişiler Rablerinin rızasını kazanmak arzusuyla sabretmişler, salâtı ikame etmişler ve kendilerine verdiğimiz rızklardan gizli ve açık infak etmişlerdir. Ve onlar çirkinlikleri güzelliklerle ortadan kaldırırlar. İşte bu yurdun akıbeti; adn cennetleri kendilerinin olanlardır. Onlar, atalarından, eşlerinden ve soylarından sâlih olanlar oraya [adn cennetlerine] gireceklerdir. Melekler de her kapıdan yanlarına girerler: "Sabrettiğiniz şeylere karşılık size selam olsun! Bu yurdun sonu ne güzeldir! " (Ra'd: 21–24)

"Ve Allah'a çağırıp/yakarıp sâlihi işleyen ve "Ben Müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır? Ve güzellikle çirkinlik/iyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel şeyle sav. O zaman, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sımsıcak bir yakın'dır."(Fussilet: 33–34)

"İnsanlardan bazıları da Allah hakkında bilgiden başka şeyle tartışır. Ve tüm azılı şeytanı izlerler."(Hacc: 3)

"De ki: "Ey kitap ehli! Sizinle bizim aramızda ortak olan bir söze geliniz. Allah'tan başkasına kulluk etmeyelim, O'na hiçbir şeyi eş tutmayalım ve Allah'ın astlarından bazımız bazımızı rabler edinmeyelim." Buna rağmen eğer onlara yüz çevirirlerse, artık "Şüphesiz bizim Müslümanlar olduğumuza şahit olun" deyin."(Âl-i İmrân. 64)

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Alalh'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Aleykümselam,

Değerli dost1,

Müslüman tanımızın kapsamı bakımından yazınıza itirazım dışında diğer kısımlarda belirttiğiniz gibi, imansızlarla mücadele ve davetlerdeki yöntemlerle ilgili kurandan delillerle yaptığınız anlatımı aynen kabul ediyor ve şahsen böyle de yapmaya çalışıyorum.

Ancak; burada ne davet etme vardır, ne de mücadele etme vardır. Sadece bir durum tespiti vardır. Bu ise kurandan deliller getiren müslümanlardan olan bizler ile, kurandan delil getirmeden yine müslüman olan diğer kardeşlerimizin uyuşmazlığıdır.

Bu tür ortamlarda aslında bizleri rahatsız eden ve geren durumlarda bizzat iki tarafında müslüman olmakla birlikte, kur'andan delil getirmeden konuya ters iddilarda bulunmasıdır.

Yoksa karşı taraf olarak müslüman olmayan birinin iddiaları olsa idi, gayet tabi onun kurandan delil getirmesi de beklenilmeksizin, konu anlatılmaya çalışılırdı.

Şimdi, sizin müslüman tanımızdan farklı olarak bir hususu açıklayarak yazımı bitiriyorum.

Müslüman, Allah'a (dini islama) teslim olan kimsedir. Bu kimse gerek islama yeni giren biri olabileceği gibi gerekse de islamı iyi bilen ve yaşayan biri olabilir. İşte islamı iyi bielrek yaşamaya devam eden birisi artık mümin olmuş demektir.

Bu durumda, Mümin de müslüman tanımının kapsamına girer. Ama, diğer müslümanlardan üstün derecede müslüman olarak kendisine mümin denilir.

Saygı ve sevgilerimle...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. February 2013, 03:32 PM   #43
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aorskaya yazdıkların ilmihal kitaplarında da var...

Yıllarca bunları okuduk...

Aş bunları artık... aş...
Yıllarca okuduğun şeylerimi sormuştun o halde bart kardeşim?

Sormaktaki amacın neydi o halde? Yazılan gibi olduğunu kabul edemediğin içinmi, yoksa sormuş olmak içinmi sormuştun...

Soruna cevap veren birine, "yıllarca bunları okuduk" diyebilmek nasıl bir tutumdur?

Seninde aşman gereken çok şeyler olduğunu inşallah görebilirsin...

selam, selam
aorskaya
Alt 14. February 2013, 03:44 PM   #44
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Yıllarca okuduğun şeylerimi sormuştun o halde bart kardeşim?

Sormaktaki amacın neydi o halde? Yazılan gibi olduğunu kabul edemediğin içinmi, yoksa sormuş olmak içinmi sormuştun...

Soruna cevap veren birine, "yıllarca bunları okuduk" diyebilmek nasıl bir tutumdur?

Seninde aşman gereken çok şeyler olduğunu inşallah görebilirsin...

selam, selam
aorskaya
Ben gördüm ve aştım ki sana da aşmanı tavsiye ediyorum.

Gerisi sana kalmış... sen bilirsin!!!
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. February 2013, 04:00 PM   #45
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben gördüm ve aştım ki sana da aşmanı tavsiye ediyorum.

Gerisi sana kalmış... sen bilirsin!!!
Teşekkürler bart,

Bir türlü, senin görüp aştığını da anlayamamışım!

Ama şimdi anlamak için; "bir şeyi hem bilecek kadar aşıp ve hem de nasıl yeniden konu edebildiğini sorgulamanı" istesem yine önem verip dikkate almazsın herhalde...

Herneyse, buna fazla takılmadan;

"aştıktan sonra da neler yapmam gerektiğini" de söylese idin çok iyilik etmiş olurdun!

Ama, bunu bana bırakmanda önemli bir gelişme kabul edilmeli galiba...

Senin aştığın konuda sorduğun soruya, benim aşmadan verdiğim cevabı da yine aşamayan kardeşlerimiz okusunlar o halde...

selamlar,
aorskaya
Alt 14. February 2013, 05:23 PM   #46
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Alıntı:
Aleykümselam,

Değerli dost1,

Müslüman tanımızın kapsamı bakımından yazınıza itirazım dışında diğer kısımlarda belirttiğiniz gibi, imansızlarla mücadele ve davetlerdeki yöntemlerle ilgili kurandan delillerle yaptığınız anlatımı aynen kabul ediyor ve şahsen böyle de yapmaya çalışıyorum.
Allah razı olsun. "Müslim/müslüman" sözcüğünü biraz daha açmamıza vesile oldunuz.

" Müslüman" sözcüğünün aslı "müslim"dir. “Sağlama alan” demektir. İslam olan kişilere denilir.

الإسلام[islâm] sözcüğü, “berâet/uzak tutma; korkudan, kuşkudan, beladan, huzursuzluktan, mutsuzluktan, kavgadan savaştan, ağrıdan, sızıdan, maddî ve manevî sıkıntılardan, zayıflıktan çürüklükten… tüm olumsuzluklardan uzak olma" anlamındaki س ل م(s-l-m) kökünden türemiş if‘âl kalıbında mastar bir sözcük olup isim ve mastar olarak kullanılır. Günlük yaşantımızda sıkça kullanılan "[b]sâlim, selâm, teslim" de bu kökten türetilmiş sözcüklerdir.

Bu kök harflerden türetilen islâm kalıbı, “sağlamlaştırma” (dertten, tasadan, korkudan, mutsuzluktan, kavgadan, savaştan ve benzeri şeylerden uzaklaştırma) demektir.

slâm dini" de, “insanları sağlamlaştıran din” [dert, tasa, savaş, zayıflık, manevî hastalık, mutsuzluk ve benzeri şeylerden uzaklaştırıp sağlama, güvenceye alan ilkeler] demektir.

İslam olana da müslim/müslüman denilir.

Hucurat;14: Kaletil a'rabu amenna* kul lem tu'minu ve lâkin kulu eslemna ve lemma yedhulil iymanü fiy kulubiküm* ve in tutıy'ullahe ve RasûleHU layelitküm min a'maliküm şey'a* innAllahe Ğafurun Rahıym;

Bedevî Araplar, "İman ettik!” dediler. De ki: "Siz "İman etmediniz", ama 'eslemnâ'/müslim olduk (sağlamlaştırdık; kendimizi sağlama aldık) deyin; iman henüz kalplerinize girmedi. Ve eğer Allah'a ve elçisine itaat ederseniz, O, yaptıklarınızdan hiçbir şeyi size eksiltmez." Gerçekten Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir!

Alıntı:
Ancak; burada ne davet etme vardır, ne de mücadele etme vardır.Sadece bir durum tespiti vardır. Bu ise kurandan deliller getiren müslümanlardan olan bizler ile, kurandan delil getirmeden yine müslüman olan diğer kardeşlerimizin uyuşmazlığıdır.

Bu tür ortamlarda aslında bizleri rahatsız eden ve geren durumlarda bizzat iki tarafında müslüman olmakla birlikte, kur'andan delil getirmeden konuya ters iddilarda bulunmasıdır.

Yoksa karşı taraf olarak müslüman olmayan birinin iddiaları olsa idi, gayet tabi onun kurandan delil getirmesi de beklenilmeksizin, konu anlatılmaya çalışılırdı.

Şimdi, sizin müslüman tanımızdan farklı olarak bir hususu açıklayarak yazımı bitiriyorum.

Müslüman, Allah'a (dini islama) teslim olan kimsedir. Bu kimse gerek islama yeni giren biri olabileceği gibi gerekse de islamı iyi bilen ve yaşayan biri olabilir. İşte islamı iyi bielrek yaşamaya devam eden birisi artık mümin olmuş demektir.

Bu durumda, Mümin de müslüman tanımının kapsamına girer. Ama, diğer müslümanlardan üstün derecede müslüman olarak kendisine mümin denilir.

Saygı ve sevgilerimle...
aorskaya
Değerli Kardeşim hepimiz de Allah'ın İslam Dinini/Hak dinini, açığa çıkararak zaman içerisinde "İslam etiketi" vurulmuş dunillahlarca oluşturulan sahte dinlerin açığa çıkmasına uğraşmıyor muyuz? Bu yapılanlar insanlık için çağrı/davet değil midir?

"İslam dinine çağrı De ki: “Gökleri ve yeri yoktan var eden, besleyen, fakat Kendisi beslenmeyen Allah'tan başka velî mi edineyim?” De ki: “Ben İslâm kişilerin ilki olmakla emrolundum.” Ve sen sakın Allah'a ortak koşanlardan olma!" (En‘âm/14)

"De ki: “Benim salâtım [sosyal desteğim], ibâdetim, hayatım ve ölümüm sadece Kendisinin ortağı olmayan âlemlerin Rabbi Allah içindir. Ve ben böyle emrolundum ve ben Müslümanların ilkiyim.” (En‘âm/162-163)

"De ki: “Ben kesinlikle dini yalnızca Kendisine özgü kılarak Allah'a kulluk etmekle emrolundum. Ve bana Müslümanların ilki olmam için emir verildi.” De ki: “Şüphesiz Rabbime karşı gelirsem büyük günün azabından korkarım.” (Zümer/12-13)

Değerli Kardeşim!

"Cihad", İslam dinin temel sabitelerinden biridir. Günün şartlarına göre Kur’an (bilgi) ile, mal ile, dil ile, beden ile yerine getirilir.

Daha açık bir ifade ile Cihad, Allah tarafından kullarına verilmiş olan “bedenî, malî ve zihnî kuvvetleri" Allah yolunda; Kur’an’ı anlama, anlatma, yaşama ve yayma, tanıtmak için kullanmak, o yolda kuvvet harcamaktır. Bu da bilgi, beden ve mal ile yapılır.

İslâm dinin tanıtılması Kur’an’ın tebliğ ve tebyin esasına dayanır. Bu faaliyetinin adı “ilim ile cihad”dır. Buna “Kur’an ile cihad” da denilir.

Ayette Kur’an ile cihadın “Büyük cihad” olarak nitelenmesi, Allah’ın ilim ile cihad konusuna ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Allah’ın insana ihsan etmiş bulunduğu mal ve servetin Allah yolunda harcanması mal ile yapılan cihaddır. Bilindiği gibi dünyada her iş para ile yapılmaktadır. Hakkın korunması ve zafere ulaşılması da yine paraya bağlıdır. Bunun için mal ile cihadın önemi de çok büyüktür.

“Ey inanmış olan kimseler! Size, sizi can yakıcı bir cezadan kurtaracak, kazançlı bir ticaret göstereyim mi?
Allah’a ve O’nun elçisine inanacaksınız; Allah yolunda canlarınızla, mallarınızla çaba harcayacaksınız. İşte bu, eğer bilirseniz, sizin için daha iyidir: Sizin günahlarınızı bağışlar ve sizi altlarından ırmaklar akan cennetlere ve Adn cennetlerindeki hoş meskenlere girdirir. İşte bu, büyük kurtuluştur. “Saf, 10-12

“De ki; eğer ki babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, akrabalarınız, kabileniz, elde ettiğiniz mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler, size Allah’tan, O’nun elçisinden ve O’nun yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyiniz. Ve Allah fasıklar kavmine doğru yolu göstermez. “Tövbe; 24:

“Müminler ancak, Allah’a ve O’nun elçisine iman edenler, sonra da şüpheye düşmeyen ve malları ve canları ile Allah yolunda cihad eden kimseledir. İşte bunlar sadıkların ta kendisidir.” Hucûrât, 15:

“Hafif techizatla, ve ağırlıklı olarak sefere çıkın ve mallarınızla, canlarınızla Allah yolunda cihad edin. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.” Tövbe; 41:

“Müminlerden özür sahibi olmaksızın oturanlarla Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler eşit olamazlar. Allah, mallarıyla, canlarıyla cihad edenleri, derece itibariyle, oturanlara fazlalıklı kıldı. Ve Allah onların hepsine “En Güzel”i vaad etmiştir. Ve Allah mücahitlere, oturanların üzerine büyük bir ecir fazlalaştırmıştır: Kendi katından dereceler, bir mağfiret ve rahmet. Ve Allah, çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.” Nisa 95, 96:
Ayrıca şu ayetlere de bakılmalıdır:
Al-i Imran 142, Tevbe 16, 19, 20, 24, 73, 88, Bakara; 218, Muhammed; 31, Enfal, 72, 74, 75, Nahl; 10, Ankebut; 68, Maide; 35, 43, Tahrim 9, Hacc; 78.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Alalh'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Bilgi (14. February 2013), merdem (15. February 2013)
Alt 14. February 2013, 08:34 PM   #47
ates demir
Guest

Sevgili kardeşim Bart;
Çok sevdiğim bir dostum vardı, aynen benim gibi yazar aynen düşündüğüm gibi düşünürdü. Sanki ikizimdi. Kardeşimdi.
... yı her yaptıgımda onu hatırlarım.
Bir dileği begenmenize mutlu oldum.
İnsallah...
Sayın aorskaya amacım ne sizi nede sayın merdemi kırmak. Aksine bazı yazılariniza katilmasam da hepsini severek okuyorum. Sanirim bu forumda kacirdigim hicbir yazi yok uzun suredir. Anlatiş şeklimi bağışlayın ama kişisel olarak algılamayınız.
Burayi bir okul olarak goruyorum.
Daha ogrenecek cok seyi olan ogrencileriz biz.
Benim dogrularim kesindir dogrudur demem bence boyledir derim.
Selametle
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (14. February 2013), merdem (14. February 2013)
Alt 15. February 2013, 08:18 AM   #48
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kardeşim Bart;
Çok sevdiğim bir dostum vardı, aynen benim gibi yazar aynen düşündüğüm gibi düşünürdü. Sanki ikizimdi. Kardeşimdi.
... yı her yaptıgımda onu hatırlarım.
Bir dileği begenmenize mutlu oldum.
İnsallah...
Sayın aorskaya amacım ne sizi nede sayın merdemi kırmak. Aksine bazı yazılariniza katilmasam da hepsini severek okuyorum. Sanirim bu forumda kacirdigim hicbir yazi yok uzun suredir. Anlatiş şeklimi bağışlayın ama kişisel olarak algılamayınız.
Burayi bir okul olarak goruyorum.
Daha ogrenecek cok seyi olan ogrencileriz biz.
Benim dogrularim kesindir dogrudur demem bence boyledir derim.
Selametle
Sevgili ateş kardeşim,

Beni kırmanız çok önemli değildir. Çünkü, herhangi bir zamanda basitçe "kusura bakma" demeniz halinde kırgınlık giderilebilir, yada aynı şekilde devam edilirse de kırgınlık sürebilir.

Ancak, bunlarla kıyaslanmayacak kadar önemli olan başka bir tehlikeli durumu yaratmamaya dikkat etmek gerekir.

Ahiret konusu, cennet ve cehennem konusu hayati öneme sahip konulardır. Bu hususlarda yapılacak yanlışlar, kişinin ebedi yaşamını cehennemde geçirmesine sebep olabilecek, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

İşte bu yüzden, cennet ve cehennem gerçeği, kur'andaki anlatımı ile ele alınmalı, burayı kimlerin ne şekilde yaşayarak hakedecekleri, hiç bir durum hafife alınmadan anlatılabilmelidir.

Bu durumun aksine, kurana dayanmayan akıl yürütmeleri ile kişilerin ahiret yerlerini belirlemeye çalışmak telafisi imkansız yanlışa düşmek olur.

Konular hakkındaki hassasiyetim bu yüzdendir. İmansızların, zalimlerin bilerek bu durumu yaratmalarına sadece buna kanacak kimseler için ikaz amaçlı yazılarımı yazar, bırakırım ama aynı durum müslüman kardeşim tarafından kur'andan ayrılması yüzünden oluşuyorsa, kendisine de hatasını görmesi için çabalara girerim.

Size yazdıklarımla ilgili yansımaları bu şekilde değerlendirmenizi rica eder, gelişmelerle ilgili açıklamanız için teşekkür eder ve özellikle ahiret konularına çok dikkat ederek yazmanızı dilerim.

saygı ve selamlarımla...
aorskaya
Alt 15. February 2013, 08:23 AM   #49
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun. "Müslim/müslüman" sözcüğünü biraz daha açmamıza vesile oldunuz.
Değerli dost1,

Eksik bulduğum kısımla ilgili son yazınızdaki içerikle düzeltmeleriniz sonucu konu okuyucular tarafından daha iyi anlaşılacaktır diye düşünüyorum.

Nazikane yaklaşamınız ve zahmetten kaçınmadan ortaya koyduğunuz güzel yazılarınız için teşekkür ederim.

saygı ve selamlarımla,
aorskaya
Alt 15. February 2013, 10:00 AM   #50
ates demir
Guest

Alıntı:

İşte bu yüzden, cennet ve cehennem gerçeği, kur'andaki anlatımı ile ele alınmalı, burayı kimlerin ne şekilde yaşayarak hakedecekleri, hiç bir durum hafife alınmadan anlatılabilmelidir.

Bu durumun aksine, kurana dayanmayan akıl yürütmeleri ile kişilerin ahiret yerlerini belirlemeye çalışmak telafisi imkansız yanlışa düşmek olur.

Konular hakkındaki hassasiyetim bu yüzdendir. İmansızların, zalimlerin bilerek bu durumu yaratmalarına sadece buna kanacak kimseler için ikaz amaçlı yazılarımı yazar, bırakırım ama aynı durum müslüman kardeşim tarafından kur'andan ayrılması yüzünden oluşuyorsa, kendisine de hatasını görmesi için çabalara girerim.

Size yazdıklarımla ilgili yansımaları bu şekilde değerlendirmenizi rica eder, gelişmelerle ilgili açıklamanız için teşekkür eder ve özellikle ahiret konularına çok dikkat ederek yazmanızı dilerim.

saygı ve selamlarımla...
aorskaya
Kurani sizin algiladiginiz gibi algilama zorunlulugum yok. Kurani bir sözlük olarak kullanip kelimelere anlam bindirecek kadar çok okumaliyiz. Bu yuzden Kurana dayanmayan akil yurutme iddiasi yalnizca sizin iddianiz ve zanninizdir. Kurandan ayrilma iddianiz da ayni sekilde. Zandan ibaret ve zan gercek namina bombos bir balon. Zan ile konusmayin. Bu mumin tavri degil. Gorusu elestirmek boyle olmaz. Buraya gelene kadar bu baslikta yazdiklarimin hepsi Kurana dayaniyor zaten. Ama bende de bir akil idrak ve vicdan var. Orn: hirsizin siz elini kesersiniz belki ama bence yanlistir. Ve bunu da Kuranla cok rahat ispatlarim gibi.
Aslinda biliyor musun insanlar birbirine aynadir. Ve bir insandaki kusur veya guzellik aslinda sizdedir. Buna egosal yönlendirme denir. Neyse selam ederim Allah bizleri vahiyden ayirmasin...

Bookmarks

Etiketler
ahriette, bazılarının, bilinip, hali, insan, iyi, müslüman, nasıl, olacak, olarak, olmayan