hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 30. December 2010, 07:15 AM   #41
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Müsaade ederseniz bende bir şeyler yazmak istedim.
Öncelikle Her kardeşin olaylara bakışından kaynaklanan farklılıklar sebebi ile bir tartışma oluyor.
Bunu gerçek manada müzakere edebilmek için Ayeti Kertimeleri iyi anlamaya çalışmamız gerekli.
Örneğin ALLAH a ortak koşmanın ne olduğu anlaşılmalı.
Eğerki ALLAH a ortak koşmak ondan başkasını düşünmek ise sanırım dünya üzerinde iman sahibi kimse kalmaz.
Müşriklerin ALLAH a ortak koşmaları yani Kabe deki putların ortak koşulması.
Onlara tapmasından dolayıdır.Onlara secde ederlerdi.Onların ALLAH ın izni olmadan bir şeyler yapabileceklerini tasarruf sahibi olduklarını sanırlardı.
Ben Şeyhlerin bu şekilde görülüp görülmediğinin iyi anlaşılmasını tavsiye ederim.
Her kim Şeyhleri böyle görürse Müşrik olur.
Her kim böyle görmez ise Müşrik olmaz.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. December 2010, 08:39 AM   #42
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Alıntı:
ebu Maruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Müsaade ederseniz bende bir şeyler yazmak istedim.
Öncelikle Her kardeşin olaylara bakışından kaynaklanan farklılıklar sebebi ile bir tartışma oluyor.
Bunu gerçek manada müzakere edebilmek için Ayeti Kertimeleri iyi anlamaya çalışmamız gerekli.
Örneğin ALLAH a ortak koşmanın ne olduğu anlaşılmalı.
Eğerki ALLAH a ortak koşmak ondan başkasını düşünmek ise sanırım dünya üzerinde iman sahibi kimse kalmaz.
Müşriklerin ALLAH a ortak koşmaları yani Kabe deki putların ortak koşulması.
Onlara tapmasından dolayıdır.Onlara secde ederlerdi.Onların ALLAH ın izni olmadan bir şeyler yapabileceklerini tasarruf sahibi olduklarını sanırlardı.
Ben Şeyhlerin bu şekilde görülüp görülmediğinin iyi anlaşılmasını tavsiye ederim.
Her kim Şeyhleri böyle görürse Müşrik olur.
Her kim böyle görmez ise Müşrik olmaz.
Selam kardeşim.

Güzel bir konudan bahsetmişsiniz.

Hayatımın 25 yılını hak olduğu binlerce insan tarafından kabul görmüş bir tarikatte geçirdim. Bu dediğiniz şirke götüren amilleri ilk intisabtan günümüze kadar bizlere şartlandırdılar.
Haşa! Ricalül Gaybın,gavsların,kutupların tasarruf sahibi oldukları;bunların yağmur yağdırdığı,dünyayı döndürdüğü,Allah'ın yardımcıları oldukları bizlere öğretildi. Yazılmış olan tüm tasavvuf kitaplarında da bu konu durmadan irdelendi.

Tasavvuf,tarikatler,evliyalar hakkında yazılı eserlerin tamamına yakınını neredeyse okudum. Birkaç örnek vermek gerekirse;Mesnevi,Fihi Mafih,Füsusul Hikem, Fütühatül Mekkiyye, Nefahatül üns,Reşahat Aynel Hayat,İmamı Rabbani'nin,İmamı Gazali'nin eserleri,Miftahul Kulüb,El İbriz,...vs) Hepsi bu tür şirke götürecek konulardan önemle bahsederler.

Bu minvalde biz neden sadece Kur'an'ı kendimize rehber edinmiyoruz?
Bu yüce kitapta tüm bu yazılanları yalanlayacak yığınla bilgi,ayet ve delil dolu.

Vesselam
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Anonymous (30. December 2010), dost1 (3. January 2011)
Alt 30. December 2010, 08:57 AM   #43
ebu Maruf
Uzman Üye

ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Selam Miralay kardeşim
bazı ulemanın bir sözü vardır.İlimsiz tasavvuf zındıklıktır diye.
Zira Akaidi anlamamak insanı zındıklığa götürür.
Seninde yazmış olduğu kitapların bir kısmını bende okudum.Okuduklarımdan elde ettiğim bilgilerde keramet yada tasarruf olayının.ALLAHU TEALA H.z lerinin sevdiği kullara verdiği bir nimet olarak anladım.
Bunların hiç birisi onlara tapmayı gerektirmez.Zira hepsini RABBİM HAK TEALA nasip ediyor.
RABBİM İblisede normal kullara verilmemiş şeyler nasip etmiş.
Tasarruf ve Keramet insanların üstünlüğü manasına gelmez.Üstünlük takvada ve dini yaşayabilmektedir.
Bu sebebden dolayıdır ki.
ALLAH c.c nun dostları iseler RABBİM TEALA onlardan razı olsun değiller ise RABBİM hidayet nasip etsin demek gerekli.
Bu Şahısların zanlarıyla belirlenebilecek şeylerdir.Zira hiç birimiz kalbleri ve insanların takvalarını bilemeyiz.
Onlara adledilen herşeyin onlara ait olup olmamak noktasınıda ele alıp onlar hakkında Müslüman olmaları sebebi ile suni zanda bulunmak sanırım daha uygun olacaktır.
Selam ve Dua ile
ebu Maruf Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. December 2010)
Alt 30. December 2010, 09:07 AM   #44
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Ve aleykümselam ve rahmetullahi ve bereketuhu ebu Maruf kardeşim.

Çok güzel düşünen ve akleden bir kardeşimsin. Seni takdir ediyorum bu yüzden. Gerçi aslolan cenabı Allah'ın takdir etmesidir. İnşaAllah o da olur.

Günümüzde tarikat,cemaat şeyhlerinin;Gavs,kutup olarak bilinen zevatın yaşantısına bakarsak, hiç de öyle Allah'ın rızası dahilinde yaşamadıklarını görürüz. (Kıldıkları namazları takva olarak değerlendirmezsek tabii. Sanırım o da göz boyamadır.)

En büyük keramet Allahü zülcelal'in emri mucibince yaşamak,yasaklarından kaçınmaktır. Yani Kur'anca yaşamaktır. Bu zamanda bunu yapabilenler en büyük kerameti göstermiş sayılırlar.

Selametle inşaAllah

Konu Miralay tarafından (30. December 2010 Saat 09:29 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (3. January 2011)
Alt 30. December 2010, 09:45 AM   #45
ebu Maruf
Uzman Üye

Haklısın Miralay Kardeşim en büyük ölçü Kuranı yaşamaktır.
ALLAH Rasulunun s.a.v yaptığı gibi
selametle.
ebu Maruf Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (30. December 2010), dost1 (3. January 2011), Miralay (30. December 2010)
Alt 30. December 2010, 11:49 AM   #46
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
ebu Maruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Okuduklarımdan elde ettiğim bilgilerde keramet yada tasarruf olayının.ALLAHU TEALA H.z lerinin sevdiği kullara verdiği bir nimet olarak anladım.
Selam;

Aynı konuyu birinci elden, yani Kuran'dan okuduğumuzda farklı sonuçlara varıyoruz.

"Peygamberlerin mucizeleri varsa bizim xxxlerin de kerameti var" söylemi Kuran'a göre hatalıdır, göz boyamadır.

Birilerinin kerameti olması mümkün değil çünkü Kuran'a göre peygamberlerin de mucizeleri yoktur. Allah'ın mucizeleri vardır. Allah'ın peygamberler vasıtasıyla mucizeler göstermesinin sebebi Kuran'da yazmaktadır. Ne zaman mucize denebilecek aleni bir mucize varsa bir helak olayı da vardır çünkü mucize onlara tanınan son haktır, "hakikatın tüm kanıtı"dır. Onlar mucize istemelerine ve mucizenin verilmesine rağmen inkar etmelerinin bedelini çok ağır öderler. (Ayrıca Maide suresi 114.e de bakınız). Mucize + tebliğ görevi + helak bağlantılıdır. Yani mucize ile tebliğin bağını inkar edip de peygamberin tasarrufunda olduğunu iddia ederseniz zaten büyük yanlıştasınız demektir.
Keramet diye bir kavramı bu mantığın hiç bir yerine sığdıramazsınız.

Ayrıca Kuran'da yazan bazı sebeplerden ötürü bizim peygamberimiz o şekilde bir mucizeye de aracı kılınmamıştır. Yani peygamberimiz aracılığı ile verilen/gösterilen tek mucize Kuran'dır. Tabi bu yazdıklarım mutlak doğrular değil, benim anladıklarımdır.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 30. December 2010, 12:41 PM   #47
ebu Maruf
Uzman Üye

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam;
Aleykumes-Selam ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu
Aynı konuyu birinci elden, yani Kuran'dan okuduğumuzda farklı sonuçlara varıyoruz.

"Peygamberlerin mucizeleri varsa bizim xxxlerin de kerameti var" söylemi Kuran'a göre hatalıdır, göz boyamadır.

Birilerinin kerameti olması mümkün değil çünkü Kuran'a göre peygamberlerin de mucizeleri yoktur. Allah'ın mucizeleri vardır. Allah'ın peygamberler vasıtasıyla mucizeler göstermesinin sebebi Kuran'da yazmaktadır. Ne zaman mucize denebilecek aleni bir mucize varsa bir helak olayı da vardır çünkü mucize onlara tanınan son haktır, "hakikatın tüm kanıtı"dır. Onlar mucize istemelerine ve mucizenin verilmesine rağmen inkar etmelerinin bedelini çok ağır öderler. (Ayrıca Maide suresi 114.e de bakınız). Mucize + tebliğ görevi + helak bağlantılıdır. Yani mucize ile tebliğin bağını inkar edip de peygamberin tasarrufunda olduğunu iddia ederseniz zaten büyük yanlıştasınız demektir.
Keramet diye bir kavramı bu mantığın hiç bir yerine sığdıramazsınız.
Dostum Bazı insanlar işitemez Zira ALLAH c.c insana o kabiliyeti vermemiştir.Şimdi biz ALLAH işitemez diyebilirmiyiz.
ALLAH c.c kulağı olan insan işitme tasarrufu vermiştir.
İnsan ALLAH vermeden kendiliğinden işitme yada yürüme yada konuşma v.s işlemini yapamaz bir ölü misali.
Şimdi bu işlevlerin verildiği insanda tasarruf vardır zira.Aksi durumda insanların yaptıklarından mesul olmaması gereklidir.
Nimeti veren HAK TEALADIR:

Ayrıca Kuran'da yazan bazı sebeplerden ötürü bizim peygamberimiz o şekilde bir mucizeye de aracı kılınmamıştır. Yani peygamberimiz aracılığı ile verilen/gösterilen tek mucize Kuran'dır. Tabi bu yazdıklarım mutlak doğrular değil, benim anladıklarımdır.
Bu konu ile ilgili Kuranda ALLAHU TEALA H.z leri bir çok mucizesine bir çok peygamberini aracı kıldığı malumdur.

A’râf 107
Bunun üzerine Musa asasını yere attı. O hemen apaçık bir ejderha oluverdi
Neml 12
Elini koynuna sok da kusursuz bembeyaz çıksın. Dokuz mucize ile Firavun ve kavmine (git). Çünkü onlar artık yoldan çıkmış bir kavim olmuşlardır.

Bunlar Peygamberlerin Mücizesine örnektir.
Yine Evliyanın Kerametine örnek olarakta
Neml 40
Kitaptan (Allah tarafından verilmiş) bir ilmi olan kimse ise: Gözünü açıp kapamadan ben onu sana getiririm, dedi. (Süleyman) onu (melikenin tahtını) yanıbaşına yerleşmiş olarak görünce: Bu, dedi, şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü edeceğim diye beni sınamak üzere Rabbimin (gösterdiği) lütfundandır. Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur, nankörlük edene gelince, o bilsin ki, Rabbimin hiçbir şeye ihtiyacı yoktur, çok kerem sahibidir.

Ayeti Kerimesini verebiliriz.
Bu ne peygamberlerin Kendinden başka ilah olmayan ALLAHU TEALANIN isteğinin dışında bir tasarrufu olduğu manasına gelir.Nede doğal olarak onların ilah sayılıp secde edilmeye değer olduğu manasına gelir.
O nimeti veren Mülk sahibi ALLAHU TEALA kullansın diye sahip olduğunu herkese verebilir.
Bu malın sadece kullanımını vermektir.Mülkiyetini değil.
Yani tasarrrufla yaradıcılık arasındaki fark anlaşılabilirse o zaman kerametinde mücizeninde ne anlama geldiği noktasında sanırım daha geniş bir bilgiye sahip oluruz.

SAYGILARIMLA
Alt 30. December 2010, 12:50 PM   #48
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Sevgili kardeşim peygamberlerin mucizesi yoktur. Dediğimde ısrarcıyım çünkü Kuran'da öyle yazıyor. Siz Kuran'a ayet bazında bakarsanız her zaman yanlışa düşersiniz. Bütün olarak bakmalısınız.

A’râf 107

Ayetini göstererek peygamberin mucizesi üzerinde tasarrufu olduğunu iddia ediyorsunuz. Halbuki Kuran'a bütün olarak baksanız olayın iç yüzünü başka yerde göreceksiniz. Bunun yapılmasını emreden Allah'tı. Musa zaten bunun için oraya gönderilmişti.
Alıntı:
20:17 - Ey Musa! Sağ elindeki nedir?

20:18 - Musa dedi: "O benim asâm (değneğim) dır, ona dayanırım, onunla davarlarıma yaprak silkerim ve onda başka hacetlerim (faydalanacağım şeyler) de var"

20:19 - Allah: "Ey Musa! onu (yere) bırak"dedi.

20:20 - Musa da onu bıraktı, bir de ne görsün! o bir yılan olmuş koşuyor.

20:21 - Allah buyurdu ki: "Tut onu, korkma; biz onu yine eski durumuna çevireceğiz"

20:22 - "Bir de diğer bir mucize olmak üzere elini koynuna koy ki, kusursuz olarak bembeyaz çıksın."

20:23 - "Bunları sana en büyük mucizelerimizden (bir kısmını) gösterelim diye yaptık."

20:24 - "Firavun'a git, çünkü o hakikaten azdı."
Şu an çıkmalıyım, geri geldiğimde diğer konuya da açıklama getireceğim.

Farkındaysanız Kuran'a baktıktan sonra şimdi sizin keramet tanımınız da ufaktan değişmeye başladı. Size şimdi saptığınız keramet tanımı ile ilk söylediğiniz keramet tanımı arasındaki farkı da göstereceğim. Kasıtlı olduğunu düşünmüyorum, farkında olmadan yaptığınıza eminim.
Allaha emanet olun.

Konu Anonymous tarafından (30. December 2010 Saat 12:53 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 30. December 2010, 01:08 PM   #49
ebu Maruf
Uzman Üye

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kardeşim peygamberlerin mucizesi yoktur. Dediğimde ısrarcıyım çünkü Kuran'da öyle yazıyor. Siz Kuran'a ayet bazında bakarsanız her zaman yanlışa düşersiniz. Bütün olarak bakmalısınız.

A’râf 107

Ayetini göstererek peygamberin mucizesi üzerinde tasarrufu olduğunu iddia ediyorsunuz. Halbuki Kuran'a hakim olsanız sebebini göreceksiniz. Bunun yapılmasını emreden Allah'tı. Musa zaten bunun için oraya gelmişti.
Dostum zaten benim yazdıklarımda ALLAHU TEALA nın izni olmadan olamayacağına dairdir.Fakat dikkat edersen MUSA asasını yere attı diyor ALLAH MUSANIN ELİNDEKİ ASAYI ATTI demiyor.Bu şu anlama gelir fiili yaratan RABBİM.Kendisine tasarruf verilen Peygamber.

Şu an çıkmalıyım, geri geldiğimde diğer konuya da açıklama getireceğim.

Farkındaysanız Kuran'a baktıktan sonra şimdi sizin keramet tanımınız da ufaktan değişmeye başladı. Size şimdi saptığınız keramet tanımı ile ilk söylediğiniz keramet tanımı arasındaki farkı da göstereceğim. Kasıtlı olduğunu düşünmüyorum, farkında olmadan yaptığınıza eminim.
Allaha emanet olun.
Dostum benim keramet anlayışımı belirtmiştim.Nimeti veren ALLAH c.c tasarruf Kulundur.Bilemiyorum değişiklikten kasteddiğiniz nedir.
Belki bakış açılarımızdan kaynaklanan farklılıklardan dolayı böyle bir zan oluşuyor olabilir.
Saygılarımla
Alt 30. December 2010, 06:35 PM   #50
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bu konu musa peygamber konusunda işlenmişti,, tam yerini bilmiyorum ama oralarda bir yerlerde var,,, ASA kelimesi toplamak bir araya getimrke anlamına geliyormuş,

bu öyle bir "asa" ki toprağı işleyince 12 kanallık su kanalı ve barajlar açıyor..
yere atınca sahte delilleri çürütüp onları yok eden bir sima alıyor..
Musa ona dayanıyor.
Onunla ulaşamadığıı yerlere uzanıyor, onunla daha pekçok şey yapıyor..

O asayla beraber suya set çekiyorda onu 2 ye ayırıyor..
O konuyu da burayşa bağlayabilirsiniz.

Konuyu BURADAN okuyabilirsiniz.
çok aydınlatıcı bir bilgi

Belki BURADAN ilgili tüm bölümleredi okumakisyeyebilirsimiz,,, ucize diye aratırsanız çok konu çıkar karşınıza

Konu hiiic tarafından (30. December 2010 Saat 06:44 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
ebu Maruf (30. December 2010), Miralay (30. December 2010)

Bookmarks

Etiketler
bir, daha, dışının, ibn arabi, tarikat, vahdet-i vücud