hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 5. June 2010, 05:49 PM   #31
myro
Katılımcı Üye

Tesekkür: 1
14 Mesajina 15 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
myro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud of
Standart Tarikat Istılahları - hiiç

Soru : Mürşit dediğiniz evliyadan sayılan beşer kişi; Allahla kul arasında bir vasıta değil midir? (yani allaha yakınlaştırmıyor mu)

Cevap : Mürşit evliyadan olması şart değildir herhalde. Allah'la kul arasında bir vasıta nasıl olsun. Kesinlikle değildir. Allah'a kimsenin kimseyi yakınlaştırmaya gücü yetmez.
Kasas Suresi 56. Ayet :" (Resulüm!) Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir. "

Mürşit eğer bir bilgisi varsa ve Allah'a giden yollar konusunda ehil ise müridini bu yola sevk eder. Bu yol başarılı bir yol mudur değil midir Allah bilir. Eğer mürşid iyi değilse ve cahillerden ise vereceği akıl da bir işe yaramaz. Mürşid bu manada bir öğretmen gibidir. Sadece tebliğ eder, anlatır. Gerisi öğrencinin işidir.

Soru : Mürşit Allaha ayna değil midir?
Cevap : Hayır nasıl olsun. Tam cümledeki manasıyla hangi beşer bu tip bir şeye soyunabilir. Fesubhanallah. Ama şu manada kullanılıyorsa, mürşid öyle güzel bir müslümandır ki görüldüğü anda Allah akla gelir deniyorsa bu doğrudur. Niye olmasın. Hemen her müslüman görüldüğü anda Allah'ı hatırlatır.

Soru : Mürşitin Allahtan ayrısı gayrısı yok mu?

Cevap : Mürşide insan üstü bir konum yüklemek uygun değildir. Mürşid eğer salihlerden ise ve Allah'ın veli kullarından ise ne mutlu. Allah çok yüce ve uludur. Kimseye ve hiçbirşeye muhtaç değildir. Herşey ve herkes ona muhtaçtır. İnsanlar arasında üstünlük ancak takava iledir. Onu da insanlar bilmez.

Hülasa;

Şahsen pek çok tarikatı yakinen bilirim. Genelde alt kesimle hiç muhatap olmadığım için sizin bu anlattığınız şeylere şahit olmadım. Yakinen bildiğim tarikatlerin hocaefendilerinden Kurana azcık bile aykırı hiçbir şey duymadım.
Tarikatin özüne hakim olmayan insanlar, eğer bir de cahil ise neler neler söylerler. Bu her kesim de böyledir. Cehalet insanlara neler yaptırır. Amma hakikatte böyle değildir.

Rabıta bir yöntemdir. Tarikat mensupları bu islam için şarttır demezler. Kuran da vardır da demezler. Daha önce anlattığım şekilde sadece bir yöntemdir. Başarılıdır değildir ayrı konu. Sonuçta insanlar Allah'a yaklaşmak için pek çok yöntemler denerler. Hepsi Kuran'da aynen yoktur. Kuran güzel amelden bahs ediyor. Nefis terbiyesinden bahs ediyor. Bunları gerçekleştirmek her müslümanın görevidir. Bunun için Kuran'a aykırı olmamak kaydıyla pek çok yöntem denerler.

Sonuç olarak Şeriatta helal-haram-mübah-farz gibi kavramlar vardır. Mübah olan davranışlar sınıfından herşey yapılabilir kimse bundan dolayı dinen ayıplanamaz.
myro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
myro Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. June 2010)
Alt 6. June 2010, 02:56 PM   #32
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

değerli myro kardeşim.
yaptığınız tanımlara göre;
siz nakşibendi yolunu bilmiyorsunuz.
Bu nedenle bilmediğiniz bir şeyi tartışıyorsunuz.
Bırakın nakşi yolunu siz kadiriye kübreverdiye çeşdiye yollarından da sadece haberdarsınız ama nasıl olduğu içeriği hakkında bir bilginiz yok.

Mezardan ölü kaldırdığı gerekçesiyle müridlerinin ölü kalbini dirilden abdukadircilerin
kabe kapılarında ben allahım diye bağırırken kesilen mansurun, sizin taptığınız allah ayaklarımın altında dyen muhittinin ve cübbemin içinde allah var diyen diğer sapıkların yollarının içeriği hakkında bilgi edindikten sonra tarikat ve mürşit kavramı hakkında savunma yaparsınız. bu kimseler zamanında müslümanlara fitneye yol açan belkide israil kaynaklı kimselerdir. o devirde müslümanşar bilinçli olduklarından gerekli işlemi yapmışlardır ve güçleri yettiğince bir kısmını şeriat dahilinde fitne çıkardıkları için cezalandırmışlardır.

Sizin tarif ettiğiniz anlamda bu site ve yazarları bana mürşitlik (yol göstericilik, ilim sağlama vesilesi, hatta isim vermiyeceğim ama bazı yazarlardan feyz alıyorum) etmiştir ancak bizim kavram olarak islamın ve sünnetin dışına ittiğimiz kavram farklı.
Yabancı olduğunuz bir konuyu inatla savunmanız beni şaşırttı.

aksi taktirde biz vesileleri inkar etmiyoruz, vesileleri Allah tavsiye ediyor, en güzel vesileler; kuran, iyi arkadaşlar, bilimsel veriler v.s. dir.

Alıntı:
Rabıta bir yöntemdir. Tarikat mensupları bu islam için şarttır demezler. Kuran da vardır da demezler. Daha önce anlattığım şekilde sadece bir yöntemdir. Başarılıdır değildir ayrı konu. Sonuçta insanlar Allah'a yaklaşmak için pek çok yöntemler denerler. Hepsi Kuran'da aynen yoktur. Kuran güzel amelden bahs ediyor. Nefis terbiyesinden bahs ediyor. Bunları gerçekleştirmek her müslümanın görevidir. Bunun için Kuran'a aykırı olmamak kaydıyla pek çok yöntem denerler.

Sonuç olarak Şeriatta helal-haram-mübah-farz gibi kavramlar vardır. Mübah olan davranışlar sınıfından herşey yapılabilir kimse bundan dolayı dinen ayıplanamaz.
Evet anlatmaya çalıştığım konuda bu zaten. rabıta islamda yok. isteyen ineğe dahi tapabilir, saygı duyarım ama bunu islamın hatta cennetin kapısı olarak gösteremez. olsaydı Kuranda Alllah peygamberin feyzini hayal edin çekin içinize ihata olun derdi.
lütfen din dışı budist gelenekleri böyle bir sitede savunmayalım. bilimsel bir dayanağı varsa mutlaka kuranda temeli olan dayanak olacaktır. o halde savunabilirsiniz.

İslam dışı her inanca ve saçmalığa bağlanmanlara saygı duyuyorum ama lütfen saf dinimize fitne sokmaya kalkmayın. nereden finanse edildiği bilnmeyen şeyh lakaplı ajanlara bu dinin vermeyin vebali çok yüksektir, hristiyanlar bu şekilde azdılar. bu kirli tuzağın bir parçası olarak ahirette hesaba çekilenlerden olmak istemezsiniz. Allah neden onca uyarıma rağmen dünyada hakimiyeti verdiniz diye sorduğunda, biz onca uyarına ve çalışın emrine rağömen tembellik ettik dünyadan elimizi eteğimizi çektik diyenlerden olmayalım. Allah dileseydi herkezi doğru yola iletirdi ama dilemedi, bu böyledir çünkü o böyle istedi. irademizi doğru kullanalım doğru kullardan olalım.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
ahmet karapınar (24. July 2010), Barış (6. June 2010), dost1 (3. January 2011), Miralay (7. June 2010)
Alt 6. June 2010, 09:20 PM   #33
myro
Katılımcı Üye

Tesekkür: 1
14 Mesajina 15 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
myro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud of
Standart Bu konuda son mesaj

Sayın Hiiç; sizi boşlukla ve oluşturmuş olduğunuz hayal dünyanızla başbaşa bırakmak zorundayım. Umarım müslümanlara olan bu kininiz, ahirette başınızı belaya sokmaz.

Nakşiliği çok iyi derecede bilirim. Kadirili ha keza. ibni Arabi hayranıyım ve kendisini çok severim. Tüm ehli-sünnet ulemasını çok severim. Gazali hayranıyım. Mevlana Halid hayranıyım. Allah Resulünün kat be kat hayranıyım.

Bu hayranlıklarım boş hayranlık değildir. Hepsinin tüm hayat hikayelerini ezbere bilirim. Pek çok kitaplarını okumuşumdur.

Sizin bu hadsiz ve mesnedsiz ithamlarınızdan dolayı kendimi çok kötü ve suçlu hissettim. Müslümanlara ettiğiniz küfürlere ben sebep oluyormuşum hissine kapıldım. Bundan dolayı rabbimden af diliyorum. Ve bir daha yazmamak üzere konuyu kendi tarafımda kapatıyorum. Allah hepimize hidayet nasip eylesin.
myro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. June 2010, 09:44 PM   #34
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

bencede kapat çünkü nakşiliği bilen kişi ilk etapta mürşidin tanrıdan ayrı olmadığını her sözünün tanrı sözü olduğu bilmek zorundadır. sen sadece kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyorsun.
O hayranıyım dediğim ibni arabinin rezaletlerinden haberin olmadığı kesin eğer olsaydı zaten hayran olmazdın, kendisine ait büyü kitabı bile olan küfürbaz muhittin, kitabında tanrının kendisine ibadet ettiğini hiç utanıp sıkılmadan peygamberden üstün olduğunu ve hatta peygamberin kendisi gibi veliler için geldiğini söylüyor. saçmalamış işte, sende saçmalıyorsun...

googlede arat muhittinin şirk sözleri diye arat herşeyi bulursun. füsusül hikemi daha öğlende okudum birkaç sayfa neler sallamış din adına diye,, çünkü böyle fitnecilerin hayatları imanımı artırıyor, gerçekten Allah adına iftira atanları gördükçe onlar hakkındaki ayetleri görüyorum ve anlıyorum, muhittin denen fitnecinin, bu Allah katındandır diyerek kendi yazdığı kitabını islama yakıştıramazsınız.

İslam, Kuran ve Müslümanlık, bırakın bu tür saçma inançları, yeşil kubbe, camii, tespik, sedcade, imamiye, kafaya takılan yahudi kipası v.s. den de uzaktır. Dinimi tenzih ederim.

Şunuda bilin, kendinizi kötü hissetmeniz gereken şey benim sözlerim değil, islam dışı inancınız olmalı. kendinizi doğru yolda sanıyorsunuz ancak küfre gidiyorsunuz. Kaç tane kutbul aktap olduğunu biliyormusunuz şu an dünyada? Tütkiyede tam 4 tane var. hangisi daha kutup? sonunda hepsini baltayla kesip baltayı en büyükleri hocaefendinin boynuna asacağım bakalım ne zaman olacak.

Ayrıca müslümanlara kimsenin küfrettiği yok, ben budist geleneklere sahip tarikatçılara söylüyorum. Eğer müslüman görmek istiyorsanız ki daha önce pek fazla görmediğinizi sanıyorum, yorum yapmadan sitedeki tüm konuları okuyun, sorunuz varsa öğrenmek babında da sorun.

Yinede sevgilerimle.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
ahmet karapınar (24. July 2010), Miralay (7. June 2010)
Alt 7. June 2010, 05:21 AM   #35
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam
Öncelikle Myro kardeşime samimiyetinden dolayı teşekkür ederim. Mutlaka doğru bildiği konuları konuşuyordur.
Ama her zaman doğru bildiğimiz herşey doğru değildir. Çoğu zandan ibarettir. Yine de iddia ediyorum ki; sadece "tasavvuf tarihi kitapları ve evliya hayatları kitaplarıyla" bu bilgilere ve kanaate sahipsiniz. İnşaAllah benim geçtiğim merhalelerden geçmemişsiniz. Bunu temenni ediyorum ilk başta.

Ben de o dediğiniz ve "Allah dostu" dediğiniz zatların hayatlarını okudum. Hatme-i Haceganlarda onların övgüyle dolu silsilesini defalarca zikrettim. Çoğu zaman silsileyi ezbere bildiğimden dolayı hatmeleri ben idare ettim. Evrad-u Ezkarda "Letaif" derecesine ulaştım. Bazı zamanlar zahiren "Gayb" sanılan şeyleri görme istidracına (Allah korusun) vakıf oldum. Ben de "değnekçi" tabir ettiğiniz zümreye dahil oldum.
Yeni intisab edenleri evliya hikaye,kıssa ve kerametleriyle tarikata ısındırma gayreti içerisinde bulundum.

Şimdi şöyle bir geriye dönüp baktığımda kooooskoca bir hiç yaşamışım.

Keşke (ne yazıkki dinimizde keşkenin yeri yok) yıllar önce Kuran'la tanışsaydım da doğru yol üzerinde bulunsaydım. Şirk batağında debelenmeseydim.
Boşa geçen hayatıma yanıyorum ve de acıyorum. "Meşayih" adı verilen, aslında herbiri birer "toprak ağası" olan zevatların etrafında o kadar dolanacağıma; kendimi Kur'an'a adasaydım.

Myro kardeşim Allah'a emanet ol

Selam,saygı ve muhabbetlerimle

Konu Miralay tarafından (7. June 2010 Saat 05:24 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (3. January 2011), hiiic (7. June 2010)
Alt 7. June 2010, 11:16 PM   #36
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
Ben de o dediğiniz ve "Allah dostu" dediğiniz zatların hayatlarını okudum. Hatme-i Haceganlarda onların övgüyle dolu silsilesini defalarca zikrettim. Çoğu zaman silsileyi ezbere bildiğimden dolayı hatmeleri ben idare ettim. Evrad-u Ezkarda "Letaif" derecesine ulaştım. Bazı zamanlar zahiren "Gayb" sanılan şeyleri görme istidracına (Allah korusun) vakıf oldum. Ben de "değnekçi" tabir ettiğiniz zümreye dahil oldum.
Yeni intisab edenleri evliya hikaye,kıssa ve kerametleriyle tarikata ısındırma gayreti içerisinde bulundum.
Yaşadıklarınız çok ilginç. kendinizi sorgulamanız, zor olanı seçip 20 yıllık tutumlarınızı yıkabildiğiniz için sizi tebrik ederim. bu her kişinin değil, er kişinin karıdır. Bu nasip olduysa demekki samimi bir müslümanmışsınız Allah herkese nasip etmez. çünkü tutumlar insanların önlerine ve arkalarına çekilmiş setlerdir. boyunlarına geçirilmiş kancalardır burunlarına dayanır. gözü kör eden şey bilişsel öğeden uzaklaşmış duygusal tutumlardır. objektifiteden uzak subjektif kişisel tecrübelerden kaynaklı fikir ve düşünceler (zan) lardır. Yıkması gerçekten çok zor.. işte ispatı, kendisine gösterilen onca delile rağmen myro 'nun takındığı tavır ve bildiği halde tarikatı şeker gösterme çabası. kimi neyi savunuyor belli değil, ama kesinlikle elle tutulur bir fikri savunmuyor, kendi gururunu kurtarmaya çalışıyor.

Psikolok yada bu konuda uzman birisi değilim ama davranış bilimleri konusunda akademik geçmişim var. İnsanların bir fikri (ki bu özellikle kendisine başkalarının gözünde üstünlük sağlayacak bir bilgi olabilir) başkalarına anlatarak onları şaşırtması ego tatmininde önemmli bir yerdedir. Tarikat ortamlarında kişi kulakdan dolma bir takım bilgileri başkalarına anlatır anlattıkça aslında hakkında hiçbir dayanağı yada delili olmadığı halde buna inanmaya ve buna uygun tutum beslemeye başlar. Özellikle hataın merkezine alınan bir düşünce (ölüm, ahiret, genel yaşam, aile, kısaca sen ve hayatın) merkezileşmiş bir tutum sergiler ki bunu değiştirmek imkansızdır. Çünkü asılsız olan bu bu merkezi tutum sayesinde çevresinde ona bağlı pek çok tutum gelirşi.

Mesela şeyhini ilah gören bir kul (ki bu emirdir, şeyhini büyük göreceksin o kadar feyz alırsın) şeyhinin elinin ve ağzının değdiği mikroplu şeyleri kutsal saymaya başlar. kutsal saydığı değerleri yine dayanağı olmadığı halde başkalarıyla payşaşarak inancını ve tutumunu artırır. tutumlar birbiriyle bağlantı kurar eğer birini değiştirirseniz diğeride değişir. (tüm bu aşamalardaki örgüt içi iletişim ve normların etkisinden bahsetmiyorum, onları zaten tahmin ediyorsunuzdur)

Siz bir tutumuna zıt bir bilgi verirseniz
-ya onda kaçar görmezden gelir
-ya eski bilgisini light forma sokar (myro'nun tanımlamalara verdiği cevap gibi "mürşit ayna değil, hak değil, ilah değil" ne o zaman ne? ne diye gidiyorsunuz el pençe peşi sıra odeğil bu değilse? tamamen yanılsamadır
-ya mürşidi destekleyecek ve kendisine gelen bilgiyi yalanlayacak tutum geliştirir (kuranı mealden okumayın çok zararlı, anlamazsınız, kuran anlaşılmaz, siz ne anlarsınız, orda yazan başka bişi .. doğrusunu şeyhim bilir v.s. gibi)

-YADA son olarak erkek gibi zor olanı seçer ve nefsiyle savaşa girer. eski tutumunun yanlış olduğunu kabul eder ve sahip olduğu bütün dayanaklarını bir anda kırar. ama tutumlar birbirine bağlıdır bunu ancak erkek adamlar yapar.
Mesela tamam benim şeyhim Allahla görüşmüyor kabul etttim derse, ya muhittin, muhittin demi Allahla görüşmüyordu? ya mansur peki o zaten ben Allahım demedimi oda mı yalancı, ya mevlana ya yunus.... EVET hepsi yalancı hepsi düzembaz. birbirine bağlı olarak beslediğimiz bütün tutumları yıkmak gerekli. Peki bu nasıl mümkün? dedimya bunu herkes yapamaz, heleki kendisini eleştiremeyen hiç yapamaz. kendisini doğru yolda sanar ama haberi yoktur ona öyle bir çengel geçirilmiştirki boynundan ağzına kadar tutum çengelleri o göremez gözü kördür...

İşte ayet budur. Onlar anlayamazlar üzerine varsanda bir varmasanda, dilini çıkarmış hep solur o. Önünde arkasında setler vardır, tutumların oluşturduğu ve kendisini kınamadıkça kıramayacağı setler. boynuna halka geçirilmiştir bakamaz göremez.

Ancak dediğim gibi kendi inancını light hale sokar, aynen myro nun yaptığı gibi. sanki tarikatı bilmiyor yaptığı tanımlara bak öyle güzel tanımlar yapmışki sanki mürşit boynumuza sarılcak sevgiden. vah masum halk evladı vatan çocuğu ne günahı var, neresi şirk şimdi bu şirirn tontoş sakallıyı sevmenin. HEPSİNİ YIKACAKSIN. yoksa islamı kuranı anlaman imkansız. gerçekleri tutumlarınla göremezsinç gerçek gerçektir..

Gerçek senin benim fikrime göre değişmez.
Allah ayetkerinde şeyh mürşit inancını yasaklıyor, peygamberleri, bilginleri, alimleri ilahlaştırmayın diyor. Ama onlardan bilgi almayı yasaklamıyor, alimin her dediği doğrudur demiyor, dediklerini düşünmeden yapın demiyor, sadece onlara danışın yada sorun diyor.

eğer sadık kimselerle beraber olmak istiyorsanız bizimle beraber olun, kendisini Allaha yaklaştırdığını idda eden sapık kimselerin peşine düşmeyin çünkü onlar hakkında, Allah herhangi bir delil indirmemiştir. Yoksa göz kulak, el, ayak hepsi bu mantıksız tutumunuzun yol açtığı davranışlardan sorumludur.

Eğer tutumunuzu değiştiremiyorsanız, kendi inancınıza bari aaygı duyunda erkek olun 2 dk, ,,,, yok bu aslında o demek değil, rabıta çok şeker bişidir o anladığınızdan değil, mürşit sadece bize sohbet eder bizi doğru yola iletecek Allahtır, yok biz medet yaa kadiri medet yaa gavsım derken aslında Allah dicezde bu çok şeker sevimli baksanıza bebişko sakallı, yok bilmillahidestur şahım pirim, destur ya hazreti pi gibi cümleler dinde yok ama olmaması uygulamamaız anlamına gelmez, yok rabıta islamda kuranda yok ama yıllarca yapmışlar hem ben bi gözüm açık yapıyorum nolur nolmaz gibi KIVIRMAYIN!!...

Deyin ki biz ya Kurana uyan kitabu Kuran olan, Allahtan başka kimseyi veli edinmeyen müslümanlarız diyin,
YADA değiliz diyin işte bukadar arkadaşım tek mesele bu.

Eğer aksini idda ediyorsanız, bu siteye üye olurken de sordum ağzımın payını aldım, eğer doğruyu söyleyenlerdenseniz getirin delillerinizi getirin ayetlerinizi de görelim.... hayır getiremiceksiniz çünkü bizde aynı kervandan geçtik, ben kendi şahsıma 5 yıllık tarikat hayatımda kendi amellerime uygun bir ayet delil bulamadım. sağolsun site alimleri okudukça gerçekleri doğruları görür oldum, hayatın Kuranın vede ahiretin gerçekleri var. Bu işler çocuk oyuncağı değil, elif ba ezberlemiş şeyh işi değil bunlar, bu işler ilimde yetişmiş yetenekli kişilerin işi bakın adam kelimenin ekine köküne kadar inmiş ne hangi manaya geliyor hepsini sayıyor, hangi kelime nerden geliyor o çağda yaşanan tarihsel süreç ve ayetlere yüklenen manalr hepsini biliyorlar ve öğretiyorlar. aklı ve bedeni 250 yıl öncede kalmış sakallı cübbeli sarıklı uydurukçu siyasetçi şeyh mi takip edilmeye daha uygundur yoksa ilimde derinlik kazanmış alim kimseler mi?

Bakınız tarikat sohbetlerine,,, hepimizin ortak fikirde olduğu konular haricinde hiçbir kelamın yanında altında üstünde ayet göremezsiniz. Hep şarkı türkü şiir vardır. neden? çünkü kuranda yeri yok anlattıklarınızın ondan. Yok salih baba divanı yok fuzili yok yunus emre yok leyla mecnun, yok bilmem ne... Ayet yok ama şarkı türkü şiir var.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
ahmet karapınar (24. July 2010), dost1 (3. January 2011), Miralay (8. June 2010)
Alt 7. June 2010, 11:26 PM   #37
hiiic
Uzman Üye

Batın ilmi diye uydura uydura ne yapcaklar anlamadım.

kurandan bir ayet okuyorsun, 100 kişiye anket yapsak hepsinin aynı anlıyacağı ayete işte ilmi ledülniden batıni manalar

"musa dağa bak dedi dağ parçaladandı"
bu ayetteki dağ meğersem insanın nefsiymiş,, hıııımmmmm meğersem musadan kasıt ruhmuş, musa sen beni göremezsin diyor Allah..

Dİyorki dünyada beni göremezsin hadislede sabittri, sahih buharide hadis vardır Allah dünyada görülmez diye, bunlara rağmen ilmi ledülni ayeti farklı manaya çeviriyor hadiside yok sayıyor, sonra işine gelen yerden hadis okuyup ayeti düz tarafından okuyor..

BU apaçık bir israiliyat saçmalıdığır başkada bişey değil, çünkü butür kıvırma siyasetini onlar çok iyi biliyorlar..

daha ne saçmalıklar var, ileride paylaşırım... ilmi ledülni işine gelen yerden delilsiz uydurmanın adı... ilmi ledülni örenmenin yolu meclisten geçer, siyaseti öğren sonra işine gelen yerden sallla gitsin. ayette farklımı söylüyor, sorun değil anlamını ledün ilmi değiştirir nasıl olsa bilen yok, ohhh kolaya bak sen,,,... dini kuranı resmen nefsine uydurmaktır bu batın ilim saçmalığı... Allah bu tuzağa düşenlerin yardımcısı olsun,

Hakkımızda çelişkiye düştüğümüz bu konularda kararı Allah verecektir. Ben tek veli edindiğim rabbime sığındım, sizde o gün çağırın bütün ilmi ledülni bile şeyhlerinizi bakalım size bir yararları dokunacak mı? bu Allah katındandır diye ilmi ledülniden saçmaladığınız yeter,

ya bunlar münafık mı kafir mi fasık mı nedir bunlar, bunlar hangi gruba giriyor onu bilmiyorum.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (8. June 2010)
Alt 8. June 2010, 12:03 PM   #38
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

hangi guruba girdiremediğin için Allah bilir tekfirde edemiyorsun dimi
cık cık cık nekkader yazzıııık
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. June 2010, 02:05 PM   #39
hiiic
Uzman Üye

Allah diyorki; "onların kabe etrafındaki ibadetleri el çırpıp ıslık çalmaktan başka birşey değildir"

şimdi bu ayetin ledülni batın manası şudur; kabeden kasıt kalb alemidir, kalbin erafında tespikle Allah (töbe rabbim seni bunların kirli oyunlarından tenzih ederim) diye çekerken eğer kalb ihlas ediyorsa sorun yok ama etmiyorsa kalb isyan eder, nefsin hükmünde olduğu için orada isyanından el çırpıp kurtulmaya çalışır. ama şeyh himmet ederde o nefsin kalp üzerindeki bölümü çaresis kalır, sadece el çırpıp ıslık çalabbilir.

Neyse bu kadar saçmalığın ardından şimdi olayın hakiki manasına gelçelim. Yani kuran manasını.

Bu tür şeyhlerin müritlerine uygulattığı zikirlerden bir kısmı cehridir, yani toplanıp kolkola girerler yada timsah yürüyüşü şekli alıp başlarlar değişik seler çıkarmaya. içlerinde çeşitli hayvan seslerininde eklendiği cehri cezbeli (cezbe; toplu çıldırmışlık hali) zikir bir süre sonra içine melodili teflerin ve el çırpmalarında katıldığı bir hal alır.

Yani samimi müslümanların kalplerinin kavradığı kurandaki ayet aslında şöyledir.
"onların dünya (kabe namazgah değildir, Allah yeryüzünü müslümana namazgah kılmıştır, zaten namazda namaz değildir o ayrı konu, allah için ibadetin yeri dünyadının her köşesidir, bulunduğun yer) etrafındaki ibadetleri ancak tef çalmak ve homurdanmaktan başka birşey değildir"

şimdi bu ayetin muhatabı kimler oluyor, sanırım müşrik oluyorlar bunlar...

Hımmm o zaman ben bunları tekfir etmiyorum ki, öğrendiğim kadarıyla tekfir etmek kafir ilan etmekmiş... haşa siz kafir misiniz ben bilmem siz müşriksiniz... tekmif değil sizi tekmir ettim. müşrikler... Allahın tekfir ettiğini ben etsem nolur etmesemde işte belki aynı durumda olan birileri okurda paslanmış kalbi islama Kurana açılır diye yazıyoruz, googleden aratınca bulur diye.
Miralay (9. June 2010)
Alt 5. November 2010, 03:03 PM   #40
hiiic
Uzman Üye

Şeyh ahirette şeffat etcek diyenler izlesin... bu hoca biraz daha sakallı belki sözü geçer

http://www.fetva.net/goruntulu-fetva...aiz-midir.html

HELEKİ BUNU MUTLAKA iZLEYİN

http://www.fetva.net/goruntulu-fetva...uyorsunuz.html

Konu hiiic tarafından (5. November 2010 Saat 03:07 PM ) değiştirilmiştir.
Miralay (5. November 2010)

Bookmarks

Etiketler
bir, daha, dışının, ibn arabi, tarikat, vahdet-i vücud