hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 27. May 2010, 04:47 PM   #91
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
bob Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bana göre, Kuran'da namaz ile ilgili ayet yok.

Kur'an da namaz ile ilgili ayet yok ise,şu an namaz kılan kardeşlerimiz,kur'an dışı bir hareket yapmış olmuyormu peki ?

Sevgili bob, yukarıdaki yazından , şu çıkarımı yapabilirim !

Kuranda namaz ile ilgili ayet yok ise, demekki şu an yapılan şekilsel namaz ritüeli de yok !!!

Doğrumuyum ?

Rabbim rızası için beni yanlış anlamayın,bu yazdıklarımı kinayeliğine yazmıyorum.

Birileri çıkar,benim gibi bir cahili aydınlatır diye yazıyorum.

Selamlar sevgiler...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. May 2010, 09:21 PM   #92
myro
Katılımcı Üye

Tesekkür: 1
14 Mesajina 15 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
myro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud ofmyro has much to be proud of
Standart Allah Resülünu Kurandan Koparmak

Allah Resulü (S.A.V.) Kurandan ayrı olarak değerlendirildiğinde işte böyle enteresan noktalara çıkabilirsiniz. Şimdilik namaz gitti. Mübarek resulün kuranı en iyi şekilde anlayıp uyguladığından bir müslümanın şüphesi olamaz herhalde. O mübarek nebi (S.A.V.) rabbü aleminin koruması altında, en güzel bir ahlak üzere olarak ve en güzel bir örnek olarak islamı yaşamış ve bize örnek olmuştur. Namaz o nasıl kılıyorsa öyle kılınır. Oruç o nasıl tutuyorsa öyle tutulur. Zekat o nasıl veriyorsa öyle verilir. Hac o nasıl yapmışsa öyle yapılır.

Bir an için kendimizi sahabe yerine koyalım. O kutlu devirde o mübarek resulün(S.A.V.) dizi dibinde olduğumuzu hayal edelim. Namaz ayetleri geliyor. Rekat yok nasıl kılınır yok. Rabbul alemin diyorki kılın. Mübarek resul(S.A.V.) o emri üzerine kalkıyor namaz kılıyor. Siz nasıl kılardınız? Mübarek resul diyor ki namazı böyle kılacaksın. Siz ne derdiniz?

Bir müslümanın Allah resulünün(S.A.V.) emrine uymaması düşünülebilir mi? O mübarek nebinin emri (kavli olanları) direkt olarak farz olur. Allah resulünün(S.A.V.), Allah'ın(C.C) rızası dışında bir emri hiç olur mu? Olabilir mi?

Ayet meali:

Allah ve Resulü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resulüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur. (Ahzab Suresi 36. ayet)

(Benim yaptığım) ancak Allah katından olanı, O'nun gönderdiklerini tebliğdir. Artık kim Allah ve Resulüne karşı gelirse, bilsin ki ona, (kendi gibilerle birlikte) içinde ebedi kalacakları cehennem ateşi vardır. (Cin suresi 23. ayet)

Eğer seninle tartışmaya girerlerse de ki: "Bana uyanlarla birlikte ben kendimi Allah'a teslim ettim." Ehl-i kitaba ve ümmilere de: "Siz de Allah'a teslim oldunuz mu?" de. Eğer teslim oldularsa doğru yolu buldular demektir. Yok eğer yüz çevirdilerse sana düşen, yalnızca duyurmaktır. Allah kullarını çok iyi görmektedir. (Ali İmran Suresi 20. ayet)

(Resulüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir. (Ali İmran Suresi 31. ayet)

(Resulüm!) De ki: "İşte bu, benim yolumdur. Ben Allah'a çağırıyorum, ben ve bana uyanlar aydınlık bir yol üzerindeyiz. Allah'ı (ortaklardan) tenzih ederim! Ve ben ortak koşanlardan değilim." (Yusuf Suresi 108. ayet)

Hülasa:

Din Allah Resulünün(S.A.V.) yaşadığı dindir. Onun yaşadığı şekilde yaşanır. İbadetler onun yaptığı şekilde yapılır. Namaz o nasıl kıldıysa öyle kılınır. Kullukta Allah Resulünü(S.A.V.) geçmeye çalışmak abesle iştigaldir. O müminler için en güzel örnektir.

En iyisini Allah(C.C.) bilir.
myro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. May 2010, 11:25 PM   #93
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

YAzdığınız ayetlerden anlaşılacağı üzere Allah Resulu ayetin bize gelmesindeki aracı olduğu için ondan gelen ayetlere uymamız üzerinde duruluyor. Allah resulu Kuranın dışında bir şeyi helal yada haram yapamaz. Nasılki Hz İsadan sonra hristiyanlığı bir takım iftiralarla karaladılarsa, Hz Muhammetten sonrada dine pekçok iftiralar ve yalan hadisler sokmuşlardır. Eğer kuranda namazın rekatları yazmıyorsa ALlah resulu bunu kendi kafasından uydurma yetkisine sahip değildir. Eğer sahipse bütün hadisleri doğru kabul etmek zorundasınız... Halbuki 4 halife hadisler yasaklamıştır sonrakiler sizce daha mı çok bildikleri için hadis uydurmuşlar pardon yazmışlar...

Kurana uymak Allah resulune uymaktır, çünkü Kuran Allah resulu vasıtasıyla gelmiştir... Onun dışında başka uyulacak ne bir din nede başka bir kaynak vardır. Eğer kuranın dışında başka bir kaynak arıyorsanız, zaten Allah resulunun sünnetine ters bir iş yapmış olursunuz. Siz hadislerin uydurma olduğunu kabul edip sadece kurana sarılın, Allah resulu böyle yapmamızı emretti, Allahta böyle emretti, müslümanlarda böyle söylüyor... fitnecilerin tarih boyu siyaset amacıyla türettiği dinin islamla alakası yoktur. Bunu tarafsızca düşünen herkes rahatlıkla görebilir.

----

namaz konusunda forumdaki ilgili yeri okumanızı tavsiye ederim, Allah resulu namaz hakkında şöyle dedi gibilerinden hadisler içinde ya 1 ya 2 tanesine güveniyorum...çünkü o hadislerin içinde, hadislerin kendi zamanında uydurulduğu muaviyenin acımadan şehit ettiği Hasan ile Hüseyinden gelme hiç bir hadis acaba neden yok? onlar peygamberimizin öz kanı, torunları namazda resulullaha en yakın kimseler değillermiydi, omuzlarına çıkmıyorlarmıydı? neden öldürüldüler neden hadis gelmedi....

Namaz hadşisleri konusunda biraz tefekkür etmenizi tavsiye ederi. Kuranda namaz gayet iyi bir şekilde açıklanıyor hemde tamamen eksizksiz bir şekilde nasıl kılınacağı apaçık yazıyor... Amon tapınağı rahiplerininki gibi günümüzde kıldığımızdan mana ve oluş bakımından çok farklı...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (28. May 2010), Miralay (31. May 2010)
Alt 28. May 2010, 06:11 AM   #94
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam Myro,

Yazdıklarınıza katılıyorum. Elbette ki Hz.Muhammed ne yapmışsa yapmak, o nasıl kulluk ettiyse öyle etmek her müslümanın görevidir,sorumluluğudur. Bir müslüman bunun aksini zaten söylemez ki.

Evet,sahabeler görmüş,dinlemiş,teslim olmuş. Allah Resulü ne derse ona itaat etmiş.

Soru şu:

Biz bugün Allah Resulünün nasıl ibadet ettiğini, Hacta ne yaptığını, nasıl oruç tuttuğunu, topluma nasıl bir yön tayin ettiğini nereden bileceğiz, nereden öğrenip de resule uyacağız?

Düğüm noktası burası...

Ben, bütün dünyanın, tüm dünya nüfusunun bir ağızdan ''Hz.Muhammed zorbadır''dediğini duysam,herkes böyle söylese ve inansa, inanmam. Neden? Çünkü o rahmettir ve güzel ahlak üzerindedir. Nereden biliyorum bunu? Kuran ayetlerinden,yani Allah öyle söylüyor.

Resule uymak demek, ona vahyolunana,Kurana uymak demektir.

Kurana uymak demek, onu tebliğ eden Resule uymak demektir.

Kurana uymak demek, vahyeden Allah'a teslim olmak demektir.

Allah'ın vahyine uymak=Kurana uymak=Allah Resulü Hz.Muhammede uymak.

Bunun tersi bir düşünce bizi nereye götürür?

''Hz.Muhammed vahyedilen ve tebliğ ettiği Kurana uymuştur. Bir de kendi hevasına uyup eklemeler yapmıştır. Kurana uyunca Allaha itaat ederiz, hadislere uyunca da Hz.Muhammede itaat ederiz. ''.....Bakın nasıl da ayırdık Allah ile resulünü birbirinden? Nasıl iki ayrı yol çizdik?

Böyle bir düşünceden Rabbime sığınırım.

Hristiyanları düşünelim. Üçleme var, Hz.İsaya Tanrı diyen var,Tanrının oğlu diyen var, daha da kimbilir neler var...Herhalde bir tek Allahın kulu ve elçisidir diyen bizleriz. Çoğunluğa göre olsaydı, İsa (haşa) Tanrıdır diye inananlar haklı olurdu. Tüm Allah resullerini bize en güzel ve doğru tanıtan şey nedir? Kuran'dır. Hepsini oradan tanıyıp, oradan bileceğiz. Elbette Hz.Muhammed'i de. Yoksa kınadığımız hristiyanların benzeri bir duruma bizim de düşmemiz zor değil.

Bütün dünya veya bütün müslüman dünyası aksini söylese de, Kuranda yazmayan birşeyi Hz.Muhammedin din diye uyguladığını,tebliğ ettiğini düşünmem, böyle hususlarda ''atalarımdan duymadım böyle şey'' fikrine sığınmam-çünkü yanlış olduğunu ayetler söylüyor bize.

''Sadece bana vahyolunana uyarım ben'' diyen adı güzel kendi güzel Allah resulü Muhammed'e uyanlardan, onun izinden yolundan gidenlerden eylesin Rabbimiz bizleri.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.

Konu Barış tarafından (28. May 2010 Saat 06:29 AM ) değiştirilmiştir.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. May 2010)
Alt 28. May 2010, 09:25 AM   #95
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
myro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir an için kendimizi sahabe yerine koyalım. O kutlu devirde o mübarek resulün(S.A.V.) dizi dibinde olduğumuzu hayal edelim. Namaz ayetleri geliyor. Rekat yok nasıl kılınır yok. Rabbul alemin diyorki kılın. Mübarek resul(S.A.V.) o emri üzerine kalkıyor namaz kılıyor. Siz nasıl kılardınız? Mübarek resul diyor ki namazı böyle kılacaksın. Siz ne derdiniz?

Selamlar kardeşim,cevabınıza teşekkür ederim.

Üstteki gibi yazmışsınız ! Bilindiği üzere ilk gelen ayet ler alak suresi ile başlıyor !

Acaba ilk inen sure olan , alak suresi indiğinde , peygamberimiz nereden biliyordu namazın kılınışını da , engelleniyordu ?

Sizce gerçekden , peygamberimizin engellendiği davranış namazmıydı ?

Benim anladığıma göre , engellendiği davranış namaz değil!!

Çünkü ortada namaz ile ilgili ayet ler yokki , peygamberimiz namaz kılsında,sonra engellensin !!

ayet leri vereyim :

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'in adiyla.

1. Yaratan Rabbinin adiyla oku!

2. O, insani bir asilanmis yumurtadan yaratti.

3. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir.

4. O Rab ki kalemle (yazmayi) ögretti.

5. Insana bilmedikleri seyi ögretti.

6. Gerçek su ki, insan azar.

7. Kendini kendine yeterli gördügü için.

8. Kuskusuz dönüs Rabbinedir.

9. Gördün mü su men edeni,

10. Namaz kilarken bir kulu (Peygamber'i namazdan)?

11. Gördün mü, ya o (Peygamber) dogru yolda olur,

12. Yahut takvâyi emrediyorsa?

13. Ne dersin o (meneden, Peygamber'i) yalanliyor ve dogru yoldan yüz çeviriyorsa!

14. (Bu adam) Allah'in, (yaptiklarini) gördügünü bilmez mi!

15. Hayir, hayir! Eger vazgeçmezse, derhal onu alnindan (perçeminden), yakalariz (cehenneme atariz).

16.O yalanci, günahkâr alindan (perçemden),

17.O, hemen gidip meclisini (kendi taraftarlarini) çagirsin.

18.Biz de zebânîleri çagiracagiz.

19.Hayir! Ona uyma! Allah'a secde et ve (yalnizca O'na) yaklas!

Selamlar... sevgiler...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Alt 28. May 2010, 09:38 AM   #96
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
bob is on a distinguished road

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'an da namaz ile ilgili ayet yok ise,şu an namaz kılan kardeşlerimiz,kur'an dışı bir hareket yapmış olmuyormu peki ?

Sevgili bob, yukarıdaki yazından , şu çıkarımı yapabilirim !

Kuranda namaz ile ilgili ayet yok ise, demekki şu an yapılan şekilsel namaz ritüeli de yok !!!

Doğrumuyum ?

Rabbim rızası için beni yanlış anlamayın,bu yazdıklarımı kinayeliğine yazmıyorum.

Birileri çıkar,benim gibi bir cahili aydınlatır diye yazıyorum.

Selamlar sevgiler...
Sevgili Aşık74,

Yanılma hakkım saklı olmakla birlikte; Evet. Kuran'da şekilsel namaz ritüeli yok. Namaz kılanlar Kuran'da "mutlaka yapın" denmeyen bir ritüeli uyguluyorlar. Ama, bu onların yaptığını haram, günah ya da kötü yapmıyor. Arayışta olan bizler, bir yolculuk içerisindeyiz. Amaç, mutlak hakikate ulaşmak değil, yolda olmaktır.

Önceki iletimde sorduğum sorular hakkında düşündünüz mü? Belki faydası olur.
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bob Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. May 2010)
Alt 28. May 2010, 11:14 AM   #97
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli myro Kardeşim!
Allah razı olsun. Doğru olduğuna inandığınız bilgilerininizi bizlerle paylaşıyorsunuz.

İnsanlar duygularını ve düşüncelerini yazılı olarak aktarırlar. Bunun için de sözcükleri kullanırlar. Nedense konuşma dilinde olmayan sembolleri yazı dilinde kullanırlar.
Allah(C.C) demektense Allah Celle Celaluhu demek daha güzel değil mi?
Allah Resulunun (S.A.V) demek yerine Sallallahu Aleyhi ve Sellem demek daha doğru değil mi? Ya da Bütün desteğimiz Onun için olsun denilemez mi?

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Miralay (31. May 2010)
Alt 28. May 2010, 11:29 AM   #98
dost1
Site Yöneticisi

Selamun Aleykum! Değerli Bob Kardeşim!

Alıntı:
bob Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Aşık74,

Yanılma hakkım saklı olmakla birlikte; Evet. Kuran'da şekilsel namaz ritüeli yok. Namaz kılanlar Kuran'da "mutlaka yapın" denmeyen bir ritüeli uyguluyorlar. Ama, bu onların yaptığını haram, günah ya da kötü yapmıyor. Arayışta olan bizler, bir yolculuk içerisindeyiz. Amaç, mutlak hakikate ulaşmak değil, yolda olmaktır.

Önceki iletimde sorduğum sorular hakkında düşündünüz mü? Belki faydası olur.
Allah razı olsun. Düşüncelerinizi içtenlikle paylaşıyorsunuz. Olması gereken de bu. Aksi davranışın dindeki adı riya olur ki, Cenabı Allah'ın sevmediği bir davranış şekli.

İnsanların kullandıkları sözcüklere yükledikleri anlam vardır. O sözcük duyulunca zihinde onunla ilgili yüklenen kavram anlaşılır.

Çok okuduğunu araştırdığını biliyorum. Bu yazıları okuyanlar için pekiştireç olabilir düşüncesiyle de yine yazıyorum.

"Namaz" diyoruz. Aslı Türkçe bir sözcük değil. Farsça dilinden geçmiş.
Farsçadaki anlamı “Namaz” sözcüğü Hindçe'den Farsça'ya, Farsça'dan da Selçuklular döneminde Türkçe'ye geçmiştir. Farsça'daki ilk anlamı, “ateş önünde saygıyla eğilmek” demektir. Sanskritçe, “saygı sunmak” anlamına gelen namaste kelimesinin Farsça'ya geçmiş şekli olması muhtemeldir. Bu kelime de, “selam vermek” anlamına gelen nam kelimesinden türemiş olmalıdır. Hem nam [selam] ve hem de namaste [saygı sunmak] günümüz Hind kültüründe de görülebileceği üzere “eğilerek” yapılan bir fiildir.

"Namaz” sözcüğünün Farsça'daki bu “eğilerek saygı ile dua etmek” anlamı, Arapça ve Kur’ân'da بالتّضرّع الدّعاء [ed-du‘au bi't-tezarru‘=alçala alçala/sürekli alçalarak yakarma] şeklinde ifade edilir.

Bunu da Rabbimiz şu âyetiyle emretmiştir.

Rabbinize alçala alçala ve gizlice/açıkça göstererek dua edin. Kesinlikle O, haddi aşanları sevmez. (A‘râf/55)

Âyetin orjinalindeki تضرّعاً[tezarru‘an] ifadesi, ض ر ع[d-r-a] kökünden türemiş “tefe‘ul” babından bir sözcüktür. Kök sözcüğün anlamı “zillet ve tevazu göstermek”tir. Tazarru‘an sözcüğü, kalıp ve cümledeki “hal” ögeliği itibariyle “zillet üstüne zillet, zillet üstüne zillet” [alçala, alçala, alçala alçala] demektir.

Âyetin orjinalinde yine و[vav] bağlacıyla cümlede ikinci “hal” konumunda bulunan hufyeten sözcüğü, h-f-v kökünden türemedir ve ezdâd'dandır. Yani, iki zıt anlamı da içeren bir sözcük olup “açıkça göstererek, parıl parıl parlatarak” ve “gizleyerek” demektir.

Bu durumda âyetten her iki mana da anlaşılmalı ve her iki hal ile de bu görev yapılmalıdır. Biz de önce dua hakkında bilgi verdikten sonra tazarru ile yapılan duaya [namaza] geçeceğiz.

DUA: İnsan kişiliğindeki zaafların yol açabileceği kaymaları önlemek için olsa gerektir ki, ilâhî dinlerde, insanda yaratılıştan var olan dinî yöneliş duygusunun mümkün olduğu kadar canlı ve etkili bir hâlde bulunmasını sağlayacak bazı davranışlar görev hâline getirilmiştir. Bu davranışlar, yapılması zorunlu kılınan ibadetlerdir ve özellikle de ibadetlerin özü olan duadır. Dua ile insanın bilhassa refahta ve rahat ortamda iken Allah'ı hatırlaması öngörülmüş, böylece bencil isteklerine kapılmasının engellenmesi hedeflenmiştir.

İbadet ve dua sayesinde Allah'a yönelme güdüsünü canlı tutan insan, Allah'a boyun eğmekten [kulluktan] hiç çıkmayacağı gibi, bu şekilde gösterdiği küçülme ve saygı da Allah'ın rahmet ve bereketinin hep onun üzerinde kalmasını sağlayacaktır. Böylece ilk bakışta insanın Allah'a doğru bir yönelişi olarak görünen dua, Allah'ın rahmet ve şefkatini celbetmek sûretiyle Allah ile kul arasında karşılıklı bir ilişkinin başlangıcı hâline dönüşecek, bir başka boyut kazanacaktır.

Bu sebeple dua, kulluğun en ileri mertebesi ve ibadetlerin özü ve en önemlisidir. Rabbimiz kulun ancak duası ile değer kazanacağını bildirerek duanın önemini şöyle vurgulamıştır:
De ki: “Duanız olmasa Rabbim size kıymet verir mi ki de siz kesinkes yalanladınız? Artık size o kaçınılmaz olacaktır.” (Furkân/77)

Allah ile kul arasındaki böyle bir ilişkide bir vasıtanın olamayacağı ortadayken, aracısız yapılacak duaların Allah tarafından kabul edilip edilmeyeceği hakkında Peygamberimize soru sorulmuş olmalı ki, Rabbimiz bu sorulara, dua edenlere çok yakın olduğunu ve onların dualarına karşılık vereceğini bildiren âyetlerle cevap vermiştir:

Ve sizin Rabbiniz, “Bana yalvarın, dua edin ki size karşılık vereyim. Şüphesiz Bana ibadet etmekten büyüklenen kimseler yakında horlanmış olarak cehenneme gireceklerdir” dedi. (Mü’min/60)

Ve kullarım, sana Benden sordukları zaman, biliniz ki şüphesiz Ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasına cevap veririm. O hâlde reşit olmaları için onlar da Bana karşılık versinler ve bana inansınlar. (Bakara/186)
Yüce Allah, kuluna cevap vermek için ondan sadece Kendisine başvurmasını istemektedir. İnsanın Allah'a başvurması için pek çok sebebi olabilir. Bu sebepler hayranlık, hamd, şükür olabileceği gibi, herhangi bir şeye ihtiyaç, korkulandan kurtulma ve yapılan hataların bağışlanması isteği de olabilir.

SÖZCÜK ANLAMI:

Dua, “da’vet” ve “da’va” sözcükleri gibi mastar olup “çağırmak, seslenmek” demektir.
İslâmî terim olarak “dua” ise, “yaratıklardan alâkayı keserek Allah'a yönelip O'ndan hayır istemek [hayır istemek için O'na yakarmak]” demektir.
Dinlerdeki duaların; içerik ve biçimleri değişik olsa da, asıl olan dua yalvarıp yakarmaktır. Çünkü insan, kendisinden daha üstün olan bir varlıkla irtibat kurma ihtiyacı duyar. Bu sebeple, dua ederek varlığını kabul ettiği o Yüce Güç karşısında duyduğu saygı ve ümit hislerini açıklar, böylece bu ihtiyacını en üst seviyede karşılayarak gönlü huzura kavuşur. Dolayısıyla dua, Allah ile O'na inanan ve hâlini arz edip O'ndan niyazda bulunan kul arasındaki yakın ilişkinin nişanesi olan bir konuşmadır. Zaten bu sebeple duaya “münâcât” [Allah ile gizliden ve ruhsal konuşma] adı da verilmiştir.
Kaynak:İşte Kur'an (Hakkı Yılmaz)

Hakk'a giden yolda HAkk'ın vahyiyle olabilmek dileğiyle.

Kusursuzluk sadece AllaH'A mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen AllaH'tır.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (28. May 2010), bob (28. May 2010), hiiic (28. May 2010), Miralay (31. May 2010)
Alt 28. May 2010, 11:51 AM   #99
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

bop ve Dost1 Kardeşlerim Unutulmaması gereken bir şey daha var. Örtünmeyi Allah ne için emretmiş kendisine karşı mı? hayır Asla namahrem olanlara karşı örtünün demiştir. buradaki maksat örtünen kişilerin insanlara vermek istedikleri bir mesaj var. onları verdikleri mesaj takva elbisesiyle dış elbiselerinin bütünleşerek kendi kimliklerini ortaya koymalarıdır. kötülüklerden ve fuhşiyattan uzak oldukları mesajını vermektedirler. bu örtünmeyi insnların biribirleri için emretmiştir. Tanınmaları için bir anlamıda. Namaz Kavramı da öyledir. kuran orjinal olan metninde namaz yok ama salatın bu anlamı vardır. aynı ümmet içerisinde olan insanların biribirlerini tanımaları için namaz kılarlar. allaha namazın bir faydası yok elbette namaz kişilerin yolunu belirler kimin netarafta olduğunun sinyalini verir. şekilsel namazı kaldırsan iaman edenlerle iman etmeyenleri nasıl ayıracaksın? Salat bizim dilimizde namazı kaldırırsan içi boş bir kovan gibi olur insan. salat namaz insanın kendisini korur. onun fanusudur.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (28. May 2010), bob (28. May 2010), Miralay (31. May 2010)
Alt 28. May 2010, 12:34 PM   #100
dost1
Site Yöneticisi

Selamun Aleykum! Değerli Ali Rıza Borazan Kardeşim!

Alıntı:
Ali Rıza Borazan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bop ve Dost1 Kardeşlerim Unutulmaması gereken bir şey daha var. Örtünmeyi Allah ne için emretmiş kendisine karşı mı? hayır Asla namahrem olanlara karşı örtünün demiştir. buradaki maksat örtünen kişilerin insanlara vermek istedikleri bir mesaj var. onları verdikleri mesaj takva elbisesiyle dış elbiselerinin bütünleşerek kendi kimliklerini ortaya koymalarıdır. kötülüklerden ve fuhşiyattan uzak oldukları mesajını vermektedirler. bu örtünmeyi insnların biribirleri için emretmiştir. Tanınmaları için bir anlamıda. Namaz Kavramı da öyledir. kuran orjinal olan metninde namaz yok ama salatın bu anlamı vardır. aynı ümmet içerisinde olan insanların biribirlerini tanımaları için namaz kılarlar. allaha namazın bir faydası yok elbette namaz kişilerin yolunu belirler kimin netarafta olduğunun sinyalini verir. şekilsel namazı kaldırsan iaman edenlerle iman etmeyenleri nasıl ayıracaksın? Salat bizim dilimizde namazı kaldırırsan içi boş bir kovan gibi olur insan. salat namaz insanın kendisini korur. onun fanusudur.
Kur'an'da emredilen salat namaz değildir ancak Kur'an'da namaz/tazarrulu yakarış vardır diye bu yazıları yazıyoruz. Allahın Resulu (Allah'ın selamı üzerine olsun tüm desteklerimiz Ona olsun) salat emrine tazarrulu dua/niyaz/namaz ile başlamıştır. Bizlere düşen de bunu yapmaktır.

Kul olmanın olmazsa olmazlarındandır bu adına namaz denilen tazarrulu dua/ niyaz,yakarış.

Acziyetin,Allah'a Fakirliğin/Allah'a muhtaç olmanın gereğidir bu tazarrulu yakarış.

Allah'ın Kulu olduğunu belirten insana Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah önünde haşyet ile tazarruan yakarmak/namaz yaraşır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Allah'a emanet olunuz.

Bookmarks

Etiketler
namaz, rekatları