hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 11. May 2010, 12:46 PM   #21
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Miralay Kardeşim!

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selamünaleyküm kardeşlerim

ben aranıza bugün katılmakla müşerref oldum.
Benim de kendi düşüncem şu ki; Canab-ı Allah Kur'an- Kerim'de, o kadar önem verdiği salat konusunda uzun uzadıya rekat sayısını vermemişse, demek ki bunun sayısını ve süresini bizim insiyatifimize bırakmıştır. Sen yeter ki huşu, hudu üzerine salat eyle de; 1 rekat mi eylersin, 100 rekat mi eylersin o sana kalmış. Yeter ki samimi ol.
Ben salat eylerken içimden, "acaba 3 mü kıldım, 4 mü kıldım. yok yok neyse sehiv secdesi edeyim" diye düşünürsem huşu bunun neresinde kalır.
Bir de rabbimizin yüce kitabında bizden istediklerine bakarsak şunu tesbit edebiliriz.
1-Rabbini tanı,iman et ve ona asla şirk koşma.
2-Gaybe ve kur'an da bildirilenlere kayıtsız şartsız iman et.
3-Önemli bir konuya geliyorum:"Yeryüzünde bozgunculuk,fesat çıkarma!!!"
Ben bu konuyu biraz açarsam; salattan maksat bence yeryüzünü ifsad etmek değil, mamur etmek; insanların arasını bulmak; her zaman hayır üzerinde olmaktır.
Allah razı olsun. Düşüncelerinizi bizlerle paylaşıyorsunuz. Bizler de sizin aramızda bulunmanızdan onur duyuyoruz.
Dinin direği olan salat ile ilgili Kur'an'da rekat sayısı belirtilmemiştir. Ne yazık ki, Allah'ın Resulunun (Allahın selamı üzerine olsun) salata başlarken yaptığı tazarrulu niyaz/namaz bu gün salatın yerini almıştır. Tazarrulu niyaz/namazda olmazsa olmaz olan huşu ve hududur. Bu tazarrulu niyaz/yakarış/namazını huşu ve hudu ile gerçekleştiren kul iki mi, üç mü, dört mü, yüz mü? bakmaz. Onun tek derdi vardır. Allahın karşısında Allahın fakiri olarak O'na başvurması ve aczini belirtmesidir.

Alemlerin Rabbi olan Yüce Allahım gaybına gaybda da iman etmeyi/güvenmeyi nasip eylesin.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Barış (11. May 2010), hiiic (11. May 2010), Miralay (12. May 2010), yeşil (24. November 2011)
Alt 11. May 2010, 08:42 PM   #22
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Madde ve mana biri birinden ayrılmaz iki unsurdur. Her maddenin bir manası ,her mananında maddeye bir yansıması vardır ,çünkü Allah parçalara bölünemeyen bir tektir- ahattır. Şekilsel namaz hususuda bence bu boyuttan irdelenmelidir. Şekilsel namaz hem vardır hem yoktur denilebilir ,bu kişinin nereden baktığı ile ilgilidir. Manadan bakarsak yoktur ,madden bakarsak vardır ,ancak Kuran bize bakacağımız yeride bildirmiştir. Tatlı ve tuzlu su denizinin tam ortasından ,orta yoldan ,iki göz ile -madde ve mana gözü ile bakmalıyız. Bu durumda salatın bir şekli vardır ama şekildende ibaret değildir ,bir manası vardır sonucu çıkar. Madde sirayeti olmayan her mananın ismi hayaldır -zandır sanıdır. Kuran bizi zanlarımız üzere din kurmamamız gerektiği husunda uyarır. Ayağımız yere sağlam basmalı diye düşünüyorum.

Allah bizleri iki denizide kollayanlardan eylesin.

Selametle kalınız.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (26. July 2012), Miralay (12. May 2010), yeşil (24. November 2011)
Alt 11. May 2010, 11:14 PM   #23
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allahtan korkan birisi aklına gelince boynunu büker ama her boynunu büken Allahtan korkmaz.

Allahı seven birisi aklına geldimi gülümser ama her gülümseyen Allahı sevmez.

Aklı olan birisi Allahın yaratışındaki sanatı incelerken Allaha hayran olur ama her yaratılışdaki sanatı inceleyenin orada Allahı görecek kadar aklı yoktur.

Allahı çokca anan birisi için her an zaten namazdır ama her çokca namaz kılanın aklında Allah yoktur.

Özü kavrayan samimi birisi "sekilsel namaz boş" der ama her "şekilsel namaz boş" diyen özü kavramış samimi değildir.

Allahı çokca analım, gafillerden olmayalım.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (22. September 2010), yeşil (24. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
cevap, diyenlere, namaz, yoktur, şekilsel