hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Nifak ve münafıklar > Münafık- Mümin İlişkisi

Seçenekler Stil
Alt 17. December 2010, 01:23 PM   #1
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road
Standart Münafık

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

“ منافقMünafık” sözcüğü, “yer altındaki ev, barınak, in” anlamına gelen “ نفق nefeka” sözcüğünden gelir.

Kertenkele ve yaban faresinin yer altındaki yuvalarına “ نفقة nüfeka” "nâfika” denir.

Yaban faresinin yer altında birden çok yuvası olur. Başını birinden çıkarır, kaçtığı zaman yer altındaki yuvalardan hangisine gittiği bilinmez. O nedenle de yakalanmaz.

Münafığa bu ismin verilmesinin sebebi, birden çok inancının olmasıdır. O, bir bakarsın İslam dinine girmiş, bir bakarsın ondan çıkmış bir başka inanca girmiştir. (Lisanü’l Arab, c. 8, s. 656, 657 nfk” mad.)

Dini bir terim olarak “Nifak”, inanmadığı halde çeşitli sebeplerden dolayı ve menfaati icabı kendini müslüman göstermek; Allah'a, Resulüne ve müminlere düşmanlığını gizlemek” demektir. Bunu yapan kişiye de “münafık” denir.

Ayetten anlaşıldığına göre, münafığın burada ön plana çıkan özelliği, yükümlülüklerden kolayca sıyrılıp çıkmaya teşebbüs etmesidir. Toplum içinde fesatçı olmaları, akılları sıra Allah’a oyun etmeye kalkmaları, gösterişçi olmaları, salât görevine gönülsüz, üşene üşene katılmaları, bu önemli görevden kaçmaları, döneklikleri, maddî kazanç sağlamak için ahlâk dışı davranışlara başvurmaları, kötü sözlerin müslümanlar arasında yayılmasını istemeleri, kötülük yapınca sevinmeleri, övünmekten hoşlanmaları gibi başka özellikleri de vardır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz
hiiic (17. December 2010), Miralay (18. December 2010)
Alt 17. December 2010, 02:45 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Ayetten anlaşıldığına göre, münafığın burada ön plana çıkan özelliği, yükümlülüklerden kolayca sıyrılıp çıkmaya teşebbüs etmesidir. Toplum içinde fesatçı olmaları, akılları sıra Allah’a oyun etmeye kalkmaları, gösterişçi olmaları, salât görevine gönülsüz, üşene üşene katılmaları, bu önemli görevden kaçmaları, döneklikleri, maddî kazanç sağlamak için ahlâk dışı davranışlara başvurmaları, kötü sözlerin müslümanlar arasında yayılmasını istemeleri, kötülük yapınca sevinmeleri, övünmekten hoşlanmaları gibi başka özellikleri de vardır.
----------------------------------------------------------------------------------

Allahım yarabbim münafık mıyım neyim sana sığındım ya rabbi hep benim özelliklerim...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. March 2012, 07:15 AM   #3
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Bakara suresinin 2,3,4 ve 5. ayetleri inanlarla ilgilidir. 6 ve 7. ayetleri kafirlerle, 8 ila 20. numaralar arasındaki 13 ayetse münafıklarla ilgilidir. Bu ayetlerden bazıları şu şekildedir:

“İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde “Allah’a ve ahiret gününe inandık” derler.”
(Bakara-8)

“(Bu münafıklar) müminlerle karşılaştıkları vakit “(Biz de) iman ettik” derler. (Kendilerini saptıran) şeytanları ile başbaşa kaldıklarında ise: Biz sizinle beraberiz, biz onlarla (müminlerle) sadece alay ediyoruz, derler.”
(Bakara-14)

Bu ayetlerde açıkça görülüyor ki iman ettik deyip aslen iman etmemiş olan insanlar vardır. Bunların sahtekarlıklarının cezası Allah tarafından görülecektir. Bizi ilgilendiren asıl tehlike bizim onları “müslüman” zannetmemizdir.

Bazen medyada bazen yakın/uzak çevremizde dindar birer müslüman olduğunu ilan eden yahut bizim öyle zannettiğimiz bazı insanlarla ilgili akıl almaz hikayeler duyuyoruz.

Dolandırıcılıktan evlilik dışı ilişkilere, çete kurmaktan şantaj yapmaya kadar pek çok hikaye anlatılıp durur. Bunların kimini “Ben biliyordum zaten!” diye övünerek dinlerken kimini de şaşkınlıkla karşılıyoruz. Bazılarımız bunlara gözlerini kapatırken bazılarımız “Bakın da görün işte islamiyetin nasıl bir şey olduğunu!” diyoruz.

Burada iki can alıcı nokta var kaçırılmaması gereken. Birincisi, her Müslümanım diyen gerçekten Müslüman olmayabilir. Bunu yukarıdaki ayetlerde açıkça görüyoruz. Bunların şahsi çıkarları uğruna bu maskeyle dolaşma ihtimali olduğu gibi, daha büyük ölçeklerde fitne çıkarmaya çalışan bazı kimseler adına da hareket ediyor olabilirler. Bu noktada her harama giren Müslüman değildir demiyorum tabi ki. Ancak saf olmamalı ve her duyduğumuza hemen inanmamalıyız. Araştırıp bilgi edinmeli, şahsi kararlarımızı bile böyle vermeliyiz.

İkincisi, kendine Müslüman diyen her gerçek Müslüman ın da İslamı gerçek manada özüne uygun yaşamıyor olabileceği. Neticede hepimiz insanız. Hataya düşebiliriz. Ölüm bizi yakalayana kadar tövbe kapısı açıktır. Yapılan bu hatalar İslamın kendisini değil doğru uygulamakla yükümlü olan bizlerin sorumluluğundadır. Dolayısıyla ferdi hatalardan yola çıkarak İslam kötüdür demek, verimli bir toprakta yetişen çürük bir bitkiye bakıp toprak kötüdür demek gibidir.

Mantığımızı doğru kurmalı ve gözümüzü dört açmalıyız. (Diniyazılar.com)
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. March 2012, 07:41 PM   #4
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
----------------------------------------------------------------------------------

Allahım yarabbim münafık mıyım neyim sana sığındım ya rabbi hep benim özelliklerim...
senin asla öyle olmadığına hem bu dünyada hemde ukba yurdunda şahitlik ederim kardeşim rahat ol.
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. March 2012, 08:13 AM   #5
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

) .... bu sonucu çıkardığım günü hatırlıyorum.
Patronum malı çiftçiden ucuza alıyordu, o sırada çeşitli yaş-kuru oyunları yapıyorlar. %1 çürüğü, nemliyi artırarak hesaplamak demek tonlarca üründe ciddi fiyata sebep oluyor. Ben sessiz kaldığım için kendimi çok kötü hissetmiştim

O alırken,aza alırlar, satarken çoğa satarlar ayetini önüne getirmiştim günler sonra. Ama üzerine fazla da basa basa direnmemiştim. Allahın ayeti önümüzdeyken biz onu görmüyor, önemsemiyor, yokmuş gibi davranıyoruz hissi çok korkunç bir his.

O günler münafığım hissine kapılmıştım
Aslında yine sesim çıkmıyor, çalışan ezilen işçilerin haklarını, çiftçinin haklarını savunamıyorum. Münafık değilim belki ama kaliteli bir müslüman olduğumda söylenemez...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
münafık, nefak, nifak