hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Güzel Sanatlar > Şiir

Seçenekler Stil
Alt 31. July 2013, 03:15 PM   #31
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Kardeşlerim!

Yaşar Nuri Öztürk Kardeşimizin "Gazi Mustafa Kemal Din Düşmanı mı ?" idi sorusuna verdiği cevabı paylaşmak istedim.

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
bartsimpson (31. July 2013), Bilgi (31. July 2013), Yiğitcan (31. July 2013)
Alt 1. August 2013, 09:51 AM   #32
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Reddedıyorum.....................

Sözüm hepinize degil, müstesnalar haric. Ama yine de isin farkinda olup ta ses cikarmayanlarda düsünsünler konu üzerinde.
Atatürk'ün ne olup olmadigini herhalde Allah adina bir Y.N.Ö üstlenemez.

Y.N.Ö kendi problemlerini önce bir siraya koyup ta halletsin, ondan sonra ATA'niz icin cennet'e bilet kessin (sayet Rabbimizden bir vekalet verilmis ise kendisine).

Elinden oyuncagi alnmis simarik cocuklar gibi zingirdayip durana kadar, ideallerine sadik oldugunuzun ATA'nizin yolundan gitmeyi dahi beceremiyorsunuz/uygulayamiyorsunuz. Cobanini kaybetmis sürülere benziyorsunuz.

Türkiye de iktidar kimin elinde? Atatürk taraftari olmayanlarin elinde.
Kimler Atatürk'ü destekliyor? Bir avuc insandan baskasi degil.

Hamurrabi kanunlari gibi sarilmissiniz kanunlariniza, kimseye göz actirmak istemiyorsunuz.

Eski Türkmenlerden kalma inanclarinizi devam ettiriyorsunuz.
Uydurma bir devlet, uydurma bir dil ve uydurma bir din ile ugrasmaktan ne zaman vazgececeksiniz?

Türkiye'nin uzun bir tarihcesi vardir, dili de dini de devleti de sayisiz kereler degistirilmisir.
Sonunda sahte bir ilah, sahte bir mehdi üzerinde karar kilmaniz sizin bileceginiz bir sey.

Sizler, Allah'in Adi yaninda baskalari anilinca yüzleriniz gülenlerdensiniz!

Ben size uzun uzadiya kopyala yapistir yapmayacagim, cünkü isine gelen uzun uzun yazilari kopyalayip yapistiriyor, isine gelmeyen de benim kopyalama yapistirmama laf atiyor.

Belgeleriyle, delilleriyle ap acik ortada duran konularda bilgilenmek isteyen aklini calistirir ve gerekli sitelerden, kütüphanelerden, kurumlardan faydalanabilir. Benim vazifem degil neyin nereden elde edilecegini hizmetinize sunmak. Kendiniz arastirin, zannetmiyorum ya, korkunuzdan, körü körüne baglandiginiz inanclarinizin yikilmasindan korktugunuzdan hic bir arastirma cabasinda bulunmayacaksiniz. Sizlerin bilecegi bir sey (müstesnalar harictir, onlara bir sözüm yok).

Ben sizin sahte uydurma dininizi reddediyorum.
Amentünüzü
Ezaninizi
Mevlütlerinizi
Ilahinizi
Peygamberinizi
Uydurma Övgülerinizi
Ve de Türklügünüzü reddediyorum.

Zanna uyarak söylemiyorum, hepsi gercek belgelerle ispatlanmistir.

Bunlarin ne demek oldugunu icinizde bilmeyenleriniz muhakkak vardir, cünkü atalar dini arastirilmadan sorusturulmadan üstlenegeldigi icin insanin bilincsiz olmasi gayet normaldir. Bile bile atalar dinini üstlenenlerin sonuclarinin ne olacagini Rabbimiz indirdigi son Kitabinda gayet acik bir sekilde ifade etmistir.

Isteyen uyar isteyen bildigi yoldan gider.

Sizin dininiz size benim dinim bana!

Siz Ibrahim Peygamberin (Selam olsun Ibrahim'e) yolundan gidemezsiniz. Putlari yikmakla Allah Dostu olma özelligini kazanan bu degerli Peygamber size önder olamaz. Sizin önderiniz baskasi olmustur, sizin önderiniz kendisine verilen bir zarari gideremez, cagirdiginizda duyuramazsiniz, o bir sinegi dahi yaratamaz. Heykellerini kendi temizleyemez. Yere düstügünde kendi kalkamaz. Onu yasatan/ayakta tutmaya calisan sizsiniz. Sonunda her ölümlü gibi gideceginiz yerde üstüne üstlük bir de azar isiteceksiniz o sahte ilahinizdan.

Siz yetimin hakkini vermiyorsunuz, Yigidin hakkini ayaklar altina aliyorsunuz, Dullarinizi gözetmiyorsunuz. Tüm nitelikleri bir sahista topluyor, onu yüceltiyorsunuz.
Zügürt olarak iktidara gelmis bir devlet adaminin nasil milyoner olduguna gelince, ancak dilinizin uzandigi kisilere laf atarsiniz kendi ayibinizi öertmek icin.

Sizler modern Muaviye usaklarisiniz, milliyetcilik adina Dininizle (!) oynuyorsunuz.
Arabin Lawrence'i ne ise sizin ATA'niz da odur, arada bir fark yok.
Sizler gerceklere gözlerinizi kapatiyorsunuz. Kapali gözlerle yükseklere ulasmak istiyorsunuz.
1001 gece masallariyla kendinizi avutmaya/uyutmaya devam edin. Uyandiginizda zaman insaAllah vakit gecmis olmaz.

Sizlerden cevap/yorum beklemiyorum. Sitenizi de REDDEDIYORUM.
Kur'an Odakli Site olmaktan cikti burasi. Allah'tan ziyade baskalari övülür oldu.
Sahte tanrilariniz size benim Rabbim bana. Ben sadece Allah'a ibadet eder, Ondan yardim dilerim. Tüm Övgüler ve Hamd Alemlerin Efendisi Allah'adir.

Uydurduklarinizi SAYGI kelimesi arkasinda saklamayin. Sayginin da bir haddi derecesi vardir.
Sizinkisi saygi degil, tamamen bir tapinmaktir!
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (1. August 2013)
Alt 1. August 2013, 10:21 AM   #33
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selamlar
Yine merdem kardeşimin yazdıklarına imzamı atarım.

Özellikle şunu söyleyeyim. Benim bu siteye giriş amacım; İbrahim ve Muhammed (selam olsun onlara) elçiler gibi putları yıkan,adı hanifliği çağrıştıran bir site bulduğuma sevinmem di. Bu dünyada yalnız olmadığımı hissediyordum burada. 25 yıllık boşa geçen tarikat hayatımı reddederek, Kur'ana sımsıkı sarılmış ve şirke savaş açmıştım. Halen de öyleyim elhamdülillah.
Evde eşim bile bana deli muamelesi yapıyordu ve çevremdeki insanları irşad etme,tebliğ etme çabalarımı boş çıkarmaya çalışıyordu.

Sitedeki hanif arkadaşlarımı tenzih ederek şunu diyeyim ki; sitenin ekseni başka yönlere kaymaya başladı;veya başından beri öyleydi de durum şiddetlenerek açığa çıktı. Özellikle Atatürkçülük ve Türk milliyetçiliği üzerine ısrar etmeniz beni de merdem gibi şaşırttı ve çileden çıkarttı.

Tamam, Türk olduğumdan dolayı gururluyum.
Ama bir mü'min,müslüman ve de özellikle hanif olduğumdan dolayı; benim için birincil mesele "ALLAH ODAKLI BİR DİN" yaşamaktır. Ay'ı gösteren parmağa değil,parmağın gösterdiği ay'a bakmak amacımdır.

Benim gibi birisi için,sınırların,liderlerin,kanın renginin,millet duygusunun (milliyetçilik açısından) hiçbir önemi olmamalıydı. Sonuçta,"Mü'minler kardeştir.","Yeryüzü bizim için mescittir." Kimse doğduğunda ana babasını,cinsiyetini,rengini,ırkını seçemez. Nasıl doğduysa kabullenmek durumundadır.

Biz alimlere isnat edilen kutsallaştırmayı reddederken, çok sevdiğim,saygı duyduğum Hakkı abiyi bir nevi kutsallaştırma olayı iç dünyamı allak bullak etmişti. (Sevgili Haluk Gümüştabak'ın eleştirisi üzerine madrabaz ve tu kak ilan edilerek,tüm şimşekleri üstüne çekmişti.)

Ben Atatürk'e saygı duyan birisiyim ama,birilerinin onu putlaştırma gayretleri de gözümden kaçmadı.

Bu hanifliğe sığmazdı.

"Atatürk olmasaydı şöyle olurduk,böyle olurduk" tarzı söylemlere ise,"Allah'a bakın kardeşlerim" cevabını veririm ve önemle tavsiye ederim.

Allah'ın elçisi, Allah'a kulluğunu rahat ifa edemediğinden dolayı, vatanı olan Mekke'yi terkedip,Medine'ye hicret etmemiş miydi.

Daha sonra Mekke'yi fethettiğinde sahabeler, onu elçi olduğundan dolayı mı, yoksa Mekke'yi düşman işgalinden kurtardığından dolayı mı sevdiler. İyi düşünmek lazım.

Ayrıca benim hanifliğe adım atmama vesile olan namaz üzerine kafamdaki soru işaretlerini giderecek bir yer buldum derken; soru işaretlerinin daha da artması;had safhada bilgi kirliliği olması da beni üzdü.
Aklın ve doğrunun yolu birdir. Doğru neyse odur. Malesef gördüğüm herkesin bilgisini paylaşması gereken yerde, laf sataşmalarına girmesi üzülmeme sebep oldu.

Velhasıl kelam.

Sitedeki samimi kardeşlerimi özellikle tenzih ediyorum. İsimlerini söylememe gerek yok, onlar kendilerini biliyorlar. Onların gerçek hanifler olduğuna inanıyorum.

Siteden merdem kardeşim gibi ayrılmaya karar verdim.
Hakkım varsa hepinize helal olsun. Sizin de mutlaka hakkınız vardır bende; sizlerin de hakkınızı helal etmenizi rica ediyorum. (Özellikle bana bir harf olsun öğrettiğiniz için)

Ayrım gözetmeden hepinizi çoook sevdiğimi belirteyim.
Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle.
Allah'a emanet olunuz.

Konu Miralay tarafından (1. August 2013 Saat 10:55 AM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. August 2013, 01:59 PM   #34
mustafabey
Uzman Üye

Tesekkür: 19
41 Mesajina 61 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
mustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud of

Dünyadaki en büyük cihad kişinin kendi nefsiyle yaptığı cihattır.

İnsan kendi nefsine hakim olacak, yani oruç tutacak, ne söylediğine dikkat edecek bilerek konuşacak, akla göre harekete edecek, mantıklı olacak, dünya gerçeklerini görecek, insani değerlere sahip olmak ve yaşamda sergilemek için mücadele edecek. Mücadele başkasıyla değil, kişinin kendisiyledir. Önce kişi kendisini eğriliklerden arındıracak, ona buna sataşmakla, başkasının bahçesini kötülemekle bir yere ulaşılmaz.

Yani mücadele kişinin kendi egosuyla, istek arzularıyla, hayalleriyle ve duygularıyladır. Mücadele edilmezse, düşüncenin ve aklın üstü örtülürse nefisin kölesi olunur. İnsan kendi nefsine ibadet eder o zaman, kendi nefsine tapar, tapınır. Allaha teslim olmak demek, akıl ve düşünce çizgisinde hareket etmektir, kendine hakim olabilmektir, istek arzulara gem vurmaktır, duyguları yönetebilmektir, hayale kapılmamak, mantıklı olmaktır.

Duygu bir seldir, insanı boğar, azgın bir seldir, önünde ne varsa alır götürür, hayaller insanı akıl ve düşünceden uzaklaştırır, şeytanın oyuncağı yapar, istek ve arzularda tasmayı takar insanı sürekli bir şeylere yetişmeye zorlar, insanların tamamına yakını yetişemez elde edemez, bu bir cazibedir, şehvettir yada başka bir maceradır, tam ulaşacakken istek ve arzular yön değişir, bu değişim hayat boyu devam eder, doyuma ulaşamadan ömür biter.

En büyük put kişinin kendi içinde yarattığı puttur. İbrahim peygamber kendi içindeki putları yıkmıştır, dışarıdakiler semboldür, içerdekinin yansıyanıdır. Semavi Din İbrahim peygamberle başlar, dinde akletme, düşünme, idrak ve muhakeme esasdır.

Din kelam ve kelime sahiplerine indirilmemiştir, akıl sahiplerine indirilmiştir. İnsan kelimere değil gaybe iman eder. Kelimeler bir şeyleri açıklamak için, insanların arasında iletişim olması için araçtır, amaç değildir. Kelam ve kelimeler yol göstericidir, her şeyin aslına yaşamda mücadele edilerek ulaşılır. Kelimelerle de insanlar bir yere ulaşamaz. Kelam ve kelimeleri abdest almayanlar okuyamaz, ilmletmeyenler yanlış anlar, yanlış anlayışlar tapma ve tapınmayı beraberinde taşır.

Canlı veya ölmüş bir kişinin ortaya koyduğu insanı değerleri övmek, putlaştırmak, tapınmak değildir, topluma hizmet eden herkesin övülmelidir ki; Bu ister bilim adamı olsun, ister yönetici, ister hakim, ister memur, ister tüccar, doktor… o kişiler mücadele ederek topluma bir değer sunmuş, hayatta iyi bir iz bırakmıştır, karşılığını elbette Allah hakkıyla verecektir.

Kavramları yanlış anlayınca yanlış sonuçlara ulaşılır, kelimeleri düzgün anlamak gerekli, kesin şudur diye hüküm verilmemeli. Toplum olarak zaten bu konularda cahiliz, kişi kendini eğitecek, buda başkalarına sataşmakla, onlar böyle yapıyor diye yermekle olmaz, ulaşılan doğru neyse yaşamda ortaya konmalıdır, sözde İslam savunulmaz, esas yaşamdır. Öyle bir iki kez kuran okumakla bu iş çözülmez, hayat boyu sürdüreceksiniz, hayatta karşılığını görmeye çalışacaksınız, ancak o zaman bazı şeyler netleşir, yüzeysel, üstün körü okumak insanı yanıltır, daha da özümsenmeli. Hemen birkaç şey anladınız diye başkasına savaş, cihad açılmaz, anlaşılanlar kişinin kendisini düzeltmesi içindir, cihadı insan kendi nefsiyle yapar.

Akıl sağlığına kavuşmak, Allaha teslim olmanın ilk şartıdır. Mücadele şart
mustafabey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mustafabey Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
bartsimpson (1. August 2013), dost1 (1. August 2013), galipyetkin (1. August 2013), Taner (2. August 2013), Yiğitcan (1. August 2013)
Alt 1. August 2013, 02:09 PM   #35
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm! Değerli Kardeşlerim!

Müslümanların en büyük hususiyeti, diğer insanların aksine, önce kendi nefislerini ıslah etmeleri, sonra da mârûfu emredip münkerden men etme siyaseti gütmeleridir. Bu cümleden olarak, Müslümanın kendi nefsini tenkid etmesi daha verimli olur. Nefsini yüceltmeyen, hevasını ilah edinmeyen bir Müslüman, başkalarının tenkidine de açık olur, tenkidden kaybedecek bir şeyi olmadığına inanır.

Müslümanların birbirlerine hayrı ve sabrı tavsiye etmeleri, ancak tenkidle en iyi hedefine ulaşabilir.

Yazılan bir şiir,yazı,video her zaman tenkid edilebilir. Unutulmaması gereken şey tenkidin yapıcı olmasıdır. Aslında "tenkid" zaten yapıcıdır, öyle olmak zorundadır. Yapıcı olmayan tenkid ya sövgüdür, ya da cidaldir. Eğer tenkid kırıcı, insanları küstürücü ise, o artık cidale dönüşmüş demektir. Cidal (cedelleşme), hakkın ortaya çıkması için değil de, cephede düşmanına teslim olmamak için canını dişine takan asker psikolojisiyle, her iki tarafın da, rakibi karşısında mağlup olmamak için tamamen nefsânî bir taarruza girişmesi demektir.

Cedelleşen insanlar her yolu deneyerek, muhatabına cevap yetiştirmeye çalışır. Kur’an cidalci insanların vasıflarını sayarken, bir konu hakkında bilgisi, yol gösterici bir rehberliği ya da aydınlatıcı bir yazılı belgesi olmaksızın tartışmanın ne kadar anlamsız olduğuna dikkat çeker. (22/Hac, 3,8).

Ayrıca insanın, bilgisi olduğu konuda tartışmasının haydi normal kabul edilebileceğini ama ya, hiç bilgi sahibi olmadığı konuda ne diye tartışıp durduğunu sorgular. (3/Âl-i İmran, 66).

İnsanoğlu herhangi bir delile dayanmadığı halde tartışmaya (cidale) pek düşkündür. (18/Kehf, 54).

Tenkid edilen insan, izzeti nefsine kapılır da bir kez olsun inatlaşırsa, artık onunla müzakere etmek fayda değil zarar getirir ve amaç hasıl olmaz.

Tenkid yapan kişi, muhatabın olayı kişiselleştirdiği ve nefis müdâfaasına başladığı anda, bu işten vazgeçip, tenkidi orada bitirmesi uygundur.

Değerli Kardeşlerim!

Fikir tartışmalarında daha çok fikirler üzerinde durulmalı, fikirler tenkid edilmeli, insanların şahısları hedef seçilmemelidir. Her ne kadar şirke istinâd eden bütün dinler, düşünceler ve ideolojiler hakîr ise ve Kur’an da şirki mütemadiyen tahkîr ediyorsa da, şirk içinde olduğuna inandığımız insanların doğrudan kişiliklerine hakaret ettiğimizde artık ‘yapıcı tenkid’ orada bitmiş, nefis müdâfaası başlamış demektir. Arzulanan sonuç ise bu değildir. Bu anlamda, insanların ayıp ve kusurlarını deşifre etmek de tenkid zannedilmemelidir. Hele de, mü’min birini tenkid ederken, birbirlerimizin kusurlarını sayıp dökmeyi Kur’an bilhassa yasaklamıştır. (49/Hucurât, 12). Bir hayrın ortaya çıkmasını hedefleyen bir Müslüman, ucuz saldırı yollarına baş vurarak, kestirmeden rakibini alt etme düşüncesine kapılmamalıdır.

Değerli Kardeşlerim!
Tenkid edilen zaviyesinden baktığımızda ise, tenkidden rahatsız olmamak gerekir. Kendine güvenen kişiler tenkidden rahatsızlık değil, memnuniyet duyarlar. Tenkidde sayısız hayırlar vardır. Çok zaman, nice yanlış anlamalar, tenkid sayesinde açığa kavuşur ve yeni dostlukların oluşmasına sebep olabilir. Nitekim 41/Fussilet, 34. ayeti de böyle bir gerçeğe işaret etmektedir. Kaldı ki, tenkid İslamî şûrânın bir gereğidir. Kolektif şuurun tezahür etmesi için tenkid gereklidir. Hatır gönül adına birbirlerini sadece evetleyen, yanlışları hep görmezden gelen, maslahat gereği eleştirmeyen cemaatler doğruya nasıl isabet edecekler? Şu halde, iyi bir tenkid mekanizması, İslamî hareketin en önemli güvenlik unsurudur diyebiliriz.

Unutmayalım ki, yazdıklarımız kıyamete kadar hep boynumuza asılı olarak kalacaktır. Sayfalar neşredildiğinde herkes tarafından görünecektir.

Forum sitemiz site kurallarımıza uyan herkese açıktır. Dileyen üye olmadan sadece okur gider. Dileyen üye olur ve kurallara uygun paylaşımlarda bulunur.

Forum kurallarına uyuldukça gelene geldiği için, gidene de gittiği için minnet edenlerden olmayız. Sadece Kur'an'ın imamlığında saf tutmaya çağırırız insanları. Kur'an'ın imamlığında saf tutmak isteyenlerle birlikte bu safta tefekkür,tezekkür,tedebbürle ve tenkidle Allah'a yaraşır bir kul olma yolunda çabalayanlardan oluruz inşaAllah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
bartsimpson (1. August 2013), Barış (2. August 2013), khaos (1. August 2013), Taner (1. August 2013), Yiğitcan (1. August 2013)
Alt 1. August 2013, 03:41 PM   #36
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

tamam...
herkes derin bir nefes alsın...
bizler dostuz, kardeşiz her ne kadar yüzyüze görüşmüyor olsak bile.
sanırım tartışmanın alevi biraz fazla yükseldi.ocağın altını kısalım biraz.ve ne olur daha sonra telafisi zor olacak sözler söylemeyelim birbirimize.

Beni tahtaya yaz

geç kaldıysam

Umurumda değil ki

Hayat akıyor durmuyor dünya

Uykusuzum ama görmüyorum rüya

Yeni bir başlangıç değil

Mutlu bir son lazım hepimize

Bak bana hiç bir fark yok

ben varım çünkü biz varız

bu gezegende

Yolumuz aynı

Yüreğimiz aynı

Yönümüz aynı

Hepimiz aynı

Konu khaos tarafından (1. August 2013 Saat 07:05 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
khaos Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
bartsimpson (1. August 2013), Barış (2. August 2013), dost1 (1. August 2013), Taner (1. August 2013)
Alt 1. August 2013, 09:34 PM   #37
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

"Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur...
Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur...
Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa...
Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı...
Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki...
Değil mi?
Veyahut da siyah...
Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini...
Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır...
O yoksa, sen de yoksun...
Ne anlamın kalır, ne rengin belli olur, ne de tadın..."

(Sermiyan Midyat - Hükümet Kadın Filminden)
Barış (2. August 2013), dost1 (1. August 2013), khaos (2. August 2013), Yiğitcan (2. August 2013)
Alt 2. September 2013, 12:57 PM   #38
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Allah'ın selamı üzerinize olsun.
Hanifler forumundaki kardeşlerimin paylaşımlarını en güzel şekilde yapacaklarına olan inancımdan dolayı başka imanszıların kandırmaya çalıştıklarına izah yazılarımı yazmaktayken, burada da hiç güzel olmayan hitaplı yazılarla karşılaşmam üzerine uzun dönemdir yazmadığım forumda inşallah yer almak için ayrıca vakit ayırmaya çalışacağım. Tüm kardeşlerimden ricam, müslümana yakışır nezaketle konulara yazmalarıdır.

Konu şiir bölümünde açılmış bir şiirin içeriğinin kanatimce tam anlaşılmadan içeriğine katılanların olması yanında bu abartılı içeriğe bir müslüman olarak katılmak mümkün değilken, sade bir insan olarak bile tepki gösterilebilecek durumlara örnek olması bakımından sevgili merdem'le çoğu görüşlerimin örtüştüğünü belirtmek isterim.

Şiiri buraya koyan "yiğitcan" kardeşimin koyduğu şiiri her satırıyla anlayarak yeniden okumasını ve sonrasında aynı şekilde hiç kesintiye uğratmadan tekrar buraya koyup koyamacağını düşünerek açıklama yapmasını rica ederken, şiirin altına teşekkür notu koyan "bilgi" ve "dost1" kardeşleriminde tekrar okuyarak nasıl bir içeriğe bütünüyle sahip çıktıklarını gözden geçirmelerini, biraz dikkatli okununca şiirde faşizmi kabul eden hatalarını görmelerini ve burada dile getirmelerini bekliyorum.

Daha sonra gerekirse bu iddialarımı şiirden alıntılarla göstermeye çalışırım.

Son olarak ve kısaca her kim olursak olalım, karşımızdaki insanın hatalıda olabileceğüini kabul ederek, hakaret yada kategorize sözlerle yok etmeye, sindirmeye çalışmak yerine hatalarını göstermeye çalışalım.

Yazdıklarımı kabul edemeyen kardeşlerime yazarlardan alıntılarla sözlerimi delillendirerek anlatacağımı belirtirim.

Not: Neleri nasıl yapıp yapmadığını tam bilmediği halde tarihçilerin aktardıklarına göre (üstelik bunların çarpıtabileceklerini de göz ardı ederek) sanki kendisi tanıkmış gibi yazılan yazılar yada şiirler haklı olarak tepki ile karşılanacaktır. Konu bir de Atatürk gibi önemli bir kişiyle ilgili olunca daha da sert ayrışmalara sebep olunacaktır. Çünkü; lehte ve aleyhte delil bile koyamadan bilgi aktaran kimseler buna sebep olmaktadır. Atatürk'ün kişiliğine yönelik değilde, yaptıklarından bir veya birkaçına yönelik yazılar olursa, aramızda olmadığı için onun kişiliğine laf edilmeden fikir paylaşımı yapılması gerektiği bilinci daha yüksek düzeyde tartışmalar olabilir. Buna dikkat edilmesi gerekir.

Selam ve saygılarımla...

Konu aorskaya tarafından (2. September 2013 Saat 01:14 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (5. September 2013), dost1 (3. September 2013)
Alt 3. September 2013, 08:10 AM   #39
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Hoşgeldin Aorskayaaaaaa... Özlettin kendini...
ChatBox'ta senin nerelerde olduğunu merakla sormuştum.
Umarım iyisindir, bir sorun yoktur.

Gördüğün gibi, forum epeydir rüzgarsız havadaki deniz misali durgun...

Hadi biraz hareketlendirelim.

"İncilerini" merakla bekliyorum...

Sevgi ve saygılarımla...
Alt 3. September 2013, 10:04 AM   #40
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hoşgeldin Aorskayaaaaaa... Özlettin kendini...
ChatBox'ta senin nerelerde olduğunu merakla sormuştum.
Umarım iyisindir, bir sorun yoktur.

Gördüğün gibi, forum epeydir rüzgarsız havadaki deniz misali durgun...

Hadi biraz hareketlendirelim.

"İncilerini" merakla bekliyorum...

Sevgi ve saygılarımla...
Selamlar,

Pek muhterem kardeşim; "sevgi ve saygılarımla" diye biten yazınızda geçen "inciler" yöneltmenizden sonra bazıları gibi bir takım komplekslere düştüğünüzü üzülerek görüyorum.

"İnciler" döktürmek olarak önyargıyla yaklaşacağınız yazıların sahibine sevgi duymanız belki olabilir de ama saygı duymanızı anlayamıyorum.

Benim tanık olduğum bart, bu kadar çelişmezdi!

Sevmeseniz, beğenmeseniz bile gerçekten "görüşlere, düşüncelere ve bunların ifade edilebilmesi özgürlüğünü kabul edin" ve bu konuda cidden saygı gösterin lütfen.

Şimdi, "inci" yada başka şekilde isimlendirerek önemsiz bulacağını sandığım görüşlerimi ben her zaman yazabilirimde, bazı kardeşlerime sorduğum soruların cevaplanmasından önce yapmak istemiyorum.

Aynı soruları sana da yöneltelim sevgili bart..

Şiirin altına imzanı gönül rahatlığıyla atıp atamayacağını, şiirde katılıp katılmadığın kısımların olup olmadığını, şiir Ataya methiye amacıyla yazılmışsa da aslında ona haksızlık olabilecek faşizanca dizeler barındırdığı iddiama katılıp katılmadığını belirtebilirmisin?

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (3. September 2013 Saat 10:08 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:

Bookmarks

Etiketler
atatürk, suçlusun