hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEAL HAKKINDAKİ AÇIKLAMALAR

Seçenekler Stil
Alt 1. July 2012, 12:53 AM   #1
Taner
Site Yöneticisi

Tesekkür: 60
55 Mesajina 155 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
Taner will become famous soon enoughTaner will become famous soon enough
Standart Mekkî-Medeni Sûreler ve Âyetler

Kur’ân, Rasûlullah'a Mekke'de inmeye başladı ve hicretten sonra da Medîne'de -ölümünden kısa bir süre öncesine kadar- devam etti. Sûre ve âyetlerin Mekkî ve Medenî diye ayrılması, indikleri mekanlar dikkate alınmaksızın, sadece hicret göz önüne alınarak yapılmış olmasındandır.

Sûreler, Mekkî ve Medenî şeklinde ikiye ayrılmasına rağmen, bazı sûrelerin tamamının Mekkî, bazı sûrelerin ise tamamının Medenî olmadığı bilinmektedir. Yani, bazı Mekkî sûrelerin içinde Medenî, bazı Medenî sûrelerin içinde de Mekkî âyetler bulunmaktadır. Bu çalışmada bunlar da gösterilmiştir.

Sûre ve âyetlerin kaçının Mekkî, kaçının Medenî veya kaçının karışık olduğu üzerinde ne yazık ki görüş birliği sağlanmış değildir ve sağlanacağa da benzememektedir.
Taner isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Taner Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (15. November 2012), sevginur (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 06:35 AM   #2
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

teşekürler taner kardeşim..

Hicret öncesi ve hicret sonrası bu isimlendirmede muhataplar indiriliş yeri yeri değil tarih hicret esas alınmıştır..
Surelerin indiriliş yerine göre Mekke'de indirelenlere Mekki ,Medine'de indirilenlere
Medeni demişlerdir.Ayrıca muhataplar ve ele alınan konular dikkate alınarak müşriklere hitap eden sürelere Mekki,kitap ehliline ve münafıklara hitap eden sürelere ise Medeni ismi vermişlerdir.Ancak bu iki yaklaşım bütün süreleri içermediği için kanaat olarak ilk görüş daha çok kabul görmüş Mehmet okuyan hocanın elimdeki kitaptaki kanaatide bu yönde paylaşmak istedim
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (15. November 2012), Miralay (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 07:25 PM   #3
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Selam Taner ve Sevginur Kardeslerim,

bendeniz de Ayet'leri degerlendirirken nerede ve ne sebeble indirildiklerinin mühim oldugunun bilincindeyim, anlamlara daha bir baskalik kazandiriyor.

Siz ve sizler gibi Kardeslerimize sükranlarimi bir borc biliyorum, ben ve benim gibi Kur'an'dan nasibini zamaninda alamayanlara bulundugunuz ikramlardan dolayi. Allah cümlenizden razi olsun, calismalarinizda kolaylik ve akicilik versin.

Sahsi, siyasi ve firkalar lehinde bir yontulma yapilmadan, biz mü'minler icin örnek alinmasi ve uygulanmasi lazim gelen o muhtesem Ayetler esasinda o kadar mühim degil ne zaman ve nerede indirilmis diye.

En önemli nokta, Peygamberimizi (s.a.v) Isa peygamberin ((a.s) hristiyan dünyasindaki durumuna düsürmemek icin bir iki Ayet'i Ehl-i sünnetin ara sira gözlerine ve gönüllerine kazimak lazim.

Ister Kureys kafirlerine ister gecmisteki kavimlere hitabedilsin esasinda Kur'an-i Kerim tüm Müslümanlara hitabediyor, hakikatte tüm insanlara ve kavimlere indirilmistir, gelin görünki bugün Müslüman olmayanin haricinde (ki Müslümanim diyen dahi bu gün Kur'an okumaz iken)
kim okuyor ki Kur'an'i. Demek Kur'an'in tümü Müslümanlara hitabediyor. Örnek alacak ve uygulayacak olan bizleriz, biz Müslümanlariz.

Bugünün milyonerlerine sorsak, utanmadan diyebilirlerki: "Ben de Süleyman peygamber (a.s) gibi mal ve mülk duasinda bulundum, cok mu görüyorsunuz".

Iste böyle ne yazik ki halen ders almayanlar ve hep kendine yontanlar var.

Saygi ve selamlarimla.

Allahi'im ilmimi arttir.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
40tr40 (6. February 2013), dost1 (7. February 2013)
Alt 6. February 2013, 04:51 PM   #4
40tr40
Uzman Üye

40tr40 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 406
80 Mesajina 206 Tesekkür Aldi
40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of40tr40 has much to be proud of

Merdem:_Bugünün milyonerlerine sorsak, utanmadan diyebilirlerki: "Ben de Süleyman peygamber (a.s) gibi mal ve mülk duasinda bulundum, cok mu görüyorsunuz".

O kadar haklısın ki merdem kardeşim. Herkes kendi işine geldiği gibi bir din uydurmuş ve bununla insanları ve haşa Allah'ı kandırmaya çalışıyor. Taraftar toplamaya ve dünyevi güç elde etme gayretiyle çabalıyor.
Mezhepleri de kitabına uydurmuşlar. Menfaatine gelen iş mezhebine uymuyor mu? Kolayı var efendi! Hoop geç başka bir mezhebe (idareten) işini hallet, kitabına uydur, geri dön eski mezhebine. Bu kadar basit.
Mevla'nın o nezih "İslamını" ne hale getrmişler. Oyuncağa çevirmişler. Yani hani bizim buralarda (sizin oralarda da vardır )bir söz vardır ya:" Herkes kendine müslüman" diye bizim gelenekçiler aynen öyle kardeşim.
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama meşhur Yusuf İslam'ın (Nam-ı Diger Cat Stevens) şu sözleri günümüz müslümanlarının durumunu çok iyi gözler önüne seriyor:" İyi ki önce Kur'an'la tanışmışım. Eğer önce müslümanlarla tanışsam İslam'ı seçmeyebilirdim."
Sizleri seviyor ve Allah'a emanet ediyorum Hanif kardeşlerim.
أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِي
Eslemtu li rabbil âlemîn
Ben, âlemlerin Rabbine teslim oldum.
40tr40 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
40tr40 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (7. February 2013), merdem (7. February 2013)
Alt 7. February 2013, 12:58 PM   #5
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
40tr40 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merdem:_Bugünün milyonerlerine sorsak, utanmadan diyebilirlerki: "Ben de Süleyman peygamber (a.s) gibi mal ve mülk duasinda bulundum, cok mu görüyorsunuz".

O kadar haklısın ki merdem kardeşim. Herkes kendi işine geldiği gibi bir din uydurmuş ve bununla insanları ve haşa Allah'ı kandırmaya çalışıyor. Taraftar toplamaya ve dünyevi güç elde etme gayretiyle çabalıyor.
Mezhepleri de kitabına uydurmuşlar. Menfaatine gelen iş mezhebine uymuyor mu? Kolayı var efendi! Hoop geç başka bir mezhebe (idareten) işini hallet, kitabına uydur, geri dön eski mezhebine. Bu kadar basit.
Mevla'nın o nezih "İslamını" ne hale getrmişler. Oyuncağa çevirmişler. Yani hani bizim buralarda (sizin oralarda da vardır )bir söz vardır ya:" Herkes kendine müslüman" diye bizim gelenekçiler aynen öyle kardeşim.
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ama meşhur Yusuf İslam'ın (Nam-ı Diger Cat Stevens) şu sözleri günümüz müslümanlarının durumunu çok iyi gözler önüne seriyor:" İyi ki önce Kur'an'la tanışmışım. Eğer önce müslümanlarla tanışsam İslam'ı seçmeyebilirdim."
Sizleri seviyor ve Allah'a emanet ediyorum Hanif kardeşlerim.

Selamun Aleykum degerli Kardesim,

Yusuf Islam cok hakli. Elbetteki garimüslümlerden akillarini calistirip ilk önce Kur'an'la tanisanlari var. Ne mutlu onlara, sansli insanlar dogrusu. Bizler gibi mezhebler celmesinden gecmiyorlar.

Yillardir bos yere ne mutlu bizlere müslüman olarak dünyaya göz acmisiz diye kendi kendimizi avutmusuz. Inaninki öyle üzülüyorum, sanki müslüman olmayani, hani bize hic bir zarari dahi dokunmayan gayrimüslime hep köpek gibi davranmamiz lazim geldigini ögrettiklerinden dolayi. Onlara herzaman bir insan gibi davransaydik güzel örneklerimizle onlari zaten kendimize baglardik. Dinimizi tam anlamiyla ögrenmeden yalan yalnis ne varsa hepsini almisiz. Dini Allah'a ögretenleri önder almisiz. Yaziklar olsun bizlere. Aklini basina toplayip Rabbimizin emrettigi sekilde dinini kavrayabilene ne mutlu.

Zaten bizler birilerini Kur'an disindaki örneklerle Islam'a cagiramayiz, cagirmasina cagirir davet etmesine ederiz de akli olan gayrimüslim bize deli der.

Güzel dinimizi terrör dini yaptilar. Islam dediginde tüm gayrimüslimler öcü görmüs gibi oluyorlar. Islam denince akillarina terrör, kan dökmek, capulculuk, taslayarak öldürmek, tek göz haric cuval icine girmek geliyor. Erkek önde kadin arkada. Kadinin var sayilmadigi bir dünya. Gelin de bunlarin böyle olmadigini anlatmaya calisin. Görünen köy klavuz istemez.

Yahudinin pisliklerini, yaptiklari haksizliklari, cinayetleri örtmek icin Islam'i feda etmege hazir bir dünya. Zor bir zamandayiz. Rabbimiz, bu zamanda dinini uygulamaya, yasamaya calisana kolaylik versin.

Bir yerde tüm insanlar yanlis anlatilan ve tatbik edilen dinlerden sogumus artik. Ya gercek dini ögrenmek yada tamamen dinden cikmak yoluna gidilmekten baska yol yoktur. Ikisinin arasi bir din olamaz.

Birilerine diyorum, o zaman direkt Kur'an oku, aklina yatmayan bir durum olursa haklisin. Yok orada da sansim yok. Sütten agzi yanan yogurdu üfleyerek yer misali, daha da beter, yogurttan da vazgeciyorlar. Son seneleri Islam'a ilgi duyanlara bu sefer biz hayretle bakiyoruz, bu kargasikligin icinde nasil olupta Islam'a yöneldiklerini gercekten takdir etmek lazim.

Ibrahim peygamberin ( selam olsun ona ) yolundan ebedi gidenlerden olalim.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (7. February 2013)
Alt 7. February 2013, 01:51 PM   #6
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Taner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur’ân, Rasûlullah'a Mekke'de inmeye başladı ve hicretten sonra da Medîne'de -ölümünden kısa bir süre öncesine kadar- devam etti. Sûre ve âyetlerin Mekkî ve Medenî diye ayrılması, indikleri mekanlar dikkate alınmaksızın, sadece hicret göz önüne alınarak yapılmış olmasındandır.

Sûreler, Mekkî ve Medenî şeklinde ikiye ayrılmasına rağmen, bazı sûrelerin tamamının Mekkî, bazı sûrelerin ise tamamının Medenî olmadığı bilinmektedir. Yani, bazı Mekkî sûrelerin içinde Medenî, bazı Medenî sûrelerin içinde de Mekkî âyetler bulunmaktadır. Bu çalışmada bunlar da gösterilmiştir.

Sûre ve âyetlerin kaçının Mekkî, kaçının Medenî veya kaçının karışık olduğu üzerinde ne yazık ki görüş birliği sağlanmış değildir ve sağlanacağa da benzememektedir.
Sevgili Taner,

Muhkem ve Müteşabih ayetler için de durum aynı mıdır?

Bu ayetleri nasıl ayırt edebiliriz?

Sevgiler
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ayetler, mekkîmedenî, sûreler