hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KIYAMET VE HESAP GÜNÜ > Kıyamet > Cehennem

Seçenekler Stil
Alt 20. October 2011, 11:50 PM   #11
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamun Aleykum! Değerli Ateş Demir Kardeşim!

Rabbımız Kur'an'ı okumak için mutahhar olmamızı ve kendisine sığınmamızı istemiştir bizlerden. Ne mutlu size ki önyargılarınızdan arınmış olarak Kur'an'ı okuyanlardansınız. Alemlerin RAbbı olan Yüce Allah; Kur'an'ı, tefekkür ederek okumaya çalışanlardan razı olsun.

Değerli Kardeşim! Kur'an Arabiyyendir. Arapların sözcükleri genelde "deve" üzerine kuruludur. Deve ateşli bir hastalığa yakalandığında güçten düşer ve iflah olmayarak hastalığın verdiği ateş altında inler durur. Sıcak su anlamındaki "ha,mim,mim" kök harflerinden türetilen tüm sözcüklerde bu hararet ve ısıdan kaynaklanan su sözkonusudur ki,"ter" de bu kök harflerle ifade edilir. Türkçemize geçen ve kullanılan "hamam,ihtimam,humma,hamim... " de aynı kök harflerden türemiştir. Bir kişinin "arkadaşım, yakınım, dostum" diye nitelendirdiklerine yapılanlardan dolayı öfkelenip sertleşmesi ve bunları koruma gayreti içerisindeki bedenindeki ısının artması nedeniyle terlemesi... Bu durumda olan kişilere de Araplar "hamim" derler. Yine böylesi olan "has dostlara" da "haammetuhu" derler. Arkadaşın arkadaşa, dostun dosta, ana babanın yavrularına vb ihtimam göstermesi ve bunun için terlemesi... Hamimdir.

Değerli Kardeşim! Rabbim ilminizi artırsın. Alemlerin Rabbı olan Yüce Allah Furkan;33 de "Ve la ye'tuneke bi meselin illa ci'nake bil hakki ve ahsene tefsira"

"Ve Onların sana getirdikleri her bir meselede Biz mutlaka sana hakkı ve en güzel açıklamayı getirmişizdir." diye bizleri uyarmaktadır. En güzel Tefsir Allah'ın yaptığı tefsirdir. Bizler düşen sadece müteşabih olanlarda en güzel anlamlardan, benzetmelerden pasaja uygun olanı tevil etmektirt/önceliklemektir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Allah senden razı olsun kardeşim.Bu izahınızdan sonra Ateş Demir kardeşimizin başka diyeceği veya itirazı olmayacağının kanatine varmak isterim.Zira sen ve ben hamîmin ne manaya geldiğini ona anlatmış olduk.Hem sonra ben de sizden yeni bilgi edinmiş oldum.Herşey için teşekkür ediyorum...
dost1 (21. October 2011)

Bookmarks

Etiketler
cehennem, hakkında