hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DUA > Dua > Secde

Seçenekler Stil
Alt 2. October 2008, 02:06 AM   #1
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough
Standart Allah’a secde

Teslim olma, boyun eğme anlamında kullandığımız “secde” sözcüğünün vaz’ı (ilk ortaya çıkışı), “devenin sahibini üstüne çıkarması için boynunu kösmesi, (eğmesi)” ve “meyve yüklü hurma dallarının, sahibinin rahat uzanıp toplamasına elverişli olarak eğilmesi” anlamındadır. Daha sonra da sözcük; “ülke krallarının bastırdıkları para üstündeki kabartma resimlere tebaanın baş eğerek bağlılık göstermesi” anlamında kullanılmıştır. (Lisan ül Arab; c:4, s:497)

Demek oluyor ki “secde”; “kişinin bilinçli olarak bir başkasına -kendisinden daha güçlü olduğunu kabul ederek- teslim olması, boyun eğmesi, onun otoritesi dışına çıkmaması” demektir. Kur’an’da defalarca nakledilmiş olan, “meleklerin Âdem’e secde etmeleri” de işte bu anlama gelmektedir. Yani melekler (tabiat güçleri), Âdem (bilgili kimse) karşısında, o kendilerinden daha güçlü olduğu için ona boyun eğmişler ve teslim olmuşlardır.
Görüldüğü gibi, “secde” sözcüğünde “yere kapanmak” anlamı yoktur. “Yere kapanmak” eylemi “harur” sözcüğü ile ifade edilir. Nitekim bazı ayetlerde “harru sücceden” diye geçer ki bunun anlamı; “secde ederek (teslim olarak) yere kapandılar” demektir.
“Teslim olarak yere kapanma” ifadesinin yer aldığı ayetler şunlardır:

Yusuf; 100: Ve anasıyla babasını yüksek bir taht üzerine yükseltti. Ve hepsi ona teslim olarak yere kapandılar. Ve (Yusuf): “ Babacığım İşte bu durum, o rüyamın tevilidir. Gerçekten Rabbim onu hak kıldı. Şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra, beni zindandan çıkarmakla ve sizi çölden getirmekle Rabbim bana hakikaten ihsan buyurdu. Şüphesiz Rabbim dilediğin şeye lutuf edicidir. Şüphesiz O, en iyi bilen, hüküm koyandır.

Meryem; 58: İşte bunlar, Âdem’in soyundan, Nuh ile beraber taşıdıklarımızdan, İbrahim ve İsrail’in soyundan ve hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz peygamberlerden Allah’ın kendilerine nimetler verdiği kimselerdir. Onlar kendilerine Rahman’ın ayetleri okunduğu zaman ağlayarak ve secde ederek (teslimiyet göstererek) yere kapanırlardı.

Secde; 15: Gerçekten Bizim ayetlerimize ancak, kendilerine öğüt verildiği zaman secde ederek yerlere kapanan ve Rabblerine hamd ile tesbih edenler ve büyüklük taslamayanlar inanırlar.

İsra; 107–109: De ki: Siz ona (Kur’an’a) ister inanın, ister inanmayın; şu daha önce kendilerine ilim verilenler; o (Kur’an) onlara okunduğunda onlar, secde ederek (teslimiyet göstererek) çeneleri üstü kapanırlar. Ve: “Rabbimiz tenzih ederiz. Rabbimizin vaadi mutlaka gerçekleşecektir.” derler.
Ve onlar, ağlayarak çeneleri üstü kapanırlar. Ve bu (Kur’an) onların huşuunu (alçak gönüllüğünü) artırır.

Bir de korkudan yere kapanmak vardır ki, bu secde değildir:

A’râf; 143: Ne zaman ki Musa, tayin ettiğimiz vakitte geldi ve Rabbi ona konuştu. (Musa) “Ey Rabbim, göster bana kendini de bakayım sana!” dedi. (Rabbi ona) Dedi ki; “Beni sen asla göremezsin velâkin şu dağa bak, eğer o yerinde durabilirse, sen de Beni göreceksin.” Daha sonra Rabbi dağa tecelli edince onu paramparça ediverdi, Musa da baygın olarak yere kapandı (yığıldı). Ayılıp kendine gelince de, “Seni tenzih ederim, Sana döndüm (tövbe ettim) ve ben inananların ilkiyim.” dedi.

Müminlerin namazda yere kapanmaları ise, geçmişte bağlılığın ve teslimiyetin dışa vurulması yere kapanmak suretiyle olduğu için, müminlerin geçmişten gelen örfe göre Allah’a teslimiyetlerini göstermeleridir.

Secde sözcüğünün gerçek anlamı bu şekilde açıklığa kavuştuktan sonra Kur’an’daki “secde” sözcüklerinin doğru anlaşılması daha da kolay olmaktadır.
Meselâ, aşağıdaki ayetlerdeki “secde” sözcükleri hep; “bilinçli olarak bir başkasına -güçlü olması sebebiyle- teslim olunması, boyun eğilmesi” anlamdadır:

Yusuf; 4: Hani bir zaman Yusuf, babasına; “Babacığım, şüphesiz ben on bir yıldız Güneş ve Ay’ı gördüm. Onları bana secde ederken (boyun eğerken) gördüm.” demişti.

Yusuf; 100: Ve anasıyla babasını yüksek bir taht üzerine yükseltti. Ve hepsi ona teslim olarak yere kapandılar. Ve (Yusuf): “ Babacığım İşte bu durum, o rüyamın tevilidir. Gerçekten Rabbim onu hak kıldı. Şeytan benimle kardeşlerimin arasını bozduktan sonra, beni zindandan çıkarmakla ve sizi çölden getirmekle Rabbim bana hakikaten ihsan buyurdu. Şüphesiz Rabbim dilediğin şeye lutuf edicidir. Şüphesiz O, en iyi bilen, hüküm koyandır.

Burada Yusuf’un kardeşlerinin ve babasının ona secde etmeleri; ona teslim olmaları, yaşam düzenlerini onun kontrolüne verip onun otoritesi dışına çıkmamaları anlamına gelmektedir.

A’râf; 161: Ve bir zaman onlara; “Şu kente yerleşin ve oradan dilediğiniz şeyleri yiyin ve “Hitta! (Günahlarımızı bağışla!)” deyin ve secde ederek (teslim olmuş olarak) kapıdan girin. Biz suçlarınızı bağışlayacağız, iyilere arttıracağız.” denilmişti.

Buradaki secde, şehrin kapısında yere kapanmak değil, o şehrin otoritesine teslim olmak anlamındadır. Aynı konu Bakara; 58 ve Nisa; 154’de de konu edilmiştir.

Bilinçli olarak yapılan secdeden başka Kur’an’da bir de Teshirî, yani ister istemez yapılan secde vardır ki bu secde, insanın dışındaki varlıkların yaratılışları, kaderleri gereği ister istemez yaptıkları teslimiyet ve boyun eğmedir:

Ra’d; 15: Ve yerde ve göklerde olan kimseler ve gölgeleri ister istemez de sabah akşam yalnızca Allah’a secde ederler.
Nahl; 49: Göklerde ve yerde olan dabbehden / canlılardan ne varsa ve melekler Allah’a secde ederler (boyun eğerler, teslimiyet gösterirler) ve onlar büyüklük taslamazlar.

Hacc; 18: Göklerde ve yerde olanların, Güneş, Ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, tüm kıpırdayan canlılar / hayvanlar ve insanların çoğunun Allah’a secde ettiklerini (boyun eğdiklerini, teslimiyet gösterdiklerini) görmüyor musun?
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÖmerFurkan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (10. May 2010), Miralay (27. November 2010)
Alt 26. November 2010, 06:14 PM   #2
Altimuray
Guest

Selam
"Gece ve gündüz, Güneş ve Ay, Allah'ın ayetlerindendir. Güneş'e ve Ay'a secde etmeyin. Sadece O'na kul olduysanız, onları yaratan Allah'a secde edin." Fussilet 41/37
Burda anlatılmak istenen nedir? Güneş'e ve Ay'a secde etmek nasıl olur? Bu ayeti de anlarsam secdeyi tamamen anlamış olacağım Allah dilerse.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (27. November 2010), hiiic (27. November 2010), Miralay (27. November 2010)
Alt 27. November 2010, 12:14 PM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

BAĞLANTILI AYETLER

Hac 18
Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu Allah'a secde ediyor; birçoğunun üzerine de azap hak olmuştur. Allah kimi hor ve hakir kılarsa, artık onu değerli kılacak bir kimse yoktur. Şüphesiz Allah dilediğini yapar.

---
Neml 24
Onun ve kavminin, Allah'ı bırakıp güneşe secde ettiklerini gördüm. Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar.

---
Ankebût 61
Andolsun ki onlara: "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?" diye sorsan, mutlaka, "Allah" derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar?

---
Fussilet 37
Gece ve gündüz, güneş ve ay O'nun ayetlerindendir. Eğer Allah'a ibadet etmek istiyorsanız, güneşe de aya da secde etmeyin. Onları yaratan Allah'a secde edin!

Konu hiiic tarafından (27. November 2010 Saat 02:16 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (27. November 2010)
Alt 28. November 2010, 03:05 PM   #4
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

bu ayetlerde adı geçen "güneşe gönülden boyun eğmeyip onun emir ve yasaklarına uymayın ona hizmet etmeyin bana edin" anlamı ne anlama geliyor ki? sebe halkının güneş adında bir takım kurallar ve ritüeller düzeni olştuurup bir din oluşturduğu anlamına mı geliyor acaba? benim aklıma gelen bu oluyor, ama sanki şekilsel bir secde anlamı varmış gibi bir hal alıyorr.

????????????????????????????????????????????????
yardımcı olursanız memnun oluruz. teşekkür ederiz.
????????????????????????????????????????????????
Alt 12. December 2010, 11:48 PM   #5
hiiic
Uzman Üye

Değerli kardeşim altimuray

vereceğim linketkn videoyu izleyiniz..

benim anladığım, güneşe secde etmek (allahın ayetlerine secde etmek gibi) güneş adı altında bir kanunların kuralların altına girmek o kurallara boyun eğmektir...
güneş adı altındaki kurallar bu gün kapitalizmi işaret etmektedir,,, dolar üzerinedeki güneş tanrısı figürünün tarihine ve manasını incelemek gerekli.. kim bilir belki süleyman da huros zamanında yaşamıştır...

Video linki. tıklayın

ayrıntıları sonra konuşuruz...

zaten videoyu izledikten sonra sirus yıldızının da ne anlama geldğini anlayabilirsiniz...

---------------------------------------------------------------------------
eklenti resimler..

az bir bedele karşı satmayın?... ayetlerle oynamayın, manalarını bozmayın?... dini kötü göstermeyin?.... peygamberi öz evlatları gibi tanıyan tarihi ilim sahipleri?... kendi elleriyle yazanlar?... kendi elleriyle az bir dünyalık bedel için kitap (din oluşturup) yazıp onu gerçekleri öz evlatlarını bildikleri gibi bildiği halde az bir bedele satanlar?.... kim bunlar??

az bir bedele karşı satmayın?... ayetlerle oynamayın, manalarını bozmayın?... dini kötü göstermeyin?.... peygamberi öz evlatları gibi tanıyan tarihi ilim sahipleri?... kendi elleriyle yazanlar?... kendi elleriyle az bir dünyalık bedel için kitap (din oluşturup) yazıp onu gerçekleri öz evlatlarını bildikleri gibi bildiği halde az bir bedele satanlar?.... kim bunlar??

Konu hiiic tarafından (13. December 2010 Saat 12:14 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 12. December 2010, 11:53 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

eğer vaktiniz varsa,,,
36. bülümüde izleyiniz,,, allahın getirdiği dinin üzeri nasıl kapatılıyormuş, o dini az bir bedele karşı kimler nasıl satıyormuş daha iyi anlaşılır sanırım... gerçek vahyi ortadan kaldırıp (isanın musanın ve muhammedin getirdikelrini) nasıl dünya hayatı tercih ediliyormuş daha net anlaşılır...

LİNk,, 36. bölümü izlemek için tıklayınız

aya secde etmek konusunda sadece kafamda zan var,,, eğer bir bilgiye ulaşırsam size hemen ulaştırırım...

Konu hiiic tarafından (16. December 2010 Saat 12:14 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 13. December 2010, 12:02 AM   #7
hiiic
Uzman Üye

eğer bu video serisini baştan sona izlemek istiyorsanız size bir link vereceğim,, BURADAN izleyebilirinsiz.... sonraki sayfa butonuyla 10 farklı sayfada 50 bağlantılı ve farklı çalışma izleyeceksiniz...

altın aramak isteyen paçalarını sıvayıp çamurlu dereye girmeyi bilmeli.... hepimiz çamurla altının ayırdını yapabilecek seviyedeyiz.. o nedenle çamura değil, altınlara odaklanmanızı temenni ediyorum.. sitede başlıklara bakarak pek çok hurafe var sanmıştım ama site sadece bir derleme olmuş içerisinde çok değerli biligilerde içeriyor... içerisinde bazı içi boş laflarda var ama yinede derleyenin eline sağlık.. allah razı olsun..

Konu hiiic tarafından (13. December 2010 Saat 12:49 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
allah’a, secde