hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Makaleler

Seçenekler Stil
Alt 22. January 2011, 06:58 PM   #1
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road
Standart Dinibütün kapitalistlerin memleketinde açlıktan ölen bebek

KÜBRA

Samsun’un Tekkeköy İlçesi…

Mahşer günü dile gelip öfkeyle kükreyecek olan yer!

Öyle bir öfke ki, hepimiz kaçacak bir yer, sığınacak bir delik arayacağız.

Ama size garanti ederim:

Bulamayacağız…

İki buçuk aylık ve otopsi masasında!

Midesinde hiçbir şey bulamamış doktorlar, “Bomboştu.” diyorlar!

“Besin yetersizliği” teşhisi konmuş.

Şu bildiğiniz açlık.

Açlıktan ölmüş Kübrâ bebek.

Açlıktan!..

“Her günü çay içip kuru ekmek yiyerek geçiriyoruz.” diyor annesi; “Sütüm olmuyor, emziremiyordum…”

Babasının ayağı iş kazasında bileğinden kopmuş. Bir tersanede sigortasız çalıştırıldığı için malulen emekli de olamıyor. Kadın dilenerek günde 10 lira kazanıyormuş; “Yetmiyor.” diyor…

Bunlar Türk!

Bunlar müslüman!

Bunlar insan ulan, bunlar insan!..

“Üslup hikmetli olmalı!” diye uyarıyorlar beni; kaba saba yazıyormuşum, sert yazıyormuşum, dilim sivriymiş…

Daha nazik, daha kibar, daha mülayim olmalıymışım…

Bunlar beni göbeklerinden kapitalizme/hakim sınıflara bağlı şu kıçıkırık kıytırık yazarlardan sanıyorlar; güzel yazı yazmaya çalışan, kendini beğendirmek için binbir dereden su getiren, hakim sınıfların gözüne girmek için şerefini/namusunu üç otuz paraya satan!

Güzel yazınızın, hikmetli üslubunuzun, hakim sınıflara yaltaklanma şerefsizliğinizin Allah bin türlü belasını versin!

Bu insan yavrusu henüz iki buçuk aylıktı.

İki buçuk aylık!..

Ellerinde 10.000 liralık çantalarla, bileklerinde 50.000 liralık saatlerle, parmaklarında 100.000 liralık yüzüklerle ortalıkta gezinip duran küçük burjuvalar, yeni yeni burjuvalaşan dinibütün Müslümanlar…

Aynı günkü gazetelerde, 2.000 doları 1.5 yılda nasıl da 1.000.000 dolara çıkardığını ballandıra ballandıra anlatan borsa çakalları…

39.000 lira aylık kira alanlar, bir televizon programından haftada 250.000 lirayı götürenler, New York’da 20 tane daire kapatanlar, 11 tane lüks arabası olup bunların birinin üstüne oturarak yılışık yılışık resim çektirerek gazetede yayınlattıranlar…

Aksırıncaya tıksırıncaya kadar yiyip öküz gibi geğirdikten sonra elhamdülillah çekenler…

Özelleştirme ihalesinde 8.000.000.000 doları gözü kapalı sayanlar, vergi barışında 5.000.000.000 dolar getirenler…

İktidarın gözüne girmek için sistem yanlısı yazılar yazıp ayda 50.000 liraları, 100.000 liraları götüren sözümona köşe yazarları…

Ve daha 2.5 aylıkken açlıktan ölerek otopsi masasına yatan Kübra bebek!..

Bu bir sistem sorunu.

Bir düzen sorunu.

Bunu anlamak bu kadar zor mu!

Kapitalizm bu işte, serbest piyasa bu; otuz tane kitap yazsan, bu örnek kadar çarpıcı biçimde açıklayamazsın!

Kapitalizm bu işte; gücü gücü yetene!

Bunu anlamak bu kadar zor mu!

Üslüp hikmetli olmalı, ha!

Bunun Arabistan’da, cahiliye döneminde diri diri gömülen kız çocuklarından ne farkı var! (Tekvir, 8-9)

Kübra bebek gibi milyonlarcası var; biz sadece basına yansıyanlardan haberdar oluyoruz.

İnsanlar aç!

Çocuklar açlıktan ölüyor!

Ama üslup hikmetli olmalı, öyle mi!

Tüh Allah bin türlü belanızı versin!

Siz bu yazıyı(!) okuduğunuzda Kübrâ bebek mezarda olacak.

Bir an için düşünün:

Yaratıcı, Arabistan’da diri diri gömülen kız çocukları için ne diyordu?

Bu bir kader mi, Yaratıcı bu çocuğun alnına 2.5 aylıkken açlıktan ölmeyi mi yazmış; benzer biçimde, hayatta kalmaya çalışan veya ölen çocuklar Tanrı tarafından bu biçimde yaşamaya veya ölmeye mi mahkûm edilmiş?

Yoksa bu uğursuz kaderi yazan biz miyiz?!.

Kübrâ…

Yani daha (en, pek, çok) büyük olan…

Ama Kübrâ’dan daha Büyük Olanı da var.

Hatırlatayım dedim…

Siz, ben, o…

O gün kaçacak bir yer, sığınacak bir delik arayacağız.

Ama size garanti ederim:

Bulamayacağız…

YILMAZ YUNAK

Skyturk.net
alıntıdır.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (22. January 2011), hiiic (23. January 2011)
Alt 22. January 2011, 09:22 PM   #2
Barış
Uzman Üye

ÇALINTI ŞİİRİMSİ

''Kısa çöp uzun çöpten'' hakkını mı alacak?

Yoksa bu işin sonu

''Kalsın benim davam mahşere kalsın'' mı olacak?

Sözcüklerim çalıntı,yazdıklarım şiire benzemiyor

Yürek dağlanmış,eller titriyorken

anladım ki şiir yazılmıyor.

Uzun çöpten gidip alamıyorsam kısa çöpün hakkını

Bari dedim sözcük çalayım,

Yüreğimin çığlığını bağırtayım,

'Hırsızın hırsızdan farkı yok ama''

Çalarsam da sözcükleri çalayım.

''Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe.''

''Biri yer biri bakar ondan kopar kıyamet''

Kalmasın bu dava mahşere,

kopsun burda kıyamet,

Gel de şimdi kıyam/et.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (22. January 2011), hiiic (23. January 2011), kamer (23. January 2011)
Alt 23. January 2011, 12:41 PM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Bu bir kader mi, Yaratıcı bu çocuğun alnına 2.5 aylıkken açlıktan ölmeyi mi yazmış; benzer biçimde, hayatta kalmaya çalışan veya ölen çocuklar Tanrı tarafından bu biçimde yaşamaya veya ölmeye mi mahkûm edilmiş?

Yoksa bu uğursuz kaderi yazan biz miyiz?!.

YILMAZ YUNAK

Skyturk.net
alıntıdır.
Hûd 6
Yeryüzünde yürüyen her canlının rızkı, yalnızca Allah'ın üzerinedir. Allah o canlının durduğu yeri ve sonunda bırakılacağı mekanı bilir. (Bunların) hepsi açık bir kitapta (levh-i mahfuz'da) dır.

Evet bu kaderi Allah yazdı.
Küçük Kübranın besin yetersizliği, namı diyar AÇLIKTAN ÖLÜMünü bizzat Allahın kendisi levi mahfuza yazdı.

evet, verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcayın, salatı ayakta tutun diyor,,, ama bu emirleri tutmayacak fitneci ve aç gözlüleri başımıza o getiriyor, onlara kötü plan kuracakları ve Kübra gibi zavallıların haklarını yanlarında biriktirecekleri fırsatı bizzat ALLAH veriyor. Bu kaderi Allah yazdı, ama kimin kaderinin daha kötü olduğunu yakında göreceğiz.

Neden mi Allah bu hain açgözlülere fırsat verip onları dünyada yaşatıyor?
Çünkü;
Hûd 119
.... Rabbinin, "Andolsun ki cehennemi tümüyle insanlar ve cinlerle dolduracağım" sözü yerini buldu.

bu artık sadece doğanın değil, evrenin kanunu,

Secde 13
Biz dilesek, elbette herkese hidayetini verirdik. Fakat, "Cehennemi hem cinlerden hem insanlardan bir kısmıyla dolduracağım" diye benden kesin söz çıkmıştır.

Sâd 85
"Mutlaka sen ve sana uyanların hepsiyle cehennemi dolduracağım!."

Bize düşen Kübra bebeğin açlığına karşı ne yapabilirdik? bu sorunun asıl muhatapları düşünsün artık. zaten düşünecekleri de yok, iş işten geçtikten sonraki düşüncede artık fayda vermez. O an onları kurtarsın bakalım kıldıkları namaz, yada dayandıkları ergenekon.

Mü’minûn 99
Nihayet onlardan (müşriklerden) birine ölüm gelip çattığında: "Rabbim! der, beni geri gönder;"

Ha pardon, çok özür dilerim, bu ayette müşrik diyor doğru yaa, tüh yanlış yazdım. Oysaki Kübra bebeğin açlığından sorumlu olanlarla alakalı değil, onlar namazında niyazında müslümanlar ya hani,... bu ayetin muhatabı değiller ya hani, bu ayet müşriklere gelmiş.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. March 2013, 11:45 PM   #4
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Levhi mahfuz da yazılımıdır değilmidir ben bilmem.
Ben şunu biliyorum Bu sistem suçlu, O çocuğun babasını Sigortalı yapmadan çalıştran suçlu, O bebeğin komşuları suçlu, bebeğin annesi suçlu, dilencilere bunlar zengin diyerek para vermeyenlerde suçlu.
Ben şahsım adına suçluyum.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (4. April 2013), dost1 (4. April 2013)
Alt 24. March 2013, 10:45 PM   #5
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Düsünmek ve tatbik etmek

sayet bir INSAN yemek basina oturdugu zaman önündeki yemege sükrederken yeryüzünde ac olan insanlarin bu yemekte bir hakki vardir diye düsünemiyor ve gereken yollardan yardimlarda bulunmak aklinin ucundan gecmiyorsa ölen 2,5 aylik bebeklerin sonu gelmeyecektir.

aclari doyurmak yalniz müslümanlarin vazifesi degildir, bu bir insanlik vazifesidir. her seyin basinda INSAN olmak insanca davranmak gerekmektedir.

müslüman! islam! cennet! cehennem! iman! = insan olmak ile ulasilir.

sadece 5 vakit namaz, oruc, hacc, tesettür terimleriyle ugrasan insanciklar kendilerini aldatmaktan ileri gidemezler. ALLAH aldatilamaz bilmis olmalari lazim zavallilarin.

dag basinda yasamiyor herhalde o bebegin ailesi. sistem kapi kapi dolasip bu gün ac olan varmi diye sormaz, yardima ihtiyaci olanlar devlete basvurur ve durumunu anlatir. sayet yardim edilmez ise o zaman yaygara koparilir.

ac bir bebek aglar. feryatlarina kulak kapayanlar utansinlar. görmemezlikten gelenler ahirette neden kör olarak canlandirildiklarini o zaman anlayacaklar.

ALLAH adina görüp, duymak, düsünmek, ALLAH adina yetimleri, yardima muhtaclari gözetmek. ister islam olsun ister baska bir sey olsun adi, hepimizin vazifesidir.

senede bir iki kurus yardimla cennetin kapilari acilmaz. ömür boyu tutalan oruclar gercekten aclik cekenlerin karnini doyurmaz. araplarin zenginliklerine zenginlik katan hacc ziyaretleri aclarin karnindan gecmez. arabistani ziyaret edene kadar 10 gün bulundugu cevreden baslayip uzak sehirlere kadar, uzak ülkelere kadar ziyaretler yapilip dünya düzenine damga vurmak lazim. fakir memleketlere ziyaretler düzenlemek lazim.

sadece la ilahe illallah, elhamdülillah ile ALLAH'in rizasini kazanilmaz.

emanet olan mal ve mülk zaten sonunda zaten SAHIBINE ulasacaktir. bu dünyadan göcerken ne bir kurus ne bir araba, ne bir villa vb. kimseye eslik etmeyecektir.

devamli "yarim elma gönül alma" slogani uygulanmalidir. en sonunda herkesin elinde bir bütün ELMA olur.

bakin asagida bir kardesimiz güzel bir sekilde satirlari dile getirmis. esasinda bu satirlari kopya edip caddelerin elektrik direklerine, dükkan ve magazalarin kapilarina, zenginlerin yollarina yapistirilmali. belki bir iki gönül yumusar da faydasi olur gariplere.

KAÇINIZ ? cevap verin
2012-02-16 10:30:47

* Karnım aç benim, siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Hangi dinin hangi kitabında yazıyor beni aç bırakıp, sizin orada keyif çatmanız?

* Ben tam elli üç gündür bir kuru ekmek bulamıyorum yiyecek. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Hanginizin annesi tembihledi sıkı sıkı "sakın ha, görme o aç insanları" diye?

* Çocuğum gözlerimin içine bakıyor her dakika "baba ben ölmek istemiyorum" dercesine gözündeki yaşı içmeye çalışarak. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? hangi toprak parçası ve hangi devlet yönetim biçimi boşverdirdi bizi size?

* Tam yirmi altı saattir uyuyor kızım, ya da uyuyormuş gibi yapıyor uyanıp da ağlamamak için "baba ekmek" diye. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Kaçınız bir günün iki-üç saati geviş getirmeden yaşadı?

* Burada saat başına düşen ölüm sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Hangi kefen var cepleri olan da doyuramıyorsunuz bir türlü içinizdeki hayvanı?

* Sizin çocuğunuzun kumbarasına attığınız 1 YTL ile ben burada üç çocuğu üç gün doyurabilirim. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Çöpe attığınız her bir bayat ekmeğin burada üç gün boyunca üç çocuğun nafakası olduğundan haberiniz yok mu?

* Açlıktan önce karnı şişen, sonra kendini yemeye başlayan ve bir deri bir kemik ( aslında sadece bir kemik de işte deyim yerini bulsun ) kalan insanlarla dolu burası hınca hınç. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Kilo sorunu olan eşinizin gittiği spor merkezine ödediğiniz paraların yüzünüze bir gün tokat gibi çarpacağını kaç kez düşündünüz?

* Biz gerçekten fakiriz burada, yoksuluz; giysiyi, çörü çöpü geçtik biz; hayvan dışkılarına talim ediyoruz burada. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Klozetlerinizde sigaranızı tellendirirken ve elinizde "Vogue" okurken, kaç kez geçti aklınızdan bizim halimiz?

* Burada öyle yardım etmek için Cuma çıkışlarını beklemenize filan gerek yok, hatta buralara kadar o kıymetli ayaklarınızı yormanıza da gerek yok; sağ olsunlar bir elin beş parmağını geçmeseler de bize yardım etmeye çalışan kurumlar var. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Kaçınız kaç kuruşunu ve ne kadar zamanını ayırabildi bizlere yardım etme adına?

* Bizim çocuklarımız burada ölülerimizin kuru kafalarını oyuncak yapıyorlar kendilerine. Siz ne yaptığınızı zannediyorsunuz? Nasıl cüret edebiliyorsunuz hala "konken partileri" düzenlemeye?

* Hanginizin derdi büyük bizimkinden?

* Hanginizin umrunda değil bugün akşam yemeğinde ne olduğu?

* Kaçınız tıka basa yemek yemeden durabiliyor?

* Kaçınız kıyabiliyor bir öğününü kaçıran çocuğuna?

* Kaçınız burun kıvırmadı "yine mi makarna" diye?

* Kaçınız hayvan dışkısı yedi?

* Kaçınız fakir oldu ayda beş tl ( evet bu bizim için çok önemli bir miktar, lütfen dalga geçmeyin. ) yardımda bulunarak bize?

* Kaçınız artık kullanmadığı her nevi eşyasından en azından birini "Kara Kıta"ya yolladı?

* Kaçınızın derdi değil size alınacak hediyeyi düşünmek?

* KAÇINIZ AÇLIKTAN ÖLDÜ?

* KAÇINIZ "KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR"E SADIK?

Ya da "kaçınız" efendim...

Biz ölmemize bakalım, siz ise devam ediniz birbirinizi yemeye suni gündem çevrelerinde...

Saygılar...

Tunahan Bozkurt
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (4. April 2013), dost1 (4. April 2013)
Alt 4. April 2013, 12:34 AM   #6
Barış
Uzman Üye

Selam,

''Bilmek'' , ''Farkında olmak'' büyük sorumluluk getiriyor beraberinde.

Dünyaya fazla kanmadan, mahcup olmadan, bildiklerimizi unutmadan ve gereğini gücümüz nispetinde yerine getirerek/yaşayarak ölümü tadanlardan ve yüzü ak diriltilenlerden olmayı dilerim hepimiz için.
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (4. April 2013), merdem (4. April 2013)

Bookmarks

Etiketler
açlıktan, bebek, dinibütün, kapitalistlerin, kübra, memleketinde, ölen