hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Hac ve Kurban

Seçenekler Stil
Alt 25. February 2010, 10:05 AM   #1
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough
Standart Kuran'a göre hacc nasıl olmalıdır ?

Selamlar arkadaşlar

Dost1 abi hacc konusu ile ilgili hakkı yılmaz bey'in bir yazısını alıntılamışsınız,teşekkür ederiz.

Peki bu durumda hacc ımız kuran'a göre ne şekilde ve nasıl olmalıdır ?
Yardımcı olursanız sevinirim,çünkü rabbim nasip ederse,oğlumun sünnet'ini yaptıktan sonra bende gitmek arzuluyorum.

Sevgiler,selamlar....
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (26. May 2011)
Alt 25. February 2010, 10:57 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Aşık74 Kardeşim!

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar arkadaşlar

Dost1 abi hacc konusu ile ilgili hakkı yılmaz bey'in bir yazısını alıntılamışsınız,teşekkür ederiz.

Peki bu durumda hacc ımız kuran'a göre ne şekilde ve nasıl olmalıdır ?
Yardımcı olursanız sevinirim,çünkü rabbim nasip ederse,oğlumun sünnet'ini yaptıktan sonra bende gitmek arzuluyorum.

Sevgiler,selamlar....
Sorunuzun cevabı buradadır.
yeşil (5. November 2011)
Alt 26. February 2010, 05:50 PM   #3
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Selam.

Sağolsunlar, Hakkı Bey, görüşlerini paylaşıyor, Ömerfurkan ve dost1 de okumamıza vesile oluyorlar. Herkes, kendi hayatı için kararı zaten kendisi verecektir, buradan da öğreniyor, faydalanmış oluyoruz. aşık74 arkadaşın kastettiğini (kendi kafamdaki soru ile özdeşleştirip) şu şekilde anladım -yanlış anladıysam, kusura bakmayın- :

Hakkı Bey, çeşitli kavramlar ile ilgili ideal bir konumu tarif ediyor. Bu tarifleri bugünkü yaşantımızda çoğu zaman göremiyoruz. O zaman mevcut durum ve ideal durum arasındaki yolun nasıl doldurulacağı kısmı boşlukta kalıyor. Tek başına yazılanları okuyan bir kişi için, örneğin Hacc konusunda şöyle bir durum ortaya çıkıyor:

İdeal durumun nasıl olması gerektiği anlatılmış, okuduk, diyelim ki tamam.

Peki arkadaşın dediği gibi, diyelim Hacc'a gitmek istiyoruz.

Bu durumda, Arabistan görüşte belirtilen ideal koşulları sağlayana kadar, Hacc'ı mevcut koşullar ile gerçekleştirmek (ve Hakkı Bey'in görüşü ile "çöl turizmi" olarak adlandırılan durumu yaşamak) ya da gitmemek dışında bir alternatif var mı?

(Konuşmak, yazmak, anlatmak vb. konular da, karşı taraf durumu değiştirmedikçe, mevcut koşullarda gitmek ya da gitmemek alternatifini değiştiriyor mu?)

(Cuma "kongresi" için, salat için de kabaca benzer durum söz konusu.)
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (29. September 2010), Miralay (26. May 2011)
Alt 27. February 2010, 06:53 PM   #4
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
snobyx is on a distinguished road

Selamlar değerli arkadaşlar,

Ben de benzer şeyler düşünüyorum.Bu konuda peygamberin sünnetini incelemek gerekir diye eklemek istiyorum.Yani peygamberimiz Mekke'nin müşriklerce yönetildiği dönemde Medine'de ne yaptı?Bekleyip oturdu mu yoksa çalıştı mı?

Bence her zaman bir alternatif vardır.Bu güzel çalışmaları paylaşan herkese teşekkür ederim.

Selametle...
Barış (29. September 2010), Miralay (26. May 2011)
Alt 29. September 2010, 06:39 PM   #5
mavera
Uzman Üye

yok mu görüş bildirmek isteyen?
Alt 29. September 2010, 08:35 PM   #6
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Kurandaki toplantı günü/zamanı (cuma) dahi orada öylece duruyorken, kapsamı geniş ve uluslararası olan Haccı günümüzde nasıl yaşacağız/yaşayabiliriz ideal haliyle bilemiyorum.

Şu anki haliyle cuma namazına gitmediğim gibi hacca gitmeyi de düşünmüyorum. Elimden geldiğince salihata yönelik yaşamaya gayret ediyorum ve Kuranla ilgili kavramları hem anlayıp uygulamaya hem de yeri geldikçe gerçekte veya sanalda ilgilenenlerle paylaşmaya çalışıyorum. Zihni ve mali yönden kişisel olarak salatımı ve salihatımı yaşamaya çalışıyorum kısaca. Sanıyorum hepimizin de yapmaya çalıştığı budur.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
mavera (3. October 2010), Miralay (30. September 2010), yeşil (5. November 2011)
Alt 1. October 2010, 12:36 PM   #7
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
bob is on a distinguished road

Merhabalar.
Mescid-i haram, beyt-i haram, beyt gibi kavramlar aynı ve soyut iseler, örneğin mescid-i haram Mekke ya da Kabe değil ise , Mescid-i haram'ın yanında savaş, haram aylar çıkar çıkmaz öldürme gibi tanımlar ne anlama gelmektedir? Müşrikleri nerde bulursak öldürmeyecek miyiz, savaşmayacak mıyız? Beyt'i hac etmek yani soyut bir yere gitmek nasıl olur?
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bob Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (14. June 2011), pramid (2. July 2011)
Alt 3. October 2010, 08:34 PM   #8
mavera
Uzman Üye

Alıntı:
Barış Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kurandaki toplantı günü/zamanı (cuma) dahi orada öylece duruyorken, kapsamı geniş ve uluslararası olan Haccı günümüzde nasıl yaşacağız/yaşayabiliriz ideal haliyle bilemiyorum.

Şu anki haliyle cuma namazına gitmediğim gibi hacca gitmeyi de düşünmüyorum. Elimden geldiğince salihata yönelik yaşamaya gayret ediyorum ve Kuranla ilgili kavramları hem anlayıp uygulamaya hem de yeri geldikçe gerçekte veya sanalda ilgilenenlerle paylaşmaya çalışıyorum. Zihni ve mali yönden kişisel olarak salatımı ve salihatımı yaşamaya çalışıyorum kısaca. Sanıyorum hepimizin de yapmaya çalıştığı budur.

Selam ve sevgi ile.
Selam.
Böyle bir durumda, etrafında paylaşacağın kimse yok ise, bütün gün sistem içinde yaşayıp, akşamları birkaç parça birşey okumak dışında birşey yapmıyor oluyorsun. Bu da kalabalıklar içindeki yalnızlık durumunu çözmediği gibi aylar ve yıllar geçerken, "ilerleme" hissini de köreltiyor.
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (14. June 2011), yeşil (5. November 2011)
Alt 4. October 2010, 11:29 AM   #9
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Ben de gitmiyorum... Ne cuma namazına nede hacca gitmicem de.
Geçende 2 kişi elinde bi döküman sallaya sallaya geldi cami için yardım yapın dedi, milletin içinde diyor ki zorla çıkarıp veresin bişiler ayıp olmasın... Giya yanımda kimse yokken dese vermicem ya yok dicem ya,, kalabalıkta geliyorlar psikolojik baskı yapcak uyanık çakallar,,, Güya yüzümüz gülüyor ya direk bana geliyor biliyor adamını, bölelere acımıcaksın arkadaş.

Utanmadım çekinmedim dedim,,,,

hastanede birisi sosyal yardımı, işsizlikten sigortası olmadığı için tedavi olamıyor parası yok, şu üniversitede bir öğrencimiz var babası bak burda ufacık bir toprakda çiftçilik yapmaya çalışıyor hiç bunlara para toplayanınız yok, sizin caminizinde namazınızında,,, dedim.... adım koministe çıktı... zuhahah belki beklenmeyen bir hareketti belki insanlar kızdı ama Allah razı olsun yeterli.

Dİnle ilgilenen bütün kurumlar midelerini düşünüyor,, hala bu milenyumda dahi ihtiyaç sahibi yada madde bağımlısı yada evsiz, sevgisiz kalmış binlerce insan varken ben nası giderim hacca,,, o hacca harcadıklarımın hesabını vermeyecekmiyim? hacdan daha derğerlisi varken nasıl oluyorda hac islam şartı oluyor?

İnsanlar hacca gitmekle adam olsaydı o kabenin yanında hilton olmazdı. araplar dünyanın en medeni insanları olmuşlardı, bilim ve teknolojide ve insan haklarında sınırları aşmışlardı. Onlar Allahı anmayı unuttukları için onlara şeytan dadandı da kendilerini doğru yolda sanıyorlar. İnadına hiç de akletmiyorlar.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Miralay (28. October 2010), pramid (2. July 2011), yeşil (5. November 2011)
Alt 27. October 2010, 10:30 PM   #10
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bakara 196
(Medenî 87) Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir. Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun. Biliniz ki Allah'ın vereceği ceza ağırdır.
Bakara 197
(Medenî 87) Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda hacca niyet ederse (ihramını giyerse), hac esnasında kadına yaklaşmak, günah sayılan davranışlara yönelmek, kavga etmek yoktur. Ne hayır işlerseniz Allah onu bilir. (Ey müminler! Ahiret için) azık edinin. Bilin ki azığın en hayırlısı takvadır. Ey akıl sahipleri! Benden (emirlerime muhalefetten) sakının.
Bakara 198
(Medenî 87) (Hac mevsiminde ticaret yaparak) Rabbinizden gelecek bir lütfu (kazancı) aramanızda size herhangi bir günah yoktur. Arafat'tan ayrılıp akın ettiğinizde Meş'ar-i Haram'da Allah'ı zikredin ve O'nu size gösterdiği şekilde anın. Şüphesiz siz daha önce yanlış gidenlerden idiniz.
Bakara 199
Sonra insanların (sel gibi) aktığı yerden siz de akın. Allah'tan mağfiret isteyin. Çünkü Allah affedici ve esirgeyicidir.
Bakara 200
(Medenî 87) Hac ibadetlerinizi bitirince, babalarınızı andığınız gibi, hatta ondan daha kuvvetli bir şekilde Allah'ı anın. İnsanlardan öyleleri var ki: Ey Rabbimiz! Bize dünyada ver, derler. Böyle kimselerin ahiretten hiç nasibi yoktur.
-------------------------------------------------

??? biri bana burda bahseden şeyi açıklayabilir mi?
Ayrıca;

Bakara 158
(Medenî 87) Şüphe yok ki, Safa ile Merve Allah'ın koyduğu nişanlardandır. Her kim Beytullah'ı ziyaret eder veya umre yaparsa onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur. Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa şüphesiz Allah kabul eder ve (yapılanı) hakkıyla bilir.

Bu safa ile meryem kimler?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Fazıl's (14. September 2011), Miralay (28. October 2010)

Bookmarks

Etiketler
göre, hacc, kurana, nasıl, olmalıdır