hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Hac ve Kurban

Seçenekler Stil
Alt 26. August 2017, 10:12 AM   #1
yolcu42
Uzman Üye

Tesekkür: 25
34 Mesajina 37 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 18
yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of
Standart kurban var da nasıl

(22/34) "Her ümmetin behimtül enam'dan bir ibadet şekli vardır."

Bu ayet kurban ibadetine delil gösteriliyor.Bakalım öyle mi?
Katkılarınızı bekliyorum.(ayetlerle)

(22/28)gelsinler ve sayılı günlerde behimetül enam üzerine allahın ismini ansınlar.

Buraya kadar kurbanın hacca gidenlere farz olduğu gibi sonuç çıkıyor.Bakalım öyle mi.

(5/1)"size behimtül enam,okunanların dışında(domuz,leş....) -yasaklı iken av yapmamanız şartı ile- helal kılındı.

("avlanan şeyler de behimetül enam kapsamında"anlamı çıkıyor.dikkatli okuyunca)

(5/95)"yasaklı iken av yaparsanız o hayvanın dengi hayvanı kabeye gönderin"

Şimdi benim anladığım;
(5/95)yasaklı iken av yapan onun dengi hayvanı kabeye gönderir.(tabi ki canlı olarak,çünkü o zamanın şartlarında et kokar o kadar yolda)

(22/28)oraya ceza olarak gönderilen hayvanların kesilip yenmesi,fakirlere verilmesi

(22/34)her ümmetin (yasak av yapınca kabeye göndereceği (behimtül enam)dan oluşan bir ibadet şekli anlatılıyor zannımca.

Ayrıca;"siz ihramda iken" derken,"siz haram aylarda iken" değil de,"siz av yasağındayken avlanmayın". olabilir.

(5/96)Deniz hayvanları için böyle bir yasak konmamış galiba.Bu tezimi çürütebilir mi?bilmiyorum.

Kurbanın her sene bayramda kesilmesi şu açılardan ayete uyumsuz oluyor;

1.diğer ibadetler şöyle anlatılmış:
(Belirtilen vakitlerde)namaz kılın.
Namaza kalkınca (abdest alın)
Oruç size de farz kılındı.

Kurban için ise; her ümmete behimetül enamdan bir ibadet şekli kıldık.

2.diğer ibadetlerde gücü yetene ibareleri var.

Hasta yolcu isen oruç,abdest kolaylaştılır,
Hacc gücü yetene görevdir.

Burada böyle bişey yok.

3.diğer ibadetlerin vakitleri belli, bu ibadetin vakti yok. Ömürde bir defa mı ayda bir mi....

4.derseniz ki (22/28) de hacc vaktiylekurban vakti de belirlenmiş. O zaman zaten hacca gidenlere farz olan bir ibadet olur.

5. Ayrıca(2/196) da geçen "hedye" kelimesine de kurban anlamı verilmiş.
"Hedye" hidayet=yol kelimesinden türemiş ve anlamı "yolluk" olabilir.(buğday ekmek pirinç bulgur...)

Veya Halil beyin de fikriyle,
Ve süleyman (as)a gönderilen hediyede "hedyetün" olarak dişil halde geçer. Bu bağlamda gönderilen "hedy"yi
hediye olarak anlayabiliriz sanırım.
Zaten ayette iki defa kurban geçiyor.biri "nusuk" a verilen anlam,biri "hedye" ye.
Ayet şöyle oluyor"kim engellenirse(durumu var fakat hacc kurası çıkmadı mesela),kurban göndersin,yerine ulaşana kadar traş olmasın.başından rahatsızsa oruç,sadaka veya bir daha kurban kessin.
5. Kurban kelimesini karşılayan kelime,ibrahim (as)a fidye olarak gönderilen hayvandır.?(37/107)(zibh) (başka da bir yerde geçmez)
o da ona "fidye"
olarak verilmiştir.(allah için kan dökmesi için değil hediye olarak,yesin diye zannedersem)

6. Amaç hacıların allah için kan dökmesi değil,onların ve ihtiyacı olanların karnını doyurmak.(burada da "zibh" geçmez zaten)

En doğrusunu rabbimiz bilir.

Konu yolcu42 tarafından (2. September 2017 Saat 02:29 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
yolcu42 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (26. August 2017)
Alt 31. August 2017, 08:25 AM   #2
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Alıntı:
derseniz ki (22/28) de hacc vaktiyle kurban vakti de belirlenmiş. O zaman zaten hacca gidenlere farz olan bir ibadet olur.
Bir önceki ayete baktığımız zaman orada sana gelsinler deniyor.

Şimdi 22/27. ayette Peygamber'e hitaben sana gelsinler denmişken, bu gün hangi ayete dayanarak Peygamber bırakılarak Mekke'ye, Kabe'ye hac yapmaya gidilmektedir?

Muhammed Peygamber öldü.
O halde: O yoksa hac nasıl yapılacak?
Mekke'de Kabe mi turlanacak?
Kitapta böyle bir emir mi var?
Yok

O halde Peygamber Muhammed'e gidilmeye devam edilecek.

Ne ifade ediyor Peygamber Muhammed?

İşte oraya hac yapılacak.

Muhammad merhamet melekesi demektir, İslamdır. ve İslamı öğreten Muhammed peygamberdir. Onu (merhamet melekesini) de, İslamı da Kitaptan öğreniriz. O halde İslama, Kitaba gitmek gerekir. Dolayısı ile hac Kitaptan okunarak İslama yükselmektir; eğitimdir; ruhsal ve beyinsel bir değişimdir.
Haccı bu şekilde anladığınız takdirde de ne hayvan kaatili olur ne de zekata vermeniz gereken parayı vermeyip saklayarak hac yapacağım diye başkalarına ait olanı Kabe'ye gitme-gelme masrafı diye cebe atar günahkar olursunuz

İbrahim Peygamber'in anlatısından beri İslamda bir canlının-hayvanın canını almak yani kurban etmek olmamasına rağmen bu ayetlerde kurban ifadesini neye dayanarak hayvanın canını almak olarak niteliyorsunuz?

Bu durumda 22/28. ayette geçen rızk olarak verilen
-HAYVANLARI- ifadesinin teşbihan AYETLERİ;
-yeyin, yedirin- ifadelerinden YEYİNin=FAYDALANIN-ÖĞRENİN; YEDİRİNin=FAYDALANDIRIN-ÖĞRETİN;
-BELLİ GÜNLER-in; HAC ESNASINDA....
anlamlarına gelebileceğini düşünebilir misiniz?

Bakara 196. ayette geçen -HEDİYE- kelimesi de -hidayete ulaştıran yol- mânâsına gelen -AYETLERİ- anlatıyor olmasın. Bir de bu açıdan irdeleyin bakalım ne olacak?

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (24. January 2021 Saat 05:51 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. August 2017, 09:55 AM   #3
yolcu42
Uzman Üye

yolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud ofyolcu42 has much to be proud of

22/27 ayetinde "sana gelsinler" ifadesini böyle düşünmemiştim.

Ayette gidilen yerde amacın "yer" değil de "risaleti yaymak" amacının ön planda olduğu ve peygamberimizin dönemine has olduğu fikri doğru olabilir.Diğer ayetlerinde bu tezinize aykırı gelmiyorsa bu teziniz daha akılcı sanırım.forumdaki diğer hacc konularını okuyacağım şimdi.teşekkür ederim.

O zamanı ifade etse bile, orada hayvanların kesilip yenmesi niye garibinize gitti ki.
Muhtemelen siz de arada bir et alıp yiyorsunuzdur.

"hedye"kelimesinin kökü bana" yolluk,hediye=buğday,pirinç ve ette bunun kapsamında olabilir.(süleyman(as)a gönderilen hediyede de kelimenin dişil hali geçiyor.(hedyetün)
Çünkü oradaki hacılarında beslenme ihtiyacı var.bunu karşılamak için başka ayetlerde bir açıklama yok.(azık hazırlayın ayeti var sadece)
Onun için "hedye=yolluk" daha mantıklı sanki.

Ayrıca tavaf etmeyi kabenin etrafında dönmek olarak algılamıyorum.

Diğer "tavaf"geçen ayetler ışığında anlamın"Kabeye gelip gitsinler",anlamında düşünüyorum

Konu yolcu42 tarafından (2. September 2017 Saat 02:32 PM ) değiştirilmiştir.
yolcu42 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (31. August 2017)
Alt 31. August 2017, 10:17 AM   #4
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm kardeşlerim,
Müzakerenizle ışık olması dileğiyle.
Hedy, “hacc yapanların yiyeceğini karşılamak için Ka’be’ye sevk edilen (hediye olarak gönderilen) canlı hayvan” demektir. Genelde deve ve sığır cinsinden büyükbaş hayvanı içerir. Hedy konusunun ayrıntıları, Hacc suresinde yer almaktadır:

Hacc; 30-38:
30, 31- İşte böyle! Ve kim Allah’ın dokunulmaz kıldıklarına saygı gösterirse, bu, kendisi için Rabbinin katında şüphesiz hayırdır. Size bildirile gelenden başka bütün hayvanlar size helal kılınmıştır. O halde Allah’a yönelmişler olarak, O’na şirk koşanlar olmayarak o putlardan olan kirlilikten kaçının, yalan sözden de kaçının. Bilin ki, Allah’a ortak koşan kimse, gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın kendisini ıssız bir yere sürüklediği şey gibidir.
32– İşte böyle! Her kim Allah'ın varlığına işaret olan şeylere saygı gösterirse, şüphesiz bu (saygı gösterme), kalplerin takvasındandır.
33- Sizin için onlarda belli bir süreye kadar bir takım faydalar vardır. Sonra, bunların varış yeri; Beyt-i atik’edir (eski eve, özgür eve; Ka’be’yedir).
34, 35– Ve Biz, her ümmet için, Allah'ın kendilerine hayvanların behiminden rızk olarak verdikleri üzerine O'nun adını ansınlar diye bir mensek (ibadet yeri/ibadet biçimi) kıldık. İşte, sizin ilahınız, bir tek ilahtır. Onun için yalnız O'na teslim olun. Allah anıldığı vakit onların kalpleri titreyen, kendilerine isabet edene sabreden, salâtı ikame eden ve kendilerini rızklandırdığımız şeylerden infak eden o, Allah'a içtenlikle boyun eğenlere müjdele.
36– Büyükbaş hayvanları da; Biz onları sizin için Allah'ın varlığının işaretlerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. O nedenle ön ayaklarının biri bağlı halde keserken/ saf halindelerken üzerlerine Allah’ın adını anın. Sonra yanları yere yaslandığı vakit de onlardan yiyin, ihtiyacını gizleyene ve isteyene de yedirin. Böylece Biz onları şükredesiniz diye size boyun eğdirdik.
37- Onların etleri ve kanları kesinlikle Allah'a ulaşmayacaktır. Ancak O'na sizden takva ulaşır. Size kılavuzluk ettiği üzere Allah’ı büyükleyesiniz diye onları size boyun eğdirdi. Ve Muhsinleri (iyilik-güzellik üretenleri) müjdele.
38- Şüphesiz Allah, inanan kimseleri savunur. Şüphesiz Allah, aşırı hain ve son derece nankörlerin tümünü sevmez.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
yolcu42 (31. August 2017)
Alt 31. August 2017, 12:45 PM   #5
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Maalesef biz yukarıdaki gibi anlamıyoruz ayetleri. Bizim anlayışımız değişik

Meselâ 32. ayette geçen şiar kelimesini biz işaret/işaretler olarak anlıyor ve Allah ın varlığına işaretler olarak değil de bu işaretlerin hac suresini açıklayıcı Mekkedeki iki tepe, Sefa tepesi ile Merve Tepesi ve putperestlerin puthanesi olan o kara küb Kabe olduğunu biliyoruz. Ayrıca bir de -Mescidil Haram- var; bu da kollektif bir yaşam süren topluluk.
Ayette -Allahın varlığı- ifadesi yok.

Biz bu hususta şurada:
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2657
biraz yazmıştık.

Şimdilik bu kadarla yetiniyorum.
Daha sonra, sırası gelince yazarım. Çünkü iki üç fikri taşıyan bir konu yazdığımda bir tek fikir üzerinde yoğunlaşılıp diğerleri unutturuluyor; konu da topal kalıyor.

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (26. December 2019 Saat 08:00 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 31. August 2017, 01:07 PM   #6
yolcu42
Uzman Üye

Selam(düzenledim)
Halil hocam yazınız için teşekkürler.

Az önce Hakkı yılmazın hacc konusunu okudum
Güzel çıkarımlar fakat eksik bir yan olabilir.

Örneğin,
Kabe için,
"mescidil haram",
"beytil haram."
"eski ev"
"beyt" kelimeleri kullanılıyor.
Bunların farklı kullanılmalarının bir amacı olmalı.
İlk izlenimim şu,

"Beytil haram",kabenin ritüeller için kullandığı durumu ifade eden isim(2/158) (2/198-199)(aliimran 97)gücü yetene bunun yapılması emredilmiş.(tabi ki şirk faaliyetlerinin değil.kuranda zannedersem arafattan,safa merveden evi haccedmekten vb. bahsediyor)

"Mescidil haram" ise, mescid olarak sohbetlerin,eğitimin yapıldığı durumu ifade eden kullanım, olması muhtemeldir

Delillerim,
Maide2 de hem "mescidil haram" hem "beytil haram" ifadesi geçiyor.
Beytil harama gelenlere saygısızlık etmeyin diyor,sonra
İnsanları Mescidül haramdan alıkoyanlardan bahsediyor.

Kabe sadece ritüeller için kullanılsa dahi orada, allah rızasını kazanmak için gelen insanlara karşı saygılı olmak gerektiğini anlatıyor galiba.

Hacca gitme konusunda beytil harama gitmenin eleştirilmediği (hatta gücü yetenin gitmesi ve evin hacc edilmesi, arafat,safa,merve ile ilgili ayetler,gösteriyor ki,bunlar yapılması gereken ritüeller)

mekkenin fethi ile birlikte mescidil harama gitmenin farz kılındığı izlenimi oluştu bende.

Dikkat edilmesi gereken,mescidil haram ve beytil haram kelimeleriyle birlikte verilen emirler olabilir.

"İnsanları mescidi haramdan alıkoymak"=oranın mescid olarak faaliyetlerinde ibrahimi din öğretilerine,haniflik bir tartışmaya izin vermeyip,şirk öğretilerine yer vermek ,yapılacak eğitim faaliyetlerini engellemek.

Doğrusu,hem ritüellerin olduğu(beytilharam durumu),hem de ibrahimi anlatıların,konferansların olduğu(mescidilharam durumu)

Nitekim ( 2/189)ayette,hacc kelimesinden sonra,evinize dışından(zahir) gelmek iyilik değil.....evinize kapılardan girin."demesi,haccın nasıl olması gerektiğini belirtebilir mi.

Mesela peygamberimizin evi normalde "beyt"tir.eğitimin sohbetlerin olduğu zaman mescittir.

Ve başka ayette, "bu yıllardan sonra müşrikler Mescidi harama girmesin" ifadesinde,
(Kişilerin müşrik olup olmadığı zaten yüzünden anlaşılmaz.) Bana göre,"müşrikliğin yani şirk faaliyetlerinin mescidi harama girmesi yasaklanıyor.

Kısaca, bu hacc konusu,kelime kelime araştırılması gereken bir konu.Şu anki açıklamalar yetersiz kalıyor sanki.
Doğrusunu rabbimiz bilir.

Konu yolcu42 tarafından (1. September 2017 Saat 03:15 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 31. August 2017, 01:44 PM   #7
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın yolcu42.

Okuduklarını diğer bilgilerle karşılaştırmadan ve tek bir okuduğunla yetinerek yazına diğer kanallardan alacağın bilgileri de alıp karşılaştırma yapmadan çalakalem yazıyor ve yazının ve konunun bütünlüğünü de "cila" ile sıvıyorsun. Daha millet konuyu okumadan yeni bir konuyu milletin önüne getiriyorsun.

Şimdi söyle bakalım: Ama kafadan değil araştırıp söyle.
1_ "Beyt" ne?- Mescid ne?
2_ "Haram" ne demek?
3_ "Eski ev" ne?
Ben "eski ev olarak" bir tane "Beyt'i Atik", bir tane de "Beyt'i Atiyk" biliyorum.

Muhammed Peygamber çevresindekilere veya aile efradına "beyt ehli" diye hitap ettiği zaman ne kast etmişti?

Ne dersiniz?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (31. August 2017 Saat 01:46 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 31. August 2017, 02:09 PM   #8
yolcu42
Uzman Üye

Galip bey gerçekten haklısınız, fakat konunun değişmesine sizin yazınız sebep oldu.üsteki yazınızı okıyun isterseniz.
Size bir eleştirim yok. Çünkü konulara bağlı kalınması aslında beyin fırtınası yapmak için pek uygun değil.
Kuran da zaten konular arası hızlı geçiş örnekleri çok.
Bu yöntemin beyin jimlastiği yapmak için daha verimli olduğunu düşünüyorum.

Sorunuza gelince
Cevap; bilmiyorum

Benim dikkatimi çeken sadece,mescidil haram ve beytil haram kelimelerinin kullanım farkları.
Beytil haramın da kabe olduğu yazıyor ayette.

Başka yazıları da okuyorum

Başka yazılardan çok yararlanıyorum fakat ilk amacım kuran ayetleri üzerinde tefekkür tedebbür edebilmesini öğrenmek.

Halil bey ayetler üzerine çok güzel tesbitlerde ve analizlerde bulunuyor.
O yüzden genelde halil beyin ismini kullanıyorum muhatap olarak.

Belki halil beyle farklı düşündüğümüz konular var.fakat hiç bir şekilde ne ben onun ne o benim fikirlerimi eleştiriyor.herkes fikrini paylaşıyor.
(belki,ihtilafta rahmet var.hadisi bu anlamdadır. Ve doğrudur

Ben ayetleri tedebbür ediyorum demiyorum.sadece amacım "ülül el-bab"olmaya çalışmak
Neyse hakkınızı helal edin.kardeşimsiniz.

Ayrıca sorunuza gelince;
haram=kural

helal=serbest

Beytil haram=kuralları olan ev(normal bir ev değil) olduğunu düşünüyorum.

(Haram=yasak) anlamı bazı ayetlere ters geliyor.
Örneğin;(enam151) de "şirk koşmaMAk,anne babaya iyilik yapmak, evlatlarını öldürMEmek haram."ayetinde,(haram=yasak ) anlamından ziyade (haram=kural,şart)
manası uygun olur.dikkat edin haram kılınanlar hep olumsuz ek almış.
Şirk koşmaMAk haram.olumlu ek alan,"anne babaya iyilik yapmak haram?"
(haram= şart,kural,serbest olmayan)

Ayetin doğru manası,"O,şirk koşmamayı,anne babaya iyilik yapmayı kural koydu."

(GÜNCEL)Size domuz etinde kural koyuldu.(peki nasıl bir kural,yememek mi,binmemek mi...)
Başka ayette bunun açıklaması var.(6/145)
Yani yenmemesi kural.

Helal ise,haramın tersi olarak "serbest bırakıldı,bir kural yok" gibi anlam ifade ediyor galiba.

Mesela,okul kuralları vardır.onlar normalde serbest bırakılmayan ,yasak olan davranışlardır.
(al işte konu yine değişti.

Kurban Konusunun dışına çıktığım için hakkınızı helal edin.bir daha dikkatli olcam.

Konu yolcu42 tarafından (1. September 2017 Saat 01:01 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 31. August 2017, 05:01 PM   #9
beyazasi
Uzman Üye

Tesekkür: 153
10 Mesajina 12 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 21
beyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud ofbeyazasi has much to be proud of

Beyt – el-Beyt: Beyt kavramı Akadça bir kelimedir. İbrahim ve İsmail aracılığı ile Adnani lehçesine kazandırılmıştır. Bunun delili, Chicago Üniversitesi tarafından, deşifre edilmiş Akad-Babil tabletlerinden oluşturulan Assyrian Dictionary “B” bölümünde “beyt” kelimesinin karşılığında yazan “beyt= Home, House, Temple (Tapınak)” anlamında açıkça görülmektedir. İbrahim ve İsmail Peygamberlerin ed-Dini tebliğ ettikleri Hicaz-Mekke bölgesinde imar ettikleri ilk salat merkezi de bu nedenle Adnani Araplarca “Beytullah” olarak isimlendirile gelmiştir. el-Beyt şeklindeki marifesi, mesani olarak, hem Mescid el-Harem ve Kabe’ye hem de ed-DİN’e işaret eder.
beyazasi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
beyazasi Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 31. August 2017, 07:29 PM   #10
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, değerli kardeşlerim,
Müzekerelere ışık olması dileğiyle.
شعائرŞeair” sözcüğü, “bilmek, akletmek, idrak etmek’’ anlamındaki “ شعرşar” kökünün türevlerindendir. Şiir sözcüğü de buradan gelir. Şiire bu ismin verilmesi, her konuda bilgi kaynağı olmasındandır. Bu sözcüğün türevlerinden “şear”`; ağaç ve ağaçlık, sık orman, ağaçlı bahçe gibi, ağaç eksenli olarak kullanılır. Yine bu sözcüğün, iç çamaşırı, atın çulu, arpa, terazi dirhemi, develere işaret vurma gibi daha birçok anlamlarda kullanılan türevleri de vardır.
“ شعارŞiar”, “ شعيرةşeıyra”, (çoğulları; شعائرşeair) sözcüğü, “alamet (bilgi sağlayan; belirti)” demektir. Ki bu sözcük savaşta veya seferde askerlerin arkadaşlarını, bölüklerini, takımlarını bulmaları, kaybetmemeleri için koydukları herhangi bir belirtinin adıdır. (Lisanü’l Arab, c.5 , s. 125- 130, “ş a r” mad)
Şeair sözcüğü, Kur’an’da bu ayetin dışında Maide; 2, Hacc; 32, 36. ayetler olmak üzere üç yerde daha geçer. Hepsinde de “ شعائر اللّهŞearilillah (Allah’ın alâmetleri; Allah’ı tanımaya, bilmeye alâmet olan her şey” anlamındadır. Konu ettiğimiz ayetlerde de aynı anlamdadır.
Ama her ne hikmetse bu anlam, araya bir “itaat” sözcüğü eklenivermek suretiyle “Allah’a itaatin alâmetleri, nişaneleri, sembolleri” anlamıyla meşhurlaştırılmıştır. Halbuki ayetlerde “Allah’ın alametleri” diye geçmekte olup, Bakara/ 158’de de “ منmin” edatı getirilerek “Allah’ın ayetlerinden birkaçıdır” buyrulmuştur.
Safa ile Merve’nin Allah’ın alâmetlerinden oluşu, şu ayet delaletiyle daha iyi anlaşılmaktadır:

Fatır; 27, 28:
27- Görmedin mi gerçekten Allah gökten bir su indirdi? Biz onunla renkleri başka başka meyveler/ ürünler çıkarıverdik. Dağlardan da yollar var; beyazlı, kırmızılı çeşitli renklerde (renklerin değişik tonlarında). Ve kapkara topraklar/ yollar da var.
28- İnsanlardan, diğer canlı varlıklardan ve davarlardan da böyle türlü türlü renkte olanlar vardır. Kulları arasında Allah’tan ancak bilginler haşyet ederler (derin hayranlık ve saygı duyup ondan uzaklaşmaktan korkarlar). Hiç şüphesiz Allah çok güçlüdür, çok bağışlayıcıdır.

Görülüyor ki, yeryüzündeki varlıkların farklılığı Mutlak bir iradenin, Mutlak bir gücün ve Mutlak bir yaratıcının varlığına kanıt olmaktadır. Eğer tüm varlıklar tekdüze; birbirinden farksız olsalardı, onlar mukayyet (kurala bağlı, sınırları belirli) bir iradenin, mukayyet bir kudretin eserleri olurlardı. Safa ve Merve de yapısal farklılığı ile Allah’ın sayısız alâmetlerinden ikisidir.
Ayetteki “Buralarda dolaşmasında kendisine bir sakınca yoktur” ifadesinden anlaşıldığına göre; Safa ve Merve tepelerinin, üzerinde şirk koşulmuş, kirletilmiş yerler olması sebebiyle, orada dolaşmanın sakıncalı olacağı müminlerce düşünülmüş olmalı ki, ayette kendilerine “Buralarda dolaşmasında kendisine bir sakınca yoktur” denilerek, buraların da diğerleri gibi birer Allah’ın alâmeti olan yer olduğu açıklaması yapılmıştır.
Buradan; kilise, havra gibi geçmişi kirli olan yerlerin, temizlendikten sonra mescit, okul yapılmasında, oralarda dolaşılmasında sakınca olmadığı, olmayacağı anlaşılmaktadır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.

Bookmarks

Etiketler
kurban, nasıl, var