hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 28. December 2012, 07:36 PM   #171
gavs
Katılımcı Üye

gavs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
15 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
gavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud of

Alıntı:
TEBYİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Önce, TEFSİR kelimesi ile ilgili TEBYİNÜLKUR'AN da geçen tanımı görelim..

Tefsîr sözcüğü, terim olarak "Kur'ân'ı, Yüce Allah'ın muradına delâlet etmesi yönünden beşerî takat oranında açıklamak" demektir.

Hefsîr sözcüğünün kökü *fesr* sözcüğüdür. "Açıklamak, örtülü şeyi açmak" anlamına gelen bu sözcük, ilk defa tıp alanında "doktorun suya bakması" anlamında kullanılmıştır. Nitekim bu kökün başka bir türevi olan *tefsîra* sözcüğü, "hastalığın tespiti için üzerinde araştırma yapılan sidik" demektir. [0-1] Lisânü'l-Arab; Fesr maddesi, cilt 7, sf. 101.

Hekimler getirilen "tefsîra"ya bakarak hastalıkların sebeplerini bulup açıkladıkları için fesr sözcüğü de zamanla yukarıda verilen "açıklamak, örtülü şeyi açmak" anlamında kullanılmaya başlanmıştır. Fesr sözcüğünün tef'il babından mastarı olan tefsîr sözcüğü de bu anlama paralel olarak "iyice araştırmak, çok açıklamak" anlamında kullanılmaktadır.

Bütün bunlar, tefsîr sözcüğünün filolojik olarak şu anlamlara delalet ettiğini göstermektedir: "Anlaşılamamış, kapalı, müşkül, müphem bir sözü, konuyu, ya da meseleyi anlaşılır hâle getirmek." Böyle bir tarif, sözcüğün terim anlamı için verdiğimiz tanımla da uyumludur. Ragıp da el-Müfredât adlı eserinde tefsîr sözcüğünü Lisânü'l-Arab'a uyumlu olarak açıklamıştır. [0-2] El-Müfredât, Fesr maddesi, sf. 380.

Bu bilgilere göre "Kur'ân tefsîri" diye yazılan eserler, müellifleri böyle düşünmeseler de, Kur'ân'ın kapalı, müphem ve örtülü olduğunu peşinen kabul etmiş olmaktadırlar.

Bu nedenle, elinizdeki bu çalışmanın bir Kur'ân tefsiri olmadığını özellikle belirtmek gerekir. Bizim anlayışımıza göre Kur'ân'ın insanlar tarafından tefsirine ihtiyaç yoktur. Çünkü Kur'ân'ın bizzat kendisi yüceler yücesi Rabbimiz tarafından yapılmış en güzel tefsirdir. Nitekim Furkan Sûresinin 33. Âyetinde, Onların sana getirdikleri hiçbir temsil yoktur ki, sana hakkı [doğrusunu] ve en güzel açıklamayı getirmeyelim denilerek Kur'ân'ın en iyi tefsir olduğu, ele aldığı meseleleri en güzel şekilde açıkladığı ve problemleri tamamen çözdüğü bildirilmektedir. Ayrıca Kur'ân'da - âyâtün beyyinâtün, - kitâbün mübîn, - beyyenehü,- mübeyyinât, - tibyân ve - beyân gibi aynı kökten türetilmiş kavramlarla Kur'ân Âyetlerinin apaçık olduğu bildirilmiş, Kur'ân'ın kapalı, müşkül, anlaşılmaz olmadığı yüzlerce kez vurgulanmıştır. Yüce Allah kitabındaki mesajlarının açıkça anlaşılabilmesini sağlamak için her türlü anlatım tekniğini kullanmış, bir anlatım aracı olarak sivrisinek gibi en basit şeyleri bile örnek vermekten çekinmemiştir. Böylece ilâhi mesajlar üniversitedeki akademisyenden dağdaki çobana kadar herkes tarafından anlaşılabilecek bir açıklığa kavuşturulmuştur.

Kur'ân'ın herhangi bir tefsire gerek duyulmayacak kadar açık ve anlaşılır olduğunu gösteren bu gerçekler ortada iken Kur'ân'ı tefsir etme iddiasıyla yola çıkmak, en hafifinden cüretkârlık olarak nitelendirilecek bir yaklaşım olsa gerektir.

Demek ki neymiş, Kur'anın tefsire ihtiyacı yoktur, zaten Tefsir edilmiş bir şekilde indirilmiştir.
Gerçekler bu iken, piyasa da bulunan binlerce tefsiri hangi mantıkla açıklamak gerek?
Bunu da bir kenara bıraktık.
Müfessirlere bir İLAH elbisesi giydirmek ve onlar "olmasaydı bu din bize ulaşmazdı" mantığına saplanmak, bir Kur'an mü'minine yakışacak tavır mıdır?
Eğer Kur'anı anlamak ve hayatımıza yansıtmak için müfessirlere ihtiyacımız vardı ise..
Allah.. Hcr Suresi 9 Hiç kuşkusuz, o zikiri/Kur'an'ı biz indirdik, biz; her hal ve şartta onu muhakkak koruyacak olan da biziz. ayetini laf osun diye mi indirmiştir.
Bu mucize ayet ortada dururken, halen -MÜFESSİRLER, MEZHEP İMAMLARI OLMASA HALİMİZ NİCE OLURDU- mantığını gütmenin manısı nedir?
Yoksa, hiristiyan ve yahudilerin haham ve rahiplerini kutsamaları hastalığına bilmeden izde mi tutulduk?..

Şunu kabullenmek zorundayız.
İlmin yolunu tersine çevirdik ve ALLAH'ın bak dediği yerden değil de, kendini ALİM ilan edenlerin bak dediği yerden baktık asırlarca.
Ve şöyle bir tavır takındık..
-Bu din müfessir ve alimlerin çabasıyla isminden söz ettirmiş ve insanlara ulaşmıştır..

Ben tam tersini söylüyorum..
Müfessir, muhaddis ve binlerce alim bu dinin sırtından semirmiş, isim yapmış ve adam sanılmıştır.
Kur'an resmen bir şöhret basamağı olarak kullanılmış ve Allah'ın APAÇIK beyanına rağmen, kimsenin anlayamayacağı teziyle, anlaşılır hale getirilmek için abuk-sabuk ilim dalları tanzim edilerek, güya Kur'anın sağlaması alınmaya çalışılmıştır..
-Hadisler olmasa Kur'an anlaşılmaz.. noktasından hareket eden bu yerli pavluslar, her adımda işi biraz daha ileri götürerek.. Zamanla, yahudi, hiristiyan, çin, hint ve yunan felsefelerinde ne kadar zırva varsa, hepsini TEFSİR mantığıyla Kur'ana boca ederek, kolayca anlaşılabilecek bir kitabı, bilmem kaç ilim dalını bilmeden öğrenilemeyecek hale getirmişlerdir.

İşin en acı tarafı ise Allah'ın kitabına yamanan saçma felsefelerin zamanla dinleşmesidir.
Allah ayetinde ANCAK ARINMIŞ KULLARIN KUR'ANDAN İSTİFADE EDEBİLECEĞİ ni beyan eder..
Pavlus müfessirler bunu ABDESTSİZ KUR'ANA EL SÜRÜLEMEZ diye kayda bağlayıp, Kur'an yoluna bir mayın döşerler..
-Siz anlayamazsınız, bizim kitaplarımızı baş tacı edin, biz size anlatırız.. diyerek, ikinci..
-Siz kulluktan ne anlarsınız, bize gelin anlatalım.. ile üçüncü..
-Kur'an-ı sakın ANLAMAK ve ANLAMLANMAK için okumayın, gidin ölülere okuyun..ile dördüncü..
-Hatim yapın, muhakkak arabçasıyla okuyun, başka dilde günahtır.. ile beşinci..
Derken..
Bir bakmışsın ki..
Kur'anın her tarafı mayınlarla dolu..
Bir düşünürsün..
Bu mayınları masonlar mı?
Yoksa Katolikler mi döşedi?
Hayır!..
Bize MÜFESSİR-MEZHEP İMAMI-ALİM diye yutturulan yerli masonlar, yerli katolikler işledi aslında bu cinayeti..
En büyük handikapımız..
Kendi aklımızı kullanamamamız ya..
Her daim bundan yakınır dururuz hani..
Ama, bir nehir gibi kıyamete dek akması gereken İLMİN bilmem hangi MÜCEDDİD!! zamanına hapsedilmesi..
Kaskatı bir şekilde ulaşılamayacak bir tarih ve zeminde tutulması..
Eğer AKIL TUTULMASI değilse nedir?
-Efendim, ilk müfessir Razi şu konuda şöyle demiştir, bu mantık bu çağa uymuyorsa bile, böyle kabul edilmeli, yoksa RAZİ TANRISI HEPİMİZİ CISS yapar..
Tamam, Razi en doğrusuna ulaşmışsa, niye başka tefsirler kaleme alınır ki?
Çoğaltalım Raziyi, her eve bir adet yerleştirelim, her ev de bir HUBEL olursa, millet niye yeni bir HUBEL arasın ve edinsin ki?

Her şey bu kadar da basit değil işte..
Tamam, tefsir şart ama..
Okuduğumuz tefsir aynı zamanda TASAVVUFtan da bahsetmeli..
Hemen RUHUL FUKRAN alınmalı ve ikinci HUBEL birincinin sağına iliştirilmeli..
Ben tefsir de bol bol HADİS te görmek istiyorum..
Hemen bir İBNİ KESİR ve birinci Hubelin soluna..
Ben NURCUYUM arkadaş, çiçekten, böcekten, kavaktan ve kabaktan bahsetmeyen tefsire tefsir mi denir?
Hemen RİSALELER hubelini, birincinin ardına asker yazmalı..
Hem RİSALELER Kur'anın libası değil miydi?
Libassız, çırılçıplak üşüsün mü istiyorsunuz?
Zaten Risaleler yazılana dek Kur'an tir tir titreyerek nerdeyse donup mahvolmak üzreydi..
Üstadımız imdada yetişti de, kıyamete dek koruyacak libası elceğiziyle biçimlendirip giydirdi de Kur'anı yok olmaktan kurtardı!!!..

Ve ELLER HİÇ DURMADAN YAZDI, YAZDI..
Bu Allah'tandır denerek millete sunuldu..
Bir tek ALLAH'a kul olması için yaratılan insanlıksa..
Binlerce HUBELE, PAVLUSA, UZZAYA kul edildi..
Ve bir el araya girip, YETER, KULLUK SADECE ALLAHA'dır dediği an..
Ya zındık, ya kafir veya fasık/münafık ilan edildi..

Bütün bunları niye mi yazdık..
Şunun için..

Arkadaşlar kalkıp başına KUR'AN takısı takılı bir sürü gurup ya da oluşum kuruyor.
Ortaya bir konu atılıyor.
KUR'AN ABDESTLİ Mİ OKUNMALI ABDESTSİZ Mİ?
Çıkıp diyorsunuz ki,
-Arkadaşlar, ABDEST ve NAMAZ denen iki terim, müfessirlerce üretilmiş GDOlu iki terimdir.
Kur'an ne ABDESTten bahseder ne NAMAZ dan.
Kur'anda geçen EL-KOL-YÜZ-AYAK yıkamalı ritüel..
Müslümanların SALAT toplantılarına katılırken azami dikkat edecekleri şeylerdir.
Ve Kur'an da geçen her SALAT kelimesini NAMAZ olarak çevirmek Kur'ana ihanettir.
İki kökten türemiş bu kelime..
SLY
ve
SLV
şekliyle yer alır ki..
Birini türkçeye NİYAZ olarak...
Diğerini ise, TAĞUTA-ŞİRKE-KÜFRE karşı dik durmak..
Sosyal Adaleti tesis etmek..
Yardım, infak ve desteği yaygınlaşırmak.. diye çevirebilirsiniz.

Lütfen,
Kur'anın orjin literatüründe bulunmayan kavramları ona boca ederek, tanrılık ve ilahlık taslamayalım..
Şirkten uzak durmanın yegane şartı, ALLAH'ın indirdiği ve bildirdiği ile yetinmektir..

Sen misin bunu diyen..
Hemen bütün mesajlarımız, yorumlarımız silinir..
Ve LAT-UZZA-MENAT hatırına hem Kur'an ve hem onun gerçekleri kurban edilir..

Aklımızı başımıza devşirelim beyler..
Kur'an üstü kutsallar edinerek MÜSLÜMANCILIK oyunu oynamayalım.
Ya Kur'an diyerek yola çıkmayın ki bu durumda bizim de bir itirazımız olmaz..
Kur'an diye yola çıkıyorsanız, her hareketiniz, tavrınız ve yorumunuz KUR'ANca olmalıdır..
Sizler Kur'anı kalkan yaparak müfessir-muhaddis-mezhep imamları ve alimleri koruyarak..
Kur'ana biçtiğiniz rol'ün farkındasınızdır umarım..

Kur'anın şakası olmaz..
Kur'an heva ve hevslere aracı da yapılamaz..
Kur'an güneş gibidir ve ışığını-ısısını yayması için yapay hiçbirşeye ihtiyaç duymaz.

Şunu unutmayın..
Kur'anın size/bize ihtiyacı yoktur.
Sizin/bizim O'na ihtiyacımız vardır.

Ve Kur'anı, birilerini kutsamak için aracı tutmayalım.
Kimsenin varlığı Kur'ana şan şeref sunmaz..
Kur'anın varlığı bizlere şan şereftir.

Umarım artık KUR'ANca bir hayat tarzını benimseyerek..
Şeytanın düştüğü kör döngülere ve tuzaklara yakalanmayız..
Beğenmediğim yazılardan biri diyebilirim.Bir çok katıldığım noktalar olmakla birlikte,namaza bakışı hiç beğenmedim.Ve ekıymussalate ve atuzzekate.... namazı kılın zekatı verin! ibaresinden bir arab ne anlar?
Senin düşündüğün tarzdamı anlar,yoksa bizim dşümdüğümüz manada "namaz"mı kılar..?
Peygamber efendimiz, görevini yaptı ummet geleneğinde,namaz,zekat ,hac partikliğini bıraktı. tüm ümmetde ana rituel aynı.Fakat siz istialahi manadar kayarak lugati anlam çeşitlilğinden yararlanarak bir çıkarıma gidiyorsanız,vicdani bir değerlendirmeyle allaha karşı, yan cebe koyma yapıyorsanız buna fasıklık denir.kalbleri ancak allah bilir

------

kuran için tefsir anlayışında aynı görüşteyim..isteyen tefsirde edebilir.Tefsir gereksizdir denemez.

------
ilim adamına saygı duyulur FAKAT ELEŞTİRLMEZ demek değildir..gelenkeci islamcılarınve mezhebcilerin din adamlarına bakışımız aynı olduğunu söyleyebilirim
Alt 30. December 2012, 01:44 AM   #172
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

(Önceki sayfadan devam)
Bakara 158. ayetteki \'\'tavaf\'\' ise yine etrafında turlamak manasında olmayıp tavaf edilenlerin, tavaf edilenin özellikleri ve işlevlerinin ne olduğunu tetkik etmek, özünü anlayıp içselleştirmek için yapılan bir araştırmadır. Bu yönde şu satırlara bakılmalıdır.
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2657

Saygılarımla.
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (19. December 2019 Saat 07:45 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. January 2013, 09:48 PM   #173
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
FEDAKARADAM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamün aleyküm kardeşim.

Eskisi gibi bu siteye sık sık uğramayacağım.Çünkü bizim görüşlerimizi ince elekten geçirip doğruluğunu anlayan olmadığı içindir.Arasıra da olsa artık bu sitede yazmaya yine de devam edeceğim.Çünkü öyle mesajlarınız var ki ateizme yol gösterip ateistlere çanak tutuyorsunuz.Oysa sizin görüşleriniz hep İslam dışı olup müslümanların hemhalinden anlamıyorsunuz.hal böyle olunca fikirleriniz müslümanların kafasında soru işareti oluşturuyor.Size göre namaz basit bir meseleymiş gibi algılanıp müslümanların namazlarını terketmesine sebep oluyorsunuz.Bu nedenle, yarın o ruz-i mahşerde bunun hesabını ve vebalini çekeceksiniz.Aklı başında ve şuurlu müslümanlar sizin fikirlerinizi kabul etmez.Ederlerse kendilerine yazık etmiş olup mezhepsizliği kabullenip farkında olmadan ve düşünmeden dinsizliğe doğu adım adım yaklaştığını seziyoruz ve bunu da çok iyi biliyoruz.Bu tehlikeli badireleri çok iyi bildiğimiz için mezhepsizliğin önünü kesmeye çalışıyoruz.Siz ise buna karşılık olarak mezhepsizlikte ısrar edip kafaları karıştırmaya devam ediyorsunuz.Sizin gibi müslümanların sayesinde yakın gelecekte yeni nesil beynamaz olacağından bundan hiçbir şüphemiz yoktur.Allah,şuursuz müslümanları uyandırsın ve önünü açsın istiyoruz.

Sadece namaz kılmak müslümanlığın tamamını icra ettiği anlamına gelmez.Müslümanların birbirinden kopuk oluşunun nedeni, saygı ve sevginin olmayışından,birlik ve beraber olmayı bilmememkten ve nasıl güzel ahlak sahibi olmanın yolunu bilmediğnden kaynaklanmaktadırBütün bu olumsuzluklar kısaca bu saydıklarımıdan olmaktadır..İşin sırrı şu ayette gizlidir buyurun hep beraber okuyalım ne dersiniz?...

Siz insanlar için çıkarılmış hayırlı bir ümmetsiniz, maruf ile emredersiniz, münkerden nehy eylersiniz ve Allah Teâlâ’ya imân ediyorsunuz. Eğer ehl-i kitap da imân etselerdi elbette kendileri için hayırlı olurdu. Onlardan mü’min olanlar vardır, en çoğu ise fâsık kimselerdir.(ALİ İMRAN SURESİ-11O)

Evet, bu ayeti kerimenin ışığı altında size sormak lazım.Bu hayırlı ümmet kim?Bu ümmet nasıl kimselerdir?.Bunlar sadece Arap, Türk, veya Çeçen midir yoksa başka ırklardan mı?.Bu zamanda hayırlı ümmet kalmış mıdır yoksa gelecekte var olacak kimseler midir?Veya ayeti kerimede bahsedilen kimseler sahabeler midir?Veya sizin gibi düşünenler midir?Dikkat edecek olursanız ehli kitabın iman etmesinden bahsediyor nedir bu iman etmek meselesi; yoksa onlar kafir midir ki onlardan bahsediliyor?Ehli kitap olanlar(yahudi ve hıristiyanlar yani kitap gönderilmiş kafirler)neye iman edecekler ki onlar için hayırlı olacak.

Bu ayetten anlaşılan odur ki iman meselesi basit bir mesele değildir.Öyle; peygamberin sözleri uydurmadır deyip de hadis düşmanlığı yapmanın sizin için bir hayrı olmaz siz kendinizi kandırmaya devam edin ve Allah'ın resulüne şartsız ve tam teslimiyetle ona tabi olun yoksa işiniz yaştır.

Salat kelimesinin sadece namaz anlamına gelmediğini ben de biliyorum ama ayetin maksadı, neyi işaret ettiği kesin belli olduğu halde bazı namaza işaret eden ayetleri cımbızlayıp içinden çekerek başka mecralara süremezsiniz.Bunun hesabını Allah sizden kesinlikle soracaktır.Kuru bir dua edip de ben salat ettim yücelttim demekle işin içinden çıkamazsınız.Bakara Suresinin 45.inci ayeti kesinlikle namaza işaret ediyor sakın onu cımbızlamayın yoksa ben acizane olarak şuracıkta ne yapmak istediğinizi anlarım.Bu müslümanların başına ne geldiyse hep cehalet ve gafletten gelmektedir.Eğer bu müslümanlar azıcık uyanırlarsa sizi dinleyen olmayacaktır bunu da aklınızdan sakın çıkarmayın.Allahımızdan, şuursuz ve cahil müslümanları hidayet eylesin onları kalp gözlerini açsın istiyoruz...Müslümanların etrafına fitne ve basiretsizlik ağları örenleri Allah'a şikayet ediyoruz....

Bu sitede dikkat ettim de hadis bölümü hiç yok, neden?
Eğer bütün hadisler uydurma ve yalandır diyorsanız o zaman yüce peygamberimizi bu millete nasıl anlatacağız, adama sormazlar mı "yahu kardeşim bu peygamber hiç mi bir söz söylemedi ne yaptı davasını nasıl anlattı" diye sizlere sormayacaklar mı?

Şayet hadisler uydurma diyorsanız,bir hadis bölümü açalım orada uyduruk olan veya olmayan hadisleri tartışalım ki burada sizlerle hem fikir olalım ve bu teklifimi kabul ederseniz sahih hadisleri de ele alalım ve onları kendi aramızda mukayese edelim ki işin meselesi hal olunsun ve çözülsün.Yok eğer, "bizim hadislerle işimiz olmaz, sadece Kur'an'la yetineceğiz" diyorsanız, size söyleyeceğim hiçbir şey kalmamış demektir.Buyrun, admin kardeşlerimiz bu konuya el atsınlar biz de kendilerine şimdiden teşekkür edelim.

Şimdilik Allah'aısmarladık.Allah encamımızı hayırlı eylesin

Selamün aleyküm...
Ben ne bicim türküm, inanin Fazil Kisakürek adini Fedakaradamin yazilirinda okuya okuya merak ettim ve nihayet arastirdim kimin nesi oldugunu. Gercekten de cok sasirdim neden Fedakaradamin bu adama bu kadar deger verdigini. Dedigim gibi benim bir bilgim yoktu Kisakürek hakkinda. Yazi alintidir.

Adamin küregi uzun olsa herhalde sahillerde bulurdu kurtulusu okyanuslarda yok olmazdi.

Buyrun:

NECİP FAZIL KISAKÜREK HAKKINDA GERÇEKLER !!!

von Referandumda '' HAYIR'' Diyoruz, Montag, 5. September 2011 um 12:40 ·

O kadar bereketli vatan toprağımız var ki kahramanlar yetiştirdiği gibi ayrık otları da yetiştiriyor.V e bu ayrık otları zamanla nufus sahibi olup bu memleketin gerçek kahramanlarını sahte kahraman muamelesi yaparak hainliklerini su yüzüne çıkartıyorlar.Bizim okumayan,araştırmayan,sorgulamayan halkımızda bu ayrık otları ile ilgili ortaya atılan yalan metiyelere inanarak başlarının üzerinde bir kahramanmış gibi taşıyorlar.

Bir saidi nursi çıkardılar ortaya. adamın İngiliz ajanlığı yapıp İngilizlere destek vermek için doğuda kürt teali cemiyetini kurduğu ve Ulu öndere karşı ayaklanma çıkardığı belgeli iken hala hainlik yapmış adamı kahramanmış gibi gösterenler var. tabi bu adamın kahraman olmadığını katıksız bir vatan haini olduğunu belgelerle ispat eden bizlerde varız.

Dedik ya bu savaş karanlıkla aydınlığın savaşıdır diye. yani biat edenle sorgulayanın özgür düşüncenin savaşıdır.

Bu ülkeyi karanlık çağdan alıp aydınlık çağa taşıyan cumhuriyetimizin kurucusu büyük devrimci Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e saldırmak moda oldu bu ülkede. Atatürk'e saldırmayı marifet sanan bu tarih yoksunu ard niyetlerin ağızlarında öve öve bitiremediği Necip Fazıl Kısakürek var.

Cumhurbaşkanının, başbakanın, Bülent Arınç’ın “üsdadımız” diye tabir ettiği Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

Türk ve İslamcı şair ve yazar

Necip Fazıl, 21 yaşında yayımladığı Örümcek Ağı adlı şiir kitabının ardından, 24 yaşındayken yayımladığı Kaldırımlar adlı şiir kitabıyla tanınmıştır.[2] 1934 yılına kadar sadece şair olarak tanınmış ve meşhur Bâb-ı Âli'nin önde gelen isimleri arasında yer almıştır. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşamış ve bu değişimi kendisi "...içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum." şeklinde tanımlar.

Bu tarihten sonra Türkiye'nin bir çok şehrinde konferanslar düzenlemiş, düzenlemiş olduğu konferanslarda ki sözlerinden dolayı hakkında dâvâlar açılmış ve bu dâvâlar neticesinde öncülük ettiği Büyük Doğu Hareketi'ne dair yayın yapan Büyük Doğu Dergisi yayın hayatı boyunca 16 kez kapatılmış, Necip Fazıl'ın eserleri toplanmış ve basımı yasaklanmıştır.[

Necip Fazıl şair ve yazarlığın yanı sıra bir süre sonra siyasette de etkin olmaya başlıyor. Dönemin başbakanı Menderes’in yanına giderek örtülü ödenekten kendisine para verilmesini istiyordu.Gerekçe olarak da Menderes ile tam bir anlaşma içine girdiğini şu sözleri ile belgeliyordu.”boyacılık yapacak halim yok ya.bu halim düşmanlara övünç size de utanç kaynağıdır”diyerek yaptığı duygu sömürüsü ile halkın milletin kaynaklarını haksız bir kazançla ele geçirmiştir.

Menderes örtülü ödenekten Necip Fazıl’a para verirken yazdığı yazıların arasına kendisini eleştiren cümleler sıkıştırmasını istiyordu.Bu ikili arasında kapalı kapılar ardında bir anlaşma olduğunu kimsenin bilmemesi için.

Necip Fazıl örtülü ödenekten aldığı para 6 seferde toplam 100 bin TL’yi buluyordu.Sadece kendisi mi? Tabi ki hayır eşi Neslihan Hanımda 5 bin TL ile örtülüden kısmetini alıyordu.Karnı doymaya başlayan Necip Fazıl ağzından dini allahı kitabı eksik etmiyor dini toplantılarda örnek bir Müslüman görüntüsü çiziyordu.Kul hakkını tasvip etmediğini her defasında söylüyor ancak kendisi örtülü ödenekten tüyü bitmemiş yetimin hakkını alırken kul hakkını hiç akıl etmiyordu.İstanbul Erenköy’deki evinin döşenmesini de yine örtülü ödenekten aldığı paralar ile yaptırıyordu.

Hatırlayacak olursak Bülent Arınç’ın annesi için verilen yemeğin bedelini Manisa emniyet müdürlüğü ödemişti.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devlet bakanlığı yaptığı dönemde devletin paralarını şahsi harcamalarında kullandığı için mahkum olmuştu.bu durum Necip Fazıl’a üstad diyerek izinde gidiyoruz diyenlerin izinde gittiklerini belegeler neitelikte değil mi?

Necip Fazıl Kısakürek’i tanıyan bilen herkesin ortak görüşü Necip Fazıl’ın Atatürk düşmanı olmasıdır.Hala belirli yerlerde Necip Fazılın Atatürk düşmanı olmadığını vurgulayanlar var.Kendilerini kandırırlar.İşte Necip Fazıl’ın hayatı boyunca yargılanmasına sebep olan olayların listesini aşağıda veriyorum.

NECİP FAZIL'IN TUTUKLANMA NEDENLERİNDEN BİRKAÇI:

- Türklüğe Hakaret: 9.6.1947 – 5.8.1947 (1 ay, 27 gün)

- Türklüğe Hakaret Davası Bitti, Son Posta, 6 Ağustos 1947

- Türklüğe Hakaret: 21.4.1950 – 15.7.1950 (3 ay, 25 gün)

- Tevkif Müzekkeresi, C. Savcı No: 950 / 5191

- Atatürk'e Hakaret: 15.10.1960

– 18.12.1961 (1 yıl, 65 gün)- 1960 / 3349 numaralı mahkûmlar için müddetnâme''Destân'' adlı şiirinde Cumhuriyet inkılâplarına ve Atatürk'e dolaylı yoldan hakaret vardır.

Atatürk düşmanlığını belgeleyen sözleri ise aynen şöyledir; "Ah küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılâp!

Görüyorsunuz inanılmaz bir yenilik,çağdaşlık ve Atatürk düşmanlığı.Ve bu gün bu adamı üstadımız diyen kişiler ise memleketimizi yönetmektedir.

Peki Necip Fazıl temelden beri bir Atürk düşmanlığı mı yapıyordu? Tabiki hayır ilk zamanlarda Atatürk döneminde tam bağımsızlık yaşandığı dönemlerde Atatürk’ten çok Atatürkçülük yapıyordu. Ne zaman menderes hükümeti ile abd kabusu ülkenin üzerine çöktü Necip işte ozaman abd yanlısı oldu. Atatürk döneminde yaşanan Menemen olayına istinaden irticayı “zift ruhlu,zehir”olarak belirtmiş Menemen olayını ise şu sözleri ile lanetliyordu.”Vatanımızın kalbimize en yakın bir köşesinde daha dün düşman bayrağından temizlediğimiz bir meydanı (menemen) bugün “inna fetehnaleke” yazılı zift ruhlu bir irtica aleminden temizliyoruz. irtica, yatağımızın başucundaki bir bardak suya karıştırılan zehirdir”

Hatta 1943 yılında Büyük doğu dergisi’nin kasım sasyısında Atatürk’ün ölmediğini birgün mutlaka geri döneceğini söylüyordu. Ancak menderes hükümeti ile birlikte bu sözlerini unutuyor örtülü ödenekten aldığı sıcak paraya zihniyetini satıyor bir anda Atatürk düşmanı olarak amerikancı bir zihniyete bürünüyordu.

Cumhurbaşkanının, başbakanın Bülent Arınç’ın Kemal Unakıtan’ın üstad diye nitelendirdiği Necip Fazıl hızını alamıyor ABD’nin İran’a olan işgal heveslerini haklı bulmakla kalmıyor teşvik ediyordu. Belirli zamanlarda katıldığı toplantılarda da yine dini bilgiler veriyor, dinden imandan bahsetmeye devam ediyordu. ABD’nin irana saldırması konusunda tepkili olan Erbakan Necip Fazıl’dan şu sözlerle nasibini alıyordu:”Bana isnat ettikleri kusur olarak Amerikalıları İran cenubunu işgal etmeye teşvik ettiğimi öne süren bu beton kafalı köpekler bilsin ki ABD nin Moskova’nın orayı işgal etmesini önlemek için geçici olarak işgal etmesini istiyorum. Moskova tehliskesi geçince ABD’ye bölgeden çekil demek kolay.” Görüyormusunuz Necip Fazıl kendini ABD ci olmakla kalmıyor sanki ABD ye direktif verecek pozisyonda kendini görüyordu.

Necip Fazıl’ın ABD’ye olan düşkünlüğünü belgeleyen bir sözünü daha belirtmek istiyorum diyor ki Necip Fazıl; ”Amerikan politikasını korumakla mükellefiz,amerikan siyasetini tutmak biricik yol”

Necip Fazıl bir yandan ABD fanatiği olurken bir yandan din dersleri vaazları veriyor bir yandan da at yarışına merakından dolayı borç üstüne borca giriyor bu borçları ödemek için iş bankası adına “Ata Senfoni” kitabını yazıyordu. Birgün Kumar oynarken basılıyor Basıldığında “ben orda araştırma yapıyordum” diyerek basılma olayından sorumlu tuttuğu Ahmet Emin Yalman’ı “Deyyuslukla” suçluyordu.

Necip Fazıl "Son Devrin Din Mazlumları" isimli kitabında Dersim İsyânı'nı, Şeyh Said'i, Said'i Kürdî'yi vs. öve öve bitiremez.

1937'de Tunceli isyanında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin katliam yapıp bilmem kaç yüz bin Kürt'ün öldürdüğünü iddia eder.

Necip Fazıl, 1946'da İstanbul'da verdiği bir konferansta Atatürk'ü sâhte kahraman ilan etmiştir.

Abdullah Öcalan denen insan ziyânı olan aşağılık köpek, Necip Fazıl ile ilgili bir soruya aynen şöyle cevap vermiştir…

"20 yaşlarında ya vardım, ya yoktum. Necip Fazıl Kısakürek'in konferanslarına gider,bayağı da etkilenirdim..."

" (Apo ve PKK adlı kitaptan)

Tayip Erdoğan'ın başdanışmanı olan, Amerikalılara ''bizi delikten aşağı süpürmeyin diyen'' Kürt Cüneyt Zapsu'nun dedesi Abdürrahim Zapsu, Necip Fazıl'ın yazdığı haftalık "Ehli Sünnet" dergisinin yayıncısıdır.

Necip Fazıl aynı zamanda yazmış olduğu “KADIN BACAKLARI” şiirle kendisinden sonra gelecek nesile (Hüseyin üzmez, Müslüm gündüz) ilham kaynağı oluyordu. işte o şiir;

Her ayağın bastığı yerde sanki kalbim var,

Kalbim ki vahşi bir zevk alır ezilişinden.

Ömrümün geçtiği yolda bana sorsalar,

Gidiyorum bir kadın bacağının peşinden.

Bir kadının içinden ağlayışı,gülüşü,

Gözlerinden ziyade bacaklarına yakın,

Bir lisandır onların duruşu, bükülüşü,

Kadınlar! Onlar varken konuşmayınız sakın.

İnce sütunlardaki ilahi güzelliğe,

Bacakların ruhudur şekil veren diyorum.

Bacakları bir kalın örtüde saklı diye,

Mermerde kalbi çarpan Venüs'ü sevmiyorum.

Boynuma doladığın güzel putu görseler,

İnsanlar öğrenirdi neye tapacağını.

Kör olsam da açılır gözüm,ona sürseler, İsa'nın eli diye,bir kadın bacağını.

Kendisinden sonra görevi devralan nesil ise üstadlarının ! izinden gitmeye devam etmektedirler.

Herhalde Fedakaradam bu siteyi Fazil Kürek'in izninden gitmek icin terketti
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. January 2013, 12:18 AM   #174
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Benimde şüphelerim var ve hala kafamda oturtabilmiş değilim.

Birkaç ileti öncesine bakarsan;

Bu forumda sıklıkla referans gösterilen Hakkı Yılmaz mealinde de sanırım bir yanlışlığı tesadüfen Galip yakaladı.

İşte sorunda buradan kaynaklanıyor. Arapça bilmeyenler...Kime inanacağız? ve neyi referans alacağız?
Selam Bart Kardesim,

ayni problem bende de var, arapca bilmedigimden, Allah Celle ve Celaluhu Ayetlerini acikca gösterdigi, bol örnekler verdigi ve herkesin anlayacagini ifade ediyor. Yani bunlarida meallerden anliyorum, yoksa Kur'an'i yüzünden okuyarak degil.

Yoklamadigim meal kalmadi, nihayetinde buldum herhalde tam anlayabilecegim meali.

Bu gece internette dolasirken Türkce Kuran/ Fikir7 diye bir siteye rastladim. Sana da tavsiye ederim, gayet güzel bir sekilde meallendirilmis ve latin harfleriyle okunuslarinin karsiligi verilmis, tam türkce, ben anlayabildigime göre her ölümlü (türk) kul anlar. Ister Salat olsun ister Tavaf, arayacagin Sure numaralarini ve Ayet sayilarini bildikten sonra gerisi kolay.

Yanliz istedigin Ayet sayisina ulasabilmek icin sayfayi scrollen yapmani tavsiye ederim, yani direkten Ayet nr. üstüne tiklama.

http://www.fikir7.com/haber/644/turkce-kuran.html

Reklamlar biraz sinir edici oluyor, ama siteye üye olunursa zannederim reklamlarda kaybolur. Ben üye olamadim, ya sistemde bozukluk var veyahutta ben beceremedim.

Dualarimla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (11. January 2013)
Alt 11. January 2013, 12:57 AM   #175
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam Bart Kardesim,

ayni problem bende de var, arapca bilmedigimden, Allah Celle ve Celaluhu Ayetlerini acikca gösterdigi, bol örnekler verdigi ve herkesin anlayacagini ifade ediyor. Yani bunlarida meallerden anliyorum, yoksa Kur'an'i yüzünden okuyarak degil.

Yoklamadigim meal kalmadi, nihayetinde buldum herhalde tam anlayabilecegim meali.

Bu gece internette dolasirken Türkce Kuran/ Fikir7 diye bir siteye rastladim. Sana da tavsiye ederim, gayet güzel bir sekilde meallendirilmis ve latin harfleriyle okunuslarinin karsiligi verilmis, tam türkce, ben anlayabildigime göre her ölümlü (türk) kul anlar. Ister Salat olsun ister Tavaf, arayacagin Sure numaralarini ve Ayet sayilarini bildikten sonra gerisi kolay.

Yanliz istedigin Ayet sayisina ulasabilmek icin sayfayi scrollen yapmani tavsiye ederim, yani direkten Ayet nr. üstüne tiklama.

http://www.fikir7.com/haber/644/turkce-kuran.html

Reklamlar biraz sinir edici oluyor, ama siteye üye olunursa zannederim reklamlarda kaybolur. Ben üye olamadim, ya sistemde bozukluk var veyahutta ben beceremedim.

Dualarimla
Allah Razı Olsun... İnceleyeceğim.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
merdem (11. January 2013)
Alt 11. January 2013, 01:05 AM   #176
merdem
Uzman Üye

Cümlemizden.
Alt 1. February 2013, 11:02 PM   #177
merdem
Uzman Üye

Standart Derin bir nefes alayim

Tezgahinda Kur'an satan seytan basligindan süpheye düsmeme lüzum kalmadigi icin söyle derin bir nefes alayim Zannettim büyük bir hatada bulundum

Imkani olmayan cocuklar icin 20 adet Kur'an hediyesinde bulundum gecen sene. Ama originalini, tefsir falan degil, demekki seytanin tezgahindan degilmis.

Sagolasin TEBYIN kardesim.
Alt 2. February 2013, 06:57 AM   #178
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Allahın drekt kendisinin(ki olanaksız) gelmediği veya peygamberini göndermediği bir topluma siz kimsiniz ki ''Kur'an'' gönderiyorsunuz?

Konu galipyetkin tarafından (25. January 2021 Saat 03:23 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 2. February 2013, 07:11 AM   #179
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allahın direkt kendisinin(ki olanaksız) gelmediği veya peygamberini göndermediği bir topluma siz kimsiniz ki ''Kur'an'' gönderiyorsunuz?

önce satanlar icin laf edin Galip bey, sonra satin alip ta hediye edenler icin. Her halde agac dallarinda elma armut gibi asili durmuyor Kur'an'lar, gelen gecen toplasin. göndermedim, hediye ettim.

Benim kalbime bu güne kadar Kur'an indirilmedi maalesef, ben da satin almak zorunda kaldim.
Alt 2. February 2013, 07:47 AM   #180
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın merdem.

''Benim kalbime bu güne kadar Kur'an indirilmedi maalesef, ben da satin almak zorunda kaldim.''
diyen bir kişi, tacir olarak bize nasıl Kur'an'dan sayfalar okuyorsunuz, satıyorsunuz ki?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Bookmarks

Etiketler
kuran, satan, tezgahında, şeytan