hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 8. March 2013, 05:49 PM   #31
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Merden Hanım.

Bu bölümde Sayın R.İhsan Eliaçık'ın yazısını aktardıktan başka bir de şunları yazmışım:
1- Herkes işin gırtlak kısmında. Domuzun veya etinin tertemiz olduğu var mı yazıda; ki domuzun ve etinin pisliği propogandası yapılıyor. Yazıdan bir kere daha şunu anlamayı deneyin; şunu deneyin:''Yine Kur'an hayvan(domuz) figürü üzerinden de olsa her türden somut(maddi) ve soyut(manevi) pisliklerden uzak durmayı ifade eden kadîm muhayyileyi benimsemekte ve sürdürmekte; evet ama bu ne et sağlığı sorunu, ne de mutfak kültürü meselesidir. Allah müslümanlara damak zevki öğretmiyor ki. Mesele başkadır; bunu görmeliyiz.''
''Başka olan mesele'' de Sayın Eliaçık'ın yazısında ayan beyan anlatılmıştır. tabii ki görmek isteyene.

2-Siz ayette domuz veya maymunla ima edileni, anlatılmak istenileni anlamıyorsunuz da sanki onlarla özdeşiyorsunuz.
''Demek ki ön planda domuzun karakteri var. Domuz yemeyi bir tarafa birakalim;'' diyerek konu içine girmeye başlamışsınız.
Maide-60. ayette ''o kimseler''in domuz veya maymuna döndürüldüğü değil, maymun ve domuz karakterli putperestler haline dönüştürüldüğünden bahsediliyor.

Şimdi geliyoruz size:
1-LEŞ ve KAN'a, ALLAH'TAN baskasi adilana kesilene itiraz yok da, neden DOMUZ ETI'NE itiraz var?
2-Tamamlanmis olan, ALLAH tarfindan övülmüs olan ISLAM degilmidir dinimiz?
3-Domuzu temiz yiyecekler arasinda sayan bir AYET varmi?
4-Allah'in helal dedigi helaldir, haram dedigi haramdir, O'nun hükümlerini degistirecek olan varmidir?
5-Domuzun helal ve temiz oldugu herhangi bir Ayet'te geciyormu?
diye siz yazmışşınız. Bu yazdıklarınız ne manaya geliyor acaba?

Aktardığım ve yazdığımın neresinde bunlar var da itirazda bulunup suçluyorsunuz? Diğer yazanlardan da bu söylediklerinizi yapan kim? Ben bulamadım. Yazın O'nu da, ben de kendisine birşeyler söyliyeyim.

Galip.

Konu galipyetkin tarafından (31. December 2020 Saat 02:04 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. March 2013, 07:03 PM   #32
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Degerli Galip Kardesim,

ben kimseye acikca hitapta bulunmadim son yazimda, rica ederim, kimseyi de herhangi bir sekilde suclamada bulunmadim.

Mealler sunarak kendime göre domuz eti hakkinda görüslerimi yazdim.

Evet, hangi acidan olursa olsun, ister karakter bakimindan, ister pisligi bakimindan olsun, her iki durumda da benim icin domuz eti yenilmesi imkansiz bir yiyecek maddesidir.

Islam demek insanin kendini güven icinde hissetmesi demektir, kendini yaradanina kayitsiz sartsiz teslim etmesi demektir.

Neden domuz eti tartisma konusu oldu cikti anlayamadim dogrusu.

Ben neden les ve kan... itirazsiz kabul ediliyor da , ayni cümle icerisinde, ayni ayette gecen domuz eti hususunda tartismalar oluyor gerekcesiyle yazmis bulundum. Yalan mi Kardesim, ayni Ayet ayni cümle icerisinde sadece domuz eti ayri konu oluyor.

Sayet biz müslümanlar kendi aramizda birlik olup anlasamayacak olursak, gerisini artik siz düsünün.

Siz Kardesim beni bir zamanlar uyarmis idiniz, sitemizden tüm dünyaya sesleniyoruz diye. Hic olmazsa müslüman kardeslerimiz düsmesinler celiskiye, bilhassa yurt disinda yasayan kardeslerimiz, olur ya paylasimlarimizi yanlis anlarlar ve ertesi günü carsiya yarisirlar etin en ucuzunu almaya.

Hayirli aksamlar dileklerimle.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
khaos (10. March 2013)
Alt 10. March 2013, 11:50 AM   #33
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

yenilebilir protein kaynakları içinde en çok kolesterolü yükselten hayvandır.adeta yağ bombasıdır.evrende cehennemden sonra en çok kükürt bu hayvanın bedeninde bulunur.etinde çeşitli parazitleri barındırır ki bu parazitler ölümünüze de yol açabilir.domuzun sindirim sisteminin hızlı çalışması yediği besinlerdeki toksinleri tam olarak yok edememektedir.domuz etini çok yerseniz ya kalp krizi geçirir tahtalı köyü boylarsınız yada vücudunuz michelin in lastik adamı gibi boğum boğum olur.Obezler yanınızda çöp adam gibi kalır.

doğum kontrolünden bi haber yaşayan bu hayvanlar mantar gibi çoğalırlar.Bakımları kolaydır ne bulurlarsa yerler hatta bilindiği üzere fışkı bile.bu yüzdendir ki dünyadaki bir çok insan domuz etini ekonomik olması hasebiylede yerler.
şimdi bütün bunlardan sonra güzelim sığır bifteği yada kuzu pirzolası dururken bu hayvanın etini yemek isteyen varsa afiyet olsun.

Bakara-173 ile maide-60 da tamamen farklı şeyler anlatılmıştır.bakara 173 te domuz etinden bahseder ve yemek fiili kullanılır.Yani domuz eti yemek.

bakara- 173
Allah size leşi, kanı, domuz etini, Allah'tan başkası adına kesileni haram kılmıştır. Ama zorda kalanın, sınırı aşmadan, şuna-buna haksızlık ve tecavüze gitmeden yemesinde kendisi için günah yoktur. Allah çok affedici, çok merhametlidir.

burada anlatılan konu tamamen beslenme ile alakalıdır.

maide-60
De ki: "Allah katında ceza olarak bundan daha kötüsünü size bildireyim mi? Allah'ın lanetlediği, üzerine gazap indirdiğidir o. Allah böylelerinden maymunlar, domuzlar ve tağut uşakları yapmıştır. İşte bunlardır yer bakımından daha kötü, yolun denge noktasını kaybetme bakımından daha şaşkın olanlar

maide 60 da tasvir yapılmıştır.Tanrı yoldan sapanlar için domuzu ve maymunu kullanarak benzetme yapmıştır.konu aslında oldukça açık.

Bu duruma göre Yüce Tanrı domuz eti yemeyi normal şartlar için kesinlikle yasaklamıştır.
dost1 (10. March 2013), merdem (10. March 2013), Miralay (12. March 2013)
Alt 10. March 2013, 07:27 PM   #34
ates demir
Guest

Cennet tasvirleri içinde;
Et ve meyve anlatılır. Buradaki et normal bildiğimiz et midir? Cennette kebap mı yapacagız?
Sanmıyorum. Benzeşmeli olarak addediyorum.
Cennetteki Et ve meyveden kastın rızkın her şekilde açık oluşunun betimlenmesi olduğunu düşünüyorum.
Domuzun eti haramdır. Doğrudur. Ama ifade edilmek istenen hayvan olan domuz mu sanmıyorum. Tüm bu düşüncelerime rağmen domuz eti yermiyim? Hayır... En azından yememek için dikkat ederim sağlığım için.
İslam yeme içmeyle olmaz. Sadece domuz yememekle müslüman sıfatı alınamaz. Düşüncelerimin dayandığı temel nokta budur.
Selametle
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (11. March 2013), Miralay (12. March 2013)
Alt 11. March 2013, 04:15 PM   #35
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

İslam yemeyle içmeylede olur değerli Ateş Demir kardeşim.Bir müslüman elbetteki hijyene ve temizliğe dikkat edecek.
Saçı sakalı birbirene karşmış giydiği kıyafet pislik içinde ellerini on kişi aynı kaba daldırıp yağlı yemekleri yiyen müslüman mı görmek istersin.Yoksa durumu ne olursa olsun azami temizliğe ve hijyene dikkat eden adam gibi sofraya oturup öylede kalkan bir müslüman mı istersin.
Yemek te aynı şekilde. Bir müslüman olarak Tanrının bize bahşettiği bedene en iyi şekilde bakmakla mükellefiz.Yediğimize içtiğimize bir müslüman olarak elbetteki dikkat edecez.Yoksa ne olacak akşama lağım faresi yatağına yatırılmış kurbağa kanıyla terbiye edilmiş bok böceğimi yiyeceğiz.

birde konu cennetteki et veya meyveler değil ki o konuda haklı olabilirsin yani cennetteki et veya meyve denilen şeyler farklı şeyler manasınada gelebilir.Gerçek manada da kullanılabilir.
Ama Bakara 173 te bu dünya da müslümanların uyması gereken bir konu anlatılmış.Konu açık Tanrı nın haram alarak yasakladığı besin maddelerinden bahsediliyor.Benzetme falan yok.Yani domuz eti normal şartlar için yasaklanıyor.
merdem (11. March 2013), Miralay (12. March 2013)
Alt 12. March 2013, 11:25 PM   #36
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Cennet tasvirleri içinde;
Et ve meyve anlatılır. Buradaki et normal bildiğimiz et midir? Cennette kebap mı yapacagız?
Sanmıyorum. Benzeşmeli olarak addediyorum.
Cennetteki Et ve meyveden kastın rızkın her şekilde açık oluşunun betimlenmesi olduğunu düşünüyorum.
Domuzun eti haramdır. Doğrudur. Ama ifade edilmek istenen hayvan olan domuz mu sanmıyorum. Tüm bu düşüncelerime rağmen domuz eti yermiyim? Hayır... En azından yememek için dikkat ederim sağlığım için.
İslam yeme içmeyle olmaz. Sadece domuz yememekle müslüman sıfatı alınamaz. Düşüncelerimin dayandığı temel nokta budur.
Selametle
sevgili ateş kardeşim,

"Domuzun eti haramdır. Doğrudur. Ama ifade edilmek istenen hayvan olan domuz mu sanmıyorum. Tüm bu düşüncelerime rağmen domuz eti yermiyim? Hayır... En azından yememek için dikkat ederim sağlığım için." demişsin.

Hem domuzun eti haramdır, doğrudur demişsin, hem de ifade edilmek istenen hayvan olan domuzmudur, sanmıyorum demişsin.

1- Hayvan olan domuzdan başka, bildiğin domuz mu vardır?
2- Sanı ile zan ile din yaşanmaz. "Zannın çoğu yanlıştır" ve "hakkında kesin bilginiz olmayan şeylerin peşine düşmeyin " şeklindeki rabbimizin sözlerin iyi anlamaya çalışmak gerekir.

Din kur'anda anlatılanı anlayarak yaşanır.

O halde, aklınıza hayvan olan domuzdan başka bir yaratık olup olmadığını getirin ve bulabiliyorsanız onu bize de yazın lütfen.

3- Eğer, siz domuzu hayvandan başka bir yaratık olarak sanmaya devam edecekseniz, domuz etini siz yemesenizde, size göre haram olmadığını söylemek durumunda olmalısınız. Bu durumda da konu, dönüp dolaşıp yine domuzun hayvandan başka ne olduğunu açıklamanıza gelir.

Ayetteki kolay anlatımı zorlaştırmanın, ille de başka şeyler bulmaya çalışmanın faydası varmı? Yoksa, haramı helal kılmaya çalışan konumuna düşme tehlikesimi vardır? Bunu iyi düşünüp, sonra yazmak gerekir.(değilmi?)

selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. March 2013, 07:38 PM   #37
ates demir
Guest

Sevgili Aorskaya
Bu konuda çok araştırdım, bildiklerimden emin olsaydım zan ile yazmazdım. Dogru sanmıyorum dedim bu şu demek gerçekten hayvan olan domuzda kastedilmiş olabilir. Et genel olarak bakıldığında nimettir. Domuzluk yapan domuzun etinden kastım buydu. Birde fıtrattan uzaklaşma bozulma bozuk et konusu var ona şimdi girmeyeceğim
Selam ile
Alt 13. March 2013, 08:48 PM   #38
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart "lahmelhınzır'' domuz eti

Biraz beynim sulandi, yazi uzun olunca bir kac kere okumasi zor geliyor, türkcem ve arapcam birbirlerini selamliyor ikiside az

Anlasam da anlamasamda, bildigim sey domuz etinden ve domuzluktan severek uzak durdugumdur

Her bir tarafa sarkarim nedense, yoklamadigim site kalmiyor. Düsmani düsmanin silahiyla vurmak gerekir diye düsündügümden ateist, angostik midir nedir oralari da yokluyorum arada bir.

Sanirim siz kardeslerim icin kolaydir anlasilmasi asagidaki yazinin.

Halil Sergin'den alintidir.

http://www.teblig.net/index.php?topic=5956.0

BUNUN İÇİN ÖNCELİKLE 2/172`Yİ AÇALIM VE SON CÜMLESİ OLAN ''VEŞKURU LİLLAHİ İN KÜNTÜM İYYAHÜ TA'BUDUNE'' cümlesini , 16/114 ile misil yazılım cinsinden birbirine bağlayalım.

Şimdi , 2/172`de mealen şöyle bir anlam vardır ''size rızık olarak verdiklerimizin temiz olanlarından yiyin'' denilir ve 2/173`tede nelerin yenilmeyeceği yani TAYYİB olmayanlar açıklanır.

Bu meali manayı tek bir soruyla çökertmek mümkündür.

Dikkat edilirse yenilemeyecekler arasında çok afedersiniz bok yani dışkı zikredilmez.Yani dışkıda tayyibler arasına girmiş olur..! Eğer tayyibler arasına girmemiş olsaydı 2/173`te bununda ismi geçerdi.Keza yine 2/173`te , yılan , akrep , fare , solucan gibi isimini duyduğumuzda bizde tiksinti oluşturacak hayvanlardanda bahsedilmez.

Şimdi , burada domuz etinin haram kılındığından bahsedilir ama bunun Allah tarafından haram kılındığına dair delil yoktur yani bu ayet ''harremallahü'' (9/29,37) şeklinde yani Allah haram kılar şeklinde başlamaz yani bu haramiyette Allah lafsı kullanılmamıştır.O halde domuz eti nedir ? Kim ve nasıl haram kılıyor ?

LAHMELHINZIYR yani domuz etinin tanımı , DAVRANIŞ ŞEKLİ cinsinden yapılmıştır ancak birde bunun ORGANİK CİNSTEN olan tanımıda vardır.

Bunun için önce teknik altyapıyı oluşturalım ; Lütfen 2/173`ün son kısmını 6/145`in son kısmı ile bağlayınız ve 2/173`te geçen ''lahmelhınzıyr'' deyiminin 6/145`te ''lahme hınzıyrın'' şekline dönüşmüş haliyle işaret edilen teviller hükmüne girdiğini görünüz yani ''domuz eti'' denilen ve haram kılınan şey iki adet anlama sahip olacaktır.Bunlardan biri DAVRANIŞlarımıza diğeri ise SOFRAMIZA dahil olacaktır.

2/172`de anlatılan ''TAYYİB'' deyimi ''TEMİZ'' anlamında değildir.Eğer böyle anlaşılmak istenilirse 2/173 ve 16/115 ve 6/145`te yenilmesi yasaklananlar arasında yine çok afedersiniz insan DIŞKIsınında haram kılınması gerekirdi.O halde ''TAYYİB'' kavramını eğer ''TEMİZ'' diye anlamada ısrarcı olursanız , ya BOK denilen maddeyide TAYYİB olarak sayacaksınız yada TAYYİB denilen kavramın KURANİ-DUBUR manasını tespit edeceksiniz.İşte bu mana ; BİZZAT ALLAH TARAFINDAN haram kılındığı belirtilmemiş bir yiyeceğin yada içeceğin , yaşanılan toplum tarafından yada kişinin kendine has bünyesi tarafından kabul edilmemiş yada edilemeyen haline LAHME HINZIYRIN yani DOMUZ ETİ denilir..!

Misaller ;
1) Fare etini eğer yiyemiyorsak , bunun nedeni Allahın haram kılması değil , yaşadığımız çevre yada bünyemizin bunu haram kılmasındandır.Dolayısıyla fare etide lahme hınzıyrin hükmüne girer

2) Yine çok afedersiniz eğer bok yemiyorsak , bunu Allah bize haram kılmamıştır.Yaşadığımız çevre yada bünyemizin kaldıramaması dolayısıyla buda lahme hınzıyrin hükmüne girer.

Kimimiz bamyadan , kimimiz fasulyeden , kimimiz soğandan tiksinti duyupta yemediğimiz zaman , bunları bize Allah haram kılmaz , bunlarda ya bünyemiz yada yaşadığımız toplum yada aile tarafından haram kılınarak domuz eti hükmüne girerler.

O halde , DOMUZ ETİ derken sadece domuzun etinden bahsedilmez.İnsanın hayatında bu insan için TAYYİB olamamış yani kişinin bünyesinin o yada bu sebepten dolayı kaldıramayacağı her türlü yiyecek ve içecek kuranda ''DOMUZ ETİ'' hükmündedir.Buna bilinen manada domuz etide dahil olabilir.

Şimdi , filipinlerde müslüman birinin fare kızartması yada akrep , solucan , hamamböceği kızartması yediğini düşünün.İşte bu yiyecekler bu insanlar için TAYYİB hükmündedirler ama bizim için HABİYS`tirler yani pistirler..Allah 2/172`de bize rızık olarak verdiklerinden TAYYİB olanını yememizi ister.Buna göre filipinli muminin , yedikleri kendisi açısından tayyib iken bizim açımızdam ''lahme hınzıyrin'' yani domuz eti hükmündedir.

Şimdi , Almanyada bir almanın mumin olduğunu düşünün , bu adam domuz etiyle büyümüş yani domuz eti yemek bu insanın taki müslüman oluncaya kadar yaşantısında var..Bu kişi müslümanlığı seçerse , domuz eti yemeye devam edebilir..Çünkü domuz eti bu kişi için artık tayyib hükmündedir.Eğer siz , bu kişiye sığır yada deve yada koyun eti yedirmeye kalktığınızda ve bu kişiyede bunları yerken iğrenti geldiğinde , bu kişi için bu kez deve-sığır-koyun ve keçi eti DOMUZ ETİ hükmüne girecek ve ona haram kılınacaktır.Bunu sadece ET olarak düşünmeyin , içecek yada sebze olarakta vs vs.. düşünebilirsiniz.
Bizler şu anda bilinen manada DOMUZ ETİ yemiyoruz.Çünkü bize haram kılınmıştır.Yanlış anlamayın , bu haram kılınışı Allah yapmıyor..! Kültürümüzde olmadığı için tiksinti ile baktığımız için bize haram kılınmış oluyor.

2/173`ün ''İNNEMA'' deyimi ile başlaması , bu ayetteki haram kılınışı esnek hale getirir ve şartlara bağlar.Bu tespit İNNEMA deyiminin tanımında mevcuttur.Bundan dolayı Lahmelhınzıyr yada Lahme hınzıyrın yani DOMUZ ETİ , kişinin durumuna göre helal yada haram olabilmektedir..

“İNNEMA” deyiminin lisani anlamı ; yalnızca sadece demektir. Bu anlam eğer bu şekilde kullanılırsa ; 6/36 ile 8/21 çelişir. 8/21`de , 6/36`ya göre icabet için dinlemenin yeterli olmadığı , olamayacağı görülmektedir.

O halde ''İNNEMA'' deyiminden ne kastedilir ? ; Bir anlatımdan anlatılanı değilde , kendi anlamak istediğini anlamaya çalışma çabası yada bir anlatımın anlattığını anlatma değilde , kendi anlatmak istediğini anlatma çabasıdır. Bu ikinci kısmı Allah`ta yapar.. (Örnek ; İNNEMElmuminunu ihvetun.. gibi) 2/275`te “İNNEMELbey mislurriba” cümlesinde , Allahın anlattığı “bey” deyiminden , kişiler kendi anlamak istediklerini anlamaya çalışıyorlar yada çalışmışlar.. Allahın anlatmak istediği şeyi değil..!

Böylece İNNEMA değimi "RİBA" konumuzdaki gibi kullanılarak , haram yahut helalliği , ortamın şartına-durumuna göre belirleyecektir.

''Lahmelhınzıyr'' deyimine devam edelim ;

Bir muteşabih misil yazılım , hem tevil işaret edebildiği gibi hemde kendisi işaret edilen bir tevil hükmüne girebilir.Böyle oluncada mana değişebilecektir.Eğer 2/173`ü 16/115 ile birlikte düşünürseniz ''lahmelhınzıyr'' deyimi muteşabih misil yazılım içinde kalır.Böyle olunca bu deyimden hem haram olabilen bir davranış şekli ve hemde yiyecekler anlaşılır.Buna göre ''innema harreme aleykümülmeytete veddeme'' deyiminden , tamlamadan sonra gelen VELLİ ibare kuralı gereği , hem LEŞLERİN yenilmemesi-leş olunmaması gerektiği ifade edilirken hemde elindekini insanların hayrına olacak şekilde paylaşımcı olunmaması anlaşılacaktır.İşte , eğer bir insan paylaşımcı değilse , Allah katında LEŞ hükmüne girecektir.Yine bu misil yazılım içinde olan Lahmelhınzıyr deyimindende 2 adet anlam çıkacaktır.Bunlar hem hakka değilde güce talip olan insanların yada fikirlerin toplum içinde yada kişinin kendi davranışlarında yer edinme çabası ve hemde organik olarak kişinin kendi iç yapısına yada yaşadığı topluma göre iğrenti duyduğu yiyecekler ve içecekler anlaşılmalıdır..Yine bu ayette geçen ''ve ma uhille bihi liğayrillahi'' deyimi ise , hem bir işin yapılımı esnasında daha iyisini yada güzelini ortaya koyamayarak araya girme yada aksatma yada işi yarım bırakarak terketme anlaşılmalıdır.Bu deyim misil yazılım içinde sayılmaz.Çünkü 16/115`te bu deyimle ilgili harflerin yeri değişmiştir.Bunlar muteşabih misil yazılım hükmündedirler.Eğer 2/173`ü 16/115 ile değilde 6/145 ile misil yazılım türünden muteşabihleştirirseniz , bu durumda işin içine Muhammedte gireceği için , bunlara yada bu tür insanlara Allah için katlanılması (ala taamin yat'amehu) gündem edilecektir.Lahmelhınzıyr haramdır.Ancak bu tür kişileri , içinde bulunduğun Muhammedi ortamda bilmene rağmen yine temkinli davranmalısın , hem onları kovmamalısın ama aynı zamandada bunlara insiyatif yada sorumluluk vermemelisin.Yine Muhammedi bir ortamda , eğer sana iğrenç olarak gördüğün bir yiyecek veya içecek getirildiğinde , hem bunu reddetmemelisin ama aynı zamanda bununlada karnını doyurmak isteyerek bu konudada bu yiyeceğe tam bir insiyatif yada sorumluluk vermemelisin.İçinde bulunduğun Muhammedi ortamda , herkese göre normal ama sana göre iğrenç gelebilen ve Allahında hakkında ayet indirmediği söz , davranış , yiyecek yada içeceklerle muhatab olursan , bunlara Allah rızası için katlanman seni 6/145`in muhatabı yapacaktır.

Misal ; din kardeşinin çorabı kokuyor , ağzı kokuyor , dişini fırçalamıyor , yemekten sonra geğiriyor , gaz yapıyor her tarafı kokutuyor..Bunların hepsi , onun kendi yaşadığı çevrede normal karşılanılan unsurlar olabilir ama bunlar seni çılgına çeviriyorsa , bu durumda bunları , içinde bulunduğun Muhammedi amelin ulviliğine istinaden hazmetmelisin.İşte bu konuda göstereceğin fedakarlık seni 6/145`te Muhammed ile buluşturur ama ihsan ameli bittiğinde bu din kardeşlerine kendi özel hayatında insiyatif yada sorumluluk vermeyebilirsin yani fazla muhatab olmak istemeyebilirsin.Bu senin abin , annen , baban veya kardeşinde olabilir.İşte , bir muminin bunlara kısa süreliğine eğer yiyecek yada içecekse KISMİ olarak teveccüh etmesi ve eğer davranış yada söz ise kimseyi kırmadan , kimseye duyurmadan kendi içinden ''ayyy ne kadar iğrençler , adeta kokuyorlar'' şeklinde serzenişte bulunmasına ''femeniddurra gayre bağın vela adin'' denilir.Tabiki bu durumda Rabbe seni bağışlayacaktır “Feinne rabbeke gafurun rahiymün” 6/145-2/173..Bu ayetlerdende anlıyoruz ki Muhammedi bir amel söz konusu olduğunda muminler , birbirlerine katlanılması zor olsa dahi , idare etmeliler ve aşağılamamalılar.Ancak kendi içinden tabii olarak her insan bağy ve düşmanlığa dönüştürmemek kaydıyla söylenebilirki buda tabiidir..Ancak ihsan ameli bittikten sonra her insan , kendi frekansına uygun insanlarla birlikte olmak isteyecektir ki buda tabiidir.

Rabbimiz kendi rızası için birbirimize dayanma katlanma gücü versin..Çünkü her birimiz farklı kültürlerin çocuklarıyız..
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. March 2013, 12:01 AM   #39
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Merdem Kardeşim!

Kur’an’ın indirildiği toplumun dilinin Arapça olması dolayısıyla, o toplumun Kur’an’ı anlayıp akledebilmesi için Arapça indirildiği birçok ayette vurgulanmıştır:

Ve kesinlikle Biz, onların “kesinlikle ona bir beşer öğretiyor” deyişlerini biliyoruz. Kastettikleri o kişinin dili yabancıdır. Bu [Kur’an] ise, apaçık Arapça bir lisandır. (Nahl/103)

Ve eğer biz onu yabancı dilde bir Kur’an yapsaydık, elbette “Ayetleri detaylandırılmalı değil miydi? İster yabancı dilde ister Arapça!” diyeceklerdi. De ki: “O, iman edenler için bir kılavuz ve bir şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır. Ve Kur’an onlar üzerine bir körlüktür. Onlara çok uzak bir mekandan seslenilmektedir.” (Fussılet/44)

Ve Biz onu [apaçık kitabı] yabancılardan [Arapça bilmeyenlerden] birine indirseydik de, bunu o, onlara okusaydı, onlar, buna iman ediciler değillerdi. (Şuara/198, 199)

Apaçık kitaba ant olsun ki Biz onu aklınızı kullanasınız diye Arapça bir Kur`an [okuma] yaptık. (Zühruf/2, 3)

Onunla [apaçık kitapla], uyarıcılardan olasın diye apaçık bir Arapça lisan ile senin kalbine Emin Ruh [Güvenilir Can, sağlam bilgi] indi. (Şuara/193-195)

Ve Biz böylece onu [Kur’an’ı] Arapça bir hüküm [mükemmel bir yasa] olarak indirdik. Ve eğer sana gelen ilimden sonra onların hevalarına uyarsan, Allah’tan sana bir Yakın Kimse ve bir koruyucu yoktur. (Ra’d/37)

Ve bundan [Kur`an`dan] önce bir rehber ve rahmet olarak Musa`nın kitabı vardı. Ve bu [Kur`an] ise zulmeden kimseleri uyarmak, iyilik-güzellik üretenleri müjdelemek için Arap lisanı üzerine tasdik eden bir kitaptır. (Ahkaf/12)

Ve işte böylece Biz onu Arapça bir Kur’an olarak indirdik. Onda tehditlerden tekrar tekrar açıklama yaptık. Belki takva sahibi olurlar yahut onlara yeni bir öğüt oluşturur. (Ta Ha/113)

Ve ant olsun ki Biz, düşünüp öğüt alsınlar diye pürüzsüz Arapça bir kur`an [okuma] olarak; takvalı davransınlar diye bu Kur`an`da insanlar için her türlüsünden örnek verdik. (Zümer/27, 28)

Bu, Arapça bir Kur`an [okuma] olarak, bilen bir kavim için ayetleri detaylandırılmış bir kitaptır. (Fussılet/3)

İşte böylece Biz kentlerin anasını ve onun kıyısındaki kişileri uyarasın ve kendisinde hiç şüphe olmayan toplanma günü ile uyarasın diye sana Arapça bir Kur`an vahyettik. Bir grup cennettedir, bir grup da cehennemdedir. (Şûra/7)

Allah'ın dini dışında yeni bir din öğrenmek istiyorsak Halil İbrahim Ülkü ve avenesinin kendilerinin sorup kendilerinin cevapladığı ve Kelimelere kendilerince anlam yükleyerek oluşturmaya çalıştıkları bu yeni dini tanımaya çalışmak gerek. Dini Allah'a has kılmak istiyorsak; -ki, hepimizin de derdi bu olmalıdır.- Bu konuda bizlere düşen görev, Allah'ın gerçek dinini bu katkı malzemelerinden arındırmak ve onu Allah'tan geldiği gibi saf ve halis bir halde insanlara ulaştırmaktır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 14. March 2013, 12:04 AM   #40
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

diyelimki bu "lahmelhınzır" domuz eti de değil bozuk et,
"bozuk et" neyin nesidir, ne kadar bozuk, kokuşma derecesinde mi, kokuşmamış bu 50 gramı dokunmaz dedik yuttuk, bizi besleyecek zaruriyet miktarına denk geldi mi...
zaruriyeti geçmeyen miktarın kapsamı nedir...
öldürmeyen miktarın hayatta tutabilecek zaruriyet miktarı olduğunun kanıtı var mıdır, yoksa zaruriyetten kasıt tıkınmadan başka bir şey mi....
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, domuz, etini, haram, kılmıştır, neden