hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allahın sıfatları

Seçenekler Stil
Alt 20. May 2009, 11:16 AM   #1
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough
Standart Allah bir dir (peki nasıl bir dir)

Hiç bir rakkamına böyle baktınızmı
1 Matematikte sayıdır benin bildiğim (1) bu bundan başka bir bilmiyorum. Bu sayı eğer Allah'ın bir sıfatı ise bu bana Allah'ı anlatmalıdır. peki bunu nasıl yapıyor.
dört de (4) bir sayıdır aynı bir (1) gibi 4 sayısını oluşturan bir düzenek vardır. mesala 2+2=4 matematik denilen Alemin içerisinde 4 sayını oluşturan bir olasılık bulduk bunun 2+2=4 olduğunu gözlemledik. Peki 2 sayısını ne oluşturur 1+1=2 yine aynı alemde yeni bir sonuç 2 sayısını da oluşturan bir şey var. Peki ozaman 1 sayısını ne oluşturur? Bulamadınız dimi bazen bana 0.5+0.5=1 dir diye garip bir cevap geliyor aslında bu durum 0.5+0.5=1 böyle değil 1/2=0.5 dir olacaktı. Bu sonuç bize tam olmayan sayılarında bir sayısının varlığı ile var olduğunu göstermiştir. Asıl cevap şu dur. Bir (1) Kendiliğinden vardır.
9 sayısında 1 yok dokuz olurmu hiç? Bu durumdan da şu sonuç çıkar Bir (1) yok hiç bir sayı yok. 1 var hepsi var bir yok hiç biri yok Burdan da şu sonuç çıkar ki o da Bütün rakamlar birin varlığı ile vardır.
Kısacası Herşey Allah'ın varlığı ile vardır. Allah yok hiç bir şey yok Allah var herşey var. Bu konu da bizi şu snuca ulaştırıyor. Herşeyin Allah'tan var olduğu.

işte sizlere nacizane kısaca (1)
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Burak Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (21. May 2009), sabaha_dogru (17. April 2010), ÖmerFurkan (20. May 2009)
Alt 20. May 2009, 12:16 PM   #2
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough

hoşgeldiniz..bu açıdan bakmamıştım..çok güzel
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. May 2009, 01:32 PM   #3
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
bob is on a distinguished road

Her sayı 1'in katı olmalı. Hatta tam sayı olmayan sayılar da 1'in varlığı ile var oluyorlar...Hmm..İlginç..Bu bize Allah'ın bir olduğunu gösteriyor..Çok ilginç..

Sevgili Burak,
Eline bir kalem al. Birbirlerine dik 1 cm uzunluğunda iki doğru çiz.
Sonra da bu iki doğruyu başka bir doğru ile birleştir.
Ne oldu? Bir dik üçgen..
Lütfen bana söyler misin, son çizdiğin (iki doğruyu birleştiren) doğru kaç cm?
Ve bu uzunluğu 1 ile nasıl anlatıyorsun?
Çok garip bir soru değil mi?

Konu bob tarafından (20. May 2009 Saat 01:42 PM ) değiştirilmiştir.
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. May 2009, 03:00 PM   #4
Eren Erdem
Uzman Üye

Eren Erdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3
67 Mesajina 122 Tesekkür Aldi
Eren Erdem is on a distinguished road

Selamlar

Allah 1 dir ve tektir mi

2 nin yarısı olan bir mi ?
Sadece kendisinin varlığına işaret eden bir mi ?
Eren Erdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. May 2009, 06:50 AM   #5
Burak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
10 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Burak will become famous soon enoughBurak will become famous soon enough

sevgili dostum bob

Doğru da zaten başlı başına birdir şimdi sen biri yatırmış bakıyorsun birde dikine koy bakalım ne görürsün. Örneklendirmek isterim.

Aşağıda senin bahsettiğin gibi üç tane bir var bunları üçgen yapacaktık
_______ _______ _______

asıl bakman gereken bunlar zaten
. . .

Eğer dahada açmam gerekirse Atoma, moleküllere inmek gerek

Elektron veya eksicik, en küçük eksi (-) yüküne sahip temel parçacıkdır.

Atomun üç bileşeninden biri (diğer ikisi proton ve nötrondur). Atomu maddenin en küçük birimi kabul eden kuram yoluyla, elektriğin taneciksel bir yapı içinde bulunduğu sonucuna varılır. En küçük elektrik yükü taşıyan bu taneciğin adı elektrondur. Bütün atomların dış bölümü elektron tabakalarından oluşur ve her tabaka çekirdekten uzaklığına göre K,L,M... gibi harflerle adlandırılır. Çevredeki elektronların sayısı ve konumu, söz konusu elementin kimyasal nitelikleriyle, özellikle değeri ile yakından ilintilidir.

Biz eğer bunlardan daha küçüğünü bulursak ozamanda daha küçüğünü arıyacağız aramaya gerek yok. Zaten bulunmuştur.
Oluşumun en başlangıçtaki temel yapısıdır. Biz Ona Kısaca Yaradan deriz pardon bu uzun oldu 1 diyecektim.
Dikkat edersek eğer, sayılar aleminde başlangıç 1 dir. Bu durumda bize herşeyin bir başlangıçı olduğunu başlama noktasının da 1 Yani Allah olduğunu gösterir.

Konu Burak tarafından (21. May 2009 Saat 09:02 AM ) değiştirilmiştir.
Burak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. May 2009, 10:02 AM   #6
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
bob is on a distinguished road

Sevgili dostum Burak,

Size o soruyu sormamın nedeni kök2' nin 1 sayısı ile söylediğiniz biçimde ilişkilendirilemeyeceğini, irrasyonel sayıların binlerce yıldır bilindiğini hatırlatmak içindi.

Neyse..

Söylediğiniz diğer şeyler ise ya alakasız ya da ben anlayamadım. Elektronlar ile Allah'ın birliği arasında direkt ilişki kuramadım.Belki anlamama yardımcı olursunuz.
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. May 2009, 11:58 AM   #7
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Selam, Bir sayısı ile ilgili okuduğum bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

BİR :

Bir sayısı sembolik olarak herkesin ilk defada söyleyebileceği gibi TEK olanı, MUTLAK olanı sembolize etmektedir.

İslam’da bir olan, tek olan Allah’tır. Allah sözcüğünün ilk harfi olan elif 1 şeklindedir ve ebcet hesabındaki değeri 1’dir.

Bir sayısının bir başka özelliği de kendinden önce başka sayı gelmemesidir. Kendinden önce gelen sıfır hiçliği sembolize eder. Bir ise hiçliği takip eder ve diğer sayılar ondan türer. Burada Bir’in yaratılıcılık işlevi de ortaya çıkar. Tarot destesindeki bir numaralı kart olan Büyücü de başlangıç ve yaratılış anlamındadır.

Bu bağlamda Yunan alfabesindeki alfa (a) da başlangıcı temsil eder. İbrani alfabesindeki alef ise başlangıç olduğu gibi, bir inanışa göre diğer bütün harfler ondan türer.

Bir sembolizmi üretkenlikte de ortaya çıkmaktadır. Ataerkil toplumlarda üreme sembolü olan fallus da 1 şeklinde sembolize edilir.

Bazı yazarlar göre 1 ayakta duran insanı da sembolize etmektedir. Bir için başka sembol açıklamaları da vardır. Güneş de bir tanedir ve bu yüzden Mutlak Bir’in sembolü olarak Güneş de kullanılmıştır.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. April 2010, 01:06 PM   #8
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Ben bu yazıyı okuyacağımı geçende rüyamda görmüştüm
Dejavu oldum yaaa... aynen daha önce okumuşum gibi geldi.

Ama matematiksel bakıldığında bir karmaşa çıkıyor

hani Allah 1 ben ise 7 milyarım (bütün insanlar aynı, gözlerimizin rengi farklı olsada gözyaşlarımızın rengi aynı, hepimiz peygamber soyundan geliyoruz, Ademin alibeytiyiz)

o zaman ben daha fazla oluyorum

1 den kasıt belli, bana ortak koşmayın diyor.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, bir, dir, nasıl, peki