hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DEVLET VE İDARE > Biat/İtaat sözü vermek

Seçenekler Stil
Alt 29. August 2012, 03:38 PM   #11
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kardeşim,

Yusuf a.s. kıssasındaki hırsızlık olayının ve Yusuf a.s.ın konumunun, bizim hırsızlık konumuzdan farklı molduğunu unutmayın lütfen...

Eğer, aynısını düşünüyorsanız, kardeşin; nasıl alıkonulduğunu, ne kadar alıkonulduğunu ve sonra nasıl serbest bırakıldığını da düşünerek kurandaki el kesme cezası yerine uygulanıp, uygulanamayacağını bir daha gözden geçirmenizi rica ediyorum.

Bunları özel olarak dikkate aldığınızda, hırsızın elinin kesilme cezası yerine uygulanamayacağını, böyle düşünmekle hata yapmış olduğunuzu göreceğinizi düşünüyorum.

saygılarımla...
aorskaya
Biraz ağır olacak ama hırsızlığın "kılıçla el kesme" diye bir cezasının olmadığını görmeniz için içinizde biraz İNSANLIK biraz ADALET olması yeterlidir. Kuran her nabza göre şerbet içerir. Mümin insanın imanını artırır ama sapmışın sapmışlığını artırır. Bu reddedenler için söylenmiş gibi gözükse de bu şekilde yani sizin gibi anlayışları da kapsar. Kitap okurken gözünüzü ve okuduklarınızı anlayan aklınız haricinde mantığınızı, kalbinizi ve insanlığınızı da kullanın.

Size ödev vereyim, biraz araştırın. İddialarınızdan vazgeçmeniz için biraz BİLGİLENMEK yeterli olur.

- "EL" sözcüğü ile ilgili mecaz ifadeleri Kuran'dan araştırın.
- "EL" sözcüğü ile ilgili mecaz ifadeleri biliyorsanız Arapçadan, bilmiyorsanız Türkçe'den araştırın. Mesela ELİ UZUN ne demektir araştırın. Böyle onlarca mecazi ifade var hepsini bulun.
- Hırsızlık mı daha büyük günahtır zina mı yetim malı yemek mi, zimmetine para geçirmek mi? Ayet ile gösterin.
- El kesmek mi daha şiddetli bir cezadır 100 celde mi?
- Mecaz olmayan ifadeye gelirsek, Yusuf 31 e göre Yusufu gören kadınlar bilekten ellerini kılıçla koparmışlar mıdır?

Size ve uydurduğunuz insanlık dışı hükme hem hukuk hem dilbilgisi hem lisani yönden çok daha fazla eleştiri sunabilirim. Sizin ise insanlığınızı arkaplana atarak gördüğünüz gibi anlamaya çalışmak haricinde tek bir deliliniz yok. İşyerinde çırağınıza "o çocuğu sevmiyorum, buraya çok sık geliyor, ayağını kesin artık" derken dikkat edin de çırağınız eline kılıç geçirip "patronum emretti" diye gidip adamın ayağını kesmesin. Normalde o cümle öyle anlaşılmaz ama çırağınız cümleyi anlarken belki insanlığını kullanmamış sadece duyduğunu yapmıştır. Sizi de cinayete azmettirme suçlaması ile almak lazım öyle bir durumda.
Korkmayın böyle bir şey olmaz, çünkü insanlar insanlığa ters bir şey duyduklarında mecazi anlamaya meyillidirler. Yani Türkçe bilmeyen çat pat yeni öğrenmiş birine bile söyleseniz mecazi anlar veya görünüşte anlamasına rağmen "anlamadım" der hükmün açıklanmasını ister.

Konu Zinedov tarafından (29. August 2012 Saat 03:40 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Zinedov Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2012)

Bookmarks

Etiketler
korkar, müslüman, neden, nedir, şeriat, şeriattan