hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 28. March 2013, 06:22 AM   #21
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
Degerli Fers Kardesim,
ne demek savunmasiz kalb ve okun gereksiz yere kasten kalbi delmesi?
Siz atilan okun mesuliyetlisini mi soruyorsunuz halen? Duyan da zannedecek halsizligi en büyügü isleniyor, müsrikler eli kolu baglanmis kursuna diziliyor. EU mahkemesindemiyiz ki suclu ariyoruz. Bizler olacagiz O'nun mahkemedesinde hesaba cekilecek.
ben neredeyim siz neredesiniz, belliki neden bahsettiğim hakkında bilgi sahibi değilsiniz, ya da öyle işinize gelmiş kendi kendinize öfkenizle muhatap olmuşsunuz...
benim sorumun muhatabı herhangi bir kur an ayeti değil kişinin kendi yorumuydu, öyle gören/görmek isteyen ya da göstermeye çalışan sizsiniz...

yorumlarınız, yorumlarımı yanlış anlayıp ya da evirip çevirip öfkenizle harmanlamaktan öte değil...

paylaştığınız/inandığınız meallere gelince, kur anla alakaları olduklarını düşünmüyorum, onlar üzerinden yapılan yorumlar sizi bağlar...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. March 2013, 08:45 AM   #22
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Kuran sadece yol gösterici

Kurana yaşam şifresi olarak bakmayın derim, değişik anlamlar yüklemek Kurana, kendimize yaptığımız bir haksızlık olsa gerek değil mi ?

Herşeyin bilgisi Kuranda değil olmasıda beklenemez çünkü Kuranın amacı belli Yol göstermek,herşeyin bilgisini bulabileceğimiz bir kitap olarak inmediki

Bizede inmedi 1400 yıl önce birkaç arap aşiretin olduğu küçük bir kente indi onların alayabileceği şekilde indi. Aradan 1400 yol geçti. Bu 1400 yılda dünyanın nasıl değiştiğine bakın insanların neler bulduğuna bir bakın ve tüm bu değişikliklerin 7-8 bin yada daha eskilerden gelen bilgilerin harmanlanması ile oluştuğunu gözardı etmeyin.

Sonra siz Kuranı 1400 sene önceki Arapların bilgisiyle okumaya çalışın Okuyamazsınız Anlayamazsınız. Onlara sorsanız ne olacak siz daha çok şey biliyorsunuz onlardan onlar size yol gösteremez. Ama maalesef biz hala onların bize yol göstermesini bekliyoruz.
Eğer 1400 sene önce yaşayan insanlar bize yol gösteriyorsa ve biz onlar ne derse inanıp kabul edip yönümüzü çiziyorsak bu 1400 sene boşuna geçmiştir derim ben.
Onların doğruları kendilerine bizim doğrularımız bize

İbrahim yanında Kutsal bir kitap olmadan bulmadı mı Allahı (tabi okuduğum mealler doğruysa) Nereye baktı ? Nasıl baktı ?
Güneşe baktı, Aya baktı Ateşe baktı Taşlara baktı. Ne buldu hiç bir şey ve anladıki yanlış yere bakıyordu ve oda yüzünü Allaha çevirdi okumadan bilmeden.

Şimdi siz Güneşe bakarak, Aya bakarak ve taşlara bakarak mı Allahı bulursunuz yoksa Atoma bakarak mı ? Galaksilere bakarak mı ? Beyine bakarak mı ?
Eğer İbrahimin doğaya baktığı gibi bakarsanız MEhtaplı gecelerde dolaşır güneşli günlerde denize girer pırlanta elmas için kuyumcularda alış veriş yaparsınız.

O zaman Allahın ayeti olan yaşama bakmak gerekli Dinamik bir ayet sürekli gelişen bizi bu günlere getiren bu bilgi birikimine bakmak gerekir. Kuranıda bu bilgi ile okumak gerekiyor.

Yolun göstericisi belli onun ışığında yürümüye devam.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. March 2013, 09:02 AM   #23
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben neredeyim siz neredesiniz, belliki neden bahsettiğim hakkında bilgi sahibi değilsiniz, ya da öyle işinize gelmiş kendi kendinize öfkenizle muhatap olmuşsunuz...
benim sorumun muhatabı herhangi bir kur an ayeti değil kişinin kendi yorumuydu, öyle gören/görmek isteyen ya da göstermeye çalışan sizsiniz...

yorumlarınız, yorumlarımı yanlış anlayıp ya da evirip çevirip öfkenizle harmanlamaktan öte değil...

paylaştığınız/inandığınız meallere gelince, kur anla alakaları olduklarını düşünmüyorum, onlar üzerinden yapılan yorumlar sizi bağlar...

satirlarimda "ÖFKE" mi varmis? Neden öfkeleneyim ki, yüz ifademi görmeden nasil karardir bu. Sayet kamera üzerinden okumus olsaydiniz dahi yüz ifademi öfkeli degilim.

Yanlis anlasildigim yerde lütfen uyariniz beni, biz quiz programinda degiliz burada sonunda bir araba yada villa kazanacak. Bildigim kadariyla birbirimizi KARDES taniyoruz ve o sekilde hitap ediyoruz birbirimize.

Üstelik her bir kardesimiz ilahiyet fakültesi mezunu degil burada. Sayet arapcam yok diye hic bir paylasimda bulunmamam lazim gerekiyorsa o zaman durum degisir, kapatir cenemi otururum yerimde. Bilen buyursun!

Ateist forumunda olsam anlarim terslenmeyi. Müminler birbirlerinin kardesidir biliyorum ben, demek onu da yanlis ögrenmisim

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. March 2013, 09:19 AM   #24
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Merdem Kardeşim!
Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
satirlarimda "ÖFKE" mi varmis? Neden öfkeleneyim ki, yüz ifademi görmeden nasil karardir bu. Sayet kamera üzerinden okumus olsaydiniz dahi yüz ifademi öfkeli degilim.

Yanlis anlasildigim yerde lütfen uyariniz beni, biz quiz programinda degiliz burada sonunda bir araba yada villa kazanacak. Bildigim kadariyla birbirimizi KARDES taniyoruz ve o sekilde hitap ediyoruz birbirimize.

Üstelik her bir kardesimiz ilahiyet fakültesi mezunu degil burada. Sayet arapcam yok diye hic bir paylasimda bulunmamam lazim gerekiyorsa o zaman durum degisir, kapatir cenemi otururum yerimde. Bilen buyursun!

Ateist forumunda olsam anlarim terslenmeyi. Müminler birbirlerinin kardesidir biliyorum ben, demek onu da yanlis ögrenmisim

Selam ve dua ile.

Sitemizin kuralları içerisinde "Arapcası olmayanlar paylaşımda bulunamazlar diye bir kuralımız yok.

Siteye üye olurken uyulması sözü verilen Kurallara uyan her üye yazı yazabilir.

Hepimiz de kardeşiz. Allah'a kul olabilme sevdası ile Allah'ın Hakk dinini öğrenmek için buralardayız.
Hepimiz de bilgilerimizi kur'an süzgecinden geçirerek doğrulamak için buralardayız.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
merdem (29. March 2013)
Alt 28. March 2013, 09:35 AM   #25
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Sagolun Degerli Kardesim Dost1,

Belki arapcam yetmez ama, müsaade ederse Degerli Kardeslerim, Türkce bir ögütte bulunayim:

Insanlari anlamayan Kur'an'i hic anlayamaz. Insanlara saygi ve sevgi ile davranmayana Kur'an yabanci kalir, isterse arabin kendisi olsun! Anladiklarini zannettikleri kelimelerde kalir, kalbe inmez. Ben bir kac ateist forumlarini yokladim, kendilerini müthis olarak Kur'an'dan anladiklarini zannediyorlar, sahane tefsirler yapiyorlar. Gelin görün ki anlatilanlar sadece dillerinin ucunda kaliyor, vücutlarinin geri kalan hücrelerine ulasamiyor Zikr.

Bilgi hususunda kibirlenmeye de lüzum yok. Ilmi veren de Allah'tir.

Selam ve dua ile.
Alt 29. March 2013, 07:14 AM   #26
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
Bilgi hususunda kibirlenmeye de lüzum yok. Ilmi veren de Allah'tir.
Ben bir kac ateist forumlarini yokladim, kendilerini müthis olarak Kur'an'dan anladiklarini zannediyorlar, sahane tefsirler yapiyorlar
nereden nerelere gelindi, hayret demek yeterliyse dedim gitti,
bir çırpıda götürülüp ateist sitelerine yapıştırıldı muhabbet...
her neyse, sayın merdemin ifadelerinin muhatabı olan "arapça uzmanı, ilim irfan sahibi olduğunu sanan kendini beğenmiş kibirli muhteremler" düşünsün...

hayırlı geceler...
Alt 29. March 2013, 07:30 AM   #27
Fers
Uzman Üye

Alıntı:
Sonra siz Kuranı 1400 sene önceki Arapların bilgisiyle okumaya çalışın Okuyamazsınız Anlayamazsınız. Onlara sorsanız ne olacak siz daha çok şey biliyorsunuz onlardan onlar size yol gösteremez. Ama maalesef biz hala onların bize yol göstermesini bekliyoruz.
Eğer 1400 sene önce yaşayan insanlar bize yol gösteriyorsa ve biz onlar ne derse inanıp kabul edip yönümüzü çiziyorsak bu 1400 sene boşuna geçmiştir derim ben.
İbrahim yanında Kutsal bir kitap olmadan bulmadı mı Allahı (tabi okuduğum mealler doğruysa) Nereye baktı ? Nasıl baktı ?
bu bir yorum, o da bu muhabbete yeterli...
Alt 29. March 2013, 08:46 AM   #28
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bu bir yorum, o da bu muhabbete yeterli...

Degerli Kardesim Fers,

anlasamadigimiz mesele nedir? Benim Ibrahim Peygamber yoluyla Rabbime yönelmedigimi nereden biliyorsun?

Yarim yumalak, hece hece tekrar tekrar bir kac kere Kur'an-i Kerim okudum, marifettir dedim yazildim hatim forumlarina. Ne arapcasini anladim nede meallerini. Ne mezheplerin niyetlerini. Allah'a ulasmak/inanmak gerekiyorsa ben kendim de ulasirim dedim ve her bir seyi bir kenara biraktim. Ne mal-mülk, ne evlat sevgisi, ne de dünya güzelligi lazimdir dedim ( gerci eli yüzü düzgün bir evde oturmak lüks olmasa gerek diye düsünüyorum/ihtiyactir ) yaptigim ettigim her bir seyi Allah'in rizasina uygulamaya gayret ediyorum.

Kur'an in sözlüsünden/yazilisindan imtihan söz konusu olsaydi, herhalde cogumuz her bir isimizi gücümüzü birakir sadece Kur'an la ugrasirdik. Rabbimizin bunu bizden arzuladigini hic sanmiyorum. Hepimiz ruhbani olurduk. Melek degiliz ki, insaniz biz ve bir insan olarak geregi sekilde yasamamiz da bir ibadettir.

Hak hukuk cercevesi icinde gecim saglamak ta bir ibadettir. Zaten hakka hukuka uyan Rabbine uygunluk saglamis olur.

Arada bir sen Kardesim gibi cikip ta biri lap diye kafama vuruyor, yok o meal dogru degilmis yok bu meal yanlismis, yok anlayisim kitmis. Bir iki sene evveli olsaydi cahilligimle baslardim atismaya. Yine cahil olabilirim ama eski cahilligimle alakasi yok. Kendi kendime de meallendirebilirim arapca programlar ile, ama o mealler sekeri tuzu biberi limonu ayarsiz yemek listesine döner. Her malzemenin kullanis sirasi ve yeri vardi ki yemege tat versin.

Sende biraz sakin ol. Ögretmenleri al göz önüne a'dan haberi olmayan cocuklara nasil bir ögretim sunuyorlar, insanciklardan sonunda profesör, basbakanlar cikiyor. Sabir sabir sabir yine sabir.

Hic bir insan hic bir konuyu hic bir meslegi hic bir dili ve de hic bir bilgiyi tam anlamiyla kavrayamaz, her insan kendi ustasi oldugu ortamda bilgilidir. Nasil bir cöpcü bilgisayar programlanmasindan anlamazsa, bir dekan da bir cöpcü gibi ortalik temizleyemez.

Sen bir konuda bende üstün olabilirsin, bir baska kardesimiz baska bir konuda her ikimizden üstün olabilir.

Cihad'i örnek al, bilgilerini baskalarina ulastirdigin müddetce o da senin cihadin olur. Nasil ki sadaka/zekat verilenin kafasina carpmadan verilmesi ne kadar hayirli ise, bilgilerini de insanlarla celismeden iletmen senin icin o kadar hayirli olur.

Biz birbirimizi görmüyoruz ama bizi daima bir GÖREN/KAYIT eden var unutmayalim ve ona göre davranalim.

Selam ve dua ile.

Uff yine dolandirdim konuyu, sana da hayirli geceler Kardesim.
Alt 29. March 2013, 03:57 PM   #29
ates demir
Guest

Allah ın ipi imandan/emin/guvenilir olmaktan geçer.
Kaybedilecek en kötü şey güven duygusudur.
Güvenmediğimiz kişilerin sozlerini kaale almayız.
Her yerde aynı nickle yazıp verilmesi istenen bilgiyi vermek gerekir.
Farkli konularda insanlar birbirine ustun olabilir, cunku basiret gozlerde degildir. 2 farklı insanın aynı derede yuzmesi, aynı patikada yürümesi basiretlerinin aynı oldugunu göstermez.
Sevgiden once emniyet gelir.
Unutmayinki nebinin sifati Muhammed ul emin dir.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (29. March 2013)
Alt 29. March 2013, 07:36 PM   #30
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Dostlar.

1 ) İyisiniz, hoşsunuz, pek de muhteremlersiniz, de biriniz bana okunması gerekli ''kitap'' mı, Sayın Fers'in tanımı ile ''sistem'' mi (ben ayrıca 'melekût' da diyorum) daha önemli; yoksa okuma formülü olan ''kur'an'' mı? Birini ihmal edip diğerine mesela Kur'an'ı devamlı okumaya ve iletmeye ağırlık verilebilir mi?

2 ) 56-Vakıa:77-78'i nasıl anlıyorsunuz? lütfen açıklar mı sınız?

Benim yönümden ise: Ben ''Kitap'' ifadesinden (isterseniz 'sistem' isterseniz 'melekût' deyin) 5 duyumuz ile algıladığımız madde ve mevhum olarak, bilinen ve bilinemeyen her şeyi ve bunların özelliklerini anlıyorum. Bu bence İLİM'dir.
Kur'an'dan da yazılmış ve sıraya konularak toplanmış''mushaf''ı değil de, Kitap'ın özünün doğru okunması, içeriğinin, mânasının doğru anlaşılması yöntemi (adetullah ve sünnetullah) olarak anlıyorum. Bu da bence BİLİM'dir.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
kitap, kur