hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > AHLAK > İyi Ahlak > Sabır ve Dayanmak

Seçenekler Stil
Alt 23. July 2011, 09:28 AM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bakara 245
Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için Allah'a güzel bir borç verecek yok mu? Darlık veren de bolluk veren de Allah'tır. Sadece O'na döndürüleceksiniz.

Allaha borç mu verilir? Allah kullarına yapılan yardımı kendisine yapılan yardım olarak değerlendiriyor. Sıkıntılı zamanda kullarına yapılan yardım Allaha borç vermek kapsamına griyor.

Keza peygamber ve müminlerin uğruna savaşmayı Allah kendisi yolunda savaşmak olarak belirtiyor.

Bakara 246
Musa'dan sonra, Beni İsrail'den ileri gelen kimseleri görmedin mi? Kendilerine gönderilmiş bir peygambere: "Bize bir hükümdar gönder ki (onun komutasında) Allah yolunda savaşalım" demişlerdi. "Ya size savaş yazılır da savaşmazsanız?" dedi. "Yurtlarımızdan çıkarılmış, çocuklarımızdan uzaklaştırılmış olduğumuz halde Allah yolunda neden savaşmayalım?" dediler. Kendilerine savaş yazılınca, içlerinden pek azı hariç, geri dönüp kaçtılar. Allah zalimleri iyi bilir.

yukarıdaki ayette yurtlarından çıkarılmış millet uğruna savaşmayı gösteriyor

Âl-i İmrân 146
Nice peygamberler vardı ki, beraberinde birçok Allah erleri bulunduğu halde savaştılar da, bunlar, Allah yolunda başlarına gelenlerden dolayı gevşeklik ve zaaf göstermediler, boyun eğmediler. Allah sabredenleri sever.

Nisâ 74
O halde, dünya hayatını ahiret karşılığında satanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse biz ona yakında büyük bir mükafat vereceğiz.

Sonuç olarak Allah uğruna savaşmak tıpkı Allaha borç vermek gibi millet yada ulus uğruna yapılıyor.

Nisâ 75
Size ne oldu da Allah yolunda ve "Rabbimiz! Bizi, halkı zalim olan bu şehirden çıkar, bize tarafından bir sahip gönder, bize katından bir yardımcı yolla!" diyen zavallı erkekler, kadınlar ve çocuklar uğrunda savaşmıyorsunuz!

Şimdi Allahın türk milletine gönderdiği rehber Atatürkün yazısına tekrar bakalım.

Hayatımın bütün devrelerinde olduğu gibi, son zamanların buhranları ve felâketleri arasında da bir dakika geçmemiştir ki, her türlü huzur ve istirahatimi, her nevi şahsî duygularımı milletin kurtuluşu ve mutluluğu adına feda etmekten zevk duymayayım. Gerek askerî hayatımın ve gerek siyasî hayatımın bütün devir ve bölümlerini işgal eden mücadelelerimde daima hareket kuralım, millî iradeye dayanarak milletin ve vatanın muhtaç olduğu gayelere yürümek olmuştur.

M.Kemal ATATÜRK

Millet uğruna??? Yani Allah yolunda.. Yani?

O sabredenler, kendilerine bir bela geldiği zaman: Biz Allah'ın kullarıyız ve biz O'na döneceğiz, derler.

savaş sadece cephede olmaz, bunu Allah başka bir ayette söylüyor..
Böyleyse Allah için milletimiz için Cihad etmeliyiz.

Doğuda milletimiz ABD ve ingilterenin oyununa geliyor, iç savaşlar ve diğer kötü niyetli bozguncular kollarını sıvıyorlar. Ortadoğuda pek çok devlet bir bütün Osmanlıdan ayrılmanın bedelini ödüyor.. Bu karışıklık içerisinde Halkımıza islamın emirlerini anlatmalıyız.

Camide yapmacıktan sahtecikten oynadıkları oyunları değil. İslamın hayatın gerçeklerini. ve böylece belki sınırlarımıza teknolojik nöbetçiler araçlar koyup bildiğimiz ve bilmediğimiz düşmanlardan korunabiliriz.

Memlekete millete hizmet Allaha hizmettir.
Dizilerle, çalgı çengilerle kandırılan halkımızı bekleyen en büyük sorun ise süper güç ABD nin sınırımıza konuçlanmış, kendi milletimizi kışkırtıyor olması ve onunla beraber bizi sırtımızdan feci şekilde vurması tehlikesi var,... olmaz olmaz diyenler yada oturup sadece tarihiyle övünen böbürlenen boş insanlar hüzmesini uyandırmak lazım.

peki nasıl?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (30. July 2011)
Alt 24. July 2011, 09:28 AM   #12
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Sabır, etkiye karşı gösterilen tepkidir. Zorluğa mukavemet etmektir... Kuru kuru geçmesini beklemek değil...
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (30. July 2011)
Alt 13. August 2011, 04:21 AM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

IMMANUEL KANT
(1724 - 1804)

* Uçarken havayı kesen ve onun direncini hisseden kuş, bunu havasız (vakum) yerde daha iyi yapabileceği kanısına kapılabilir.

evet, yani gittiğimiz yolda zorluklar yoksa o yol bizi hiçbir yere götürmüyordur.

Kantın da anlattığı gibi, kuşu uçuran onun uçmasını sağlayan şey aslında onun karşı koyduğu havadan başkası değildir.

Allah inşirah suresinde zorluklarla beraber kolaylıkların olduğunu bu nedenle yorulmamızı, zorlanmamızı ve bir işi bırakınca diğerine koşmamızı emreder.
Yine farklı ayetlerde yılmadan çabalamamızı anlatırken diğer ayetlerle bağlantı kurulunca aslında bu zorlukları Allahın bizlere verdiğini, musibetlerin onun katından bilinçli olarak geldiğini görürüz.

Çektiğimiz fikir sancılarından, sorgulamalardan tutun da maddi sıkıntılara kadar hepsi musibettir ve Aslında bizi uzaklara uçuran, ufuklarımızı anlayışımızı açan şey de budur.

Niçenin dediği gibi "seni öldürmeyen şey seni güçlendirir" sana her zaman artı değerler katar.

Daha pek çok akıllı tecrübekar insanın sözlerinden alıntı yapmak mümkün... Ayrıca Kuranda bu konuda çok fazla ayet var.

----------------------------------------------------

Neden böyle bir konuyu paylaşıyorum...

Ben küçüklüğümden beri sabrın diz çöküp oturmak olduğuna zorla inandırılmış ve böyle yaptıkça sevgiyle ödüllendirilmiş birisiyim. Bana hayatta zorluklara karşı mücadele etmeyi dahası bu zorukların aslında bizi kuşlar gibi uçurduğunu ve onlarla mücadele etmemi sevmeyi kimse öğretmedi. Bana şeyhimden gelene razı olmam, fazla sorgulamamam, ve belalara tekamul etmem sabır olarak öğretildi.

ve biliyorum ki benim gibi yetişmiş binlercesi var. Sümsüklüğü, miskinliği (kuranda tam aksi bir fiil farz olmasına rağmen) marifet gibi öğreten ve öğrenen binlercesi.

Bize hayatta mücadele etmeyi değil, en ufak sıkıntılara bile pes edip Allahtan hatta onun ortağı olan evliyalardan çözüm beklememiz emredildi. Ama eğer öyle olsaydı Allah sorunu daha baştan yaratmazdı.

------------------------------------------------

Sabrın ne olduğunu öğrenmek için çok dua ettim ve fikri sıkıntı çektim. Meper bu sıkıntılarım; uçmaya çalışırken karşı koyduğum hava imiş. Olmamasını herşeyi daha en baştan biliyor olmayı tercih ederdim ama o zaman vakumlu ortamdaki kuşun çırpınışlarından farkım kalır mıydı?

ÇÜNKÜ;
Çünkü sabretmek Allahın en önemli emri. Zorluklara direnerek uçmak, Rabbimin en başta emrettiği şey. Asıl kim sabretmeyi bırakırsa dinini yıkmış olur. Hamdolsun.

Şimdi gerçekten düşünüyorum da, benim müslüman kardeşim mollo hüseyin mi? yoksa Kant mı? Bana sabrı tavsiye eden hangisiydi?

İki sure yazıyorum. sanırım aynı zamanda bunlar necm de.

Öğüt alın.
Ders çıkarın.
Keyifle okuyun. Kuranı anlamak çok güzel, çünkü ancak anladıkça yaşayabilirsin.

İnşirâh SURESİ

1. Biz senin göğsünü açıp genişletmedik mi?
2. Yükünü senden alıp atmadık mı?
3. O senin belini büken yükü
4. Senin şanını ve ününü yüceltmedik mi?
5. Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.
6. Gerçekten, zorlukla beraber bir kolaylık daha vardır.
7. Boş kaldın mı hemen (başka) işe koyul,
8. Yalnız Rabbine yönel.

Asr SURESİ

1. Asra yemin ederim ki
2. İnsan gerçekten ziyan içindedir.
3. Bundan ancak iman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabrı tavsiye edenler müstesnadır.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:

Bookmarks

Etiketler
nedir, sabır