hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 31. December 2010, 08:43 AM   #21
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Ebu,,, peygamberimiz hata yapmıştır,,, Allah ona hata yaptın düzelt diye vahiy göndermiştir.. Bakın Kurandan dahi haberiniz yok, sözlerinizle insanları bari dinden çıkarmayın... Peygamberin pek çok hata yaptığı ama Allahın "düzelt kendini" dediği ve doğruyu indirdiği ayetler var...

En basiti savaşta esir alma konusudur... Peygamber hadis söylemiş ama Allah o hadisi tenkit etmiş ve peygambere yakışmayan bir hareket olduğunu söylemişti..

Ama bu saatten sonra artık kesin olarak anladımki sizin kurandan da haberiniz yok... Ben sizi daha bilgili olarak düşünmüştüm ilk etapta kaynak felan sorunca... neyse ben bundan sonra daha konuşmaya gerek olduğunu sanmıyorum,,, kıvırılabilecek tüm kapılarınız kapanmıştır,, artık eski batıl inancınızdan tutunabileceğiniz hiç bir deliliniz kalmadı,,, bende bir zamanlar sizin düştüğünüz çıkmaza düştüm... şimdi bir kenara çekilip daha iyi düşünme zamanı,,,

Acaba sözde islamı yada dini mi savunuyorsunuz??? yoksa kendinizi mi???
adaletli, doğru kararı vermek hakikaten çok zor,,,
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. December 2010, 08:48 AM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

birde yanlış anlaşılmasın,,, peygamberin hatalarının iyi niyetten dolayı olduğuna inanıyorum. Çünkü o günah ve kusurları affedilecek. Yani o hata yaptı diyince akılda kötü zan kalmasın,,, sadece dini hükmü kendi kafasından koyamaz demek istiyorum..

zaten onlarla (siz desem alınacaksınız, onlar diyorum) bizim en büyük farkımız budur,,,

Biz Kuranı Allah indirdi deriz,,, onlar peygamber getirdi diyorsunuz..
Aralarında fark var,,, eğer farkı anlayamazsanız, hadis rivayet sohbet şeyh lafı hepsi kuranla bir hatta daha derğerli gözükür.. Allah hidayet verene kadar...
Alt 31. December 2010, 09:16 AM   #23
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
birde yanlış anlaşılmasın,,, peygamberin hatalarının iyi niyetten dolayı olduğuna inanıyorum. Çünkü o günah ve kusurları affedilecek. Yani o hata yaptı diyince akılda kötü zan kalmasın,,, sadece dini hükmü kendi kafasından koyamaz demek istiyorum..

zaten onlarla (siz desem alınacaksınız, onlar diyorum) bizim en büyük farkımız budur,,,

Biz Kuranı Allah indirdi deriz,,, onlar peygamber getirdi diyorsunuz..
Aralarında fark var,,, eğer farkı anlayamazsanız, hadis rivayet sohbet şeyh lafı hepsi kuranla bir hatta daha derğerli gözükür.. Allah hidayet verene kadar...

Öncelikle Peygamberin hatasını ALLAHU Tealanın düzelttiği söylediniz.
Bu durumda düzeltilmemiş bir mesele varsa o hata değildir.
Biz peygamberlerin korunduğunu bildiriyoruz.
Ayrıca Perygamberin hüküm bazında sizin anladığınız gibi hata yapma ihtimali var ise.Ne olacak ben onu bırakıp sizin yada bir başkasının hata yapmayacağını var sayıp sizin görüşlerinizlemi hareket edeceğim.
ALLAHU Teala hata yapıp dine zarar verecek bir elçisine uyun dermi?

Âl-i İmrân 31
(Resulüm! ) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.
Âl-i İmrân 32
De ki: Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki Allah kafirleri sevmez.

Bunun gibi yüzlerce ayeti çöpemi atacağız sizin anladığınız manada hata eden bir peygamber olduğunda.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31. December 2010, 09:28 AM   #24
hiiic
Uzman Üye

o ayetlerdeki peygambere uyun ifadesi, peygamberin getirdiği vahye uyun demektir..

diğer konularda peygamber kendi öz sözü için hata yapıp yanılabileceğini söyemiştir,, bir savaşta su kuyusunun tutulması olayını biliyor musunuz? yada daha önce konuyla ilgili hadislere bakınız...

DELİL;

Allah’ın elçisinden sözlerini yazmak için izin istedik, bize izin vermedi.
Tirmizi, Es Sunan, K. İlm 11

Biz hadis yazarken Hz. Peygamber yanımıza geldi ve “Yazdığınız şey nedir?” dedi. “Senden işittiğimiz hadisler” dedik. Hz. Peygamber: “Allah’ın kitabından başka kitap mı istiyorsunuz? Sizden evvelki milletler Allah’ın kitabı yanında başka kitaplar yazdıkları için yoldan çıktılar.”
El Hatib, Takyid 33

Ey insanlar ateş tutuşturuldu ve karanlık gecenin parçaları gibi fitneler yakınlaştı. Allah’a yemin ederim ki aleyhimde tutunacak bir şeyiniz yoktur; Kuran’ın helal kıldıkları dışında bir şeyi helal kılmadım. Kuran’ın haram kıldıkları dışındakileri de haram kılmadım.
İbni Hişam Siret 4 sayfa 332

Allah bazı farizalar vazetmiştir, onları aşmayın. Bazı hadler koymuştur, onlara yaklaşmayın. Bazı şeyleri haram kılmıştır, onları yapmayın. Bazı şeyleri de unutmaksızın size rahmet olması için hatırlatmamıştır, onları da araştırmayın.
Mahmud Ebu Reyye,
Muhammedi Sünnetin Aydınlatılması, sayfa 403

Allah’ın kitabında helal kıldığı helal, haram kıldığı haramdır. Hakkında sustuğu ise serbesttir. Allah’ın serbest bıraktıklarını kabul edin ve bilin ki Allah hiçbir şeyi unutucu değildir.
Ebu Davud K. Etime 39/Tırmizi K. Libas 6
İbni Mace K. Etime 60/El-Müracaat sayfa 20

Peygamber’imiz Medine’ye geldiğinde Medineliler hurmayı aşılıyorlardı. Peygamber’imiz “Ne yapıyorsunuz?” diye sordu. Onlar “Biz bunu yapardık.” dediler. Peygamber’imiz “Belki yapmazsanız daha iyi olur.” dedi. Onun sözüne uyarak bu işlemi terk ettiler de hurma ürün vermez oldu. Bu durumu Peygamberimiz’e hatırlattıklarında kendilerine şöyle buyurdu: “Ben ancak bir insanım. Size dininizle ilgili bir şeyi emrettiğimde onu alın. Kendi görüşümden bir şeyi emrettiğimde ise ben ancak bir insanım.”
Müslim, K. Fazail 140 / İbni Hanbel 3/152

Peygamber’imiz Bedir’de suyun yakın olduğu bir yeri ordugah olarak seçmişti. Sahabeden el Habbab b. el Munzir O’na şöyle dedi: “Ey Allah’ın elçisi, burası bize laf düşmeyecek şekilde Rabbinin senin için seçip yerleştirdiği bir yer midir? Yoksa o bir görüş, öneri ve harp hilesi midir?” Allah’ın elçisi cevaben “ Aksine o bir görüş ve harp hilesidir.” dedi. Bunun üzerine el Habbab: “Burası hiç de iyi bir konak yeri değildir. Kalkıp karşımızdaki topluluğa en yakın suyun başına karargah kuralım. Sonra orada bir kuyu kazıp suyu depolayalım da biz içelim, onlar içmesinler.” dedi. Peygamber’imiz: “Doğru söyledin.” dedi ve onun söylediğini yaptı.
İbni Hişam, es Sireh c.1 sf.620/ Taberi-et Tarih c.2 sf.144

Ben ancak bir insanım. Sizler aranızdaki davaları bana getiriyorsunuz, umulur ki bazılarınız delillerini diğerlerinden daha iyi dile getirirler de ben duyduğum üzere onlar lehinde bir hükme varırım. Kime (haksız yere) kardeşinin hakkından hüküm verirsem, o kardeşinin hakkı olan bu şeyi kesinlikle almasın. Haksız yere alan için ancak ateşten bir parça ayırırım.
El Kadı Iyaz, Eş Şifa, c.2 sf.179

“Bilin ki; Kuran’dan başka bir şey eken, ektiğini biçerken belalara uğrar. Artık siz de O’nu ekin, O’na uyun. Rabbinize O’nu delil edin, nefislerinize O’nu öğütçü yapın. Kendi reyleriniz O’na uymazsa reylerinizi (yorumlarınızı, seçiminizi) töhmetleyin, dilekleriniz O’na aykırıysa dileklerinize hıyanette bulunun.”
Nehcül Belağa sayfa 55
HALİFELER

Ebubekir, Peygamberimiz’in vefatından sonra halkı toplamış ve onlara şöyle demiştir: “Sizler Allah’ın elçisinden farklı hadisler naklediyorsunuz. Bu durumda sizden sonrakiler daha büyük anlaşmazlıklara düşecektir. Allah’ın elçisinden hiçbir hadis nakletmeyin. Sizden hadis nakletmenizi isteyenlere deyiniz ki: İşte Allah’ın Kitabı, aranızda onun helalini helal kılın, haramını haram görün.”
Zehebi, Tezkiratul Huffaz 1/3, Buhari 1.cilt

Hz. Osman çok hadis nakletmelerinden dolayı Ebu Hureyre’yi Devş dağlarına göndermekle, Kab’ı Kırede dağlarına sürgün etmekle tehdit etmiştir.
Tahzırul Havas 10b.

Şeddad, İbni Abbas’a “Hz. Peygamber bir şey bıraktı mı?” diye sordu. O da “Sadece Kuran’ın iki kapağı arasında olanları bıraktı.” cevabını verdi.
Buhari K. Fezailul Kuran 16; Müslim K. Fezailus Sahabe 30,31
Ebu Davud K. Fiten 1, Tırmizi K. Fiten 43

İbni Abbas hadis yazmayı yasaklar ve şöyle derdi: “Sizden önceki ümmetlerin sapmaları bu şekilde kitaplar vücuda getirmek yüzünden olmuştur.”
İbn Abdül Berr, Camiul Beyanil ilm 1/63-68

Abdullah bin Mesud elinde bir hadis sayfasıyla geldi. Sonra su isteyerek yazıları sildi, sayfanın yakılmasını emretti ve şunu söyledi: “Allah kime bir hadis sayfasının yerini bildirirse ve o da beni bundan haberdar ederse Allah’a yemin ederim ki, Hindistan’da dahi olsa o hadisi arar bulur ve yok ederdim.
Ebu Reyye, Muhammedi Sünnetinin Aydınlatılması s. 27

Hz. Ali minberden şu hutbeyi veriyordu: “Yanında hadis sayfaları bulunanlar gidip onları yoketsinler. Zira halkı helak eden olay, alimlerin naklettikleri hadislere uyarak Kuran’ı terk etmeleridir.”
bn Abdülberr, Camiul Beyanil İlm

Birgün Hz. Ali’ye gelirler ve “Halk hadislere dalmış.” derler. Hz. Ali sorar: “Gerçekten öyle mi?” “Evet” derler. Peygamber’den işittim ki gelecekte vuku bulabilecek bir fitneden söz ediyordu. “O fitneden kurtuluş nedir, nasıldır?” diye sordum. Resullullah dedi ki: “Kurtuluş Kuran’dadır. Çünkü sizden öncekilerin haberleri de, sizden sonrakilerin haberleri de, aranızdakilerin hükmü de ondadır. O gerçek ile yalanı birbirinden ayıran kesin bir hükümdür, şaka ve boş söz değildir. O’nu terkeden her zorbanın Allah boynunu kırar. Hidayeti, doğru yolu O’ndan başkasında arayanı Allah sapkınlığa düşürür.

O, Allah’ın en sağlam urganıdır. O, hikmetle dolu Kuran’dır. O en doğru yoldur. O, boş arzuların haktan saptıramayacağı, dillerin, karıştırıp belirsiz edemeyeceği, ilim adamlarının doyamayacağı, çok tekrarlanılmasından bıkılmayan, ilginç özellikleri bitip tükenmeyen bir kitaptır.”
Sünen-i Tırmizi/Darimi

şimdi siz bu hadisleri çöpe atmış olmaz mısınız??

ama ben bunun peşine ne soracağınızıda biliyorum artık,,,hep aynı yerde döndüğümüz için diceksiniz ki hadisleri neden delil gösteriyorsun hani inanmıyordun hani bilmem ne bööö felan..

eğer yukarıdaki hadisler doğruysa lütfen onlara uyunuz
hayır yukarıdaki hadisler hatalıysa, demekki hadislerde hata olayı vardır bu sebeple bilmediğiniz otu yemeyiniz.

en iyisi Kurana uyunuz... zaten en iyiside odur..

dipsiz bir kuyu gibi bitmez bu işin sonu yok,, gerçekten Allahın hidayet vermediğine karşı kul çok aciz bunada aynel yakin iman ettim
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (31. December 2010)
Alt 31. December 2010, 09:47 AM   #25
ebu Maruf
Uzman Üye

ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Hadîslerin yazılmasına ruhsat veren, yazıldığını gösteren rivâyetlere gelince, bunlar da çoktur Bunlardan biri, yazdığı hadîsler, kitap halinde sonraki nesillere intikal eden Abdullah İbnu Amr (radıyallahu anh)´a aittir Der ki:
Hadîslerin Yazılmasına İzin Veren Rivayetler
"Ben Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´den işittiğim şeyleri ezberlemek arzusuyla yazıyordum Kureyş beni menederek: "Sen Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)´tan her duyduğunu yazıyorsun, halbuki Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir insandır, öfke ve rıza, her iki hâlde de konuşur" dediler Bunun üzerine yazmaktan vazgeçtim Ancak durumu da Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´e arzettim Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) parmağıyla mübârek ağızlarına işâret buyurarak:

"Yaz, dedi Nefsimi elinde tutan Allah´a kasem ederim, buradan haktan başka bir şey çıkmaz"

Abdullah İbnu Amr, (radıyallahu anh)´ın sistemli şekilde hadîs yazdığını te´yid eden bir rivâyet Ebu Hüreyre (radıyallahu anh)´ye aittir ve üstelik Buhâri´de kaydedilmiş bulunmaktadır Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) şöyle buyurur: "Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´den çok hadîs (bilmede) Abdullah İbnu Amr hâriç, bana yetişen yoktur O, beni geçer, zira o yazardı, ben ise yazmazdım"

Hadîslerin yazılması hususunda ruhsat ifade eden rivâyetler bundan ibâret değildir Hâfızasından şikâyet edenlere Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)´ın: "Sağ elinizi yardıma çağırın", "İlmi yazı ile bağlayın" gibi tavsiyeleri, bazı konuşmaların yazılı metnini isteyenlere yazılı verilmesi, hepsi de hadîsten ibâret olan -uzunluğu birkaç satırdan bir kaç sayfaya ulaşan- ve sayısı 300´ü bulan pek çok "mektup (yani yazılı vesika)" ların varlığı Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´in, hadîslerin yazılması hususundaki ruhsatına yeterli delillerdir[30] Sadece mektuplar değerlendirilse bile Hz Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)´in Kur´ân´dan başka bir şeyin yazılmasına sistematik, ısrarlı bir muhalefette bulunmadığı, tam tersine, medenî hayatta yazının geniş çapta kullanılmasına büyük ehemmiyet verdiği anlaşılır [31]

[30] Hadîslerin yazılmasıyla ilgili hadîsler için bkz 7734-7740 numaralı hadîsler (İbrahim Canan)

[31] İbrahim Canan, Kutub-i Sitte Tercüme ve Şerhi, Akçağ Yayınları: 1/27-28

Bu durumda yazılmamasını rivayet eden şahıs hem hadislerin naklinin yasak olduğunu belirtip hemde naklederek yalancılık yapıyor yada bu olay Kuranın muhafazası için önceden yasaklanmış sonradan serbest bırakılmıştır.
NAkleden kişiyi şahsen tanımadığımıza göre onun yalancı olduğunu belirtmemiz doğru olmaz zira ulema mümin olarak kabul edip şahitliğine mutmain olmuş.
O halde ikinci ihtimal söz konusu.
Eğer yalancı birisi ise zaten sözüne güvenilmez buda rivayetin şüpheli olduğunu gösterir.
Alt 31. December 2010, 10:30 AM   #26
hiiic
Uzman Üye

peygamberiniz buhariyle hayatta başarılar,, kitabınız sahihi buhari, mülim, başka kimler var?
bir sürü kitabınız var sizin, vatikandakiler gibi,, başarılar diliyorum arkadaşım,, yolunuz açık olsun...

Keşke aklınızı kullanabilseydiniz ama önünüze set çekili göremezsiniz artık... Keşke Kuranın üstünlğünü kabul etseydinizde bu diğer kitaplarınızdan aklansaydınız.. neyse bana düşmez, Allah sana daha yakın.. arınmanda beni ilgilendirmez ahiretinde,, ben kendi derdimdeyim.
Alt 31. December 2010, 10:55 AM   #27
hiiic
Uzman Üye

Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Kim keleri ilk darbede öldürürse ona yüz sevap yazılır. İkinci vuruşta öldürürse daha az kazanır. Üçüncü vuruşta ise bundan da az sevap kazanır." (Müslim, Selam 147 (2240); Metin Müslim'den alınmadır. Ebu davud, Edeb 175, (5263, 5264); Tirmizî, Ahkâm 1, (1482). Bazı Tirmizî tertibinde Sayd bölümünde 13. babta.)

Pek saygı değer din (islam değil) mensupları, pek yakında kertenkele satışlarımız başlayacaktır.. kabe etrafında klosu 800 tlden kertenkele satacağız,, bir vuruşta öldürmek isteyenler için önceden yaralanmış ve tek vuruşluk canı kalmış kertenkeleler mevcuttur,,, kataloğumuzu isteyiniz...

Hureyreye hureyrelemece nakliyat gıda ltd şirketi.
Dini bizimle yaşayın,,, hadis lerle mutlu bir sapıklığa giden yolda hizmetinizdeyiz.

Allahım yarabbim yaaaa, sen sabır ver,,, bide üsteliyorlar, alın işte sapıksınız sapık...
din diye bi saçmalığa tutulmuşsunuz, haberleri olmadan dinden de çıkıyorlar...
türlü misallerle anlattık ama yok hala nato kafa nato mermer... ha odunu al konuş (odun bi süre sonra ağlar secdeye kapanır) bunlarda tık yok yine aynı yine aynı... anlamadım ki ben bu işten, bizde bi zamanlar hadisciydik benden çokda hadis okumamış olun gene... ömrümü harcadım tekke kapılarından hadis öğrencem diye,, allahım bu kadar düşüncesiz olunmaz ki... mantıklı bir açıklamayı dahi çürütmek için anca kuru gürültü,, yazık...

Konu hiiic tarafından (31. December 2010 Saat 10:57 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 31. December 2010, 12:38 PM   #28
ebu Maruf
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
peygamberiniz buhariyle hayatta başarılar,, kitabınız sahihi buhari, mülim, başka kimler var?
bir sürü kitabınız var sizin, vatikandakiler gibi,, başarılar diliyorum arkadaşım,, yolunuz açık olsun...

Keşke aklınızı kullanabilseydiniz ama önünüze set çekili göremezsiniz artık... Keşke Kuranın üstünlğünü kabul etseydinizde bu diğer kitaplarınızdan aklansaydınız.. neyse bana düşmez, Allah sana daha yakın.. arınmanda beni ilgilendirmez ahiretinde,, ben kendi derdimdeyim.
Bende peygamberin yaşar nuriyle sana başarılar dilyemem zira yaşar nuriyle başarıya ulaşacağınızı zannetmem ))))
Sende onun saçma sapan meallerini Kuranmış gibi kabullenip kendini avut
Fakat herşeye rağmen Rabbim hidayet nasip etsin diye dua ediyorum
Alt 31. December 2010, 12:46 PM   #29
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Kardeşler Buhariyle,Yaşar Nuriyle falan işimiz yok bizim.
Bizim işimiz Cenabı Allah'ladır. O ne derse odur. Bu zevatın yazdığı çizdiği kendilerini bağlar. Dinde hüküm verme yetkisi Allah'a aitse, bırakın onun kelamına kulak verelim. Başkaları ıvır zıvırdır. Şahıs odaklı değil, Allah odaklı olalım lütfen.
Birbirimizi kırmadan fikir beyan edersek, daha çok istifadede bulunabiliriz.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (1. January 2011), ebu Maruf (31. December 2010), hiiic (31. December 2010)
Alt 31. December 2010, 01:44 PM   #30
hiiic
Uzman Üye

ağzımdan yaşar nuri kelimesi bile çıkmadı,,, okuduğumuz yazdığımız mealler hep ortak görüşler,,,eksikleri olabilir ama muhkemleri anlasam yetiyor,,, ama sen gün boyu buhariden yazı taşıyorsun.. birde bu attığın yalanın vebali sende,,,

kertenkele var ister misin? çocukla gönderim 2 torba

Bookmarks

Etiketler
tarikatlar, şirk