hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 8. March 2013, 08:29 AM   #21
mustafabey
Uzman Üye

Tesekkür: 19
41 Mesajina 61 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
mustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud of

Selamlar;

Aorskaya kardeşim değerlendirmelerine katılmıyorum, sorduğun soruların cevabı önceki yazımın içerisinde var

Soyut ve somut kavram ne demek tam anlamadığın anlaşılıyor. Senin aklın somut işlemler evresinde çalışıyor, soyut işlemler evresine geçemediğin için yazılan kelimelerdeki manayı anlamadığını düşünüyor ve görüyorum. Her konuda kendi yanlış algıladığın, yetersiz olduğu yerleri ön plana çıkarıyor ve karşındakileri şuçluyorsun, bir şeyi yanlış anlıyor veya anlamıyorsan kabahati kendinde ara. Anlamadığın , kapasitenin yetmediği konularda muhatablarını Müslüman mısın değimlisin? diye sorgulamaya kalkma, senin böyle bir yetkin yok. Senin Allahtan aldığın böyle bir yetkin mi var, haddini bil, terbiyesizliğin luzumu yok.

İşte domuz eti yemek ne demek bu durum bir örnek teşkil edebilir. Bilginin yetersiz olduğu konularda hüküm vermek, Müslümanlık budur bunun dışında bir anlamı olamaz, eğer söylediklerimin dışına çıkarsanız Müslümanlıktan çıkarsınıza getirmek, kendini has Müslüman görerek noksan bilgilerinin olduğunu fark etmeden cahil cesaretiyle başkalarını aşağılamaya çalışmak, domuz eti yemek, ve birbirinin etini yemek gibidir.

İndirilen yazıtlar, kelamlar, ibrettir. Bu yazıtları kimse üzerine maal edemez, sahiplenemez. Bu yazıtlardan insanlar akıl ve düşünce almaları içindir, anahtardır. İnsanları uykudan uyandırmak içindir.

Yazılan yazılarda kimse domuz hayvanının etini yeyin demedi. Sen nerden çıkardın bunu da , böyle bir şey denmiş gibi yazılar yazıyorsun. Kendi algılama noksanlının sebebiyle insanları suçlamak, iftira atmak iyi bir davranış değildir.
Aorskaya kardeşim; kelimelerin soyut kavram olduğunu, bir şeyleri sembol ettiğini anlamayan birine nasıl izah edebilirim. Sen yoksa kelimelerin somut olduğunu mu zannediyorsun?

Din ve İnsan kavramını yan yana getirme sorunu olanlar dini kavrayamazlar. Kelimeleri akıl zannederek ve herşeyin kelimelerle sınırlı olduğu fikriyle insanların düşünmesini kısıtlamaya çalışmak, firavun karakteridir. Her şey yaşamın içindedir, kelimeler sadece rehberdir. Herkes yaşamda tartıya çıkar ve sorguya çekilir, Aorskaya kardeşim senin zannettiğin şekliyle kelimeden sorgulanmaz, şu nedir biliyor musun diye bir sorgulama olmaz! Yaşamda hayatın içinde karşılaştığın olaylarda verdiğin tepkilerle, icraatlerinle sorgulanırsın birebir olarak. Sen sözle sorgulama olduğunu zannederek ne kadar şekilsel ve düz düşünüyorsun?

Kuran bir rehberdir, ögüttür, anahtardır, dini anlamak için kaynaktır, herkes aklı ve bilgisi ölçüsünde faydalanabilir. Sen kendi kıt bilginle şu şudur bunun dışında anlaşılamaz diyemezsin, bu senin anlayabildiğin kısmıdır, başkaları senden daha iyi anlayabilir. Kör körün klavuzu olursa ikiside çukura düşer. Sen kendini tart önce, bilgin olmadığı konular hakkında hüküm vermeye çalışma.

Allah bir zamanlar, israil oğullarına iç etini haram kılmıştı.
Onlar ki, Allahın emir ve yasaklarına uymadılar.
Ve birbirlerine, içlerinden, ciğerlerinden geçercesine anlattılar.
Kelamlar kendi mallarıymış gibi fitne ve fesat yarattılar.

Kelamlar hiç bir zaman akıl olamaz.
Akla ulaştıran bir yoldur.
Allah yaşamda kelime sahiplerine ve onlarla hareket edenlere, onlarla görenlere değil, akıl sahiplerine seslenir.
Allah insanları perdeli yaratmadı, ama bizler çocahiller atalarımızın izinden giderek, aklı örterek, idrak ve muhakeme melekelerini öldürdüğümüz için; mühürleniyoruz ve asıl olanı göremiyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin.
mustafabey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mustafabey Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (8. March 2013), galipyetkin (8. March 2013)
Alt 8. March 2013, 10:33 AM   #22
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın dost1.

Diyanet'in meallerine baktığımızda:

Bakara 173 :......domuz etini......
Maide 3 :......domuz eti.........
En'am 145 :......domuz eti.........
Nahl 115 :.......domuz etini......
diye verilmiş ifadeler,

sizin verdiğiniz meallerde :

Bakara 173 :....(lahmEL hınziyri) domuzUN eti.....
Maide 3 :....(lahmÜL hınziyri) domuzUN eti.....
En'am 145 :....(lahmE hınziyriN) domuzUN eti.....
Nahl 115 :....(lahmEL hınziyri) domuzUN eti.....
diye verilmiş.

Diyanet meallerindeki domuz genel- sıradan bir domuz iken, sizin meallerinizdeki ''domuzun'' diye belirlediğiniz o domuz; belli bir domuz.
Hangi domuz bu?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. March 2013, 01:16 PM   #23
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Selamun aleyküm,

okuma bilen küçük çocukların bile basitçe anlayacağı kuranda geçen bir ayeti zorla farklı yerlere götürme hatanızı gösteren ve yazınızdaki konu dışı açıklamalarınıza dahi cevaplar yazarak, hatalarınızı daha net görmeniz için sorularla dikkatinizi çekmeye çalışmama rağmen hala hatalarınıza sahip çıkıyor ve başkalarını anlamamazlıkla itham edebiliyorsunuz.

Halbuki konu nedir? "...domuz eti haramdır..." Bunda anlaşılamayacak ne var?

"kelimeler soyuttur, onların çok anlamları vardır, sen somutları anlayabiliyorsun ama soyut şeylere aklın çalışmıyor vb." diyerek yukarıdaki basit anlatımdaki ayeti n anlamını kaydırdığınızı göremiyormusunuz?

"domuz eti" yahu! Bunun anlaşılmaz neresi vardır? Domuz denen hayvanın eti! Sen domuz denen hayvanın eti yerine başka ne olması gerektiğini söylüyorsan neden yazmıyorsun?

Bana, kelimelerin soyut olduğunu ve anlayamadığımı söyleyen sen, yine soyut olan "domuz eti" isminden ne anladığını neden yazamıyorsun?

Domuz eti deyince, sen insanın pis, ahlaksız, kötü davranışlarınımı anlıyorsun gerçekten?

Neyse, okuyan kardeşlerimiz anlayacaklardır zaten. Ben de yazdıklarımı anlamak isteyen ve bu konuda çaba harcayanlar için yazıyorum.

Ama kısaca şurada yazdıklarına da cevaplarımı vereyim de kendini soyut-somut kavramları tek anlayan, bilen kimse olarak görme yanlışından, yada egondan kurtulmana yardımcı olayım.

Alıntı:
mustafabey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar;

Aorskaya kardeşim değerlendirmelerine katılmıyorum, sorduğun soruların cevabı önceki yazımın içerisinde var
Değerlendirmeme katılmıyorsan, sen kendinin "domuz eti"nden ne anladığını herkesin anlayacağı şekilde yaz kardeşim!

Yanlışını göstermek için sorular sordum ama hiç birinin cevabını hala vermediğin halde, önceki yazımda var diyorsun. yahu önceki yazından alıntılarla bile sorularım var, onların cevabını önceki yazında nasıl verdiğini söyleyebilirsin?

Bu şekilde kişileri ikna edebileceğini sanıyorsan yanılıyorsun.

Alıntı:
Soyut ve somut kavram ne demek tam anlamadığın anlaşılıyor. Senin aklın somut işlemler evresinde çalışıyor, soyut işlemler evresine geçemediğin için yazılan kelimelerdeki manayı anlamadığını düşünüyor ve görüyorum.
Kelimeler soyuttur, elle tutulamaz, kokusu/tadı alınamaz. Eee ne oldu şimdi?
soyutta olsa kelimeler söylenmek, yazılmak için vardır. Bunlar duyularak yada görülerek insanlar tarafından anlaşılır.(değilmi?)

Şimdi bir kere daha yazalım.

"domuz eti"

1- Ben bu soyut kelimelerden oluşan isimden, deyimden domuz denen hayvanın etini anlıyorum.

2- Sen, benim anladığımı yanlış buluyorsan, sen ne anladığını yaz.

3- Hala, farklı olarak ne anladığına ilişkin yazını yazamaz isen artık daha fazla uzatma, başkalarını anlamazlıkla suçlama!

Sadece, başkalarının "domuz eti" yerine domuzun karakteri üzerinden ayetin anlamını kaydırdığı yazılarından, görüşlerinden etkilenerek kendinin de benzer bir yazı yazdığını ve fakat çok büyük hata yaptığını gör!

Alıntı:
1- Her konuda kendi yanlış algıladığın, yetersiz olduğu yerleri ön plana çıkarıyor ve karşındakileri şuçluyorsun, bir şeyi yanlış anlıyor veya anlamıyorsan kabahati kendinde ara.

2- Anlamadığın , kapasitenin yetmediği konularda muhatablarını Müslüman mısın değimlisin? diye sorgulamaya kalkma, senin böyle bir yetkin yok. Senin Allahtan aldığın böyle bir yetkin mi var, haddini bil, terbiyesizliğin luzumu yok.
1- Her konuyu yanlış algıladığımı ya kendini bilmezler, yada dediğinin kapsamını kavrayamayanlar edebilir.

Ben, sana defalarca, ne anladığımı ve ben yanlış anlamışsam sen doğrusunu yazarak bana göster demişim. Hadi kardeşim, kabahati kendimde arayım. göster bana yanlışımı, ben de görünce sana hak vereyim, özür dileyeyim.

"Domuz eti" ne demektir? Ben daha önce olduğuı gibi yukarıda da cevapladım. Bunu anlayamamışsam, kabahatli isem göster. Sen benden farklı anlıyorsan yaz.

2- Ben kimseyi müslüman değilsin, kafirsin, müşriksin diye suçlamadım. Kendisi açıkça belirtmedikçe de o şekilde nitelemem. Ama ben aynı zamanda, kayanğı kur'an olan bir dinin mensubu, müslüman, mümin biriyim.

Dinimin kaynağında geçen bir ifadenin anlamını çarpıtan kimselere, defalarca bu hatasını göstermeme rağmen, hala aynı davranışları sürdürürse, Kur'ana göre düştüğü durumu, yine kuran tanımları ile anlatabilirim.

Ayrıca bu şekilde sormakla; kendileri ile görüşmemin, yazışmamın fayda sağlayıp, sağlayamacağını tayin etmem içinde gereklilik olduğunu kabul ederim.

Bu nedenle sormamı çarpıtmaya çalışmayın... Bakın sormuşum, şusun dememişim. Sorunun cevabını verecek olan siz kimliğinizi de belirtecek olan yine sizsiniz. Ben de alacağım cevabı kabul edecek olan bir tarafım.

Soru sorulmasından rahatsız olmak yerine, diğer sorularada cevap vermeme eğiminiden kurtulup, soruları cevaplandırmak, özellikle bu soruyuda, müslümanım, yada değilim diye cevaplamanız daha akıllıca olurdu.

Alıntı:
İşte domuz eti yemek ne demek bu durum bir örnek teşkil edebilir. Bilginin yetersiz olduğu konularda hüküm vermek, Müslümanlık budur bunun dışında bir anlamı olamaz, eğer söylediklerimin dışına çıkarsanız Müslümanlıktan çıkarsınıza getirmek, kendini has Müslüman görerek noksan bilgilerinin olduğunu fark etmeden cahil cesaretiyle başkalarını aşağılamaya çalışmak, domuz eti yemek, ve birbirinin etini yemek gibidir.
İşte domuz eti yemek ne demek bu durum bir örnek teşkil edebilir. diyerek hem sormuş ve hem de yine cevap olmayacak şekilde konuyu bitirmişsiniz.

Öncelikle, soru; "Domuz eti yemek" değil, "domuz eti" ne demektir şeklinde olacaktır. Domuz etinin ne olduğunu bilirsek, domuz eti yemenin de ne demek olduğunu zaten biliriz.(değilmi?)

Ayrıca, "domuz eti yemek ne demek" sorusunu bile, örnek teşkil edebilir diye açıklamışsınız. Peki örnek teşkil ederse, bu örneğin dayandığı asıl olmalıdır. o zaman örnek yerine aslının ne olduğunu yazınız.

Alıntı:
İndirilen yazıtlar, kelamlar, ibrettir. Bu yazıtları kimse üzerine maal edemez, sahiplenemez. Bu yazıtlardan insanlar akıl ve düşünce almaları içindir, anahtardır. İnsanları uykudan uyandırmak içindir.
Tamam da, bu kelamlardan ben anladığımı yazdım, siz de yazın kardeşim.

Alıntı:
Yazılan yazılarda kimse domuz hayvanının etini yeyin demedi. Sen nerden çıkardın bunu da , böyle bir şey denmiş gibi yazılar yazıyorsun. Kendi algılama noksanlının sebebiyle insanları suçlamak, iftira atmak iyi bir davranış değildir.
Evet, açıkça "domuz eti yiyin" denmedi. Ama, domuz eti haramdır deyimindeki domuz etinin yerine başka bir anlam getirirseniz, bu dılaylı yoldan domuz etinin yenmesinde sakınca olmadığı durumu yaratmazmı?

Bunu size anlatmak, ayette "domuz eti" yerine davranış, olay, düşünüş vb. şekilde bir şey koymak, o olaya dikkat çekilirken, ayetin asıl yasakladığı "domuz eti" gözden kaçırılmış olmazmı?

Bu suçlamakmıdır, iftira atmakmıdır, yoksa, hataya düştüğünüzü görüp, size ve sizin üzerinizden yanlışa düşecek kimselere açıklama, uyarımıdır? bunu iyi kavramaya çalışın.

Alıntı:
Aorskaya kardeşim; kelimelerin soyut kavram olduğunu, bir şeyleri sembol ettiğini anlamayan birine nasıl izah edebilirim. Sen yoksa kelimelerin somut olduğunu mu zannediyorsun?
Bana, soyutun, somutun ne olduğunu izah etmenize gerek yoktur. Bunları bilmeyen değilim. Ama, soyut olması, onların önemsiz, dikkate alınmaması yada başka şekilde anlaşılmasını da gerektirmez.

Soyutta olsa, onlarında bir gerçekliği vardır. Akıl etmek soyut bir kavramdır, ama bu vardır. Yine, Kelime soyut ama, içeriği somut olabilir. Tam da "domuz eti" deyim olarak soyuttur, ama bu soyut ifadenin içeriği yani anlattığı somut olan domuzun etidir. Domuz eti, elle tutulur, gözle görülebilir, kokusu/tadı alınabilir birşeydir.(değilmi?

O halde artık, kelimeler soyuttur, siz onu anlayamıyorsunuz vb. sözleri bir daha kullanmayın.

bakın soyut kelimeler, somut şeyleri barındırabilmektedir. İşte siz de bunu anlamaya çalışın.

Alıntı:
Din ve İnsan kavramını yan yana getirme sorunu olanlar dini kavrayamazlar. Kelimeleri akıl zannederek ve herşeyin kelimelerle sınırlı olduğu fikriyle insanların düşünmesini kısıtlamaya çalışmak, firavun karakteridir. Her şey yaşamın içindedir, kelimeler sadece rehberdir. Herkes yaşamda tartıya çıkar ve sorguya çekilir, Aorskaya kardeşim senin zannettiğin şekliyle kelimeden sorgulanmaz, şu nedir biliyor musun diye bir sorgulama olmaz! Yaşamda hayatın içinde karşılaştığın olaylarda verdiğin tepkilerle, icraatlerinle sorgulanırsın birebir olarak. Sen sözle sorgulama olduğunu zannederek ne kadar şekilsel ve düz düşünüyorsun?
Din ile insanı yanyana getirmek hatamıdır? Bu ne biçim bir anlayıştır?

Din insan için indirilmedimi?

Aksine din insandan, insan dinden ayrı bir şey ifade etmez. Bu mantıkta hatalı sonuçlar doğurur.

Alıntı:
Kuran bir rehberdir, ögüttür, anahtardır, dini anlamak için kaynaktır, herkes aklı ve bilgisi ölçüsünde faydalanabilir. Sen kendi kıt bilginle şu şudur bunun dışında anlaşılamaz diyemezsin, bu senin anlayabildiğin kısmıdır, başkaları senden daha iyi anlayabilir. Kör körün klavuzu olursa ikiside çukura düşer. Sen kendini tart önce, bilgin olmadığı konular hakkında hüküm vermeye çalışma.
Kur'an elbette rehberdir, ders verendir, öğüttür. Bunu bilen birine sen ne hakla "kendi kıt bilginle..." diye cümle kurabilirsin? Sen benim bilgimin kur'andan olduğunu, kur'andan başka hiç bir kaynakla yazı yazmadığımı, anlatımda bulunmadığımı ve delillendirmediğimi bilmiyor olabilirsin. O zaman bilgin olmayan bir husus hakında konuştuğunu da sana hatırlatırım.

Konu bağlamından koparılarak şahsileştirilmeye çalışılmasın. Dinin kaynağı kur'andır. Anladıklarınızı kur'andan delillerle ortaya koyabilirseniz koyun. Aksi halde başka kimselerin görüşlerine göre yazmakla hataya düşeceğinizi kabul edin.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. March 2013, 01:22 PM   #24
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın dost1.

diye verilmiş ifadeler,

diye verilmiş.

Diyanet meallerindeki domuz genel- sıradan bir domuz iken, sizin meallerinizdeki ''domuzun'' diye belirlediğiniz o domuz; belli bir domuz.
Hangi domuz bu?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
"Domuz eti" deyimi ile "domuzun eti" deyimi arasında fark gözeterek, "domuz eti"ni haram olmaktan çıkaran yazılar yazabilmek, kişinin hatasını kabul etmekten kaçınması, sorumluluktan kurtulmaya çalışılmasıdır.

Çünkü, arasında anlam bakımından fark yoktur. Çünkü, "domuzun eti" çevirisinde belli bir domuz tarifi yoktur. Eğer, "şöyle domuzun eti" denseydi farkı sorabilirdiniz. Ama, bu hedef saptırmaktır.

Hataları kabul etmek yerine, dost1 i hatalı göstermeye çalışmak, iyiniyetle açıklanamaz.

selamlarımla...
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
merdem (8. March 2013)
Alt 8. March 2013, 02:11 PM   #25
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

BAKARA 35 :

'Adem! Eşinle birlikte cennette kal. Dilediğiniz yerde ondan bolca yeyin; ancak şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz!,' dedik.

BAKARA 36 :
Şeytan, onları oradan kaydırıp bulundukları yerden çıkarttı. Nihayet, 'Birbirinize düşman olarak aşağı inin. Yeryüzünde belli bir süre kalıp yaşayacaksınız,' dedik.

BAKARA 35. te görüldügü gibi, Rabbimiz "su agaca yaklasmayin, yoksa zalimlerden olursunuz" buyuruyor. Ne agacin seklini, ne rengini, ne meyvesini acikliyor, nede herhangi bir sagliga olan zararlarindan. Burada buyurulan emir "yaklasmayin" dir.

Nedendir acaba hicbirimiz kalkip sormuyoruz, neden Rabbimiz daha ilk bastan bir "YASAK" ile baslatmistir Ademlerin yasamlarini.

Nefs denemesi, disiplin, itaat, boyun eymek, saygi göstermek... sayin sayabildiginiz kadar.

Bizlere sayisiz nimetler, riziklar bahseden Allah'in bir "DOMUZ HARAM'I" acaba neden sözkonusu oluyor?

Sayet Rabbimizin haram dediklerini, yasakladiklarini türlü yollardan mesrulastirmaga gidecek olursak, Allah'in yasagina uymayan Adem ve esi gibi zaten kovulanlardan oluruz.

Haram'in neden nicin oldugu mühim degil, kimin tarafindan buyuruldugu mühimdir.

Bir devlet kanunu olarak 250 km ile arac sürmeyin, yasaktir denilince gik cikmiyor, acaba neden yasaktir diye. Limitin disina cikanlar az cok ya kendi canlariyle ödüyorlar cezalarini yada baskalarinin canlarindan olmalarina sebeb oluyorlar.

Allah'in emirleri de ayni sekildedir, isteyen uysun istemeyen uymasin, kendi bilecekleri seydir. Allah kimseyi mecbur tutmuyor.

Domuzun pis olup olmadigi, sagliga zarari olup olmadigi en basta veterinerleri ilgilendirir. Bizleri ilgilendiren bölüm bir müslüman olarak Allah'in domuzu haram kildigina inanmamiz ve tatbik etmemizdir. Bir hanif olarak, bir iman sahibi olarak uyariz Rabbimizin buyruklarina.

NAHL 116 :

Dillerinizin yalan yere nitelendirmesinden ötürü 'Bu helaldir, bu haramdır,' demeyin. Böylece ALLAH'a yalan yakıştırmış olursunuz. ALLAH'a yalan yakıştıranlar başarıya ulaşamazlar.

Aorskaya kardesimiz keyfinden konusmuyor herhalde:

BAKARA 173 :

O, size sadece leş, kan, domuz eti ve ALLAH'tan başkası adına kesileni haram kılmıştır. Her kim (bunları yemeye) mecbur kalırsa, (suistimal yolunu) aramamak ve sınırı aşmamak koşuluyla günah işlemiş olmaz. ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

LES ve KAN'a, ALLAH'TAN baskasi adilana kesilene itiraz yok da, neden DOMUZ ETI'NE itiraz var?

MÂİDE 3 :

Leş, kan, domuzun eti ve ALLAH'tan başkasına adananlar size haram kılındı. Canları çıkmadan kesmeniz hariç, boğulmuş, vurulmuş, düşmüş, boynuzlanmış ve canavar tarafından yenmiş hayvanlar, kutsallaştırılmış taşlar üzerinde boğazlanarak fal oklarıyladağıtılanlar, evet bunlar kötüdür. Bugün size dininizi olgunlaştırdım, size nimetimi tamamladım ve size din olarak islam'ı beğendim. Kim açlıktan dolayı zorda kalırsa, günaha istekle yönelmeden yerse ona günah yoktur. Çünkü ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Tamamlanmis olan, ALLAH tarfindan övülmüs olan ISLAM degilmidir dinimiz?

MÂİDE 4 :

Kendilerine neyin helal olduğunu sana soruyorlar. De ki, 'Size temiz yiyecekler helal edilmiştir. ALLAH'ın size öğrettiğinden öğreterek yetiştirdiğiniz köpek ve şahin gibi avcı hayvanların sizin için yakaladıklarını da yiyin ve üzerlerinde ALLAH'ın ismini anın.' ALLAH'ı dinleyin. ALLAH hesabı çabuk görür.

Domuzu temiz yiyecekler arasinda sayan bir AYET varmi?

MÂİDE 87 :

İnananlar, ALLAH'ın size helal yaptığı iyi şeyleri haram etmeyin. Sınırı aşmayın. ALLAH sınırı aşanları sevmez.

Allah'in helal dedigi helaldir, haram dedigi haramdir, O'nun hükümlerini degistirecek olan varmidir?

MÂİDE 88 :

ALLAH'ın size rızık olarak verdiklerini, helal ve temiz olarak yeyin. İnandığınız ALLAH'ı dinleyin.

Domuzun helal ve temiz oldugu herhangi bir Ayet'te geciyormu?

EN'ÂM 145 :

De ki: 'Bana vahyedilende, yiyen birisi için şunların dışında haram edilmiş bir madde bulamıyorum: Leş, akıtılmış kan, domuzun eti -ki pistir-, ALLAH'tan başkasına sapıkça adanmış yiyecekler.' Zorda kalan bir kimse, istekli olmaz ve sınırı aşmazsa kuşkusuz senin Rabbin Bağışlayandır, Rahimdir.

NAHL 115 :

Size yalnızca leş, kan, domuz eti ve ALLAH'tan başkası için adananları haram kılmıştır. Kim (bunları yemek) zorunda kalırsa, istekli olmamak ve sınırı aşmamak koşuluyla ALLAH Bağışlayandır, Rahimdir.

Bu Ayetleri din nedir iman nedir bilmeyen koyu bir ateiste okutsaniz, sag kulagini sol elinle göstermeden haram'in neler oldugunu anlar.

Sayet Kur'an'in evrenselligini takdir edenlerden iseniz, Arabistanda yetistirilmeyen domuzun neden üstüne durula durula bir cok ayette gectiginin inceligini farketmis olacaksiniz. Kur'an Arablarin tekelinde degildir, tüm insanliga indirilmistir.

ALINTI:

Hayatta; para, ticaret ve devlet ilişkilerinde domuzlaşmamak yani yiyicilik yapmamaktır. Çünkü öteden beri Mezopotamya-Akdeniz havzası halklarında domuz yiyiciliğin ve pisliğin sembolü olarak görülürdü. Buradan sembolize edilerek domuz eti yememek haram helal demeden her şeyi yemenin, yiyicilik yapmanın, yemede kırmızı çizgisi olmamanın sembolü olarak yasaklanmıştır. Bizzat domuz eti yememek işin ritüeli, domuzlaşmamak ise ibadetidir.

Kur'an'dan mealen:

NAHL 116 :

Dillerinizin yalan yere nitelendirmesinden ötürü 'Bu helaldir, bu haramdır,' demeyin. Böylece ALLAH'a yalan yakıştırmış olursunuz. ALLAH'a yalan yakıştıranlar başarıya ulaşamazlar.

NAHL 118 :

Yahudilere, daha önce sana anlattığımız şeyleri haram kıldık. Biz onlara zulmetmedik; fakat onlar kendi kendilerine zulmediyorlardı.

A'RÂF 32 :

De ki: 'ALLAH'ın, kendi kulları için yarattığı süsleri ve güzel rızıkları kim haram edebilir?' De ki: 'Onlar dünya hayatında inananlar içindir, ahirette ise sadece onlar içindir.' Bilen bir toplum için ayetlerimizi böyle detaylı açıklarız.

TEVBE 29 :

Kendilerine kitap verilenler arasından, ALLAH'a ve ahiret gününe inanmıyan, ALLAH'ın ve elçisinin yasakladığını yasaklamıyan ve gerçek dine uymayan kimselerle boyunlarını eğip elleriyle vergi verinceye kadar savaşın.

YÛNUS 59 :

De ki, 'ALLAH'ın size indirdiği rızıkların bir kısmını helal, bir kısmını da haram ettiğinizi görmez misiniz?' De ki, 'ALLAH mı size izin verdi, yoksa ALLAH'a iftira mı ediyorsunuz?'

HACC 30 :

İşte böyle. Kim ALLAH'ın yasaklarına saygı gösterirse Rabbinin yanında kendisi için daha iyidir. Size özellikle bildirilenlerin haricindeki tüm çiftlik hayvanları helal (yasal) kılınmıştır. O halde putperestliğin felaketinden kaçının, yalan sözden sakının.

Kimse keyfinden domuz eti haramdir demiyor, bu harami Ayetlerle Rabbimiz bildiriyor.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. March 2013, 02:53 PM   #26
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Bakın aorskaya.

Mustafabey iyi bir teşhis koymuş. Biz de geveliyorduk ama söyliyemiyorduk. Ama son yazınız söylememiz gerektiğini, bunun şart olduğunu ortaya koydu; Mustafabeyi tasdik ediyorum: Siz bir cahilsiniz. İngilizce'de 'the', Fransızca'da 'Le-La', Arabça ve Ispanyolca'da 'El', Türkçe'de 'I-İ' eklerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz; değil mi? Meselâ: manzara seyretmekle, manzarayI seyretmek arasındaki farkı siz bilmezsiniz; değil mi? Meselâ: adam dövmek ile adamI dövmek arasındaki farkı da bilmezsiniz, değil mi? O halde Mustafabeyin anlattıklarından da bir şey anlamamışsınız, diyebiliriz ,değil mi?
Şimdi bunun için bana çeşitli hakaretler edip ''kafamın etini yiyecek'', bir sürü safsatalarla ''beynimin içine sıç...,şey, edeceksiniz''. Şu engin bilginizle bize somut veya soyut yönden, hani şu ''domuz eti''ni izah etmiştiniz ya onun gibi, yukarıda yazdığım ''kafa etini yemek'' ve ''beynin içine...etmeyi'' de bi izah ediverseniz de avukatıymış gibi Sayın dost1 ile benim arama girme ve terbiyesizce aramıza nifak sokma girişiminizin, bizi kötüniyetli gösterme çabanızın sebep ve nedenlerini de sorayım size.

Her yazımı ''saygılarımla'' ifadesi ile bitirirken size hitap eden bu yazımı Sayın dost1 ile aramıza girerek fesatlık düşünmeniz dolayısıyla mutat şekli ile bitirmiyorum. Çünkü benim yönümden saygınlığınızı kaybettiniz.

Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (8. March 2013)
Alt 8. March 2013, 03:02 PM   #27
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart MUHKEM ve MÜTEŞÂBİH AYETLER NEDİR?

Degerli kardeslerime tavsiyem, herhangi bir ayet üzerine tartismaya girmeden önce MUHKEM ve MÜTEŞÂBİH AYETLER NEDİR? diye bilgilerini tazelemeleri gereklidir.

Kisa bir alinti:

muhkem: kuşkuya ve yoruma yer bırakmayan kesın tek boyutlu hüküm.(kelime kökü h.k.m)

müteşabih:yoruma açık, mecazi formda çok boyutlu söz

ÂLİ İMRÂN 7 :

O ki sana bu kitabı indirdi. Onun bazı ayetleri kesin anlamlıdır (muhkem), ki bunlar kitabın özüdür. Diğerleri de benzer anlamlıdır (müteşabih). Kalplerinde hastalık bulunanlar, insanları şaşırtmak ve farklı anlam vermek için benzer anlamlı olanlarının ardına düşerler. Onların gerçek anlamını ise kimse bilmez, ancak istisnadır ALLAH ve derin bilgiye sahip olanlar 'Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır,' derler. Akıl ve anlayış sahiplerinden başkası öğüt almaz.

Artik kendiniz verin kararinizi domuz etinin haramliligi hususunda.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. March 2013, 03:17 PM   #28
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu Ayetleri din nedir iman nedir bilmeyen koyu bir ateiste okutsaniz, sag kulagini sol elinle göstermeden haram'in neler oldugunu anlar.
Sevgili merdem kardeşim,

Bu sözünüz aslında "domuz eti"nin haram oluşunu gözardı ederek, bunun helal gibi tüketilmesine neden olacak şekilde ayetin anlamını başka şeylere kaydıran kimselere, hatalarını görüp düzeltebilmeleri için bir şans olabilir.

Burada, bir kimsenin, "domuz eti"nin helal anlaşılmasına sebep olabilecek yazısını (bilerekmi, yoksa bilmeyerekmi yazdığını bilmiyorum, bu nedenle kişiyi tanımlamak istemiyorum) ikazlara rağmen savunması, başka kimselerin de o kimsenin kendileri nazarındaki hatırına yada önemine dayanarak onu destekleyen görüşlerde ayetin gerçek anlamını kaydıran yazılar yazması samimi bir müslüman olarak bizleri üzmektedir.

Bu kimselere, kimin hatırı yada önemi olursa olsun, rabbimizin sözü yanında değersiz olduğunu hatırlatarak, ayetin gerçek anlamını yazmalarını, kendileri için rabbimizden tövbe ile af dilemelerini öneririm.

Ateistlere bile şapka çıkarttıran bu tür iddiaları, müslümanım diyenler yapabiliyorsa, kendini hanif kabul eden bu kardeşlerimizin, İbrahim peygamberin hanifliğinin tam tersi duruma düştüklerini, yeniden kararlarını gözden geçirerek hanif bir müslümanın yapacağı şekilde akıllarını kullanarak, kur'an ayetlerini anlamalarını dilerim.

Sonuçta, bu kardeşlerimiz bize kızsalarda, bizim anlatıklarımız kendilerine ağır gelse de, bu kardeşlerimizin göstereceği tepkiler, yaklaşımlar, rabbimizin sözlerinin gerçekliğini her durum ve ortamda dillendirmemize asla engel olamayacaktır, olmamalıdır.

Bize düşen doğruları göstermek, savunmak ve davet etmektir.

Dileyen davete icabet eder, dileyen reddeder ve sonuçlarına katlanmayı göze alarak aynı yanlışlara devam eder.

saygılarımla,
aorskaya

not: merdem kardeşim, güzel, kısaca detaylı ve delillerle ortaya koyduğunuz gerçekleri anlatan yazınız için tebrik ve teşekkür ederim.

(Ben yazılarımda, bu tür dini doğruları savunan ve ortaya koyan kardeşlerimize, Allah'ın razılığını dilemeyi doğru bulmuyorum. Çünkü rabbimizin sözlerini doğru anlatandan zaten kendisi bizim dileklerimize gerek bırakmadan razı olacaktır.

Bu sebeple, ben şahsi memnuyetimi belli ederek ve teşvik eden sözlerimle sizi karşılıyorum.)
Alt 8. March 2013, 03:38 PM   #29
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Bakın aorskaya.

Mustafabey iyi bir teşhis koymuş. Biz de geveliyorduk ama söyliyemiyorduk. Ama son yazınız söylememiz gerektiğini, bunun şart olduğunu ortaya koydu; Mustafabeyi tasdik ediyorum: Siz bir cahilsiniz. İngilizce'de 'the', Fransızca'da 'Le-La', Arabça ve Ispanyolca'da 'El', Türkçe'de 'I-İ' eklerinin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz; değil mi? Meselâ: manzara seyretmekle, manzarayI seyretmek arasındaki farkı siz bilmezsiniz; değil mi? Meselâ: adam dövmek ile adamI dövmek arasındaki farkı da bilmezsiniz, değil mi? O halde Mustafabeyin anlattıklarından da bir şey anlamamışsınız, diyebiliriz ,değil mi?
Şimdi bunun için bana çeşitli hakaretler edip ''kafamın etini yiyecek'', bir sürü safsatalarla ''beynimin içine sıç...,şey, edeceksiniz''. Şu engin bilginizle bize somut veya soyut yönden, hani şu ''domuz eti''ni izah etmiştiniz ya onun gibi, yukarıda yazdığım ''kafa etini yemek'' ve ''beynin içine...etmeyi'' de bi izah ediverseniz de avukatıymış gibi Sayın dost1 ile benim arama girme ve terbiyesizce aramıza nifak sokma girişiminizin, bizi kötüniyetli gösterme çabanızın sebep ve nedenlerini de sorayım size.

Her yazımı ''saygılarımla'' ifadesi ile bitirirken size hitap eden bu yazımı Sayın dost1 ile aramıza girerek fesatlık düşünmeniz dolayısıyla mutat şekli ile bitirmiyorum. Çünkü benim yönümden saygınlığınızı kaybettiniz.

Galip Yetkin.
Galip bey,

Kimse kendini kandırmasın!

Forumda konulara yazanlardan sizin görüşünüze ters bir şeyler yazan olursa, önce güzelce sizin gibi yazması için çeşitli teknikler kullanıyorsunuz. Ama her şeye rağmen, kendi doğru bildiklerini anlatarak size ters düşmeye devam eden kimselere ise, konuyu bırakıp şahsi sataşmalara başlıyorsunuz.

Şahsen ben de buradaki ilk yazımdan itibaren bu söylediklerimi şahsen sizin tarafınızdan yazılarla da yaşadım.

Bu nedenle, dini bir konuda yanlış çıkmasına aldırış etmeyip, hatasını düzeltmek yerine; hala doğruları dile getirmeye çalışan kimseler için fitne-fesat yaratmaya çalışan kimseler olarak gösterme çabalarınızı umursamıyorum.

Siz, ayetin anlamının kaydırılmasına ilişkin, kur'an dışı kaynaklara sarılabilen birini de kendinize siper ederek inatlaşmaya devam ediniz.

Ben kendime göre yapmam gereknleri yazılı olarak ortaya koydum.

Soyut, somut kavram, çocuklar, büyükler vb. demogoji yaparak konuyu hedefinden saptırarak, hataları gizlemeye çalışmaya gerek duymadan hepsine cevaplarımı verdim.

Bu şekilde ithamınızla, Dost1 in aklını küçümsediğinizi bile göremeden aynı şekilde yazılarınıza devam etmek istiyorsanız, evet; ben cahilim, sizin kadar (demogoji) bilmiyorum diyerek ben konuyu kapatıyor ve okuyucuların anlayışlarına bırakıyorum.

selamlarımla...
aorskaya
Alt 8. March 2013, 04:58 PM   #30
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli Galip yetkin Kardeşim!

Alıntı:
Sayın dost1.

diye verilmiş ifadeler,

diye verilmiş.

Hangi domuz bu?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Allah razı olsun. Dikkatli bir okuyucusunuz.
"LahmEL hınziyri" belirtili isim tamlamasıdır. Doğru çevirisi, "domuzun eti" şeklindedir.

Değerli Kardeşim! Örnek verdiğiniz ayetlerde yiyecekler arasında "belirtili isim tamlaması olarak" geçtiğinden "lehmül hınzıyri" de mecaz aranmaz. Arap dilinde mecaz aranabilmesi için sözedilen şeylerle alakasının bulunmaması gerekir.
Belirtili isim tamlamalarında değil ancak belirtili sıfat tamlamalarında mecaz aranabilir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
merdem (22. March 2013)

Bookmarks

Etiketler
allah, domuz, etini, haram, kılmıştır, neden