hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet

Seçenekler Stil
Alt 11. July 2012, 10:25 AM   #11
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın hiiic.

Konu ibadet. Yani yaratıcı, üretici güç olabilme.

Eğer ''Allah''ı, Olimpos'taki Zeus gibi, yedi kat gökyüzünün en tepesine ''Arş''a oturtursanız, Peygamber'i Burak adlı bir ata bindirir, huzura gönderir, siz de otomatiğe bağlar günde bir kaç kere kendinizi huzura yükseltirsiniz. Sonra da ''Promethius'' gibi, yaratıcı gücünüz gelişmez; gider tanrılar huzurundan ateşi çalarsınız. Ya da o kadar uzaktaki uzaktakine ulaşmak imkânsız olduğundan araya melekleri koyar, siz de ''kendi gereğinizi'' paşa paşa yaparsınız.

Maksat Allah'a ulaşmak, Allah'ın varlığını kanıtlamak değil. Allah peygamberine ''onları bana bırak'' demesine rağmen 1400 senedir adamlar kanıtlamaya uğraşıyor, kendi yarattıkları ''ateist'' dedikleriyla şavaş yapıyorlar. İbadetten maksat Allah'a ulaşmak değil!... Melekuta bak zaten ulaşırsın. Çöldeki deveye bakan ''bedevi'' de onu görür, kestikten sonra tekrar uzayan tırnağını tekrar kesen de; ama ''O'' orada, sen burada birbirinize bakarsınız.

''Şah damarı'' misali ise O'nu içselleştirmek; ''Mushaf''ı ''zikir'' haline getirebilmektir. Halife sıfatını yakalayabilmektir. İbadet eylemdir, icattır, Allah-insan etkileşiminden doğan dinamik ilişkilerdir.

Yukarıda şöyle demiştim:
''Gerek Sayın Pramid'in ve gerek Eliaçık'ın aydınlatıcı yazıları da göz önünde bulundurularak, ''EL MUSTAĞNİ'' ''hiçbir şeye ihtiyacı olmayan'' ve herşeyin (insanın kendi isteminin-iradesinin- sonucunun da) yaratıcısı ''O'' olduğuna göre ''Allah'a ibadet etme'' düşünce, ifade ve fiilini nasıl, yani hangi gerekçeye dayandırarak açıklamalıyız?

Evet....?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (11. July 2012)
Alt 11. July 2012, 11:19 AM   #12
ates demir
Guest

Sayin hiic Rab kavramini cok iyi bildiginize eminim. Tecahul u arifane olarak goruyorum.
Yine de Rab, size yol gosteren sizi egitendir. Murebbiye sozcugu bile buradan turemistir. Benim okuldaki murebbiyemin ismi Eminedir. Sevgili hocam ne guzel seyler ogretmis bana.
Rabbi icerde aramak iste Musanin yaptigi 2 denizin cem oldugu yere gezi de boyle bir gezidir. Bu miractir ve burak adli ata ihtiyac yoktur. İhtiyaciniz olan sey damarlarinizdaki asil kanda mevcuttur. Aslinda ihtiyaciniz olan sey ATEŞ tir.
Dogru ile yanlis
Rab ile iblis tir. Bu icimizdeki bir savastir. Bu savasta sorulmasi gereken asil soru su? Tamam iki deniz var biri Rab biri iblis. Peki o zaman biz kimiz?
Burada betimleme sanati devreye girer. Cunku alenen soylenecek olanlar hazir olmayan insanlar icin zehirdir.
Allah murekkebse eger insan kelimedir. Kelime Allah degildir. Ama Ondan ayri da degildir. Bu bir kelimenin sonsuz bir daire icinde olmasi gibi betimlenebilir. 7 milyar kelime sonsuz bir dairenin icinde.
Allah ihtiyacsizdir. İhtiyaci olan Allah degil ama kelimeleridir. İyi bir kelime (-ki maalesef buranin anlasilmamasi icin burayi soz olarak cevirirler; ibrahim 24-25) muhtac olan kelimelere muhtac oldugu seyi veren ihtiyacini giderendir. İbadet Kelimeye olsa gibi gozuksede soyledigim sonsuz daire icindeki kelimeler benzetmesinden dolayi aslinda Allah a dir. Ayni mantik ok atan el benzetmesinde de gecerlidir. Selam ile
Not olarak birsey paylasmak istiyorum. Her yerde adim ates demirdir. Sag elimle yazdigimi sol elimle alkislamam. O yuzden sanal alemde sanal olarak ayni anda birden fazla kisi gibi davranmak ALDATMAKTİR. Bunu asla yapmam. Yapanlarida sevmem. Benim bazi yerlerden kopma sebebim budur.
Selam ile
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (11. July 2012)
Alt 11. July 2012, 08:44 PM   #13
ates demir
Guest

Nota ek; sebep ne olursa olsun onemli olan GÜVEN dir. Nebinin ismi bu yuzden Muhammed ul EMİN.
Sevgiyle
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (11. July 2012)

Bookmarks

Etiketler
abd, göre, kurana, tapmak