hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > YARATILIŞ > Güneş Ay ve yıldızlar > Takvim

Seçenekler Stil
Alt 23. February 2013, 02:31 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Degerli Bart Kardesim,

seni nasil sevdigimi bir anlamis olsan, seni Allah rizasi icin öyle bir seviyorum ki, cocuklarima duydugum sevgiyle karsilastirabilirim sevgimi.

Bu yüzden seninle rahat rahat konusabiliyorum. Ben de ayni senin gibi 2x2=4 ettigi gibi kati bir cevaba ulasamadigim zaman kafamda soru isaretleri olusuyor hemen.

Düsünüyorumda, ibadetlerimizin ( günümüzde uygulanan ibadetler ) Allah katinda cok önemli bir rolü olsaydi, neden Rabbimiz bilmece bulmaca hesabi iletsinki bizlere. Sunu sunu söyle yapin derdi, kelime oyununa cevirenlerin ellerine birakmazdi sonuclari.

Ben arablarin dillerini anlayislarini da zaten bir bilmece bulmaca olarak görüyorum. Hele de sive üzerine olursa, anlayan anlayana. Dogrudan dogruya siyaha siyah deseler nasil olur normal bir insan gibi. Eee efendim griye yakin bir siyahlik, kahverengine yöneltik bir siyahlik da olabilir, koyu mavi derecesinde siyahlik.

Renk körlügü olanlar dini aciklamaya kalkarlarsa, elbette Allah'in boyasini taniyamazlar geregince. Görmedikleri/göremedikleri renkleri uydurmaya baslarlar.

Icime gina geldi aramaktan arastirmaktan, Allah sahidimdir, yoklamadigim site, okumadigim makale kalmadi nerdeyse, zifiri karanliklardan ancak bir mum isiginin aydinligina kavusabildim. Gün aydinligi daha coooook uzaklarda görünüyor.

Bu yüzden namazi da orucu da hacci da kabe yi de anlatila gelen sekillerini bir kenara biraktim, daha dogrusu hepsini toplam olarak bende/kimligimde/icimde topladim.

Anlamadigim konularda Allah beni sorguya cekmez. Sayet kalan ömrümü ibadet denilen konular pesinde kosup arastirmaya anlamaya kalkarak yitirecek olursam, zaten ömrüm bosa gitmis olur.

Bir babasizin evlatlik bakimini üstlendim ona yardim ediyorum. Ayriyeten yetim cocuklarin günlük beslenmelerine ortak oluyorum. Allah kismet ederse, dünyanin susuz bir yerinde ihtiyaclarina karsilik olarak insanlara yeni bir imkan doguracak yatirimlar pesindeyim.

Bir Allah'a inaniyor ve iman ediyorum. Gizli ve acik ne tür sirk varsa onlardan uzak kalmaktir tek hedefim. Devamli Allah'ima sükrediyorum. Bizlere hitaplarda bulunan Allah'a güveniyorum, O'na siginiyorum. Adaletine sonsuz saygim var, helal kildiklarini aliyor, yasaklarindan uzak durmaya gayret ediyorum. Her zaman her yerde yardima muhtaclarin en ön planda geldigini biliyorum.

Saygideger kisiliklerin bilgilerinden faydalaniyor, aklimin kabul ettiklerini aliyorum. Kendi aklima hürmet etmeyecek olursam, "Aklinizi kullanin, hala akillanmayacakmisiniz" diyen Rabbime haksizlik etmemis olmakdir niyetim, yoksa ben akilsiz mi yaratildim? Olmayan akli kullan demez Allah, hepimize vermis ki, kullanmamizi istiyor.

Edebiyati ustasi olan saygideger sahislara birakiyorum.

Kaldiramayacagim yükü yüklemez Rabbim. Her ne kadar da bazi olaylarda imkansiz gibi görünsede, demek kaldiracagimiz/hakkindan gelecegimiz bir seyler olmasi gerekirki basimiza gelmislerdir/geleceklerdir.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (23. February 2013), Miralay (26. June 2013)
Alt 23. February 2013, 02:53 PM   #12
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

vallahi bilgili oldugunuza inanip yazilarinizi okuyor ve soru soruyorum.

Hayir, merdem'in yukardaki makalesine atfen yazdigim ilk iletimde söyledim: takvim benim de ögrenmeye çalistigim bir konu. Bilen degil ögrenmeye çalisan biriyim. Hele bi de böyle SIKBOGAZ edilirsem bi gidim bildigimi de karistiririm. Lütfen!

Orucun vakti haram aylarin ilki olan "sicak ay"dir, sehru ramazân, vakten sabit de... ne zaman? ocak mi?

21 Hazirandan sonraki
ilk dolunayin ait oldugu ay.

Lütfen su "phases of moon"a bakar misiniz (1).

Bu yil sicak dolunay
23 Haziran aksami
dogacak.

Simdi bi de
su linkteki
"moon phases 2013 month by month"i
tiklar misiniz (2).

Önünüze bu yila ait aylarin görüntü tablolari çikacak.
(Haziran) June 2013'ü inceler misiniz. Sunlari göreceksiniz:

Sicak ayin

ilk hilali (buna ramazan hilali deniyor): 10 Haziran
dolunayi......................................: 23 Haziran
sonu (bir sonraki ayin ilk hilali).........: 09 Temmuz

2013'ün
"sicak dolunay"i
iste bu.

10 Haziran (dahil)-09 Temmuz (hariç)

1 http://www.timeanddate.com/calendar/...?year=2013&n=0
2. http://www.google.com.tr/imgres?imgu...A46p8AOFl9mgDg
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
merdem (23. February 2013), Miralay (26. June 2013)
Alt 23. February 2013, 05:23 PM   #13
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Allah razi olsun sizden Hasan Kardesim, ben ögrenmek istedigimi sizin yazilarinizdan ögrendim ve aklima da yatti. Sagolun.
Alt 23. February 2013, 05:48 PM   #14
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

"Takvim benim de ögrenmeye çalistigim bir konu. Bilen degil ögrenmeye çalisan biriyim. Hele bi de böyle SIKBOGAZ edilirsem bi gidim bildigimi de karistiririm. Lütfen!"

Alıntı:
Ama buradaki bazi ifadeler bana yanlis gibi geliyor. Örnegin

...iki Sicak Dolunay arasi bir sene (Yunus, 5).

Hayir. Iki sicak dolunay arasi en az 12 dolunaydir ama her üç kezde bir 13 dolunay olur. Yani uzunluk açisindan degisir. Oysa sene sabittir. "Sene"den kasit semsî yil ise uzunluk 365 gündür; kamerî yil ise 354 gün.

13 dolunay görünen senelerde 13’ncü dolunayi ait oldugu senede birakip tekrar ilk Sicak Dolunay’dan itibaren “bir” diyerek sayacagiz. Bu sayimi yaptigmiz esnada dünya günes etrafinda bir tur atmis olacak ve biz dolunaylara bakarak senenin hesabini yapmis olacagiz.

Kusura bakmayin, bu söylenen de yanlis. Dünyamizin günes etrafinda 1 tur atmasi daima 365 gün alir ve bunun sayilari bazan 12 bazan 13 olan dolunaylarla ilgisi yok.

Dogrusu su:

Iki sicak dolunayin arasina Tevbe 36'da IDDET deniyor. Yukarda anlatmaya çalistim; bir IDDET en az 12 dolunay. Efendim, iddettir bu; YIL degil. Ama her üç iddetten biri 13 dolunaya sahip. Iste bu bir mucize. Çünkü iddetler o sayede günes yiline uyarlaniyor. Örnegin 7 iddet = 7 günes yili. Dolunaylar günes yilinin heseplanmasini böyle sagliyor.

Demek peygamberimiz eski takvim üzerinden yapiyordu ibadetlerini...

Kesinlikle.

Kamerî yilli esas alan hicrî takvimden önce,
Hz Muhammed elbet dahil, Araplar iki takvim kullaniyordu.

1.Yildiz takvimi
2.Ay-günes takvimi

Yıldiz takviminde bir YIL, 28 menâzil idi. Bunlarin 27'si 13 gün, 1'i 14. Toplam 365 gün.

Ilginç olan, YILDIZ takviminin esas aldigi yılda menâzil var; aylar yok. Hac ve oruç ibadetleri ise şehr (شهر) denen "ay"larda yapilir; Allah'in elçisi içinde aylar bulunmayan yidiz takvimini kullanmis olamaz.

Allah'in elçisi eger takvim kullandiysa ay-günes takvimini kullanmistir, ki onun esas aldigi YIL da 365 gün sürer yani saf kamerî yil degildir, semsî yila uyumlu hale getirilmistir.

Yillik ibadetler her hangi bir takvim sistemine degil gökteki aylara göredir. Ve gökteki aylar vakten sabittir. Örnegin oruç vakten sabit olan "şehru ramazân"da tutulur.

Burada
önemli olan
sudur:

Hicrî takvimin esas aldigi saf kamerî yilin aylari baskadir Kurân'in "şehr"leri baska.

Hicrî yilin esas aldigi saf Kamerî yil vakit kavramindan yoksundur çünkü onun aylari vakten habire kayar. Örnegin Hz Muahmmed'in dogdugu ay bir ilk bahara denk gelir, bir yaza, bir son bahara, bir kisa.

Günes yilina uyarlanmadigi için
saf kamerî yilin kendisi ve ona ait aylar
vakit makit bildiremez.

Örnegin
Hz Muhammed hangi mevsimde dogdu?

Kurân'in "şehr"leri ise vakten sabittir; örnegin شهر رمضان Haziranin 21'indeki "yaz dönencesi"ne endekslidir.

Isterseniz ayrintiya sanra gireriz Allah izin verirse.
Yoksa yazi uzayacak.

kuranda zaman kavrami sabit olmali…

Sabit zaten; bunda kusku
yok.

sabit olmali ki salat zamanlari ona göre… olmali.

Ona göre zaten. "Salâti gündüzün iki ucunda yerine getir" (11:114). Gündüzün iki ucu: 1.günesin dogdugu an, 2.günesin battigi an.

Günes keyfî anlarda degil gündüzün aksam denen son ucunda batiyor ve sabah denen ilk ucunda doguyor. Bu dogup batmalar yer kürenin kendi ekseni etrafinda günese bakarak dönmesinin sonuçlari.

O hareket
insanlar tarafindan yavaslatilip hizlandirilamadigi için
sabittir ve onun ürettigi namaz vakitleri sabit.

oruç zamanlari ona göre .... hac ve hac bayrami ona göre olsun

Oruç ve hac vakitleri dolunay dogdugunda baslar, ceyrek ay karnini içeri çekip hilal halini aldiginda sona erer. Bakin bu görüntüler ayin günes karsisindaki "yer küreyi dolanma hareketi"nin sonuçlari.

O hareket te insanlar tarafindan yavaslatilip hizlandirilamaz; sabittir ve onun ürettigi oruç ve hac vakitleri sabit.

Vakten oynak olan, kamerî yilin bölümleri olan aylar. Çünkü, yili aylara bölme isini insanlar yapiyor, son derece keyfî bir sekilde. O kadar keyfî ki aylari olmayan yil sistemleri dahi üretebiliyorlar. Örnegin Hz Muhammed’in kullandigi yildiz takvimine esas olan YIL, 12 ay degil 28 menâzil.

Kisacasi, kamerî yilin vakten oynak aylari beserî düzenleme olup yazik ki Allah’in kurdugu düzene fesat sokmustur; örnegin Tevbe 37’de sözü edilen nesî küfrünü otomatige baglamistir.

ne diye bizim dogum tarihleri sabit te, peygamberin ki her yil degisiyor

Hz Muhammed’in dogumunda da geçerli olan semsî yildir. Nitekim semsî yila göre Türkiye'de kutlanan KUTLU DOGUM HAFTASI vakten sabit.

Hz Muhammed’e ait oldugu söylenen dogum tarihinin degiskenligi kamerî denen SANAL yilin yedigi bir nane. O SANAL yil sistemini siz kabul etseniz sizin dogum tarihiniz de degisir.

Eger semsî yilin 16 Mart’inda dogduysaniz bu, kamerî yilin 8 Muahrremidir.

Buna göre
sizin
dogum tarihleriniz:

8 Muh 1420 = 24 Nisan 1999 ……. ILK BAHAR
8 Muh 1412 = 20 Temmuz 1991 … YAZ
8 Muh 1405 = 04 Ekim 1984 …………. SON BAHAR
8 Muh 1395 = 21 Ocak 1975 …………. KIS

Kamerî yila göre

siz
hangi mevsimde dogdunuz?

Hz Muhammed
hangi mevsimde dogdu?

Aklimiz basimiza gelip te bunu sordugumuz an… sorun, çözüm yoluna girer.

Hz Muhammed sagken ve daha önce
yila ait "ay"a YERH deniyordu.

Bunu kanitlayan
arkeolojik bulgular var.

Örnegin

bir mezar yazisi (http://www.islamic-awareness.org/His...ns/raqush.html) ve
Ebrehe kitabesi (http://www.mnh.si.edu/epigraphy/e_pr...04_sabaean.htm).

Aslinda DOLUNAY anlamina gelen "şehr"e yila ait ay anlaminin sonradan yüklendigi anlasiliyor. Bunun pek çok kaniti var ama biz simdilik yalnizca birini analim:

Haram aylar anlaminda dört haramlar "şehr"lerin içindedir (9:36) ve haram aylarda kan dökmek, örnegin, avlanmak haramdir (5:2,95). Bunun anlami,

bir: haram aylar av hayvanlarinin üreme vaktidir; av hayvanlari yilin sicak mevsiminde yavru yaparlar, vakten sabit;

iki: haram aylar, öyle uyduruk kamerî yilin uyduruk haram aylari gibi, üçü bir arada ama biri yilin apayri bir vaktinde degil ARKA ARKAYA gelirler.

Orucun vakti haram aylarin ilki olan "sicak ay"dir, şehru ramazân, vakten sabit.

Hac ibadeti ise haram aylarin ikincisi olan Zilhicce basta olmak üzere "sicak ay"dan sonraki üç haram ayda yapilir, vakten sabit. Çünkü geleneksel Mekke panayiri yaz mevsiminde ve son baharin ilk ayinda kurulur (106:2).

Panayir
anlamindaki

ticarî hac (28:27) ve
dinî hac (22:27…)

es zamanlidir.

21 Hazirandan sonraki
ilk dolunayin ait oldugu ay.

Lütfen su "phases of moon"a bakar misiniz (1).

Bu yil sicak dolunay
23 Haziran aksami
dogacak.

Simdi bi de
su linkteki
"moon phases 2013 month by month"i
tiklar misiniz (2).

Önünüze bu yila ait aylarin görüntü tablolari çikacak.
(Haziran) June 2013'ü inceler misiniz. Sunlari göreceksiniz:

Sicak ayin

ilk hilali (buna ramazan hilali deniyor): 10 Haziran
dolunayi......................................: 23 Haziran
sonu (bir sonraki ayin ilk hilali).........: 09 Temmuz

2013'ün
"sicak dolunay"i
iste bu.

10 Haziran (dahil)-09 Temmuz (hariç)
Hasan bey çok espritüel ve nüktedan bir kişi olduğunuz aşikar...

Son iletinizde yolladığınız moon phases linklerinden bende de tonla var hatta en babasını buyrun ben verim size.

İsa'dan bu yana 6000 yıllık, Muhammed dönemini de kapsıyor, kendimizi sınırlamayalım.

Nasa 6000 yıllık ayın evreleri

Benim asıl takıldığım bunların hiç biri değil;

Son yazdığınız cevaptaki ramazan başlangıç ve bitişi ile ölümcül vuruşu yaptınız.

Bakınız alttaki link;

2013 Diyanet Hicri ve miladi tarihler
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. February 2013, 06:51 PM   #15
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

1 RAMAZAN 1434 = 09 TEMMUZ-2013 SALI RAMAZAN'IN BASLANGICI

Güzel kardesim, bu, kamerî yildaki sehru ramazanin tarihi. Ben size Kurân'daki sehru ramazânin tarihini verdim. Ne söylediysem kanitlara dayali olarak söyledim.

O kanitlara itiraziniz mi var?
Alt 23. February 2013, 07:36 PM   #16
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
1 RAMAZAN 1434 = 09 TEMMUZ-2013 SALI RAMAZAN'IN BASLANGICI

Güzel kardesim, bu, kamerî yildaki sehru ramazanin tarihi. Ben size Kurân'daki sehru ramazânin tarihini verdim. Ne söylediysem kanitlara dayali olarak söyledim.

O kanitlara itiraziniz mi var?
İtiraz mı??? Haşa... Haddim değil...

Ben hiç bilmiyorum... Siz... "bi gidim..."
Alt 24. February 2013, 01:18 AM   #17
Hasan Akçay
Uzman Üye

Dolunay
tam olarak
nedir?

Ipucu:

Insikak sûresi
17.Geceye ve örttügüne - Vel leyli ve mâ vesak
18.Ve dopdolu oldugunda aya - Vel kameri izet tesak

Ayman (http://free-minds.org/forum/index.ph...=9601317.120):

Ufuk, günesin ardindan kizardiginda
gece
karsi ufku örter ve orda
dopdolu bir ay belirir.

*

Biz onu kadir gecesinde indirdik -Innâ enzelnâhu fî leyletil kadr (97:1)

Kadir gecesinde
indirilen o ne idi?

Ve

onun
sehru ramazânda indirilenle
ilgisi ne?

Ipucu:

Kurân iki asamada indirildi. Ilki inzal, yalnizca bir gecede (leyletul kadr/sehru ramazân). Ikincisi tenzil, uzun sürede (26:192-195, 25:32).

*

Sehru ramazân, ki onda o kurân indirildi… -Sehru ramadânellezî unzile fîhil kur’ân (2:185)

Burada geçen
sehr

bir gecelik dolunay midir ya da
29.5 günlük ay mi?

Ipucu

1.
O kurân 29.5 gün süren bir ayda degil yalnizca bir gecede indirildi,
inzal

2.
Kadr gecesi 1 000 sehrden hayirlidir -Leyletul kadri hayrun min elfi sehr (97:3).

Dikkat. O gece "sher"lerle kiyaslaniyor. Normal olarak gece gecelerle kiyaslanir; tipki nasil elma armutlarla degil elmalarla kiyaslanirsa.
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (26. June 2013)
Alt 24. February 2013, 02:30 AM   #18
Hasan Akçay
Uzman Üye

Bütün bunlardan
ortaya çikan:

kadir gecesi = sicak dolunay (sehru ramazân)

O gece
furkân = münafiklari ele veren (2:185)
özel bir sûre (9:64, 81, 86, 124, 127)
inzal edildi.

Münafiklar
cihaddan kaçmak için
bahane uyduranlardi:

Evlerimiz tehlikeye açik (33:13).
Bizi mallarimiz ve ailelerimiz alikoydu (48:11).
Bu sicakta sefere çikmayin (9:81).

Yani önce ben!

Inananlar iste
oruç yoluyla

kendilerini tutarak "Önce Allah!" diyecekler.

Dolunay degil önemli olan; dolunay gecesi degil.
Önemli olan o dolunay esnasinda inzal edilendir.

Onun inzalini yad edecekler,

tipki
kendi dogum günlerini
yad ettikleri gibi.

O dolunaya tanik olanlariniz onu oruç ile yad etsin -fe men sehide minkum us-sehre fel yesumhu... (2:185)
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (26. June 2013)
Alt 24. February 2013, 01:41 PM   #19
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razi olsun sizden Hasan Kardesim, ben ögrenmek istedigimi sizin yazilarinizdan ögrendim ve aklima da yatti. Sagolun.
Sevgili Merdem Anne,

Allah rızası için şu evladına da ne anladığını bi anlatsana ne olur.

Ben hala anlamadım!!!
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (26. June 2013)
Alt 24. February 2013, 02:18 PM   #20
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Merdem Anne,

Allah rızası için şu evladına da ne anladığını bi anlatsana ne olur.

Ben hala anlamadım!!!

Güzel Kardesim,

benim anladigim, hangi takvim olursa olsun mühim degil. Av zamanlarina dikkat etmek, ( ki bu gün hicri takvim olmadan da hayvanlari koruma cemiyetleri bu mevsimleri tespit etmislerdir ) tabiati korumak, hayvan haklarina saygi göstermek.

Allah'in Sünnetullahina saygidir bu.

Namaz, oruc, hacc zamanlari ( saati, günü, ayi ) hic mühim degil. Her zaman icin Rabbimizin bizi gözledigini unutmadan O'na kullukta eksiklik etmemek. Iki yat kalkmakla, 30 gün ac susuz kalmakla, suudilerin zenginliklerine zenginlik katmakla dünya düzeninin olusturulacagina inanmiyorum.

Nice yoksul memleketler var, oralara ziyaretler düzenlenilse de o zavallira katkida bulunsak nasil olur?

Evvel den safari turlariyla zaten cogu ülkelerin analarini aglatmislar. Bu insanciklara baska yönlerden katkilarda bulunsak. Islami zaten beraberimizde götürmüs olacagiz onlara. Misyonerlerin sömürüp tüm haklarini ellerinden aldiklari bu insanlara yardimlarda bulunsak nasil olur diyenlerdenim.

Nefes aldigimiz müddetce Rabbimizin uyarilarini ciddiye almak. Yeryüzünde fitne yaratmamak, düzeni ve huzuru saglamak.

Takvim benim neyime. Allah'tir benim takvimim. Dünyaya gelisimler göcüsüme kadar olan zaman birimi icinde saf Din Islam'a sarilmak, Kur'an'in isiginda kimligimi bilerek yasamak.

Yani Allah'in tanittigi takvimde de anlasamaycak olursak, mübarek kadir gecesinden bir nasibimiz olmayacak. Her gün kadir gecesiymis gibi davranmak en dogrusu olacak.

Benim anladigim bu. 4 mevsime ne adi verilirse verilsin 4 mevsim olarak kaliyor. Arablarda kis yok ise onlarin bilecegi bir sey. Ben dogdum dogali 4 mevsimle tanistim. Ben suudi degilim, hindu degilim, bu yüzden onlarin bilmedikleri mevsimleri bilirim. Bir Arap kisin sogunda donan insanin halinden anlamaz. Bir kutuplu kavuran sicagin ortasinda susuzluktan ölen kisinin halinden anlamaz.

Herkes kendi yasadigi iklime göre yasiyor. Ben 4 mevsimle yasiyorum, susuzluk cekenleri görüp kolladigim gibi soguktan donanlari da düsünüp yardim kampanyalarina severek katiliyorum.

Hayatin sonsuz bir ilkbahar oldugunu düsünmüyorum. Tabiat ögretiyor bana insanligimi. Kime nasil saygi gösterip korumam gerektigini görerek cikariyorum.

Bos ver takvimi Bart Kardesim. Duvarda asilanda ne yaziyorsa o dur senin takvimin. Kiyamet saatine öyle de olsa böyle de olsa yanasiyoruz, mühim olan budur. Zamani ölcmek icin kütüphaneler dolusu kitaplar yazmaya lüzum yok.

Biz hicri miladi hesaplarken millet uzayda kesifler yapiyor. Buluslar üzerine buluslar yapiliyor. Islam devletlerinin ilerlemesine mani olan faktörlerin üzerinde düsünmekten arastirmaktan helak olduk gittik. Bir basörtüsüne takildik, bir orucun ilk gününü tayin etmeye takildik, baliklama istif hacca gitmeye takildik, takildik di takildik. Alt tarafi sonunda 2 metrekareye tikilacagiz, tabii o da kismet olurssa. Ona da sahib olamayanlar var.

Arkadan bizleri bir itekleyen olsa da mecburi ilerleme yapsak fena olmayacak!

Sevgi, selam ve dua ile.
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (24. February 2013), Miralay (26. June 2013)

Bookmarks

Etiketler
aykırıdır, hicri, kurana, takvim