hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 2. February 2013, 01:04 PM   #1
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Tezgahinda Kur'an'i bedava dagitan seytanlar

Parasiz/malsiz/karsiliksiz olan Iman'dir:

HÛD Suresi / 29 : -Ey Halkım, ben sizden buna karşılık bir mal istemiyorum. Benim ücretimi Allah verecektir. Ben, inanan kimseleri kovamam. Onlar, elbette Rab’lerine kavuşacaklardır. Fakat ben sizin cahillik eden bir halk olduğunuzu görüyorum.

SÂD Suresi / 86 : -De ki: Tebliğim karşılığında sizden bir ücret istemiyorum. Ben kendiliğimden peygamberlik de taslamıyorum.

SURA Suresi / 23: -İşte bu, iman eden ve güzel işler yapan kullarına Allah'ın müjdelediği şeydir. De ki: Tebliğime karşılık sizden yakınlık sevgisi dışında birşey istemiyorum. Kim bir iyilik yaparsa, Biz onun güzelliğini daha da arttırırız. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır; iyilikleri ise fazlasıyla ödüllendirir.

İşte Allah'ın hidayet verdikleri bunlardır; öyleyse sen de onların bu hidayetlerine uy. De ki: "Ben bunun için sizden bir ücret istemiyorum. O (Kur'an), alemlere bir 'öğüt ve hatırlatmadan' başkası değildir." (En'am Suresi / 90)
Ey kavmim, ben bunun karşılığında sizden hiç bir ücret istemiyorum. Benim ücretim, beni yaratandan başkasına ait değildir. Akıl erdirmeyecek misiniz? (Hud Suresi / 51)
Oysa ki sen buna karşı onlardan bir ücret de istemiyorsun. O, alemler için yalnızca bir 'öğüt ve hatırlatmadır.' (Yusuf Suresi / 104)
De ki: "Ben buna karşılık, Rabbine doğru bir yol tutmayı dileyen (insanlar olmanız) dışında sizden bir ücret istemiyorum." (Furkan Suresi / 57)
"Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (Şuara Suresi / 109)
"Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (Şuara Suresi / 127)
"Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; (Şuara Suresi / 145)
"Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (Şuara Suresi / 164)
"Buna karşılık ben sizden bir ücret istemiyorum; ücretim yalnızca alemlerin Rabbine aittir." (Şuara Suresi / 180)

Bedava dagitilan Kur'an'lar karsiliginda emek verenlerin hakki yeterince ödeniyormu?
Bedava denilen Kur'an'larin basilmasinda kimlerin paralari isleniyor?

Herhalde Rabbimiz Diyanet'e özel olarak BankNote'lari indirmiyor gökten. Sana BEDAVA olani yine birileri alin teriyle kazandiklariyla ödüyorlar.

Diyanet bir araci oluyor, ondan alip sana veriyor, senden alip ona veriyor. Nesi bunun BEDAVA?
Sana bedava bir Kur'an, kendisine bir mercedes! Ona bir bedava Kur'an, kendilerine bedava kolej, bana bir bedava Kur'an, kendilerine villalar. Alan memnun veren memnun?!?!?!?

Isinize gelirse bir arastirin Diyanet'in gelir kaynaklari nedir, hangi yollardan saglaniyor. Asagida ki yalnizca bir örnektir, aranacak olursa daha neler bulunur.

DİYANET’İN DENETİM DIŞI SİYASİ ve AKÇELİ İŞLERİ

http://turkiyeninsesi.wordpress.com/tag/vakiflar/

Kisa bir pasaj:
Abdülkadir Sezgin’in üzerinde durmayı gereksiz gördüğü, belki de ihmal ettiği denetimsiz akçeli işlerden birisi de hiç şüphesiz “Vekâlet Yoluyla Kurban Kesme” kampanyalarıdır. Bildiğim kadarıyla Diyanet, bu kampanya çerçevesinde her sene 25.000-30.000 civarında kurban kesmektedir. Bir dönem şahsen benim de içinde bulunduğum kampanyalar çerçevesinde toplanan kurban paraları ile genelde toplanan paraların daha altındaki bir fiyatla kurban alınmakta ve aradaki fark Diyanet (TDV) bütçesine gelir kaydedilmektedir. Öte yandan 2008 yılına kadar, yürütülen kampanyalar çerçevesinde kesilen kurban etlerinin Et ve Balık kurumuna para karşılığı satıldığı ve parasının, burs ve sosyal yardım adı altında zamana yayılarak harcandığı bilinmektedir. Ancak TDV tarafından verilen bursların, zengin fakir ayrımı gözetmeksizin tamamen Diyanet çalışanlarının çocuklarına veriliyor olması, sosyal yardımların da yine ağırlıklı olarak Diyanet çalışanlarının yakınlarına ve onların referanslarıyla gelenlere veriliyor olması, burada da bir istismar olduğunu gözler önüne sermektedir. Diyanet, son yıllarda “şehit ve gazi yakınları” ya da “sakat” adı altında kurum personelinin çocukları dışında kalan birkaç yüz çocuğa da burs vererek,“sadece kendi personelinin çocuklarına burs vermektedir” iddialarını perdelemeye çalışmaktadır.

Diyanet neyin nesi oluyor? Düzeni nedir?

Hangi MESCID'lerde namaz kilinir, hangi MESCID'lerde hayirlar vardir:

9:17 - Müşrikler kendi inkârlarına kendileri şahit olup dururlarken Allah'ın mescidlerini imar etmeleri mümkün değildir. Onların bütün yaptıkları boşa gitmiştir. Ve onlar ateş içinde ebedi olarak kalacaklardır.

9:18 - Allah'ın mescidlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı kılan, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmayan kimseler imar ederler. İşte hidayet üzere oldukları umulanlar bunlardır.

9:107 - Bir de müslümanlara zarar vermek, kâfirlik etmek ve müslümanların arasına ayrılık sokmak ve daha önce Allah ve Resulü'ne karşı savaş açmış olanı beklemek için mescid yapanlar var. "İyilikten başka bir maksadımız yoktu." diye yemin de edecekler. Fakat bunların kesinlikle yalancı olduklarına Allah şahittir.

9:108 - O mescit içinde sen kesinlikle namaza durma. Ta ilk gününde temeli takva üzerine kurulan mescit elbette içinde namaz kılmana daha layıktır. Onun içinde günahlarından arınmayı seven kişiler vardır. Allah da arınmış, ak pak olmuş olanları sever.

Alinteriyle, hakkiyla, emeklerinin karsiligi bastirilip satilan Kur'an-i Kerim'ler de hic olmazsa KUL HAKKI kalmaz. Emegin karsiligi verilir icine riya karistirlmadan. Alan belli satan belli, gelir belli gider belli. Temiz ticaret. Cennet de beles degil, haketmek kazanmak gerekir.

Allah'in sözlerini PARA karsiligi satmak demek: Indirilen Kitab'in yerine/yanisira bir beserin kendi elleriyle kendi kafasina göre yazdiklaridir. Kur'an basiminda harcanan alin terinin karsiligini vermeyi ögrenin önce.

2:41 - Yanınızdakini (Tevrat'ı) tasdik edici olarak indirdiğim (Kur'ân)a iman edin, O'nu, inkar edenlerin ilki siz olmayın, benim âyetlerimi birkaç paraya değişmeyin. Ancak benden korkun.

2:79 - Artık o kimselerin vay haline ki, kendi elleriyle kitap yazarlar da sonra biraz para almak için "Bu Allah katındandır." derler. Artık vay o elleriyle yazdıkları yüzünden onlara, vay o kazandıkları vebal yüzünden onlara!..
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
aorskaya (4. February 2013), Miralay (4. February 2013)
Alt 4. February 2013, 07:08 AM   #2
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam kardeşim.
Öncelikle piyasada,tezgahlarda satılanların adını,"mushaf" olarak biliyorum. Bir nevi Kur'anın kağıt ortamında yazılmış,ya da basılmış halidir.

Size bu konuda katılıyorum. Gerçekten de, basılan mushafın;kağıt olarak,işçilik olarak,mürekkep (ya da toner) olarak,...vs. masrafları olmaktadır.
Tabii ki, mushafın maliyetini karşılamak üzere para karşılığı piyasaya sunulmaktadır.

Lakin,malumunuz üzere, internette de rahatlıkla okuyup,araştırabileceğimiz; bedelsiz mevcut Arapça Kur'an ve mealleri bulunmaktadır. Hem maliyeti de neredeyse yok gibidir. E artık internete eklemek için harcanan emek te Allah rızası için olsun. Herşey de para değildir. Değil mi güzel kardeşim.

Ben internetten araştırmayı tercih ediyorum. Hem karşılaştırmalı olması da daha çok işime geliyor.

Tabii sizin neyi,nasıl terdih etmenizi de saygıyla karşılarım.

Selamlar
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
merdem (4. February 2013)
Alt 4. February 2013, 03:11 PM   #3
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam kardeşim.
Öncelikle piyasada,tezgahlarda satılanların adını,"mushaf" olarak biliyorum. Bir nevi Kur'anın kağıt ortamında yazılmış,ya da basılmış halidir.

Size bu konuda katılıyorum. Gerçekten de, basılan mushafın;kağıt olarak,işçilik olarak,mürekkep (ya da toner) olarak,...vs. masrafları olmaktadır.
Tabii ki, mushafın maliyetini karşılamak üzere para karşılığı piyasaya sunulmaktadır.

Lakin,malumunuz üzere, internette de rahatlıkla okuyup,araştırabileceğimiz; bedelsiz mevcut Arapça Kur'an ve mealleri bulunmaktadır. Hem maliyeti de neredeyse yok gibidir. E artık internete eklemek için harcanan emek te Allah rızası için olsun. Herşey de para değildir. Değil mi güzel kardeşim.

Ben internetten araştırmayı tercih ediyorum. Hem karşılaştırmalı olması da daha çok işime geliyor.

Tabii sizin neyi,nasıl terdih etmenizi de saygıyla karşılarım.

Selamlar

Aleykümselam,

Sevgili Miralay,

Yazılı kaynak yerine internet önermenize bir iki hususa dikkat çekerek yeterli olmadığı şeklinde küçük bir itirazda bulunacağım.

1- Bu devirde dahi herkes internet imkanına sahip değildir.
2- Her zaman ve her ortamda internette olabilmek mümkün değildir.
3- herkes, internetten faydalanmayı tam beceremeyebilir.

Dolayısıyla, bu imkan ve kolaylıklara sahip olanlar, bunlara sahip olmayanları da hatırlayarak, bedelli-bedelsiz meal edinmelerini önermelidirler.

saygılarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (5. February 2013)
Alt 4. February 2013, 03:30 PM   #4
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Herhalde Rabbimiz Diyanet'e özel olarak BankNote'lari indirmiyor gökten. Sana BEDAVA olani yine birileri alin teriyle kazandiklariyla ödüyorlar.

Diyanet bir araci oluyor, ondan alip sana veriyor, senden alip ona veriyor. Nesi bunun BEDAVA?
Sana bedava bir Kur'an, kendisine bir mercedes! Ona bir bedava Kur'an, kendilerine bedava kolej, bana bir bedava Kur'an, kendilerine villalar. Alan memnun veren memnun?!?!?!?

Isinize gelirse bir arastirin Diyanet'in gelir kaynaklari nedir, hangi yollardan saglaniyor. Asagida ki yalnizca bir örnektir, aranacak olursa daha neler bulunur.

DİYANET’İN DENETİM DIŞI SİYASİ ve AKÇELİ İŞLERİ

http://turkiyeninsesi.wordpress.com/tag/vakiflar/
Ah şu diyanet ve içindeki alimler!

Bunlar niye vardır?

Gerçekten islamı anlatmak, öğretmek, yaymak, doğru yaşanmasını sağlamak içinmi, yoksa sistem adına müslümanların kontrolünü sağlamak içinmi?

Bunun üzerine samimi olarak kafa yorun bakalım, hangi sonucu bulacaksınız?

selamlar,
aorskaya

Not: Merdem kardeşim, özellikle son zamanlarda can alıcı konulara temas ediyorsunuz. Teşekkür ederim...
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
merdem (5. February 2013), Miralay (5. February 2013)
Alt 5. February 2013, 08:01 AM   #5
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Değerli aorskaya kardeşim.
Cevap veriyorum; "B" şıkkı.

Şaka bir yana size katılmamak elde değil. Gerçekten de Diyanetin kuruluş amacı; her ne kadar din adına çok başlılığa ve her yerde bir mollanın,şeyhin mantar gibi biterek fetvalar vermesine engel olmak olarak görünse de; asıl amaç, sistem adına müslümanları kontrol etmektir.

İnternet üzerindeki mealler ve Kur'anla ilgili yazıma yaptığınız tenkide kısmen katılıyorum.

Ben bu yolu tercih ediyor ve sağlıklı buluyorum demiştim.

İsteyen basılı olarak Kur'an ya da meal satın/hediye/ya da hibe alabilir.

Herkesin kendi tercihidir. Saygı duyarım.
Sonuçta maksat Kur'anın herkes tarafından anlaşılması e herkesin Kur'anla tanışmasıdır.

Selam ile
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
merdem (5. February 2013)
Alt 5. February 2013, 09:28 AM   #6
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Sonuçta maksat Kur'anın herkes tarafından anlaşılması e herkesin Kur'anla tanışmasıdır.

Selam ile
Aleykümselam sevgili miralay,

Sizin yukarıdaki önermenizde geçen "kuranla tanışma" ve tanıştığı kuranı anlamaya çalışan birinin gecesi "kadir gecesi" olmaktadır. Yoksa her yıl tekrarlanan ve coşkuyla! kutlanan geceler kadir geceleri olmaktan çok uzaktırlar.

Sonuçta, kendimiz de dahil, insanlara ne anlatırsak anlatalım, mutlaka ve mutlaka bizim anlattıklarımız da dahil olmak üzere, anlatılanla yetinilmeyip, aksine önce herkesin kur'andan konuları okuyarak kendi anlayışını tespit etmesini, ancak ondan sonra aynı konuda başka görüşleri değerlendirmesi gerektiğini, doğrunun bu olduğunu anlatabilmeliyiz.

Kısaca, bütün insanlar önce kendi kur'an anlayışlarını bulmalı, sonra başkalarının kur'ana ters olmayan anlayışlarını değerlendirmelidir. Kur'ana ters olanları ise hemen atmalıdırlar.

Müslümanların tebliğ görevinin önceliği bunun anlatılabilmesi, ulaştırılabilmesi olmalıdır.

Saygılarımla,
aorskaya
Alt 5. February 2013, 09:45 AM   #7
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

Selam ile
Aleykümselam sevgili miralay,

Siz yukarıdaki önermenizle farkında olmadan "kadir gecesi" ni ortaya atmış oldunuz. Önermenizde geçen "kuranla tanışma" ve tanıştığı kuranı anlamaya çalışan birinin gecesi "kadir gecesi" olmaktadır. (Yoksa her yıl tekrarlanan ve coşkuyla! kutlanan geceler kadir geceleri olmaktan çok uzaktırlar.)

Sonuçta, kendimiz de dahil, insanlara ne anlatırsak anlatalım, mutlaka ve mutlaka bizim anlattıklarımız da dahil olmak üzere, anlatılanla yetinilmeyip, aksine önce herkesin kur'andan konuları okuyarak kendi anlayışını tespit etmesini, ancak ondan sonra aynı konuda başka görüşleri değerlendirmesi gerektiğini, doğrunun bu olduğunu anlatabilmeliyiz.

Kısaca, bütün insanlar önce kendi kur'an anlayışlarını bulmalı, sonra başkalarının kur'ana ters olmayan anlayışlarını değerlendirmelidir. Kur'ana ters olanları ise hemen atmalıdırlar.

Müslümanların tebliğ görevinin önceliği bunun anlatılabilmesi, ulaştırılabilmesi olmalıdır.

Saygılarımla,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (5. February 2013 Saat 09:48 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
bedava, dagitan, kurani, seytanlar, tezgahinda