hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HUKUK > Cezalar

Seçenekler Stil
Alt 29. October 2012, 11:42 AM   #41
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yazılarımı buraya asmışsın kafana göre, ben orada cevap vere dururken bizimkilerin kopyaları burada öksüz kalmışlar...

alıntı yaptın madem hepsini getir, getir ki adil olsun...
Her yazının kendi konu başlığı altında yazılması halinde istenilen faydayı en çok sağlamaya yakın olacağını düşündüğümden, kısas hakkındaki yazıları buraya taşıdım.

Üstelik bunu yaparkende, ilgili yerde, yazıları buraya taşıyacağımı hem başlık, hem de link olarak belirttim. Bundan haberiniz olmaması, yazılanlara dikkat etmeden cevap verdiğinizi gösteriyor. Hemen başkasını suçlamaya meyilli olmayalım.

Ayrıca, kim olursa olsun, alıntı yaptığım yazıları tümüyle alıntılarım. Yazıları kısmen gizleyerek haklı çıkmaya çalışmanın, beni haklı kılmayacağını bilenlerdenim.

Bu yöntemi kullanmadığım gibi aksine, yazıları bütünüyle alıntılarımki, başka okuyucularda okuyabilsinler ve yazılara göre kararlarını verebilsinler. Amacım kendi doğru bildiklerimi aktarırken, bildiklerimden daha iyi ve doğru olduğunu gördüğüm yazıları kabul ederek yaşamaktır.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. October 2012, 11:44 AM   #42
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bu gönderme bana mı, öyleyse eğer, "destuuur" derim sana, ister kusura bak ister bakma...
Benim kusura bakıp bakmamamın önemi yok. Sadece, ayetleri tek başına bile ele almak, yanlış anlamalara sebep olabilirken, bir de ayetleri kısmen alıntılayarak buna göre hükümleri anlamak iyice konudan kopmak olabilir.

Buna dikkat etmeli, her ayeti hangi konunun parçası ise o konu içinde ve diğer ayetlerle birlikte değerlendirmek gerekir.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 11:49 AM   #43
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
BAKARA-178. Ey iman etmiş kişiler! Ölümlü olaylarda kısas [âdil karşılık] size farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın. Ama her kim, onun [ölenin] kardeşi tarafından bir şey karşılığı bağışlanırsa, o zaman örfe uymalı, ona güzellikle ödemelidir. Bu, Rabbiniz tarafından bir hafifletme ve bir rahmettir. Artık kim sınırları aşarsa artık acı veren azap onun içindir.

Burada, miras ile ilgili bir durumu nerden görebiliyorsunuz?
Alıntı:
bakseen, kimin parçaladığı çıktı ortaya...
Bu ayet bir bütündür ve sizin bir kısmını ele alarak karara varmanız üzerine bütünü yazılarak, ayetten delil istenmektedir.

Kendi kısmi alıntılarını eleştiren birine, ayetin tamamını yazmasına rağmen "parçalama" nitelemesi yapma hatanızı sanırım artık görürsünüz.

Ayet, Bireysel suçlarda oluşan zararlarla ilgili olarak, adil karşılık yani kısasla ilgili çekirdek hükmün yine uygulanmaması için çaba harcayanlara, adeta tokat gibi o hükümlerin istisnasız uygulanacağını anlatmak üzere gelen konuyu tamamlayan bir ayettir.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 11:53 AM   #44
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bakara/177
ve aatel maale alaa hubbihii zevil kurbaa vel yetaamaa vel mesaakiine vebnes sebiili, ves saailiine ve fiir rıkaabi.../
malına sevgi duyan ama ihtiyaç sahibi olarak görülenlere ondan verenler...
bakara/178
yaa eyyuhelleziine aamenuu kutibe aleykumul kısaasu fiil katlaa../ rabbin sistemini kabullenmişlere öldürülenler hakkında kısas yazıldı/hükm rabden geldi...
el hurru bil hurri vel abdu bil abdi vel unsaa bil unsaa.../ hür ile hür, abd ile abd, ünsa ile ünsa...
fe men ufiye lehu min ahiihi../ kişi için, kardeşinden gelen haktan vazgeçme...
bakara/179
ve lekum fiil kısaası hayaatun.../ hükmedilen kısas muhatablara hayat...
bakara/180
kutibe aleykum, izaa hadara ehadekumul mevtu in tereke hayraa.../ onlara getirilen, onlardan birine ölüm geldiğini sezdiği anda mal bırakma durumu..
bakara/181
fe men beddelehu ba de maa semiahu.../ onu işittikten sonra değiştiren..../gelen hükmü işittiler, değiştirilemez...
bakara/182
min muusın.../ vasiyet...

ifadelerdeki konu, mal/mal bırakma/vasiyet...

işte aslı, aslı anlaşılamamış/ayıklanmış kopyasından üstündür...
Öldürmelere verilecek karşılıklardan bahsedilen bir yerde hala mal bırakılmasını vasiyetin anlatıldığını nasıl düşünebiliyorsunuz bunu anlayamıyorum.

O zaman size, "kuranda katil olunması halinde buna ne gibi ceza verileceği konusu başka hangi ayette vardır da burasını vasiyet olarak anlıyorsunuz?" diye sormak istiyorum.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 12:00 PM   #45
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
selam
idam var iken veya halen olan ülkelerde öldürme/bilerek, kasten cana kıymalar yokmuydu/yok mudur, idam olan ülkelerin olmayanlara göre suç oranları nedir...hayat ne derece ortaya çıkıyordu/çıkıyor...
1- İdam ile kısas aynı şey değildir. Kısas, idamı da kapsar, ama idam kısası kapsamaz.

2- Yine idam olan ülkelerde, buna ilişkin hükümler insan yasaları ile konduğundan, yine insan yasaları ile değiştirilebileceğini düşünen kimseler olacaktır.

3- Yine idam cezası da verilse, değişik ülkelerde, değişen sebeplerle bazı genel af müesseseleri çalıştırılmaktadır. Bunu bilen kimseler, bu beklenti ile de cinayete karar verebilir.

4- yine bazı ülkelerde, meclislere, cumhurbaşkanlarına hatta valilere bile af yetkisi verilmiştir. İşte bunlar kısasa göre hep, cinayeti göze aldıran sebepler olmaktadır.

Halbuki kısasta, af edecek sadece katlettiğinin yakını olacağından, biraz aklı olan birinin maktulün yakınının kendini af edeceği umuduyla cinayete karar vermesi düşünülemez.

İşte bu nedenle, kısas ile idam uygulaması birbiri ile kıyas dahi edilmemelidir.

Ayrıca, benim anlayamadığım, birini haksız yere öldüren kişininde öldürülmesi, bizleri yaratan tarafından takdir edilmişken size nasıl adil gelmiyor? Bunu da siz açıklayın lütfen.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 01:01 PM   #46
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
öldürülenler için kısas dendi demek, biri diğerini öldürmüş başladılar hesaba, öldürülenin fikrinide sormadılar nasılsa,
belki dile gelse "ulan dünyayı verseniz ne fayda değişmem aldığım üç kuruş nefese, siz kimsiniz tutuştunuz benim adıma girdiniz hesaba" der midir bilinmez...
sonra çıkardılar kardeşini/yakınını/herkimse meydana verdiler yetkiyi, tutuşturun eline/cebine sus payını, ha belki tok gözlü çıkarsa eğer "yok brader önemi, giden gitti nasılsa" der belki...
yetmedi birde adama üç kuruş diyete sildirdiler kardeşinin doyamadığı! ömrünü...
1- Sen bu şekilde kabul edince gerçek öyle olmuyor. Yaratanın, yarattıkları için takdir ettiği cezalandırmaya söz söylemeye hakkın varmıdır? Onun hükümlerine karşı çıkmak gibi bir ayrıcalığın varmıdır da bunları yazabiliyorsun?

Rabbimiz, haksız yere öldürenin de maktülün yakınları tarafından afedilmedikçe öldürülmesi emrini vermişse, senin adil bulmayışın ancak günümüzde dillendirilen "çağdaşlık" masalına yakın durmandan kaynaklanabilir.

Ayrıca, kısas cezası bu dünyada verilen karşılıktır. Hesap gününde öbür taraf için nasıl bir karşılığı olacağını ise sadece rabbim bilmektedir.

2- Ayrıca; öldürülenin fikri, hangi durumlarda sorulabiliyor da kısasta onun fikrinin sorulmadığını yazabiliyorsun?

Ölenin yakınlarının af etmesini anlayamayan sen, zamanımızdaki pratiklerden tanık olduğumuz, genel af, meclis yada cumburbaşkanı affı veya bazı ülkerin eyalet valilelerinin affını kabul edebiliyormusun? Kabul edemiyorsan, katile ne ceza verilmelidir.

Bu nedenle, sözlerindeki yanlış kabullerine daha fazla değinmeden, rabbin bir konuda verdiği hükme sadece boyun büküp kabul etmek gerektiğini hatırlatarak son veriyorum.

selamlar,
aorskaya
Alt 29. October 2012, 01:06 PM   #47
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
yeniden yazıyorum, ifadelerin bütünü mal/mal bırakma/vasiyet, kısası cımbızla almışın diğerlerine yapıştırmışsın...
Bakara 178 den önceki ayetleri ve sonraki ayetleri de yazdım. Bakara 178 de kısas vardır, bu ayet de arada yer almaktadır.

Buna rağmen sen nasıl oluyorda kısası araya yapıştırdığımı söyleyebiliyorsun kardeşim?

Kısasta kabul edemediğin, katilin hayatına son verilmesimidir? Peki katile hangi evrensel boyutlu ceza verilmelidir, niçin? Bunu da yazabilirmisin?

Selamlar...
aorskaya
Alt 29. October 2012, 01:18 PM   #48
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
182 yi yazdım zaten brader, yazılardan sürekli kopuksun, aynen devam...
Yazdığını biliyorum. Bakara 182, (devamla) 183 e geçseydin diye yazdığımı sanıyordum. Ama parantez içini atlamışım. Yoğunluk ve acele yazılar yüzünden bu konuyu olumsuz etkilemeyen bir atlama olmaktadır. Ancak, bu; "kopukluk demek değildir" değilmi?

Alıntı:
yaa eyyuhelleziine aamenuu kutibe aleykumus sıyaamu.../

bak kardeş gene bilip etmeden laf olsun diye konuşuyorsun, konu 182 de bitmiş yeni konuya tekrar "yaa eyyuhelleziine aamenuu" bu ifadeyle girilmiş...

gene anlamadın di mi...
Madem ""yaa eyyuhelleziine aamenuu" denilerek yeni konuya girildiğini biliyorsun, o halde neden bakara 178 deki; ""yaa eyyuhelleziine aamenuu" deyimiyle yeni konuya girildiğini anlamak istemiyorsun?

O halde en son bakara 177 de önceki konu bitirilip, 178 de kısas konusuna geçildiğini anlamıyormusun, anlamakmı istemiyorsun?

Alıntı:
hem oruçta ne ola, o nereden çıktı, devamındaki ayette oruç mu var...

Bakara 183 e bakmamışsın hala! Hiç değilse, bu kardeşin neden ayetlere 183 ile devam edip, oruçla ilgilendirseydin diye neden dediğini anlamak için baksaydın bari!

Şimdi, ayetlerden kopuk olma iddiasının sana döneceğini görebiliyormusun?

Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. (Bakara-183)

Baksaydın, devamında oruç anlatımını görecektin ve devamındaki ayette oruçmu var diye sormayacaktın.

Bakara 183 le bu defa da anlatım oruca getirilmiştir.

selamlar...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (29. October 2012 Saat 01:27 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 29. October 2012, 04:18 PM   #49
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Alıntı:
O halde en son bakara 177 de önceki konu bitirilip, 178 de kısas konusuna geçildiğini anlamıyormusun, anlamakmı istemiyorsun?
bakara 177 maldan bağış, 178 ile başlayan konu ve sonrası mal bırakma/vasiyet...

yanlış mıdır...

Alıntı:
Bakara 183 e bakmamışsın hala! Hiç değilse, bu kardeşin neden ayetlere 183 ile devam edip, oruçla ilgilendirseydin diye neden dediğini anlamak için baksaydın bari!
okumamışsın ya da dikkat etmemişsin gene...

Alıntı:
182 yi yazdım zaten brader, yazılardan sürekli kopuksun, aynen devam...

bakara/183

bu ifade bakara 183 e ait brader...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. October 2012, 04:25 PM   #50
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

buarada,

birader/beraader/kardeş...
biraderii/Kardeşlik...

ben kısaca brader yazdım "i" si eksik ama niyet kötü değil, sen neden dellendin anlamadım, gerek yok...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ayet, bakara178, döndürmek, için, kisas, kullandıkları, müslümanları, ımansızların