hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kitaplar'a İman > Kur'an

Seçenekler Stil
Alt 9. October 2011, 12:24 AM   #32
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

bende vercem bi cevap benim neyim eksik

Alıntı:
Abim ; buradaki olay dilin arapca olması , mecaz olması değil !! Dikkatinizi çekerim !

Buradaki olay ; kainat'ın yaratıcısının , kul larına hakaret ve küfür tarzı sözler sarf etmesi olayıdır !
Allah kullarına ağır hakaret içerici sözler söylüyor ya, aslında bu sözlerin muhatapları bu sözleri kendisi iradesi ve seçimi gereği hak ediyor... Allah hiçkimseye hak etmediği bir muamele yapmıyor... Kötü söz ve ahlaksızlık yapan insan aynı muameleyi hak ediyor (ki zebani ona yeter)... Yani işin özü; Allah kanununu koyup lafı ortaya atıyor, daha sonra insanlar o lafı üzerlerine alıp muatabı konumuna geçiyor...

Mesela ebu cehil ve adamları (böyle anlatınca kimsenin gözünde canlanmıyor)

mesela rockfeller ve adamları, dünyayı kasıp kavuruyor hatta SALATA (direk mescitleri satın alıp kapatarak yada borca sürükleyerek) engel oluyor.. o Salata engel olanı göünüz değil mi? Bu yazıyı ajanları tercüme etse benim üzerime de gelecek... Şimdi o adamlarını ve askerlerini avukatlarını satın aldığı hakimlerini, bakanlarını, devlet bürokrasi adamlarını kullanacak öyle mi? o gerekeni çağırsın elbet Allah ta gerekeni çağıracak, onu o yalancı (din uydurma peşinde) perceminden tutup cehenneme sürükleyecek. O zaman yanında candan bir dostu bırakın, kendisine parayla dahi şahitlik yapacak olanı bulamayacak...

Allah mı kuluna kötüyü söyledi ? Kul mı kötüyü hak etti?

Şunu unutmayalım. kainatın yaratıcısı ALlah kimseye haksızlık etmez. O en merhamet sahibi üstün ve kullarına karşı sevgi doludur. Ancak insan iradeli bir yaratıktır ve iradesinin, kendi yaptığının cezasını çeker... Kendi amelleri ve davranışları gereği Allah tarafından hakarete uğrar...

Âl-i İmrân 182
Bu, dünyada iken kendi ellerinizle yapmış olduğunuzun karşılığıdır. Yoksa Allah kullarına zulmetmez.

Nahl 111
O gün, herkes gelip kendi canını kurtarmak için uğraşır ve herkese yaptığının karşılığı eksiksiz ödenir, onlara asla zulmedilmez.

Yüce Allah kullarına zulmetmez, ya bu isim ve sıfatları bildirmese, bu kötü fiilere karşı ve cezalarına karşı bizleri uyarmasaydı? Düşünelim...

gerekirse uyarmayabilirdi, keza az kalsın da yapacaktı;

Tâ-Hâ 15
Kıyamet günü mutlaka gelecektir. Herkes peşine koştuğu şeyin karşılığını bulsun diye neredeyse onu gizleyeceğim.

Allah böyle kötü isim ve sıfatları fiilere yükleyerek o fiillerin işlenmemesi için AKIL SAHİPLERİNİ (burası çok önemli büyük yazdım) uyarıyor. gören gözler bu lafın muhatabı olmamak için elbette yaklaşmayacaktır. Mesela benim patronum (yahudi) müslümanıdır. 5 vakit namazında niyazında, orucunda ve tedarikçilere verdiği iftarlarında v.s. dir ama ne yazıkki haftanın 7 günü işçi çalıştırma derdine düşmüş Maymun olmuştur. Allah ona bu lafı söylemedi, o kendisi hak etti.

Âl-i İmrân 30
Herkesin, iyilik olarak yaptıklarını da kötülük olarak yaptıklarını da karşısında hazır bulduğu günde (insan) isteyecek ki kötülükleri ile kendisi arasında uzun bir mesafe bulunsun. Allah, kendisine karşı (gelmekten) sizi sakındırıyor. Allah kullarına çok şefkatlidir.

nası güzel cevap verdim ama di mi?

Allah muhtaç olduğumuz tek ve üstün varlıktır. kullarına çok yakındır. kafanıza takılan yer olursa sorun. Bende gidip Allaha soruyorum sonra işte böyle bir kaç gün içinde rabbim bir yerlerden cevabımı veriyor bende sizlerle paylaşıyorum. Sorun çekinmeyin.. Bu devirde kapıdakiler gibi müslüman olacağına güzel ahlaklı deist, meist, panteist, kominist, feşist felan olmak daha iyi... Birde keşke insanlar Allahın yeryüzünde yürüyen işiten ve gören herkesden daha kuvvetli ve iyi görüp işittiğini bilse, hayata müdehalesinin daha kuvvetli olduğunu bilseydi.. Eğer bilir de onu yardıma çağırırsanız, bilin ki o da insanları Kuran'a çağırıyor.

Allah en doğrusunu bilir...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (9. October 2011), Miralay (10. October 2011)

Bookmarks

Etiketler
kuranın, yazarı