hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 6. November 2012, 12:10 AM   #491
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Fers Kardeşim!

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
o belde ehlinden elde edilenlerin, kendi içlerinden varlıklılar/belli başlı kimseler arasında kalmasının önüne geçme...
bu ayetlerin mesajını anlayabildiğinizi/ayetin amacının, sizin sandıklarınıza yakın olduğunu düşünmüyorum...

"sizden varlıklılar/belli başlı kimseler arasında"
ifadenin kendisine bakınca zaten varlıklı olunmaya engel olunmadığı belli, aralarında varlıklılar var ve o varlıklılar inanmış/kabullenmişler arasından/resulün getirdiğini kabullendikten sonra dahi malları ellerinde olanlar, varlıklı hallerinden vazgeçmeleri istenmiş olsaydı kendilerinden halaa "varlıklılar" olarak bahsedilmezdi...
yoksa bu kişiler her öğüde uyup sadece mal kısmına inkarcı olanlar mıydı, öylemiydiler....
Anlayabileceğini sanmadığınız bu kardeşinize lütfen kendi yazdıklarınızla çelişkiye düşecek şekilde soru sormayınız.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
açıklaması vardır.
Alt 6. November 2012, 12:32 AM   #492
dost1
Site Yöneticisi

Alıntı:
burada da olduğu gibi ifadeleri kopyalayıp yapıştırmakla konulara hakim olduğunuzu düşünmüyorum, yorumlarıma karşılık başka birinin ifadeleri kopyalanacaksa kişinin kendisiyle fikir alışverişi yapmayı tercih ederim ki sorularıma gerçek cevaplar alabileyim...
Burada sadece iki kişi değiliz. Her insanın bilgi donanımı farklıdır. Bu nedenle genelde bütün paylaşımlarım detaylıdır. Bu okuyuca olan saygıdan kaynaklanan bir durumdur. Yazılı iletişimin sıkıntılarındandır yanlış anlaşılmak. Buna meydan vermemek için elimden geldiğince detaya girerim. Bunu ister anlamamazlık olarak algılayınız ister başka şey. Ama asla bilgiçlik olarak algılamayınız. Bu durumdan sıkılıyorsanız ve kendinizi basite düşmüş duygusuna kapılıyorsanız bizimle müzakereye dahil olmazsınız.

Değerli Kardeşim!'

Sitemizde; Hakkı Yılmaz Kardeşimizin Kur'an Meali ve Tebyinül Kur'an çalışmaları vardır.

Yazılarımızda kullandığımız mealler genelde Hakkı Yılmaz'ın mealleridir. Ayetlerde açıklama gerekiyorsa- çok önemli bir durum olmadıkça- Tebyinül Kur'an'dan ve daha önce yazdıklarımızdan kopyala yapıştır yaparız. Ancak art niyet ve cedelleşme için değilse sorulanlara asla vevap vermemezlik yapmayız.

Bu kardeşiniz altmışına merdiven dayamış bir kardeşinizdir. Biraz yazdığımızda ya elimiz tutulur ya kolumuz tutulur.

Elimizden geldiğince Kur'an odaklı bu siteleri geliştirme ve yaşatma çabasındayız. Derdimiz cedelleşmek değildir.

Kendinizi çok yüksek donanımlı bularak bizim yazdıklarımızdan rahatsız oluyorsunuz. Lütfen donanımınıza uygun olan yerlerde, uygun olan kişilerle müzakerenizi sürdürünüz. Zannınızla insanları "anlayamazsın, algılayamazsınız vb" şekilde yargılamayınız.

Allah'a emanet olunuz.
bartsimpson (20. December 2012)
Alt 6. November 2012, 12:39 AM   #493
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

aleyküm selam sayın dost1

Alıntı:
Yazdıklarınız o kadar çelişki dolu ki:
"bu anlayış için söyleyecek sözüm/yorumum yok," diyorsunuz. Yorum yapmakla kalmayıp karşınızdakini anlayışsızlıkla suçluyorsunuz.
demiyorum,

Alıntı:
bu anlayış için söyleyecek sözüm/yorumum yok, işe yarayacağını düşünmediğim için üzerine daha fazla yorum yapmıyorum, varın nasıl biliyorsanız öyle algılayın...
diyorum,
algılamayı yönlendirecek bir eksik var üstelik bu ifade kendisinden önceki ifadeyi kapsıyor, anlamamakla yetinmiyor, yorumlarımıda eksiltip, yeniden cevap yazmaya mecbur ediyorsunuz...

Alıntı:
İşe yaramayacağı yargısına rağmen bu yazdıklarınız ne oluyor?
sonra birde bunu diyorsunuz...

Alıntı:
Kapitalizmin arka plâna attığı ama Sosyalizm ve Komünizm olarak isimlendirilen sistemlerin bütün üst yapılarını dayandırdıkları "emek" bu reçetenin tek dayanağıdır.
siz öyle yorumluyorsunuz/zannediyorsunuz, siz ve düşünceleriniz/alıntılarınız gerçeğin ta kendisi değilsiniz, bunlar sizi bağlar...

Alıntı:
Sizin bilgi donanınımız yüksekse ve bu tür açıklamalar sizde bilgi donanımınızın düşük olduğu etkisi yaratıyorsa müzakerelerinize bu etkiyi yaratmayacak yerlerde ve kişilerle yaparsınız. Böylece sorun kendiliğinden ortadan kalkmış olur.

Bildiğimi sanmadığımız şeydeki algılamamız size neden dert oluyor...

"On evim var." varsayımınıza sorduğumuz sorular sizi ne kadar çok rahatsız etmiş böyle. Öylesine rahatsız etmiş ki sizi aralıksız yazma gereği duymuşsunuz.
ne güzel ifadeler, çocuk atışması misali...

Alıntı:
Ne güzel değil mi ? Hem "işin aslı, bu ifadeler için yoruma bile gerek yok..." deyip hem de yukarıdaki yorumları yapmak.
haklısınız benimkide iş, nasılsa niyet ortada nasılsa boş muhabbet...
öğreneceğim çok şey var/bende yeterince cahilim...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 12:47 AM   #494
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Anlayabileceğini sanmadığınız bu kardeşinize lütfen kendi yazdıklarınızla çelişkiye düşecek şekilde soru sormayınız.

Allah'a emanet olunuz.
açıklaması vardır.
Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Sayın dost1,

Öncelikle sabırla ayetleri açıklayan, her zaman nezaketinizi koruyan yaklaşımınız için samimi olarak teşekkür ve tebrik ederim.

Burada kısaca; infak hakkında, hem sizin hemde fers kardeşimin görüşlerinin tek başına doğru olmadıklarını düşünerek ikinizin görüşlerine de katılmadığımı belirtmek isterim.

Şu anda fazla zamanım olmadığından, yeteri kadar ayetle delillendirip destekleyemeyeceğim ama, "infak, sadece ihtiyaçtan artanı da değildir, sadece iyi maldan verme de değildir."

Siz, ayetlerin hepsini bir arada değerlendirip bu sonuca pekala varabilicek kimselersiniz. Ancak, bazı yerlerde alınganlık gösterilmesi yüzünden, insan psikolojik olarak sadece ilk açıklamasına kilitlenebiliyor ve bu aşamadan sonra daha geniş düşünemiyor.

Ancak, insan psikolojisi ve refleks davranışlarına daha fazla girmeye gerek yoktur.

Siz, alınganlıklar olmadan, gerçekten dış etkenlerden bağımsız konuyu değerlendirebilmiş olsaydınız, her ikinizinde benimle aynı noktaya geleceğinizi düşünüyor ve "infak'ın hem ihtiyaçtan fazlasını, hem de bunları verirken kendimizin kullanmayacaklarından değil, aksine iyi olanlarından vermemiz gerektiğini" bulacağınıza inanıyorum.

Gerekirse ve rabbim izin verirse, daha detaylı olarak ve ayetlerden delille görüşümü yeniden aktarabilirim.

Bir de iki tarafıda ilgilendiren eleştirim olacak:

Burada, genellikle bir ayet yazılıp bırakıldığı için, örneğin daha önceden baktığımda bunu böyle gördüğüm için bu başlığa bakmıyordum. Çünkü, bana göre sadece bir ayet yazıp bırakmak, fayda sağlamıyordu.

İşte bu kısımda infak gibi çok önemli bir konuda uzun ve detaylı sayılabilecek yazılarınızı yazıyorsunuz ve bu çoğu kimse tarafından görülmüyor. Örneğin ben önceki görüşüm yüzünden buraya bakmıyordum. Ama, bir şekilde baktığımda bu yazıları gördüm. Halbuki, belki bir kaç gün sonra bakan biri için yine sadece bir ayet olacak ve bu yazılardan faydalanamayacaktır.

Böyle yazışmaların olma ihtimali oluşması halinde, konunun kendine uygun başlık altında değerlendirilmesinin önemli olduğunu belirtmek isterim.

Saygı ve selamlarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 12:49 AM   #495
dost1
Site Yöneticisi

Yazdıklarınız ve yazdıklarımız ortada.
Anlamadığını ve anlayamayacağını zannettiğiniz birisinin sorularınıza vereceği cevabın sizin için bir değeri olacağı yargısı oluşmadığı için sorularınıza cevap vermeyi düşünmüyorum.

Allah'a emanet olunuz.
Alt 6. November 2012, 12:56 AM   #496
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yazdıklarınız ve yazdıklarımız ortada.
Anlamadığını ve anlayamayacağını zannettiğiniz birisinin sorularınıza vereceği cevabın sizin için bir değeri olacağı yargısı oluşmadığı için sorularınıza cevap vermeyi düşünmüyorum.

Allah'a emanet olunuz.
Selamlar,

Sayın dost1,

Siz yada diğer kardeşim böyle yapmakla daha büyük hataya düşmektesiniz.

Dİn konuşulduğu için ve çok önemli olduğu için hassasiyetler olması çok normaldir. Bunlardan etkilenmek ve alınmakta normaldir. Ama bunun sürdürülmesi doğru değildir.

Çünkü, burada taraflar yazışsa da yazılardan herkes faydalanıyor. Bu nedenle, sebep ne olursa olsun, "ben oynamıyorum" dermiş gibi yapılmamalıdır.

Her şeye rağmen, görüşlerinizi sunabilmeli, fikirlerinizi yazabilmeli, muhatap önemsemese de (gerçi burada aslen böyle bir şey yok o ayrı) başka okuyanlar faydalanıp, ona göre kazançlı çıkabilirler.

saygılarımla...
aorskaya
Alt 6. November 2012, 12:59 AM   #497
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

soru sormadım...

açıklamalarınız için teşekkürler, hayırlı geceler..

Alıntı:
Öncelikle sabırla ayetleri açıklayan, her zaman nezaketinizi koruyan yaklaşımınız için samimi olarak teşekkür ve tebrik ederim.
aynı sabrı ve nezaketi gösteremedim, sende kusurumu görme sayın aorskaya...

sizede hayırlı geceler...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 01:06 AM   #498
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

soru sormadım...

açıklamalarınız için teşekkürler, hayırlı geceler..

aynı sabrı ve nezaketi gösteremedim, sende kusurumu görme sayın aorskaya...

sizede hayırlı geceler...
Sevgili fers,

Açıkladığım gibi, insanız ve zaaflarımız, kusurlarımız var. Ancak, bunları görüp düzeltmekte özellikle biz müslümanlar için mecbur olduğumuz şeylerdir.

Siz de bu yazınızla, zaten bu erdemi göstermiş bulunuyorsunuz. Bana göre, kusurlar kalkmıştır, yeni fikirlerinizden faydalanmak umuduyla herkese hayırlı geceler dilerim...

saygı ve selamlarımla...
aorskaya
Alt 6. November 2012, 06:35 AM   #499
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

araya giriyorum bu ayet denk geldi.. detayını araştırmadım birbirine örtüşen destekleyen ayetler babında bilgi vardır tembellik vakit diyelim bilmiyorum.. kısaca açıklarmısınız..

38:32 Ben, dedi, at sevgisini, Rabbimi anmaktan ötürü tercih ettim." Nihayet atlar perdenin arkasına gizlendi.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Bilgi (6. November 2012), hiiic (6. November 2012)
Alt 6. November 2012, 12:14 PM   #500
Bilgi
Uzman Üye

Tesekkür: 819
299 Mesajina 561 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
Bilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud ofBilgi has much to be proud of

Zuhruf.36-37
Ve her kim Rahmân'ın [yarattığı bütün canlılara dünyada çokça merhamet eden Allah'ın] öğüdünden, anılmasından körleşirse Biz ona bir şeytan musallat ederiz de artık o, onun için akrandır/ yandaştır; ve şüphesiz ki yandaşlar/ akranlar, körleşenleri Yol'dan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin kılavuzlandıkları doğru yolda olduklarını sanırlar.
Bilgi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bilgi Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
sevginur (6. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
ant, ayet, bir, hergün, ibret, kolay, öğüt