hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Hayır yolunda harcamak /İnfak

Seçenekler Stil
Alt 22. May 2013, 06:20 AM   #31
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

18 (109). KÂFİRÛN SÛRESİ

6. ayet- "Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir."

Bu Âyette دين - dîn sözcüğü, Mâûn Sûresinde gördüğümüz "ceza/karşılık" anlamından ayrı olarak, "toplum nizamı, yaşam kurallarının bütünü, yani şeriat" anlamında kullanılmıştır. Ancak bu sözcük ile kastedilen düzen, sadece Allah'ın koyduğu ilkeleri kapsayan Hakk Düzen'den ibaret olmayıp insanlar tarafından kurulan beşeri düzenleri de kapsamaktadır. Bu anlamda din, ister Hakk ister bâtıl olsun, ister Allah ister insanlar tarafından kurulmuş olsun, her türlü toplum nizamı, yaşam kurallarının bütünü demektir.

İnsanların kurdukları düzenlere de din denmesinin Kur'ân'daki diğer örnekleri şunlardır:

Al-i-Imrân sûresi 73; En'âm Sûresi 70; A'râf Sûresi 51; Yûsuf Sûresi 76; Mümin Sûresi 26. Âyetleri

Bu durumda gerek Mekkelilerin ve mısrililerin oluşturdukları düzenler, gerekse bugünkü toplumlarda oluşmuş bulunan kapitalizm, sosyalizm, liberalizm, komünizm gibi ekonomik düzenler de birer din sayılmalıdır...............(İşte Kur'an Sitesinden)

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (21. November 2014 Saat 05:08 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (22. May 2013)
Alt 22. May 2013, 06:51 AM   #32
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Merdem'den bana bir inci:

"Bravo! Islami ve müminligi cok güzel ögrenmissin. Bu kafayla gidersen tavuklari degil pilicleri dahi Islama davet edemezsin."

Herhalde saygınlığına bir kat daha saygınlık eklemiştir. O halde benden Merdem'e:

"Bravo!"

Konu galipyetkin tarafından (22. May 2013 Saat 08:36 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 22. May 2013, 09:01 AM   #33
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merdem'den bana bir inci:

"Bravo! Islami ve müminligi cok güzel ögrenmissin. Bu kafayla gidersen tavuklari degil pilicleri dahi Islama davet edemezsin."

Herhalde saygınlığına bir kat daha saygınlık eklemiştir. O halde benden Merdem'e:

"Bravo!"
O cümleden hangi manayi cikarrtigina hayret ettim. Halbuki "kavgaci horozlar" a misaldi yine halimiz. Nede hep yanlis anliyor ve yargiliyorsun ?

Farkinda dagilsin ama Galip Agabeyim bana itirazlarlada bulunup meseleleri hep büyüten sen oluyorsun. Sebep nedir? Bilgi yarismasi mi yapiliyor burada?

Bana bir seyi güzel dille anlatip izah edene kadar bir hücum seklinde oluyor nedense ifadelerin. Senden bilgi edinmesi bu kadar zor oluyor: "Armut pis agzima düs" diyorsun yeri gelince.

Güzelce paylassan ne olur bilgilerini, yoksa bilginde azalma mi olacak diye korkuyorsun?

Alıntı:merdem Nickli Üyeden Alıntı
Hemen her satir basi ibiklerimizi kavgaci horozlar gibi dikmeyelim lütfen ayip oluyor.

Bayıldım...

Yapma ayip oluyor Agabeyim.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. May 2013, 10:28 AM   #34
galipyetkin
Uzman Üye

Sen ne saptırıcı, kışkırtıcı bir insansın ya!
"Güzelce paylassan ne olur bilgilerini, yoksa bilginde azalma mi olacak diye korkuyorsun?"
diyerek kışkırtıyorsun.

Bilginin kaynağı ben miyim kızım? Kitabı okuyamıyor, ayetlerle çözemiyor isen, biz ancak yol ve yordamını gösteririz. Ve gösterdik.
Dedik ki: ''İleride düşebileceğin yoksulluğa mani olmak için kenz yapmak islama aykırı olduğu ayetlerle sabit. Bunun yolu yordamı Nuh'un beytinden son peygamberin Medine'sine kadar ayetlerle anlatılmış, bu da kollektivist bır sosyal ve ekonomik yaşamdır".

Eeee... daha ne istiyorsun? Fazlası "armut piş ağzıma düş", sonra yanlış yap ve ''bunu senden öğrendik" diye bizi suçla.
Biz yolu yordamı gösterdik. Otur oku; aklını çalıştır, kendi dinini kendin kur.

Yok; olmaz; illa konu değişecek hanımın istediği yöne girilecek, yok tavuktu, yok horozdu, yok bilgi yarışması idi, kendi yönüne dönmeyince de bizi kafasızlıkla "Bu kafayla gidersen" diye suçlayacak kadar da "basit" bir tutum takınacak.
"Bana bir seyi güzel dille anlatip izah edene kadar bir hücum seklinde oluyor nedense ifadelerin."
Yolunu, yordamını, kaynağını ve de hatanı göstermemize rağmen ısrarlı davranman karşılığında "pohpohlanma" mı bekliyorsun.

Bir laf söyledik:"Kenz islama aykırı".
Geldiğimiz yere bak. Hayret.

Konu galipyetkin tarafından (1. December 2014 Saat 12:24 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 22. May 2013, 10:46 AM   #35
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Sen ne saptırıcı, kışkırtıcı bir insansın ya!
"Güzelce paylassan ne olur bilgilerini, yoksa bilginde azalma mi olacak diye korkuyorsun?"
diyerek kışkırtıyorsun.
Bilginin kaynağı ben miyim kızım? Kitabı okuyamıyor, ayetlerle çözemiyor isen, biz ancak yol ve yordamını gösteririz. Ve gösterdik.
Dedik ki: ''İleride düşebileceğin yoksulluğa mani olmak için kenz yapmak islama aykırı olduğu ayetlerle sabit. Bunun yolu yordamı Nuh'un beytinden son peygamberin Medine'sine kadar ayetlerle anlatılmış, bu da kollektivist bır sosyal ve ekonomik yaşamdır".
Eeee... daha ne istiyorsun? Fazlası "armut piş ağzıma düş", sonra yanlış yap ve ''bunu senden öğrendik" diye bizi suçla.
Biz yolu yordamı gösterdik. Otur oku; aklını çalıştır, kendi dinini kendin kur.
Yok; olmaz; illa konu değişecek hanımın istediği yöne girilecek, yok tavuktu, yok horozdu, yok bilgi yarışması idi, kendi yönüne dönmeyince de bizi kafasızlıkla "Bu kafayla gidersen suçlayacak kadar da "basit" bir tutum takınacak.
"Bana bir seyi güzel dille anlatip izah edene kadar bir hücum seklinde oluyor nedense ifadelerin."
Yolunu, yordamını, kaynağını ve de hatanı göstermemize rağmen ısrarlı davranman karşılığında "pohpohlanma" mı bekliyorsun.
Bir laf söyledik:"Kenz islama aykırı".
Geldiğimiz yere bak. Hayret.
Hic kusura bakma ama Galip Agabeyim, sende eski kafalilarin görüsü ve ifade sekilleri var. Na sabir taniyorsun ne anlayis, senin anlayisina ters düsenleri edepli sekilde de izah edebilirsin.

Herhalde eski mezhepciliginden veyahut tarikatlardan aldigin talimatlarin etkisinde kalmis olacaksin ki karsindakini hep azarlayabiliyorsun.

Ve eninde sonunda sundugun fikirler zaten alintilardan olduguna göre, ben de bundan sonra sana bir sey sormam kendim arastiririm. Zaten pek sordugum da yok ya, nasil olsa sonunda azar isitecegim.

Ben senin samar oglanin degilim, lütfen biraz dikkat et, kac keredir yazmisim ayip oluyor Galip Agabeyim diye.

Sayisini not etmege lüzum görmüyorum bu kacinci anlasmazligimiz diye, sebebi nedir diye arastirmaktan vazgectim.

Bir ihtimal, ben cahilim sen bilgilisin, bilenle bilmeyen bir olur mu misali azarla gitsin.

Allah sana bol sabir nasil eylesin.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. May 2013, 09:14 AM   #36
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Kenz ile ilgili bir soru : Meteoroloji medyaya yolu ile insanlara duyuru yapıyor... Önümüzdeki 1 hafta dondurucu soğuklar, kar, tip, yağmur, fırtına, sel, heyelan, hortum vs. bekleniyor...

Bunu duyan kişi aşağıdakilerden hangisini yaparsa hanif bir müslümandır?

a) ihtiyacı kadar gıdayı evine alır ihtiyaç fazlasını almaz. kıtlık yada sıkıntı baş gösterince de acından ölür...

b) evine yiyecek ve su stoğunu yapar uzunca bir müddet çoluk çocuğunun geçimini garanti altına alır.

eğer bana; "bunlara gerek yok, devlet vatandaşını düşünür, görür ve yardım eder" derseniz....

Alt 28. May 2013, 06:03 AM   #37
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Günümüzde insanlar açlıktan ve varlıktan ölmektedir.

Açlıktan ölenler malum ...

Tokluktan ölenler neden kendilerine zulmediyorlar ?
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (28. May 2013)
Alt 28. May 2013, 07:43 AM   #38
galipyetkin
Uzman Üye

Sayın Bartsimpson.

Kur'an'da Yusuf Peygamber zamanındaki yedi yıl bolluk yedi yıl kuraklık kıssası bizlere burayı okurken iyi saatler geçirmemiz için anlatılmış olmamalı. Altında bir felsefe var; mesele : o felsefeye ulaşabilmek ve kendimize nasıl tatbik edip de iyi bir netice elde edeceğimizi felsefeye uygun planlamak.
Devlet geregini yapar ama o gereğe uygun kişileri seçip yönetim başına getirirseniz.

Konu galipyetkin tarafından (28. May 2013 Saat 07:49 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 28. May 2013, 08:52 AM   #39
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
kur'an'da yusuf peygamber zamanındaki yedi yıl bolluk yedi yıl kuraklık kıssası bizlere burayı okurken iyi saatler geçirmemiz için anlatılmış olmamalı. Altında bir felsefe var; mesele : O felsefeye ulaşabilmek ve kendimize nasıl tatbik edip de iyi bir netice elde edeceğimizi felsefeye uygun planlamak.
Devlet geregini yapar ama o gereğe uygun kişileri seçip yönetim başına getirirseniz.
faizli yapıdan faizsiz yapıya 15 yıl içinde geçilebileceği örneği.

Ama günümüz teorisyenleri aldıkları kapital finans derslerinden dolayı faizsiz yapıya kafaları basmaz.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. May 2013, 09:13 AM   #40
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Sayın Bartsimpson.

Kur'an'da Yusuf Peygamber zamanındaki yedi yıl bolluk yedi yıl kuraklık kıssası bizlere burayı okurken iyi saatler geçirmemiz için anlatılmış olmamalı. Altında bir felsefe var; mesele : o felsefeye ulaşabilmek ve kendimize nasıl tatbik edip de iyi bir netice elde edeceğimizi felsefeye uygun planlamak.
Tamam da galip abi hep aynı yere takılıyoruz...

Devlet gereğini yapar noktasında, Sosyal Güvenlik Kurumlarının ve bunun gibi pek çok devlet kurumunun varlığının da sorgulanması gerekli.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/23375287.asp

Zenginin (vergi dışı) malını fakir ile paylaşması hatta akarı varken buna devam etmesini anlarım.

Ama yaşam hakkı kutsal ise ve "SEÇMEDİĞİM" yöneticiler zulm ediyor ve bana yaşam hakkı tanımıyorsa, meşru olan nedir?

23 yıldır eşşekler gibi çalıştım ve devlete vergimide ssk primimi de ödedim ama devlet diyor ki 65 yaşında emekli olucan, oda iş bulabilirsem 2 yılım kaldı be 2 yıl iş bulamıyorum 4 senedir...

Abi senden fetva felan beklemiyorum yanlış anlama... Ama senin durumunu da şirketlerde "DANIŞMAN" görevi yapanlara benzetiyorum. Neyin doğru olduğunu ve çözüm yolunu bilirsiniz ama iş icraata gelince "tıssss". Ha sanki ben çok mu aksiyon adamıyım... İğneyi önce kendimize...

Ben yaşam hakkının = kul hakkı olduğuna ve tüm dinlerden üstün olduğuna inanıyorum.

Yaşam hakkını korumak için yapılan faaliyetler ve önlemler de kutsal ve ötesidir diyorum... Buna bir babanın yada kocanın ailesi için yaptıkları da dahil...

Kimse beni, kendim ve ailemin geleceği için korkmamdan dolayı ne suçlayabilir nede önlem almaktan alı koyabilir.
merdem (28. May 2013)

Bookmarks

Etiketler
açlık, afrika, konusu, somalide