hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 1. September 2010, 04:02 PM   #121
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough
Thumbs up

Alıntı:
muvahhit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selamlar,

kuranda namazın 5 vakti 3 vakti vs si yoktur,kuranda bu konuda vakitli ve farz olan salattır..

salat ise namaz değildir..namaz diye bir kelime açılımda yoktur Ali kardeşim.

Doğru söze ne denir.?
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÖmerFurkan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
40tr40 (8. May 2017), Barış (1. September 2010), dost1 (1. September 2010), Miralay (2. September 2010)
Alt 5. September 2010, 06:20 PM   #122
ugur1972
Yeni Üye

Tesekkür: 0
1 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud ofugur1972 has much to be proud of

yeni konu acmadan,bu konunun altında buradaki arkaşlara ,üstadlara kendimce bir soru sorayım keza uzun zamandır kafamı kurcalıyor,şöyleki efendim , inkara gerek yok tembelmiyim yoksa ciddi günahkarmıyım (pekde dindar bir kişi oldugumu düşünmüyorum ama asla Allahı ve yüce Kuranı inkara gitmiyorum,günahlarımı kesin olarak kendi günahım olarak kabul ediyorum, aslında yazılacak çok şey ,içimde bir cok fırtınalar var ama bu uzun konu ) yoksa her ikisimiyim kendi kendime hep bunu sorarım keza kıldıgım namazları ,yahut kendimi namaz konusunda disipline etmeye calısırken, genelde farz namazlarını kılıp sünnetleri terk ediyorum ,bunu ancak kendimce yapıyorum,yani ne bir kimsenin tavsiyesi nede kimseye bu konuda bir görüs belirtiyorum ama ancak kendi içimde ve kendimce böyle bir sey yapıyorum ,sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir bunu ögrenmek istiyorum..
ugur1972 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. September 2010, 07:39 PM   #123
ÖmerFurkan
Site Yöneticisi

Tesekkür: 33
85 Mesajina 163 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
ÖmerFurkan will become famous soon enoughÖmerFurkan will become famous soon enough

Alıntı:
ugur1972 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
yeni konu acmadan,bu konunun altında buradaki arkaşlara ,üstadlara kendimce bir soru sorayım keza uzun zamandır kafamı kurcalıyor,şöyleki efendim , inkara gerek yok tembelmiyim yoksa ciddi günahkarmıyım (pekde dindar bir kişi oldugumu düşünmüyorum ama asla Allahı ve yüce Kuranı inkara gitmiyorum,günahlarımı kesin olarak kendi günahım olarak kabul ediyorum, aslında yazılacak çok şey ,içimde bir cok fırtınalar var ama bu uzun konu ) yoksa her ikisimiyim kendi kendime hep bunu sorarım keza kıldıgım namazları ,yahut kendimi namaz konusunda disipline etmeye calısırken, genelde farz namazlarını kılıp sünnetleri terk ediyorum ,bunu ancak kendimce yapıyorum,yani ne bir kimsenin tavsiyesi nede kimseye bu konuda bir görüs belirtiyorum ama ancak kendi içimde ve kendimce böyle bir sey yapıyorum ,sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir bunu ögrenmek istiyorum..
ARAF
55. Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Kesinlikle O, haddi aşanları sevmez.
56. Ve düzeltildikten sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. O’na, ürpererek ve rahmetini umarak dua edin. Muhakkak ki Allah’ın rahmeti, muhsinlere [iyileştirenlere-güzelleştirenlere] çok yakındır.

Kardeşim Allaha durmaksızın yakarmak zorundayız.Yakarışın zamanı olurmu diye kendine bir sor.Devlet dairesimi yakardığın makam.Belli saatlerde kapalı olsun.
ÖmerFurkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ÖmerFurkan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (6. September 2010), Miralay (5. September 2010)
Alt 6. September 2010, 10:39 AM   #124
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Uğur1972 Kardeşim,

Öncelikle hoşgeldiniz. İnşallah güzel paylaşımlarda bulunuruz.

Sitemizdeki Namaz başlığı altındaki yazıları okumanızı tavsiye ederim.

Namaz Rabbimize yakarıştır. Farzı,sünneti, katı şekil şartları olmaz. Yakarmak, kulun en tabi özelliği ve olmazsa olmazıdır zaten. ÖmerFurkan kardeşimizin de dikkat çektiği gibi, Rabbimiz bizi herzaman duyar,görür,içimizi dışımızı,sakladığımızı açığa vurduğumuzu bilir.Onun huzuruna girip çıkmak diye birşey olmadığı gibi, bizi duymadığı bir zaman ve hal de yoktur. Bu sebeple, yakarışımızda önemli olan içtenliğimizdir. Kafamızı şekilsel sorularla doldurdukça, bu içtenliğimiz zedelenir ve namaz kıldık derken,Rabbimize içten yakaramadan bir de huzurdan çıkarız.(!)

Selam ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (6. September 2010)
Alt 21. September 2010, 02:13 PM   #125
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Uğurcuğum farzlarla yetinebilirsin. Allah neyi emrettiyse onu yap, diğerlerine kulak asma... eğer asarsan sana 4bin4 salaten tefriciyede çektirirler, tespik namazıda kıldırırlar, leblebi tozuyla 1001 tekbir de çektirirler, muskada yazdırırlar, büyüde yaptırırlar, kabede tavaf ettirirler, defalarca yattırıp kaldırırlar, döverler, keserler, öldürürler, öldürttürürler.

Eğer kafana takılırsa Allaha sor, soru sorup cevap alamayacağın birşeyin peşinden mi gideceksin? Cevaplar gelir ama yeterki gelecek cevabı kabul et, bildiğim bildik çaldığım düdük misaline girme. Zaten eğer samimi bir kulsan Allah seni (zorla da olsa) doğru yola iletecektir. Sıkma kendini sen samimiyetle Allaha yönel.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
40tr40 (8. May 2017), ahmet karapınar (24. September 2010), Barış (21. September 2010), Miralay (21. September 2010), nuhungemisi (28. August 2011)
Alt 7. February 2011, 12:47 PM   #126
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Uğurcuğum farzlarla yetinebilirsin. Allah neyi emrettiyse onu yap, diğerlerine kulak asma... eğer asarsan sana 4bin4 salaten tefriciyede çektirirler, tespik namazıda kıldırırlar, leblebi tozuyla 1001 tekbir de çektirirler, muskada yazdırırlar, büyüde yaptırırlar, kabede tavaf ettirirler, defalarca yattırıp kaldırırlar, döverler, keserler, öldürürler, öldürttürürler.

Eğer kafana takılırsa Allaha sor, soru sorup cevap alamayacağın birşeyin peşinden mi gideceksin? Cevaplar gelir ama yeterki gelecek cevabı kabul et, bildiğim bildik çaldığım düdük misaline girme. Zaten eğer samimi bir kulsan Allah seni (zorla da olsa) doğru yola iletecektir. Sıkma kendini sen samimiyetle Allaha yönel.
Sünnetler kapı dışarı edildi değil mi?Hani peygamberin yolundaydık, ne oldu, peygmber öldü de sünnetler onunla beraber mi gittiler?.

Yahu Allah aşkına şu İslam'ı adam gibi öğrenin hep sizinle mi uğraşacağız.

Resûlüne imân ve itâat olmadan Allah'a imân ve itâat olmaz. Çünkü Allahü teâlâ, kendine itâ'ati, bir çok âyette, Resûlü ile birlikte zikretmistir. Meselâ buyuruyor ki:

(Resûle itâ'at eden, Allah'a itâ'at etmis olur.) [Nisâ 80]

(Resûl, size ne verdiyse onu alin, size neyi yasakladiysa ondan sakinin!) [Haşr- 7]

(De ki "Eger Allah'i seviyorsaniz bana uyun ki Allah da sizi sevsin!") [Aliİmrân 31]

Allahü Teala, Peygamber efendimize itâati emrettigi gibi, ona muhâlefeti, isyâni da yasaklamistir:

(Kim Allah'a ve Resûlüne isyân eder ve hududullahi asarsa Allah onu, temelli kalacagi Cehenneme sokar.) [Nisâ 14]

(Dogru yol belli olduktan sonra, Peygambere karsi geleni ve mü'minlerin yolundan baska bir yola uyani, o yolda birakir ve cehenneme sokariz.) [Nisâ 115]

Allah'a, Resûlüne isyan hakkında

(Allah ve Resûlüne karsi gelen, bilsin ki Allah'in azâbi çetindir.) [Enfal 13]

Sünnet-i seniyyeye uymanin farz oldugunu yukarida âyet-i kerîmelerle bildirmistik. Bu konudaki hadîs-i serîflerden birkaçi da söyle:

(Bana uyan Cennete girer, isyân eden giremez.) [Buhârî]

(Resûlün harâm kilmasi, Allah'in harâm kilmasi gibidir.) [Tirmizî]

(Allah'in kitabina, Peygamberin sünnetine sarilan sapitmaz.) [Hâkim]

(Sünnetimden yüz çeviren benden degildir.) [Müslim]

(Benden sonra ihtilâflar çikar. O zaman sünnetime ve hülefa-i râsidînin sünnetine uyun!) [Tirmizî]

Kur'ân-i kerîm, Peygamber efendimize inmistir. Muhatabi odur. Eshâb-i kirâm, Peygamber efendimize, Kur'ân-i kerîmin açiklamasini suâl ederlerdi. Açiklamayi gerektirmiyen âyetler hariç, her âyetin açiklamasini bilen yalniz odur. Resûlullah efendimizin bildirdiginden baska türlü açiklamak yanlis olmakla kalmaz, Allah'a ve Resûlüne iftirâ olur. Hiç bir kimse, Peygamber efendimizden daha iyi bildigini söyleyemez. Çünkü Allahü teâlâ buyuruyor ki:

(Size kitabi, hikmeti getiren ve bilmediklerinizi ögreten bir Peygamber gönderdik.) [Bakara 151]

Demek ki, Peygamber efendimiz, Kitabin [Kur'ân-i kerîmin] disinda, bir de hikmet getirmistir.

Ayrica, Kurân-i kerîme ragmen, insanlarin bilmedigi seyleri de ögretmistir. Allahü teâlâ, hikme ehlini de övmüstür:

(Allah, hikmeti kime dilerse ona verir. Kime de hikmet verilmisse, muhakkak ona çok hayr verilmistir.) [Bakara- 269]

Hikmet, fen ma'nâsina geldigi gibi, fikih ilmi ma'nâsina da gelir. (Dürr-ül muhtâr)

Peygamber efendimiz, 0bin Abbâs hazretleri için, (Yâ Rabbî, bunu fakîh kil, hikmet sâhibi eyle ve buna Kur'ân-i kerîmin bilgilerini ihsân eyle) buyurdu. (Buhârî)
Alt 7. February 2011, 12:50 PM   #127
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Kur’ân-ı Kerim’de namaz vakitleri, genelden özele doğru gidilerek açıklanmıştır. Namazların belli vakitlerde olduğunu bildiren genel bir âyetten sonra, Mekke döneminde beş vakit namaz emredilmezden önce sabah, akşam ve gece namazı olmak üzere üç vakit kılınan namaza, daha sonra da beş vakit namazın vakitlerine sarahat derecesinde işaret edilmiştir. Böylece Kur’ân’da namaz vakitlerinde bir ikmâlin olduğu, yani tedrîcî olarak tamamlanmaya gidildiği söylenebilir.

Beş vakit namaza işâret eden âyetlerden bazıları şunlardır: ‘Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar belli vakitlerde namaz kıl ve özellikle sabah namazını kıl…’ (İsrâ, 17/78), ‘…Güneşin doğmasından ve batmasından önce Rabbinin yüceliğini ilan et, O’na hamdet. Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130); ‘Haydi siz akşama girerken, sabaha çıkarken Allah’ı takdis ve tenzih edin, namaz kılın. Göklerde ve yerde hamd, güzel övgü O’na mahsustur. Günün sonunda (ikindi) ve öğleye girerken de O’nu takdis ve tenzih edin, namaz kılın.’ (Rûm, 30/17-18).

Kur’ân’ı tefsir eden âlimler, söz konusu âyetlerin işâreten de olsa beş vakit namaza delâlet ettiğini belirtirler. Meselâ Allâme Elmalılı’ya göre: ‘Bu ve benzeri âyetlerle sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit namazın vakitleri tayin edilmiştir.’ (Elmalılı, ts, 3/71). Sadece Tâ-Hâ Sûresi’ndeki yukarıda geçen âyet, tek başına beş vakit namaza işâret etmektedir: Güneşin doğmasından önce sabah namazı, batmasından önceki ikindi namazı, gecenin bir kısım saatleri akşam ile yatsı, gündüzün bazı taraflarındaki namaz ise öğle namazıdır.

Âyetlerde işâret edilen bu vakitlerin sınırlarının tam bir şekilde tespiti ve namazların nasıl kılınacağı bizzat Hz. Peygamber (S.A.V.) tarafından yapılıp izah edilmiş ve o zamandan beri de Müslümanlar tarafından ihtilâfsız uygulanmıştır. Bilindiği gibi Peygamber Efendimizin (s.a.s.) görevlerinden birisi Kur’ân’ı tebliğ etmek, diğeri de onu açıklamak, hayata tatbikini bizzat temsille, yani yaşayarak ortaya koymaktır.

Beş vakit namaz kılanın hâli, evinin önünden akan suda beş defa yıkanan kimse gibidir. Nasıl böyle bir kimse kirden temizlenirse namaz kılan da küçük günahlardan öyle temizlenir.) [Buhari, Müslim, İ.Ahmed, Beyheki, Darimi, Taberani]

Konu FEDAKARADAM tarafından (7. February 2011 Saat 12:53 PM ) değiştirilmiştir.
FEDAKARADAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. February 2011, 12:51 PM   #128
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Sual: Namaz beş vakit değil mi? Niye üç veya altı vakit diyenler çıkıyor?
CEVAP

Namaz beş vakittir
Alt 7. February 2011, 12:56 PM   #129
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Fedakar yazdığın zırvalıklar çok uzun olduğu ve gerçekten zırvalık olduğu için okumayacağım, ama şunu tekrar hatırlatıyorum.

Sana sünnet hadis diye söylenenlerin pek çoğu yalan ve iftiradır. Sen bu hadis kitapları ve yahudi bozması alimlerinle beraber değil peygamber yoluna Kurnanın bile dışına çıkıyorsunuz haberiniz yok.

Peygamber hadis yazdırmadı, sadece allahın vahyini yazıdrdı, hatta benden sonra hadis yazmayın uydurmayın diyede uyardı. Ondan sonraki halifeler de uyardı ama bunlara rağmen sen oturmuş hala iki yahudinin senin gibi akılsızları kandırarak dine soktuğu uydurmaları din diye satıyorsun.. yazıktır yaa 100 kere anlattık anlamadın, bizede yazık boşuna yazıyroruz demekki. hep aynı şeyleri dönüp dolaşıp aynı şeyleri tekrarlıyorsun.

önce otur adam gibi ne yazıyor sana ne denmiş oku. ADAM GİBİ OKU ADAM.
Alt 7. February 2011, 01:00 PM   #130
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
CEVAP
Peygamber efendimiz bize namazın beş vakit olduğunu bildirdi. Senelerce beş vakit kıldı. Artık başka delil aramak gerekmez. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki
al verdiğin linkdeki yazının başı böyle...

yani diyorki,, senelerce insanlar savaşmış kan dökmüş, savaş güzelir bizde savaşalım mı yani?
Tartışmaya gerek yok peygamber savaşın dedi, senelerce insanlar savaştı hadi tüfenkleri alın hadi hemen gidiyoruz savaşmaya...

arkadaşım sizin sorununuzu söylim ben,, sizin sıkıntınızın adı "RAHAT BATMASI". bu rahatsızlık çok kötü bir hastalık ne dokturu var ne tabibi.. rahat battımı insan çok sıkıntılı oluyor anlıyorum sizi ama sıkın dişinizi, göreceğiz ahirette peygamber buhariyi mi yazmış müslimimi yazmış yoksa sadece Kuran vahyini mi getirmiş.. az daha sıkın biliyorum çok kötü batıyor ama dayanın..

-----------------------

bu arada mutlaka fedakarın verdiği linki okuyun.. ayetler nasıl çarpıtılır din nasıl dışardan ikame ile bozulur güzel bir örnek,,,
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. February 2011)

Bookmarks

Etiketler
namaz, rekatları