hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 17. July 2009, 12:48 PM   #21
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Pardon yanlış anlamışım Aşık kardeşim.

Rica ederim

Sorduğun husus sanki daha bir kolay gibi ,Kuranı oku ; yap dediğini yap yapma dediğini yapma

... Kuranı anlamada kişlerin anlayışı biribirini tutmaya biliyor. Bu nedenle kendi bakışımı kimsenin önüne doğru diye koymak istemem -korkarım. Ancak canı gönülden inanıyorumki Kuranla uzatılmış Allahın ipine sıkı sıkı sarılana Rabbi yol gösterecektir.

Sitemizde namaz vakitleri ve sünnet hususunda bolca bilgi var. Eğer seni tamnin etmedi ise ( ki tatmin değilsen buna senin adına sevinirim )

Kalbimi okudunuz sanki ,sorunum bu işte,tam üstüne basdınız.
Tatmin olamıyorum,korkuyorum,ya yanlışlarım varsa diyorum,doğru yoldamıyım diyorum,net de bi sürü siteler var,hepsine bakıyor ve okumaya çalışıyorum.
Sonra dahada kafam karışıyor,şu ana kadar okumaya çalışdığım sitelerde,en hoşuma giden site de bu site oldu,desem yalan olmaz
Tatmin değilsen ,senin adına sevindim demişsiniz!
Yani tatmin olamadım demek ,hayıra alamet bir şeymi? Kafayı yiyorum yahu

Birde merak ettiğim birşey var,bu sitede sanırım bi çok kişi namazı 3 vakit kılıyorlar,siz demiyormusunuz,ya namaz milyonlarca insanın kıldığı gibi 5 vakit'se !!!!
Ahiretde nasıl ödeyeceksiniz geri kalan 2 vakit'i ???

Kuran üzerinde bu hususlarla ilgili kendin araştırma yap -ve Rabbinden sana öğretmesini iste. İnan öğretiveriyor. İnşallah araştırmalarını bizlerlede paylaşırsın. Namaz la ilgili ayetleri ,oruçla ilgili ayetleri çeşitli meallerden araştır. Arapça sözlüklerden oruç (savm) ,salat (namaz diye çevirip katlederler) kelimelerinin manalarına bak ;Kuranda nerelerde geçmiş kıyasla ve bol bol tefekkür et. İnan çok zevklidir bu işler. Bir o kadarda faydalı. Benim dostane tavsiyem sadece birşeyler bulup öğrendiğinde "ben bildim ,ben buldum ,bu budur" deme. İnan bunu yapanlar olduğu yerde kalakalıyor. Gördümki Allah bilmeyene öğretiyor ,bildim dedinmi kala kalıyorsun ve bildim dediğin herşey birer puta dönüp boynuna dolanıveriyor. Sonuçta EL ALİMin karşısına bildim diye çıkmak olmaz. En iyi ifadeyle gülerler adama. İbadetle ilgili yapacağın araştırmalarda sana kolaylıklar dilerim. Kime ibadet ettiğini bilenlerden olmanıda canı gönülden isterim. İbadetini nasıl yapacağın sana kalmış bir husus ancak bu ibadet isteğinin geldiği yere odaklanırsan bence yeryüzü senin için bir ibadet hane olabilir. İnşallah yanlış bir söz etmedik. Hata ettikse affola.

Sağlıcakla kal.
Çoook sağolasın

sevgiler...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. July 2009, 01:18 PM   #22
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Değerli Aşık dostum ,namaz 5 vakittir ,3 vakittir demek ile 3 vakit olduğunu düşünüyoruz demek farklıdır. Ancak kendi adıma birisi bana 5 vakittir derse Kurandan bana bu 5 vakiti göster derim. Şimdiye kadar gösterebilen olmadı. Allahta kitabında bu hususu unutmuş olamaz. Bizim gördüğümüz 3 vakitten bahsediliyor. Aksini iddea eden delilini getirmeli. Namaz 5 vakittir diyenler hiç 3 ken 5 yaptık derdine düşmüyor ise bizde ahirette Kurandan bunu anladık şeklinde bir savunma yapabiliriz. En azından tutar bir dalımız olur. Peki ya 3 ken 5 yapanlar ne der? Peygamberimizden öyle gördükmü der acaba? Oysa peygamberimizin ümmetinden kitabı arkalarına attılar diye ahirette şikayetçi olacağı bildirilmiş kuranda.

Hem aşağıdaki ayetlerde bize moral olmaktadır böyle bir yanılgıya karşı. Allahın kitabına sarılıp yanlış yada eksik anlamak ile elalemin ipine sarılmak biribirinden farklı olsa gerek.

2.121.
Kendilerine verdiğimiz kitabı gereği gibi izleyenler buna inanır; inkar edenlerse kaybeder.

3.23.
Kitaptan kendilerine bir pay verilmiş olanlara baksana, aralarında hükmetmeleri için ALLAH'ın kitabına çağrılıyorlar da onlardan bir grup yüz çevirip geri dönüyor.

4.105.
Halkın arasında ALLAH'ın sana gösterdiği gibi yargı veresin diye Biz sana gerçeği içeren kitabı indirdik. Hainlerden yana olma.

18.27.
Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. Kelimelerini hiç bir şey değiştirip kaldıramaz ve O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın.

21.10.
Size, size olan mesajı içeren bir kitabı indirmiş bulunuyoruz. Aklınızı kullanmaz mısınız?

29.51.
Bu kitabı sana indirmiş olmamız ve kendilerine okunması onlara yetmez mi? Bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve öğüt vardır.

# 39.41.
Biz bu kitabı sana halk için gerçekle indirdik. Kim doğruyu bulursa kendisi içindir. Kim saparsa da kendisi aleyhine sapmış olur. Sen onların avukatı değilsin.

Birde Ahirette hesabını vermekle ilgili ;acaba ahiret nasıl bir yer. Sonuçta bu dünyayıda Allah yarattı Ahiretide. Hem o Allahki benim sünnetullahımda değişme bulamazsın diyor. Acaba ahirettede bu dünyadaki gibi bir layıkını bulma ;ancak ayetlerde belirtildiği gibi daha şiddetli ve dönüşü olmayacak şekildemi? Bu ahiret nasıl bir yerdir ? Acaba mahkemelermi olacak? Cennet nasıl bir yer ,cehendem nasıl bir yer? Neden cehendem var? Allah kulunu orada ızgaramı yapar? Bu ateş nasıl bir ateş? gibi pek çok soruyu Kurana sormak gerekli diye düşünüyorum.

Aklıma bir husus geldi bu arada. Derizki Allah her an her yerdedir. Allah derki beni sorarlarsa deki ben size şah damarınızdan yakınım. Yine Allah derki Nefsinizin fısıldadıklarını bilirim!. Bir yaprak düşmesi olmazki bilgimiz olmasın! Alimim! Ve yine o Allah derki "Herşeyin hazineleri bizim yanımızdadır" .Bunları birlikte düşünürsek heran heryerde herşeyin hazinesi ,herşeyin bilgisi mevcut ,ve senin nefsimizin fısıltılarındanda haberdar. Ve o da bize şah damarımızdan yakın. O halde nur cemaatine neden ihtiyacın olsunki. Yada bir başkasına. Ahirette asıl bunu sorarlarsa ,yani "Ben sana şah damarından yakındım ,sen neredeydin -kitap bile gönderdik sana?" denirse ne deriz asıl bunu bi düşünmek gerek. Öbürü kolay gibi ,Kitaptan bunu anladık ,hadislerede ,atalarımızın dininede güvenemedik 3 vakit kıldık deriz inşallah . Merak işte. Kurana sor ,sana bir ip atılmış. Rabbinden iste bakalım ne diyecek.

Sağlıcakla kal.....
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. June 2010)
Alt 17. July 2009, 06:55 PM   #23
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
snobyx is on a distinguished road

Selamlar değerli Aşık kardeş,

Öncelikle sizi çok samimi bulduğumu söylemek istiyorum.Güzel bir arayış içindesiniz,Rabbim umarım size ve bütün insanlara Sırat-ı Müstakime(Dosdoğru yola/kendi yoluna)ulaşmak üzere hidayet eder(Yol gösterir).Elbetteki en büyük rehberimiz,yol göstericimiz ise Kuran'dır.

Değerli arkadaşım,iki konu hakkında fikrimi size sunmak isterim.Öncelikle birçok müslüman gibi siz de hata yapmaktan,özellikle ibadetleri hatalı uygulamaktan korkuyorsunuz.Esasında güzel bir korku/haşyet sizin ki.Ama unutmayın ki hiçbir beşer yani insan hatasız değildir.Bizi Allah'a kul yapan hata yapmaya müsait yaradılışımızdır.Peki hatalarımız Rabbimizin nezdinde nasıl karşılık görecektir.Şu ayete bakıp tefekkür edin lütfen.

Bakara Suresi
286. Allah hiçbir benlige, yaratilis kapasitesinin üstünde bir yük yüklemez.Her benligin yaptigi iyilik kendi lehine, isledigi kötülük kendi aleyhinedir. "Ey Rabbimiz! Unutur yahut hata edersek bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yükledigin gibi agir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize, güç yetiremeyecegimiz seyleri de yükleme. Affet bizi, bagisla bizi, aci bize. Sen bizim Mevlâ'mizsin. Küfre sapanlar topluluguna karsi yardim et bize!"

Gördünüz üzere Rabbimiz bize çok güzel bir dua örneği yollamış,hatalarımız ve unuttuklarımız için dua etmemizi istiyor.Biz hata yapacağız,unutacağız ve sonra bunlar için dua edeceğiz ki o Tevvab ismi ile bizleri af edecek,Rahman ismi ile Rahmetine sokacak değil mi?

Mesela bir şeyi çok merak ediyor fakat Kuran içerisinde bir türlü o konuda birşey bulamıyorsunuz.Rabbimizin o konuda ki emrini bilmek ve hata yapmak istemiyorsunuz.Lütfen şu ayete bakın.

Maide 101.Ey iman edenler, size açıklandığında sizi üzecek şeyleri sormayın; Kur'an indirildiği zaman sorarsanız, size açıklanır. Allah onu affetti. Allah bağışlayandır, (kullara) yumuşak olandır.

Merak edipde cevabını Kuran'da bulamadığınızı sandığınız şeylerin tamamının cevabı bu ayettir.Rabbimiz Kuran'da değindiği konuların haricindeki konularda kullarını af etmiştir.Çünkü ayette ifade ettiği gibi O çok bağışlayıcıdır.

Son olarak Cemaat meselesine değinmek isterim.Değerli kardeşim elbetteki o veya bu cemaat fark etmez içlerinde samimi müslümanlar vardır.Hayırlı ve güzel yaptıkları işlerde vardır.Ama unutmayın Katolik kilisesi Vatikan'ın da dünyanın dört bir yanında hayır işleri vardır.Kilise güzel işler yapıyor diye hepimiz Hristiyan oluyormuyuz?

Değerli kardeşim,size bir soru soracağım,o sohbetlerde o arkadaşlardan biri dahi Said-i Nursi'yi eleştirebiliyor mu?Bu fikrine katılmıyorum üstadın diyebiliyor mu?Veya üstaddan daha alim bir insanda aramızdan çıkabilir diyebiliyor mu?

Değerli kardeşim,işte bizim meselemiz bu.Bizler Kuran'dan ilk önce şunu öğrendik,Kulları arasında hiçbir kimse ama hiçbir kimse eleştirilemez değildir.Veya %100 doğrudur denemez.

Şu ayete bir bakarsak,

Yusuf 76...Dilediklerimizi derece derece yükseltiriz biz. Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bir bilen vardır.

Değerli arkadaşım ilmin ve bilginin sonu yoktur.Çünkü Rabbimizin ilminin sonu yoktur ve o dilediğini kadarını bizle paylaşır.Tek bir soru ile gerçeği anlayacağınızı umarım,Said-i Nursi'den daha alim biri bu asırda var mıdır veya onlara göre gelecek midir?Hayır derlerse bu ayeti hatırlamanızı dilerim.

Son olarak biliyorsunuz Risaleler Said-i Nursi tarafından kendi iradesi dışında kendisine yazdırılmıştır iddiası vardır Risalelerde.Bu ayeti de okuyup üzerinde düşünmenizi dilerim ve hatta onlara sormanızı.

Bakara Suresi
79. Veyl olsun/Lanet olsun/Yaziklar olsun o kisilere ki, Kitap'i kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karsilik satin alsinlar diye, "Iste bu, Allah katindandir!" derler. Vay haline onlarin, ellerinin yazdiklari yüzünden! Vay haline onlarin, kazanip durduklari yüzünden!

Selametle değerli kardeşim...
aşık74 (3. December 2009), dost1 (18. July 2009), merdem (15. February 2013), Miralay (30. June 2010), Toslunba (17. July 2009), _mustafa_ (25. July 2009)
Alt 17. July 2009, 07:52 PM   #24
Toslunba
Uzman Üye

Allahı göklerde aradığınız zaman namazı şeklen hatalı kılmak çok korkutucu oluyor . Göklerde değilde şah damarınızdan yakın arasanız bu seferde geleneğe Kuranı değişmek ,namazın özünü yakalayamamak korkutucu hale geliyor.
Alt 18. July 2009, 06:34 AM   #25
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough

(Fussilet) 40. Âyetlerimiz hakkında doğruluktan ayrılıp eğriliğe sapanlar bize gizli kalmaz. O halde, ateşin içine atılan mı daha iyidir, yoksa kıyamet günü güvenle gelen mi? Dilediğinizi yapın! Kuşkusuz O, yaptıklarınızı görmektedir 42. Ona önünden de ardından da bâtıl gelemez. O, hikmet sahibi, çok övülen Allah'tan indirilmiştir52. De ki: Ne dersiniz, eğer o Kur'an, Allah tarafından ise siz de onu inkâr etmişseniz o zaman haktan uzak bir ayrılığa düşenden daha sapık kim vardır? (Bakara)6. Gerçek şu ki, kâfir olanları azap ile korkutsan da korkutmasan da onlar için birdir; iman etmezler. 12. Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar. 65. İçinizden cumartesi günü azgınlık edip de, bu yüzden kendilerine: Aşağılık maymunlar olun! dediklerimizi elbette bilmektesiniz.78. İçlerinde bir takım ümmîler vardır ki, Kitab'ı bilmezler. Bütün bildikleri kulaktan dolma şeylerdir. Onlar sadece zan ve tahminde bulunuyorlar.119. Doğrusu biz seni Hak Kur'an ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Sen cehennemliklerden sorumlu değilsin.165. İnsanlardan bazıları Allah'tan başkasını Allah'a denk ilahlar edinir de onları Allah'ı sever gibi severler. İman edenlerin Allah'a olan sevgileri ise onlarınkinden çok daha fazladır. Keşke zalimler azabı gördükleri zaman anlayacakları gibi bütün kuvvetin Allah'a ait olduğunu ve Allah'ın azabının çok şiddetli olduğunu önceden anlayabilselerdi.
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. July 2009, 08:31 AM   #26
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Aşık dostum ,namaz 5 vakittir ,3 vakittir demek ile 3 vakit olduğunu düşünüyoruz demek farklıdır. Ancak kendi adıma birisi bana 5 vakittir derse Kurandan bana bu 5 vakiti göster derim.
Şimdiye kadar gösterebilen olmadı. Allahta kitabında bu hususu unutmuş olamaz. Bizim gördüğümüz 3 vakitten bahsediliyor.

Çok enteresan yorumlar bunlar,bildiğimiz ,gördüğümüz islam anlayışından çok farklı yorumlar alıyorum bu site'de
Gerçi yaş 35,yaklaşık 10 aydır dinim ile ilgili bilgilerle daha içiçeyim
Peki bunca insan 5 vakit kılarken,acaba bunların içinde arapçayı çok iyi yorumlayabilen birileri,bunun 5 vakit olduğunu kesin çıkarmış olmazmı ?
O zaman ahiret'de herkes 5 kılarken,siz neden anlamadınız ? araştırmadınız ?
Herkese uymadınızda 3 kıldınız denirse ne olacak ?
Bu arada sabah,akşam,yatsı kılıyosunuz sanırım dimi toslunba ?

Aksini iddea eden delilini getirmeli. Namaz 5 vakittir diyenler hiç 3 ken 5 yaptık derdine düşmüyor ise bizde ahirette Kurandan bunu anladık şeklinde bir savunma yapabiliriz. En azından tutar bir dalımız olur. Peki ya 3 ken 5 yapanlar ne der? Peygamberimizden öyle gördükmü der acaba? Oysa peygamberimizin ümmetinden kitabı arkalarına attılar diye ahirette şikayetçi olacağı bildirilmiş kuranda.

Eminimki deliller vardır kardeşim,ama ben bulamam size bu delilleri,bilgili birilerini bulmak lazım bu deliller için.
Peki siz bu uygulamaları yaparken,hangi bilgili kişilerin yönlendirmesiyle yapmaya başladınız dini vecibelerinizi ?
Bilgili gördüğünüz kişilerin sizi doğru yönlendirdiğinden emionuçda nmisiniz ?

3 ken 5 yapanlar eminimki bunu yaparken,kitabı arkalarına almak gibi bir NİYET'le yapmıyorlar bunu,en azından ben öyleyim!
Peygamberimiz yapmış diye,yapıyoruz,çünkü allah(c.c) , peygamberimizde güzel örnek ler olduğunu söylemiş bizlere.
Benimde böyle bir tutar dalım olur diye düşünüyorum.
Sonuçda yapılan iş,allaha ibadet,kötü bir şey değil !
Günde 5 kez namaz kılan kişiye,namaz kılma denirmi ?

Hem aşağıdaki ayetlerde bize moral olmaktadır böyle bir yanılgıya karşı. Allahın kitabına sarılıp yanlış yada eksik anlamak ile elalemin ipine sarılmak biribirinden farklı olsa gerek.

2.121.
Kendilerine verdiğimiz kitabı gereği gibi izleyenler buna inanır; inkar edenlerse kaybeder.

Elhamdülillah inkarımız yok,fazla fazla yapmaya çalışıyoruz

3.23.
Kitaptan kendilerine bir pay verilmiş olanlara baksana, aralarında hükmetmeleri için ALLAH'ın kitabına çağrılıyorlar da onlardan bir grup yüz çevirip geri dönüyor.

Burda anladığım kadarıyla inanmayanlardan bahsedilmiş,biz yüz çevirmiyoruz,fazla fazla yapmaya çalışıyoruz,gücümüz yettiğince.

4.105.
Halkın arasında ALLAH'ın sana gösterdiği gibi yargı veresin diye Biz sana gerçeği içeren kitabı indirdik. Hainlerden yana olma.

Hain'ler inanmayan lar burda !

18.27.
Rabbinin kitabından sana vahyedileni oku. Kelimelerini hiç bir şey değiştirip kaldıramaz ve O'ndan başka bir sığınak da bulamazsın.

Çok şükür.

21.10.
Size, size olan mesajı içeren bir kitabı indirmiş bulunuyoruz. Aklınızı kullanmaz mısınız?

Burda gene müşriklerden bahsediliyor.Ayetin öncesi ve sonrasını okudum.

29.51.
Bu kitabı sana indirmiş olmamız ve kendilerine okunması onlara yetmez mi? Bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve öğüt vardır.

Burdada müşriklere hitap var.
Ayetin öncesi ve sonrasını okudum.

# 39.41.
Biz bu kitabı sana halk için gerçekle indirdik. Kim doğruyu bulursa kendisi içindir. Kim saparsa da kendisi aleyhine sapmış olur. Sen onların avukatı değilsin.

Burdada mübarek peygamberimize seslenmiş allahu teala.

Birde Ahirette hesabını vermekle ilgili ;acaba ahiret nasıl bir yer. Sonuçta bu dünyayıda Allah yarattı Ahiretide. Hem o Allahki benim sünnetullahımda değişme bulamazsın diyor. Acaba ahirettede bu dünyadaki gibi bir layıkını bulma ;ancak ayetlerde belirtildiği gibi daha şiddetli ve dönüşü olmayacak şekildemi? Bu ahiret nasıl bir yerdir ? Acaba mahkemelermi olacak? Cennet nasıl bir yer ,cehendem nasıl bir yer? Neden cehendem var? Allah kulunu orada ızgaramı yapar? Bu ateş nasıl bir ateş? gibi pek çok soruyu Kurana sormak gerekli diye düşünüyorum.

Evet; bu konular kuranda açıklanmış genelde,burda sorun yok

Aklıma bir husus geldi bu arada. Derizki Allah her an her yerdedir. Allah derki beni sorarlarsa deki ben size şah damarınızdan yakınım. Yine Allah derki Nefsinizin fısıldadıklarını bilirim!. Bir yaprak düşmesi olmazki bilgimiz olmasın! Alimim! Ve yine o Allah derki "Herşeyin hazineleri bizim yanımızdadır" .Bunları birlikte düşünürsek heran heryerde herşeyin hazinesi ,herşeyin bilgisi mevcut ,ve senin nefsimizin fısıltılarındanda haberdar. Ve o da bize şah damarımızdan yakın. O halde nur cemaatine neden ihtiyacın olsunki. Yada bir başkasına. Ahirette asıl bunu sorarlarsa ,yani "Ben sana şah damarından yakındım ,sen neredeydin -kitap bile gönderdik sana?" denirse ne deriz asıl bunu bi düşünmek gerek.

Bu konuda size yerden göğe kadar katılıyorum.Ama diyorumki; ben bu gurubun sohbetlerine katılıyorum,çünkü buralarda dinim ile ilgili bilgiler ediniyorum.

Şimdi siz diyeceksinizki;zamanında inanmayanlarda bunu demiş,ve demişlerki;biz putlara bizi allaha yaklaşdırsın diye inanıyoruz.

Ama ben zaten inanmayan değilimki Bu ayetde allahu teala inanmayanların dediği şeyleri söylemiş,inananların değil

Öbürü kolay gibi ,Kitaptan bunu anladık ,hadislerede ,atalarımızın dininede güvenemedik 3 vakit kıldık deriz inşallah .

Peki ya şu denirse; bunca insan güvendi ve uyguladı,siz kimin sözlerine bakarak bu ayrıntıyı kaçırdınız ?
Gerçi diyorum ya,bunu açıklamak için süper arapçası olan birinin,namaz vakitlerini tam olarak okuyup tercüme etmesi lazım.

Bir soru : Siz arapça biliyormusunuz ? Kimin sözlerine dayanarak 3 vakit olduğunu düşünüyorsunuz ?

Merak işte. Kurana sor ,sana bir ip atılmış. Rabbinden iste bakalım ne diyecek.

Sağlıcakla kal.....

Çok değerli vaktinizi bana ayırabildiğiniz için,sonsuz teşekkürler,sizde sağlıcakla kalın
Sevgiler,saygılar...
Alt 18. July 2009, 09:24 AM   #27
aşık74
Uzman Üye

Alıntı:
snobyx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar değerli Aşık kardeş,

Öncelikle sizi çok samimi bulduğumu söylemek istiyorum.

Kalp kalbe karşıdır derler,samimiyetimi anladığınız için çok teşekkür ederim.
Bu foruma yazmadan önce tek korkum yanlış anlaşılıp,kaale alınmamakdı,ama hamdolsun böyle birşey olmadı,çünkü hakikaten samimi şekilde duygu ve düşüncelerimi,merak ettiklerimi yazıyorum

Gerçi nur cemaatinin sohbetlerine gidiyorum,ama hiç bir zaman kendime,nurcuyum,şucuyum ,bucuyum demedim

Yanlız bundan 1 hafta kadar önce neredeyse tam nurcu oluyordum
Aylık 180 tl burs ücreti talep edildi,ama veremem şeklinde cevap verdim.
Verseydim herhalde tam nurlanacakdım,ama olmadı

Güzel bir arayış içindesiniz,Rabbim umarım size ve bütün insanlara Sırat-ı Müstakime(Dosdoğru yola/kendi yoluna)ulaşmak üzere hidayet eder(Yol gösterir).Elbetteki en büyük rehberimiz,yol göstericimiz ise Kuran'dır.

Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim,çok güzel dua lar bunlar,canı gönülden arzumda bunların kabul olması inanın...

Değerli arkadaşım,iki konu hakkında fikrimi size sunmak isterim.Öncelikle birçok müslüman gibi siz de hata yapmaktan,özellikle ibadetleri hatalı uygulamaktan korkuyorsunuz.Esasında güzel bir korku/haşyet sizin ki.Ama unutmayın ki hiçbir beşer yani insan hatasız değildir.Bizi Allah'a kul yapan hata yapmaya müsait yaradılışımızdır.Peki hatalarımız Rabbimizin nezdinde nasıl karşılık görecektir.Şu ayete bakıp tefekkür edin lütfen.

Bakara Suresi
286. Allah hiçbir benlige, yaratilis kapasitesinin üstünde bir yük yüklemez.Her benligin yaptigi iyilik kendi lehine, isledigi kötülük kendi aleyhinedir. "Ey Rabbimiz! Unutur yahut hata edersek bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yükledigin gibi agir yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize, güç yetiremeyecegimiz seyleri de yükleme. Affet bizi, bagisla bizi, aci bize. Sen bizim Mevlâ'mizsin. Küfre sapanlar topluluguna karsi yardim et bize!"

Elhamdülillah.Hatalarımız elbette olacak,ama benim çekincem,hatalar yapmakdan ziyade , kulluk vazifelerimizi,doğru ve eksik yapmak.
Bunu yapmamakda , bence arapça bilmekden geçiyor.Kurandaki emirleri,ne kadar doğru algılayabiliyoruz ? Önemli olan bu bence.
Peki siz arapça biliyormusunuz ? Arapça bilmiyorsanız,mutlaka sizde dini vecibelerinizi,arapca bilen birinin yorumlarına göre uyguluyorsunuzdur !
Kim bu kişi ? Öğrenebilirmiyim ?

Gördünüz üzere Rabbimiz bize çok güzel bir dua örneği yollamış,hatalarımız ve unuttuklarımız için dua etmemizi istiyor.Biz hata yapacağız,unutacağız ve sonra bunlar için dua edeceğiz ki o Tevvab ismi ile bizleri af edecek,Rahman ismi ile Rahmetine sokacak değil mi?

İnşaallah,tek tesellimiz bu inanın

Mesela bir şeyi çok merak ediyor fakat Kuran içerisinde bir türlü o konuda birşey bulamıyorsunuz.Rabbimizin o konuda ki emrini bilmek ve hata yapmak istemiyorsunuz.Lütfen şu ayete bakın.

Maide 101.Ey iman edenler, size açıklandığında sizi üzecek şeyleri sormayın; Kur'an indirildiği zaman sorarsanız, size açıklanır. Allah onu affetti. Allah bağışlayandır, (kullara) yumuşak olandır.

Merak edipde cevabını Kuran'da bulamadığınızı sandığınız şeylerin tamamının cevabı bu ayettir.Rabbimiz Kuran'da değindiği konuların haricindeki konularda kullarını af etmiştir.Çünkü ayette ifade ettiği gibi O çok bağışlayıcıdır.

Son olarak Cemaat meselesine değinmek isterim.Değerli kardeşim elbetteki o veya bu cemaat fark etmez içlerinde samimi müslümanlar vardır.Hayırlı ve güzel yaptıkları işlerde vardır.Ama unutmayın Katolik kilisesi Vatikan'ın da dünyanın dört bir yanında hayır işleri vardır.Kilise güzel işler yapıyor diye hepimiz Hristiyan oluyormuyuz?

Tabiki hepimiz hristiyan olmayız,çünkü biz islamın son din,Hz.muhammed'in de son peygamber olduğunu kesin biliyoruz,kutsal kitabımızın ayetlerine bakarak.
Biz kendi dinimiz için birşeyler yapmaya çalışıyorsak,onlarda kendi dinleri için çalışıyorlar elbette
Olayın özü; iyi insan olmak ve dinimiz için bir şeyler yapmaya çalışmak.
Topluluk halinde olduğu zaman ,insan bir takım hayırlara daha kolay erişebilir diye düşünüyorum.
Örnek; mesela ben serbest meslek ile uğraşan biriyim,mesailerim sabah 9 - akşam 8 , ben bu mesailerle kimi nerden görebilirim.Ama toplulukda bazı kişiler varki,bunlar hayır işlerini daha iyi takip edebiliyorlar,ve bize müracat ediyorlar,bizde elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.
Bilmem anlatabildimmi toplulukla beraber olmanın faydalarını .

Değerli kardeşim,size bir soru soracağım,o sohbetlerde o arkadaşlardan biri dahi Said-i Nursi'yi eleştirebiliyor mu?Bu fikrine katılmıyorum üstadın diyebiliyor mu?Veya üstaddan daha alim bir insanda aramızdan çıkabilir diyebiliyor mu?

Bu dediğinizi hakkaten bende merak ettim şimdi Akıllı bir insan olduğumu düşünüyorum,bunu özellikle bir senaryo hazırlayıp,soracağım bazı kişilere,bakalım ne yorumlar alacağım

Değerli kardeşim,işte bizim meselemiz bu.Bizler Kuran'dan ilk önce şunu öğrendik,Kulları arasında hiçbir kimse ama hiçbir kimse eleştirilemez değildir.Veya %100 doğrudur denemez.

Bu konuda size kesinlikle katılıyorum.
Yalnız; bişi dikkatimi çekdi kelimelerinizden,bizim ve bizler diyorsunuz!Acaba bu tabirden 'biz' lafsını , kim olarak algılamalıyım ?
Sormamın sebebi ; bende 'biz' dediğiniz guruba girmek istiyorum,kendime çok yakın hissediyorum.Acaba balıkesirde 'biz' dediğiniz gurup varmı ?
BİZ = KİM diyeyim yada

Şu ayete bir bakarsak,

Yusuf 76...Dilediklerimizi derece derece yükseltiriz biz. Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bir bilen vardır.

Değerli arkadaşım ilmin ve bilginin sonu yoktur.Çünkü Rabbimizin ilminin sonu yoktur ve o dilediğini kadarını bizle paylaşır.Tek bir soru ile gerçeği anlayacağınızı umarım,Said-i Nursi'den daha alim biri bu asırda var mıdır veya onlara göre gelecek midir?Hayır derlerse bu ayeti hatırlamanızı dilerim.

Bunuda soracağım özellikle.Gittiğim ortamdaki kişileri doğru tanıdıysam eğer,
vardır ve gelebilir derler. Doğru tanıdıysam ve anladıysam kişileri tabi

Son olarak biliyorsunuz Risaleler Said-i Nursi tarafından kendi iradesi dışında kendisine yazdırılmıştır iddiası vardır Risalelerde.Bu ayeti de okuyup üzerinde düşünmenizi dilerim ve hatta onlara sormanızı.

Bunu hiç duymamışdım,çok ilginç bir iddia Bunuda soracağım.

Bakara Suresi
79. Veyl olsun/Lanet olsun/Yaziklar olsun o kisilere ki, Kitap'i kendi elleriyle yazarlar da sonra onunla basit bir karsilik satin alsinlar diye, "Iste bu, Allah katindandir!" derler. Vay haline onlarin, ellerinin yazdiklari yüzünden! Vay haline onlarin, kazanip durduklari yüzünden!

Selametle değerli kardeşim...
Allah razı olsun sizden,şunu belirteyim ilk yazdıklarınızı okuyunca gözlerim doldu,itiraf edeyim hatta ağladım,rabbim bu arayışımı hayırlara çıkarır inşaallah.

Ama abi diyorumya,35 yaşımdayım,bu yaşa kadar aldığımız bir din kültürü ve islam anlayışı vardı,bu yaşımda böyle bir topluluğun olduğunu bu forumlarda gördüm.
Ve yazılanlar aklıma mantığıma yatan şeyler,çünkü hep kuran örnek alınıyor,kuranın örnek alındığı bir olaya kim ne diyebilirki
Demek istediğim kolay bişey değil bazı şeyleri birden değiştirmek

Sevgiler saygılar,çoook sağolun....
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (18. July 2009), kamer (19. July 2009), Miralay (30. June 2010), snobyx (18. July 2009)
Alt 18. July 2009, 09:46 PM   #28
Toslunba
Uzman Üye

Çok enteresan yorumlar bunlar,bildiğimiz ,gördüğümüz islam anlayışından çok farklı yorumlar alıyorum bu site'de
Gerçi yaş 35,yaklaşık 10 aydır dinim ile ilgili bilgilerle daha içiçeyim
Peki bunca insan 5 vakit kılarken,acaba bunların içinde arapçayı çok iyi yorumlayabilen birileri,bunun 5 vakit olduğunu kesin çıkarmış olmazmı ?
O zaman ahiret'de herkes 5 kılarken,siz neden anlamadınız ? araştırmadınız ?
Herkese uymadınızda 3 kıldınız denirse ne olacak ?
Bu arada sabah,akşam,yatsı kılıyosunuz sanırım dimi toslunba ?

Değerli Aşık dostum bu hususla ilgili acizhane düşüncem şu şekildedir : Kurandan namazın 5 vakitini gösterin diyerek çoğu islami sitede meydan okumalarımız oldu ,düşüncelerimize itiraz eden oldukça fazla kardeşimiz geldi tartıştık .İçlerinden ciddi arapça bilgisi olanlar ,yazarlar vs. vardı fakat hiç birisi bize 5 vakiti gösteremedi. Eğer Kuranda namaz 5 vakit ise lütfen bize bunu bildirin de tövbe edip dönelim ,sizi gayet iyi anlıyorum -ben fazla bilgili değilim diyorsunuz -tanıdığınız bilgisine güvendiğiniz kimseler var ise buyursun onlar göstersinler.. Eğer tövbe edemez isek şüphesiz zalimlerden oluruz. Bizim Allah adına ibadet belirleme gibi bir haddimiz asla olamaz. Biz ona köle olmak derdindeyiz. Allah emreder biz yapmaya çabalarız. Ahirette bize sorulacak soru ile ilgili ise ciddi bir bakış farklılığımız var. Allah kulunu herkezle kıyaslayarakmı hüküm verir yoksa hikikatlemi mizan edilir? Peygamberimizi ve diğer peygamberleri düşünürsek hepsinin bulunduğu toplumun sözde (!) asileri olduklarını görürüz. Keza islam tarihindede bunun çok örneği vardır. En basitinden müslümanlar (!) arasında Peygamberimizin evlatları -torunları yaşayamamıştır. Katledilmişlerdir. Kurandaki "insanların çoğuna uyarsan andoolsun seni yoldan çıkarırlar" ayeti ,"insanların çoğu şirk koşmadan imanmazlar" ayetleri boşuna değildir. Bizlerin asla çoğunluktan etkilenmesi düşünülemez. Bizim için Allah ne dediyse o odur. İsterse tüm düna bir araya gelsin. Ahirette bize herkez 5 kılarken siz neden 3 kılıyordunuz diye Rabbimizin bize hitap etmesi onun toplumu bir kural koyucu -otorite olarak kabul etmesi demektir. Oysa la ilahe illa allah diyerek biz Allahtan başkasını tanımadığımızı ilan ederiz. Allahtan başka kural koyucu ,ondan başka ilah olmadığı için böyle bir kıyaslama olamaz kanaatindeyim. Aksi halde Hollandada yaşayan bir eşcinselinde herkez böyle yapıyordu bende yaptım demesi hak olurki düşünülemez. Allahın kanunlarında değişme olmaz. İsterse tüm cihan bir araya gelsin. Ancak şu söylem olabilir ki eğer namaz 5 vakitse siz neden 3 kıldınız sorusuna muhatap olduk sayalım. Biz bu hususu çapımızca çok araştırdık. Vardığımız sonuç budur. Ancak asla hükmetmeye çalışma cehaletine düşmeyiz -bu durum bizi bağlayan bir durumdur. Buyurun bizlere 5 vakit namazı gösterin. Eğer gösteremiyorsanız lütfen bize ahirette "O zaman ahiret'de herkes 5 kılarken,siz neden anlamadınız ? araştırmadınız ?" demeyin. Çünkü davetimiz var. Kurandan bize bunu gösterin uyalım diye (şahsınıza almayın -bu davetimiz herkezedir). Allahın ayetlerini bir biz biliriz diye bir saçmalık ve kibirimiz yok çok şükür ,bizlere öğretilirse uyarız. Ancak muhatabımız Kurandır. Delilimizi Kurandan isteriz.

Eminimki deliller vardır kardeşim,ama ben bulamam size bu delilleri,bilgili birilerini bulmak lazım bu deliller için.
Peki siz bu uygulamaları yaparken,hangi bilgili kişilerin yönlendirmesiyle yapmaya başladınız dini vecibelerinizi ?
Bilgili gördüğünüz kişilerin sizi doğru yönlendirdiğinden emionuçda nmisiniz ?

Değerli kardeşim ,davetimiz her insanadır. Bilgili olduğunu düşünüp güvendiğiniz kimseleri çağırın -durumu izah edin ve Allah rızası için bizlere 5 vakit namazı göstersinler. Samimiyetle söylüyorum Kurandan bunu gösterip hatamızı düzeltenden dünya ahiret duacı olurum. Zira biz burada takım tutan fanatikler değiliz. Hakk nerede biz orada .Ha sürçmemiz olurmu ,illaki olur.

Kişilerin yönlendirmesi hususunda sadece şahsımı bağlayacak şekilde şunu söyleyebilirim. Allahın izni ile çekenin çektiği yere giden bir yapıda değilim. Lise çağlarımda başladım Kuran okumaya ,uzun zaman aralıkları verdiğim oldu. Tam bir adanmışlık ile Okuyalı ise 2 yıl kadar oluyor. Eskiden beridir din adına konuşan kimselere güvenemiyor içim ısınmıyordu. Onların olduğu ortamlardan kaçıyordum. Bu nedenle dinimi öğrenmek için ilk yapıştığım kitap Kuran oldu. Kuran okudukçada etrafımdaki cehalet ve bilgisizliği idrak etmeye başladım. Kendi adıma isterse tüm dünya bir araya gelsin Allah ne dediyse o bilinci nasip oldu. Bu nedenle pek fazla birisinden etkilenmeden belirli bir noktaya geldim. Derken Allah kendisinden razı olsun yolum tam bir Kuran erine rastladı ,gölnümüze ayna oldu. Bizim darlıktan kurtulmamızda yardımcı oldu. Kuran ahlakını bedenlenmiş olarak görmek nasip oldu. Etkilendiğim tek kişi odur diyebilirim. Ha bu namaz ..vs hususu için değil -burada konuştuğumuz hususlarla ilgili düşünceler üniversite yıllarımda 2. grup (grup diyorum çünkü ilkinden zaman çok geçmişti) Kuranı okurken oturmaya başlamıştı. Herhangi birisinden etkilendim desem yalan olur.

3 ken 5 yapanlar eminimki bunu yaparken,kitabı arkalarına almak gibi bir NİYET'le yapmıyorlar bunu,en azından ben öyleyim!

Değerli dostum şahsını hedef alacak şekilde konuştu isem affola ,ancak şahsi değilde genel olarak yazıyorum. Ben Allah ne demiş onun derdindeyim -yoksa kimin ne dediği beni bağlamaz. Sonuçta dönüşümüz Rabbimizedir. O bize bir bolluk dilerse alemi cihan bir araya gelsin engelleyemez ,darlık dilersede durduramaz. Bunu hepimiz biliyoruz.

Peygamberimiz yapmış diye,yapıyoruz,çünkü allah(c.c) , peygamberimizde güzel örnek ler olduğunu söylemiş bizlere.
Benimde böyle bir tutar dalım olur diye düşünüyorum.
Sonuçda yapılan iş,allaha ibadet,kötü bir şey değil !
Günde 5 kez namaz kılan kişiye,namaz kılma denirmi ?

Sanırım yanlış anlattık. Biz kimseye 5 vakit kılma yada sadece şu kadar kıl diyemeyiz. Bu edepsizlik olur. 5 vakit kılan günaha girer demektende Allaha sığınırım. Bizim söylemimiz Kuranda Rabbimizin bize bildirdiği namaz 3 vakit. İsteyen istediği kadarda kılar. Kişi ile Rabbi arasındadır. Ancak dememiz oki ; kişi namaz 5 vakittir!!! derse kanıtını göstermediği sürece zalimlik etmiş olur. Namazı 5 vakit kılmakla değil ,Allahın bunu 5 vakit emrettiğini iddea edip delillendiremediği için. Çünkü onun hakkında bilmediğin şeyleri söylemek büyük günahtır. Yoksa isterse 100 vakit kılsın. Namazın hakikatinden uzaklaşıp şekline takılmayıda fazla sağlıklı bulmuyorum açıkçası.

2.121.

Elhamdülillah inkarımız yok,fazla fazla yapmaya çalışıyoruz

3.23.

Burda anladığım kadarıyla inanmayanlardan bahsedilmiş,biz yüz çevirmiyoruz,fazla fazla yapmaya çalışıyoruz,gücümüz yettiğince.

4.105.

Hain'ler inanmayan lar burda !

18.27.

Çok şükür.

21.10.

Burda gene müşriklerden bahsediliyor.Ayetin öncesi ve sonrasını okudum.

29.51.

Burdada müşriklere hitap var.
Ayetin öncesi ve sonrasını okudum.

# 39.41.

Burdada mübarek peygamberimize seslenmiş allahu teala.

Değerki kardeşim ,astığımız ayetler bize moral oluyor diye asmıştım. Yoksa sizi Ayetlerle yargılamak gibi bir edepsizliğimiz olamaz. Allahın kitabını mızrakların ucuna takmaktan Allaha sığınırız. Lütfen demelerimizi şahsi yorumlamayın. Kendi bakış açımızı ifade edebilmek için ortaya konuşuyoruz. Ancak ayetlerin tamamı bize gelmiş gibi okur ve tamamını muhatap alır isek Musayıda firavunuda içimizde aramaya başlarız. Bunun bize çok faydası olacağı kanısındayım. Kişinin kendini bilme yolunda -Kaf dağına tırmanma yolunda ciddi desteği olacaktır bu yaklaşımın diye düşünüyorum.

Bu konuda size yerden göğe kadar katılıyorum.Ama diyorumki; ben bu gurubun sohbetlerine katılıyorum,çünkü buralarda dinim ile ilgili bilgiler ediniyorum.

İnşallah Kuranlada devam edin ,sizin vasıtanızla oradaki Kurana vakıf olmayan arkadaşlarada Kuran ayetleri ulaşmış olur. Böylelikle sizinde Allahın dinine hizmetiniz artmış olur. Kuranla bağınızı kesmediği sürece bence istediğiniz sohpete gidin -faydası olur zararı olmaz. Yeterki kişi Hasbiy Allah (Allah bana yeter) diyebilip Kurana sarılablisin.

Şimdi siz diyeceksinizki;zamanında inanmayanlarda bunu demiş,ve demişlerki;biz putlara bizi allaha yaklaşdırsın diye inanıyoruz.

Ama ben zaten inanmayan değilimki Bu ayetde allahu teala inanmayanların dediği şeyleri söylemiş,inananların değil

Müslümanım diyen bir insanın imanını sorgulamak bize düşmez. Öyle bir söylemimiz olmadı. Ancak şahsi bakış açım oki Nefis denen şehirde firavunda geziyor ,Musada ; Muhammedde geziyor Ebu cahilde ; Yahudide geziyor ,müşrikte geziyor MÜMİNDE. İş oki gönül şehrini Müminlere teslim edelim. Yoksa bundan 5000 yıl önce yaşayıp ölmüş bir Firavundan bane diye bahsetsin yaradan. Yada müşriklerin inanıp okumadığı bir kitapta neden müşrikler sorgulansın? Kişi ne bulursa kendi içinde bulur. Alemde ne varsa kişinin gönlündede o vardır. Kainatın aynasıyam mademki ben bir İnsanım demiş ozan. Bu durumda ayetleri bu bana -bu bana değil diye tertiplemeyi sağlıklı bulmuyor ve şahsım adına tüm ayetlerin bana ve tüm inananlara geldiğine inanıyorum.

Peki ya şu denirse; bunca insan güvendi ve uyguladı,siz kimin sözlerine bakarak bu ayrıntıyı kaçırdınız ?
Gerçi diyorum ya,bunu açıklamak için süper arapçası olan birinin,namaz vakitlerini tam olarak okuyup tercüme etmesi lazım.

Bu sorunuza yukarıda açıklama getirmeye çalıştık. Karanlık ne kadar koyu olursa olsun gücü bir tek muma yetmez. Alemlerin Rabbinin insanları insanlarla kıyaslayıp toplumun inançlarını hüküm kaynağı olarak kabul etmesi düşünülemez. Hüküm yalnızca onundur.

Bir soru : Siz arapça biliyormusunuz ? Kimin sözlerine dayanarak 3 vakit olduğunu düşünüyorsunuz ?

Benim arapçam yok ancak dönemin güvenilir sözlükleri var. Lisanül arap gibi ,müfredat gibi. İlahiyatçılarda bu kaynakları kullanmakta. O dönemde yazılmış şiirler ..vs mevcut. Hepsini geçin Kuranın kendi içerisinde kelimelerin kullanımına bakarak sonuç çıkarmak mümkün. Zira çakışma olmamalı. Ben Meallerden okuyorum ,zaten bir hatalı tercüm versa diğer ayetlerle çakışma yapıp bas bas bağırmaya başlıyor. Bu sefer araştırma yoluna gidiyorsunuz. Ve bi şekilde öğrenmek nasip oluyor. En güvendiğim mealler ise 1- Hakkı YILMAZ ,2- Hüseyin ATAY ,3- Yaşar Nuri ÖZTÜRK ,4- Süleyman ATEŞ şeklinde.
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aşık74 (20. July 2009), dost1 (18. July 2009), kamer (19. July 2009), merdem (15. February 2013), Miralay (30. June 2010), snobyx (18. July 2009)
Alt 18. July 2009, 09:57 PM   #29
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
snobyx is on a distinguished road

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah razı olsun sizden,şunu belirteyim ilk yazdıklarınızı okuyunca gözlerim doldu,itiraf edeyim hatta ağladım,rabbim bu arayışımı hayırlara çıkarır inşaallah.

Ama abi diyorumya,35 yaşımdayım,bu yaşa kadar aldığımız bir din kültürü ve islam anlayışı vardı,bu yaşımda böyle bir topluluğun olduğunu bu forumlarda gördüm.
Ve yazılanlar aklıma mantığıma yatan şeyler,çünkü hep kuran örnek alınıyor,kuranın örnek alındığı bir olaya kim ne diyebilirki
Demek istediğim kolay bişey değil bazı şeyleri birden değiştirmek

Sevgiler saygılar,çoook sağolun....
Selamlar değerli kardeşim,

Sorularınıza tek tek cevap vereceğim.

Öncelikle Arapça biliyorum.Kuran ile ilgilenmeye başladıktan sonra önce tüm mealleri elime alıp inceledim.Karşılaştırmalı okudum.Farklı birçok nokta gördüm azmettim Arapçayı öğrendim.Gramer'i artık ortanın biraz üstü seviyede bilmekle beraber kelime hazinem daha zayıf.Bu eksiğimi gidermek için ise Kuran Kavramları sözlükleri edinerek,kelimelerin kök anlamlarını incelemeye çalışıyorum.

Dini vecibelerimi kimsenin fikrine göre uygulamıyorum.Merak ettiğim meseleyi fikirlerine değer verdiğim kişilerin makale ve çalışmalarından araştırıyorum,meallerine bakıyorum,sonra kendim meal ediyorum,sonunda bana en yakın gelen yorumu uyguluyorum.Hatalarım için Rabbimden af dileyerek elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Değer verdiğim ilim adamlarının bir kısmının isimleri yazarsam Merhum Elmalılı Hamdi Yazır,Hakkı Yılmaz,Abdulaziz Bayındır,Bayraktar Bayraklı,Yaşar Nuri Öztürk,Receb İhsan Eliaçık,Ali Şeriati,İsmail Yakıt ve ismini yazamadığım onlarca bilim adamı.Bazıları bazılarının fikirlerine katılır bazıları red eder.Benim için önemli olan ise her fikri mümkün olduğunca dinlemek fakat en sonunda kararı kendi özgür irademle vermektir.

Yazılarımda ''BİZ'' ifadesini kullanırken belirli,adı konmuş,organize hareket eden bir gruptan bahsetmedim.Bizden kasıt bu gibi forumlarda Kuran'ı araştıran,anlamaya çalışan gönüldaşlardır.Çoğumuz birbirimizi forumdaki nickimizden tanıyoruz.Hepsini çok sevmekle beraber ne yazık ki hemen hemen hepsini şahsen tanıma şerefine erişemedim.Birkaç çok değerli Kuran Eri ile telefonla arada sırada konuşmakla,sohbet etmekle yetiniyorum ne yazık ki!
Malum herkes iş güç sahibi yurdun dört bir yanına dağılmış,derdi Kuran olan insanlarız.Birbirimizi görmesekde inanıyoruz ki birgün Rabbimiz bizleri bir araya getirecektir.

Balıkesir'de de eminim Kuran erleri vardır.Fakat inanın ben onlarla tanışma şerefine erişemedim.Zaten dediğim gibi Hanifler gönülde biz olmayı tercih etmekteler.

Ayrıca yaşım 29.Siz benim ağbimsiniz.Şunu bilin ki atalarınızdan kalanı sorgulamak,saf tertemiz kaynağı Kuran olan dine inanmak başta çok zor ve farklı gelir.Çevreniz sizi garipser,eleştirir hatta en yakınlarınız sizle dalga bile geçer.Tıpkı peygamberimiz ve diğer Resullere yapılan muameleler gibi.Yaşadıkça anlayacaksınız,Resullerin ne badireler atlattığını,ne sıkıntılara girdiklerini.

Son olarak Sevgili Toslunba'nın yazdığı ayetlere yorum yaparken bazılarının altına bunlar müşrikler için inen veya peygamberimiz için inen ayetler diye yazmışsınız.Şunu bilin ki Kuran ayetleri zaman ve mekan üstüdür.Muhatabları ise o ayeti okuyan kişinin bizzat kendisidir.Bu nokta çok önemlidir.Rabbimizin sizi muhatab kabul ettiğini bu nedenle her ayetin direk size indiğini asla ama asla unutmayın.Her ayeti bu şekilde okursanız,burda bana ne demek istenmiş diye bakarsanız çok kısa zamanda çok yol kat edersiniz.

Zaten müslümanların temel yanıldıkları nokta Kuran'da Rabbimizin bazı grupları kınadığı bazı ayetleri sadece o kınanan gruplar için indiğini zann etmeleridir.Kuran evrenseldir muhatabları tüm insanlardır.

Selametle...
aşık74 (20. July 2009), dost1 (18. July 2009), Escherich (16. May 2015), kamer (19. July 2009), Miralay (30. June 2010), Toslunba (18. July 2009), _mustafa_ (25. July 2009)
Alt 20. July 2009, 12:03 PM   #30
aşık74
Uzman Üye

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Her yazışmamız bana faydalı oluyor,fikirlerim değişiyor.

Toslunba kardeşim; daha önce dediğim gibi arapça bilmem,ilahiyatcı değilim,serbest meslekle uğraşan bir işletmeciyim sadece.
Ama interneti kullanmayı biraz bilirim

İnternetden araştırdığıma göre 5 vakit namazla ilgili bir kaç bilgi buldum.
Bilmem siz ne dersiniz ?

Kur'an-ı Kerim' de beş vakit namaza mücmel olarak işaret eden ayetlerden Taha Süresinin 130 uncu ayetinde: "...Güneşin doğmasından önce de, batmasın dan önce de Rabbını övgü ile tesbih et. Gecenin bazı saatlerinde ve gündüzün etrafında (iki ucunda) da tesbih et ki, rızaya ulaşasın." buyurulmuş; güneşin doğmasından ve batmasından önce , gece saatlerinde ve gündüzün iki ucunda olmak üzere beş ayrı vakitte Cenab-ı hakk' ı tesbih yani namaz kılmak emredilmiştir. Bakara Süresinin 238 inci "namazlara ve ayrıca orta namaza devam edin" mealindeki Ayet-i kerimede "namazlar" anlamındaki "salâvat" kelimesi çoğuldur. Arapça da çoğul üçten başlar. "İki'' ye tesniye denir ve ''iki namaz'' sözü "salateyn'' şeklinde söylenir. Demek oluyor ki, ayetteki ''salavat'' sözünden en az üç namaz anlaşılır. Ayrıca bir de "orta namaz" var. Çünkü matuf, matuf aleyhten (üzerine atıf yapılandan) ayrıdır. Bu sebeple "orta namaz", "namazlar'' ifadesine dahil olmadığı gibi, her iki yanında eşit sayı bulunmadığı için, üç namazın arasında yer alacak bir namaza ''orta namaz'' denilmesi de mümkün değildir. O halde, ayetteki "salavat" kelimesi, en az dört namazı ifade eder. Orta namaz buna eklendiğinde beş vakit namaz ortaya çıkar. Orta namazın ikindi namazı olduğu bazı hadislerde açıklanmıştır. Hüd süresinin 114'üncü ayetinde ise, "Gündüzün iki ucunda ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde namaz kıl..." buyurulmaktadır. . Ayet-i celilede ''gündüze yakın saatler" anlamındaki "zülef" kelimesi, "zülfe" nin çoğuludur. Yukarıda belirtildiği üzere en az üç adedi ifade eder. demek oluyor ki, bu ayete göre gecenin gündüze yakın saatlerinde, (akşam, yatsı ve sabah namazı olmak üzere) en az üç namaz var. Ayrıca gündüzün iki ucunda da iki vakit var. Böylece bu ayet-i kerimeden de namazın beş vakit olduğu anlaşılmaktadır. Bunlardan başka Nisa, 4/103. Hud, 11/114; İsra, 17/78; Rum, 30/17-18; Nur, 24/36; Kaf, 50/39-40; Dehr (İnsan) , 76/25-26 ayet.-i kerimelerinde de beş vakit namaza veya vakitlerine mücmel o1arak işaret eden ifadeler bulunmaktadır.

Bu mücmel ifade ve işaretler, Rasulüllah ( s.a.v.. ) , in söz ve uygulamalar ile açıklanmış, onun açıkladığı ve uyguladığı şekilde bütün Müslümanlar tarafından ameli uygulama olarak günümüze kadar devam ettirilmiştir. Asr-ı Saadetten beri her asırda Müslümanlar beş vakit namaz kılmış hiç kimse bunun aksini söylememiştir. Bu itibarla "Kur'an' da beş vakit namazın bulunmadığı iddiasının ilmi, akli, icmali, tafsili, hiç bir değeri yoktur.

Bookmarks

Etiketler
cemaati, nur