hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 24. September 2012, 10:18 PM   #201
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

fers
Yazdığım ayetlerde çeviri sıkıntısı varmı bilmiyorum.Saygıdeğer dost1 in bana direk gösterdiği linkten aldım.Arapça ve kuran dilini bilmiyorum.Bir kaç mealden okuyarak Kuranı anlamaya çalışıyorum.Sizin yaptığınız gibi bende okuyup yorumumu yapıyorum.
verdiğiniz örneklere baktım
nisa 65 deki yorumuma yusuf 67 ile karşılık vermişsiniz.Ben nisa 65 de Allah ın söylediğini yorumluyorum.Hatta nisa 64 e bakarsanız söylediğimin dahada anlaşılabilir olacağını göreceksiniz.Yusuf un babasının söylediği ve Allah ın söylediği yorumu siz yapın.Birde ayetleri kuranın bütünlüğü içinde indikleri zamanın şartlarına görede değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

hakka 40-44 Tamamda 40-41-42 kuranın Allah ın sözü olduğunu söylüyor.44 de peygamber bize karşı yada bizim adımıza bazı sözler uydursaydı diyor.Peygamberin Allahtan habersiz sözler uydurduğunu kim söylüyor?Benim böyle bir lafım olmadı.

Ahzab 21 için yaptığınız yorumu doğru fakat eksik buldum.Peygamberin ahlakıda güzel örnek değilmiydi.Kuran indikten sonramı peygamber güzel ahlaklı oldu.

nisa59-80, Al i imran 31 içinde aynı şeyleri düşünüyorum.

Ahzab 57, aslında bu ayetten önce yine ahzap 56 yı irdelersek sonuca çabuk varabiliriz.Burda Allah ın peygambere verdiği değeri görüyoruz.Ayetten Yüce Allah ın eğer resulu incitirseniz benide incitirsiniz manasını çıkarıyorum.Allah incitmek iki kelime ama insanların göze alamayacağı bir şey.kimse bu riske girmek istemez.Yüce Allah elbette doğrusunu bilir. bence burada insanları düşünceye sevk etmek için peygamberi incitmemeleri konusunda ne kadar ciddi olduğunu göstermek için söylemiş olabilir.Bakın olabilir diyorum çünkü okuyunca böyle değerlendiriyorum.
Miralay (25. September 2012)
Alt 24. September 2012, 10:49 PM   #202
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam

Peygamberin Allahtan habersiz sözler uydurduğunu kim söylüyor?Benim böyle bir lafım olmadı.

hakka/40, 44
innehu le kavlu resuulun keriimin.../ buradaki kerim habercinin sözü kendisine ait değil ...
ve lev tekavvele aleynaa ba dal ekaaviili.../ onların üzerine bazı sözler söyleseydi
le ehaznaa minhu bil yemiini.../alıverirlerdi gücünü...

siz dediniz diye değil, nisa/61 için alıntıladım...haberciye davet kendisi için değil "indirilen" için...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (25. September 2012), raven (24. September 2012)
Alt 24. September 2012, 10:50 PM   #203
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Birde ayetleri kuranın bütünlüğü içinde indikleri zamanın şartlarına görede değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum...(raven)

öyle olmalı zaten...
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (25. September 2012), raven (24. September 2012)
Alt 24. September 2012, 10:57 PM   #204
Fers
Uzman Üye

Peygamberin ahlakıda güzel örnek değilmiydi.Kuran indikten sonramı peygamber güzel ahlaklı oldu...(raven)

sonra mı, öncemi...
ahlakı düzgün olmayan biri ne diye haberci seçilsin...

Allah ın eğer resulu incitirseniz benide incitirsiniz manasını çıkarıyorum...(raven)

resul tamamda Allah nasıl incitilir yahu, Allah dellenir/kızar mı, kin güder mi, incinir mi, sevinir mi, mutlu olur mu...

bunlar arz a ait tanımlar, acziyetten gelir...
Alemlerin efendisi bu ifadelerle yanyana anılabilir mi...
Alt 24. September 2012, 11:08 PM   #205
raven
Uzman Üye

raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

ahlakı düzgün olmayan biri ne diye haberci seçilsin(fers)
elbette resul seçilmez ahzap 21 için söylediklerine karşılık söyledim.güzel örnekler açısından

ahzap 57 ile ilgili açıklamayı yapmıştım zaten dikkatinizden mi kaçtı acaba
Alemlerin efendisi bu ifadelerle yanyana anılabilirmi (fers)
alemlerin efendisinin kendi sözleriyok bu sözler ona ait değil diyorsan onu başka şekilde tartışalım
Eğer okuduğum meallerde çeviri hatası varsa lütfen doğrusunu ve yorumunuzu yazın.
Alt 24. September 2012, 11:26 PM   #206
Fers
Uzman Üye

alemlerin efendisinin kendi sözleriyok bu sözler ona ait değil diyorsan onu başka şekilde tartışalım
Eğer okuduğum meallerde çeviri hatası varsa lütfen doğrusunu ve yorumunuzu yazın
...(raven)

elçinin üzüntüsü eyvallah, Allah ın üzüntüsü nedir, bunlardan münezzeh diil miki...(Fers)

elleziine yu zuunallaahe ve resuulehu.../
nedir bu ifadenin anlamı....(Fers)

nedir bu eza...bilenler açıklasın..

bunlar arz a ait tanımlar, acziyetten gelir...
Alemlerin efendisi bu ifadelerle yanyana anılabilir mi...(Fers)
Alt 24. September 2012, 11:29 PM   #207
raven
Uzman Üye

daha öncede yazdım şimdide yazıyorum
Peygamber insanlara sadece kendisine inen ayetleri okuyarak mı insanları müslüman olmaya ikna etti?Kendisine inen ayetleri insanlara okuduktan sonra hadi bana eyvallah diyip koyun gütmeye mi gidiyordu.Bizler burada kuranı okuyup hepimiz farklı yorumlar yaparken Allah ın peygamberi KURAN konusunu hiç mi insanlarla kritik etmedi.Hiç mi ayetleri insanlara yorumlamadı anlatmadı..

biz bile bu hakkı burada kendimizde buluyorken neden bu hakkı peygambere vermiyoruz.Bence kaçırdığınız nokta burası

Yine ikinci sorum peygamber nasıl ibadet ederdi?
Kurana bak cevabını bulursun dedi arkadaşlar.resul yaşadığı müddetçe bir adamda görmedimi bu resul nasıl ibadet eder diye.Peygamberde insanlar böylemi cevap verdi acaba.kurana bakın! burada hepimiz kuranı okuyup kimimiz namaz var kimimiz zikir var kimimiz salat var diyoruz..Hem igili ayetler gelene kadar müslümanlar ibadet yapmadımı?
yok ibadette yok diyorsanız o ayrı (din ve ibadet olgusu birbirini tamamlayan öğelerdir.Aksi insan fıtratına aykırı)

Konu raven tarafından (24. September 2012 Saat 11:32 PM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. September 2012, 11:43 PM   #208
raven
Uzman Üye

Değerli dost1

ahzap 57 ile ilgili değerli görüşlerinizi paylaşırmısınız.Anlaşılan benim yorumum fers için tatminkar olamadı.Benim okuduğumdan anladığım yukardaki gibidir.
Alt 25. September 2012, 12:58 AM   #209
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Raven Kardeşim!

Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli dost1

ahzap 57 ile ilgili değerli görüşlerinizi paylaşırmısınız.Anlaşılan benim yorumum fers için tatminkar olamadı.Benim okuduğumdan anladığım yukardaki gibidir.
Olayı bütünüyle görebilmek için 57 ayetiin içinde bulunduğu pasaja birlikte bakmakta yarar var.

63 Ey iman eden kimseler! Peygamber'in evlerine sadece –vaktine bakmaksızın–yemeğe izin verilince girin. Ama çağırıldığınız vakit hemen girin. Artık yemeği yediğinizde de hemen dağılın. Söz için de beklemeyin. Şüphesiz bu hâliniz, Peygamber'e eziyet veriyor sonra da O, sizden çekiniyor. Allah ise haktan/gerçekten çekinmez. Onun hanımlarından bir kazanım istediğiniz zaman da perde arkasından/odalarına girmeden isteyin. Böyle yapmanız, sizin kalpleriniz ve onların kalpleri için daha temizdir. Ve sizin Allah'ın Elçisi'ne eziyet etmeniz ve kendisinden sonra hanımlarını da, sonsuza dek nikâh etmeniz olacak bir şey değildir. Bu, Allah katında çok büyüktür.

54 Siz bir şeyi açığa vursanız yahut onu gizleseniz biliniz ki, şüphesiz Allah, her şeyi en iyi bilendir.
55 Peygamber eşlerinin üzerine, babaları, oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kadınlar ve sözleşmelerinin sahip olduğu kimseler hakkında bir günah yoktur. –Ve siz/Peygamber'in eşleri, Allah'ın koruması altına girin.– Şüphesiz Allah, her şeye en iyi tanıktır.
56 Şüphesiz Allah ve doğadaki güçleri/indirdiği Kur’ân âyetleri Peygamber'i destekliyorlar/yardım ediyorlar/arka çıkıyorlar. Ey iman etmiş kimseler! Siz de Peygamber'e destek olun/O'na yardım edin/arka çıkın ve O'nun güvenliğini tam bir güvenlikle sağlayın!
57 Şüphesiz Allah'a ve Elçisi'ne eziyet verenler; Allah onları dünyada ve âhirette dışlamıştır. Ve onlara aşağılayıcı bir azap hazırlamıştır.
58 Mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara yapmadıkları bir şey sebebiyle eziyet eden kimseler de kesinlikle, artık bir iftira ve apaçık bir vebal yüklenmişlerdir."

Değerli Kardeşim Ahzab 57,58. Âyetler, tüm insanlara bir tehdit içermektedir. Burada zikredilen eziyet, yukarıda bahsedilen görgü kurallarına uymamanın ötesinde bir şey olup, 56. Âyette konu edilen, Rasûlullah'a destek verme ve güvenliğini sağlama görevini yerine getirmeyip Allah Elçisi'ni yalnız, desteksiz ve korumasız bırakmak, o'na ve yakın çevresine iftira atmak, uygulamalarına karşı çıkmaktır.
Âyette konu edilen Allah'a eziyet , O'na eş, çocuk [oğlan-kız] ve ortak nispet etmek ve o'nun emirlerine riayet etmemek, onları yozlaştırmak, Allah adına yeni ilkeler ortaya koymak, Allah ile aldatmaktır. Bunlara dair yüzlerce Âyet geçmiş bulunuyor.
Bu paragrafta, sadece Allah ve Elçisi'ni değil, iftiralar ile mü'minleri üzmek de yasaklanmakta ve böyleleri, Allah onlara dünyada ve âhirette lânet etmiştir. Ve onlara aşağılayıcı bir azap hazırlamıştır. Mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara yapmadıkları bir şey sebebiyle eziyet eden kimseler de kesinlikle, artık bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmişlerdir ifadesiyle tehdit edilmektedir:
(Nisâ: 112) Kim de bir hata veya bir günah kazanır da sonra onu bir suçsuzun üzerine atarsa, o zaman kesinlikle bir iftira ve apaçık bir günah yüklenmiş olur.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle .
Allah'a emanet olunuz.
hiiic (25. September 2012), Miralay (25. September 2012), raven (25. September 2012)
Alt 25. September 2012, 05:21 AM   #210
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

İki elimizle oluşturduğumuz ilah profilini terk edip, Kuranda tanıtılan ilah profiline uyma dileği ile.

Soğanın yanına domatesi, biberi alıp melemen yapanlardan ziyade, vitamin değerini ısı ile parçalamayıp bu zerzevatları karıştırmadan; soğana soğan, domatese domates muamelesi yapma dileği ile...

Zira domatese soğan denmesi; domatesin domates olmadığı anlamına gelmiyor.. Domatese soğan diyen bir şahsın zannından başka bir şey olmuyor. Soğan orada domates orada.

Ne soğan domatestir ne de, domates soğan. Bu iki nefis sebzeyi karıştırmadan yiyin. Tuzda atmayın. Kısmen zararldır.

Doğal haline bırakın domatesi ve soğanı. Oynamayın genleri ile. Başınıza sonra felaketler gelir. Kanserler çoğalır. Sonra da ne oluyor bu arza dersiniz.

Allah'a soğan muamelesi yapmayalım ... Allah tapınılacak bir put değil, kurallarına uyulacak bir rab, ilah ve meliktir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler