hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HANİF MÜSLÜMANLIK > Kuran Merkezli ve Allah odaklı iman!

Seçenekler Stil
Alt 20. September 2008, 12:19 AM   #1
kamer
Super Moderator

kamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 457
131 Mesajina 293 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
kamer is on a distinguished road
Standart Hanif kelimesi geçen Ayetler..

2/135 Ve dediler ki: "Yahudi veya Nasranî olunuz ki hidâyete ermiş olasınız" De ki: "Biz Hanîf olarak İbrahim'in Milleti'ne tâbi bulunmaktayız. O, müşriklerden olmadı."

3/67 İbrahim; ne Yahudi idi ne de Nasrânî idi Ve lakin, Hanif müslim idi ve müşriklerden olmadı.

3/95 De ki: SadakAllah (Allah Doğru söyledi), o halde bir Hanif olarak İbrahim milletine tabi olun! O, müşriklerden olmadı.

4/125 Muhsin olarak, kendini Allah'a teslim eden ve hanif olan İbrahim'in Millet'ine uyandan daha güzel din'li kimdir? Allah, İbrahim'i dost edinmiştir.

6/79 Ben; Hanîf olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.

6/161 De ki: Şüphesiz Rabb'im, beni dosdoğru yola iletti. Hanif olan İbrahim'in Millet'ine. Ve o, müşriklerden olmadı.

10/105 Ve yüzünü, bir Hanif olarak dine çevir ve sakın müşriklerden olma.

16/123 Sonra sana: Hanif olarak İbrahim'in Millet'ine tabi ol; o, hiç bir zaman müşriklerden olmadı, diye vahyettik.

30/30 O halde; yüzünü bir hanif olarak dine tut, Allah' ın insanları kendisi üzerine yarattığı fıtratına. Allah'ın yaratışında değişme yoktur, dosdoğru sabit din odur. Fakat insanların ekserisi bilmezler.

98/5 Oysa onlar, dini yalnızca Allah'a halis kılan hanifiler olarak sadece Allah'a kulluk etmek, namazı dosdoğru kılmak ve zekâtı vermekten başkasıyla emrolunmadılar. İşte Kayyum/Değişmez din budur.

22/31 Allah'a şirk koşmaksızın, hanifler olun. Kim Allah'a şirk koşarsa; gökten düşüp de kuşların kaptığı veya rüzgarın uçuruma attığı bir şeye benzer.
HanifTürk (3. April 2017), Miralay (21. January 2013), sevginur (20. January 2013)
Alt 28. September 2008, 09:56 AM   #2
TEBYİN
Uzman Üye

TEBYİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 141
173 Mesajina 603 Tesekkür Aldi
TEBYİN is on a distinguished road

haniflik=şirksizlik
haniflik=tektanrılık
haniflik=fıtrata uygunluk
haniflik=dosdoğruluk

HANİFLİK=GERÇEK İNSANLIK
TEBYİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
TEBYİN Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (30. January 2012), Miralay (21. January 2013), sevginur (20. January 2013)
Alt 20. January 2013, 10:27 PM   #3
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

O hâlde sen yüzünü, eski inançlarını terk eden biri olarak dine, insanları üzerine ilk olarak yoktan yaratmış olduğu Allah'ın fıtratına doğrult. Allah'ın oluşturuşunda değişiklik söz konusu değildir. Dosdoğru/ ayakta tutan din, budur. Fakat insanların çoğu bilmiyorlar.Rum süresi :30
Din hanif için vardır
Hanifde ALLAH'A kulluk için vardır.
Haniflik direk ALLAH'tan istemektir
Diğer dinler gibi deform olmamıştır.
Reforma mezhepe ihtiyac yoktur.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (21. January 2013), Miralay (21. January 2013)
Alt 3. April 2017, 11:15 AM   #4
HanifTürk
Katılımcı Üye

Tesekkür: 54
12 Mesajina 20 Tesekkür Aldi
HanifTürk is on a distinguished road

Eyvallah çok güzel
HanifTürk isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
ayetler, din, fıtrat, geçen, hanif, kelimesi, müşrik, şirk