hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 1. January 2011, 08:12 AM   #11
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli kardeşim

Hak verirsiniz ki, bu kitapları okuyalı yıllar oldu. Bunları bir daha okumamak üzere tövbe edip rücu eyledim. Yoksa bundan 10-15 yıl önce sorsaydınız tabii ki sayfa numarasına varana kadar size söylerdim. Ki o zamanlar sizinle aynı fikirde olacağımdan ötürü aramızda bu tür tartışmalar geçmeyecekti.
Ne zaman ki,bir kaç yıl önce namaz kılarken; fatihada "iyyake nabudu ve iyyake nestein" ayetini düşünerek okurken, birdenbire gittiğim yolun yanlış olduğunu anlayarak; tövbe ederek, içinde bulunduğum şirk düzenini terk edip Kur'an araştırmaları üzerinde yoğunlaştım. Mealleri,tefsirleri okudukça, bu meal ve tefsirlerdeki tutarsızlıkları Allah'ın izniyle tesbit ettim. Ve yaşadığımız İslamın Kur'andaki İslamla aynı olmadığını farkettim.

Daha sonra bu alemde acaba yalnız mıyım derken, internette bu arkadaşların da hemen hemen benimle aynı düşündüğünü farkederek; hanif arkadaşlarla fikir,ilim alışverişlerinde bulundum.

Hamdolsun yüce Allaha ki,karşıt fikirdeki arkadaşlarımızdan bile çok şeyler öğrenerek, değerlerime değer kattım.

Amaç hakkı bulmak,Kur'anı,rabbimizin muradını en isabetli şekilde anlayabilmek.
Kur'an sadece cenabı Allah'ın ve ona sahiplenen (dışlamayan) müslümanların tekelindedir. Bu sizsinizdir,bizidir farketmez. Yeter ki sahip çıkalım,bol bol okuyup, akledelim; dışlamayalım.

Saygılarımla
Dostum Kurana ne sizinle aynı fikirde olanlar nede bizimle aynı fikirde olanların gerekli ehemmiyeti göstermedikleri aşikar.
Birisi ayda bir bitirir kimisi 2 hafta da bir.Kimisi sadece okur manasını bilmeden kimisi arapça öğrenmiştir anlamaya çalışır.
Neticede Kuran zaten ALLAHU TEALANIN kelamı bizlere mektubu değilmidir.
Lakin kimileri KELAMULLAHI daha iyi anlaya bilmek için hadislerden alimlerden yararlanıyor kimiside kendi tek başına yada günümüzdeki reformcu olduklarını iddia edenlerin Kuran anlayışından istifade ederler.
Fakat mademki burda doğru bir şeylere ulaşmak istiyoruz o halde iddialarımızı kanıtlamamız gerekiyor.Şahsi zanlarımızla hareket edemeyiz.Yıllar önce okuduğunuzu iddia ettiğiniz şeyin kaynağından emin değilseniz insanların sizin zanlarınızla hareket etmesi sizce doğrumudur.
Olaki okumuşşunuzdur.Bende kısa süre içerisinde okudum ve rastlamadım.
Ben en azından sizi tasavvufa davet eden kişinin sizin iddia ettiğiniz gibi davrandıysa cahil olduğunu kabul ediyorum.Malesef bende o şekilde şeylere şahit oldum.Lakin ben onların hatasını cemaatlerin başlarındaki yada tüm cemaatlere mal edip onlar hakkında süni zanda bulunmadım zira Ayeti kerimede kötü zandan men edilmiştir.
Benimde ilk İslamı incelemem Kuranı tek kaynak kabul eden kişilerin arasında oldu.Yani o zamanlar bunun belkide tek temsilcisi Yaşar Nuri Öztürktü.
daha sonradan Kuranın sadece akılla anlayabilmek noktasında eksiklikler olduğunun farkına vardım.
Zira Ayeti kerimelerde bahsedilen damarlarda dolaşan Şeytanın Kuran ayetlerini nefsani ve yanlış yorumlamama sebebiyet verdiğinin farkına vardım.
O zamanda Kuranı okurdum.Şimdide Kuranı okurum.
Benim aklıma göre tearuz eden ayetlerdeki hikmetleri ise başka kaynaklarla anlamaya çalışaraktan Kuranı daha iyi anlamaya başladım.
Kafamdaki bir çok soru işaretini diğer kaynaklar vesilesi ile cevaplandıran Rabbime Hamd olsun.
Hatta eskiden sadece meal okurdum.Tasavvufa girdikten sonra Arapça eğitimi almaya başladım ki Kuranı daha iyi anlayabileyim diye.
Bence Tasavvufun Kurana verdiği değer benim dönemimdeki mealci grupların verdiği değerden çok daha fazladır.
Bu benim şahsi görüşümdür.

Yalnız her insanın dini yorumlarında yanlış yapabileceğini bildiğim için mümkün mertebe cemaatlere karşı zan oluşmamasına gayret gösteririrm.
Seninde bu şekilde davranmanı tavsiye ederim.
tamam kaynağını biliyorsundur eminsindir o halde uyarını yap.
Ama kaynağını unuttuğumuz metnide unutmuş olabilir yani mana olarak aklımızda kalanda o olabilir bu durumda insanların vebalini alırız.

saygılarımla

Konu ebu Maruf tarafından (1. January 2011 Saat 08:16 AM ) değiştirilmiştir.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ebu Maruf Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (1. January 2011)
Alt 1. January 2011, 11:18 AM   #12
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Alıntı:
"Ama kaynağını unuttuğumuz metnide unutmuş olabilir yani mana olarak aklımızda kalanda o olabilir bu durumda insanların vebalini alırız."
Aynen öyle ebu Maruf kardeşim. Aynı şeyler hadis kitapları için de geçerli. Malumunuz Buhari kitabında sizin dediğinizi doğrulayacak cümleyi aynen sizin yazdığınız gibi yazmıştır.

Yani hadisleri motamot,kelimesi kelimesine değil de, mana olarak kitaplarına koyduklarını itiraf etmişlerdir.

Yine de Allah ondan da razı olsun. Eğer gerçekten İslam'a hizmet etme amacı gütmüşlerse.

Elhamdülillah ne dersek diyelim; yine de ortak kelimelerde buluşuyoruz. Ne kadar güzel. Çok şükür rabbime.

Selametle
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. January 2011, 01:05 PM   #13
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Alıntı:
"Ama kaynağını unuttuğumuz metnide unutmuş olabilir yani mana olarak aklımızda kalanda o olabilir bu durumda insanların vebalini alırız."
Aynen öyle ebu Maruf kardeşim. Aynı şeyler hadis kitapları için de geçerli. Malumunuz Buhari kitabında sizin dediğinizi doğrulayacak cümleyi aynen sizin yazdığınız gibi yazmıştır.

Yani hadisleri motamot,kelimesi kelimesine değil de, mana olarak kitaplarına koyduklarını itiraf etmişlerdir.

Yine de Allah ondan da razı olsun. Eğer gerçekten İslam'a hizmet etme amacı gütmüşlerse.

Elhamdülillah ne dersek diyelim; yine de ortak kelimelerde buluşuyoruz. Ne kadar güzel. Çok şükür rabbime.

Selametle
Doğru söylüyorsun dostum bazı hadis rivayetleri öyledir bazılarıda yazılı metinden aktarılmıştır.
Arapça metinlerin rivyetlerinde o şekilde geçer.
Fakat en azından onlar kaynak veriyorlar değilmi))
Ve aynı kaynağı vererek başka kişilerde nakledince sıhhati artıyor.
Sende iyi biliyorsundur sanırım mütevatir denen hadislerde yüzlerce kişinin ve birbiriyle görüşmemiş ayrı yerlerde yaşayan insanların benzer yada aynı metinleri nakilleriyle oluşur.
Hadis ilminde buna çok dikkat edilir bu konuyu incelemeni dilerim.
Bunların dışındaki rivayetler sahih,hasen ve zayıf hadisler akaidi kaynak olarak zaten alınmazlar.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
çelme, tarikatlere, ınsanları, yolları