hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TASAVVUF > Tasavvuf Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 30. December 2010, 02:23 AM   #41
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

BİRAZ İSLAM BÜYÜĞÜMÜZÜ TANIYALIM..

İmamı Rabbani (K.S)
Alt 30. December 2010, 02:28 AM   #42
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Kur'an; apaçık ayetleri açıklayan ve kutsallığı kıyamete kadar sürecek olan kitabımız olduğu halde onun yolundan nasıl gidileceğinin metodlarını biliyor musunuz?.bu metodlar nelerdir sizce? Tebliğ nasıl yapılır?
Bu metodlar Allahın kitabı Kuranda yazıyor, bizde zaten onu anlamaya ve yaşamaya calısıryoruz. bir düsünürün lafı aklıma geldi;

hakikatı arıyorum diyen insana tabi olabilirsin, ama hakikati buldum diyene güvenme...
Peygamberler dahi sadece kendilerine vahyolunan kadarını bilebildirler, pek çoğu şüphede dahi kaldı (bkz; ibrahim güvercin olayı, musa ve bilgin kul olayı v.s.) İnşallah o bahsettiğiniz methodları hayatımıza geçireceğiz, Allah izin verirse
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. December 2010)
Alt 30. December 2010, 02:30 AM   #43
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli arkadaşım...

Mezhepler konusundaki hükmü Allah Yüce Kuranında belirtmiştir,,, Onun dışında Alim kisvesi altındaki herhangi birisinin lafı benim için dini otorite olamaz. Aksi taktirde Budsit rahipleri örnek almam doğru olur mu? Ya takip edip alim dediğiniz kişiler doğruyu bulamamışda yoldan çıkmış kimselerse...

Buyrun Allahın izniyle mezhepler konusunu Kurandan inceleyelim. İslamı farklı mezheplere ayırmanın hükmü nelermiş, Allahın izin verdiği kadarını paylaşıyorum;

Âl-i İmrân 103
Hep birlikte Allah'ın ipine (İslam'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileridiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.

Âl-i İmrân 105
Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.

Şûrâ 13
"Dini ayakta tutun ve onda ayrılığa düşmeyin" diye Nuh'a tavsiye ettiğini, sana vahyettiğimizi, İbrahim'e, Musa'ya ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi Allah size de din kıldı...
Özellikle ayette diğer peygamberlerinde aynı dini tebliğ ettiğini görebilirsiniz.

En'am 159
Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.

Bunlar rabden gelen ayetler, kabul etmediğiniz yada beğenmediğiniz var mı?
Bu ayetlerin hepsine iman etmişizdir.Lakin Allah'ın ipini siz gevşek tutuyorsunuz..Tarikat ve tasavvufta ayrılığa tefrikaya yer olmadığını bilmiyorsunuz..Tasavvuf erbabı bu ayetleri inkar etmez.

Budist rahipleriyle tasavvuf erbabını aynı kefeye koyarsanız yolunuzu şaşırırsınız.Bilmeden öğrenmeden, incelemeden, irdelemeden atıp tutmak akıl kârı değildir.Tarikat asla Kur'an çizgisinden ayrılmaz.

Ha, aklıma gelmişken söyleyeyim; hadis-i şeriflerden hiç bahsetmiyorsunuz.Yoksa onu hiçe mi sayıyorsunuz?

Hadisleri de inkar ederseniz tartışmayı burada keserim hemen!...
Alt 30. December 2010, 02:31 AM   #44
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Siz üzerinize sakın alınmayın, lafım size değil ama bu rabbani denen arkadaş hakkında şöyle bir yazı var o sitede;

Vahdet-i Vücud-Vahdet-i Şühud:

İmam-ı Rabbanî'nin en önemli özelliklerinden biri de genellikle "Vahdet-i" denilen "Panteizm" ile karıştırılan vahdet vücüd-i vücudu "Vahdet-i şühüd" adıyla daha anlaşılabilir hale getirmesidir. Vahdet-i vücud'daki "Herşey O'dur" anlayışına, "Herşey O'ndandır" şeklinde anlayan, Hakk ile halkin ayrı ayrı varlığı bulunduğunu, ancak halkin vücudunun Hakk'ın varlığına göre gölge mesabesinde olduğu görüşünü benimsemiştir. "Eşya'da Hakk'ı görme" şeklinde ifade edilen vahdet-i şühud bir bakıma vahdet-i vücudun ileri derecesi olarak görülmesidir.

bu ne demek Allah aşkına, bu neler saçmalamış ne anlamsız laf gebeliği,... zaten şirkin başı bu yahudi ajanları, dine dışardan olmayanları sokuyorlar.. bunlar islam büyüğü felan değil, bunlar dolandırıcı düzembaz kimseler,,,

Lütfen bu kaynaklara fazla dalmayın,,
Lütfen kuran okuyun...
Bu verdiğiniz link sadece kşisel yorum,,, içeriği yalan dolan budist bozması...

Lütfen Allahın izniyle zümmer suresini bulup okuyun...
Alt 30. December 2010, 02:32 AM   #45
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Bana söyler misiniz, nefisle nasıl mücadele edilir, metodları nelerdir? Hadi anlatın bakalım...
Alt 30. December 2010, 02:35 AM   #46
hiiic
Uzman Üye

tarikat tefrikaya düşmez diyorsunuz,,,, ama nedense 100 türlü sapık tarikatı savunuyorsunuz,,,, ben anlamadım sizden, çok çelişkili sözler konuşuyorsunuz?

Alıntı:
Hadisleri de inkar ederseniz tartışmayı burada keserim hemen!...
hangi tartışmayı? benim size yazdığım ayetleri inkar etmeyi mi keseceksiniz? bu sizin içinde iyi olan yoldur, ayetlerle tartışmayın onları kabul edin artık...

birde, istediğiniz an araştırmayıda kesip eski sapıklığınıza dönebilirsiniz. Ben size vekil değilim,,, arınmanızda umrumda değil açıkcası, ben kendi nefsimi arındırmanın derdindeyim, burdaki herkeste öyle,,,

ama sözlerinizden dolayı size acıklı azap dokunur diye korkuyorum,,, yinede Allah size irade vermiş,,, karar sizin...

öğrenmek gibi bir niyetin olsa zaten çoğu konuyu kavramıştın çoktan,,, ama amaç farklı..
Alt 30. December 2010, 02:36 AM   #47
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
Bu metodlar Allahın kitabı Kuranda yazıyor, bizde zaten onu anlamaya ve yaşamaya calısıryoruz. bir düsünürün lafı aklıma geldi;

hakikatı arıyorum diyen insana tabi olabilirsin, ama hakikati buldum diyene güvenme...
Peygamberler dahi sadece kendilerine vahyolunan kadarını bilebildirler, pek çoğu şüphede dahi kaldı (bkz; ibrahim güvercin olayı, musa ve bilgin kul olayı v.s.) İnşallah o bahsettiğiniz methodları hayatımıza geçireceğiz, Allah izin verirse
Kur'anda ki o tebliğ metodlarını açıklar mısın? Nasıl metod olduğunu senden öğrenelim diyorum.

Veya siz nasıl metod uyguluyorsunuz?
Alt 30. December 2010, 02:39 AM   #48
hiiic
Uzman Üye

benden mi öğreneceksiniz?

size Allahın kitabı vahyi ulaşmadı mı? illa araya birini mi sokmanız gerekiyor?
yoksa kitabı anlamıyor musunuz?

Enfâl 22
Şüphesiz Allah katında hayvanların en kötüsü, düşünmeyen sağırlar ve dilsizlerdir.

Yûnus 42
Onlardan seni dinleyenler vardır. Fakat sağırlara -üstelik akılları da ermiyorsa- sen mi duyuracaksın?

Siz kurana başvurup ondan birşey alamamışsanız, ben size duyuramam, kusura bakmayın..

ZÜmmer suresini bulup okudunuz mu?
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
snobyx (30. December 2010)
Alt 30. December 2010, 02:42 AM   #49
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
tarikat tefrikaya düşmez diyorsunuz,,,, ama nedense 100 türlü sapık tarikatı savunuyorsunuz,,,, ben anlamadım sizden, çok çelişkili sözler konuşuyorsunuz?

hangi tartışmayı? benim size yazdığım ayetleri inkar etmeyi mi keseceksiniz? bu sizin içinde iyi olan yoldur, ayetlerle tartışmayın onları kabul edin artık...

birde, istediğiniz an araştırmayıda kesip eski sapıklığınıza dönebilirsiniz. Ben size vekil değilim,,, arınmanızda umrumda değil açıkcası, ben kendi nefsimi arındırmanın derdindeyim, burdaki herkeste öyle,,,

ama sözlerinizden dolayı size acıklı azap dokunur diye korkuyorum,,, yinede Allah size irade vermiş,,, karar sizin...

öğrenmek gibi bir niyetin olsa zaten çoğu konuyu kavramıştın çoktan,,, ama amaç farklı..
Güzel arkadaşım benim..Sen ne dediğinin farkında mısın?ben ne zaman ve hangi ayeti inkar etmişizdir?Verdiğin ayete muhalefet eden de kimmiş?

Evet, soruma cevap verin! Hadisleri (sünnetleri) yaşıyor musunuz yaşamıyor musunuz?

Eğer inkar ediyorsanız, hadislerin büyük bir çoğunluğu Kur'anın tefsiri sayılır, ancak bazı hadislerin de tefsire ihtiyacı olduğunu unutmayın!..
Alt 30. December 2010, 02:42 AM   #50
hiiic
Uzman Üye

http://www.tasavvufnedir.com/allah-d...i-rabbani.html

verdiğiniz linkdeki siteyi inceledim de,, çok şükür rabbe imanım arttı, bu tür saçmalıklarla alakalı çok fazla ayet var,,, kendi uydurmalarını millete dayatmaya çalışmışlar, adı islam değil, kuranı sadece ismen ve şeklen kullanıyorlar,,, bunların çoğuda beyinsiz aptallar zümresi,, inanıyorum ki sizin gibi gece geç saatlerde dahi hakikatı arayan birisi böyle beyinsizlerden uzaktır...
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (30. December 2010), snobyx (30. December 2010)

Bookmarks

Etiketler
geçen, kuranda, mrşit, rabıta, tarikat, tasavvuf, şeyh