hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Sadaka

Seçenekler Stil
Alt 8. January 2013, 07:59 AM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
gavs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yorumlarınıız beeğendim.İsterseniz bunu pratiğe dökelim...
Beş bin tl maaşım var.bir dairem kendimin,2 daireyede borçlanmışım.İstanbuldan deden kalma yerim son beş yıldır %300 PİRİM YAPMIŞ..
BEN NASIL ZEKAT VERECEĞİM?
ne kadar cömert bir soru günümüzün yasantilari arasinda.

Degerli Gavs Kardesim,

sorunu bizler degil Kur'an cevaplandiriyor. 1 araba 1 ev 1 yillik gecim senin ve gecindirmek mecburiyetin oldugun kisiler dahil tüm ihtiyaclarin haricinde artan yardima muhtac kimselere veriliyor.

Nefsine sözünü gecirebilirsen ne ala.

Sormasi ayip ama sorayim bir kere neden 2 daireye borclanmissin acaba, bir tane yetmedimi? Iste böyle Kardesim biri alinir gerisi borclanir mal üzerine mal böyle yüklenmis olur.

Allah yardimcin olsun kararlarinda.

Saygi dolu selamlar ve dualarimla.

Ihsan Eliacik araba kullanmiyorum otobüslerle oraya buraya giyorum diyor, yazilarindan kazandiklarini yaninda calisanlarla paylasiyormus ve kirada oturuyormus. Asagidaki satirlar Ihsan Beyin sitesinden alinmadir örnek olarak sunmaktayim:

Yaptığım araştırma ve karşılaştırmaya göre 2008 AĞUSTOS ayında 4 kişilik bir ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar 2.238,52 YTL olarak belirlenmiş. Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk Sınırı) gıda, giyim, sağlık, barınma ve eğitim başta olmak üzere, vazgeçilmesi mümkün olmayan 14 zorunlu harcama kalemi esas alınarak tespit edilmiş.

Hz. Ömer ve Hz. Ali’nin görüşüne göre, ihtiyaç fazlası (afv) ortalama asgari ihtiyaç olan yıllık 4 bin dirhemdir. Hesapladığımızda bugün için aşağı yukarı yıllık 55-60 bin YTL oluyor. Biz yıllık değil aylık hesapladığımıza göre bunu aya bölünce aylık 5 bin YTL civarında oluyor. Bunu yukarıdaki asgari geçim sınırı ile kıyasladığımızda demek ki aylık 5 bin YTL’den yukarısı fazlalık oluyor. Bu, normal şartlara, yaşadığınız ülkeye ve kendi halkınızın genel durumuna göredir. Ortalamalar esas alındığında üç aşağı beş yukarı durum budur. Burada amacımın başınıza hesap uzmanı ve ekonomist kesilip kılı kırk yaran hesaplar yapmak değil; Kur’an’da verilmek istenen eşya, mal ve mülke dair bakış açısını günümüze taşıyarak gözler önüne sermek olduğunu lütfen unutmayalım.

Konu merdem tarafından (8. January 2013 Saat 08:24 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: Ihsan Eliacik'tan ilave
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. January 2013, 11:36 AM   #12
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Zekat eğer "adil bir şekilde kamu adına" devlet masraflarını karşılamak için ise, bunun çözümü basit.
Kafa yormayınız...
Herkes yaptığı gibi devlette bütçe yapar...
Daha geçenlerde meclisten geçti...
Böl 70.000.000 kişiye yada herneyse kişi başı o kadar vergi toplarsın...
Gerisi teferruat...

Konu bartsimpson tarafından (8. January 2013 Saat 12:13 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. January 2013, 12:11 PM   #13
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Degerli Gavs Kardesim,

sorunu bizler degil Kur'an cevaplandiriyor. 1 araba 1 ev 1 yillik gecim senin ve gecindirmek mecburiyetin oldugun kisiler dahil tüm ihtiyaclarin haricinde artan yardima muhtac kimselere veriliyor.

Sormasi ayip ama sorayim bir kere neden 2 daireye borclanmissin acaba, bir tane yetmedimi? Iste böyle Kardesim biri alinir gerisi borclanir mal üzerine mal böyle yüklenmis olur.

Ihsan Eliacik araba kullanmiyorum otobüslerle oraya buraya giyorum diyor, yazilarindan kazandiklarini yaninda calisanlarla paylasiyormus ve kirada oturuyormus. Asagidaki satirlar Ihsan Beyin sitesinden alinmadir örnek olarak sunmaktayim:

Yaptığım araştırma ve karşılaştırmaya göre 2008 AĞUSTOS ayında 4 kişilik bir ailenin asgari şartlarda geçinebilmesi için harcaması gereken tutar 2.238,52 YTL olarak belirlenmiş. Asgari Geçim Haddi (Yoksulluk Sınırı) gıda, giyim, sağlık, barınma ve eğitim başta olmak üzere, vazgeçilmesi mümkün olmayan 14 zorunlu harcama kalemi esas alınarak tespit edilmiş.

Hz. Ömer ve Hz. Ali’nin görüşüne göre, ihtiyaç fazlası (afv) ortalama asgari ihtiyaç olan yıllık 4 bin dirhemdir. Hesapladığımızda bugün için aşağı yukarı yıllık 55-60 bin YTL oluyor. Biz yıllık değil aylık hesapladığımıza göre bunu aya bölünce aylık 5 bin YTL civarında oluyor. Bunu yukarıdaki asgari geçim sınırı ile kıyasladığımızda demek ki aylık 5 bin YTL’den yukarısı fazlalık oluyor. Bu, normal şartlara, yaşadığınız ülkeye ve kendi halkınızın genel durumuna göredir. Ortalamalar esas alındığında üç aşağı beş yukarı durum budur. Burada amacımın başınıza hesap uzmanı ve ekonomist kesilip kılı kırk yaran hesaplar yapmak değil; Kur’an’da verilmek istenen eşya, mal ve mülke dair bakış açısını günümüze taşıyarak gözler önüne sermek olduğunu lütfen unutmayalım.
İhsan Eliaçık'ın hesaplaması günümüze göre mantıklıdır.

Hatta fazladır bile, misal ben 2500 ile geçinirim, başkası 3000 ile, başkası asgari ücret ile.

Fakat günümüzde ben ve benim gibi insanlarda ihtiyaç fazlasını tasarruf ve birikime yönlendirme gayreti tamamen mevcut yönetime ve devlete güvenmemekten kaynaklanmaktadır.

42 yaşındayım son işimden çıkarıldığımdan beri 3 yıldır iş bulamıyorum.
Neden ??? (Bana git limon sat felan gibi garip ütopyalarla gelmeyin, yiyen varsa gitsin satsın tezgahın haftalık kirası 400TL)

Devlet bile KPSS'de 35 yaş sınırı koymuş.
Birde utanmadan emekliliği 65 yaş yapıyorlar.
Sonrada emekli olup çalışanlardan, bildirmedi diye SGK primlerini "utanmadan" haciz yolu ile tahsil ediyor.

Allah'a şükür rızkımız çıkıyor ama gelecek ümitsiz...
İnsanlar korkuyor...

Bence bunları beyhude konuşuyorsunuz.
Günümüzde kamu harcamalarının Zekat sayılması ve ne kadar verileceği gibi "çok su götürür" bir konu yorumlara bırakılamaz.

Öncelikle yönetimin adil olması ve toplanan "ZEKAT"ın (vergilerin) adil dağıtılması gerekir.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22216397

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22210903

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22206956

Var olanlar dışında kamuya 6 BİN 822 ARAÇ ALINACAK'mış.
Eliaçık'a söyleyinde "bizim adımıza iş yapanlar" yani kamu yöneticileri toplu taşımaya binsin, biz özel araçlarla gezelim...

Devlet benim refahımı düşünmüyorsa ben ne yapayım???

İşte bu can alıcı sorunun bu günkü cevabı maaleesef "BANA NE" ci bir zihniyetten öte gidememektedir.

Devlet adil olmadıkça "ZEKAT" konusu beyhude konuşuluyor olur.

Ben 17 yaşımdan beri çalışıyorum, 25 yıl bu devlete vergi verdim ve hizmet ettim.
Hala hastanede ve eczanede ilaç parası veriyorsam...
Kamu masrafları adına "NAH" zekat veririm ben devlete bundan sonra...
İhtiyaç sahibi fakir fukara'ya da elimden ne gelirse Amenna...

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22103272

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22264433

Yukarıdaki haberleri iyi okuyun...

Bizi yönetenler diyor ki...

Bundan sonra ben... sizden topladığım paraları istediğim gibi harcarım ve siz bana "NAH" hesap sorarsınız...

E benim de buna vereceğim cevapta bellidir....

Taze bilgi;

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t...uk+dokUmanlarI

Bizden alınan vergilerle kurulan üniversitelerin başına "bizi yöneten yöneticilerin atadığı" idarecilerin yaptıkları.... Yorum sizin...

Konu bartsimpson tarafından (8. January 2013 Saat 01:47 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: taze bilgi
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
khaos (8. January 2013)
Alt 8. January 2013, 12:34 PM   #14
bartsimpson
Super Moderator

Bu ve bunun gibi konularda bir şeyin çok önemli olduğunu hissediyorum.

"Yaşanan dönem ve realiteler"

Kuran bile yaşanan dönemin realitelerine ve toplumuna yönelik olarak indirilmiştir.

Peygamber bile yaşadığı dönemin realitelerine göre stratejiler üretmiş ve toplumu yönlendirmiştir.

Yanlış anlaşılmasın ama "Ali şunu dedi, Ömer bunu dedi, Hasan öyle söyledi" demenin realitede pek bir anlamı yok.

Bizim bile, çok değil 50 yıl sonra söylediklerimize "Oho amma cahilmiş bunlar diyecekler"

(Oğluma bundan 10 yıl önce internete dial up bağlanıyorduk dediğimde "o ne?" dedi. Anlatınca da "oha amma ilkelmişsiniz" diyor, iyi mi.)

Eğer peygamberde de dahil olmak üzere "Gaybı bilen yanlız ALLAH ise" bizim derdimizden de ALLAH'tan başka anlayan olmaz diye düşünüyorum.

Sanırım Kuranda bazı ayetlerin "müteşabih" olarak değerlendirilmesi bundan dolayı olmaktadır.

Ama bunda bile realitelere ve toplumlara göre yorumlar farklılık göstermekte.

Dolayısı ile insanlar "Araba inen arapça Kurandan bana ne" diyebilmekte.

Bizde kendi realitelerimize ve toplumumuza yönelik bir yöntem belirleyemez miyiz acaba?

Bu Kuranın, her topluma ve tüm insanlığa hitab etmesi ile de evrenselliği ile de çelişmez sanırım.

Yoksa elimizde vicdansızların hüküm sürdüğü bir dünyada "az sayıdaki temiz vicdanlarımızdan başka" hiç birşey kalmayacak...
Alt 8. January 2013, 06:38 PM   #15
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Kiymetli Kardesim Bart,

ne diyebilirimki, biz henüz kendimiz nefsimizi yenmeyi nefsimize hakim olmayi becerememisiz ki, kaldi baskalarina anlatmak.

Benim anladigim kadariyle, sayet bir mü'min kendini ALLAH yoluna yönelttiyse, zaten dünya malinda zevkinde gözü yoktur, görmez bunlari, aklinin ucundan gecmez, hesabini tutmaz.

Diyeceksinki bos laf karin doyurmaz, inanki cok haklisin.

Ama Allah'in göndermis oldugu Peygamberleri ( hepsine selam olsun ) bir inceleyecek olsak, ne sikintilar, yoksulluklar, hastaliklar, kitliklar vb. yasamislardir. Düsünebiliyormusun bunlar bilhassa Rabbimizin sectigi KULLAR, bu mübarek insanlar Rabbimiz tarafindan sevilen övülen kullardir, ki onlar böyle zorlu bir hayat gecirdiklerine göre bizim yasam seklimiz bir luxusdur.

Ne kitlik cektigimiz var, ne susuzluk, nede her yanimizdan irinler akan yaralarimiz. Demekki bizlerde Allah'in sevgili kullariyiz, ki bizleri yok ettigi eski kavimler gibi bir tutmuyor. Eh rahat batiyor olmali bizlere ki hayatimizdan hicte memnun olmuyoruz.

Tabiiki bugünlerdeki sartlar altinda halen memnun degiliz, cünkü herzaman daha fazlaya ihtiyac duyuyoruz, gercekten ihtiyacimiz var mi orasi bir baska mesele.

Derdi olmayan kendine dert yaratiyor, üzüntüsü olmayan bos yere üzülecek bir cok seyler buluyor. Rahat bize batiyor. Bir lokma ekmek bir bardak icecek sikintisi cekenler ekmek ve su bulduklarinda bizden daha mutlu oluyorlar.

Bir hanif olarak yüzümüzü Allah'a cevirmemiz yeterli gelmiyor. Tüm kalbimizle ruhumuzla benligimizle kendimizi Rabbimize cevirmemiz lazim. Yoksa kaldir basini göge bak, Rabbime yüzümü cevirdim bir hanif olarak, oldumu?

Tüm ictenlikle rahat ve huzur dolu nice anlar dilerim sana.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
bartsimpson (8. January 2013)
Alt 8. January 2013, 11:52 PM   #16
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İhsan Eliaçık'ın hesaplaması günümüze göre mantıklıdır.

Hatta fazladır bile, misal ben 2500 ile geçinirim, başkası 3000 ile, başkası asgari ücret ile.

Fakat günümüzde ben ve benim gibi insanlarda ihtiyaç fazlasını tasarruf ve birikime yönlendirme gayreti tamamen mevcut yönetime ve devlete güvenmemekten kaynaklanmaktadır.

42 yaşındayım son işimden çıkarıldığımdan beri 3 yıldır iş bulamıyorum.
Neden ??? (Bana git limon sat felan gibi garip ütopyalarla gelmeyin, yiyen varsa gitsin satsın tezgahın haftalık kirası 400TL)

Devlet bile KPSS'de 35 yaş sınırı koymuş.
Birde utanmadan emekliliği 65 yaş yapıyorlar.
Sonrada emekli olup çalışanlardan, bildirmedi diye SGK primlerini "utanmadan" haciz yolu ile tahsil ediyor.

Allah'a şükür rızkımız çıkıyor ama gelecek ümitsiz...
İnsanlar korkuyor...

Bence bunları beyhude konuşuyorsunuz.
Günümüzde kamu harcamalarının Zekat sayılması ve ne kadar verileceği gibi "çok su götürür" bir konu yorumlara bırakılamaz.

Öncelikle yönetimin adil olması ve toplanan "ZEKAT"ın (vergilerin) adil dağıtılması gerekir.

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22216397

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22210903

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22206956

Var olanlar dışında kamuya 6 BİN 822 ARAÇ ALINACAK'mış.
Eliaçık'a söyleyinde "bizim adımıza iş yapanlar" yani kamu yöneticileri toplu taşımaya binsin, biz özel araçlarla gezelim...

Devlet benim refahımı düşünmüyorsa ben ne yapayım???

İşte bu can alıcı sorunun bu günkü cevabı maaleesef "BANA NE" ci bir zihniyetten öte gidememektedir.

Devlet adil olmadıkça "ZEKAT" konusu beyhude konuşuluyor olur.

Ben 17 yaşımdan beri çalışıyorum, 25 yıl bu devlete vergi verdim ve hizmet ettim.
Hala hastanede ve eczanede ilaç parası veriyorsam...
Kamu masrafları adına "NAH" zekat veririm ben devlete bundan sonra...
İhtiyaç sahibi fakir fukara'ya da elimden ne gelirse Amenna...

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22103272

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...px?id=22264433

Yukarıdaki haberleri iyi okuyun...

Bizi yönetenler diyor ki...

Bundan sonra ben... sizden topladığım paraları istediğim gibi harcarım ve siz bana "NAH" hesap sorarsınız...

E benim de buna vereceğim cevapta bellidir....

Taze bilgi;

http://www.eksisozluk.com/show.asp?t...uk+dokUmanlarI

Bizden alınan vergilerle kurulan üniversitelerin başına "bizi yöneten yöneticilerin atadığı" idarecilerin yaptıkları.... Yorum sizin...
bart kardeşim,
yazdıkların konusunda sana katılıyorum.Maalesef sosyal adalet sadece ülkemizde değil gezegenin hiç bir yerinde yok.Emeği sömüren kaymak tabaka sistemini öyle bir kurmuş ki nereye gidersen git karşılaşacağın durum birbirinden farklı olmayacaktır

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:K...m_Piramidi.gif
bartsimpson (8. January 2013)
Alt 9. January 2013, 08:42 AM   #17
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Bartsimpson.

Haksızlığa karşı feveranlarını anlamamak mümkün değil. Fakat önce bir zihni değişim geçirmek sonra da bu şikayeti doğuran sistemle mücadele etmek gerekir. ''Alak suresi'' Peygamber'in zihni tedavisini anlatır. Kapitalist bir sistemde, kapitalistlerin ekonomik ve sosyal yaşama yön verdikleri bir düzende, onların getirdiği kurallarla onlara karşı mücadele etmek hayal kurmaktır.

Aşırılıkların ''vergi'' adı ile alınan haraç ile törpülenmesi, alınan vergilerin size hizmet olarak geri gelecek palavra anlatımları ise aldatmacanın daniskasıdır. Çünkü kapitalist iktidar toplumdan aldiğı haraç'ı ihaleler, kredi, imtiyaz, vergi iadesi vs...., olarak kapitalist taraftarlarına dağıtmakta, sömürünün katmerli devamını sağlamaktadır.

Şu halde kapitalizmle savaş için ona karşı bir görüş ve bu görüş üzerine oturtulmuş ekonomik ve sosyal bir sistem gereklidir. Kur'an gerek ferden gerek toplumsal, gerek benliğimize(bencilliğimize) gerek topluma(toplumsal bencilliğe) karşı mücadele sistemlerini bize gayet açık bir şekilde anlatmaktadır. Bizler ise Kur'an'ın bu felsefesine karşı ne yazık ki kendimizi bir türlü kurtaramadığımız ''nasıl cennete gidebilirim'' bencil hesapları içinde, Allah'a yaranma hesapları içinde kaldığımızdan, ''beyt''in, ''salat-ı ikâme''nin, ''zekât-ı ita''nın ,''salatı ikâme ve zekât-ı ita''nın, ''oruc''un, ''bakara 177''nin, ''bakara:219/2 - nahl:71''in ..... vs'nin ne ifade ettiklerini anlıyamıyor, anlamlarına ulaşamıyoruz.

Bakın şurada aydınlatıcı bir-iki düşünce, görüş var .Hepsini, bilhassa Yılmaz Yunak'ı dikkatlice okur musunuz? Tıklayın:

http://www.hanifler.com/showthread.php?t=664&page=2

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (11. September 2013 Saat 08:06 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. January 2013, 10:02 AM   #18
gavs
Katılımcı Üye

gavs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 5
15 Mesajina 23 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
gavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud ofgavs has much to be proud of

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Degerli Gavs Kardesim,

Azizim yorumun için teşekkurler.Fakat bu yoruma göre benim bir takke bir cübbe anlayışında yaşamam lazım.gerisini nifak etmem lazım..Hacısından hocasından mal biriktirme hastalığı hepimizde var.1/40 zekatı verdiğimde aklanmıyormuyum?
sahabede hem bir takke bir cubbe yaşayanda vardı zenginde vardı.Senin bakış açından bakarsak sanki kominizm kokuyor gibi,rekabeti ,kaliteyi engeller gibi bir durum ortaya çıkıyor.
Her insan ahde vefa deyip,kalite peşinde yatırım peşinde koşmazsa ,ekonomik gelişme neden olsunki?
İki ev aldım ,yatırım amaçlı aldım.ihtiyacımda yoktu.Almiyimmmi?parayı bol keseden dağıtımmi?sence bu anlayış miskinliği teşvik etmezmi?
slm
Alt 9. January 2013, 12:49 PM   #19
bartsimpson
Super Moderator

Mücadele (13) Başbaşa konuşmanızdan önce sadakalar vermekten çekindiniz mi? Bunu yapmadığınıza ve Allah da, sizi affettiğine göre artık namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Resülüne itaat edin. Allah bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.

Sadakada "versende vermesende sana kalmış" gibi bir durum seziyorum çünkü vermesen bile Allah affediyor, affediyor ama salatını ikame et ve zekatını ver diyor.

Sanırım kişi, Allah yolunda harcanacağını bilerek, vermiş olduğu yada yapmış olduğu zekat faaliyyetlerinden sonra, hani devletin eli yetişmemiş yada görmemişse diye bir düşkün yada ihtiyaç sahibi görmüşse "onu da boşverme derdini vicdanen giderebilirsen gider ama sen zaten vazifeni yaptıysan bunu da yapamıyorum diye üzülme" demeye getiriliyor.

Burada, merkeezinde "insana, İnsanca değer vermenin" esas olduğu bir dinin mensuplarına (vicdanlarına) sesleniliyor.

Bakara (280) Eğer borçlu darlık içindeyse ona eli genişleyinceye kadar mühlet verin. Eğer bilirseniz, (borcu) sadaka olarak bağışlamanız, sizin için daha hayırlıdır.

Sosyal anlamda yapılması gereken ve Vicdanen yapılması gereken ayrımı net olarak izah edilmiş.

Vicdanlı olanlara 2 kat bonus...

Konu bartsimpson tarafından (9. January 2013 Saat 12:51 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 9. January 2013, 12:57 PM   #20
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kapitalist bir sistemde, kapitalistlerin ekonomik ve sosyal yaşama yön verdikleri bir düzende, onların getirdiği kurallarla onlara karşı mücadele etmek hayal kurmaktır.
Saygıdeğer abim, Allahına kurban olayım...

Madem elimizden bir şey gelmiyor, madem birşey yapamıyoruz ve yapamayacağız, bırakta hayallerimizde buluşalım...

İnsan doğası... "etkiye tepki doğar", canım yanıyor.... bağırıyorum....

Hani bir elin nesi var iki elin....

Belki sesimi duyan canı yanmış başkaları da sesini yükseltirde...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gönderdiğiniz yazıda ki konu "Sağ ve sol (Meymene ve meşeme)" klasik anlamdaki ayrım ise buna kesinlikle katılamam.

İnsanları fırkalara bölmek islam ile bağdaşmaz....

Ama yazınızı okudum;

"'Rızkı ben veririm ve bu rızkı edinmekte de herkes eşittir. Kimse benim sizlere verdiğim bu rızıkları sahiplenip de, benim yerimi alıp kendi düşüncesine göre benim rızıklarımı dağıtma hakkı yoktur. Sizin, yani yönetime getirilmiş kişilerin görevi benim adaletimi yerine getirmek değil midir? Bu adalete de ancak size peygamberlerin vasıtası ile gönderdiğim iradem olan ayetleri uygulamakla ulaşırsınız'' diyen ve Beyt sistemini ve kollektivizmi öneren Allah'ın sistemini ortadan kaldırmak için para babaları kapitalistlerin islama ait ortak yaşamı ortadan kaldırmak için ortaya attığı komünizmin bir bulandırıcılık olduğunun farkını anlayabilmelisiniz. "

yazdıklarınız, benim bahsettiklerimden pekde farklı değil. Ha.. ben sesimi biraz daha yükseltiyorum o ayrı...

Konu bartsimpson tarafından (9. January 2013 Saat 01:21 PM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
saçmalığı, zekatta