hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman > Meleklerin Durumu

Seçenekler Stil
Alt 11. October 2012, 05:17 AM   #91
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Ben hala m-l-k gramer yapısını cevabını alamadım. Birileri bu konunun üstünü örtmeye mi çalışıyor.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. October 2012, 01:53 PM   #92
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben hala m-l-k gramer yapısını cevabını alamadım. Birileri bu konunun üstünü örtmeye mi çalışıyor.
Selam, selam...

Sevgili piramid kardeşim,

Henüz dil bilimcilerin ortak bir tanıma varamadıkları gramer konularına girerek, daha doğrusu gramerlerden giderek kavramlara her hangi bir dilde tek anlam vermemiz imkanlıda değildir, doğruda değildir.

Kaldıki, rabbimiz kuranın dili için "fasih arapça" demektedir. Bu da kuranın; gramer yapısı arapça olmakla birlikte, dili yani kelimeleri Arapça olmaktan öte çok dilli bir kitap olduğunu gösterir.

Bu nedenle, "mlk" üzerinden gramerle bir yerlere varmak yerine, "melek" kavramının geçtiği ayetlerin ayrı ayrı değerlendirilmesini gerektirirki, daha önceden de belirttiğim gibi "melek" kelimelerinin geçtiği ayetlerin hiç birinden, meleklerin, ayrı bir yaratık oldukları, sizin iddianıza görede rabbimizin melekesi olduğu sonucunu çıkarmayı imkansız kılar.

Kur’an da; kökü Sankritçe olan 2.000 e yakın ve bunlardan türetilmiş yaklaşık 55-60.000 kelime vardır. Bu yüzdendirki Araplar öteden beri Kur’an’ı anlamaktan uzak kalmışlardır, dolayısıyla kimseye de anlatamamışlardır! Dahada kötüsü, Kur’an’ı anlamak yerine Arabi zihniyeti sahiplenen başka milletten müslümanlar da (örneğin türkler) asırlardır safsatalarla uğraşmışlardır.

Bu nedenle, artık gramer vb. teknik ayrıntılarla bir yere varmak yerine dilerseniz meleklerle ilgili ayetleri yazarım ve siz de hala aynı görüşteyseniz, bu ayetlerden tek bir tanesi ile dahi görüşünüzü delillendirmeye çalışırsınız.

Ben, rabbimizin; "kuranı her akıllı insanın anlayabileceği kolaylıkta indirdiğini" söylemine de dayanarak, konuları zora sokmadan, ayetlerin üzerinden gidilmesini doğru buluyorum.

Bu, sadece "melek" kavramı için değil, bütün kuran hükümlerinin anlaşılması için izlenmesi gereken yöntemdir.

Yoksa, sıradan kimselerin kuranı okuyarak, ona göre yaşaması imkansız hale gelebilir. Kuranı, kendi kolay anlamlarından kaydırarak, onu mecazlar, semboller, bulmacalar, bilmeceler haline getirmek doğru değildir.

Rabbimizin dini, herkes için bu şekilde kolay anlaışılır ve yaşanır olur. Aksi halde, kuranı okuyup doğru anlamak için, insanların bu alanda ihtisas yapmaları gerekir.

Selam, selam...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (11. October 2012 Saat 01:58 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (11. October 2012), hakikat_yolcusu (11. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 05:17 AM   #93
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
Henüz dil bilimcilerin ortak bir tanıma varamadıkları gramer konularına girerek, daha doğrusu gramerlerden giderek kavramlara her hangi bir dilde tek anlam vermemiz imkanlıda değildir, doğruda değildir.
Kuranın tümünü bu yüzden anlayamıyorsunuz. Umarım ağırlıklar kalkar ve perde iner.

Selamlar.

Allah bu kuranı arapça bir kitap ve anlaşılır indirdi. Daha da sözüm yok.

Alıntı:
MELEKLERİN SAVAŞMASI Allah tıpkı bal arısına vahy ettiği bibi savaş esnasında bizlerde bulunan Melekelere emrediyor ve bu Bizim melekelerimizi güçlü kılıyor. -Parmak uçlarının hassasiyetini ALLAH artırıyor. Attığımız zaman isabet oranlarımız artıyor yani inanmışlara sebat(nişanlarımız ve vuruşumuz tam isabet(sbt kök)).
ENFAL SURESİ'
11. Hani O [Rabbiniz], yine Kendi katından bir güven olarak bir uyku sardırıyordu. Sizi kendisiyle temizlemek, şeytânın pisliğini/zararını sizden gidermek, yüreklerinize kuvvet vermek ve ayaklarınızı sağlam durdurmak için gökten üzerinize bir su indiriyordu.
12. Ve hani, Rabbin meleklere vahyediyordu: “Şüphesiz Ben, sizinle beraberim, hadiyin inanmış kimselere sebat verin. Ben, küfretmiş kimselerin yüreğine korku salacağım, hemen boyunların üstüne vurun, onlardan tüm parmak uçlarına [eklemlerine] da!”
Bu yardım nedeni ile oku silahın mermisini vb. atan ALLAH ve öldüren yine Rabbimiz oluyor.
ENFAL SURESİ'
17. Artık, onları siz öldürmediniz, lâkin onları Allah öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, lâkin Allah attı. Ve mü’minleri bundan güzel bir bela ile belâlandırmak [güzelce sınamak] içindi. Şüphesiz Allah, en iyi işitendir, en iyi bilendir.
18. İşte! Şüphesiz Allah, kâfirlerin tuzağını zayıflatandır.
Kafirlerin melekelerine de Allah vahy ediyor bu sefer onların parmak uçlarındaki güç gidiyor, korkuları artıyor ve boyunları üzeri hareket kabiliyetleri gidiyor.

Âl-i İmrân-123-127

Ve andolsun, sizler güçsüz iken, Allah, şükredesiniz diye size Bedir'de yardım etti. Öyleyse Allah'a takvâlı davranın. Hani sen inananlara, “Rabbinizin, indirilen/hulûl ettirilen üç bin melekle size yardım etmesi size yetmez mi?” diyordun. Eğer sabrederseniz ve takvâlı davranırsanız, evet (sizi Rabbiniz destekler). Ve eğer onlar, ansızın üzerinize gelseler, Rabbiniz size işaretlenmiş/eğiten/gönderilmiş beş bin melekle yardım eder. Ve Allah, bunu [yardımı] size sırf bir müjde olsun ve kalpleriniz bununla yatışsın diye yaptı. Ve bu yardım, sırf, O [Allah], küfretmiş olan kimselerden bir kısmının kökünü kessin yahut onları perişan etsin de kaybeden kimseler olarak dönüp gitsinler diye azîz ve hakîm Allah katındandır.
“Melek” kavramı hakkında doğru bilgi sahibi olmayan kimseler, melekleri savaşa sokmuşlardır. TEKNİK DETAY
Darabe’nin olası “vurmak” fiiline örnek olarak gösterilebilecek birkaç ayetten biri de budur. Şimdi ayeti yakından inceleyelim.

… fadribû fevka-l-a’nâki vadribû minhum kulle benân(in)
… Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına

Savaş sırasında kimse parmakları kesmekle uğraşmaz fakat buradaki emir bütün parmaklara vurulması gerektiği. Savaş sırasında bu emre nasıl uyulacak?
Sanırım çevirmenler bu ayette kime seslenildiği konusunda ayetin başında açıkça belirtilmiş olmasına rağmen kafaları karışmış durumdalar. Ayet melaiketi yani geleneksel çeviriye göre meleklere sesleniyor.

ملك fiilinin anlamlarına bakalım: sahip olmak; güç, otorite, hakimiyet sahibi olmak; hüküm sürmek

Aynı kökten olan malik, kral anlamına gelir. Melakut ise krallık. Melek ise geleneksel çeviriye göre melek… Peki nedir bu melek? Allah’ın kontrolü altındaki güçler. Allah’ın değişmez fizik yasaları veya diğer güçler buna örnektir. O yüzden ikisi de “melekler” için benzer çevirileri kullanmışlar.

İż yûhî rabbuke ilâ-lmelâ-iketi ennî me’akum feśebbitû-lleżîne âmenû(c) seulkî fî kulûbi-lleżîne keferû-rru’be fadribû fevka-l-a’nâki vadribû minhum kulle benân(in)

Rabbin vahiy ettiği zaman * meleklere / güçlere ** “Sizinleyim, inananları destekleyin. İnkar edenlerin kalplerine korku / dehşet salacağım*** o yüzden onların boyunlarının üstüne vurun ve onların her parmağına vurun!

Dikkat edilirse bir dehşetten sonra kafirlerin boyunlarını ve her parmağını etkileyen bir olaydan bahsedilmekte. Bakın anksiyetenin (aşırı endişenin) insana yapabilecekleri:

Bu hastaların fiziksel belirtileri sempatik sinir sisteminin aşırı aktivitesi ve kas geriliminin yoğunlaşmasını sonucu ortaya çıkar. Gastrointestinal sistem belirtileri olarak ağız kuruması, yutkunma zorluğu, epigastriumda hassasiyet, hava yutmaya bağlı geğirme, bağırsak hareketlerinde artma veya azalma oluşabilir. Solunum sisteminde; göğüste daralma hissi, nefes almada zorlanma, ve aşırı nefes alıp verme meydana gelebilir. Kalp damar sisteminde; çarpıntı, kalp üzerinde ağrı veya huzursuzluk hissi, boyunda ve muhtelif bölgelerde kalp atımlarının hissedilmesi görülebilir. (http://www.genbilim.com/content/view/3601/38/)

Görüldüğü gibi ayette herhangi bir fiziksel darbeden bahsedilmemekte, tamamen mecaz bir anlatım geçmektedir. Bu nedenle bu ayetten de “ortaya koymak, çıkarmak” anlamı çıkarılabilir.

Konu pramid tarafından (12. October 2012 Saat 06:29 AM ) değiştirilmiştir.
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 01:44 PM   #94
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranın tümünü bu yüzden anlayamıyorsunuz. Umarım ağırlıklar kalkar ve perde iner.
selam,selam...

Kuranın tümünü bu yüzden anlayamıyorsunuz. Umarım ağırlıklar kalkar ve perde iner. buyurmuşsunuz da efendi hazretleri size söyleyebileceklerimi yazayım ben de...

"Şu takıntılarından, kuranı sadece sen ve senin gibi yorumlayanların anladığını sanma hastalığından kurtul artık. "

İnsanları değil de fikirlerini konuşmanı, muhataplarını anlamamakla suçlayarak onları küçük görme çabalarını, defalarca terketmen konusunda uyarmama rağmen, müzmin hale gelen bu davranışından kendini kurtarmaya çabalamak yerine hala aynı şekilde hitapta ısrar ediyorsun.

Kaldıki, senin bu yaklaşımın, itici bir etki yaparak, haklı olduğun konuların bile muhatabın tarafından önemsenmemesine sebep olabilir.

Ben, artık senin bu kompleks yazıların yerine mantıklı, sana ait fikirlerini görüşmek, onlardan faydalanmak istiyorum.

Ben ise; kabul et yada etme, sıradan bir müslüman olarak, kurandan okuduklarımı (rabbime hamd olsun) anlayabilen ve bunu ifade edebilen, yazıya dökebilen biriyim. Bundan böyle sadece yazılarımın içeriğine itirazlarınız olursa, yazımdan alıntılayarak, size göre doğrusunu yazarsanız, ben de onu dikkate alır ve katılıp, katılmadığım kısımları yine yazından alıntılayarak gösteririm.

Selamlar...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (12. October 2012 Saat 01:47 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (12. October 2012), dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 01:50 PM   #95
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Allah bu kuranı arapça bir kitap ve anlaşılır indirdi. Daha da sözüm yok.
Bunun aksini söyleyen olmadıki zaten!

Kaldıki, şu anda gramer konusunu açarak, başka yerlerde de kurandaki çok kolay anlaşılır somut kavramları, olayları "sembol anlatımlar, mecaz anlatımlar" olarak niteleyerek anlaşılmaz hale getirdiğinin de farkına varabilirmisin acaba sevgili kardeşim...

selam, selam...
aorskaya
Alt 12. October 2012, 01:55 PM   #96
pramid
Uzman Üye

Alıntı:
"sembol anlatımlar, mecaz anlatımlar" olarak niteleyerek
Kuranda müteşabih ve mesel/misal kavramlarını irdeleyiniz lütfen.

Sözün en güzelini inzal eden rabbe hamdolsun ki bütün çağa hitab eden bir kitap vermiş
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 03:14 PM   #97
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
MELEKLERİN SAVAŞMASI
1- Allah tıpkı bal arısına vahy ettiği bibi savaş esnasında bizlerde bulunan Melekelere emrediyor ve bu Bizim melekelerimizi güçlü kılıyor.

-Parmak uçlarının hassasiyetini ALLAH artırıyor. Attığımız zaman isabet oranlarımız artıyor yani inanmışlara sebat(nişanlarımız ve vuruşumuz tam isabet(sbt kök)).

ENFAL SURESİ'
11. Hani O [Rabbiniz], yine Kendi katından bir güven olarak bir uyku sardırıyordu. Sizi kendisiyle temizlemek, şeytânın pisliğini/zararını sizden gidermek, yüreklerinize kuvvet vermek ve ayaklarınızı sağlam durdurmak için gökten üzerinize bir su indiriyordu.
12. Ve hani, Rabbin meleklere vahyediyordu: “Şüphesiz Ben, sizinle beraberim, hadiyin inanmış kimselere sebat verin. Ben, küfretmiş kimselerin yüreğine korku salacağım, hemen boyunların üstüne vurun, onlardan tüm parmak uçlarına [eklemlerine] da!”
Bu yardım nedeni ile oku silahın mermisini vb. atan ALLAH ve öldüren yine Rabbimiz oluyor.

ENFAL SURESİ'
17. Artık, onları siz öldürmediniz, lâkin onları Allah öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, lâkin Allah attı. Ve mü’minleri bundan güzel bir bela ile belâlandırmak [güzelce sınamak] içindi. Şüphesiz Allah, en iyi işitendir, en iyi bilendir.
18. İşte! Şüphesiz Allah, kâfirlerin tuzağını zayıflatandır.
Kafirlerin melekelerine de Allah vahy ediyor bu sefer onların parmak uçlarındaki güç gidiyor, korkuları artıyor ve boyunları üzeri hareket kabiliyetleri gidiyor.

Âl-i İmrân-123-127
Ve andolsun, sizler güçsüz iken, Allah, şükredesiniz diye size Bedir'de yardım etti. Öyleyse Allah'a takvâlı davranın. Hani sen inananlara, “Rabbinizin, indirilen/hulûl ettirilen üç bin melekle size yardım etmesi size yetmez mi?” diyordun. Eğer sabrederseniz ve takvâlı davranırsanız, evet (sizi Rabbiniz destekler). Ve eğer onlar, ansızın üzerinize gelseler, Rabbiniz size işaretlenmiş/eğiten/gönderilmiş beş bin melekle yardım eder. Ve Allah, bunu [yardımı] size sırf bir müjde olsun ve kalpleriniz bununla yatışsın diye yaptı. Ve bu yardım, sırf, O [Allah], küfretmiş olan kimselerden bir kısmının kökünü kessin yahut onları perişan etsin de kaybeden kimseler olarak dönüp gitsinler diye azîz ve hakîm Allah katındandır.

2- “Melek” kavramı hakkında doğru bilgi sahibi olmayan kimseler, melekleri savaşa sokmuşlardır.
Selamlar,

Sevgili piramid kardeşim,

Sen, yukarıdaki ayetleri yorumlarken; melekleri hala soyut kavramlar olarak niteleyerek, savaşan Müslümanların bileklerinin güçlendirilmesi olarak açıklamaktasın.

Senin bu yorumuna bir şey demeden, aynı savaş olayını anlatan (ENFAL SURESİNDEN ALINTILARLA) ayetleri bir de ben yorumlayacağım ve meleklerin neler olduğunu, savaşa katılıp katılmadıklarını anlatmaya çalışacağım.

Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla…

Alıntı:
ENFAL SURESİNDEN ALINTILAR Nickli Üyeden Alıntı
9. Hani siz Rabbinizden yardım diliyordunuz da O [Rabbiniz], “Şüphesiz Ben, işte ardarda bin melekle size yardım ediyorum” diye icabet etmişti.
10. Bunu da O [Allah], sırf size bir müjde olsun ve bununla kalbleriniz yatışsın diye yapmıştı. Ve yardım ancak Allah katındandır. Şüphesiz Allah, azîz'dir, hakîm'dir.
9.ayette, peygamberimizin (ve yanındakilerin) rabbimizden yardım istediği ve bunun üzerine rabbimizin 1000 adet melek görevlendirerek yardım ettiğini görüyoruz.

10.ayette, yardımın sebebi açıklanarak, yardımın sadece rabbimiz tarafından olduğu, (kendi becerileri, yada düşman zaafiyeti vb. söz konusu olmadığı) Allah’ın bunlara gücü ve kavrayışının yeteceğinden şüphe edilmemesi gerektiği anlatılıyor.

11. Ayette ise müminlere güven verilmesi, kuvvet kazandırılması ve şeytanın tesirini yok etmek için yağmur yağdırıldığı açıklanıyor.

12.ayette ise meleklere görev veriliyor ve kendisinin desteklediği bildiriliyor. Meleklerin görevi; müminlere sebat vermek, rabbimizin korkuttuğu inkarcılara ise boyun ve parmaklarını vurmak olmaktadır.

Şimdi, burada anlatılanlara göre, meleklerin müminlerin güçleri olduğu anlamını çıkarabilirmiyiz? Şahsen ben göremiyorum.

Bir an için müminlerin gücü olduğunu varsaydığımızda, müminlerin bu güçleri ile inkarcıların boyun ve parmaklarına isabetleri nasıl olacaktır Sorunu ortaya çıkar. Çünkü, müminler zaten diğerlerini yok etmek için en can alıcı yerlerine imkanları ölçüsünde vurmaktadırlar. O halde, melekler müminlerin şahsen güç kazandırılmaları olmayıp, ayrı bir eleman olarak savaşa dahil olup, inkarcıları vuran varlıklar olarak gözükmektedir.

Bu anlatılanlarla tatmin olmayanlar olabileceğini düşünerek diğer ayetlerle konuya devam ediyorum. Bu arada; meleklerle ilgili olarak daha önce rabbimizin gücü şeklinde özellik olduğu iddiasında iken, sonradan insanlara verilen güçlere dönüştürülmesine ek olarak, başka zaman ve yerlerde şeytanın; daha doğrusu İblis’in de melek gibi somut bir varlık olmayıp, soyut olduğu, insanların nefisleri, kötü yanları olduğu iddiası da ilginç bir şekilde cevabını bulmaktadır.

Alıntı:
48-49. Hani o, münâfıklar ve kalplerinde hastalık bulunan kimseler, “Şu adamları dinleri aldattı” dedikleri sırada, şeytân, onlara amellerini çekici göstermiş ve onlara, “Bugün sizi insanlardan bozguna uğratacak kimse yoktur ve ben de sizin yardımcınızım” demişti. Sonra da, ne zaman ki, iki topluluk birbirini görür oldu, o, iki topuğu üstünde geri döndü ve, “Şüphesiz ben sizden uzağım. Şüphesiz ben, sizin görmediğinizi görmekteyim, şüphesiz ben, Allah'tan korkmaktayım” dedi. Ve Allah, sonuçlandırması/cezalandırması pek şiddetli olandır. Ve her kim Allah'a tevekkül ederse bilsin ki, şüphesiz Allah, azîz'dir, hakîm'dir.
Burada dikkat edilirse İblis, insanların yanında ancak iki ordu birbirini görünceye kadar kalabilen, insanların göremediklerini görebilen (yada tahmin edebilen) ve Allah’tan korkan ve topukları üzerinde geri dönen bir yaratık olarak karşımıza çıkmaktadır.

İblis gerçekten insanın kötü yanı, yada nefsi vb. soyut şeylerden olsaydı, bütün bunları yapamazdı herhalde değilmi?

Şimdi melekler konumuza devam edelim:

Alıntı:
50-51. Ve sen, melekler o kâfirlerin yüzlerine ve sırtlarına vurarak, “Tadın bakalım kızgın ateşin azabını! İşte bu, sizin kendi ellerinizle meydana getirdiğiniz şeyler sebebiyledir. Ve şüphesiz Allah, kullara hiçbir şekilde zulmeden biri değildir” diye onları vefat ettirirken bir görseydin.
Eğer melekler, insanların gücü ise kafirlerin yüzlerine ve sırtlarına vurarak bu sözleri söyleyemezlerdi değilmi? O halde melekler, insanların kendilerine verilen güçlerde olamamakta yani, bunları söyleyen ayrı birer yaratık olmaktadırlar değilmi…

Hala tereddütlermi var, devam edelim bakalım:

Alıntı:
65. Ey Nebi! Mü’minleri savaşa teşvik et. Eğer sizden sabırlı yirmi (kişi) olursa ikiyüze gâlip gelirler. Ve eğer sizden yüz olursa, şüphesiz bunlar, anlayışsız bir toplum olduklarından dolayı, şu küfretmiş olan kişilerden bin kişiyi yenerler.
Burada dikkat edilirse sabırlı olmak kaydıyla müminlerden bir kişi 10 inkarcıyı yenebilmektedir.

Alıntı:
66. Şimdi Allah, sizden hafifletti ve sizde şüphesiz bir zaaf olduğunu bildi. O hâlde sizden sabırlı yüz kişi olursa ikiyüzü yenerler. Ve sizden bin olursa Allah'ın izniyle ikibini yenerler. Ve Allah sabredenlerle beraberdir.
Burada da, 1 e 10 kuvvette olan sabırlı müminlere yardım meleklerle geldiğinden yükleri hafifletiliyor ve 1 müminden 2 kafiri yenmesi mümkün kılınıyor.

Halbuki, melekler ayrı yaratıklar olmayıp, müminlerin ellerindeki gücün artırılması şeklinde olsaydı, müminler 1 karşı 10 dan 1 karşı 2ye düşmek yerine 1 e karşı 10 un üstüne çıkmaları gerekirdi.

Demekki, melekler rabbimizin yada müminlerin gücü şeklinde bir özellik olmayıp, bizler tanımlayamasakta ayrı birer yaratıklardır.

İblis ve melek yapılarında inşallah yeterli cevap olacaktır.

Saygılarımla…
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (12. October 2012 Saat 08:53 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 05:44 PM   #98
ates demir
Guest

Kisinin, dunyanın, ayın, güneşin, evrenin işleyişi açısından malik oldugu seyler melekeleridir. Melik; ancak sahip oldukları varsa melik tir.
Yerçekimi bir melekedir, suyun ve havanın kaldırma kuvveti de.
Rüzgar bir melekedir, tohumları eken.
İnsana melekelerin iblis dışında tamamının itaati sözkonusudur. İblis ise Allah a isteristemez secdededir. O halde iblis nasıl secde emrine aykırı hareket edebilir? Ademe secde emri veren kim/ne? Rahman ne? Allah ne?
İblis düşmanımız bize secde etmeyen. İblis egomuz/sahtebenligimiz/sol yarımız/örtündüğümüz giydiğimiz elbisemiz.
Ya iblise/egona uyarsın ve vicdanı örtersin, adın olur örten
Ya vicdana uyarsın ve barışık olursun onunla, adın olur barış sahibi
Ya da dindar gibi görünüp-nasıl dindar görünülür sorusunun yanıtı buyuk bir icattır- aslında vicdanına hiç uymazsın adın olur münafık.
Her an, her zaman, her medeniyet, her dil ve her coğrafyada geçerli tek din budur. Bu Allah ın fıtratıdır, dinde zaten fıtrat dinidir lakin çokları bihaber...(Rum 30)
Melek bahsinde kendi bakış açımla gördüğümü yazdım, düsüncelerim sadece beni bağlar. En dogrusunu bilen Allahtır. İhtiyaçsız olan Allahtır. Benim ise onun rahmetine ihtiyacım var.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
bartsimpson (12. October 2012), dost1 (12. October 2012), hiiic (13. October 2012), Miralay (13. October 2012), pramid (15. October 2012)
Alt 12. October 2012, 06:12 PM   #99
ates demir
Guest

Melek/molek/molekul arasındaki baglantıyı kurun
Bunlar birseyin yapı taslarıdır, harcıdır, demiridir.
Tıpkı suyu 2 meleğin tasıdıgı gibi. Oksijen bir melektir hidrojen de. Yaptıkları bağ sayısına denir cenah. Utopik gelebilir lakin idrakim simdilik boyle. Daha guzeli olursa en guzeline de uyarim. Fikri sabit degilim.
Rabbin ın arşını izin günü 8 melek taşır.(Hakka 17)
Bu 8 meleği bulan arşıda bulur
Selametle
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
bartsimpson (12. October 2012), dost1 (12. October 2012), hiiic (13. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 07:33 PM   #100
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam

kur an anlaşılsın diye açık bir şekilde indirildiyse, bindörtyüz sene evvelki kureyş halkı ve civarlarındaki muhatablar için "onların hayat tarzına, günlük hayatta kullandığı terimlere, deyimlere, atasözlerine uygun, onların genel kültür bilgileri oranında onların kelime hazineleri çapında" olmak zorunda...

Alıntı:
… fadribû fevka-l-a’nâki vadribû minhum kulle benân(in)
… Şimdi vurun boyunlarının üstüne. Vurun, onların bütün parmaklarına
bu ifadeden anksiyete veya benzeri bir durum anlayabilmiş olan kureyşlilere ve diğer muhatablarına helal olsun...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)

Bookmarks

Etiketler
isimlendirilmesi, kavramı, melek