hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allah’a iman nedir?

Seçenekler Stil
Alt 7. June 2013, 05:06 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

YARADAN

Bart Kardesim, her kulun bilecegi bir sekilde Allah'i tanima olabilir mi yoksa siniflastirilmis, kaliplara sokulmus bir seklilde mi olmali?

Rabbi ilahlastirmak mi yoksa kaliplastirmak midir istenilen?

Insanlari ve cinleri yalniz bana ibadet etsinler diye yarattim diyen yüce Allah'in katimizda nasil degerlendirmeliyiz?

Sinema salonunda yer gösteren biri degilki Allah, biletine baksin ön koltuklarda yer versin, bileti olmayani disari atsin, ona misal, cennet ve cehenneme gönderilsin insanlar.

Benim anladigim kadariyla tüm kainat, yeryüzü, canlilar Allah'in yarattiklarinin yaninda sifir kalir. Allah'in yaratici gücü biz insanlar cevresinde dönüp dolasmiyor. Biz tek bir zerreden daha kücügüz. Fasülye gibi kendimizi kiymete bindirdik te bindirdik, var mi yok mu insan.

Bize hep yalan yanlis uydurdu eskiler, ölen peygamberler sehitler Allah'in (hasa) sanki yanindaymislar gibi. Yüce Allah'in meclise ihtiyaci yok, sohbete ihtiyaci yok.

Biz insanogluna düsen vazife görünmeyen Allah'i takdir etmek, O'na inanmak, buyruklarina uymaktir.

Bilim acisindan mi inceliyecegiz Allah nedir diye? Genis bir sekilde önce ILAH nedir onu aciklasak. Baska ilahlar edinmeyin buyuruyor. Demek birileri birseylere, birilerine cok önem veriyorlar ki Rabbimiz bizi uyariyor. Onlari araya sokup Benden bir seyler dilemeyin kabul etmem diyor, dualariniz sadece bana olmalidir diyor. Araci edinmeyin sefaatime nail olamazsiniz buyuruyor. E ne yapacaksin bu durumda?

Sahte ilahlar edinmemize siddetle karsi cikan Rabbimiz, Ben dahil hic bir ilah edinmeyin mi buyuruyor acaba?

Allah'i ilahlarla karsilastiran yok ki, Allah ilah yerine konulsun. Ilahlastirmak ile ilah yerine koymak arasinda fark vardir.

Ilahlar yaratici degildirler, hepsinin bir baslangici bir sonu vardir.... tüm ilahlari da yaratan yüce Allah'tir. Aha, iste bu yüzden, Benim yarattigima tapmayin diyor, onlarin kendilerine faydalari yoktur size nasil faydasi dokunsun diyor.

Yüceltmek, secde etmek, hamd etmek..... bunlari buyuruyor Rabbimiz. Insanlarin haricindeki canli ve cansiz varliklar Rabblerine araliksiz secde ederler, Rabblerini tesbih ederler..... sorusuz sualsiz .....

Hanifdostlar sitesinde bir zamanlar bir yaziya rastladim. Yüce Allah kimseye tapinmayin buyuruyor diye yazmis birisi, arkasindan da ekliyor ben Allah'a da tapinmam, cünkü Allah öyle istiyormus.

Tapinmanin ifadesi nedir? Ibadetin ifadesi nedir? Tapinma=Ibadet?

Kimine göre namaz, hac, oruc ibadet. Kimine göre zekat vermek, öksüzleri doyurmak, Islam'in yayilmasinda yardimci olmaktir ibadet.

Hindularin, Yahudilerin, Hiristiyanlarin yaptiklarina gelince mi tapinma oluyor? Yani illede Tapinakta yapildigi zaman mi tapinma oluyor?

Birileri camiilerde de tapiniyor olamaz mi? Hac da tapiniyor olamaz mi?

Arada kelime oyunlari mi var?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (10. June 2013), Miralay (11. June 2013)
Alt 7. June 2013, 09:20 PM   #12
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Bunlar güzel sorular sevgili Merdem...
Alt 10. June 2013, 09:15 PM   #13
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Bart Kardesim, duruma bakilirsa dinler arasi dialog ikimizin arasinda geciyor, ne gelen var ne giden

Herhalde iki haftadir millet cadirlarda yasiyor olmali demo sebebiyle, medeniyetten (internetten bahsediyorum) uzak kalmislar Yoksa kardeslerimizi cogu havalarin güzelligi dolayisiyla yazliklara mi tasindilar acep.

Insanin aklina her türlü soru geliyor.

Ben Ingiltere izninde dahi siteyi yoklamadan edemedim. Herkesi kendim gibi zannediyorum galiba

Biraz fazla sürdü bu uzak kalmalar, kendi kendime konusa yazisa sonum psikologta olacak gibime geliyor

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Alt 11. June 2013, 09:15 AM   #14
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Ağa köylüyü tepeye çıkarmış uçsuz bucaksız araziyi gösterip;

- Burula, orula, oraların orula, hep benim oleyyo bilyon mu?
- Eee sana ne faydası var?
- Bil deyye süyledim.
- Bildik bilmesine de bana ne faydası var?
_ .........

Sahipsiz kaldı burula sahipsiz... Hemde çok sahipsiz... Ot, çalı bilem bitmeyo artıkın gari...
dost1 (11. June 2013), merdem (11. June 2013), Miralay (11. June 2013)

Bookmarks

Etiketler
ılahe, ıllallah