hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kadere İman > Hayır ve İyilik

Seçenekler Stil
Alt 13. February 2013, 01:34 PM   #21
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hiç kimse cehenneme gideceğini düşünmez içten içe hep ödüllendirileceğini hayal eder.

Yüce Allah ın rahmeti ve affediciliği sonsuzdur.İnsanoğlu gibi kanser hücresinden farksız bir canlıya bu kadar tahammül edebilmesi bundan değilmidir acaba.mesela iki örnek vereyim

1)- Kelime i şahadet getir, başın secdeden kalkmasın ama her türlü herzeyide yemeye devam et.Yada Tanrı ya inancının sağlamlığını gösterebilmek için haçlı savaşları yap binlerce masum insanı katlet.

2)- Diğer yandan cosmos a inan ama gönüllü olarak git afrika nın en ücra köşesindeki hastalara ücret almadan yardım et.Yada her yararlı sosyal projenin içine gir insanlığa faydalı olmaya çalış.

Ben bu konuda vicdanımı çalıştırıp ikinci şıktaki insanı seçebiliyorsam Rabbimiz neden ilk şıktakini seçsin.
Sevgili raven,

İki şıktaki kimsede cennete gideceklerden olamaz.

2.şık salt akla ve vicdana daha uygun gelse de kur'ana dayalı akıl ve kalbe göre; "LA İLAHE İLLA ALLAH" kavramını anlayarak, iman edip bu kavrama uygun yaşamaya çalışmadıkça, bir kimse isterse bütün insanlar için ömrünü geçirsin kabul edilmeyecektir.

İnsanın yaratılış amacı kulluk etmesidir. Kulluk ise imanla olur. Yine, insanlar için faydalı şeyler yapmaya çalışmak kulluk kavramın sadece unsurlarından biri olmaktadır. Kulluğun kendisi olmamaktadır.

O halde iman etmeyenler ne yaparlarsa yapsınlar cehennemden kurtulamayacaklardır. Bir kez daha konuyu düşünürseniz, doğru bulacağınızı düşünüyorum.

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
sevginur (13. February 2013)
Alt 13. February 2013, 08:35 PM   #22
ates demir
Guest

Ben olsam bu kadar emin olmazdim sayin aorskaya.
Hem agzinizdan cikan degil, davranislariniz belirler neye itaat ettiginizi.
2 insan biri vicdanli biri vicdansiz.
Ne olursa olsun vicdanli arkadasin cennet ile odullendirilme olasiligi vicdansiz olana gore daha yuksektir. İste bundan eminim.
Vicdanini ortenden daha kotu kim olabilir?
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (14. February 2013)
Alt 14. February 2013, 09:30 AM   #23
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben olsam bu kadar emin olmazdim sayin aorskaya.
Hem agzinizdan cikan degil, davranislariniz belirler neye itaat ettiginizi.
2 insan biri vicdanli biri vicdansiz.
Ne olursa olsun vicdanli arkadasin cennet ile odullendirilme olasiligi vicdansiz olana gore daha yuksektir. İste bundan eminim.
Vicdanini ortenden daha kotu kim olabilir?
Sevgili ateş kardeşim,

Emin olmadığım bir yazıyı "hakkında kesin bilgin olmayan şeylerin peşine düşme" emri gereği yazmazdım.

Ama, kur'anı okuyan ve ouduklarını anlayabilen bir kişi olarak, bizlerin kulluk etmek için yaratıldığımızı ve kulluğun da iman olmadan olmayacağını emin bir şekilde biliyorum.

Aslında bırakalım müslüman birisini, sıradan bir kimsenin bile kur'andan ilgili ayetleri okuduğunda "iman etmeyenlerin" insanlara ne kadar iyilikle ömrünü tüketseler dahi cennetlik olamayacağını görür.

İlginç olanı, biraz düşündüğünüzde bunun böyle olduğunu sizinde bileceğiniz halde, kur'ana dayanmayan akıl yürütmeleriniz yüzünden sadece insani açıdan arzu ettiğiniz bir durumu, dinsel gerçek gibi açıklama yanlışına düşmeniz olmaktadır.

Rabbimiz, kendisini tanımayan, tek ilah ve rab kabul edemeyen birisini, insanlara hizmet etmesi, iyilik etmesi içinmi yaratmıştırda, sadece insanlara iyilikle ömrünü geçiren birini dahi cennete koysun?

İnsanın yaratılış gayesini dışlayarak, insanların davranışlarına göre onların gidecekleri yerleri belirlemek islami yargı olmaktan uzak olur.

"LA İLAHE İLLA ALLAH"

Bu kavramı kabul edip buna göre yaşamayı düşünemeyen, akıl edip kabul etmeyen birisi, bütün insanlara en büyük kolaylığı da sunmuş olsa cennet için yeterli değildir.

Yazınızdaki gibi bu kavramı sadece deyiş olarak söyleyip, sonra buna göre yaşamayı düşünmeyenleri zaten kurtuluşta görmüyorum. Bu nedenle sadece "la ilahe illallah" denilmesini yeterli görmüşüm gibi yaklaşmanız da ayrı bir hata olmuş.

Kur'ana göre yaratılış gayemizi ve olması gerekenleri biraz daha düşünürseniz, bu konuda hem fikir olacağımızı sanıyorum.

selamlarımla,
aorskaya
Alt 14. February 2013, 10:42 AM   #24
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Hakki YIlmaz Hocamizdan:

KEHF SURESI

103. De ki: "Ameller bakımından en çok zarara uğrayanları haber verelim mi?

104. Onlar, kendileri sanat/sanayi olarak, güzellik ürettiklerini sanırken basit hayatta çalışmaları da boşa gitmiş olan kimselerdir."

105. İşte onlar, Rablerinin Âyetlerini ve O'na ulaşmayı inkâr etmiş kimselerdi de bu yüzden yaptıkları bütün amelleri boşa gitti. Artık kıyamet günü onlar için hiçbir ölçü tutturmayız [hiç bir değer vermeyiz].

106. İşte, inkâr etmeleri, Benim Âyetlerimi ve elçilerimi alaya almaları sebebiyle, onların cezaları cehennemdir.

Bu Âyet grubunda Rabbimiz "en çok zarara uğrayanlar"ı Elçisi aracılığı ile açıklamaktadır. Buna göre en çok zarara uğrayanlar, dünyada güzel şeyler yapıp ürettiklerini sanırken çalışmaları boşa gitmiş olan kimselerdir. Zira onlar yanlışın en büyüğünü yapmış, Allah'ın Âyetlerini ve ahireti inkâr etmişlerdi. Bu yüzden tüm emekleri boşa gitmiş, yaptıklarının teraziye konulması bile söz konusu olmamıştır. İnkâr etmeleri ve Elçiyi alaya almaları yüzünden gidecekleri yer de sadece cehennemdir.

Birçok Âyette belirtildiği gibi, burada da amellerin bir kıymet ifade etmesi iman şartına bağlanmıştır. İman olmadan ameller değerlendirilmeyecektir.

(Hûd: 15–16) Her kim basit (Dünya) hayatı ve süsünü isterse, yaptıklarının karşılığını, ona hiç eksiltmeden, burada tastamam veririz. Onlar orada hiçbir zarara uğratılmazlar. İşte onlar, kendileri için, ahirette ateşten başka bir şey olmayanlardır. Yapıp ürettikleri de orada boşa gitmiştir. Yaptıkları şeyler de batıldır.

(Âl-i Imrân: 91) Şüphesiz ki şu inkâr etmiş ve inkârcı oldukları halde de ölenlerin hiç birinden, yeryüzü dolusu altın –onu fidye verseler bile– asla kabul edilmeyecektir. İşte onlar, dayanılmaz azap kendileri için olanlardır. Onlar için yardımcılardan da yoktur.

(İbrâhîm: 18) Rabblerini inkâr eden kimselerin durumu; onların yaptıkları tıpkı fırtınalı bir günde rüzgârın şiddetle savurduğu bir kül gibidir. Kazandıklarından hiçbir şeyi elde tutamazlar. İşte bu, uzak sapıklığın ta kendisidir.

(Furkân: 23) Ve Biz onların [Bize kavuşmayı ummayanların] amelden her yaptıklarının önüne geçtik de onu saçılmış toz zerreleri hâline getiriverdik.

(Nûr: 39) Ve şu küfretmiş olan kişilere gelince, onların amelleri, ıssız çöllerdeki serap gibidir ki, susayan onu su zanneder, ona vardığında da orada herhangi bir şey bulamaz. Yanında Allah'ı bulmuştur. Allah ise onun hesabını tastamam ödemiştir. Allah hesabı çok çabuk görür.

Ben daha bastan ifadede bulunmustum; ikisi de yanlis/eksik diye. Iman ile Hayir bir arada olursa kiymeti olur.

Selam ve Dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 14. February 2013, 11:17 AM   #25
ates demir
Guest

İman/emin olmak ile hayr/salih amel arasindaki bağı bence görememişsiniz.
Kulluğu/abd olma durumunu ise bence yanlış yorumluyorsunuz.
Kafirlerin örttüğü şey vahiydir, Allah tır. Nasıllığını ve neden-sonuç ilişkisini bence kuramamışsınız.
İslam; her nebinin tebliğ ettiği iken bunca uydurma dinin nasıllığı ve neden ile sonuç arasındaki bağı da.
İslam ın her coğrafyaya her zamana ve her kıtaya hitap etmesi ve evrenselliği üzerindeki neden sonuç ilişkisini de...
Allah ın adaletini ve en adil olduğunu da anlamamışsınız.
Basiret gözlerde değildir.

Semadan gelen mübarek suyun hep altında kalanlaradır islam. Altında kalıp bu suyla kirlerinden arınanlardır arındırılanlar. Arınanlardır kitaba dokunanlar. Arınanlardır ebsar olanlar. Siz ebsar oldum demenizle gercekten ebsar olduğunuzu mu zannettiniz? Gerçek İslam çoklarına ağır gelir. O yüzden kıvırır ve sahtelerini türetir insanoğlu.
Siz iman ettik demekle birakilivereceginizi mi zannettiniz? İman ağızla olmaz. Önce bunu iDRaK etmeli insan.
Alt 14. February 2013, 11:40 AM   #26
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
İman/emin olmak ile hayr/salih amel arasindaki bağı bence görememişsiniz.
Kulluğu/abd olma durumunu ise bence yanlış yorumluyorsunuz.
Kafirlerin örttüğü şey vahiydir, Allah tır. Nasıllığını ve neden-sonuç ilişkisini bence kuramamışsınız.
İslam; her nebinin tebliğ ettiği iken bunca uydurma dinin nasıllığı ve neden ile sonuç arasındaki bağı da.
İslam ın her coğrafyaya her zamana ve her kıtaya hitap etmesi ve evrenselliği üzerindeki neden sonuç ilişkisini de...
Allah ın adaletini ve en adil olduğunu da anlamamışsınız.

Semadan gelen mübarek suyun hep altında kalanlaradır islam. Altında kalıp bu suyla kirlerinden arınanlardır arındırılanlar. Arınanlardır kitaba dokunanlar. Arınanlardır ebsar olanlar. Siz ebsar oldum demenizle gercekten ebsar olduğunuzu mu zannettiniz? Gerçek İslam çoklarına ağır gelir. O yüzden kıvırır ve sahtelerini türetir insanoğlu.
Siz iman ettik demekle birakilivereceginizi mi zannettiniz? İman ağızla olmaz. Önce bunu iDRaK etmeli insan.
Kardeşim,

Siz şunu anlamadınız, bunu kavrayamadınız vb. sözlerle konuyu polemize etmeye çalışma artık! Ayetlerle delillendirerek, daha insanın yaratılış amacının anlamını anlatarak yazan bizler birşeyler anlamıyoruz, ama kur'ana tamamen ters fikirler sunabilen siz herşeyi en iyi anlıyorsunuz! Bu nasıl bir ego tatminidir anlamaya çalışmak bile gereksiz!

İman etmeyenler, başkaca nasıl iyilik yaparsa yapsınlar, rabbi tanımadıkça, tekliğini ve otoritesini kabul edip, dinine teslim olmadıkça cennet yoktur.

Semadan gelen mübarek su nedir? Bunun altında kalanlar iman etmemekle birlikte insanlara hizmette yarışanlarmıdır? Semadan gelen mübarek su ile kastedilen vahiy ise, ilk vahiy "yaratan rabbin adıyla ikra etmektir, LA İLAHE İLLAALLAH" ı anlamak ve kabul edip, pratikleriye göstermektir.

Bırakın artık şu anlamsız sözleri de kur'an gerçekliğini anlamaya, anlatmaya çalışın. Din ciddi iştir, hafife alınmaya gelmez.

hem; Altında kalıp bu suyla kirlerinden arınanlardır arındırılanlar. Arınanlardır kitaba dokunanlar. diyeceksiniz ve hem de kur'anın kenarından bile geçmeyenleri, insanlar için yaptıkları yüzünden cennete layık görebileceksiniz? Bu nasıl bir çelişkidir, bunu görmeye çalışın bari!

Rabbin, kendisine kulluk için yarattığı insan, hesap gününde; "seni tanımadım, sana iman edip dediklerini yapmadım. Ama ben insanlara iyilik yaptım diyerek cennete mi gidebilir?"

Kur'andan sorulduğunda, hiç bir cevabı olamayacak birinin hala cennete gidebileceğine inanmak istiyorsanız, size başka şey anlatmaya gerek kalmıyor...

selamlarımla,
aorskaya
Alt 14. February 2013, 12:01 PM   #27
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili ateş kardeşim,

Emin olmadığım bir yazıyı "hakkında kesin bilgin olmayan şeylerin peşine düşme" emri gereği yazmazdım.

Ama, kur'anı okuyan ve ouduklarını anlayabilen bir kişi olarak, bizlerin kulluk etmek için yaratıldığımızı ve kulluğun da iman olmadan olmayacağını emin bir şekilde biliyorum.

Aslında bırakalım müslüman birisini, sıradan bir kimsenin bile kur'andan ilgili ayetleri okuduğunda "iman etmeyenlerin" insanlara ne kadar iyilikle ömrünü tüketseler dahi cennetlik olamayacağını görür.

İlginç olanı, biraz düşündüğünüzde bunun böyle olduğunu sizinde bileceğiniz halde, kur'ana dayanmayan akıl yürütmeleriniz yüzünden sadece insani açıdan arzu ettiğiniz bir durumu, dinsel gerçek gibi açıklama yanlışına düşmeniz olmaktadır.

Rabbimiz, kendisini tanımayan, tek ilah ve rab kabul edemeyen birisini, insanlara hizmet etmesi, iyilik etmesi içinmi yaratmıştırda, sadece insanlara iyilikle ömrünü geçiren birini dahi cennete koysun?

İnsanın yaratılış gayesini dışlayarak, insanların davranışlarına göre onların gidecekleri yerleri belirlemek islami yargı olmaktan uzak olur.

"LA İLAHE İLLA ALLAH"

Bu kavramı kabul edip buna göre yaşamayı düşünemeyen, akıl edip kabul etmeyen birisi, bütün insanlara en büyük kolaylığı da sunmuş olsa cennet için yeterli değildir.

Yazınızdaki gibi bu kavramı sadece deyiş olarak söyleyip, sonra buna göre yaşamayı düşünmeyenleri zaten kurtuluşta görmüyorum. Bu nedenle sadece "la ilahe illallah" denilmesini yeterli görmüşüm gibi yaklaşmanız da ayrı bir hata olmuş.

Kur'ana göre yaratılış gayemizi ve olması gerekenleri biraz daha düşünürseniz, bu konuda hem fikir olacağımızı sanıyorum.

selamlarımla,
aorskaya
Bu söylediklerin ışığında;

Sence... "sen" "cennete" mi gideceksin yoksa "cehenneme" mi???
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. February 2013, 12:04 PM   #28
ates demir
Guest

Rabb/yol göstericinin inkarı nasıl olur? Madem ağızla iman olmaz, neden ağızla inkar olsun ki bunu da bence anlamamışsınız.
Kafir/örten kime denir ve örten neyi hangi örtü ile örtmüştür bence buna da yeterince kafa yormamışsınız.
Rabbin ayetleri nedir ve nasıl inkar edilir buna da.
Resul ve nebi farkını bile bence anlamamışsınız. Ali imran suresini anlayarak/yavaş yavaş kelimeleri Kurandan anlam yükleye yükleye okuyarak bile okumamışsınız. Allah ın nebilerinden neden resullerine uyma sözü aldığını da bence anlamamışsınız.
Kurban olmak isteyen önce kendini sonra Rabbini bilmeli.
Bence...
Alt 14. February 2013, 12:18 PM   #29
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu söylediklerin ışığında;

Sence... "sen" "cennete" mi gideceksin yoksa "cehenneme" mi???
Harikasın bart,

Yazdıklarıma göre bu soruyu sorabildiğine göre yazıda kabul edemediğin kısımlar olmalıdır! Aslında o kısımlara değinseydin daha doğru olurdu.

Ama sorunu cevaplamadan geçmeyeyim.

Yazıma iyi dikkat edersen, "cehenneme gidemeyeceği kesin olanları" açıkladığımı görürsün.

Bu açıklamalara göre de tersi durumu düşündüğünde, gerçekten rabbin tek ilah ve otorite oluşuna samimi olarak iman eden yani hem inanıp kabul eden ve hem de kabullerine uygun yaşayabilen kimselerin cennete gideceğini görebilirsin.

Ben, daha önceleri kendini müslüman sanan ve fakat gerçek anlamda müslüman olmadığını gören, bu dediklerimi bana göre çok geç bir vakitte öğrenebilen kimse olarak, geçmişteki yanlışlarımızı bugün ve daha ne kadar ömür yaşayacağımı bilemediğim gelecekte yapacağım doğrularla ne kadar geçebileceğimi bilemeyen biriyim.

İnşallah, kur'anı gerçek anlamına göre tatbikle, bu anlayışla yaşamdan ayrılmadan, ecelinin gelmesini isteyen biriyim.

Dolayısıyla, ne kadar geç kaldığımı, ne kadar ömrüm olduğunu bilemediğimden, bilinçli olduğum zamanlarımın hepsini kur'an bilgime göre yaşamaya çalışmaktan başka seçimim olamayacağını, aksine durum olursa, istemesem de öbür tarafta iyi bir yerde olamayacağımı kabul ediyorum.

Sonuç olarak, rabbime gerçekten iman eden ve dini kaynağından samimi olarak yaşamaya çalışan biri olarak, bu düşünce ve çabalar içinde olduğum dönemler için cehennemlik bir durumum olmasa da diğer zamanlardaki cahiliye yaşamım yüzünden cenneti te garanti görmeyen ve rabbimden bağışlanma dileyerek iyi tarafta yer vermesini arzu eden biriyim.

selamlar,
aorskaya
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (14. February 2013), merdem (14. February 2013)
Alt 14. February 2013, 12:25 PM   #30
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Rabb/yol göstericinin inkarı nasıl olur? Madem ağızla iman olmaz, neden ağızla inkar olsun ki bunu da bence anlamamışsınız.
Kafir/örten kime denir ve örten neyi hangi örtü ile örtmüştür bence buna da yeterince kafa yormamışsınız.
Rabbin ayetleri nedir ve nasıl inkar edilir buna da.
Resul ve nebi farkını bile bence anlamamışsınız. Ali imran suresini anlayarak/yavaş yavaş kelimeleri Kurandan anlam yükleye yükleye okuyarak bile okumamışsınız. Allah ın nebilerinden neden resullerine uyma sözü aldığını da bence anlamamışsınız.
Kurban olmak isteyen önce kendini sonra Rabbini bilmeli.
Bence...
Hep aynı serenat, hep aynı nakarat!

Şunu anlamamışız, bunu bilmiyoruz, ona kafa yormuyoruz!

Ya kardeşim, bu dediklerini, bizim yapamadığımızı yazmak yerine sen nasıl biliyorsan, anlıyorsan, kafa yoruyor ve sonuca gidiyorsan yazsan da biz deöğrensek olmazmı?

Sana göre iman etmeyen biri nasıl cennete gidecektir? Kur'andan delilin nedir?

Buyur kardeşim, önce soruyu cevapla, sonra o bize eleştiri şeklinde yönelttiğin durumları sen kendine göre olması gerekn şekliyle açıkla lütfen...

Ama, kendin bir şey açıklamadıkça, başkalarını bari anlayamamakla itham etme... Yoksa dikkate alınmayı bekleme!

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
ahriette, bazılarının, bilinip, hali, insan, iyi, müslüman, nasıl, olacak, olarak, olmayan