hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 6. September 2012, 03:47 PM   #31
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Naci Koçak.

Bırakın yuvarlak lafları, bırakın üzerime yıkılmayı.

6 adet şarta tâbiyim dediniz. Yazınız.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galiba göremediniz yazdıklarrımı aynen kopyalayıp görmeniz için o 6 şartı koyulaştırıyorum

şart aslında birdir 1:allah'a inanmak ve emirlerine uymak ancak allah'ın emirleri yerine getirmek için onların gerektirdiği diğer emirleri vardır örneğin namaz kılmak allah'ın emridir ve namaz kılmak için abdest almakta allah'ın emridir aynı bu şekilde allah'a inanıp emirlerine uymamız içn onun 2: peygamberlerine 3:meleklerine 4:kitaplarına 5:ahiret gününe ve 6:hayır ve şerrin yalnızca allah'tan olduğuna inamamız gerekir

birşeyi merak ettim bakın ben ikinci defa bile cevap veriyorum hatta on defa veririm siz neden cevap vermiyor sadece soru soruyorsunuz yoksa sorduğum sorulara verecek cevabınızmı yok

Konu nacikocak tarafından (6. September 2012 Saat 03:50 PM ) değiştirilmiştir.
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. September 2012, 04:45 PM   #32
ates demir
Guest

Evet Naci bey haklısınız
Hangi konuda? Yıllarca bu kadar onemli bir olgu olan Namazın kaç rekat olduğunu Kuranda bulamamama hep şaşırmıştım. Çok aradım bir yerde sadece kısaltilabileceği yazıyordu ama yine rekat sayısı yazmıyordu. Hatta rekatın tanımı bile yoktu.
Yıllarca salatı düşündüm. Ve verilen anlamı olan namazı. Demişsinizki hadisler olmasa namaz kaç rekat bunu bile bilemeyiz. Aslında dogru ana bir farkla. SALAT NAMAZ DEĞİL. Salat namazdır diyen bir babayiğit varsa lütfen bana da Ahzab 43 ve 56 yı açıklayıp Allah ve meleklerinin inananlara ve resullerine/nebilerine nasıl namaz kıldığını bir açıklasın. Naci bey kusuruma bakmayın ama siz Kuranı düşünerek okumamışsınız.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. September 2012)
Alt 6. September 2012, 04:46 PM   #33
ates demir
Guest

"Ben ancak bana vahyolunana uyarım"
Alt 6. September 2012, 04:48 PM   #34
ates demir
Guest

Bu söz nebinin ağzından çıktı. Bir vahiy olarak.
Hadi nebiye uyun...
Alt 6. September 2012, 05:54 PM   #35
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Alıntı:
nacikocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
allah dilese peygamber efendimize yeni doğmuş bebeği bile helal kılardı bunuda ne senin nede başkasının eleştirme hakkı yoktur hüküm allah'ındır o neyi emrederse doğru olan odur
Sayın Naci Koçak,
size bir kaç sorum olacak

1.Allah peygamberlere neden ''görev''verir?
2.Peygamberlerin Allah ın katında statüsü nedir?
3.Peygamberlerin görevi dışında insan olarak kutsiyetleri varmıdır?
4.Peygamberler hata yapar mı?
5.Allah insanlara yasakladığı ve her toplum tarafından ahlaksızlık olarak kabul edilen şeyleri peygamberlerinin yapmasına izin verir mi? yada emreder mi?

tşk.
bartsimpson (23. September 2012)
Alt 6. September 2012, 06:40 PM   #36
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Naci Koçak.

Demişsiniz ki: ''şart aslında birdir 1:allah'a inanmak ve .....''

Ama sevgili Naci Bey eksik demişsiniz. Yoksa elalem sizi yanlış tanır. Müşrikler de Allah'a inanıyorlar ve varlığını kabul ediyorlardı.

Benden soruyorsunuz. Ben imanımı şartlara bağlamadığımdan ''Sünni'' değilim, ama bu inaçta olanlara da saygı duyuyorum. Ben Kur'anın her kelimesine, kainat kitabına da inanıyorum. Bunlar yeterli herhalde.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (23. September 2012), Miralay (7. September 2012)
Alt 6. September 2012, 06:57 PM   #37
nacikocak
Katılımcı Üye

nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet Naci bey haklısınız
Hangi konuda? Yıllarca bu kadar onemli bir olgu olan Namazın kaç rekat olduğunu Kuranda bulamamama hep şaşırmıştım. Çok aradım bir yerde sadece kısaltilabileceği yazıyordu ama yine rekat sayısı yazmıyordu. Hatta rekatın tanımı bile yoktu.
Yıllarca salatı düşündüm. Ve verilen anlamı olan namazı. Demişsinizki hadisler olmasa namaz kaç rekat bunu bile bilemeyiz. Aslında dogru ana bir farkla. SALAT NAMAZ DEĞİL. Salat namazdır diyen bir babayiğit varsa lütfen bana da Ahzab 43 ve 56 yı açıklayıp Allah ve meleklerinin inananlara ve resullerine/nebilerine nasıl namaz kıldığını bir açıklasın. Naci bey kusuruma bakmayın ama siz Kuranı düşünerek okumamışsınız.
merhaba ateş demir ben kuran'ı kerimi düşünerek okudum ancak o iman ile okuyana yol göstericidir onu ne niyetle okursanız size onu verir sorularınızın cevabı buyrun

öncelikle salat nedir salat kelimesi arapçada birkaç anlama gelir ve bunların arasında namaz yoktur anlamları dua etmek övmek istiğfar etmektir salat'ı tefriciye anlamını okursanız peygamber efendimizin hem övüldüğünü hemde onun için dua edildiğini görürsünüz

kuran'ı kerimde salat kelimesi bazı yerlerde dua etmek anlamında bazı yerlerde övmek anlamında kullanılmıştır

allah'u teala kuran'ı kerimde namazı değişik şekillerde emretmiştir bunların arasında secde et zikir et tesbih et yücelt gibi birçok emir vardır ve salat yani dua et ifadeside bunlardan biridir

şimdi kardeşim birisi davul çaldığı için hapise atılıyorsa namaz kılma namaz diye birşey yok ancak çalmanın hem hırsızlık yapmak hemde ses çıkarmak anlamında kullanıldığı gibi salat'ında hem dua etmek hemde övmek anlamında kullanıldığını anlayabiliyorsan namaz kıl ve bütün ayetleri anlamlarına bak anlamak istediğin gibi değilde anlatılmak istendiği gibi anla
Alt 6. September 2012, 07:32 PM   #38
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Naci Koçak,
size bir kaç sorum olacak

5.Allah insanlara yasakladığı ve her toplum tarafından ahlaksızlık olarak kabul edilen şeyleri peygamberlerinin yapmasına izin verir mi? yada emreder mi?

tşk.

allah insanları kendisine ibadet ve kulluk etsinler diye yaratmış peygamberlere ise insanlara kendisinin emir ve yasaklarını iletsin diye görev vermiş bu görevi peygamberlere peygamberlere iletme görevini ise cebrail a.s a vermiş çünkü allah'u teala insanların direk muhatap olamayacağı kadar yücedir

sevdiği salih kullarım diye bahsettiği elçileridir

sadece peygamberler değil allah bütün yarattıklarını derecelendirmiştir sağ el sol elden üstün ve kutsaldır peygamberlere mucizeler evliyalar gibi sevdiği kullarına kerametler gösterme izni vermiş hatta mazlum olan kafirlerin bile duaları kabul olur

elbette yapar hz adem'in elmayı yemesi yusuf a.s ın allah engellemese efendisinin karısının tuzağına düşecek olması peygamber efendimizin görmeyen birini azarlaması birer örnektir

elbette emretmez ama izin verir çünkü birşeyi toplumun ahlaksızlık kabul etmesi zaten allah'ın emir ve yasaklarından dolayıdır allah giyinmeyi emretmese çıplaklık toplum tarafından hiçbir zaman ahlaksızlık olarak kabul edilmeyecekti
Alt 6. September 2012, 08:08 PM   #39
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Naci Koçak.

Demişsiniz ki: ''şart aslında birdir 1:allah'a inanmak ve .....''

Ama sevgili Naci Bey eksik demişsiniz. Yoksa elalem sizi yanlış tanır. Müşrikler de Allah'a inanıyorlar ve varlığını kabul ediyorlardı.

Benden soruyorsunuz. Ben imanımı şartlara bağlamadığımdan ''Sünni'' değilim, ama bu inaçta olanlara da saygı duyuyorum. Ben Kur'anın her kelimesine, kainat kitabına da inanıyorum. Bunlar yeterli herhalde.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

galip kardeşim varlığını kabul etmek farklı inanmak iman etmek farklı ne müşrikler ne hıristiyanlar ne yahudiler müslümanlar hariç kimse allaha inanmıyor çünkü allah muhammed benim elçim diyor müslümanlar hariç hangileri allah'ın bu sözüne inanıyor

sünnilik sünnetleri yerine getirmek yani allah'ın rasulü elçisi ile aynı yaşamaktrır sünni değilim derken peygambere benzememekle övünüyorsanız benzememekle övündüğünüz kişiyi allah'ın nekadar sevdiğini ve kendisine elçi seçtiğini onlarca ayette sadece onu övdüğünü düşün uzunca düşün yaptığınız doğrumu yanlışmı
Alt 6. September 2012, 11:34 PM   #40
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Naci Bey,
Allah peygamberlere neden görev verir?
İnsanın kendisini yaratan bir varlığın olduğunu bilmesi için (asıl ve en önemli sebep budur)ibadet,kulluk etme,dua, şükür bunu kabul ettikten sonra gelir.
Peygamberler yaratıcının kendilerine görev verdiği seçilmiş kişilerdir,memurlardır,habercilerdir,ileticilerdir .
Kutsallık sadece yaratana mahsustur.El kuddüs ve Vahid olan Allahtır.O hatalardan münezzehtir.Bu manada kusurlu olan, hata yapan, kutsal olamaz.

Diyorsunuz ki;

Allah insanlara yasakladığı ve her toplum tarafından ahlaksızlık olarak kabul edilen şeyleri peygamberlerinin yapmasını emretmez ama izin verir çünkü birşeyi toplumun ahlaksızlık kabul etmesi zaten allah'ın emir ve yasaklarından dolayıdır allah giyinmeyi emretmese çıplaklık toplum tarafından hiçbir zaman ahlaksızlık olarak kabul edilmeyecekti.allah dilese peygamber efendimize yeni doğmuş bebeği bile helal kılardı bunuda ne senin nede başkasının eleştirme hakkı yoktur hüküm allah'ındır o neyi emrederse doğru olan odur.

Bu bağlamda
Herşeyi bilimsel bir sebeple(+/-) ,kanunla ve düzenle yaratan Allah için dilerse demek kolaycılığa kaçmak olmuyor mu?
Bence burada yaratıcıyı biraz hafife alıyorsunuz.
dediğinizden hareketle Mesela;
Allah şarap içmeyi yasaklar.Ama peygamber her gün sarhoş biçimde gezer.Soran olursa
-Allah bir tek bana izin verdi peygamber olduğum için.
Allah zina yapmayı yasaklar.Ama peygamber tuttuğunu götürür.soran olursa
Allah adam öldürmeyi yasaklar.Ama peygamber tipini beğenmediği insanı öldürür.soran olursa

bana var size yok! inanmayan bir insanı böyle inandıramazsınız.bunu yapan bir insanın ise kimse peygamber diye arkasından gitmez. Adaleti,olmayan bir tanrıya kimse inanmaz.Yaratıcıda bizzat yarattığı mahlukun meşrebini iyi bildiği için emirlerini onun kaldırabileceği kadar verir.

gelelim asıl meseleye(insanoğlu ne yapar)
önce bize kuranı gönderen yaratcının sözlerini bir kenera bırakır,sonra dini bir ritüeller silsilesine dönüştürür zorlaştırır içinden çıkılmaz hale getiririz.Doğruluğundan yüzde yüz emin olamayacağımız ikinci üçüncü şahısların ilettiği naklettiği sözleri davranışları alır din diye sarılırız.Sonra peygamberi Allah a sevgili diye atarız.Buda yetmez namaz için pazarlık yaptırırız.hanifi,şafi,maliki,hanbeli diye ayrılırız birimizin haram dediğine öbürü helal der ama hepsi haktır doğrudur.Sanki Allah insanların mezhebine göre helali haramı değiştirirmiş gibi.daha biter mi? Günün şartlarına, siyasi ve bölgesel durumlara göre ürettiğimiz hadisler ne hikmetse kuranla ve birbiriyle ters düşer.Ama yookk alimlerimiz ulemalarımız bunlara inanmayan kafirdir der.

Bu hadislerde melekler hacamatı tavsiye eder.Yaratıcı bir forma sokulur baldırını gösterir.kadınlar aşağılanır,ihlas suresi kuranın üçte biri olur,namaz kılmayan öldürülür vs vs.

eğer peygambere benzemek istiyorsanınz kur'an ın size söylediklerini tatbik edin yeter.daha sonra tuvalete sağ yada sol ayağınızlamı gireceğinizi düşünürsünüz.

Konu khaos tarafından (7. September 2012 Saat 01:27 AM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
khaos Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (23. September 2012), Miralay (7. September 2012)

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler