hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 4. April 2010, 07:58 AM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart Hiç Olur mu?

lütfen konuya hakim bir arkadaşım söylesin, ben bir yandan salat (eğitim, öğretim, hayırlı iş) üzerine farzı yerine getirken bir yandan da ne olur ne olmaz gayesi içerisinde namaz kılıyorum.

Ancak;

-Ben namazı kurandan bişey okumadan istediğim gibi kılabilir miyim? Tabiki Bu sitenin ana materyallerini yaratıp onu yapan kişiye yapacak kuvveti veren rabbime ayet mealleri üzerinden dua edeceğim. Ancak istediğim gibi?

-İstediğim rekat kılabilir miyim? rekat sayarken huşuda kalıyorum diyenlere kucak dolusu öpücük gönderiyorum

-İstediğim kadar secde edebilirmiyim?

-Secdelerde gönlümce övgü gönderebilir miyim?

-Ağlaya bilirmiyim?

-Gülebilir miyim?

-Hıçkırabilirmiyim?

-Burnum aksa, namazı bozmadan burnumu silebilir miyim?

Bunların kuranda hükmü nedir? olurki okumadan atladığımız veya anlamadığımız yer vardır. Eğer bunları yapamazsam zaten baya bi kaza borcum birikiyor.

Yada kısaca deyin ki; Namazda sesinizi çok alçatmadan ve çok da yükseltmeden okuyun derken, Allah neyi okumamızı emrediyor? İçimden kıldıklarımı kazaya başladım.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (4. April 2010)
Alt 4. April 2010, 05:46 PM   #2
canneylesin
Yeni Üye

canneylesin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 15
13 Mesajina 28 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
canneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud ofcanneylesin has much to be proud of

Öncelikle şunu belirtelim ki lütfen bu başlık altında anlatılanları kimse namaz yoktur şeklinde yorumlamasın. Kur'an'da namaz (yakarış) vardır.

hiiiç kardeşim bilgim kadarıyla cevaplamaya çalışayım,

Kur'an'da namazla ilgili bir tek ayet vardır. Geriye kalan ve namaz diye çevrilen ayetlerin tamamı salattır. Namazla ilgili tek ayet Araf 55'tir. Şimdi ona bakalım:

''Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Kesinlikle O, haddi aşanları sevmez''.

Namazın tarifi bu ayette verilmektedir. Rabbinize tazarru ile dua edin; Rabbinize alçala alçala dua edin. Burada geçen ''tazarru'' kelimesi ''alçala, alçala'' anlamındadır. Ve namazdaki alçalmaları tarif etmektedir: 1.alçalma: el bağlayış ve boyun büküş. 2.alçalma: ellerimizi dizlerimize koyduğumuz bölüm. 3.alçalma: yere kapandığımız bölüm. Yani "tazarru" kelimesi, namazda yaptığımız elbağlama boyun bükme, elleri dizleri koyma ve alnı secdeye koyma bölümlerini tarif etmektedir. Buradaki alçalma hem bedenen hem de gönül olarak alçalmadır. Rabbimizin büyüklüğü ve onun karşısında duyduğumuz acizlik duygusu gereği bedenen ve manen tazarru ile alçalmak, bugün adına ''namaz'' dediğimiz eylemdir. ''Namaz'' kelimesi Türkçe değildir; dilimize Farsçadan geçmiş bir kelimedir. ''Namaz'' kelime olarak Arapçada da yoktur. Adına ''namaz'' dediğimiz eylemin Kur’an’daki aslı ve Türkçesi ''yakarmak''tır. Rabbimiz Araf 55 ile bizden alçala alçala yakarmamızı istemektedir.

Bu anlamda Kur'an'da namaz için abdest bir ön şart değildir. Abdest toplu halde yapılacak salatlarda insanların birbirine kokarak rahatsızlık vermemeleri içindir. tek başına yapacağınız bir namazda (yakarışta) abdest şart değildir.

Namazın (yakarışın) belirlenmiş vakitleri yoktur. Vakit, salat içindir.

Namazın (yakarışın) belirlenmiş bir rekat sayısı yoktur. Bu sizin insiyatifinizdedir.

Bu bilgiler işığında şimdi sorularınıza gelelim:

Alıntı:
Ben namazı kurandan bişey okumadan istediğim gibi kılabilir miyim? Tabiki Bu sitenin ana materyallerini yaratıp onu yapan kişiye yapacak kuvveti veren rabbime ayet mealleri üzerinden dua edeceğim. Ancak istediğim gibi?
Araf 55 namazın içeriği hakkında bu konuda hiçbir kısıtlama getirmemiştir. Bence sadece "Rabbim çok büyüksün" diyerek dahi namaz kılabilirsiniz.

Alıntı:
İstediğim rekat kılabilir miyim? rekat sayarken huşuda kalıyorum diyenlere kucak dolusu öpücük gönderiyorum
Rekat sayısı size kalmıştır. Gönlünüze düştüyse 10 rekat, isterseniz 2 rekat. Ve bazen de öyle 2 rekat kılarsınız ki 100 rekat kılsanız onun yerini tutmaz.

Alıntı:
İstediğim kadar secde edebilirmiyim?
Bence hiçbir sakıncası yok. Gönlünüzden secde etmek geçiyorsa istediğiniz kadar.

Alıntı:
Secdelerde gönlümce övgü gönderebilir miyim?
En güzeli de bu olsa gerek, gönlünüzce övgü göndermek. İnsanların öğrettiği klişelerden uzak, tamamen samimi ve art niyetsiz.

Alıntı:
Ağlaya bilirmiyim?

-Gülebilir miyim?

-Hıçkırabilirmiyim?

-Burnum aksa, namazı bozmadan burnumu silebilir miyim?
Biz insanız. Ve bir metabolizmaya sahibiz. İradi olarak vücudumuzda sahip olabileceğimiz davranışlar olduğu gibi, gülmek, ağlamak, burnumuzu silmek, aşağıdan veya yukarıdan gaz çıkarmak, kaşınmak gibi irademiz dışı davranışlarımız da vardır. sahip olduğumuz metabolizma gereği yapacağımız şeylerin hiç bir sakıncası yoktur. Saygısızlık yapmamak kaydıyla.

Alıntı:
Yada kısaca deyin ki; Namazda sesinizi çok alçatmadan ve çok da yükseltmeden okuyun derken, Allah neyi okumamızı emrediyor? İçimden kıldıklarımı kazaya başladım.
Sesinin yükseltilmemesi ya da çok alçak olmaması ile ilgili ayet salatla ilgilidir, namazla değil. Ayrıca namazın (Yakarışın) kazası olmaz. Kendinizi yormamanızı tavsiye ederim. Geçmişte yakaramadığınız ya da bu bilince sahip olamadığınız için tövbe ve bağışlanma istemek daha doğrudur diye düşünüyorum. Namaz (yakarış) tamamlanması gereken bir sayı olayı değildir. Sevgi saygı muhabbetle. Allah'a emanet olunuz.

Konu canneylesin tarafından (4. April 2010 Saat 05:54 PM ) değiştirilmiştir.
canneylesin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
canneylesin Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Barış (4. April 2010), hiiic (5. April 2010), sabaha_dogru (4. April 2010)
Alt 4. April 2010, 11:20 PM   #3
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Selam Hiç Kardeş,

Gönlünüzce Rabbinize yakarın. İçinizden geldiği gibi.

Kurandaki salat ayetleri salat içindir, namaz (yakarış) için değil. Rabbimize yakarmak hususunda içimizi dışımızı,gizlediğimizi açığa vurduğumuzu bilenin huzurunda olduğumuzu bilelim, içimizden geldiği gibi yakaralım. İsterseniz Kurandaki resullerin dualarından faydalanabilirsiniz, isterseniz kendi içinizden gelenle yakarırsınız. Önemli olan içtenliktir.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. April 2010, 07:07 AM   #4
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Barış is on a distinguished road

Bir de şuna dikkat edebiliriz. Namaz tazarrulu dua-yakarış olduğuna göre, Kuran'daki duayla ilgili ayetler bizim yakarışımızla ilgili bize ışık tutacaktır.

Selam ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (8. April 2010)

Bookmarks

Etiketler
hiç, olur