hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman > Kuran'da adı geçen Peygamberler > Adem Peygamber

Seçenekler Stil
Alt 4. March 2013, 10:38 PM   #21
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

tdc nereden bileyim ne demek oldugunu , ancak yeni farkettim.

Galip kardesim, bir ricada bulunsam sizden, lütfen "SAYIN" diye hitabda bulunmayin. Herseferinde düsünüyorum, kaca kadar sayayim, neyi sayayim, ne zamana kadar sayayim, nasil sayayim, ne ile sayayim, niye sayayim, ne kadar sayayim, kimle sayayim.... beynim sulandi....sayin sayin sayin....

Bir tek SELAM da olsa yeterli.

Size bayagi kanim isinmaya basladi, Allah'in Selam'i üzerinize olsun.

Daha ilk satirlarda takildim kaldim, hayret birsey; civciv mi yumurtadan cikmistir yoksa yumurtlayan tavuk mu daha önce vardi diye her tarafta duydugumuz sözler geldi aklima birden.

Ben tamamini okuyayim ilk önce, sorularim olursa direkt size yönelecegim Galip Kardesim, anladigim kadariyla sizin bu konuda oldukca bilginiz var, bana belesten sunmak istemiyorsunuz, benim kendim emek vererek kavramam gerektigini düsünüyorsunuz. Anlastik.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. March 2013, 11:26 PM   #22
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Cennet ile cehennemi anliyamadim hala, beni bu hususta aydinlatirmisiniz degerli kardesim Galip?

Daha evvel ben kendime uygun bir iki düsünceyi aciklasam darilmazsiniz degil mi?

Her seyden evvel cehennem olarak yoksulluk, hastalik, sikintilar olarak görüyorum. Bu dünyada vur patlasin cal oynasin yasayanlar, Allah'in muhtac kullarini nasil görmüyor ve yardim etmiyorlarsa, bu simarik kendini begenmis, Allah'in verdigi nimetleri sanki kendi emekleriyle kazanmis gibi nankörlük edenler kullar aynen cehennem olarak yoksul, hasta/zayif, ac susuz, sicaktan kavrulan bir ortamda yasiyacaklar. Cünkü dünya hayatina deger verenlere, öldükten sonra tekrar mi dirilecegiz diyenlere bu tür sikintili bir hayat en büyük eziyet olacaktir.

Rabbimizin buyurdugu gibi, isterse yeryüzünü bambaska donatir! Isterse insanlarin yerine baska varliklar getirebilir!

Düsünebiliyormusunuz? Insanlarin günümüzde yirmilik dislerinin kullanilmaz duruma geldigini, cünkü yiyecek maddeleri günümüzde cok daha degisik bir sekillerde sunuluyor, cignenmesi kolay bir bicimde, catal bicak kasikla yenecek bir sekilde.

Evolution devam ediyor!

Baska bir sekilde örnek verebilirim, bir kac dünya devletleri uzayda arastirmalara büyük bir önem veriyorlar, hepsi gayrimüslim takimindan. Ya biz müslümanlari dünyada birakip kendileri uzayda vatanlar kuracaklar, yada bizleri uzaya yollayacaklar. En kötü ihtimal dünyayi atom bombalariyla yok edecekler ve kendileri uzayda baska planetlerde hayatlarini sürdürmeye devam edecekler.

Fazla fantazili oldum yoksa?

Selam ve dua ile.
Alt 5. March 2013, 12:04 AM   #23
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın sensable.

Adem ve eşi.
Çoğumuz bu ifadeyi ''Adem ve Havva'' diye; Adem erkek cinsinin, Havva kadın cinsinin sembolü olarak anlıyoruz. Halbuki burada anlatılan dişi-erkek ayırımı yapılmadan ''İnsan''dır: ki ceset denilen ölümlü ve topraktan gelen vücut ile o vücuda hayatiyet veren can dediğimiz kavram birleşimidir. Yani ceset veya vücut can'ın, can ceset veya vücudun ayrılmaz eşidir. Lütfen şuraya bir göz atar mısınız?
http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2616
Böylece bu ikisinin birleşmesinden meydana gelen tek parçanın/insanın zevci/eşi de diğer bir insandır. Erkek de dişi de olabilir. (Karı-kocalıktan bahsetmiyor)
Diğer bir anlatımla da adem ile aynı fiili işleyen yaşam eşdeşleridir.

Cennet.
Hayalimizde yaşattığımız ütopik, bambaşka bir alem değildir. Cennet kollektif bir sosyal ve ekonomik yaşam olup Ta-Ha -118, 119. ayetlerde ''Muhakkak ki senin için orada aç, çıplak, susuz kalmak, güneşten yanmak diye bir şey yoktur.'' diye anlatılmiştır.
Yani cennet ekmek elden su gölden misali yan gelip yatma yeri olmayıp, yeniden kurulacak dünyada veya kainattaki arzda, kıyametle yok olmuş dünyadaki yaşamına bedel/benzer bir yaşamdır.

Adem tövbe etmiş ve tövbesi kabul edilmiştir. Tövbenin kabulü işlenmiş suçu ortadan kaldırmaz, ceza verilmesini önler. İşte kollektif/toplumcu bir sosyal ve ekonomik yaşamdan hırsları, ihtirasları, mal-mülk aç gözlülüğü ile başkalarının haklarına tecavüz eden, birbirine köle olmuş ceset ve candan oluşan Adem ile yandaşları o yaşamdan, ''cennet yaşamından'' kovulmuş-afaroz edilmiştir.Çünkü toplumsal yaşama uyum sağlayamamış bencildirler. Bu dünyadaki yaşamıyla yeniden kurulacak arzda cennet yaşamına sahip olup olamıyacağına, uyum sağlayıp sağlayamıyacağına da bu dünyadaki yaşamı kıstas alınarak ahırette karar verilecektir.
Benim görüşlerim böyle.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (4. January 2018 Saat 09:31 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 5. March 2013, 01:03 AM   #24
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın sensable.

Adem ve eşi. Çoğumuz bu ifadeyi ''Adem ve Havva'' diye; Adem erkek cinsinin, Havva kadın cinsinin sembolü olarak anlıyoruz. Halbuki burada anlatılan dişi-erkek ayırımı yapılmadan ''İnsan''dır: ki ceset denilen ölümlü ve topraktan gelen vücut ile o vücuda hayatiyet veren can dediğimiz kavram birleşimidir. Yani ceset veya vücut can'ın, can ceset veya vücudun ayrılmaz eşidir. Lütfen şuraya bir göz atar mısınız?
http://www.hanifler.com/showthread.p...1493#post11493.

Cennet. Hayalimizde yaşattığımız ütopik, bambaşka bir alem değildir. Cennet kollektif bir sosyal ve ekonomik yaşam olup Ta-Ha -118, 119. ayetlerde ''Muhakkak ki senin için orada aç, çıplak, susuz kalmak, güneşten yanmak diye bir şey yoktur.'' diye anlatılmiştır.
Yani cennet ekmek elden su gölden misali yan gelip yatma yeri olmayıp, yeniden kurulacak dünyada veya kainattaki arzda, kıyametle yok olmuş dünyadaki yaşamına bedel bir yaşamdır.

Adem tövbe etmiş ve tövbesi kabul edilmiştir. Tövbenin kabulü işlenmiş suçu ortadan kaldımaz, ceza verilmesini önler. İşte kollektif/toplumcu bir sosyal ve ekonomik yaşamdan hırsları, ihtirasları, mal-mülk aç gözlülüğü ile başkalarının haklarına tecavüz eden, birbirine köle olmuş ceset ve candan oluşan Adem o yaşamdan, ''cennet yaşamından'' kovulmuş-afaroz edilmiştir.Çünkü toplumsal yaşama uyum sağlayamamış bir bencildir. Bu dünyadaki yaşamıyla yeniden kurulacak arzda cennet yaşamına sahip olup olamıyacağına, uyum sağlayıp sağlayamıyacağına da bu dünyadaki yaşamı kıstas alınarak ahırette karar verilecektir.
Benim görüşlerim böyle.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Hani yani sonunda yine saydirdiniz ya pes dogrusu.

Ama bir noktada ayni düsüncelerde birlesdigimizi gördüm. Eh bu da güzel bir sey.

Hayirli geceler ve esenlik dolu bir hafta dileklerimle.

Bookmarks

Etiketler
adem, kuranda, peygamber