hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > Temizlik ve Temizlenmek > Abdest

Seçenekler Stil
Alt 10. March 2010, 11:21 AM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart Şu diğer başlıkları bir kez daha toplamak gerekirse?

Merhaba arkadaşlar, ben arızda yeniyim, sadece dinini en iyi ve doğru şekilde öğrenmeye çalışan birisiyim, bu nedenle lütfen soracağım soruları yanlış anlamayın, keza islamı "namaz hocası" gibi kitaplardan ve "tarikat" kültürü altında öğrendik. Bu nedenle zaman zaman sizlere aklıma takılan bazı soruları inşallah tartışma atmosferi oluşmayacak şekilde sormak ve tatmin edici cevaplar almak umudundayım.
İlk sorum da abdest konusunda olacak. Diğer başlıkları okudum ama şu aşağıdaki soruları toparlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

1-Her namazda yeni abdest almak gerekir mi? (ayetten sanki her namazda alın manası çıkmıyor mu? eğer gusülseniz boy abdesti almamız gerektiğini söylüyor, yani namaza duracağımız sırasında eğer cünüp isek boy abdesti değilsek normal namaz abdesti almamız gerekmez mi? Eğer değilse nereyi yanlış anlamış olabilirim)

2-Abdest alırken mesela ayaklarımızı yıkamadık, işimiz çıktı ve ara vermek zorunda kaldık, işimizi bitirdikten sonra uzvularımızın kurumuş olduğunu gördük, sadece ayaklarımızı yıkayarak abdesti bitirebilirmiyiz? Eğer böyle olursa taksit taksit abdest alınamaz mı? Eğer alınamazsa abdestin bir sırası ve bir ritüel düzeni yok mu?

3-Ayette belirtmediği halde yellenmek abdesti bozar mı? Eğer bozarsa, deve eti abdesti bozar diyen aynı kaynaktan bilgi alıp kullanmış olmaz mı? bu kaynak ne kadar sahihtir? Eğer bozmaz ise, bu konuda herhangi bir sünnet (hadis, sünnet, ayet yada en azından mezhep yada bir ehli keşif sözü) var mı?

4-Abdestin temizliktende öte acaba uzvuğulardaki elektiği boşaltmak gibi bir özelliği olamaz mı? Keza kızınca abdest almak hadistir diye belirtiliyor?

5- Ayette suya dalıp çıkmaklada abdest alınır diye bahsetmiyor tam tersine bir ritüelden bahsediyor, yani abdest başka bir şekilde alınamaz, ayette dendiği gibi alınmalı? acaba temizlik abdesttir derken bu kuralı çiğneme olasılığımız yokmu.

Şimdiden teşekkür ederim, lütfen konu hakkında hakim olanlar cevaplasın.
Sevgilerimle
Onur
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. March 2010, 11:35 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşim

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba arkadaşlar, ben arızda yeniyim, sadece dinini en iyi ve doğru şekilde öğrenmeye çalışan birisiyim, bu nedenle lütfen soracağım soruları yanlış anlamayın, keza islamı "namaz hocası" gibi kitaplardan ve "tarikat" kültürü altında öğrendik. Bu nedenle zaman zaman sizlere aklıma takılan bazı soruları inşallah tartışma atmosferi oluşmayacak şekilde sormak ve tatmin edici cevaplar almak umudundayım.
İlk sorum da abdest konusunda olacak. Diğer başlıkları okudum ama şu aşağıdaki soruları toparlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

1-Her namazda yeni abdest almak gerekir mi? (ayetten sanki her namazda alın manası çıkmıyor mu? eğer gusülseniz boy abdesti almamız gerektiğini söylüyor, yani namaza duracağımız sırasında eğer cünüp isek boy abdesti değilsek normal namaz abdesti almamız gerekmez mi? Eğer değilse nereyi yanlış anlamış olabilirim)

2-Abdest alırken mesela ayaklarımızı yıkamadık, işimiz çıktı ve ara vermek zorunda kaldık, işimizi bitirdikten sonra uzvularımızın kurumuş olduğunu gördük, sadece ayaklarımızı yıkayarak abdesti bitirebilirmiyiz? Eğer böyle olursa taksit taksit abdest alınamaz mı? Eğer alınamazsa abdestin bir sırası ve bir ritüel düzeni yok mu?

3-Ayette belirtmediği halde yellenmek abdesti bozar mı? Eğer bozarsa, deve eti abdesti bozar diyen aynı kaynaktan bilgi alıp kullanmış olmaz mı? bu kaynak ne kadar sahihtir? Eğer bozmaz ise, bu konuda herhangi bir sünnet (hadis, sünnet, ayet yada en azından mezhep yada bir ehli keşif sözü) var mı?

4-Abdestin temizliktende öte acaba uzvuğulardaki elektiği boşaltmak gibi bir özelliği olamaz mı? Keza kızınca abdest almak hadistir diye belirtiliyor?

5- Ayette suya dalıp çıkmaklada abdest alınır diye bahsetmiyor tam tersine bir ritüelden bahsediyor, yani abdest başka bir şekilde alınamaz, ayette dendiği gibi alınmalı? acaba temizlik abdesttir derken bu kuralı çiğneme olasılığımız yokmu.

Şimdiden teşekkür ederim, lütfen konu hakkında hakim olanlar cevaplasın.
Sevgilerimle
Onur
Bu sorularınızın cevabını bulmak için Salat ve Namaz konusunu bütünüyle okumanızı öneriyorum. Okuduktan sonra yine de sorunuz olursa cevaplarız. İnşaallah.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 12. March 2010, 05:06 AM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Sevgili Halil kardeşim, bahsettiğiniz bölümün tamamını okumayı beceremedim anca tahminimce yaklaşık 10 sayfa okumayı başardım.
Aslında çok detaylı bilgi istemiyorum, sadece basit sorular. şimdi soruları kısaltrarak tekrar sormak istiyorum sadece bunlara cevaben fikrinizi alabilirmiyim... Kuranı ne kadar aradıysamda bunun cevabını bulamadım, namaz ve salat gibi diğer konulara ilerleyen dönemlerde geçmeyi düşünüyorum. şimdilik ilk lüzumlu olanlar;

1-yellenmek abdesti bozarmı? kan akması abdesti bozar mı?

2-burnuma su çekemiyorum, bu guslün farzı mı? burna su çekmeden gusül alsam abdestim olur mu?
Alt 12. March 2010, 04:58 PM   #4
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşim!

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Halil kardeşim, bahsettiğiniz bölümün tamamını okumayı beceremedim anca tahminimce yaklaşık 10 sayfa okumayı başardım.
Aslında çok detaylı bilgi istemiyorum, sadece basit sorular. şimdi soruları kısaltrarak tekrar sormak istiyorum sadece bunlara cevaben fikrinizi alabilirmiyim... Kuranı ne kadar aradıysamda bunun cevabını bulamadım, namaz ve salat gibi diğer konulara ilerleyen dönemlerde geçmeyi düşünüyorum. şimdilik ilk lüzumlu olanlar;

1-yellenmek abdesti bozarmı? kan akması abdesti bozar mı?

2-burnuma su çekemiyorum, bu guslün farzı mı? burna su çekmeden gusül alsam abdestim olur mu?
Alemlerin Rabbi olan Yüce Allah salat ile ilgili şartlarını aşağıdaki ayetlerde belirtmiştir.

Mâide;6: Ey iman etmiş kişiler! Salâta [eğitime-öğretime, sosyal yardım çalışmasına] doğru kalktığınız zaman, hemen yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı ve iki topuğa kadar ayaklarınızı el ile silin. Ve eğer cünüb [kopuk; şehveti kabarık] iseniz temizlik üstüne temizlik yapın [cinsel ilişkiye girin, sükûnete erin ve yıkanın]. Ve eğer hasta iseniz yahut yolculukta iseniz, yahut sizden birisi çukurdan [tuvaletten] gelmişse yahut kadınlarla temaslaştıysanız [cinsel ilişkiye girdiyseniz], sonra da su bulamamışsanız, hemen temiz bir toprağa yönelin. Sonra da ondan [temiz topraktan] yüzlerinizi ve ellerinizi el ile silin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister.

Nisa;43:Ey iman etmiş kişiler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüb [kopuk; şehveti kabarık] iken de –yolcu olanlar müstesna– yıkandırılıncaya kadar salâta yaklaşmayın. Eğer hasta iseniz veya yolculukta bulunursanız veyahut biriniz çukurdan [tuvaletten[ geldiyse veya kadınlarla dokunuştuysa, su da bulamamışsanız o zaman, hemen tertemiz bir toprağa yönelin. Sonra da yüzlerinizi ve ellerinizi el ile silin. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

Gördüğünüz gibi bu ayetlerde yellenme ve kanama ile ilgili bir durum söz konusu değil.

Gusul, yıkamak demektir. Ağzı burna su verilir verilmez diye şartları yoktur.
Daha detaylı bilgi istiyorsanız buraya bakabilirsiniz.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 14. March 2010, 01:46 AM   #5
hiiic
Uzman Üye

çok teşekkür ederim...
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (14. March 2010)

Bookmarks

Etiketler
başlıkları, bir, daha, diğer, gerekirse, kez, toplamak