hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 14. September 2012, 01:56 PM   #91
ates demir
Guest

Ve sevgili Pramid
Tohumu tarla sahibine bırak.
Alt 14. September 2012, 03:26 PM   #92
Zinedov
Katılımcı Üye

Tesekkür: 46
28 Mesajina 56 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
nacikocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
burada senin fazla bir suçun yok ama mutlaka biliyorsundurki hıristiyan halkı ahbaplarını ve rahiplerini değil hz isa'yı allah'ın oğlu diye nitelendirirler ve .....................
Naci kocak selam;

Yanıtları hepsi olan bir kaç soruda durumu çözebilirsin.

Alıntı:
Kendisine dua edilen, kendisinden medet umulan, veya duada ARACI KILINAN kerameti kendinden menkul AZİZler AZİZEler nerede var?

a) İncilcilere düşman olan Hristiyanlarda
b) Kendine İslam diyenlerin bazı kesimlerinde (yetiş ya gavs, medet ya şeyhim)
c) Hindularda
d) Hepsi

Alıntı:
Peygamberin kendisine, akrabalarına ve ARKADAŞLARINA dahi dua ederken aracı kılanlar, beşer peygamberleri kutsayıp onlardan medet umanlar nerede var?

a) Hristiyanlarda (ey Allahın oğlu)
b) Kendine İslam diyenlerin bazı kesimlerinde (ey allahın sevgilisi(?)/şefaat ya resulullah)
c) Hindularda
d) hepsi

Gerçi gördüğümüz şahit olduğumuz gerçekleri boşver. Alim olmadığımız için gösterdiğimize de inanmayabilirsin. O yüzden sana hadis verelim:

Alıntı:
Bir gün Rasulullah (s.a.v) bu ayeti kerimeyi (yukarıdaki Tevbe 31) okuduğu sırada daha önce Hıristiyan iken sonradan İslam’la şereflenen Adiyy İbn Hatem (r.a) (boynunda haç olduğu halde) Rasulullah’ın yanına girdiğinde bu ayeti kerimeyi duyunca Rasulullah’a:

“Onlara ibadet/kulluk etmiyorlar ki” dedi. Bunun üzerine Rasulullah:

Onlar Allah’ın helal kıldığı bir şeyi haram, haram kıldığı bir şeyi helal kıldıkları zaman onlara itaat etmiyorlar mı?” diye sorunca Adiyy İbn Hatem: “Evet” dedi. Rasulullah:

İşte böylece onlara ibadet/kulluk ediyorlar” buyurdu. (Tırmizi)
Ayetlerde geçen ve "Allahtan başka" diye çevrilen DUN ifadesini araştırmanı öneririm Naci Kocak. Bu kelime Allahtan başka anlamına gelmez. "Allahın astlarından, berisinden" anlamına gelir. Yani Allah ile birlikte ondan daha düşük kademede gördüğün ama TANRILIK ÖZELLİKLERİNDEN BAZILARINI vererek kutsadığın tüm ŞEYLERİ kapsar. ZAten müşrikler birden fazla ALLAH'a değil tek ALLAH'a taparlar. DİĞER DUNİLLAHİ'ler ise TANRISAL ÖZELLİKLERDEN TÜMÜNÜ DEĞİL bir kısmını verdikleri çeşitli varlıklardır. Uç bir örnek vereyim: Biliyorsun Roma/Yunan panteonunda hiç bir tanrı bir Zeus gibi değildir. Tanrıların tanrısı.

Allaha da o mantıkta yani Tanrıların Tanrısı gözüyle bakan ve Allahın berisinden yamacından birilerine veya bir şeylere yarı tanrısal özellikler atfedip ondan medet uman herkes Kuran'daki tanıma göre Müşriktir. Buna Allah'a ortak koşma denir.

Müşriklerin Allah'ın tekliği ile sorunları vardır. Allah'ı herhangi bir şeyde tek olarak görmek müşriklerin zoruna gider. Hükümde veya yönetimde veya dua da bir ortağını görmek isterler.

"Allah yalnız başına anıldığında, ahirete inanmayanların kalpleri nefretle ürperir; Onun ASTLARI(DÛN) anıldığında ise hemen müjdelenmiş gibi sevinirler." Zümer 44-45

Konu Zinedov tarafından (14. September 2012 Saat 03:33 PM ) değiştirilmiştir.
Zinedov isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Zinedov Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (23. September 2012), dost1 (14. September 2012), merdem (17. July 2013)
Alt 14. September 2012, 03:49 PM   #93
Zinedov
Katılımcı Üye

Zinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud ofZinedov has much to be proud of

Alıntı:
onun için allah'ın rasulüne put deme cesaretini gösterebiliyorsun değilmi hz muhammed'in put değil peygamber olduğunu neden anlamadın
Müşrikler taraffından her şey putlaştırılabilir. Peygamberin sakalı hırkası da kendisi de. Hatta mushaf bile putlaştırılabilir. İnsan müşrik olmayagörsün.
dost1 (14. September 2012), Miralay (15. September 2012)
Alt 14. September 2012, 05:14 PM   #94
nacikocak
Katılımcı Üye

Tesekkür: 5
17 Mesajina 19 Tesekkür Aldi
nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen bir iletici olarak, zarfa, kutuya ekleme yapırmusun ?
benim öyle bir görevim yok ama rasulun görevi öğrettmek
nacikocak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. September 2012, 05:16 PM   #95
nacikocak
Katılımcı Üye

nacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud ofnacikocak has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ELİNDEKİ MEALLER DEĞİŞMİŞ İSE VE BEN DOĞRUYU SÖYLÜYORSAM NE OLACAK ? Kİ BUNA BİR ÇOK ARAŞTIRMACI ŞAHİTKEN.

www.vekuran.blogspot.com

o yazımı hz muhammed'e put dediğin için yazdım meal ile ilgisi yok maşallah değiştirmeye ne kadar meraklısın birde dinini değiştirip müslüman olsan ne güzel
Alt 14. September 2012, 06:16 PM   #96
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Müşrikler taraffından her şey putlaştırılabilir. Peygamberin sakalı hırkası da kendisi de. Hatta mushaf bile putlaştırılabilir. İnsan müşrik olmayagörsün.
iki mesajına birden cevap vereyim

ilk önce medet ummaktan bahsetmişsin elbette müslümanların içinde ölülerden (türbelerde) ve kim olduğunu bile bilmediği kendini hoca diye tanıtanlardan (üfürükçülerden) medet umacak kadar sapık ve cahiller var ancak bu islamın değil o halde yaşayanların hatasıdır

allah'ın sevdiği kulları diye nitelendirdiğimiz gerçek alim ve evliyalardan ise ihtiyaçlarımızı değil ihtiyaçlarımız için dua etmesini isteriz çünkü onlar allah yolunda çalışırlar umulurki allah onların dualarını kabul eder kaldıki peygamberlerin duası kuran'ı kerimde peygamberlerin duası ile ilgili ayetler var okursan görürsün allah çoğunu geri çevirmemiştir yani biz onlardan değil onların duası ile allah'tan medet umarız

örnek verdiğin hadisi araştırıyorum

peygamber efendimiz putlaştırılmamak için resminin çizilmesine dahi müsade etmemiştir hırka ve sakalı ise sadece hatıra olduğu için ziyaret güzeldir insanlar bütün sevdiklerinin hatıralarını sever ve sahip çıkar hatıralara bakıp anmak güzel şeydir onlara yönelip ibadet etmek onları putlaştırır bizim böyle bir amelimiz yok
Alt 14. September 2012, 07:03 PM   #97
Zinedov
Katılımcı Üye

Alıntı:
iki mesajına birden cevap vereyim

allah'ın sevdiği kulları diye nitelendirdiğimiz gerçek alim ve evliyalardan ise ihtiyaçlarımızı değil ihtiyaçlarımız için dua etmesini isteriz çünkü onlar allah yolunda çalışırlar umulurki allah onların dualarını kabul eder kaldıki peygamberlerin duası kuran'ı kerimde peygamberlerin duası ile ilgili ayetler var okursan görürsün allah çoğunu geri çevirmemiştir yani biz onlardan değil onların duası ile allah'tan medet umarız

örnek verdiğin hadisi araştırıyorum

peygamber efendimiz putlaştırılmamak için resminin çizilmesine dahi müsade etmemiştir hırka ve sakalı ise sadece hatıra olduğu için ziyaret güzeldir insanlar bütün sevdiklerinin hatıralarını sever ve sahip çıkar hatıralara bakıp anmak güzel şeydir onlara yönelip ibadet etmek onları putlaştırır bizim böyle bir amelimiz yok
Sevgili kardeşim birini veya bir şeyi putlaştırmaya saydıklarım hırka vb. haricinde bir insanı kutsallaştırmak ve onu Tanrıyla BİRLİKTE onun YAMACINDA görmek yani ARACILIK da vardır. Buna düpedüz şirk denir.

Kimin hidayette olduğunu peygamber bile bilmiyorken sen mi bileceksin? Kimin Allaha yakın olduğunu bilebilmen için senin de yakın olman gerek. Allah sana mı söyleyecek şu benim kankamdır diye. Kuran'daki VELİ kavramını da saptırıyorlar siz de o palavralara inanıyorsunuz. Kuran'da veli ne amaçla kullanılmış neyi anlatıyormuş Allahın velileri kimlermiş bir araştırın bakalım neler bulacaksınız. Veli/evliya diye özel bir insan türü, statüsü yoktur, BU BİR SEÇİMDİR. Müminlikle olur Ayetlere bakın..

Peygamber için söylenen dua ayeti de inananlar için peygamberin dua etmesinin kendileri için YATIŞTIRICI olduğundan. Bu amaçla birbirimiz için dua ederiz tabi ki ben bir çok insana "benim için de dua edin" demişimdir ama kendim de duadan vazgeçmemişimdir onlara bırakmamışımdır. Peygamber yaşasaydı ona da derdim benim için dua et diye. FAKAT ADAM her normal insan gibi ÖLDÜ. Dirilik Allaha mahsus biliyorsun, sen ÖLMÜŞ peygamberden nasıl dua alacaksın?

Tabi ki YALNIZCA onun dualarına mazhar olarak dua alabilirsin. Ölmüş tüm peygamberlerin duaları Kuran'da var. Bazı şartlar da öne sürülmüş. Eğer o şartları sağlar isen o dualara mazhar olursun. Fakat NORMAL BİR İNSAN EVLADI OLAN peygamber senin şu anda edeceğin özel duana, dileğine eşlik edemez, çünkü o bir ÖLÜ. Seni beni işitmez. Dirilik Allah'a mahsustur.

Allah'ın berisinden(DÛN-İLLAH) biirisine kıyamet gününe kadar kendisine cevap vermeyecek olmasına rağmen yalvarıp durandan daha sapık kim vardır? Ve o yalvardıkları, onların yakarışından habersizdirler. Ahkaf 5

Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz: Fatiha

"Kullarım sana benden sorarlarsa ben Karîb'im, gerçekten çok yakınım. Dua edenin çağrısına, bana çağırıp yakardığı anda cevap veririm." Bakara 186
merdem (17. July 2013), Miralay (15. September 2012)
Alt 14. September 2012, 07:38 PM   #98
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

selam sayın nacikocak,

tek kaynak kur an denilince resul yok edilmiş gibi algılıyor bazıları orası malum...

söz/hadis muhabbetine gelince,
resul kendisine indirildiğini iddia ettiği ayetleri tebliğ ederken de, söz/hadis olarak aktarıyordu, bizim gibi net üzerinden klavye ile iletmiyordu herhalde...

isra/95
kul lev kaane fiil ardı melaaiketun yemşuune mutmainnîne le nezzelnaa aleyhim mines semaai meleken resuulen.../

bu ifade yeterli olmalı...
o yüzden resul olarak etten kemikten varlıklar seçildi. Öyle ki, anlayabilecekleri dilden söz ile iletsin...

o ilettikleri tebliğ içi hadisler...

inil hukmu illaa lillaah.../ hükm yalnız Allaha ait...
tebliğ içi bu ifadeye rağmen tebliğ dışı "hüküm içeren" hadisleri "resuldendir" diye aktarabilenlerin diğer aktarımlarını kaale almanın mantığı nedir...

gerçek alim ve evliyalardan ise ihtiyaçlarımızı değil ihtiyaçlarımız için dua etmesini isteriz çünkü onlar allah yolunda çalışırlar umulurki allah onların dualarını kabul eder...(nacikocak)

seninkinin kabul olmama ihtimaline karşılık başkası dua edecek ve Allah duanın senin için edildiğine değil de edene göre muamele yapacak...
torpil yahu bu, alemlerin efendisini insan suretinde arzda dolaştıranların mantığıyla kardeş...

Konu Fers tarafından (14. September 2012 Saat 09:24 PM ) değiştirilmiştir.
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (15. September 2012)
Alt 14. September 2012, 09:57 PM   #99
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Fers

''Alemlerin efendisini insan suretinde arzda dolaştırma.'' Şahane bir bir söylem. Bir slogan. Not ettim.

Teşekkürler.

Saygılarımla
Galip Yetkin

Konu galipyetkin tarafından (14. September 2012 Saat 10:07 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (15. September 2012)
Alt 15. September 2012, 11:29 PM   #100
nacikocak
Katılımcı Üye

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili kardeşim birini veya bir şeyi putlaştırmaya saydıklarım hırka vb. haricinde bir insanı kutsallaştırmak ve onu Tanrıyla BİRLİKTE onun YAMACINDA görmek yani ARACILIK da vardır. Buna düpedüz şirk denir.

Kimin hidayette olduğunu peygamber bile bilmiyorken sen mi bileceksin? Kimin Allaha yakın olduğunu bilebilmen için senin de yakın olman gerek. Allah sana mı söyleyecek şu benim kankamdır diye. Kuran'daki VELİ kavramını da saptırıyorlar siz de o palavralara inanıyorsunuz. Kuran'da veli ne amaçla kullanılmış neyi anlatıyormuş Allahın velileri kimlermiş bir araştırın bakalım neler bulacaksınız. Veli/evliya diye özel bir insan türü, statüsü yoktur, BU BİR SEÇİMDİR. Müminlikle olur Ayetlere bakın..

Peygamber için söylenen dua ayeti de inananlar için peygamberin dua etmesinin kendileri için YATIŞTIRICI olduğundan. Bu amaçla birbirimiz için dua ederiz tabi ki ben bir çok insana "benim için de dua edin" demişimdir ama kendim de duadan vazgeçmemişimdir onlara bırakmamışımdır. Peygamber yaşasaydı ona da derdim benim için dua et diye. FAKAT ADAM her normal insan gibi ÖLDÜ. Dirilik Allaha mahsus biliyorsun, sen ÖLMÜŞ peygamberden nasıl dua alacaksın?

Tabi ki YALNIZCA onun dualarına mazhar olarak dua alabilirsin. Ölmüş tüm peygamberlerin duaları Kuran'da var. Bazı şartlar da öne sürülmüş. Eğer o şartları sağlar isen o dualara mazhar olursun. Fakat NORMAL BİR İNSAN EVLADI OLAN peygamber senin şu anda edeceğin özel duana, dileğine eşlik edemez, çünkü o bir ÖLÜ. Seni beni işitmez. Dirilik Allah'a mahsustur.

Allah'ın berisinden(DÛN-İLLAH) biirisine kıyamet gününe kadar kendisine cevap vermeyecek olmasına rağmen yalvarıp durandan daha sapık kim vardır? Ve o yalvardıkları, onların yakarışından habersizdirler. Ahkaf 5

Yalnız sana kulluk eder, yalnız senden yardım dileriz: Fatiha

"Kullarım sana benden sorarlarsa ben Karîb'im, gerçekten çok yakınım. Dua edenin çağrısına, bana çağırıp yakardığı anda cevap veririm." Bakara 186

biz kimseyi allah'ın yanında görmüyoruz herkes allah'ın emrindedir kim allah'ın gazbından korkup amelleri ile allah'ın rızasını umarak onun emirlerini yerine getirir daha çok gönülden ibadet ederse elbette allah'ın rızasını ve sevgisini kazanır bizim allah dostu dediğimiz insanlar bunlardır yoksa allah ile haşır neşir bir dostluktan bahsetmiyoruz öyleki allah bütün peygamberler ile konuşmamış konuştuğu peygamberler ile'de sayılacak kadar az konuşmuştur peygamberlerin haricinde sadece hz meryem'e nida ettiğini kuran'da okudum yani allah dostu olmak onunla sohbet etmek değil sadece kendi sevgileri ve ibadetleri ile allah'ın sevgisini kazanmış olmaktır

peygamberlerden şu anda dua etmelerini istemek elbette mümkün değil ben sadece onların dualarının çoğu zaman geri çevrilmediğini kuran'da bulunan bir örnek olarak yazdım yukarıda yazdığım allah'ın rızasını kazanmış olan insanlarında peygamberler kadar olmasada duaları geri çevrilmez çünkü allah kuran'ı kerimde duanın nasıl geri çevrilmeyeceğini birçok yerde yazmış o insanlarda bunları bizden daha çok bilir ve uygularlar

Bookmarks

Etiketler
allah, biliyor, çok, rivayetçiler