hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KUR'AN'I ANLAMA METODU (Ali Rıza Borazan) > KUR'AN'I ANLAMA METODU (Ali Rıza Borazan)

Seçenekler Stil
Alt 24. September 2012, 08:29 AM   #21
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Olabilir Bart.
Bazı göktaşlarında insan canlı DNA sının yapıtaşını oluşturan aminoasitlere rastlandı. Yani uzayda derinlerde biryerlerde aminoasit fabrikaları var ve bunu evrenin belli köşelerine göktaşlarıyla taşıyor.

Allah bizi yaratılışımıza şahit tutmadı, ne anne karnından çıkarken ne de ilk oluşumumuzdan haberimiz yok. bilimsel çalışmalardan elde ettiğimiz bazı zanlarımız teorilerimiz var sadece.

en doğrusunu Allah bilir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (24. September 2012)
Alt 13. November 2012, 02:55 AM   #22
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Insan oglu dogustan meraklidir, dogru degil mi Kardeslerim?

Evet, yoksa teknikte bu günkü ilerlemelerimiz olamazdi. Her bir yeni bulusla bir adim daha kibirlige uzaniyoruz. Zaten bu yüzden degilmidir ki sirke düsmemiz? Burnumuz havalara kalkiyor. Hah diyoruz, dünyaya meydan okuyoruz, ben yaptim, ben buldum, ben becerdim oluyor tutumumuz. ( Hani burada ben, biz diyorumda, bahsettigim kisiler kendini yaratici gibi gören bunaklara )

Simdi cikip birisi diyecek, nasil olurda ben o genielere bunak derim diye. Ben Allah'in varligina, tekligine, yüceligine, kudretine, malk ve mülkün yegane sahibi olduguna, göklerle yerin ve arasinda bulunan herseyin, tüm kainatin yaradicisi olduguna, bizlere can veren, sonra öldüren ve ahiret günü huzurunda hepimizi hesaptan gecirmek amacina tekrar diriltecegine inaniyor tasdik ediyorsam, birakin da bir iki kuluna ahmak diyebileyim. Kafalari calismadigindan degildir ahmak demem, süphe yok oldukca akillilar.

Bizim tanidigimiz Ehl-i sünnet takimi gibi, Ehl-i sünnet iman ettigine inanir gercekleri görmez, bilim adamlari gercekleri görür iman etmez *gg*

Kardeslerim saka bir yana, sonsuz ilim Allah'a mahsustur, istedigini ilerletir istedigini geride birakir, istedigi zaman ögrenmemiz gereken konularda yine O'nun rizasi oldugundan dolayi bilgimiz olur. Cok fazla merak insani raydan cikarir.

Ama bu demek degildir ki, yeni yeni icatlar, müthis bir hizla ilerleyen bilim ve teknik "ben" lik kazandirmamali insanliga. Hasa, Allah'in bildiklerini biz de biliyormusuz gibilerinden.

Yavas yavas, herseyin bir zamani bir yeri var. Söyle bir düsünün, biz bütün sorularimiza birer cevap buldugumuz an, sanirim insanligin yeryüzünde vazifesi tamamlanmis olur ve Hasta la Vista demenin zamani gelmis olur bizlere :-)

Hm.. neden ilk insan Adem peygamber olamazmis? Nesi eksik? Musa peygamber bir adam öldürmeden evvelmi peygamber olmustu yoksa sonradanmi? Muhammed peygamberin ne kadar bilgisi vardi peygamberlikten önce? ( Allah'in selami bütün peygamberlerin üzerine olsun )

Niye ilkinsanlarin cogalmasini bugünün hizina göre düsünüyoruz? Allah'in acelesi mi var? Yoksa Adem peygamberin randevusu mu var? Birilerinden hep duyarim "sabir karakteri olgunlastirir" diye :-)

Kainata söyle bir bakin derince, ince ince. Agaclar ( yaprak döken cinsinden olanlar ) kisin tüm yapraklarini döküyorlar, ama baharla beraber yeniden canlaniyorlar. Eski yapraklar geriye dönmüyor agaclara, yepyeni yapraklar cikiyor ortaya. Buna senelerdir sahit oluyoruz. Bu bir harika bir mucize degilmi? Kurbaga cinsleri var, kuraklik zamaninda toprak altina gömüyorlar kendilerini, su mevsimiyle tekrar ortaya cikiyorlar.

Devamli ölüm ve dirilise sahit oluyoruz.

Klonun diye bir seyi hepimiz biliyoruz, hele hele de mr. spook "beam me up" *lol*

Google amcaya sorun, %100 cevap verir.

Sizlerin arasinda bulunmak güzel bir sey dogrusu.

Saygi ve selamlarimla.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (13. November 2012), hiiic (14. November 2012)
Alt 13. November 2012, 01:48 PM   #23
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim burada merak ettiğim bir konu var

2:31 - Ve Âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: "Haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin." dedi.

adem e isimlerin hepsini öğretti.

hangi dilde?

Dünyada küçük kabile dilleri dahil 6800 dil konuşuluyor.Yitip gidenleri saymıyorum bile.
Rüyamızda hangi dilde konuşuruz ?
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. November 2012, 02:10 PM   #24
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Bartsimpson Kardeşim!

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Rüyamızda hangi dilde konuşuruz ?
Adem hangi dilde konuşuyorsa o dilde öğretilmiştir.
Rüyalar insanların sürekli konuştukları dillerle olabilir diye düşünüyorum.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
hiiic (13. November 2012)
Alt 13. November 2012, 02:25 PM   #25
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
dost1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Adem hangi dilde konuşuyorsa o dilde öğretilmiştir.

Allah'a emanet olunuz.
Ben de düşünce dili olduğuna inanıyorum.
Ruyalar zaman mekan ve insandan ayrı mekanizmalardır.
Böyle bir olgunun içinde nesnel bir dilin kullanıması düşünülemez.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (13. November 2012)
Alt 13. November 2012, 02:35 PM   #26
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Gaybı taşlamamak gerekmektedir; ey nuhla beraber gemide taşınanların nesli olan ADEMOĞULLARI

İsrailoğullarıda bir ademoğludur.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. November 2012, 02:39 PM   #27
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
adem e isimlerin hepsini öğretti.

hangi dilde?
Allah kuranı öğretti ve öğretmeye devam ediyor. Ademe de isimleri öğretti ve öğretmeye devam ediyor.

Semavi prolog da ( ilk konuşma) denen bu olay halen devam etmektedir. Ademin anlayacağı dilde. Yani hangi dil olduğu da önemli değil.

Zira Allah zamandan münezzehtir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
aorskaya (13. November 2012), bartsimpson (13. November 2012), dost1 (13. November 2012)
Alt 13. November 2012, 02:49 PM   #28
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah kuranı öğretti ve öğretmeye devam ediyor. Ademe de isimleri öğretti ve öğretmeye devam ediyor.

Semavi prolog da ( ilk konuşma) denen bu olay halen devam etmektedir. Ademin anlayacağı dilde. Yani hangi dil olduğu da önemli değil.

Zira Allah zamandan münezzehtir.
Tamamıyla katılıyorum. Rabbimiz Adem'e bir şekilde öğretti.

Sadece öğrettiğini söyleyip nasıl öğrettiğini açıklamıyorsa, bunun bize faydası ve gerekli olmamasındandır.

Gerçektende, bilmemiz halinde spekülatif ortamlar yaratılacağından fayda yerine aksine zararları olacağıda açıktır. Örneğin, "abc" dilinden öğrettiği söylenseydi, o dil kutsanabilecek, nedenselliği peşine düşülecek ve bizi asıl ilgilendiren hükümler yerine fayda sağlamayan bunların peşine düşülecekti.

Hakkında kesin bilgi sahibi olmadıklarımızın arkasına düşmeme emrini hatırlatarak bitiriyorum.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (13. November 2012 Saat 02:51 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. November 2012, 02:50 PM   #29
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de düşünce dili olduğuna inanıyorum.
Ruyalar zaman mekan ve insandan ayrı mekanizmalardır.
Böyle bir olgunun içinde nesnel bir dilin kullanıması düşünülemez.
İnsanlar, düşünme sistemi içerisinde bulunan imgeleri belirtecek sesleri ya da bu seslerin resimlerinden oluşan harfleri kullanarak iletişimde bulunabilirler. İletişimde bulunan taraflardan birinin sisteminde olmayan bir imge kullanılmazsa iletişim sağlıklı olarak sürdürülemez.

İletişimde vahiy sözkonusu olduğunda aktarım, aktarım yapılacak kişinin sisteminde bulunan imgelerle olmalı. Yoksa Aktarım yapılan kişi yapılan aktarımları anlamlandıramaz.

"Adem hangi dilde konuşuyorsa o dilde öğretilmiştir." sözünden kastım budur. İnsanlar imgeleriyle ya da imgelendirebildikleriyle düşünürler.

Sizin: "Ben de düşünce dili olduğuna inanıyorum. Ruyalar zaman mekan ve insandan ayrı mekanizmalardır. Böyle bir olgunun içinde nesnel bir dilin kullanıması düşünülemez." sözünüzden ben yukarıda açıkladıklarımı anlıyorum. Eğer farklı bir durumsa doğru anlayabilmek için bu sözünüzü açabilir misiniz?

Allah'a emanet olunuz.
bartsimpson (13. November 2012)
Alt 13. November 2012, 02:58 PM   #30
mustafabey
Uzman Üye

Tesekkür: 19
41 Mesajina 61 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
mustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud ofmustafabey has much to be proud of

Selamün Aleyküm Kardeşlerim;

Alak Suresi 1-5 ayetler;
Yaratan Rabbinin İsmi ile oku. (Ikra’bismi rabbikellezî halak)
İnsanı bir alaktan yarattı.
Oku ve senin Rabbin(eğiten, öğreten), sonsuz kerem sahibidir
Ki O, kalem ile öğretti.
İnsana bilmediği şeyleri öğretti.

Bakara 31 ayet
Adem'e bütün adları öğretti. Sonra onları meleklere arzederek: 'Eğer doğru sözlü iseniz
şunların adlarını bana bildirin' dedi

Kuranda peygamberimize inen ilk ayet İkra oku ile başlıyor.
Okunacak olanlar nelerdir?
1-indirilen ayetler: kelamlar, kitap
2- Allahın yarattığı ayetler: adem, insan, kainat, dünya, mars, ay, beden, canlılık, atom, molekül, DNA, ses, toprak, ateş, su….

Allahın yarattığı bu ayetleri okumaya bir tanım yaparsak; doğayı incelemek, maddenin kimyasını araştırmak, evreni keşfetmeye çalışmak, yaratılan kanunları, mikroskopik canlıları, DNA’yı, atomu, molekülleri, elektronları, insanın duygularını, hayvan içgüdülerini, marsı, ayı, denizi, atmosferi ….. kısacası pozitif bilim olarak nitelenen her türlü ilimle uğraşmak, öğrenmek, bu konuda deneyler yapmak, içinde bulunduğumuz dünyayı, maddi alemi keşfetmek Allahın yarattığı ayetlerini okumaya çalışmaktır. Edison veya başkaları Allahın ayetlerini okuyup, lambayı icat etmeselerdi, biz geceleri karanlıkta kalırdık. İşin bu tekniki gelişme boyutu olsada Allahın yarattığı ayetlerle meşgul olmak, bu ayetleri okumak en büyük ibadetlerdendir.

İşte Allahın yarattığı ayetleri okuyanlar, bilgilerini artırıyorlar, gözle gördüğümüz icatları yapıyorlar, Allahın yaratma sıfatlarını görüyorlar. Burada insana herşeyi öğreten, alınan bilginin kaynağı Allahtır, bu bilgiler yaratılan ayetler araştırarak elde ediliyor, yine Allahın insana ikram ettiği akılla, Allah ayetlerini okuyanları mükafatlandırır.
ADEM’i bir beden olarak görmek, tanımlamak, kişileştirmek adem kavramıyla anlatılmak istenenin %1 ini görmek gibidir. Bir ışık bir cisme çarptığında cisim ışığın çoğunu emer çok az kısmını yansıtır, bizim gözümüzle gördüğümüz işte bu cisimlerin ışığı yansıttığı kısmıdır, emilen kısmı göremeyiz. Gözümüz kördür aslında, yani bir şeyi şeklen, gözle görmeye çalışmak, çok az bilgi verir, sonuca ulaştırmaz bizi, asıl gören akıldır. Bu konulara aklen yaklaşmak, akıl gözüyle görmeye çalışmak gerekir.
Ademoğlunun çoğalması bir biyolojik hadisedir. Organizma veya beden faaliyeti, üretkenliğidir.
Bedenimiz, bir organizmadır, gelişmiş bir hayvan organizmasıdır. Hayvanlar Alemi biyoloji ilminin konusuna girer, biyoloji bilmi bu konuda ne diyorsa, hangi sonuçlara ulaşmışsa ulaşılan zamanın doğrusudur. Aksini iddia etmek aklın dışına çıkmaktır.
İNSAN, yani ADEM bir dini kavramdır, beden değildir.
ADEM’in yaratılma süreci devam ediyor, daha her şeyi insanlık öğrenemedi….
Öğrenen akıldır, dilide aklın yollarıdır.

Saygılar
mustafabey isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mustafabey Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (14. November 2012), merdem (27. February 2013)

Bookmarks

Etiketler
adem, çoğalması, değildir, havadan, ilk, insanların