hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Konu Kapatılmıştır

Seçenekler Stil
Alt 19. February 2011, 03:04 AM   #31
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Doğru mu anladım?

Güneş doğarken; işe güce başlarken
Güneş tam tepede iken; İşin gücün, ticaret ve diğer ilişkilerin en kızıştığı zaman
Güneş batarken; iş güç bitip, eve çocuklarla güreşmeye giderken

Birde gecenin bir bölümü; Dinlenmek için ayakları uzatmışken

dicem ama bu sefer buralarda ancak zikir ve dua yapılır. Kuran okunur. tespih edilir.

Bu saatlerde mali imar yapılması mantıksız,, salatın zihni yönünden bahsediyor sanırım.
__________________________________________________ ___
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 9. April 2011, 05:43 PM   #32
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

salatı iyi anlamak için yüklemlere bakın...
gaza........... (ölüm gaza edilir (hükme bağlanır), aralarında gaza edilir... )
ikame................ (terazi ikame edilir, şehadet ikame edilir, din ikame edilir, emir ikame edilir.)
aslında bu iki fiilin salat dışı kuran kullanımları açıklıyor.......

bu kısa yazı sadece ilgilenenlere fayda verir...İlgisi olmayanlar okur GEÇER
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (10. April 2011), Miralay (9. April 2011)
Alt 10. April 2011, 06:13 PM   #33
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Ben Allaha bir yönelişte bulundum.
bundan böyle aslını, özünü tam ve eksiksiz olarak anlamadığım hiç birşeyin peşine düşmeyeceğim, hiç bir meselenin sonucuna karar vermiyeceğim "O" na teslim edeceğim.

Bilmediğim birşeyden dolayı suçlanmıyacak yada kınanmayacağım. Sorumluluğu kendi üzerime almıyorum, sahibine veriyorum. Kendisi dediği gibi; "iyice açıklanmalı değilmiydi?"
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (10. April 2011), Derin Düşünce (11. April 2011), Miralay (11. April 2011)
Alt 11. April 2011, 08:04 AM   #34
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 413
79 Mesajina 268 Tesekkür Aldi
Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

Sevgili hiiic, yonelisin dogrudur. Ve cok dikkat ediniz. Örnegin Namazın varlıgına yada yokluguna dair soylemler son yuzyılımızın ceyregine ait yogun soylemlerdir. Elbette Salat kavramı tahrif edilmistir. Velakin bu konuda,-kafalarımız karısık oyuzden toptan namazı kaldıralım- demek ne kadar dogrudur. Ölcümüz Kurandır, elbette onu olcu alıyoruz. Ve Salat kavramı tahrif edilmis diyerek Rab karsısında Tazarru ile egilmekten bizi hic bir sey alıkoymasın. Bu ruhumuza sifadır. Atalarımızın yaptıgı gibi namaz kılmakta bir beis görmüyorum. Kendi istedigim gibide kılıyorum. Örnegin; Vay! cumanın anlamı degistirilmis diyerek cumadanda kendimi soyutlamıyorum. Cunku toplumun dısına cıkmak olur bu. Dısına cıktıgınız topluma neyi teblig edeceksiniz. Degerlerimizin tahrif edilmis oldugu konusunda hemfikiriz. Bize ve alimlerimize dusen bunları tespit etmektir. Alimlerimizde yanılabilirler. Onların yanılgılarını koru korune kabullenmekte kınayageldiklerimize benzemek olur.

Bizler süpheden kacmalıyız. Ama bu kacıs varolanları, kafamız karısık diyerek terketmek olmamalıdır. Bence süpheden kacacak isek; kalbimiz, dusunen aktif beynimiz ve hür vicdanımızla mesela "namaz yoktur diyemiyorsak" varolana devam etmek olmalıdır, varolanı terketmek degil. "Aslını, özünü tam ve eksiksiz olarak anlamadığımız hiç birşeyin peşine düşmeyeceğiz" dogrudur. Peki ya işin aslı ozu bize geldigi gibi ise. Ya buna yakın ise. Ya sadece dimaglarımızın karısıklıgı bizi etkiliyorsa?

Bu aldatmacadır. Bizler kafamızın her karıstırıldıgı mevzuda bir seyleri terkedersek ortada hic bir ekinimiz kalmaz. İngiliz haclı zihniyetinin 1920 lerde, islamı islamla yoketme politikasının urunudur suan yasageldiklerimiz. Aynı zihniyet daha onceleride , taaa Emevilerden bu yana tekerrur etti zaman zaman. Kuran, vicdan ve akıl suzgecinden gecip, nefsani olmadıgına emin oldugunuz herseyi terkedelim yada yapalım. Evet boyle ise yontemlerimiz sıkıntı yok. Acabaya mahal bırakmamalıyız. Toptan silip, dini kurana gore yeniden insa etmek, birikimleri olan bizler icin daha cetin ve tehlikeli. Ancak elimizde tuttuklarımızı zaman icinde eleyerek, uzerinde arastırıp kafa yorarak ve sonunda tam bir kararla, supheye mehil bırakmayacak sekilde var yada yok diyebiliyorsak... ihtilafta kalınan meselelerde, akıllar duru, kalpler mutmain ve vicdanlarımız kararlarımızı tasdik ediyorsa... iste ozaman Allah karsı soyleyebilecegimiz bir sozumuz olur. İnsan kendisine ulasandan mesuldur. Gücüm buna yetti, cabalarım sonucunda ulasabildigim budur Yarabbi diyebiliyormuyuz? Kalbim buna mutmain oldu yarabbi, bende yaptım yada terkettim demenin ferahlıgı, huzuru icinde olmalıyız. Bu geminin yuzdugu denizdeki dalgalar hic bir zaman durulmayacak. Gucumuzun yettiginden, erisebildigimizden, dogrultabildigimizden sorumluyuz.

Muhabbettle
Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.

Konu Derin Düşünce tarafından (11. April 2011 Saat 08:18 AM ) değiştirilmiştir.
Derin Düşünce isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Derin Düşünce Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (15. April 2011), hiiic (11. April 2011), Miralay (11. April 2011)
Alt 11. April 2011, 05:44 PM   #35
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
Bizler süpheden kacmalıyız. Ama bu kacıs varolanları, kafamız karısık diyerek terketmek olmamalıdır. Bence süpheden kacacak isek; kalbimiz, dusunen aktif beynimiz ve hür vicdanımızla mesela "namaz yoktur diyemiyorsak" varolana devam etmek olmalıdır, varolanı terketmek degil. "Aslını, özünü tam ve eksiksiz olarak anlamadığımız hiç birşeyin peşine düşmeyeceğiz" dogrudur. Peki ya işin aslı ozu bize geldigi gibi ise. Ya buna yakın ise. Ya sadece dimaglarımızın karısıklıgı bizi etkiliyorsa?
Bunun cevabını rabbime dünyadayken verdim.

Onun genişçe açıkladığı ve yeterli gördüğü ayetlerinde rastlamadığım bir şeyi ki özellikle bu şey manasız ve batıl içerikler içeriyorsa bunu dine sokmam mümkün değildir.

Açıklamadığı konuları serbest bıraktığı ve daha fazla da sormamamızı emrettiği (bu emirdir FARZDIR) için bana açıklamadığı konularda mütaşabih açıklamalar bekleyemem. Üstelik 2-3 kelimeden çıkarılan uçuk talimatlardan kaçarım. Dediği gibi; bilmediğin şeyin peşine düşme.

Daha fazla sorupta başıma iş çıkarmak istemem. Olsa bile sorumlu değilim. Eğer yanlış biliyorsam ki her zaman böyle bir ihtimal var, herşeyi en iyisiyle bilen yaratıcıdan yardım beklerim. Bizi yakın zamanda başımıza gelecek büyük felaket içinde en kolaya, en kolayından gidenlerin yoluna, nimet verdiklerinin yoluna ulaştırsın, sapıklarınkine değil. Gelecek akıbet için şimdiden heycanlı ve endişeliyim, Allah yardımcımız olsun. Ölüm bile kolay değil, ama yazıldı tadacağız bir kere.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (15. April 2011), aşık74 (11. April 2011), Miralay (12. April 2011)
Alt 12. April 2011, 03:09 PM   #36
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
halukgta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Snobyx. Yazdığım yazının başlığına sanırım bayağı kızmışsınız. Unutmayın ki nasıl Sayın Yılmazın yazılarında yazdığı, hatta çok büyük iddialarla salât sözcüğü gördüğü her yere, parantez içinde kendi anladığını yazmış ise, bende kendi anladığım anlamı, bir iddia vesilesi yapmamın ne sakıncası var. Karşımdaki bir fikri, büyük bir iddia ile söyleme özgürlüğüne sahipse, bende aynı konunun tam tersine, iddiada bulunmamı niçin bana çok görüyor ve bu sözleri söylüyorsunuz? Buna sinirlenmenizi doğrusu anlayamadım. Bu yazının altında dikkat edin, benim ismim var. Ben kur’an dan anladıklarımı yazdım ve Sayın Yılmazın düşünceleri, yine benim kur’an dan anladığıma göre, bana göre doğru değil dedim. Ama size göre doğruysa, bunca sözü bana söylemenizi doğrusu yadırgadım. Yanılıyorsam bundan siz sorumlu değilsiniz, fakat bu sinirlenmeniz niye? Sizin inandığınızın tam tersini, büyük bir iddia ile savunamaz mıyım? Bu düşünce ve davranışlarla ne yazık ki tarikat ve cemaat eksenli sitelerde çok karşılaşıyorum. Burada bu şekilde karşılaşacağımı doğrusu tahmin etmedim. Elbette herkez farklı düşüncededir, ama önemli olan saygı çerçevesinde, tüm bunları konuşmamız gerekir tabiî ki.

Ben yazımda Sayın Hakkı Yılmazı dine fitne fesat karıştıran bir kişi olarak işaret bile etmedim. Ama sizin bu sözlerinizi okuyan esas yanlış düşünebilir. Benim bu konuda rahatsız olduğumu söylemişsiniz, kim söyledi benim rahatsız olduğumu? Bakın bir yazıyı sinirle okursanız, cevabınızda böyle sinirli sözlerle dolu olur. Ben kimseden rahatsız olmam, çünkü ben kendimden sorumluyum.

Yine bana çok kızdığınız belli oluyor ve bakın bana şunları söylemişsiniz.

( Bütün yazılarınızın Kuran'ı anlamaya yönelik iyi niyetli çalışmalar olmakla beraber ilmi temellerden yoksun olduklarını üzülerek size bildirmek isterim.)

Söyledikleriniz çok doğru, ben hiçbir zaman ilmi bir yazı yazdığımı bir kez dahi söylemedim. Bunu söylemek aptallık olur zaten. Yazdığım tüm yazılarda benim işlediğim tek bir tema vardır. Allahın kitabını gelin anladığımız dilden okuyalım. Üzerinde düşünelim, bakın o zaman bizlere öğretilen yüzlerce yalan, uydurma inançların nasıl farkına varacağız o zaman diyor ve toplumu kur’a na davet ediyorum. Bu zaten rabbin bizlere emridir. Hatta birçok yazımın son kısımlarında da, yazımı okuyanlara hatırlatıyor bu yazdığım ayetlerden anladıklarım beni bağlar, çünkü benim ayetten anladıklarımdır diyorum. Daha da ileri gidip bende bir beşerim hata yaparım, bu yazdıklarımın doğru olup olmadığını, lütfen sizlerde kur’an a müracaat ederek, kontrol ediniz diyorum. Bu sözleri söyleyen, söylediklerinin kontrol edilmesi gerektiği uyarısını yapan bir insan, zaten ilmi bir yazı yazmadığını baştan söylemiş olmuyor mu? Bizler birer öğrenciyiz, kur’an öğrencisi. Bizler elimizdeki rehberden ilim almaya çalışıyoruz, onu anlamak onun nuruyla nurlanmak için çabalayıp duruyoruz. Belki birileri çıkıp, ben ilmi yazı yazdım diyebilir, doğruda olabilir, ama bizlere düşen din adına yazılan tüm ilmi yazıları, kur’an süzgecinden geçirmek olmalıdır. İlmin merkezi KUR’ANDIR. Tüm âdem kulları da kur’an ilminin öğrencileridir. Beşerin yazdığı ilmin peşinden gitmek yerine, Rabbin ilmi kur’anın peşinden gidip, onu anlamaya çalışalım ki, bizlere bakın bu din adına ilmi bir yazıdır dediklerinde, kontrol edebilme imkânımız olsun.

Değerli arkadaşım, ben ne ilim adamıyım nede böyle bir iddiada bulundum. Bende sizi gibi bir insanım, her zaman hata yapabilirim yanılabilirim, ama benim gibi düşünmeyenlere de asla kızmam, daha doğrusu böyle bir yetkiyi kendimde bulamam.

Söylediğiniz gibi din bireysel yaşanan bir olgudur, kimin ne söylediği neler yaptığı değil, esas birey olarak bizlerin ne doğrultuda gittiğimiz önemlidir. Bakın ben tıpkı sayın Yılmazın kendi düşündüğü, inancı ve kur’an dan anladığı şekliyle yazdığı tüm yazılara saygılıyım elbette, ama acaba benim bu düşünceye karşı oluşuma acaba neden saygı duymadınız? İşte NOT hanesinde yazdığınız olgu ve düşünce böyle oluşuyor. Yazdığım yazılar bazı yerlerde, işine gelmediğinde hemen siliniyor ve siteden atılıyorsunuz. Bu bana çok yapılıyor. Peki, sizin onların yaptığından çok mu farklı davranışınız? Bana sinirle cevap vereceğiniz yerde, fikri savunmaya geçip ayet bazında düşüncenizi kanıtlasaydınız, daha doğru olmaz mıydı? Bir Hanife yakışan tavır bu değimli? Sizinde fark ettiğiniz gibi İslam ı bireysel yaşamadığınız, bireysel algılamaya çalışmadığınız takdir de, yanılma payınız çok daha fazla olacaktır diye düşünüyorum.

SAYGILARIMLA Haluk GÜMÜŞTABAK
Selamün aleyküm muhterem kardeşim....Allah sizden razı olsun sayın Haluk Bey tam anlamıyla bizi irşad ettiniz.demek oluyor ki salat kelimesi gnel anlamda namaz oluyor.Ayetin maksad ve beyanı bu olsa gerek.Salat aynı zaman da dua, tanzim, yüceltmek gibi anlamları oluyor.Birde ben başka bir surenin ayetlerinden alıntıyla namazın kesin olduğu belli oluyor.

MÜDDESİR SURESİ
41 - Suçluların durumunu.

42 - "Nedir sizi Sekar'a sokan?" diye.

43 - Suçlular der ki: "Biz namaz kılanlardan değildik."

44 - "Yoksula da yedirmezdik."

45 - "Boş şeylere dalanlarla dalar giderdik."

46 - "Ceza gününü yalanlardık."

47 - "Nihayet bize ölüm gelip çattı."

48 - Artık onlara şefaatçilerin şefaatı fayda vermez.

49 - Şimdi o Kur'ân'dan yüz çevirirlerken ne mazeretleri var?

43.ÜNCÜ AYETTE KAALU LEM NEKÜ MİNEL MUSALLÎN.MEALİ; (MÜCRİMLER)DER Kİ BİZ NAMAZ KILANLARDAN DEĞİL İDİK.

Bu ayette apaçık olarak namaz kılmayanlar için kesin bir anlam vardır.Namazın var olduğunu inkar eden dinden çıkar vesselam...

Konu FEDAKARADAM tarafından (12. April 2011 Saat 03:12 PM ) değiştirilmiştir.
FEDAKARADAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 12. April 2011, 04:45 PM   #37
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

salat vahyin hayata geçirilmesi...onun için mücrim denir...mücrim cürüm işleyen yani bile bile hata eden demek...

bilerek vahyi uygulamayan.. doğru cehenneme
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (15. April 2011), aşık74 (14. April 2011), hiiic (12. April 2011), Miralay (13. April 2011)
Alt 14. April 2011, 09:38 AM   #38
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Sâlât'ın kelime Manaları

dua, dua etmek; yalvarma, yakarış; konuşma, söylev, nutuk; övgü, methiye; nimet;meydana getirmek, sebep olmak; yakından takip etmek, izlemek, uymak, bağlı kalmak;irtibata geçmek veya irtibata geçilmek; hayvanın kuyruğunun çıktığı yer, but.
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
aşık74 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Anonymous (15. April 2011)
Alt 14. April 2011, 09:39 AM   #39
aşık74
Uzman Üye

NAMAZ KELİMESİ NEREDEN GELİYOR?

Namaz, Urduca ve Farsça'da "dua" anlamına gelir. Kuran inmeden önce "namaz" Pers'teki Zerdüştler (ateşe tapanlar) tarafından da uygulanıyor ve uygulanan bu "namaz" günümüz Müslümanlarının uyguladığı "namaz" ile çok büyük benzerlikler gösteriyordu.

Aşağıdaki alıntı bir zerdüşt sitesinden namazın nasıl kılınacağını anlatıyor. Dikkat ederseniz bu ritüele başlamadan önce aynı şu an Arap dinini izleyenlerin uyguladığı gibi bir çeşit abdest alındığını görürsünüz.

"Zerdüşt namazına başlamadan önce kişi; ellerini, ayaklarını ve yüzünü yıkar, başa takke veya başörtüsü giyip, güneşe doğru dönerek Ashem, Yatha, Kemna Mazda için dua eder.

Bu namaz da ne tesadüftür ki günde tam 5 vakittir! Güneşin doğuşundan öğlen 12:40 'a kadar olan namaza Havan Geh, öğlen 12:40 ile 15:40 arasındakine Rapithavan Geh, 15:40 ile günbatımına kadarki namaza Ujiren Geh, günbatımından 24:40'a kadar süresi olan namaza Aiwisuthrem Geh denirken 24:40'dan güneşin doğuşuna kadar kılınması gereken namaza ise Ushahin Geh denir61. "

Önemli bir nokta daha; İmam Buhari ve diğer hadis toplayanların hepsi o zamanlar zerdüştlüğün yaygın olduğu Pers asıllıdır.!!!!!
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (15. April 2011), hiiic (15. April 2011), Miralay (14. April 2011)
Alt 14. April 2011, 09:41 AM   #40
aşık74
Uzman Üye

İlk müslümanlar henüz medine ayetleri (92.Nisa:43)(112.Maide.6) nazil olmamışken bugünki anlamda şekilde salatı/ Namazı abdestsizmi kıldılar . yada abdestsiz NAMAZMI kıldılar? yada NAMAZI nasıl kıldılar?

bu uzun süredir kafama takılan bir durumdur. kaldıki bu iki ayeti abdest ayeti adlediyorlar ve bu olmadan namaz olmaz deniliyor fıkıh ilmihal kitaplarında.
aşık74 Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (15. April 2011), hiiic (15. April 2011), Miralay (14. April 2011)
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Etiketler
anladığı, anlattığı, arasındaki, fark, hakkı, ile, rabbin, salat, sözünden, yılmaz