hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > Temizlik ve Temizlenmek > Abdest

Seçenekler Stil
Alt 3. November 2012, 10:44 PM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:36 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup, özür
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. November 2012, 10:50 PM   #12
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

ataları hiçbir şeyi düşünemeyen, doğru yolu bulamamış kimseler idiyse de mi öyle yapacaklar? hakikatı ögrenmeye geldim kardeşlerim sizler kadar bilgim olmasada geleneksel islam hatim versiyonu sayılırız. sizleri takip edeceğim inş
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (4. November 2012), Miralay (14. November 2012)
Alt 3. November 2012, 11:35 PM   #13
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Allah yardım etsin sevginur.
Allah hepimize hidayet versin.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (4. November 2012), sevginur (4. November 2012)
Alt 3. November 2012, 11:43 PM   #14
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
eski putperest ibadeti olan "nameste" yi namaz diye millete kaptırdılar, üstelik kitapta yazmadığı için Peygamberden tam 200 yıl sonra hadis diye bişiler derleyerek.
diyerek islamda namazın olmadığını, namazın putperest ibadeti olduğunu söyleyecek kadar kendini ve haddini bilmez tutumuna bakmadan, namazımı tartışacaksın?

Sen, bu durumda önce islamın neresinde olduğunu sorgulamalısın, sonra namaz konusunu kurandan bulup, başkalarının yanlışlarına değinebilmelisin.

Kendisine hanif bir müslüman diyen birinin, islamda namazı inkar eden tavırlarını nasıl yorumlamak gerekir, şahsen aklım almıyor.

Şimdi, sabırla sana da açıklama yapmam gerekiyor değilmi! İşte, anlayamadığın sabır, şimdi senin müslümanım derken, bu şekilde ithamlarına karşı gösterilmesi gereken davranış olmaktadır ve inşallah beni sabredenlerden göreceksin...

Senin gibi kuranda namaz'ı arapça olarak arayanlara türkçeden bir örnek verirsem belki biraz olayı kavrayabilirler.

Türkçede de televizyon kelimesi türkçe kökünden gelmez, ama "television" ın türkçeye girdiğini ve anlattığını biliriz.

Kuran dili de "fasih arapçadır", bu da kuranda arapçadan başka dillerde de kelimeler var demektir.

İşte, kuranda geçen salat, en genel şekliyle namazı da kapsayan, eğitim, öğrenim, anlama, dayanışma iken, bazı yerlerde ise sadece namaz olmaktadır.

Hanif olduğunu söyleyen bir kardeşimin,islamda namazın olmadığını, onun putperest ibadeti olduğunu duyacağımı biri iddia etse herhalde her şeyine bahse girebilirdim. Ama, senden görüyorumki kaybedermişim.

Sırf yazılarım için bu tavırları takınıyorsan, açıklamalarında meallerini kullandığın değerli kardeşlerimize islamda namaz varmıdır, yokmudur, sor ve öğren bari...

selamlar,
aorskaya

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 3. November 2012, 11:52 PM   #15
hiiic
Uzman Üye

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 09:33 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: düzeltme, yanlış uslup, özür
Alt 4. November 2012, 12:12 AM   #16
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
el uzaya çıktı aors-kaya... senin kafa hala örs-kaya .
Sen hala devam et bu ustan eser olmayan davranışlarına.

Kendinden başka herkesi taşkafa gören sen, acaba aklının oyunlarına yenik düşebildiğini görebilecekmisin?

İnşallah, kısa zamanda görmeni dilerim.

selamlar,
aorskaya
Alt 4. November 2012, 12:21 AM   #17
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
Hanif olduğunu söyleyen bir kardeşimin,islamda namazın olmadığını, onun putperest ibadeti olduğunu duyacağımı biri iddia etse herhalde her şeyine bahse girebilirdim. Ama, senden görüyorumki kaybedermişim.

Sırf yazılarım için bu tavırları takınıyorsan, açıklamalarında meallerini kullandığın değerli kardeşlerimize islamda namaz varmıdır, yokmudur, sor ve öğren bari...
Alıntı:

1- Allahın emri Salat'ı yaptınız: namaste.

2- Hala da boş amalleri, değersiz içi boş davranışları Allahın emriymiş gibi lanse ediyor, hurafe ritüel bataklığında çırpınıyorsun. Vebaliniz çok büyük benden söylemesi.

3- Yarın Allahın huzuruna çıktığımızda açıkcası ona karşı nasıl konuşacak, namazı nasıl kıldığınızı haklı göstermek için ne bahaneler bulacaksınız çok merak ediyorum. Hesap görücü hesabı görene kadar şimdilik burada tartışıyoruz, yarın divanda ak baldır kara baldır açığa çıkacak...
1- Allahın emri Salat'ı yaptınız: namaste.

Tabi ya sana göre islamda namaz yoktur, namaste denen imasızların ibadeti vardır değilmi?

Sana bir kere daha sorayım, net olarak cevaplamanı isteyeyim.

SANA GÖRE İSLAMDA NAMAZ YOKMUDUR?

2- Hala da boş amalleri, değersiz içi boş davranışları Allahın emriymiş gibi lanse ediyor, hurafe ritüel bataklığında çırpınıyorsun. Vebaliniz çok büyük benden söylemesi.

Namaz boş amel değildir. Allah'ın vakitli olarak yapılmasını şart koştuğu emirlerindendir.

"Kıldığı namazdan bihaber olanların" vay haline denirken, "namaz yok" diyenlerin hali nice olur sen bunu düşünüyormusun?

Hangimizin vebali çok büyük acaba bu durumda...

3- Yarın Allahın huzuruna çıktığımızda açıkcası ona karşı nasıl konuşacak, namazı nasıl kıldığınızı haklı göstermek için ne bahaneler bulacaksınız çok merak ediyorum. Hesap görücü hesabı görene kadar şimdilik burada tartışıyoruz, yarın divanda ak baldır kara baldır açığa çıkacak...

Kesinlikle, sorulacaksınız dediği kurandan cevaplayacağım bu soruyu. Ama, dünyada güç yetirirken secde etmeyenlerin, baldırları açığa çıkartıldığı gün, yani gizli hiç bir şeyinin olmadığını gördüğü gün, istese de secdeye güç yetiremyeceklerden olmazsın inşallah.

En kısa zamanda, "kovulmuş şeytandan rabbimize sığınarak" kuranı okuyup, anlamanı ve hatalarını görüp düzeltmeni dilerim.

selamlar...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (4. November 2012 Saat 12:46 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 4. November 2012, 12:54 AM   #18
aRaYaN
Katılımcı Üye

Tesekkür: 30
29 Mesajina 49 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
aRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud ofaRaYaN has much to be proud of

Güzel güzel çağırın Allah'a.
aRaYaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. November 2012, 12:55 AM   #19
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ataları hiçbir şeyi düşünemeyen, doğru yolu bulamamış kimseler idiyse de mi öyle yapacaklar? hakikatı ögrenmeye geldim kardeşlerim sizler kadar bilgim olmasada geleneksel islam hatim versiyonu sayılırız. sizleri takip edeceğim inş
Bir tarafta geleneksel din anlayışıyla (atalar/rivayetler) kuranı terk ederek yada bunları kuranın önüne geçirerek, kurandan üstün kabul ederek dini yaşayan kimseler vardır.

Diğer tarafta ise modernizm uğruna ve "yalnız kuran" demelerine rağmen, "rabbimizin, onu herkesin okuyup anlayacağı kolaylıkta indirdim" sözünü göz ardı ederek, kurandaki anlatımların yerine salt akıllarını esas alarak dini yaşayanlar vardır.

Bunların ikisi de, bizi dosdoğru yoldan, yani kuran yolundan saptırmak için izin isteyen İblis ve onun dostlarının tuzağına düşmüş, kurandan ayrılmasına rağmen doğru din yaşadığına inanan kimselerdir.

Gerek, ataların izinden gidenler ve gerekse ataların izinden gitmeyenlerden olmayı, sadece akıllarının izinden gitmek sananların durumu hesap gününde çok vahim olacaktır.

İnşallah, en kısa zamanda bu durumların farkına varılır ve henüz nefes alınıyorken, samimi bir tövbe ile gerçek anlamda kuranı anlayarak yaşamak nasip olur.

selamlar,
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
sevginur (4. November 2012)
Alt 4. November 2012, 12:58 AM   #20
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aRaYaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Güzel güzel çağırın Allah'a.
Ben, kendi payıma cevabımı vereyim:

Kardeşim, ikazını haklı buluyor, onaylıyor ve her zaman dikkatle becermeye çalışıyorum.

Ancak, her şeye rağmen dinin dışına çıkan yazılara da cevap vermem gerekiyor.

Okuyanlar olarak siz kardeşlerimden, şahsen yanlışımın görülmesi halinde yazımdan alıntılarla ikaz edilmeyi bekliyorum.

saygı ve selamlarımla...
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
abdest, abdesti, ayrılır, bozar, gereklidir, için, kaça, nedir, neler